Sto vteřin do zániku

Doomsday Clock
26.1.2020 19:58
Dobrou zprávu nechávám nakonec, zde je ta špatná: Minutová ručička na Hodinách posledního soudu, Doomsday Clock, ve Washingtonu se ve čtvrtek 23. ledna pohnula kupředu. Čím blíže je k půlnoci, tím je globální katastrofa bezprostřednější.

Podle úradku skupiny odborníků na fyziku, atomových vědců a patnácti nositelů Nobelových cen jsme sklouzli do situace, kdy světu, jak jej známe, zbývá obrazně řečeno jenom sto virtuálních vteřin než nastane BUM a zmizí, jako by jej roztrhala a pohltila černá díra.

Když Hodiny posledního soudu zatikaly poprvé, ukazovaly za sedm minut dvanáct. To bylo v roce 1947 a člověka napadne, proč se rozběhly v době, kdy se lidstvo ještě nezotavilo z jedné řeže a kdy na druhou nikdo neměl pomyšlení? Komunistický puč v Československu byl teprve plínkách a Winston Churchill , tehdy na nuceném odpočinku, ještě ani netušil, že za rok bude pozván na univerzitu ve Fultonu v New Yorku, kde pronese ohnivou řeč, kterou zapálí doutnák studené války. To vše je pravda.

Připomeňme si ale, že to bylo dva roky po Hirošimě a po Nagasaki, kdy otec atomové bomby Julius Robert Oppeheimer už byl přesvědčeným pacifistou, kál se a veřejně o sobě prohlašoval „ jsem smrt, stal jsem se ničitelem světů“. Albert Einstein litoval, že přiložil ruku k ďáblovu dílu, řka „kdybych to věděl, lépe bych učinil, kdybych se stal hodinářem.“

Myšlenka opakovaně a dlouhodobě varovat nic netušící lidičky před nebezpečím jaderné války pomocí průběžně aktualizovaných Doomsday Clock vzešla od atomových vědců, kteří věděli jak smrtelnou hrozbu atom představuje, z jejich pocitu viny a snahy přispět k záchraně Země,

Nejdále od zkázy – sedmnáct minut- jsme byli v roce 1991 po rozpadu sovětského impéria, když Spojené státy podepsaly s Ruskou Federací dohodu START o snížení počtu strategických zbraní. Naopak nejblíže půlnoci se nacházíme v tomto roce po loňském zrušení zákazu umístění raket krátkého a středního doletu v Evropě, INF, umocněného zrušením nukleární dohody s Iránem a zmrazením jednání o odstranění atomových zbraní z korejského poloostrova. Rok 2021 neslibuje nic dobrého, protože vyprší START a Donald Trump opětovně naznačil, že dohodu neobnoví, ani neprodlouží, když v listopadových vyhraje druhý prezidentský mandát.

Počet atomových zbraní ve světě je odhadován na čtrnáct tisíc. Spojené státy, Rusko a Spojené království snížily svoji zásobu, Francie ji zmrazila, avšak Čína, Izrael, Severní Korea a Pákistán údajně popohnaly svoje odstředivky na výrobu plutonia pro vojenské účely.

Nástup super zbraní jednadvacátého století, jmenovitě raketových nosičů, přivolává novou krizi a zvýšené nebezpečí, avšak zároveň pootvírá okénko příležitosti pro vznik

atomového patu , který by mohl vést k období řízeného míru a poměrného bezpečí. Ale jsou zde dvě ALE : když ale se najdou státníci jako byli svého času Ronald Reagan a Michail Gorbačov, kteří se postaví k nové výzvě čelem, a když ale se jim podaří tyto super zbraně obklopit náležitým mezinárodním smluvním kodexem podle partitury INF a START. Zkušenost ukazuje , že kde je politická vůle, tam se schůdné řešení najde.

Nicméně to bude dlouhá, obtížná cesta, plná tápání i bloudění, nadějí a zklamání. . Vezměme si s sebou kompas, abychom nezbloudili— varování Alberta Einsteina, že třetí světová válka bude jaderná, a tu čtvrtou povedou lidé dřevěnými kyji.

Dobrá zpráva je, že Hodiny Posledního soudu jsou jenom budík, nebo poutač pozornosti a zároveň rispřipomínka hrozby, kterou musíme odvrátit, abychom zachránili planetu. Není (zatím) důvod k panice. Nemusíte si hned stavět atomový kryt na zahradě, stejně byste v případě potřeby k němu ani nedoběhli. Protože výkvět smrtonosné technologie jako je třeba ruský Kinžál s atomovou hlavicí, létající kosmickou rychlostí Mach 10, po varovném signálu obrany začne člověku padat na hlavu dřív, než si stačí natáhnout kalhoty.

Jan Vítek

jan-vitek
Český novinář žijící v Ženevě ve Švýcarsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vitek

Oteplování se přifařilo, mám-li to říci slušně. Atom je hrozba skutečná a bezprostřední, uhlík hypotéza.

Jiří Volný st.

Údajně došlo k posunutí hodin také kvůli změnám klimatu, ale o tom není v článku ani slovo. Doplnil bych článek o svou úvahu, že pokud jedou naplno odstředivky v Pákistánu, tak stejného zrychlení nabraly i ty indické. Pochopitelně existují další adepti exkluzivního atomového klubu, například Írán a Saudská Arábie.

K debatě o globálních změnách přispělo prohlášení NASA, že sluneční aktivita bude v příštím roce slabá a do popředí se dostala teorie britského astronoma Edwarda Maundera o 206-letých cyklech. Vědci opět nezklamali a prohlásili, že buď dojde k zpomalení oteplování nebo se oteplování úplně zastaví, tedy jinými slovy, budeme mrznout. Takové minimum se objevilo mezi roky 1645 a 1715, tedy na "pouhých" sedmdesát let. Se znalostí těchto argumentů a pravděpodobností otáčení Golfského proudu bych s uzavíráním šachet, uhelných a jaderných elektráren moc nespěchal.