Snaží se Turecko ovládnout Sýrii?

obrazek
21.11.2011 10:41
Turecko se začalo otevřeně vměšovat do vnitřních záležitostí Sýrie. Vrcholní turečtí představitelé, kteří se ještě nedávno přátelili s Bašárem Asadem, rozehráli velmocenskou hru a pasovali se do role protektorů tzv. syrské opozice. V té hraje rozhodující roli Muslimské bratrstvo, které chce nahradit sekularismus a náboženskou toleranci islamistickým režimem. Jaké jsou motivy současného tureckého počínání ve vztahu k Sýrii?

Zásadní roli hraje Erdoganova novoosmanská politika. Ankara pod vedením umírněně islamistické AKP přestala pokládat za primární cíl svého snažení vstup do EU a zaujímá roli blízkovýchodní a muslimské velmoci. Do karet jí hraje instalace ideologicky spřízněného režimu v Tunisku, téměř jisté vítězství islamistů v Egyptě a podobný vývoj situace v Libyi. Lídr vítězné tuniské strany an-Nahda Rašíd Ghannúší pokládá tureckou AKP za svůj vzor. Egyptsko-turecké vztahy po pádu Mubaraka a společné protiizraelské platformě v otázce Gazy a palestinské samostatnosti získaly také nový rozměr. Nyní se rýsuje možnost rozšířit sféru tureckého vlivu i na Sýrii. Proto Ankara režíruje občanské nepokoje a pomáhá s budováním tzv. Syrské svobodné armády (FSA) a Syrské národní rady – jakési  obdoby libyjské Přechodné národní rady – na svém území. Turecké ministerstvo zahraničí se stalo neformálním mluvčím FSA, což dokládá, že se jedná o loutkovou organizaci řízenou z Ankary. Sýrie je strategicky důležité území – jakási křižovatka Blízkého východu – a její ovládnutí by znásobilo význam role Turecka v regionu. Stoupenci prezidenta Asada proto zaútočili na tureckou ambasádu v Damašku. Erdogan pro změnu svému bývalému spojenci pohrozil přerušením dodávek elektřiny.

Vědoma si zahraniční podpory, zahájila syrská opozice riskantní krok ozbrojené konfrontace s vládou. Likvidace islamistických banditů je však jediná cesta, jak znovu nastolit klid v zemi. K tomu bude evidentně potřeba rozsáhlá armádní operace podobná té, kterou učinil Háfiz Asad v roce 1982 při potlačení islámských extremistů v Hamá. Muslimské bratrstvo v letech 1976 – 1982 provedlo sérii teroristických činů a jejich baštou dodnes zůstalo město Hamá. Syrská vláda zatím praktikuje defenzivní politiku, v jejímž důsledku už zahynulo přes tisíc vojáků a policistů. Pokud prezident Asad nezahájí ofenzivu, čeká ho osud Kaddáfího. Někteří pozorovatelé tvrdí, že Bašár Asad – slušný člověk a lékař – nemá dostatek odvahy k přijetí razantních opatření.

Erdoganova politika má podporu nejen ve Washingtonu, který si od turecké kurately nad “novou” Sýrií slibuje, že následný vývoj v zemi zůstane pod kontrolou spojence a členského státu NATO. O změnu režimu v Damašku usiluje i Liga arabských států (LAS), zcela ovládaná Američany prostřednictvím konzervativních monarchií okolo Perského zálivu. Wahhábistické režimy v Saúdské Arábii a Kataru významně přispěly k pádu Kaddáfího – nejen mediální propagandou Al-Džazíry, ale i účastí katarských žoldáků bojujících po boku libyjských banditů. Tyto monarchie přirozeně nechovají žádné sympatie ani k sekulárnímu režimu v Sýrii, který je navíc spojencem Íránu, hlavního rivala Saúdů. Teherán je nyní v hledáčku Washingtonu a Tel Avivu, proto je záhodno se před uskutečněním vojenského úderu proti Íránu zbavit jeho spojence Asada. Ruská federace už ale dala najevo, že se nenechá vytlačit z další země, ve které má své strategické zájmy a poslala do syrských teritoriálních vod své válečné lodě. Tím vyslala jasný signál Západu, že nedopustí opakování libyjského scénáře. 

Média nejen bagatelizují velkou podporu obyvatel, které se těší prezident Asad – některá z nich ještě bezostyšně zaměňují záběry z provládních demonstrací za protivládní, přestože na nich lidé drží v rukou prezidentovy portréty. Obelhávají světovou veřejnost válečnou propagandou a zamlčují důležitá fakta. Kupříkladu skutečnost, že bezprostředně po prvních nepokojích v březnu Bašár Asad zahájil jednání s opozicí a oznámil reformy. Velice brzy se však prokázalo, že Asadovi kritici nestojí o reformy, ale chtějí pád režimu. Nejedná se o žádné bezbranné demonstranty, jak je nám namlouváno, ale o ozbrojence, kteří útočí raketomety na budovy vládní strany. Je oprávněné se domnívat, že úsilí o destabilizaci Sýrie vychází ze zahraničí.

Nábožensky tolerantní a sekulární režim vládnoucí strany BAAS zajišťující svobodu vyznání sunnitům, šíitům, katolickým i ortodoxním křesťanům a dalším konfesím tak může s podporou Ankary a Rijádu vystřídat wahhábistická forma vlády s právem šaríja, potlačováním práv žen a perzekucí menšin. Oznámením o vypuknutí občanské války v Sýrii se tak připravuje půda pro možnou tureckou “humanitární” intervenci, aby “se předešlo krveprolití”. Jednostranná akce Turecka by přišla vhod i NATO, které se po nečekaně dlouhém a drahém osmiměsíčním dobrodružství v Libyi nechce v Sýrii přímo angažovat. Tím by se elegantně obešlo i veto Ruska a Číny v Radě bezpečnosti OSN, které odmítlo další represivní postup vůči Damašku. V současné složité situaci je však velmi těžké predikovat vývoj událostí v nadcházejících dnech a týdnech. Tento scénář je jen jednou z možných variant.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

 

Pane Dube, vy jste typická oběť propagandy mainstreamových  médií.  

Ale opravdu půvabné bylo to, jak jste do jednoho pytle dal hnutí Occupy Wall Street a údajné protivládní demonstrace v Sýrii. A přitom požadujete odchod Asada, ale americké vlády ne…

 Neměl byste si v té zásadovosti udělat trochu pořádek?

Jinak samozřejmě článek pana Kosiny je prostě alternativní pohled z druhé strany. Je skutečnosti, že media lžou, demonstrace provládní vydávají za demonstrace protivládní a už ten fakt by měl mnohé nutit k zamyšlení. Proč to asi dělají. Osobně článek považují za dobrý a fundovaný pohled na věc.

zizulinda

Vážený pane Kosino,

děkuji, odpověděl jste i za mě. Nemám k tomu už více co dodat.

Josef Biczak

Pane Kosino, nyní jste odpověděl  známým diskutérům stručně, plně pravdivě o  současném konání  mocnosti (řízené zakrývaným pozadím) s utajovaným cílem "globálně řídit Svět".  Těžko  diskutovat s těmi, kteří postrádají trochy analytického myšlení........      Díky a pokračujte, velice rád vaše úvahy čtu. 

kosina

To byste se měl zeptat představitelů NATO a USA proč vytvořili Al-Kajdu, aby proti ní následně bojovali. Proč financovali Usámu bin Ládina a následně se stal jejich největším nepřítelem? Proč podporovali Saddáma Husajna a pak ho invazí svrhli? Proč se objímali s Kaddáfím a nedávno ho zavraždili? Proč bojují proti fundamentalistům v Afghánistánu a v Libyi resp. v Kosovu je dosadili k moci? Proto, že prezident USA je marionetou v rukách vojensko-průmyslového a zbrojního komplexu? Proto, že je potřeba vést další a další války, aby zbrojovky měly zisky? Proto, že je potřeba přepsat současnou mapu Blízkého východu? Proto, že americké politice vyhovuje vytvářet organizovaný chaos po celém světě?  

rku

Paní Valouchová a pan Kosina,

neodpovídáte na otázku proč se USA a NATO snaží nahradit stabilní jim přátelské nebo alespoň neutrální režimy režimy novými, o kterých se dá předpokládat, že jim budou nepřátelské.

zizulinda

Vážený pane Kosino, jako už několikrát tak i nyní Vám velmi děkuji za Váš skvělý článek.

Situaci v Sýrii jste velmi citlivě vystihl, tak jak se nyní skutečně jeví.

 

Nemohu ale nenapsat pár slov pro pana Dubu

Pane Duba, to že hodnotíte situaci v době, kdy jste díky Zahraničního obchodu mohl vycestovat do Vámi zmíněných zemí a propagovat skvělé výroby Československé republliky přece neznamená, že se vyvýjela pouze Evropa a země Blízkého východu stagnovaly?

Kdybyste navštívil Sýrii za posledních 5 let, nebo i idnes, tak byste ji nepoznal.

 

Také krátké vysvětlení pro pana Kulíka:

Proč USA a NATO podporují tyto revoluce? Domníváte se, že mají zájem zavádět demokracii v těchto zemích???? To ne. Oblast je pro ně velmi výhodná z mnoha a mnoha důvodů. Jednak si v každém konfliktu odzkouší své nové zbraně. Blízký východ je pro ně strategickou oblastí ať již v ropě či nerostném bohatství a také geograficky. Vždyť i Sahara je velmi strategická oblast. Dnes víme o jejích spodních zásobách vody a množství slunce může být skvěle v budoucnu využito. Je to také kdo z koho mezi Ruskem a Západem o síle a postavení. To už snad jako důvody stačí, aby se snažlili vyprovokovat v těchto zemích nepokoj a čím více se vzájemně lidé sami povraždí tím pro USA a NATO lépe.

martin-duchoslav

Pane Dubo,

váš přehled ve zahraniční politice je velmi, velmi mainstreamový. Píšete o diktátorech, represích diktátorských režimů apod. Zkusil jste někdy přemýšlet v souvislostech? Je jednoduché a zároveň naivní z tepla domova ve střední Evropě rozumovat o demokracii, lidských právech atd. na Blízkém východě i jinde. Samozřejmě že v této oblasti nemá něco takového duchovní ani materiální základ, ale o tom tu myslím není řeč.

Asad či Kaddáfí nikdy nebyli šálkem mého čaje a jsem přesvědčen, že ani autor článku o nich nemá nějaké přehnaně vysoké mínění. Domnívám se, že pan Kosina chtěl vyjádřit myšlenku, co je pro Sýrii politicky ZA DANÝCH podmínek pro integritu a stabilitu státu výhodné a funkční. Je to pragmatismus, jistě, ale jak jinak ke státům, jako je Sýrie máme přistupovat? Tak, že se budeme snažit svrhnout ten hrozný Asadův režim zabíjející jeho odpůrce po tisících? (Mimochodem opravdu mediální propaganda západních médií a Al-Džazíry, ze kterých západní média často čerpají, ostatně podobný přístup jsme viděli i v případě Libye a dříve Iráku.)

A i já si myslím, že na Blízkém východě jsou pro ona "lidská práva", práva menšin i sociální práva, ale i třeba právo na vzdělání širokých vrstev ony tzv. socialistické lidové režimy výhodnější. To, že vše není ideální a že různým skupinám nevyhovuje "vláda jedné strany", je pochopitelné. Když se ovšem jisté islamistické skupiny snaží režim za každou cenu subvertovat a ani nevyjednávat, je legitimní, že se takový režim bude bránit všemi prostředky. Je to smutné, protože při tom umírají i nevinní, ale to je realita v této geograficky výbušné oblasti.

Proto bych doporučoval nejen Vám, ale i jiným, aby se zkusili na "diktátory" dívat ne optikou mainstreamových sdělovacích prostředků, ale více pragmaticky a bez předsudků. Skutečně tu jde o to, co je za daných podmínek pro stabilitu státu výhodnější, chcete-li co je ze středoevropského pohledu nejlepší možnost z těch špatných. Milovníky diktátorů hledejte jinde.  

rku

Pane Kosino,

není mi jasné proč USA a NATO podporují tyto revoluce. Vždyť všude kde zvítězí se dostávají k moci islamisté pro něž je západ největší nepřítel. Pokud jde o objektivní zprávy, myslm že jste to byl Vy,kdo nedávno psal jak jednotky věrné Kadáffimu čistí Tripolis od krys.

Josef Biczak

Pane Kosino, jsem ten jeden z těch, co si Vás hodně považují. Přestal jsem se účastnit komentářů, protože tak zaujatí lidé, sebejistí, kteří postrádají konkrétní, jakoukoliv věcně podloženou výtku, kteří jsou kojení jak nemluvně shora režírovaným vedením "oficielních" medií všeho druhu, nejsou hodni odpovědi. Je to ztráta času, který je lépe věnovat čtení  schopných, chytrých a  vzdělaných publicistů s poznatelnou jejich zodpovědností za vše, co zveřejní a také s pěkným vyjadřováním v našem krásném jazyce.

K těm opakujícím se "odpůrcům" s ničím ...:  Tady platí trefný výrok Jana Wericha........ (kdo zná a ví, sám si doplní).

Takže vyjímečně  dnes několik vět jsem k tomuto napsal. Kdo snad nemá co dělat a hned reaguje, někdy bleskově, je pro mne pochopitelné, že asi je to jeho "vedlejšák", jak se tomu kdysi říkalo. Jména se opakují, netřeba je vypisovat.

 Tak lidičky opravdu, lepší je číst a přijímat skutečně nezávislé zprávy a informace; a po delší době děkuji opakovaně, že mohu číst takové autory jako jsou zejména (abych další dobré nepoškodil, proto to slovo zejména) Ondřej Kosina, Sofie Chrtková, Kateřina Březová, Zbyněk Fiala, Josef Řezníček, Jiří Schlimbach a další. (snad některé křestní jméno jsem  jen tak zpaměti nepopletl..)!!

P.S. Obdobné až mstivé reakce  z pozvzdálí vládního pozadí, jak jsem odhadl, má pan Stwora zase na svých web.stránkách zvedavec.org

Inu, pravda se vždy velmi, velmi těžko sděluje. Ale poznání, to je SÍLA!

schlimbach

souhlasím s komentářem pana Jadrného :)

Lukáš Jadrný

Pane Dubo, pokud si myslíte že jste zajímavý a vtipný se svými trapnými reakcemi a narážkami, jste na omylu. Já sdílím plně názor O. Kosiny, stejně jako pravdu, kterou ve svých článcích preferuje, i přes nelibost zmanipulovaných lidí jako jste vy. Je mi vás upřímně líto, neboť váše mysl je zamlžena lží a koukám, že pro nalezení pravdy nehodláte nic dělat. Nicméně já pro hledání pravdy vím co dělat - číst perfektní a svobodné články pana Kosiny, který je nejlepším autorem v českých médiích. I když podle vás se mu zřejmě chvály nedostává. Pamatujte si tedy následující věty :

Velice si vážím Ondřeje Kosiny, který se nebojí bojovat za pravdu. Píše nejlepší články, jaké jsou kde k dostání. Podporuji ho na cestě za světovou pravdou, spravedlností, svobodou a mírem.

kosina

Přichází mi tolik souhlasných emailů a vyjádření podpory, ale do diskuse pod článek napíše vždy jen Duba s Matlasem. Asi se lidé s jiným, než oficiálně povoleným viděním světa bojí veřejně vyjádřit svůj názor. Smutné. Jinak tou vaší zmínkou o viagře a Kaddáfím jste dokázal, jak věříte kdejakému mediálnímu blábolu, protože to byla prokazatelná lež, stejně jako smyšlená existence syrské lesbické bloggerky.