Sociální cítění Petra Nečase

11.11.2010 16:56
„Voliči je vykroužkovali, o práci ale nepřišli. Někteří vlivní členové ODS, kteří neuspěli ve volbách, se dostávají na vysoká místa ve státních podnicích. Podle zjištění MF Dnes obsadili například místa v ČEPS či dozorčí radě VZP. Někteří si dokonce na dohozené pozice stěžují.“ Informace idnes.cz potvrzuje to, co muselo být každému racionálně uvažujícímu voliči jasné, totiž že tzv. vláda rozpočtové odpovědnosti nejen že bude kázat vodu dolním deseti milionům a s horními deseti tisíci pít víno, ale že od ní absolutně nelze, i přes četné velkohubé proklamace, očekávat změnu politické kultury a boj proti korupci. Slovy profesora Bělohradského toho pravice už ze své podstaty není schopna. „Nový styl“ ostatně předvedla už vyhlášením stavu legislativní nouze, kdy dala najevo, že názory opozice i výsledkem senátních voleb pohrdá.

„Strana by měla chovat větší úctu k lidem, kteří pro ni pracovali... Pomohla mi sedět v jedné správní radě za pár korun... Samozřejmě, čekal bych víc,“ stěžuje si Miloš Patera, lídr kandidátky ODS v Karlovarském kraji, který zcela propadl ve volbách a člen pravicové strany, hlásající, že se každý má o sebe postarat sám.

 

Premiér Nečas připravuje s ministrem (a)sociálních věcí Drábkem legislativu předpokládající, že pokud nezaměstnaný od měsíce po registraci na Úřadu práce nepřijme jakoukoliv nabízenou práci, bude vyškrtnut z evidence bez nároku na podporu. Nabídne-li úřednice absolventovi vysoké školy pozici popeláře a ten ji odmítne, má smůlu. Počítá se s výpovědí bez udání důvodu a řetězením smluv na dobu určitou, které zaměstnance zbaví nároku na odstupné. Asociální změny zákoníku práce, platových tarifních tabulek a další připravované zrůdnosti z dílny neumětela Drábka, hájícího primárně zájmy zaměstnavatelů, mají údajně „zpružnit pracovní trh.“ Ve skutečnosti však ze zaměstnanců učiní bezprávnou námezdní sílu, se kterou bude globální kapitál manipulovat podle své libosti.

 

Pro kumpány současné vládní garnitury tato legislativa však platit nebude. Nejen, že získají zlaté padáky, ale premiér jim dohodí i nějaké to teplé místečko dobře placené zadluženým státem. Na řecký scénář najednou zapomíná. Šetřit se sice musí, ale prominentů se to přirozeně netýká. V situaci, kdy lékaři hrozí v důsledku nízkých platů odchodem do zahraničí, což bude znamenat uzavření některých nemocničních oddělení a omezení dostupnosti zdravotní péče, řada kvalifikovaných zaměstnanců státní správy v lepším případě přijde o 10% platu, v horším případě obdrží výpověď, snižování stavů u policie vážně ohrozí bezpečnost občanů se však finanční zdroje na platy vyvolených v deficitním státním rozpočtu najdou.

 

Premiér Nečas, který hodlá uvrhnout do chudoby statisíce nezaměstnaných, avšak nedělá nic pro vznik nových pracovních míst, se dokáže postarat jen o „své lidi.“ Vychází vstříc funkcionářům z vedení ODS, kteří přišli o práci, ať už se jedná o poslance, senátory nebo starosty. Sám to však popírá a tvrdí, že do funkcí vybírá lidi podle schopností. Členů užšího vedení ODS, kteří podobně „našli“ práci, je daleko víc – např. exprimátor Ústí nad Labem Kubata se stal náměstkem ministra spravedlnosti. Pro další vyvolené se našla místa v resortu zemědělství a v dozorčí radě Povodí Moravy.

 

Podle informací idnes.cz měl Petr Nečas „sociální cítění“ už dříve. Na jaře 2009 po pádu Topolánkovy vlády chtěl v hlavní kanceláři strany zaměstnat své nejbližší spolupracovníky z ministerstva práce – mluvčího Jiřího Sezemského a asistentku Janu Nagyovou. Lidé kolem tehdejšího předsedy ODS to však odmítli a vztah Nečase s Topolánkem poté ochladl. Nečasovy kumpány zaměstnal až kontroverzní ministr obrany Barták, nominovaný do Fischerovy úřednické vlády ODS. Největší úkol však premiéra teprve čeká – zajistit supertrafiku v podobě postu šéfa energetické agentury při OECD pro Mirka Topolánka. Držme mu palce, snad se za pomoci prostředků, uvolněných státem pro Topolánka na lobbing u evropských institucí, podaří lukrativní koryto získat. Tuto práci přece bude vykonávat pro dobro všech občanů České republiky.

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

miluna
nebojte nebojte Petře...anonymita, provokace atd je nevýhodou internetu a podobných serverů, které jsou tímto strašně zranitelný… K tomu aby se ta anonymita nabourala a zjistilo se něco co se dá ověřit (a dál s tím pracovat), něco podle čeho se dá posoudit a pochopit musí se občas postupovat i tak, že napíšete věci ne tak jak si myslíte, ale tak aby vyvolaly reakci kterou chcete …Já vím, že je to na prd, ale tohle prostředí jinak semele… a to ještě není nic proti tomu co by tu nastalo až by se tenhle server stal významným hráčem a stál neoliberálům a jejim svazákům opravdu v cestě…
miluna
Už to mám, ta hrůza, že by jste se mnou skončil mě osvítila:-) Ok existujete, to musím uznat, ale sociální demokrat nejste a předělat sociální demokracii na neoliberální partu kterou budou ovládat bohatí (kteří už dle Vás pak nebudou krást) to se Vám nepodaří ať se budete snažit sebevíc, i když chápu, že by se vám tahle cesta líbila. Ona totiž tahle pohádka vždycky narazí na to že je jen pohádkou… Berlusconi budiž příkladem když ten Řebíček Vám nestačil. Ono těžko věřit člověku že je socdem když tvrdí že ČSSD zadlužila ČR v poměru s ODS zhruba 3:1... takový masakr netvrdí ani ODS, když její Kocourek přiznal 3000 prošustrovaných mld.. pro mě za mě si tu buďte, naopak tu možná nebudu já protože se chystám tak nějak emigrovat a v nové zemi mě čeká jiná práce než docela často sedět u netu (za což si občas nadávám i teď), ale nepřetvářejte socdem v partu, která bude papežštější než třeba ODS jinak na sebe narazíme, těch pár minut si najdu vždycky. Myslím, že jste hlasatelem úplně opačného názoru na směřování ČSSD než mám já a to směřování je tak jiné, že nechápu jak by ho někdo mohl považovat ještě za sociálně demokratické a myslet ho vážně. Ty samá hesla slýcháme z opačného spektra. Ale zrovna tak nechápu jak mohou občané v USA nyní hromadně utíkat ke konzervativcům a Tea party když je zcela zřejmé, že na počátku současného marasmu byly síly, které representují právě tyhle skupiny. A právě tyhle síly by byly nadšené i z té vaší vize, ale tu můžete realizovat u neocons, kteří tu vyrůstají jako houby po dešti, aby na tu novotu vždycky nachytali nějaké nové omezence. Pokud se opravdu chcete považovat za sociálního demokrata uvědomte si kde je ten hlavní nepřítel (hlavně nepřejímejte jeho paradigma!!!) a nehledejte mouchy v margináliích, jinak budete hlavně střílet do vlastní branky, tedy mylně pokládanou za vlastní. Na kultivaci marginálií bude dost času pak a já budu mezi prvními, kdo se přidá.
miluna
jo aha už to chápu, Porsche jsem zmínil já a vy náhodou zrovna jedno máte...ne BMW, AUDI, Dodge, Aston Martin, Ferrari, Lamborghini, Alfu Romeo, Jaguára, Maserati atd. ale zrovna to Porsche. Že Vás to baví pane Dubo, mě by to nebavilo. A jaké indicie jste mi poskytl? Napovězte hloupému znovu... a nezapomeňte si trochu zalhat, to Vás přeci baví ne?\r\nPS: I když teď mi vlastně došlo že sem se spletl, že vy všechny ty auta co jsem vyjmenoval máte také? :-) A ne jedno... všechny typy co kdy byly...
miluna
PS: nemáte se stydět za své auto, ale za to jak se s ním oháníte. To O vás vypovídá víc než si člověk jako vy dokáže uvědomit... a proto tyhle chyby děláte
miluna
litujte sebe, Vám ta hra nevyšla pane Dubo, když tedy najednou zčista jasna nejste členem strany prozraďte nám, kde jste tedy nasbíral ty praktické politické zkušenosti, které my nemáme a tudíž vaše moudra nemůžeme chápat?\r\nVe Zhuleném Hulínským jakožto i jinde Jan Duba hovoří o ČSSD jako naší straně, což vzhledem k jeho názorům bylo zvláštní… Proto byl pan Duba dotazován kde je tedy ta jeho stranická buňka? Když byly dotazy vytrvalé (min 10x ten samý dotaz kde své členství Duba nevyvracel) začal po předchozím vykrucování tvrdit, že v ní není, aby se nakonec z té trapnosti snažil vybruslit ještě jinak v článku Sympatický ODSák kde tvrdí „jsem v ČSSD zastoupen, ale nepřímo“ pan Jan Duba jako správný Jára Cimrman se vším všudy vymyslel i nový pojem „být zastoupen ve straně nepřímo“. Pan Duba má nejen Porsche, ale patrně i svého zastupitele a možná i poslance a presidenta… ti tu práci vykonávají za něj, on nemá čas, jak tvrdí sám- on dělá „osvětu“ a zadarmo!!! A já tupec mu za ty geniální „úvahy“ nejsem vděčný. Pan Duba také jako „sympatizant“ ČSSD spočítal ohledně dluhu cituji … ODS je odpovědná za 277 miliard a ČSSD za 527 miliard korun. Jako sympatizant ČSSD zapomněl připočíst sanace bank atd po vládách ODS bez kterých by ČSSD hospodařila minimálně rovnovážně. .. čí je pan Duba sympatizant když tedy najednou není ten straník? \r\nPane Dubo nebo jak se jmenujete, přestaňte se tu ztrapňovat a řekněte u Vás ať nám pošlou někoho chytřejšího, tohle uřvané dítě co pořád do kola opakuje a nejsem a nejsem a nejsem poka.... mě už moc nebaví, není to soupeř, je to směšný panák co si neumí přiznat, že mu to nevyšlo….
miluna
Vážení, jak je vidět vývoj pokračuje i u našich oponentů (patrně Mladých konzervativců). Po vaječných útocích se soudruzi rozhodli k sofistikovanějšímu produktu svých nadějných mozků a vysílají své členy (Jan Duba) vést i zákopovou válku do jednoho z mála levicových médií. Odhodlání mají, ale s rozumem je to horší. Vyfotit se před vlajkou USA a chlubit se svým Porsche je na stejné diverzní úrovni jako poslat svou fotku s židovskou hvězdou do ročenky NSDAP. Pan Duba vydávající se tu za sociálního demokrata hovořící o socdem jako o MY byl několikrát vyzván (po té co jeho názory jsou většinou paradoxně poctivou a slušnou socdem poškozující) aby svou významnou socdem existenci nějak prokázal, což odmítl. S tímto vědomím prosím přistupujme k jeho výplodům. Mladí soudruzi k nám jistě vyšlou někoho nového, ale to nevadí. Ono to dost vypovídá o tom, kdo je kdo. Dovedete si představit, že by se někdo z nás účastnil jejich akcí a tvářil se jako jeden z nich (s Porsche, Modrou planetou a odznakem Margaret T.) aniž by se mu udělalo nevolno?\r\nPS: tento nadějný Jára Cimrman byl dle příspěvků nejprve mladý a nadějný, aby během dvou dnů zestárnul na 55 let. Na fotce je vidět jak skvělého má plastického chirurga. Nejprve byl aktivním členem ČSSD s velkými politickými praktickými zkušenostmi, které nepolitici jako my nemohou chápat, na výtku že není nikde na googlu atd pak tvrdil, že o posty ve straně nemá zájem a po výzvě aby sdělil v jaké je místní organizaci (stačilo mu otázku 10x zopakovat a už šikulka pochopil) nakonec začal uvádět, že je pouze sympatizantem …. No co trocha schizofrenie ještě nikoho nezabila… Pročtením starších příspěvků si vše můžete ověřit. \r\nTak sem zvědav koho nám pošlou nového:-)