Spor o teritorialitu exekucí jde do dalšího kola

obrazek
8.11.2019 19:17
Argumentaci dodala Denisa Rohanová z České asociace povinných. A Karel Fleischer zasvěcuje do systému nezabavitelné částky!!! A už se také ozývají ti, co jsou proti!

Karel Fleischer: https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Fleischer-SPR-RSC-Cesky-nesmysl-o-nezabavitelnem-zivotnim-minimu-v-exekuci-a-sede-ekonomice-592547?

Proč zavést teritoriální systém pro exekutory?

 

Ústava

Při výkonu státní moci je obvyklé, aby orgány nebo osoby, které tuto vykonávají, byly určeny pravidly o místní příslušnosti. Takovéto uspořádání vychází z čl. 38 Listiny základních práv a svobod: „Nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci. Příslušnost soudu i soudce stanoví zákon.“. Toto pravidlo je respektováno nejen v řízení nalézacím, ale i v řízení vykonávacím, když zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, určuje, který soud je místně příslušným v konkrétní exekuční věci.

Zachování rovnosti stran. Čl. 96 bod 1. Ústavy ČR :“ Všichni účastnící řízení mají před soudem stejná práva“.V případě, kdy si oprávněný smí vybrat exekutora bez jakéhokoliv omezení dochází k nerovnoprávnému postavení účastníků.

Korupce

O nestrannosti a nezávislosti soudních exekutorů (rozhodnutí exekutora je rozhodnutí soudu) v současném konkurenčním systému nemůže být řeč, protože volná soutěž mezi exekutory způsobila podřízení naprosté většiny exekutorů zdroji obživy - advokátům, vlastníkům portfolií pohledávek a všemožným šmelinářům s desítkami tisíc podivně vzniklých pohledávek. Tito zadavatelé si jednak vymohli, že exekuce pro ně bude zdarma, a to i v případě, když se nic nevymůže, a jednak plně ovládají činnost exekutorských úřadů. Je také rozšířenou praxí, že správci pohledávek požadují od exekutorů i úplatek za předání pohledávek k vymáhání, ačkoli se nepochybně jedná o úplatkářství ve smyslu § 331 trestního zákona.

Změna v postavení oprávněných

Tvrzení, že zavedením teritoriality se sníží vymahatelnost a prodlouží exekuční řízení, nemá žádný racionální základ a není ničím podloženo. V případě zavedení teritoriality by lepší místní znalost v místě provádění exekuce výrazně zlepšila šance na vymožení pohledávky. Míru snahy exekutora, který není placen pevným platem státního úředníka, ovlivňuje především výše odměny, nikoliv konkurenční boj o zakázky - provoz exekutorského úřadu není rozhodně zadarmo a pokud exekutor nebude vymáhat, zkrachuje. Nebude-li se muset exekutor věnovat získávání zakázek, o to více bude mít čas ke zdokonalování exekuční práce svého úřadu. Navíc, máme-li na zřeteli nestrannost exekutora, tak je třeba, aby jeho „snaha“, kvůli obavám z konkurence nezacházela do krajností, kde bude jeho nestrannost již jen iluzivní. Motivačním prvkem pro exekutory zůstává odměna za úspěšné provedení exekuce, čímž zůstane zachován smysl zavedení právní úpravy soudních exekutorů, tedy zvýšení efektivity výkonu exekučních titulů. Změna exekutora na návrh věřitele v důvodném případě (podjatost, nečinnost, vady v řízení) by měla být nadále zachována.

Změna v postavení povinných

Dosavadní systém podporuje princip – více exekucí = vyšší zisk. Taková praxe vede k nekontrolovanému vzniku nových a nových pohledávek – tzv. dluhových pastí. Novelou se odstraní možnost výběru exekutora a exekutor se uváže do svého okresu. V poslední době je v módě psychologický nátlak na příbuzné a přátele povinných, kdy je nabízena možnost půjčky ke splacení dluhu za povinného. Tím vznikají nové pohledávky a případně nové exekuce, které by nikdy nevznikly. Současný systém pohledávkového byznysu umožňuje nadužívání exekucí a eliminuje riziko věřitele. Tento nátlak však žádná drobná změna zákona neodstraní. Zavedením teritoriality tedy nebudou moci lichváři tlačit exekutory do drastických metod vymáhání. Samozřejmě pak klesne počet dluhových pastí, protože postupně věřitelé přijmou odpovědnost a nebudou půjčovat či nabízet služby každému. Také lichváři budou nuceni omezit své aktivity, protože se odstraní vazba lichvář - exekutor, kdy si lichvář volně vybral svého exekutora, který mu šel na ruku – a společně drancovali povinné.

Zakotvení teritoriality je i předmětem koaliční smlouvy současné vlády!!!

 4.11.2019 Exekutor Štika, jenž je pro teritorialitu, o svém jednání s ANO - za rok může být o milion exekuovaných více: https://www.info.cz/pravo/babis-musi-restartovat-exekuce-muze-se-do-nich-dostat-dalsi-milion-lidi-rika-exekutor-stika-43476.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu&fbclid=IwAR2z7SKswWkC_Ht2NVAAr3CgJx8LIKLUbwjHx5wlWDLJ-02-Spw8KgAXKDc

Nový zákon zmírní exekuce: Exekutora by vybíral počítač na soudu, ne věřitel jako dnes, který logicky hledá toho nejtvrdšího. Do třetice, věřitel by platil na začátku celého procesu nevratnou zálohu téměř tři tisíce, aby si pořádně rozmyslel, jestli mu exekuce stojí za to.Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zakon-exekuce-veritele-poslanci-soud.A191108_151757_domaci_aug

 
Jeden ttypický případ - Laura Eremiášivý ori Klub svobodných matek:
1 hod ·
Ženy jdu se k Vám vypovídat.Jsem na tom psychicky dost v řiti.Mezi bratry jsme měli spor ohledně domu,kde jsem měla s nemocnou mamkou doživotní,bezplatné břemena.Ty nám byly soudně zrušeny a jelikož jsme neměli kam jít,jelikož máme doma zvířata,nábytek a taky mě v domě zemřel před 10 ti lety táta a narodila se mi v něm dcera,tak jsem ho nechtěla opustit.Měli jsme možnost odkupu od jejich insolvenčního správce.Jenže mě bratři kdysi dost zadlužili a už mě zbývá 2 roky a budu bez dluhů,ale nikdo nedá hypotéku ani lichváři,tak jsme hledaly možné investory nebo realitky co by dům odkoupili a my v něm bydleli formou nájmu.Když jsme nechtěli opustit dům,tak nám bylo dané soudně odsouzení z okupace domu.Snažili jsme se doposud sehnat milion na odkup domu.Te jsme 30.10 měli soud o tresty a buď by jsme šly s mamkou minimum na 3 roky na tvrdo a mě by dcera byla odebrána nebo opustíme do konce Prosince dům.Mým bratrům je jedno,kam všichni půjdeme.Tohle řekli i soudkyni,že my pro ně už rodina nějakých pár let nejsme.Já jim v roce 2010 pomohla a oni mě zadlužili...Pak mě málem u domu zabil brácha,kdyby nevyšla tenkrát moje mamka se skoro roční dcerou a zachránila mi život už by byla dcera sirotek.Vím každá z nás máme hrozné životy.Jenže já už nevím kam dál.Teď budu začínat v nové práci pokud mě vezmou,jelikož kvůli soudním trestům mám záznam v rejstříku trestů.Mamka se mi ještě víc zdravotně zhoršila.Je plně invalidní a těmito stresy ji hrozí místo 3 skupiny přeřazení do 4 skupiny,kde jsou ležáci nebo vozíčkáři.Furt se snažím být silná kvůli dceři,ale je to hrozně těžké.Teď mám přítele a ani s ním to není jednoduché.Mě hrají nervy,tak jsem nervózní a pak se vyvolávají konflikty.Omlouvám se za román.Nemám ráda se svěřovat nebo naplákat,ale když to dávám ze sebe,tak se mi ulevuje holky.Děkuji moc za tuhle skupinku.Jste všechny báječné
Ráda bych ve prospěch této ženy vyhlásila sbírku, nemám ale povolení ministerstva, proto chcete-li přispět, pak přímo jí, spojím Vás, napište mi na Facebook.
Hana Šedivá: Přátelé, zase jedna jobovka. Volal mi starší pán a prosil o pomoc. Tak poslouchám jeho příběh a nadávám a nadávám a chtělo se mi brečet a křičet.

Pán podnikal a vše řádně platil, nikde půjčky. Přišel vážný úraz, dva roky léčby a vozík. Během té doby naskákaly exekuce. Letos u něj byl náš oblíbený vykonavatel od Jíchy a že chce prachy. Pán má jen ID a z toho mu berou na splátky exe. A tak mu milý vykonavatel navrhnul, že mu peníze zajistí. Prý během chvíle tam přilítli dva lidi a sepsali s ním smlouvu a 30.000 dali vykonavateli. Ten je shrábl a spokojeně odešel. Pán to nějak nemohl rozdýchat a probral se až v nemocnici s mrtvicí ze stresu. Po měsíci byl doma. Není na tom moc dobře. A každý měsíc v den důchodu na dveře zabouchá vykonavatel od Jíchy a jde si pro peníze za půjčku. Ještě nevím co je to za půjčku, pán byl velmi rozrušený a nemohl nic dohledat. Tak takhle to ten lidský odpad dělá. Bezmoc a bezmoc. A pak mi nějakej jouda řekne, že dluhy se musí platit.

 

JUDr. Stanislav Irsák o skutečném důvodu exekucí: http://stranaspotrebitelov.sk/judr-stanislav-irsak-o-skutocnych-dovodoch-exekucii-na-obcanov-a-tzv-osobnych-bankrotov-a-socialnej-nespravodlivosti-v-nasej-krajine/?fbclid=IwAR3sbN78ynGoHwRAGT-Lm5-fzJ1GH4VM9-RupuNarDzAPpz5h6LXZP5rwmk

 

21.11.2019 Petr Hanning hlavně o exekucích: Ukradená spravedlnost: hypertext, proklikněte, https://hannig.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=736041

 

Tak ¨ty občanky pro šestileté děti, co navrhuje ministr vnitra Hamáček, také chtějí z důvodu snazších exekucí - dopravních pokut a za poplatky za odpad. 

 Denisa Rohanová 28.11.2019 Příklad opakované půjčky

Půjčka 7 000 Kč na 30 dní: roční úroková sazba 279,83 %, RPSN 1141,2 %, výše splátky 8 610 Kč. Celková částka splatná spotřebitelem je 8 610 Kč a celkové náklady spotřebitelského úvěru jsou 1 610 Kč. A toto toleruje ČNB. Subjekt se jmenuje ZAPLO.

1.12.2019 Rozhovor s Denisou Rohanovou z České asociace povinných - "Do dvou let muusíme přijmout evropskou směrnici o exekucích, kdy oddlužení bude možné za dva roky.... Dávejte si pozor při dražbách - máte právo na odhad ceny nemovitosti a ten pak můžete napadnout u soudu." https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Desive-historky-z-exekuci-Prezidentka-postizenych-varuje-pred-vladnim-navrhem-ktery-muze-jeste-posilit-ty-nejproflaklejsi-604524?fbclid=IwAR0hTFtY0D6cDxVopjbib1dAkg0-PrcTUaOdo0rUNUo3F_Jb51tlFE-1k9I

11.12.2019 Průzkum o teritorialitě mezi exekutory: https://www.lidovky.cz/byznys/pravo-a-justice/pridelovani-exekuci-velkych-veritelu-je-zalozeno-na-korupci-exekutori-hlasovali-v-ankete-pro-terito.A191207_204011_ln_byznys_pravo_ssu? 

 7.1.2020 Zde jsou pospány poměrně věcně problémy, jaké musí vyřešit vláda a parlament, než zákon pošlou do dalšího čtení: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-zeme-dluhu-ktere-nejdou-splatit-vede-se-bitva-jak-z-toho-ven-85319?

17.1.2020 A jak se  k eritorialitě staví prezident Exekutorské komory Pláši? Inu, lobbuje za rozšiřování pravomocí exekutorů: https://www.info.cz/pravo/vetsina-exekutoru-je-pred-krachem-a-neprosperuje-musi-prijit-zmeny-rika-plasil-44137.html? 

25.1.2020 Exekutor Jícha hájí svou hřivnu a namítá, že zastavování exkucí není vždy správné: https://www.ceska-justice.cz/blog/zamysleni-nad-povinnym-zastavovanim-exekuci/

13.2.2020 Česká advokátní komora nesouhlasí se zavedením teritoriality, vadí jí, že by mezi exekutory zanikla soutěž: https://www.ceska-justice.cz/2020/02/ustup-od-vymahani-nebo-snizeni-kvality-exekucni-sluzby-cak-se-vyjadrila-k-otazce-teritoriality/

 Seminář na téma: „Řešení teritoriality exekutorů na Slovensku“,v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v průběhu března 2020. https://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=169345

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Naprostá odpornost v jednání našich zbohatlíků, kteří nás ze mrzký jidášský groš zaprodali nadnárodnímu kapitalů, včetně jeho lichvářů, spočívá hlavně v tom, že napřed lid  zcela úmyslně uvrhnou do naprosté závislosti a potom předstírají, že činěním nejrůznějších kosmetických úprav těcto zhovadilostí, se snaží o jakousi nápravu. Tedy například jasně a srozumitelně v zákonech nestanoví, že v úvěru přesahujícím 7 %  - ní úrok, nutno bez pochyb spatřovat lichvu s odpovídajícím trestně právním postihem.  Takže v těchto rituálních tanečcích současné moci lze spatřovat pouze pokrytectví. Tito běsové víceméně z lichvy tyjí takže o čem tady budeme psát.

klokan

 Překlep.