Soudkyně Langerová mohla být v zájmu celé společnosti důkladnější

obrazek
16.2.2012 10:37
Pan Roman Smetana, řidič olomouckého dopravního podniku, udělal z předvolebních plakátů s tvářemi politiků, zkratkovitou kresbou přehánějící nápadné znaky za účelem zesměšnění, karikatury. Přikreslil jim například tykadla. Možná v nich viděl pilné včeličky. Kromě kresby na plakáty přidal texty v nichž politiky mimo jiného označoval za zloděje a korupčníky. Půjde za to na sto dní za mříže. Stane se tak, neboť odmítl vykonat obecně prospěšné práce, ke kterým byl na počátku odsouzen. Odmítl je, neboť se tvrdohlavě drží názoru, že "slušní a poctiví lidé do vězení nepatří".

Rozhodně nebudu zpochybňovat relevantnost rozhodnutí soudkyně Langerové a to ani přesto, že je ženou "Íčka"(dostal někdo za tuto satirickou přezdívku trest?), přesněji řečeno Ivana Langera (ODS). Zpochybnit její rozsudek však mohu porovnáním s rozhodnutím jiného soudu v podobné kauze. Například Jiří Paroubek (NS-LEV 21) nebyl u soudu úspěšný, když zažaloval tvůrce karikatur, který ho v nich hrdinsky zesměšňoval tím, že ho společně s jeho těhotnou ženou karikoval v intimních pozicích. Jestli se nepletu, tak své rozhodnutí soudce obhajoval tvrzením, lidově řečeno, že je J. Paroubek veřejná osoba a tak on i jeho žena musí leccos vydržet.

Možná si paní soudkyně Langerová mohla tímto precedentem pomoci, neboť pan Smetana nepochybně přikresloval tykadla veřejně činým politikům. A co se týče jeho dovětku, že jsou zloději a korupčníci, tak i zde vidím prostor pro schovývavost. Copak takřka všichni mediálně známí politici jedním dechem nekonstatují, že naší společnost a ekonomiku dusí korupce a rozkrádání veřejných zakázek? Nerozhodují o nich náhodou politici? Copak druhým dechem neobviňují své politické soky, že to jsou právě oni, kdo se na těhto negativních jevech podílí?

Nebyly tak zásahy pana Smetany do předvolebních podobenek logickou reakcí na kriminální činy v našem veřejném životě? Není pro pana Smetanu polehčující okolností skutečnost, že ačkoliv korupci nikdo nezpochybňuje, tak za ní až na mikroskopické vyjímky není nikdo veden k odpovědnosti? To znamená, že neznámí pachatelé jsou stále na svobodě?

A to nejdůležitější nakonec. Dokázali relevantním způsobem poškození politici, že je text opravdu poškozuje? Touto otázkou chci naznačit, že paní soudkyně mohla být důslednější. Stačilo, aby uražené politiky přinutila dokázat, že jejich, a nejbližších rodinných příslušníků, kumulování majetku, odpovídá jejich čistým příjmům po zdanění.

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.
Klíčová slova: korupce, spravedlnost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Divím se té soudkyni, že do toho šla. A že jí pan partner doma neporadil, aby se toho ujal někdo jiný.   Není co dodat.

stvan

Myslím si, že to vnímám dobře. Je to o nejednotném metru, který má politické pozadí.

stvan

Ano, je to o nejednotném metru.

klokan

Začátek konce demokracie  v Čechách, na Moravě a ve Slezsku též ? 

    Zjištěné informace např. dnes z internetu to plně potvrzují, tedy :

1. ) Případ statečného pana R. Smetany zde pojednávaný. Zejména bude zajímavý akt předvedení této evidentní oběti politického procesu, který byl tak obratně zinscenován justiční kamarilou ODS, kdy dotyčná oběť v poutech půjde v Olomouci po ul. Havlíčkově směrem k tamnímu arestu pod kuratelou policejních těžko oděnců, se zasunutým vyhotovením příkazu k dodání do výkonu nepodmíněného trestu OS za širokým opaskem. Snad stejmomenné pojmenování nedalekých sadů bude někdy v budoucnu vztaženo k této justiční oběti ?

   Za velký klad lze považovat, že na tento nechutný případ začínají poukazovat i opoziční politici, především ti, kteří již mají vlastní negativní zkušenosti se svéráznou politickou satirou. Můžeme se jen domýšlet obsahu rozsudku téže soudkyně, kdyby byl pomalován autobus s předvolební agitací ČSSD, neřku-li KSČM. Věc se postupuje k projednání jako přestupek k tomu příslušnému orgánu, protože se nejedná o trestný čin, resp.zločin ani přečin.  Podotýkám, že záměrem této mé úvahy rozhodně není byť sebe méně komentovat rozhodnutí této jistě nezávislé  a ve věci plně nepopodjaté soudkyně, toliko uvádím svůj názor.

   Posléze se již můžeme jen nadít například obětí možných čarodějnických procesů, třeba zavilých odpůrců kreacionistické teorie stvoření světa, které již v protisměru, budou předváděny k pranýři na tamním městském Horním náměstí, který tam bude postaven místo již poněkud okoukané Adonisovy kašny. Mimochodem jedná se o tentýž rynk  na němž před několika lety pokojné předvolební shromáždění parlamentní strany ČSSD, bylo  téměř znemožněno brutálním atakem zřejmě odésáckých bojůvek. Jednalo se se sice toliko o rušení akustické, bez vajíček, ale i tak bylo řádění těchto pravicových fanatiků vyloženě nechutné. Svědkové ještě žijí. 

2. ) Zpráva BIS o extremistické sceně v ČR za období čtvrtého čtvrtletí rolu 2011. Zejména se jedná o skutečně podařený odstavec o scéně levicové, kdy  nezbedné občanské iniciativy Pro Alt a SpaS jsou vysoce sofistikovaným způsobem označeny za krajně podezřelé z náchylnosti k této levicové úchylce a jejich obecenstvo při veřejných akcích za extremistické  bylo ocejchováno přímo, stejně jako levicový pisatelé  naši vládní pravicovou garnituru, zřejmě pobuřujících protifašistických článků. Občanské iniciativy i opoziční politikové by se měli proti této zřejmé nehoráznosti důrazně ohradit. Zejména  se zastat nařčeného veškerého jejich tehdy 17. 11. 2011 obecenstva, či toto snad má představovat toliko onen pověstný obětovatelný kanonenfutr při  představovaných politicko mocenských hrátkách. 

3. ) Grafický exkrement pana Martina Stropnického jr., vůči poslankyni paní Kateřině Konečné a všech hlasujících členů poslaneckého klubu KSČM, který sepsal pro portál Deník referendum. Obsah tohto výplodu lze odůvodněně považovat za vysoce nedemokratický.  Dle tohoto vyjádření by tento poslanecký klub  měl být zrušen, vlastně celá tato politická strana, protože zřejmě tito poslanci nehlasovali o novele zákona o znečišťování ovzduší,  ne úplně v intencích duchu rozhodnutí  grémia SZ, kdy na takto uvelněné pozice by byli dosazeni jedině správní poslanci zelení. Parlamentní strana přeci nemůže zastávat funkci nějakého politického otloukánka permanentně vydíratelného pod pohrůžkou zrušení jak se nyní evidentně děje. Nyní se jedná tedy o morálně poklaelá vyjádření politika, který se označuje za levicového. 

    Občan si mapuje průběžně zdejší politickou scénu a jak si doplňuje kamínky do předmětné mozaiky, nabývá čím víc dále důvod ke znepokojení o osud naší tolik křehké demokracie.