Stálo Vám to za to paní „premiérko“ Němcová?

obrazek
28.10.2013 19:17
Bývá již tradičním úkazem, že zejména v předvolebním období vykazují mnozí naši politici aktivitu nebývalou. I ti, o kterých jinak dlouhé týdny a měsíce není vůbec slyšet, objíždějí kraje české, moravské i slezské a setkávají se s občany na veřejných shromážděních i jinde. Jsou samozřejmě v naší politice i takové „osobnosti“, které si z ní jednoduše udělaly především dobře placenou živnost a nemají v úmyslu se vrátit k původní profesi či jiné práci v běžném zaměstnání či podnikání. Tito věční poslanci se zřejmě domnívají, že by to bez nich prostě nešlo.

 

            Bývá již tradičním úkazem, že zejména v předvolebním období vykazují mnozí naši politici aktivitu nebývalou. I ti, o kterých jinak dlouhé týdny a měsíce není vůbec slyšet, objíždějí kraje české, moravské i slezské a setkávají se s občany na veřejných shromážděních i jinde. Jsou samozřejmě v naší politice i takové „osobnosti“, které si z ní jednoduše udělaly především dobře placenou živnost a nemají v úmyslu se vrátit k původní profesi či jiné práci v běžném zaměstnání či podnikání. Tito věční poslanci se zřejmě domnívají, že by to bez nich prostě nešlo. Že by to bez jejich účasti nebylo ono. Nebo dokonce, že by ve svých funkcích nám voličům scházeli, že bychom se bez nich neobešli. Skutečnost je ovšem taková, že bychom se bez těchto dlouholetých matadorů poslaneckých lavic určitě bez problémů obešli. Vždyť na jejich místa by přišli jiní, v řadě případů dokonce pracovitější a poctivější poslanci, kteří by si na nás občany aspoň občas vzpomněli. A nikoliv jen těsně před volbami, když přijdou žadonit o hlasy. Každý má samozřejmě právo, pokud ho ta která strana navrhne, kandidovat ve volbách. Třeba i několikrát za sebou. Vždy jde o to, zda voliči takového člověka budou pořád volit, vlastně již hlavně ze setrvačnosti. Ukázkový příklad je Marek Benda.   Tento člověk nastoupil do Parlamentu ihned po studiu v roce 1989 a drží se tam s krátkou přestávkou dodnes. Nikdy pořádně nepracoval v civilním zaměstnání. Celý život je živ jen z funkce poslance. Stačí mu k tomu občas do televize pronést pár antikomunistických frází, které má za ty roky vzorně naučené. V tom je skutečný mistr. Po nedávných volbách je Benda jedním z 16 poslanců ODS. Je to typický poslanecký veterán. I jiné politické strany ve svých řadách mají takovéto nepostradatelné jedince. Netýká se to jen ODS. I jinde najdeme poslance, kteří sedí v Parlamentu i šestnáct, osmnáct let. Ale tak dlouho jako Benda přece jen ne.

            Mnozí tvrdí, že letošní předvolební kampaň byla nudná. Že jí chyběla větší originalita či nějaká pořádná aféra. Některé strany si myslely, že jim voliči dají hlasy tak nějak automaticky a dost na to doplatily. Typickou ukázkou je vítězná, nevítězná ČSSD. Strana, kde probíhá nelítostný boj několika frakcí, kterým jde nikoliv o ideály či plnění volebního programu, ale především o moc, o funkce ve vládě či jinde. Ano, politika je také o funkcích, ale snad pořád ještě také i o plnění volebních programů. Ve volbách poražená ODS již ve volební kampani celkem rezignovaně očekávala výprask od voličů a proto ani nehýřila velkou aktivitou. A volební výprask skutečně nastal. Také v našem kraji tato strana zažila od minulých voleb výrazný ústup ze svých pozic. Nyní má v kraji jen jediného poslance, což nikdy předtím nezažila. Nejspíše ji budou dál masivně opouštět její členové. Neboť jejich strana jim již nemůže mnoho nabídnout. Určitě ne těm, kteří stranu dosud využívali především jako servisní organizaci pro své vlastní podnikatelské zájmy. Opoziční strana se slabým vlivem svým členům již tento servis může těžko poskytovat. Nakonec v této straně možná zůstanou jen ti věrní, tedy idealisté, až čas ukáže kolik jich bude a zda ODS ještě čekají nějaké lepší časy nebo spíše postupný zánik.

           Je třeba se zastavit ještě u volení lídryně ODS Miroslavy Němcové. Ta se již ve volební kampani ve svých materiálech sama titulovala jako „premiérka“. Jaksi ale zapomněla sdělit, kde k této funkci přišla. Asi bylo jejím silným přáním tento post aspoň na chvíli zastávat. Jenže se už asi nedočká. Paní Němcová v předvolební kampani navštívila poslední týden před volbami i olomoucký kraj. Mimo jiné i naše město Tovačov. Přesněji řečeno Domov pro seniory. Nevím koho napadlo, aby šla právě do tohoto zařízení. Zavání to totiž, mírně řečeno, nevhodnou volební agitací ve veřejném zařízení těsně před volbami. Dle mého názoru šlo i o jasné selhání vedení tohoto zařízení. Takovou předvolební agitaci nemělo umožnit buď nikomu nebo tedy všem stranám, které by o to požádaly. Dovedu si velmi dobře představit, že zástupce KSČM nebo Zemanovců či třeba Pirátské strany by asi s žádostí o návštěvu Domova pro seniory v Tovačově či jinde pár dní před volbami neuspěl. A bylo by to asi správné, že by neuspěl. Paní Němcová a její strana v tom ale očividně umí chodit a nebo se umí  vnutit. Bylo to ovšem dost nevkusné. A navíc u důchodců v Tovačově stejně moc nepořídila.   Podle očitých svědků její návštěvy u seniorů  s agitací příliš neuspěla. Vyslechla si mnoho nepříjemných dotazů. A plným právem. Vždyť co ODS udělala po dobu své vlády ve prospěch našich důchodců? Kromě zavedení poplatků ve zdravotnictví, neustále rostoucích cen léků, potravin  a dalších životních potřeb nebo zmrazení valorizace penzí, toho moc nebylo. Za toto čekala od důchodců podporu? Paní Němcová je ve vysoké politice od roku 1998. Je to již dost dlouho a jak vidno ztratila kontakt s realitou. Proč se o důchodce nezajímala a nenavštěvovala je pravidelně již dříve a ne až těsně před volbami? Co jí v tom bránilo, aby se o problémy starých lidí zajímala dříve? A proč v rámci olomouckého kraje nenavštívila vysokou nezaměstnaností a dalšími problémy sužovaný okres Jeseník či Šumperk? Na tyto regiony vláda kašle celé dlouhé roky. Pohraniční regiony jsou našimi politiky zcela opomíjeny, ale i zde žijí lidé a chtějí žít důstojně. Paní Němcová vlastně  svým chováním ve volební kampani jen ukázala, proč ODS dostala ve volbách takový výprask. Lidé snesou hodně, ale ne aby je někdo ponižoval a potom ještě přišel škemrat o hlasy. Toto volič většinou opravdu neodpouští. Paní Němcová to bude aspoň pro příště vědět. Jestli ovšem v jejím podání ještě vůbec nějaké příště bude…

 

miroslav-porizek
Bydlím na malém městě uprostřed Hané, pracuji ve státní správě v sociální oblasti, publikuji asi 20 let - zejména různá témata z politiky, kultury a historie. Jsem stoupencem společenské solidarity, veřejné dopravy a přímé demokracie.
Klíčová slova: Miroslava Němcová, ODS, volby 2013

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Mohl byste uvést nějaké matriály v kterých se Němcová titulovala jako premierka? Nebyla to náhodou kandidátka na premierku. A jak to bylo v onom domově důchodců víte z osobního setkání nebo z doslechu?