Starosta Lokte nabízí 12,50 Kč,- za hodinu práce

obrazek
7.5.2013 08:53
Starosta Lokte Zdeněk Bednář z TOP 09 je z mého pohledu bezohledný asociální dobytek (kdyby se chtěl urazit, pak nechť ví, že se jen v zájmu údernosti textu vyjadřuji podobně jako jeho stranický kolega Kalousek), pokud chce stravenkou(Lze legálně vydat daňově uznatelnou stravenku za neplacenou práci? Pokud ano, není to návod jak zlegalizovat pobírání sociálních dávek nezaměstnaných a jejich odměňování za práci bez pracovní smlouvy? ) v hodnotě padesáti korun za čtyři hodiny úklidu zjistit, jestli dají nezaměstnaní přednost práci před poleháváním na gauči...

Má expresivní tvrdost k jeho osobě spočívá v mém přesvědčení, že je to v prvé řadě test míry hladu, neboť ve stále se zhoršující ekonomické situaci může dojít k tomu, že díky pudu sebezáchovy budou sociálně vyloučení lidé ochotni pracovat osm hodin za stejnou odměnu a možná i v řádném pracovním poměru.

Zkrátka a dobře. Starosta Lokte Bednář - ačkoliv by se měl držet platných zákonů, potažmo Ústavy - jakoby testuje na bázi podlé dobrovolnosti skutečnou reálnou cenu práce sociálně vyloučených, tak jak by si to nepochybně přála neviditelná ruka trhu. Žádné pracovně-právní předpisy, pouze "dobrovolná" dohoda mezi zaměstnavatelem a dělníkem. Ber nebo neber. Hlad tě stejně jednou přivede k rozumu. 

Nepochybuji, že se najdou lidé, kteří mu tleskají. Možná je, až budou stát před stejnou volbou, pochvalný potlesk přejde. 

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.
Klíčová slova: politická kultura, TOP 09

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Zřejmě podle TOP09 i nedůstojně honorovaná práce osvobozuje.

schlimbach

Evidentně se pan starosta domnívá, že práce člověka nemá uživit, že mu nemá zajistit důstojný životní standard. No jo no, tržní komsomolci to mají jednoduché, když nejde o ně .

stvan

LOKET Padesátikorunovou stravenku za zametání ulic nabízí město Loket. Přesněji za čtyři hodiny práce denně.

Jako první v kraji se pokouší loketská radnice nalákat na oblíbený benefit místní nezaměstnané, aby se dobrovolně k veřejné službě přihlásili. Nikdo je totiž od začátku roku už nemůže nutit, aby se koštěte chopili. Povinnou veřejnou službu zakázal na konci loňského roku Ústavní soud.

Stravenka za půldenní námahu se může jevit jako směšná odměna, přesto Loket v předstihu několik zájemců eviduje. Experiment spustí za pár dní někdy v polovině května, až podepíše s úřadem práce smlouvu o pojištění pracovníků. Starosta Zdeněk Bednář si slibuje, že úklid se na pořádku ve městě projeví.

„Máme zatím pět nebo šest zájemců. Optimálně by jich mohlo být deset. Nevím, jestli je stravenka namotivuje. Uvidíme. Snad uvítají, že budou mít aspoň na cigarety a dají práci přednost před poleháváním doma na gauči,“ věří Bednář. Loket novinku konzultoval s Karvinou, kde veřejná služba za stravenky už funguje.

Nezaměstnaní v historickém městě dostanou za úkol hrabat trávu, zametat, vysypávat odpadkové koše a čistit hradby od mechu. Vedení Lokte s napětím čeká, jak dobrovolníci k úklidu přistoupí.

„Kdyby se mezi nimi objevil někdo schopný, tak bychom ho mohli na léto nebo i na zimu zaměstnat. Nemůžeme vůči nim uplatňovat žádné sankce. Když nepřijdou, nezbude nám, než jen pokrčit rameny. Doufám ale, že na pořádku ve městě se to projeví,“ poznamenal starosta.

Loňské rozhodnutí Ústavního soudu znamená, že úřad práce už nemůže vyškrtnout z evidence nezaměstnaného, který veřejnou službu odmítne. Dřív taková práce (maximálně 20 hodin týdně) byla povinná, jinak lidé přišli i o podporu. Ústavní soud označil takovou praxi za ponižující.

» Pokračování na str. B3

Loket chce dávat za úklid stravenky

» Pokračování ze str. B1 Zatímco loni tisíce lidí povinně uklízely města a obce v kraji, teď jich je už jen pár. Dobrovolně a bez nároku na odměnu pracuje 44 lidí na Sokolovsku, 8 na Karlovarsku a 3 na Chebsku.

„Oproti loňsku jich je minimum. Někteří chtějí být ve společnosti, zachovat si pracovní návyky. Baví je to a nechtějí zůstávat doma. Nepracují zadarmo, pořád pobírají od státu sociální dávky,“ zmínila vedoucí referátu trhu práce v krajské pobočce úřadu práce Veronika Dankanicsová.

Loket před pár týdny vypsal a zase zrušil velké výběrové řízení na úklid města. Tento týden radní rozhodnou o dalším postupu. Díky zaměstnancům ve veřejné službě by radnice mohla na zakázce i ušetřit. Do soutěže se hlásila původně i firma radního Lubomíra Stehlíka. Ta se navíc s Loktem soudí o 2,5 milionu korun. Jde o údajný dluh z doby, kdy firma ve městě provozovala veřejné osvětlení.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - karlovarský kraj

schlimbach

Pokud je Vaše informace pravdivá, potom je Vaše přirovnání "asociální dobytek" velmi jemným výrazem -(