Střetnou se v Súdánu USA s Čínou?

obrazek
11.7.2011 09:58
Kromě revolucí v severní Africe a na Blízkém Východě představuje další ohnisko neklidu v arabském regionu Súdán, kde sice neprobíhá lidové povstání, ale na základě výsledku lednového referenda vyhlásila 9. července nezávislost jižní, převážně křesťanská a animistická část země, která svým charakterem patří do černé Afriky. Odtrhnout se chce i západní provincie Dárfúr, prozatím však zůstane součástí severu.

Od referenda bylo zabito cca 1500 lidí a ze svých domovů uprchlo až 150.000 lidí. Nepokoje zmítaly Súdán již od vyhlášení nezávislosti v roce 1956. Největší africká země se těšila klidu pouze v letech 1972 – 1983, kdy bylo mezi severem a jihem uzavřeno příměří. Už nyní probíhají mezi Chartúmem a Džubou boje na sporné hraniční linii v regionech Abyei a jižní Kordofan o nerostné suroviny a hrozí, že konflikt přeroste v další občanskou válku, která se mezi arabským severem a černým jihem po druhé odehrávala v letech 1983 – 2005 s bilancí dvou milionů mrtvých. Ačkoliv třetí bod mírové smlouvy z roku 2005 deklaruje rozdělení výnosů z ropy mezi severní a jižní část země v poměru 50:50, už teď je jasné, že se o černé zlato bude bojovat. Velké ropné pole leží právě na hranici mezi severem a jihem v regionu Abyei a více než tři čtvrtiny zásob ropy se nachází na jihu. Oba Súdány jsou však na sobě závislé – Džuba má zdroje ropy, Chartúm rafinerie a ropovody,  kterými lze surovinu přepravovat a válka by tak poškodila oba státy.

 

Příčinou afrických občanských válek bývají umělé státní hranice z dob koloniální éry, které většinou ignorují etnické a náboženské složení populace. Konflikt, který se v Súdánu rozvíjí, je výsledkem dlouhodobého amerického vměšování do vnitřních záležitostí země. USA podporovaly Súdánské lidově osvobozenecké hnutí a zásobovaly ho zbraněmi v boji proti ústřední vládě, a to i po mírové dohodě v roce 2005 a navzdory skutečnosti, že celý Súdán je vystaven americkým sankcím, které zakazují vývoz zbraní do této země.

Humanitární katastrofa hrozí, že se stane záminkou pro další americké vojenské dobrodružství v Africe. Spojené státy slíbily súdánskému režimu na severu, že pokud výsledek referenda uzná a umožní nenásilné rozdělení země, vyškrtnou ho ze seznamu teroristických zemí. Válka je však na spadnutí a Súdán je už dlouho v hledáčku Washingtonu. Na prezidenta Umara Bašíra byl, stejně jako na Muammara Kaddáfího, vydán mezinárodní zatykač a může tak očekávat stejné zacházení, jakého se dostalo libyjskému vůdci, pokud vypukne mezi severem a jihem válka. Chartúm byl cílem amerického útoku střelami s plochou dráhou letu už v roce 1998, kdy byla zničena farmaceutická továrna - podle Clintonovy vlády továrna na výrobu chemických zbraní napojená na al-Kajdu. Později se prokázalo, že tato fabrika vyráběla pouze léky a žádné spojení s teroristy neměla. V důsledku jejího zničení zemřely desítky tisíc lidí na malárii a tuberkulózu kvůli nedostatku léků.

Súdán se také může stát dějištěm střetu dvou globálních supervelmocí – USA a Číny. Lidová Čína financovala rozvoj súdánského ropného průmyslu, z něhož je 80 % na jihu, a nyní patří jižním úřadům. Vláda v Džubě by jako spojenec USA mohla trvat na renegociaci kontraktů a umožnit americkým společnostem získat na ropných zdrojích svůj podíl. Rozsah čínských investic ohrožených rozdělením Súdánu je obrovský – do Číny se dováží značné množství súdánské ropy. Vztahy Chartúmu a Pekingu jsou nadstandardní a ČLR je největším obchodním partnerem Súdánu, který zásobuje technologiemi a dalším zbožím. Prezident Bašír koncem června navštívil Peking a jednal se svým protějškem Chu Ťin-tchaem, který neuznává mezinárodní zatykač na súdánskou hlavu státu. Občanská válka kvůli kontrole nad súdánskou ropou tedy může mít globální rozměr a zvýšit napětí na mezinárodní scéně.

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.
Klíčová slova: zahraniční politika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.