Sobotka ve stopách Špidly?

savcenkova
20.3.2016 17:00
Předseda vlády Bohuslav Sobotka neuspěl v Bruselu se svým kavárenským nápadem, aby se v závěrech Evropské rady objevila výzva k propuštění Ukrajinky Nadiji Savčenkové, která v Rusku po soudním procesu, ve kterém byla mimo jiné obžalována z vraždy, očekává vynesení rozsudku. Zejména Francií a Německem byl ale Sobotka vykázán do patřičných mezí.

Se svou do mlýna odněkud přišel i všeznalý ministr zahraničních věcí a Sobotkův spojenec Lubomír Zaorálek. Jménem České republiky podpořil unijní sankce na ty občany Ruska, kteří se na – podle Zaorálka – podílejí na perzekuci souzené Ukrajinky. Případ Savčenkové označil za odporný a prefabrikovaný.

V pomalu odeznívající protiruské hysterii se jakoby dva vysocí vládní představitelé snaží přiložit palivo pod ohníček. Trapnost vystupování Sobotky a Zaorálka navíc vystupuje do výšin, když si přečteme, kdo vlastně je jejich chráněnkyně. Savčenková například měla mučit zajatce, pálila je cigaretou, mlátila trubkou a tak podobně. Mělo se jí říkat „krvavá Naděžda“. V projevech násilí si měla libovat.

Jak ale outsideři mezinárodní politiky Sobotka a Zaorálek ke svým nápadům přišli? Jsou to jen prostá rezidua politiky Karla zu Schwarzenberga na ministerstvu zahraničí? Mnozí konečně o Zaorálkovi mluví jako o oranžovém Schwarzenbergovi. Vyslovil snad takové přání Andrew Schapiro? Každá pomoc ve chvíli, kdy jsou Spojené státy ve vztazích s Ruskem v defenzívě je dobrá.

Třeba se oba činitelé sociální demokracie chtěli proamericky vymezit před prezidentem Zemanem zorganizovanou návštěvou Si Ťin-pchinga. Jde snad B. Sobotka ve šlépějích svého předchůdce a dnes šéfa premiérových poradců Vladimíra Špidly? Ten vsadil na proamerickou politiku a osobně si za to vysloužil několik minut navíc v Oválné pracovně Bílého domu s G. W. Bushem.  Co  očekávají Sobotka a Zaorálek?

(med)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.