Slaboduchost českých novinářů, Medveděvova návštěva a nejen o tom

obrazek
9.12.2011 15:09
Na české mediální scéně by mě nemělo překvapit už nic. Přesto se to stává. Osobní „cévéčka“ většiny lidi, kteří sami sebe v novinách, rozhlase a televizi titulují slůvkem novinář a pasují se na zpravodaje, či komentátory dění neznám. Ale o hodně velké skupině z nich platí, že podle všeho totálně zamrzli kdesi v prostoru a čase. O tom, čím skutečně žije svět, anebo alespoň Evropa, netuší vůbec nic a ve svých názorech ustrnuly někde na počátku devadesátých let minulého století. K tomu ještě žijí v přesvědčení, že vše je buď černé nebo bílé. Navíc tyto barvy udělují sami. Událostem i lidem. Všechno bez znalosti pozadí, souvislostí, životních zkušeností. V těchto dnech se to projevilo vícekrát.

V souvislosti s oficiální návštěvou ruského prezidenta u nás se napříč mediálním spektrem nese povzdech a dokonalý údiv proč že k němu byl český hostitel tak vstřícný. Zvláště byly-li parlamentní volby v Rusku, které se uskutečnily v předvečer návštěvy, dle všeobecně rozšířeného sdělení zmanipulovány. Ostatně, řekla to i Hillary Clintonová. No a když to tvrdí ministryně zahraničí USA, tak to přeci pravda být musí. K tomu ještě tisícové demonstrace v mnohamilionové Moskvě, zhusta svolávané za pomoci sociálních sítí pod hesly žádající nikoliv změnu politického systému, ale především současných vrcholových politiků, respektive politika jednoho – Vladimíra Putina. V této souvislosti se hodně a jistěže pohoršlivě píše o zatýkání a zásahu ruské policie a tytíž pisálci a komentátoři jaksi zapomínají na zcela nedávné zatýkání a v žádném případě „mazlení se“ s demonstranty okupujících Wall street. Za této situace se podle mínění zástupu „politologů“ a novinářů v Čechách dopustil prezident Klaus div ne vlastizrady, když si dovolil říct, že průběh voleb v Rusku je ruskou záležitostí a že i jemu se nelíbí, když se někdo zvenčí vyjadřuje k děním, která jsou našimi vnitřními záležitostmi.

Dost, skoro stejně jako o počtu odstřelovačů na pražských střechách, se také psalo a mluvilo o Temelínu. Tedy o jeho dostavbě. Varovně zvednutých obočí byla televizní obrazovka plná a mezi řádky tiskovin bylo možné číst, jak si Rusové našince kupují mnohamiliardovými zakázkami, jen aby se dostali k zakázce na výstavbu dalších dvou reaktorů na jihu Čech. A zase ten Klaus. Dovolil si říct, že se mu zatím ruská nabídka jeví velmi dobrá, protože dává šanci mnoha českým firmám a tím i tisícům zaměstnanců. Opatrného napomenutí se mu dostalo dokonce od Petra Nečase, když ten národu sdělil, že „pan prezident toho ví zřejmě víc, než my všichni ostatní.“ Premiér a s ním ekipa novinářů si zřejmě myslí, že daleko větším trumfem v atomové zakázce je Nečasovo přijetí americkým prezidentem v Bílém domě a to, že se ve Washingtonu mohl vyspat v posteli v Blair Hous.

A poslední poznámka. České firmy budou na základě jedné z právě podepsaných hospodářských smluv stavět skoro 400 km dlouhou železnici na severu Uralu. Kontrakt za zhruba 40 miliard však, alespoň v titulcích bylo nutné zpochybnit a tak se čtenář mohl dneska dočíst, že budeme stavět „na kostech vězňů Gulagu“, což je pravda, ale společného to s dneškem nemá nic. Je to jen vhodná příležitost k pošpinění.

 A neodpustím si ještě jedno rýpnutí do současného českého novinářského stavu. Nasadit ohlávku bulváru dost dobře nejde a byť se to líbit nemusí, právo na existenci má. A také komentovat bulvárem publikované články zpravidla třeba není. To, že se v nich pracuje s hodně velkou nadsázkou je jasné mnohým. Bohužel ne většině z těch, kteří ráno začínají četbou třeba Blesku. Žijí v domnění, že každé noviny jsou nositelem jediné pravdy a tak včera zveřejněné obličeje politiků, kteří dle mínění redakce a jejich čtenářů patří za mříže, vzali dozajista mnozí za bernou minci. Osobně si myslím, že veřejně říkat o komkoli, že je lump a bez jakéhokoliv důkazu tvrdit, že „zjevně své funkce zneužili k sebeobohacení“ bez toho, aby byl dotyčný orgány činnými v trestním řízení alespoň obviněn, je už za hranou i toho, co si bulvár může dovolit. Týká se to například Miloslava Vlčka. Z jakého důvodu se právě on dostal do té společnosti, ví snad jen autoři celého článku.. Pod jeho tváří se píše, že porušil zákon tím, že v roce 2005 vracel vypůjčených 1,1 mil korun svému asistentovi v pytlíku a ne bankovním převodem. V porovnání s ostatními provinění jako zvon! Za takové dává finanční úřad maximálně pokutu, ale podle Blesku jsou za to tepláky! I dle textu na rozdíl možná od jiných Vlček nic nebral, ale vracel! Zamyslí se nad tím vůbec někdo? Obávám se, že rozdíl mezi tím, když někomu na nějaký účet odněkud cosi přistane a tím, když jiný přiznanou půjčku věřiteli vrátí, mnohý nevidí. Mě však hlava nebere, jak se vrácením půjčky podle Blesku Vlček obohatil a jak v tom případě zneužil svojí funkce, ve které tehdy ani nebyl. Prostě v tom nemám jasno. Ne tak bulvární novináři a díky jim i jejich čtenáři Vlček je zkrátka korupčníkem. Vždyť těsně před volbami, vzpomínáte, ze své funkce odstoupil a ve volbách nekandidoval. Je tedy vinen. A zajímal se někdo o to, že se během času od všech obvinění očistil, že kontrola ministerstva financí na dotaci pro jakýsi harrachovský objekt neshledala vůbec nic závadného, že v soudní při s bývalým asistentem dal soud pravomocně Vlčkovi za pravdu? Ne! A k čemu to? Je to přece jasné. Existuje buď černá nebo bílá. Hotovo! A ty čtenáři nepřemýšlej, Vlček patří s ostatními za mříže!

My, kteří rozum používáme k přemýšlení, bychom se však možná měli začít ptát, zda vedle politiků by díl odpovědnosti neměli alespoň zčásti nést i ti, co veřejné mínění vytvářejí?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Neoddychl, cpe se tam zpátky.

Vladimír Štingl

Klaus umí být racionální a nelze než to ocenit, protože realizace dohod bude alespoň částečnou záplatou na propad českého hospodářství. Novináři, z valné části, nikdy nebudou objektivní a nezávislí.... M. Vlček si asi oddychl, když odcházel.... Někdy je toho na jednoho více než dost. Vracet dlužnou částku a být vláčen v médiích....?? Výstižný a korektní blog.

rku

Pan Vlček asi není korupčník, ale také neměl být nikdy předsedou sněmovny, protože tam byl pouze směšná figurka. A za ty léta v politice by mohl vědět že peníze se posílají přes účet a nenosí v pytlíku. A polemiky s Bleskem by ste měl nechat na Vondráčkové.

schlimbach

Vynikající blog pane Sedláčku :)

antoninsebek

NAPOSTÝ SOUHLAS !

Sledoval jsem ty reportáže na ČT24 a měl jsem dojem, že Putinova strana vůbec v Dumě nebude, že takřka mohli vyhrát nejrůznější opozičníci (opak je pravdou: ti ještě více ztratili -  hodně získali komunisti a pak i Žirinovského nacionalisti). Vystupovalo tam plno hostů a vždy měl reportér na mysli, aby jej dovedl situaci jako by bylo krátce po srpnu 1968. Lámu si hlavu, jestli je to snad nátlak nového generálního ředitele. Ale tipoval bych si prosté české buranství a řiťolezectví. Nyní pro změnu do USA-otvoru.

Do toho se přimotal i humanitární bombarďák z Hrádečku za Trutnovem. Sice už  jen bombarduje svoje spodní prádlo, ale vyzval k všelidovému protiputinovskému povstání. Nyní sem opět pozval dalajlámu, doufám že se ho zeptá, zda už přijel ze svobodného Tibetu, kde bratři Číňané šíří pravdu a lásku.