Sněm Babišova hnutí jako sjezdy komunistů

anofert
2.3.2015 11:24
Volba předsedy hnutí ANO na právě skončeném sněmu náramně připomněla období totality: bylo odevzdáno 186 platných hlasovacích lístků a všechny byly ve prospěch staronového předsedy Andreje Babiše. Stoprocentní většina! Takové nikdy nedosáhli ani komunisté v totalitních volbách do parlamentu před rokem 1989. Tehdy to bývalo okolo 99,4 procent… Obdobným výsledkem skončily volby místopředsedů.

Většina vystoupení delegátů byla v duchu velebení předsedy. Nejtrapnější byl proslov europoslance Pavla Teličky, ve směru k Andreji Babišovi nesmírně podbízivý. Krátká a korektní byla vystoupení nestranických ministrů. Karla Šlechtová (místní rozvoj) i Dan Ťok (doprava) se věnovali výhradně profesní stránce a hodnocení schopností předsedy Andreje Babiše přenechali jiným.

Dvě vystoupení se od „předlistopadového“ rámce zřetelně odlišila. Poslanec Ivan Pilný, předseda hospodářského výboru PČR prohlásil, že lidé s pochybnou minulostí by se do vedení hnutí tlačit neměli. Zmínil zejména starostku Prahy 10, bývalou členku ČSSD a dříve i KSČ Radmilu Kleslovou. Je prý typem lidí, pro něž je významná funkce v hnutí ANO výtahem k moci. To je dle Pilného největší aktuální slabinou hnutí. „Jsem rád, že ve vedení nejsem,“ neskrýval své pocity Pilný.

Exministryně Helena Válková konstatovala, že od vedení ANO nepociťovala podporu ve své funkci v čele resortu spravedlnosti. Výslovně však nezmínila svůj rezignační dopis, jehož text jí měl být doručen přímo od Andreje Babiše. Válková jen zdůraznila, že byla pod značným mediálním tlakem. Je možno připomenout, že Andrej Babiš před rokem koupil vydavatelství MAFRA. Do jeho portfolia spadají deníky Lidové noviny a MFDNES.

Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.