SPD, Zelení a FDP na cestě k semaforu

semafor
13.10.2021 10:27
Po dosavadních průzkumných rozhovorech chtějí SPD, Zelení a FDP do pátku zpracovat dokument, na jehož základě lze rozhodnout, zda zahájí koaliční jednání. To řekl generální tajemník FDP Wissing po jednáních v Berlíně. Vyjádřil se společně se svými kolegy z SPD a Zelených, Klingbeilem a Kellnerem. Nyní se v sondách blíží hodina pravdy. Generální tajemník sociálních demokratů Klingbeil řekl, že si je jist, že překážky lze společně překonat. To by mohla být dobrá věc. Spolkový manažer Zelených Kellner vysvětlil, že počet shod se zvýšil a počet rozdílů se zmenšil, jak konstatuje ARD.

Zástupci tří stran se setkali potřetí na několik hodin, aby odhalili šance na vytvoření koalice semaforu ve spolkové vládě. Vyjednavači Zelených a FDP nedávno zdůraznili rozdíly mezi jejich stranami, například ve finanční politice. Generální tajemníci nekomentovali obsah předchozích jednání, ale ocenili „dobrý tón“ a věcné a intenzivní diskuse. Po čtyřhodinové schůzce vedoucích představitelů SPD, Zelených a FDP se podle bádensko-württemberského zeleného premiéra Winfrieda Kretschmanna měla včera projednat tři témata. Třetí kolo rozhovorů a uzavření průzkumů je zaměřeno na pátek, takže se do té doby neočekává žádné prohlášení.

Strany se dosud veřejně nevzdálily od svých dříve nakreslených červených čar. V případě liberálů jde například o zvýšení daní nebo uvolnění dluhové brzdy. Rozpočtový politik FDP Fricke postavil do popředí „tři D“: „Všichni víme, že existují tři velké úkoly, tři D: demografie, dekarbonizace a digitalizace,“ uvedl na ARD. „To jsou věci, které musíme udělat. Budou fungovat pouze v případě investic, pokud dojde k obnově.“ Místopředseda SPD Kühnert vidí rozdíly především v daňové a finanční politice. Nový spolkový mluvčí Zelené mládeže Dzienus hovořil o „tvrdých kouscích s FDP, kde se Zelení a SPD musí prosadit na mnoha místech“. Zástupci všech tří stran nicméně vyjádřili optimismus, že průzkumy budou úspěšné.

V dalších oblastech, které nejsou pro vznik koalice rozhodující, jsou však strany na stejné linii - například v regulované distribuci konopí. Zelení ve svém volebním programu Bundestagu oznámili, že chtějí umožnit „regulovaný prodej konopí v licencovaných specializovaných obchodech“. FDP ve svém programu vyzvala k řízenému uvolňování konopí. SPD prosazuje „regulovaný poplatek“ pro dospělé zpočátku v modelových projektech. Cílem je mimo jiné již nestíhat držení menšího množství, čímž se odlehčí úřadům a vyčerpá černý trh. Spolkový předseda policejního svazu (GdP) Malchow pro „Neue Osnabrücker Zeitung“ řekl, že nemá smysl otevírat dveře kromě legálního, ale nebezpečného alkoholu také další „nebezpečné a často bagatelizované“ droze. „Musí to být konec glosování kloubu,“ řekl. Konzumace konopí může vést ke značným zdravotním problémům a sociálním konfliktům, zejména mezi mladými lidmi. Předseda Německé policejní unie (DPolG) Wendt deníku řekl, že konopí je nejen nebezpečnou vstupní drogou, ale také nebezpečím, zejména pro mladé lidi, protože jeho složení nelze kontrolovat. Wendt se obává fatálních následků, zejména v silničním provozu: „Pokud se lidé s ukamenovanými lidmi brzy zúčastní silničního provozu, budeme mít problém“. K úrazům s nevinnými zraněnými lidmi již dochází opakovaně kvůli konzumaci konopí.

LUDWIGSBURGER KREISZEITUNG předpovídá, že by se tři partneři mohli brzy přesunout ke koaličním jednáním: „Pokud k tomu dojde, SPD, Zelení a FDP nenechají ujít žádný zbytečný čas. Je těžké si představit, že se liberálové zase vyhnou jako v roce 2017 a SPD a Zelení jsou každopádně snovými partnery. Také oni by již neměli bránit sociálně-liberálnímu spojenectví se zeleným nátěrem. FDP by změnil tábor poprvé od roku 1982. Problémová křesťanská unie s nejistou budoucností se jí oprávněně jeví jako neschopná vládnout. “FREIE PRESSE z Chemnitzu uvažuje:„ Zatímco Unie jako poražená v hlavních volbách se stahuje do režimu sebeobjevování a pouze formálně udržuje svojí nabídka Jamajky. SPD, Zelení a Liberálové nadále tiše jednají a utajení vyjednávacích týmů svědčí o vážnosti snahy o vytvoření udržitelné vlády. 

KÖLNER STADT -ANZEIGER věří, že se vyjednavači - průzkumníci se k sobě chovali jako k syrovým vejcím: „…je důležité budovat důvěru a lidsky slušné jednání ze všech stran. To je velká hodnota. Vlaštovka však léto nedělá a dobrá atmosféra nečiní koaliční dohodu. Všechny tři strany budou muset přeskočit svůj vlastní stín, aby se mohly spojit ve vládě. “MÄRKISCHE ORZEITUNG z Frankfurtu nad Odrou by uvítala jednání červeno-žluto zelené koalice: „Témata modernizace, demografie a změny klimatu je třeba řešit rychle. Bylo by žádoucí, kdyby tyto tři strany spolupracovaly v koalici semaforu stejně rychle a konstruktivně, jako v současné době. Země si již nemůže dovolit neutralizovat oponenty ve vládě.“

Ve FRANKFURTER ALLGEMEINEN ZEITUNG si lze přečíst: „Harmonie, kterou se vyjednavači tří stran snaží od volebního večera vyzařovat, v žádném případě není umělá. Zejména ne ta mezi Zelenými a FDP. V mnoha oblastech může také docházet ke konfliktům mezi sociálními demokraty a jednou ze dvou menších stran, i když ne s oběma. Zda lze poté spojit FDP a Zelené, bude jednou z nejzajímavějších otázek.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.