To sladké slůvko reforma

23.1.2011 09:50
Znamená změnu, nápravu, zlepšení, přetvoření. Jako pacient ve spojení slova REFORMA, s přívlastkem zdravotnická, neočekávám, že ZMĚNA rovná se k horšímu, abych na svých bedrech nesl NÁPRAVU předešlých, řečeno tenisovou mluvou, pacienty nevynucených chyb. Proto o ZLEPŠENÍ v souvislosti s reformou mluvit nemohu a už vůbec ne o PŘETVOŘENÍ, neboť jediné co vláda dělá, je zdražování dostupnosti léčby řadovým pacientům a slovo zdražování význam slova REFORMA neobsahuje.

Na poli legislativním se v zájmu zásadních úspor nic nepřetváří, neboť zdravotnické poplatky netrestají skutečné viníky, ale oběti. To by mělo být v právním státě nepřípustné. O to víc se vládní politici přetvařují, že přetvářet chtějí. Ale ani slovo přetvářka význam slova reforma neobsahuje. Podepisování každé zakázky za milion ze strany ministra zdravotnictví je toho důkazem. Postavit se do role pana poctivého, jehož podpis má kvalitu „cenového lustračního osvědčení“ je klasickou přetvářkou, že za jeho vládnutí bude vše za milion pro státní kasu maximálně výhodné. Od bývalého ředitele nemocnice, který nepochybně ovlivňoval cenovou politiku svěřeného zdravotnického zařízení, je to troufalost. Pokud by si byl jist, že za jeho ředitelování byly díky jeho systému nákupy maxiumálně úsporné, tak by nemusel mluvit o hledání optimální reformy zdravotnictví, ale o nutnosti překlopit vlastní zásady ředitelského hospodaření do celostátního zdravotnického systému. Možná panu ministru křivdím a on chce, aby to běželo stejně, jako když řídil nemocnici. Proto se ztráty přenáší pouze na pacienty a vše ostatní se slibuje. Zvyk skutečně může být železná košile.

Poslanecký dotaz na pana ministra, jak to v roli ředitele nemocnice vlastně dělal, by složení materiálu jeho košile nepochybně odhalil.


stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

alex
Ještě k tomu guláši. Jen ty Julínkovy poplatky. Nejsou regulačním poplatkem, ale až na dva tři prostě spoluúčastí, kterou si z hlediskaústavy nebyly jisti. Jsou nastaveny tak blbě, že je na nich takřka všechno špatně. Nikdo si nemůže pamatovat, kdy se platí a kdy ne, neb jde cca o 60-65 poplatků, což je špatně z hlediska práv pacienta. Rakušáci platí promilem z příjmů, což eliminuje jakákoli sociální pnutí a nemusí být žádná dodatečná sociální komenzace. Technicky - zbytečné náklady - jednoznačně lepší by byli osobní účty s platbami bezhotovostními, atd atd. Je mezi laiky málo známo, že Julínek okamžitě po nástupu odřízl komnoru od dozoru nad odbornou skladbou v nemocnicích, čímž umožnil mít v oněch soukromých neadekvátní počty lékařů a žádným jiným kontrolním mechanismem to nenahradil. Julínek opravdu to zdravotnictví totálně rozdělal.
alex
Pane Kyselý ano. Nejsou schopni se na něčem konsensuálně domlvit,vždy zatím hrozilo, že to po příštích volbách bude změněno či upraveno a je tu kočkopes. Opravdu to soužití je možné - úlohou státu je nastavit ta pravidla smysluplně a sociálně rozumně. Julínek nasadil poplatky a hned nejtrvrději v Evropě. Porovnání bylo kdysi na Aktuálně.cz. Stejně tak chtěl, aby si konkurovali ppojišťovny ve všem. Hroboň jist si sám sebou napsal tehdy na Aktuélně.cz blog, kdevyhlásil soutěž jaký počet pojištoven je pro tu konkurenci nejlepší - kupodivu dostal takřka jednoznačnou odpověď, že jedna. V tom standardu by opravdu soutěž být takto neměla. Dojde pak jednoznašně k vydělení chudinské pojišťovny s malými možnostmi díky nízké vybrané sumě u ní. ODS spustila divokou privatizaciuž za Rubáše. Ztěžuje to restrukturalizaci ohledně dostupnosti, přičemž jistotou je základní státní síť - s ohledem na ústavní závazek, podle kterého musí stát zajistit každému ochranu zdraví - může to být i soukromé, ale až po té restrukturalizaci a po uvedení v praxi zákana o standardu a nadstandardu. To je důvod nižších platů v soukromých nemocnicích, omezení její péče jen na výnosné obory nebo prostě jen tuneling s krachem. Opravdu je to v tom nastavení pravidel, a vymahatelnosti dodržování těch pravidel. Ten Hroboňův článek už dohledat nejde, Hroboň ze seznamu blogerů na Aktuálně.cz zmizel.
zdobinsky
Mezi rozumnými lidmi asi to soužití veřejného a soukromého možné je, ale jak vidíme na dlouholetých sporech, které se momentálně velmi vyostřily ve zdravotnictví, tak u nás je to soužití velmi problematické.
Je to snad tím, že stát špatně plní svou úlohu?
alex
Pane Kyselý, tosoužití soukromého aveřejného (státního) přece možné je. Ve zdravotnictví zjednodušeně takto - veřejné - monopolna standard, soukromé tržní soutěž výhradně v nadstandardu - píšu o pojišťovnách. Vždycky je to zakopané jen a jen v nastavení a v tom, co se sleduje. Je-li to prospěch všech, není to zase až tak složité, jakkoli to obecně složité je kdekoli (školství nebo zdravotnictví). Naopak je možnéto účelně propojit.
alex
Pane Kyselý, tosoužití soukromého aveřejného (státního) přece možné je. Ve zdravotnictví zjednodušeně takto - veřejné - monopolna standard, soukromé tržní soutěž výhradně v nadstandardu - píšu o pojišťovnách. Vždycky je to zakopané jen a jen v nastavení a v tom, co se sleduje. Je-li to prospěch všech, není to zase až tak složité, jakkoli to obecně složité je kdekoli (školství nebo zdravotnictví). Naopak je možnéto účelně propojit.
zdobinsky
Pane Štván, já s vámi souhlasím. Odměňování ve státním a veřejném sektoru by mělo probíhat podle státem vytvořených tabulek i se zhodnocením počtu odpracovaných let. Jak to ale udělat v profesích, kde souběžně existují privátní praxe. Ty budou vždy přes své politické strany tlačit na maximální flexibilitu ve veřejném a státním sektoru. Budou si úzkostlivě hlídat každou, byť domnělou, výhodu státních zařízení. Flexibilní veřejné či státní zařízení ale nemůže konkurovat svými platy privátnímu sektoru. Tato zařízení mohou konkurovat ale svými jistotami a odpovídajícím oceněním dlouholeté práce. Politický tlak a manipulace médií jde ale proti tomuto logickému odlišení.
Soužití privátního na jedné straně, a státního a veřejného sektoru na druhé straně, začíná být velice kontroverzní a již dlouhou dobu zuří lítý boj. Dochází ke vzájemnému vydírání a osočování. Privátní sektor nechce být tak úpně privátní a rád by stále bohatší dotace z veřejných prostředků. Logicky pak peníze schází ve státní a veřejné sféře. Na toto téma sem psala již spousta diskutujících velmi varovné příspěvky.
Takže znova opakuji, že bez silného a sebevědomého státu, jenž by vypracoval jasnou a srozumitelnou kategorizaci jednotlivých pracovních činností i s návazností na odpovídající finanční ohodnocení, se ani po "reformách", které ale skutečnými reformami vůbec nejsou, nikam nedostaneme.
alex
Pane z Dubé - já přece taky ne. Prostě jste ohledně toho názvu měl pravdu. Nic méně nic více.
alex
Máte pravdu pan z Dubé. Holt jejím členem nejsem, tak jsem si název ze své blbosti upravil. usmívající se smajlík
alex
Pro všechny - možnosti ČSSD ovlivnit zdravotní reformu se skutečně otevřely dokořán. Je třeba si uvědomit, že LK je neopominutelným oponentem veškeré legisativy, jež se týká její odbornosti. Je třeba připomenout takřka dvacetiletou ignoraci této skutečnosti vůči všem komnorám. ČSSD už měla dávno s LK jednat o reformě a její kvalitách. Pro zvýraznění s LK nikoli s LOK.
alex
Milan Kyselý - pane Kyselý dovoďte svou úvahu stran těch profesí do konce. Některé profese možnost účinného nátlaku mají, jiné ne. Proto je tato revolta i revoltou ostatních profesí.
alex
Petr Vlk - myslím, že se prakticky nelišíme v názoru. Ona drobnost - Heger chtěl poplatky sám za sebe zrušit, skutečně mu to nedovolil Kalousek. Už jako ministr chtěl splnit program Kalouska ohledně zvýšení onoho "stravného", ovšem chtěl jednat s ministrem sociálních věcí o možnosti kompenzace - opět mu to zatrhl Kalousek. To je důvod proč jsem napsal, co jsem napsal. To mne vede k té blíže nespecifikované jiskřičce naděje. Ovšem jsem spíše pesimista neb arogance Kalouska či ODS vůči nejen občanům ale samzřejmě i k těm doktorům. Opravdu si myslím, že bez nich by se Heger už dávno dohodl - ty peníze totiž opravdu jsou a mimo rozpočet, Dokonce v několika alternativách.
zdobinsky
"Zabejčily s ena kantorech a to ještě tak, že znivelizovaly platy mezi maldými a těmi, co už mají odslouženo své. Což samozřejmě muselo naštvat všechny kantory nad 35 let."

Tohle probíhá v jiných profesích již dávno. Teď to potkalo učitele, lékaře. Nic nového pod sluncem, jen nebýt tak fixován na tu svoji profesi, nebo jen na některé.

Hlavní trend pravice (a ČSSD dnes již také) a médií - FLEXIBILITA. Přeci byste nechtěli platit někoho za zásluhy. Máme přeci všichni stejné žaludky od narození (kupodivu pravicové rovnostářeství naruby), které ale vládnoucí oligarchii vůbec nevadí. Žádné zásluhy se již dnes nepočítají - přijde mladej, ambiciózní, ale ty táhni. Ve jménu nového náboženství flexibility trhu.
zdobinsky
Možná je to tím, že lékaři rozhodně nepatří mezi voličský elektorát ČSSD. To je ostatně vidět i na rozbrojích lékařských organizacích a organizacích zdravotnického personálu.
Tím nechci říci, že by strany neměly usilovat o smír ve společnosti, ale každá o něj usiluje na jiném základě.
stvan
Já si myslím, že by ČSSD měla chtít, ale v tuhle chvíli mám pocit, že se čeká kdo bude předsedou a podle koho not se bude zpívat.
alex
Ano dá se tak mluvit o reformě Julínkovské. Heger přece jen nějakou nadějí byl a stále je. Dle méhoby ta naděje byla větší, pokudby v zádech neměl Kaouska a ODS. VV jsou spíše diletatantskou třaskavinou,u nichž nikdo neví, co vlastně myslí vážně a spíše lze u nich předpokládat velké bzučení, aby poté sklapli krovky před svými velkými bratry z ODS a z TOP. Škoda, že si nedokážete všimnout ČSSD. Ta přece má mimořádnou příležitost zasáhnout do běhu věcí právě ohledně zdravotní reformy. Vyjma Prahy má v rukou všechny kraje, jeden se diví, proč už dávno nejedná s LK, když se s ní nikdo z vládní koalice ostentativně nebaví. Dál už si o snad lze domyslet. To by ovšem ČSSD musela chtít skutečně obhajovat něčí zájmy (nejen ty svoje) a musela by být profíkem. Ona s raději utápí ze svého vlastního úradku v takovéhostinské pranici o post předsedy. No politika rozhodně není o kytičkách pro protistranu, která se se mnu nechce bavit. Víc k ČSSD opravdu nemám, co říci.