Skončí nájemníci z Písnice jako ti z bytů OKD?

obrazek
13.6.2017 10:58
ČEZu patří sídliště v Písnici, mnoho let sliboval nájemníkům, že jim byty odprodá, nakonec se rozhodl je prodat jinému zájemci, nehledě na nájemníky, kteří s tím počítali. Hrozí druhá taková tragédie jako s byty OKD. Nejfrapantnější je, že tito nájemníci nejsou jen tak ledajací nájemníci, mnozí z nich si při výstavbě sídliště napracovali svá práva k bytu prací zdarma. Zprávu z místa činu podává Andrea Cerquierová.

Andrea Cerqueirová: "Z demonstrace na sídlišti Písnice, Stručne: Iniciativa Moje Písnice podá za nájemníky a nájemnice bytů žádost k soudu o předběžné opatření k převodu sídliště od ČEZ firmě CIB RENT PÍSNICE, s.r.o. (aby se převod neuskutečnil). Kupní smlouva je sice podepsaná, ale v katastru ještě změna není. Lidé z iniciativy z veřejných zdrojů zjistili, že firma má sídlo na letišti v Amsterodamu, jedná se tedy zřejmě o schránkovou firmu využívající holandský daňový ráj, další indicie vedou k Panama Papers. Firma je tak drzá, že nájemníkům a nájemnicím byl do schránek vložen dopis (v neofrankované obálce, s nascanovaným podpisem), aby nájem už zaplatili jí, přitom smlouva je stále na ČEZ (firma cca ze 70 % vlastněná státem), který lidem, kteří se ozývají, vyhrožuje, že z nich bude vymáhat "odškodné". Dnes zástupkyně iniciativy Moje Písnice Magdalena Vlková jednala (po 3/4ročním snažení) s premiérem, ten doporučil, aby iniciativa požádala ministerstvo financí, aby se připojilo k žádosti o předběžné opatření na soud, prý se tím bude zabývat (žádost je podaná na MF od poslanců, iniciativa opět požádá, na žádost je už jen 14 dnů),v nejbližších dnech mají zástupci a zástupkyně iniciativy domluvenou schůzku s prezidentem republiky, předají mu petici, tu je stále možné podepsat. Lidé žijí v nejistotě už rok, kdy jim (přes původní jiné sliby) ČEZ oznámil, že sídliště prodá. Boj pokračuje!"

Připojte se prosím k petici:  https://mojepisnice.wordpress.com/2016/08/09/petice/ na této doméně jsou také všechny zprávy.  Tisková zpráva k uzavření smlouvy mezi ČEZ a CIB: https://mojepisnice.wordpress.com/2017/06/08/tiskova-zprava-k-uzavreni-smlouvy-mezi-cez-a-cib/

z běžného tisku: konec dubna 2017: Podobnou operaci, jaká se stala s byty OKD při jejich privatizaci se zatím podařilo zastavit v Písnici žalobami nájemníků: http://praha.idnes.cz/sidliste-pisnice-kennial-0h0-/praha-zpravy.aspx?c=A170428_163126_praha-zpravy_rsr 10.5.2017 - a už se byty v Písnici prodávají - druhému kupci v pořadí, protože první se zalekl žalob: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cez-proda-byty-v-pisnici-firme-ze-skupiny-cib-group-ktera-po/r~16a6316c34d311e7a4bd0025900fea04/?redirected=1494394739 

Jakmile budou nějaké novinky, přidám je do tohoto blogu. 

Andrea Cerqueirová pokračuje: "Především považuju za problém, že ČEZ dostal v 90. letech zdarma sídliště, nájemníci přitom na sídlišti zdarma pracovali. Malými akcionáři se zaklína vláda, jenže mezi těmi akcionáři jsou i někteří nájemníci, kteří to dají na valné hromadě najevo - že s krokem ČEZ nesouhlasí. A pochybuju, že firma, která ma sídlo na letišti v Amsterodamu, bude vůči nájemníkům nějak ohleduplná. Oni se bojí, že jim dá šílené podmínky. Navíc si řekla už o nájem, když je smlouva ještě na ČEZ. Ti lidi to maji vše podloženo právními stanovisky A ČEZ jim opakovaně slíbil, že jim byty prodá. Kvůli tomu prodali auta, chaty...Šílené. Jsem napružená na nejvyšší míru. Vláda zcela zaspala, ČEZ je z cca 70 procent státu.."

Milan Mráček:" Jenom zběžně k tomu, na koho je psaná smlouva a komu mají nájemníci platit nájemné. Uzavřením kupní smlouvy kupující vstupuje do právní pozice prodavajiciho. Vůči najemnikům je tedy pronajimatel a náleží mu nájemné. Na katastu bude zapsaná změna vlastnictví zpětně ke dni podání navrhu.  V našem právním řádu již je obsažena predsmluvni odpovědnost. Tady navíc byla smlouva uzavřena. Pacta sunt servanda - smlouvy se dodrzuji. Smlouva byla uzavřena, vlastnictví přešlo. Jen to dosud není zapsáno, ale to nic nemění na tom, že již je novým vlastníkem kupující."

Parlamentní listy píší: "Příběh písnických bytů začíná privatizací v roce 1992, kdy do nově vzniklé akciové společnosti ČEZ vložil stát podniky v hodnotě miliard korun. Také většinu bytů ze sídliště Písnice. ČEZ začal tento bytový fond rozprodávat nájemníkům. Někteří založili bytová družstva. ČEZ také poslal závaznou nabídku a sdělil, že pokud nájemníci rychle splní podmínky, dostanou desetiprocentní slevu z ceny. Jak říkají členové iniciativy Moje Písnice, všichni se připravovali, prodávali rychle a nevýhodně chaty a auta, aby měli peníze na byty.

Zvůle mocných

Týden před podpisem smlouvy ČEZ prodej zarazil s tím, že dostal vyšší nevyžádanou nabídku od Správy nemovitostí v Praze a byty prodávat nájemníkům nebude. Některá družstva se začala soudit, prvoinstanční soudy vyhrála, ale Nejvyšší soud dal za pravdu ČEZu. Nicméně kvůli tomu, že závaznou nabídku za něj podepsali lidé, kteří na to prý neměli oprávnění, dostali nájemníci oznámení, že se ČEZ rozhodl sídliště jako celek prodat. Prodává tedy i okolní plochy, dětská hřiště, pískoviště, sportoviště pro seniory a tak dále – jako stavební parcely.

Je s podivem, že nikdo z mocipánů, tuto kauzu řešit nechce. A dokonce ani teď, před volbami. A lidé na sídlišti v Písnici? „Proč tady teď jezdila pořád státní policie, když se tady nikdy neukážou. Půjdu jim rozbít hubu. To se pasou na našem neštěstí,“ zařval ze zoufalosti jeden muž při demonstraci. Pak se všichni vrhli k petici a začali ji masově podepisovat. Reportér ParlamentníchListů.cz, který o kauze píše a na prostest byl pozván přímo organizátory, tam nezaznamenal ani jednoho novináře. Prý, jak mu řekli obyvatelé Písnice, jsou zaplacení a zastrašení!http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Hanba-pujdu-jim-rozbit-hubu-Uz-ne-dalsi-OKD-Ohrozeni-obcane-sidliste-se-vratili-od-premiera-Sobotky-nastvani-a-zklamani-492034

Vážně se obávám, že teď už je na jakékoliv účinné jednání pozdě. Důležité kroky ke zmaření tohoto postupu měly být podniknuty předem.

Zaorálek chce obyvatelům vrátit OKD byty: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zaoralek-Za-OKD-muze-Stanislav-Gross-Sobotka-to-zachranoval-A-ja-lidem-ty-byty-vymuzu-zpatky-493013

28.6.2017 Lubomír Zaorálek ke kauze  P/ísnice: "Andrej Babiš říká, že jako ministr financí strávil s paní Vlkovou, zástupkyní nájemníků bytů v pražské Písnici, více času než s vlastní ženou. To je krásné, ale je to úplně jedno. Nakonec pro ně VŮBEC NIC NEUDĚLAL. Teď se vymlouvá na kdekoho, ale fakta jsou jasná. Jím ještě donedávna řízené Ministerstvo financí vykonává akcionářská práva ve společnosti ČEZ, ve které český stát vlastní téměř 70 % akcií. Pan Babiš byl tak vlastník, který měl rozhodující slovo. Pokud se tedy vedení skupiny ČEZ rozhodlo k onomu nemravnému činu, že dá byty do frcu, měl A. Babiš všechny prostředky, jak mu v tom zabránit. Proč?! Dokonce i konzervativní premiérka Velké Británie M. Thatcherová říkala, že o podnikové byty se nejlépe starají lidé, kteří v nich bydlí. A když se prodají developerům a finančním žralokům, tak na to doplatí všichni - občané i stát. To dokonale platí i pro Písnici. Zvýšené nájemné o 4000 Kč tak formou příspěvků na bydlení bude lidem v Písnici nakonec doplácet stát. Kde byl pan Babiš, když měl hájit zájem státu i jeho občanů? Ukazuje se, že A. Babiš je tvrdší než Železná lady. Vyzval jsem pana Babiše, aby jednal a v poslední chvíli učinil kroky, jak špatný vývoj v tomto případě zvrátit. Jeho ministr financí I. Pilný to odmítl. Pan Babiš všem předvedl, že mu jsou lidé ukradení. Je skandální, že mu zřejmě vůbec nevadí, že 700 bytů pražského sídliště, na které byla podána určující žaloba o vlastnictví a které možná měly patřit státu, nakonec skončí v neprůhledné firmě CIB Group, jejíž vlastník sídlí někde v zatáčce u letiště v Amsterdamu. Od kauzy OKD byty dobře vím, že právě Nizozemí je jedním ze států, které firmám umožňují vstup do daňových rájů. Pan Babiš je člověk, který toho hodně namluví a nasní, ale pro lidi toho udělal zatraceně málo. Tohle není jediná situace, ve které jsem se na něho obrátil, aby pomohl konkrétním lidem v konkrétní kauze. Vždy to dopadne stejně. Vypadá to, že jeho snění i řeči o tom, jak maká pro lidi, jsou opravdu jenom kecy."

a"V bytech v Písnici nežijí žádní miliardáři. Žijí zde normální lidé, kteří celý život tvrdě pracovali jako zaměstnanci. Jestliže jim nová anonymní panamská společnost zvýší nájmy o 4 000 korun, část z nich bude muset ze svých domovů odejít a část bude odkázána na státní příspěvek na bydlení. Zájem státu ale není, aby se stal dojnou krávou panamské firmy. Ministerstvo financí musí neprodleně konat!"

a "Byty ČEZu v Písnici by si měli mít šanci koupit lidé, kteří v nich žijí a ne panamská společnost, která jim jen zvýší nájmy. Soud řekl státu, že se o byty v Písnici může prostřednictvím ministerstva financí přihlásit. Andrej Babiš tak neučinil. Nechce tak učinit ani nový ministr Pilný. Jde o selhání MFČR. Vyzývám Andreje Babiše, aby z titulu funkce předsedy ANO konal. Stát se o svůj majetek musí přihlásit. Má na to bohužel čas pouze do čtvrtka. Není čas prodávat knihy. Je čas přestat žvanit a konat. Andrej Babiš má 24 hodin na to předvést, že není stejný jako Bakala"

Zaorálek a nájemníci z Písnice k tomu, co je ještě možné udělat 28.6.2017: https://www.youtube.com/watch?v=F-rzHZHCYW4

3.5.2017 Babiš k Písnici: https://www.youtube.com/watch?v=_zuu3V6a8CE

dále hledejte na kanále youtube Moje Písnice:  https://www.youtube.com/channel/UCpE2I-_zPIEblpTBYdoBoEA

17.10.2017: 

V Písnici hrozí lidem zvýšení nájmu o 50 až 70 %. To je pro řadu z nich nesmírně těžká situace. Cítím povinnost hledat cestu, jak jim pomoci. Budu se snažit, aby se stát přihlásil do řízení o určení vlastníka bytů v Písnici. Je třeba napravit selhání ministerstva financí.

 

 

listopad 2017: nový majitel zdražuje nájemné: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/2291263-novy-majitel-bytu-v-pisnici-zdrazuje-najemne-nekolik-tisic-navic-nemame-zlobi-se

 

 

19.11.2019 Saša Uhlová: "

právě jsem se vrátila ze soudu o určení vlastnictví sídliště Písnice, kde pan soudce Nevole říkal, že nájemníkům přeci může být jedno, komu domy, ve kterých bydlí, patří. Tak úplně jedno to není, že ano. Jinak v Písnici vyhazují lidi z nájmu. "
amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.