Španělská inkvizice

inkvizice 3
7.11.2017 11:12
Španělské úřady postupem proti katalánským představitelům nutně vyvolávají vzpomínku na frankistický fašistický režim. Konečně madridský premiér Mariano Rajoy je v dané situaci vcelku oprávněně přezdíván Franco 2.0.

Nejde už jen o zásah proti referendu o nezávislosti, kdy na rozkaz centrální vlády policisté a gardisté mlátili účastníky plebiscitu, včetně starých žen. Stovky zraněných jsou dostatečným důkazem toho, kdo jsou zadavatelé násilného řešení. Nynější obvinění vládních a parlamentních představitelů Katalánska je něco, co nepochybně trhá spojení Madridu s civilizovanou Evropu.

Tresty, o kterých se hovoří v souvislosti s premiérem Carlesem Puigdemontem a ministry jeho vlády i předsedkyní parlamentu Carme Forcadellovou a dalšími poslanci snad nemají obdoby i v zemích, o kterých někteří hovoří jako o diktaturách.

Dovedu si představit, co by se dělo, kdyby podobně ke svým politickým odpůrcům přistupoval například běloruský prezident Lukašenko. Vlastně to vím, protože v tomto případě „zásadovost“ Bruselu řadu let poznáváme. Kde jsou sankce proti premiéru Rajoyovi nebo místopředsedkyni jeho vlády a stávající protektorce Katalánska Soraya Sáenzové?

Nyní jsme ale svědky jen zbabělých slovíček o potřebě dialogu a odmítání násilí. Kde jsou všichni ti v jiných případech ukřičení ochránci lidských práv?

Je snad normální, že katalánským představitelům, vinným z úsilí o naplnění mezinárodně uznaného práva na sebeurčení, hrozí až 30 let vězení? To jsou tresty, které ve většině evropských zemí nehrozí ani vrahům. Demokracie ve Španělsku pláče.

Španělsko „dalo“ Evropě nejen frankismus, ale dávno předtím také inkvizici. Nepřipravuje lidovec M. Rajoy pro Puigdemonta třeba palečnici, španělskou botu nebo skřipec? Podle Tomáše Akvinského byla konečně hereze postavena na roveň kriminálního zločinu a proč by se podle této logiky mělo s heretikem zacházet jinak než s vrahem? Myšlenka ve Španělsku a inkvizičním jednání jeho politiků zjevně živá.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Autorovi článku chybí stranické myšlení a to je dobře. To, co se děje v Katalánsku, je naprosto neuvěřitelné. Je to srovnatelní s tím, kdyby československá vláda  poslala v roce 1992 do Bratislavy svého protektora. Patrně by se to bez obětí na lidských životech neobešlo. Stejně neuvěřitelné je, že mnozí čeští politici tento diktát španělské ústavy podporují.