Špionážní aféra šokuje Švýcarsko

cia bnd
13.2.2020 10:23
Celým světem letí senzační zpráva, že američtí a němečtí špioni padesát let četli tajné zprávy vlád a diplomatů z více jak sto dvaceti zemí v reálném čase. Co nejvíc překvapuje je skutečnost, že jim to umožnila firma Crypto AG, sídlící v Zugu ve Švýcarsku, považovaném za neutrální stát par excellence. Krycí název operace byl zprvu Thesaurus a později Rubikon. Je právem označovaná jako nejodvážnější v celé historii CIA.

Je pravda, že špioni byli ze spřátelených zemí. Je rovněž pravda, že Crypto AG vyvíjela jednu činnost zcela bezúhonnou, kterou kryla druhou přísně utajovanou, nad níž Bern zavřel obě oči jako úlitbu neutralitě závislé na NATO. Nic z toho ale není polehčující okolnost.

Hlavní postavou příběhu je švédský kryptolog Boris Hagelin, který pracoval ve Spojených státech a po válce se usadil ve švýcarském Zugu, kde založil společnost Crypto AG a začal vyrábět šifrovací přístroje, které vynalezl.

Byl nenápadného vzhledu až k přehlédnutí. Ale zdání klame. Boris Hagelin byl když ne nejslavnějším, rozhodně nejúspěšnějším špionem studené války. Hagelin oklamal víc jak sto dvacet států a několik organizací jako OSN a NATO, kterým prodal kódovací přístroje se „zadními vrátky.“ Klíč k nim měli od roku 1958 špioni CIA a o dva roly později také Německá výzvědná služba (BND). Jak funguje systém zadních vrátek popsal nedávno exulant Edward Snowden v knize Permanent Record a před ním ve Wikileaks Julian Assange, uvězněný v Londýně, a kterému hrozí, že bude vydán do Spojených států, aby byl souzen za špionáž. Nedá se tedy říci,

že Bern nevěděl, oč jde a čemu se propůjčuje.

Je ironií, že státy nákupem Hagelinových šifrovacích přístrojů platily za privilej, že jejich nejtajnější sdělení mohly číst dvě cizí země a možná i víc. Francie mezi nimi nebyla, zřejmě proto, že de Gaulle ji v roce 1966 vyvedl z NATO. Sovětský svaz a Čína od počátku Crypto AG nedůvěřovaly a používaly vlastní kódovací systémy,

Informace o půl století globálního špiclování jsou obsaženy v důvěrné, podrobné zprávě CIA, která se dostala na veřejnost počátkem tohoto týdne prostřednictvím listu Washington Post a ZDF, německé rozhlasové stanice.

Zmíněná zpráva uvádí, že Izrael, Velká Británie, Švédsko a Švýcarsko o Rubikonu věděly a v některých případech byly informovány o obsahu zachycených tajných sdělení.

Bernská vláda uložila bývalému členu Nejvyššího soudu, Niklausu Oberholcerovi,s aby „pečlivě vyšetřil a vyjasnil podstatu“ případu Crypto AG a předložil jí podrobnou zprávu nejpozději do konce června.

Švýcaři jsou v šoku, který přechází v rozhořčenost a pohoršení. Známý švýcarský politik Balthasar Glaetti řekl včera v rozhlasovém vysílání, že kdyby se ukázalo, že vláda věděla o činnosti Crypto „podkopalo by to základy švýcarské politické identity.“

Ať již k tomu došlo „z neschopnosti, či z přání krýt agenty cizích rozvědek, nebo pro možnost profitovat z poznatků, které nezákonně získaly, vše musí nyní být objasněno a zveřejněno,“ napsal dnes vlivný deník Tages-Anzeiger.

Jan VÍTEK

 

 

 

 

.

jan-vitek
Český novinář žijící v Ženevě ve Švýcarsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Prostitúcia, korupcia a špionáž - sú najstaršie remeslá v dejinách - vrátane náboženstva.

Na celej správe ma pozitívne prekvapuje to, že sú za ňou novinári a redaktori rozhlasu - čo zmiernilo môj negatívny postoj k médiám.

Vyšetrovať a zverejniť takú správu dnes a po toľkých rokoch pestovania bezúhonnosti Západu voči svetu a voči sebe navzájom - je odvaha, ktorá si zaslúži poklonu a Pulitzerovu cenu.

Po zverejnení tejto správy by mal byť Julien Assange oslobodený, rovnako Edward Snowden rehabilitovaný.

Neprekvapuje ma úloha Švajčiarska v celej kauze. Dalo sa predpokladať, že svoju neutralitu musí niečím platiť : donedávna to boli švajčiarske banky.....