Stát jako jeden velký skandál

obrazek
4.9.2013 11:18
Úřední šiml tady byl vždy. I za Rakouska Uherska byl postrachem většiny Čechů, občanů a živnostníků. Na vrcholu občanova žebříčku úředních lapálií však vévodí soudy. To by Vám i občan Švejk mohl vyprávět. Ale nemusíme chodit do vzdálené minulosti abychom viděli jak soudy v Čechách fungují.

Kam se podíváme tam je binec. Podáte návrh Obchodnímu soudu na zápis do Obchodního rejstříku a očekáváte že soud rozhodne v zákonné lhůtě 14 dní? Možná budete čekat rok nebo dva. Dostanete přípis od soudu s výzvou aby jste sami něco konali nebo doplnili ve lhůtě 14 dnů? Porovnejte datum vystavení úřední listiny a zjistíte, že již Vaše lhůta již vypršela.

Divíte se proč je tolik bezdomovců v ulicích? Za většinou z nich je soudní rozhodnutí o exekuci s příslušným navýšením o likvidační poplatky nebo rozhodnutí rozvodového soudu, což je stroj na bezdomovce sám o sobě. Jsou to soudní rozhodnutí za hranicí tvrdosti, bez kontroly a ohledu na podvodné jednání, bez ohledu na lidské rozměry. Fakticky ve zdůvodnění rozhodnutí je třeba uvést jen odkaz na příslušné paragrafy a práce soudce je hotova.

V České Republice nemají soudci žádný mandát od občanů, nejsou jimi voleni jako například v USA.  Je zde bohužel podobný systém jako za Rakouska Uherska. Přesto se najdou i soudci kteří na počátku vlastního řízení vznesou zúčastněným stranám dotaz zda souhlasí s jeho osobou soudce a nemají proti jeho osobě námitek. V běžném, například občanském řízení, se však ničeho takového nedočkáte. Běžně se naopak můžete setkat v soudních zdůvodněních se šílenými věcmi. 

Dobré mravy, s nimiž musí být výkon práva v souladu, jinak nepožívá právní ochrany, v Česku nic neznamenají. Prostě valná část soudců nic takového nezná a nejspíše si pod tím nic konkrétního neumí představit.     


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Myslím, že zevšeobecňování není zrovna nejlepší cesta ke změně. V Ústavě máte samostatný bod - "co není zákonem zakázáno, je dovoleno" - divíte se, že někteří soudci kašlou na nějaké "morální, civilizační nebo kulturní" zvyklosti, že kašlou na srozumitelnost a očekávatelnost rozhodnutí? Souhlasím - žádná doživotní funkce, předsedové soudů musí být voleni a odvoláváni. Předpokládá to také souběžně maximální zjednodušení právního řádu, pořádnou selekci zákonných norem a podstatnou část jich zrušit - de facto "vyhnat právníky ze společnosti" jinak tu nebude nic jiného než totalita a zvůle -(