Švédský políček

covid zf
30.7.2020 11:06
„Nejlepší odpověď na panikáře,“ zpívali Voskovec a Werich, „je rázný políček na obě tváře.“ Nebo jako v daném případě tento graf. Podívejte s na něj dobře, je poučný. Zatímco epidemie Covidu-19 v USA se vleče, ve Švédsku téměř zmizela. Úmrtí způsobená virem klesla v posledních čtrnácti dnech na pět až sedm denně s klesající tendencí Navíc je daleko méně nových onemocnění a počet pacientů v intensivní péči se blíží k nule.

Uvedené skutečnosti jsou  odpovědí na tornádo kritiky, které v uplynulých měsících postihlo Švédy, že nepodlehli pandemii paniky, neuzavřeli ekonomiku a neumrtvili společenské dění. Okoštujte několik titulků. CBS News: Švédsko předvádí jak nebojovat proti Covid-19 New York Times:  Švédsko je varovným příkladem pro celý svět Newswek: Úmrtí na Covid-19 ve Švédsku jsou důsledkem otevřené ekonomiky a společnosti.

Tenor těchto článků spočíval v rozhořčení, proč ti Švédové nemohou být jako my a vyhlásit tomu zatracenému viru totální válku ať to stojí, co chce, až do úplného zničení? Následovaly mnohé dobře míněné rady, jak udělat čelem vzad a zařadit se. Potomci Vikingů řekli „NEJ“ a sledují dál  svůj vlastní model, který je založený na dvou předpokladech.

  1. Koronavirus může být pouze obhospodařován, nikoli potlačen. Pokud z celé planety neuděláme Wu-chan, musíme s ním žít.
  2. Lidé nestrpí generální uzavírku déle než měsíc nebo dva, protože nuda, samota a hospodářská zoufalost se stanou nesnesitelné

V rozporu s ostatními vyspělými zeměmi, včetně svých sousedů v Norsku nebo Dánsku, ve Švédsku jsou základní školy a obchody, restauranty a bary většinou otevřené.  Občané EU mohou volně přijíždět a odjíždět. Udržovaní odstupu při vzájemném styku je převážně dobrovolné, ale nesmí se sejít víc jak padesát lidí. Zkrátka, když přijedete z Berlína do Stockholmu cítíte se jako byste se octli na jiné planetě.

Není ale pravda, že Švédsko nic proti viru nedělá. To je chýra. Většina Švédů podstatně změnila své zvyky. Pokud to jde, lidé vykonávají své zaměstnání doma. Penzistům se doporučuje vycházet jen v nejnutnějších případech. Restaurace a bary smí obsluhovat hosty jen u stolů, kasírky v obchodech chrání skleněné přepážky. Cizinci, kteří přijdou do Stockholmu, jsou překvapeni, že bary a kavárny jsou obsazené, ale nemají představu, jak bývaly přeplněné před Covidem.

Další chýra je, že Švédsko se snaží vyvinout v zemi „stádní“ imunitu. To je stav, kdy se  už nakazilo tolik lidí  že virus nemá žádný „podpal“, nebo chcete-li, ztratil schopnost zážehu. Ve skutečnosti se Švédsko pokouší o co nejvíce přizpůsobivý postup, který udržuje v šachu exponenciální  růst infekce.  „Nejsme nastaveni v zamezovacím módu,“ řekl hlavní švédský epidemiolog Anders Tengel, „jsme ve zmírňovacím módu.“

Rozhodnutí jít vlastní cestou, neuzavírat národní hospodářství a společenský život se vyplatilo. I když Švédsko má větší úmrtnost Covid-19 nežli jeho skandinávští sousedi, nicméně je stále nižší nežli ve všech nejvíce postižených zemích v západní Evropě a Americe.

 

 

Nedokonalé, leč případné srovnání švédského modelu  lze nalézt v omezení nejvyšší rychlosti na silnicích. Snižte ji na dvacet kilometrů  a můžete zachránit spousty životů, ale za těžko únosnou cenu výkonnosti a rozumnosti. Když ji trochu zvýšíte, řekněme na sedmdesát kilometrů, můžete také zachránit hodně životů a přitom vytvořit podmínky k normálnímu provozu.

 V této analogii většina vyspělých zemí má nízký limit, chrání životy za cenu různých omezení a šikany, cenu, kterou lidé nebudou chtít  dlouho platit. Švédský model ochraňuje méně, ale dovoluje lidem žít svůj život svobodněji a plněji.

 Jan Vítek

 

jan-vitek
Český novinář žijící v Ženevě ve Švýcarsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Význam švédské, ale také běloruské cesty, tkví v tom, že můžeme porovnávat výsledky různých národních strategií. Ve skutečnosti v současnosti žije Česká republika, v některých ohledech, ještě svobodněji a normálněji než Švédsko. Desetitisíce cestují za sluncem a mořem do Chorvatska a do zahraničí vůbec. Pochopitelně novináři a opoziční politici si libují v katastrofických titulcích, například: "Jenom tři okresy bez nákazy". Letmo jsem se podíval na tu hrůzu a zjistil, že v Moravsko-slezském kraji se zvýšil v okrese Bruntál počet nakažených za minulý týden z nuly na tři a to byl ten nejúděsnější případ! V ostatních okresech počet nakažených mírně nebo významně, nejvíce na Karvinsku, klesl.{#emotions_dlg.sealed}

Opozice se pořád domáhá nějakých sepsaných plánů na boj s epidemií. Chápu její zoufalství, protože její šance na vítězství v příštím roce nad neformálním blokem "populistické, komunistické a soft fašistické" strany je téměř vyloučena a každá záminka je dobrá. Zoufalství ji zatemňuje rozum a politici opozice dělají ze sebe hlupáky. Mimořádně souhlasím s Janem Hamáčkem, že taktická iniciativa je zatím trvale a výhradně v rukách našeho protivníka, tedy koronaviru a nám zbývá jenom trpělivá obrana. Pochopitelně za zády protivníka lidstvo shromažďuje informace, kuje pikle a připravujeme nástroje k jeho brzkému zničení.  

Využiji této příležitosti a zauvažuji nad jedním problémem, který se týká našeho největšího podniku a významného plátce do státní kasy, tedy Škody Auto. Škodovka není schopna dostatečně expedovat nové vozy, neboť bez některých dílů, například sedaček je nikdo nekoupí. Zatímco Škoda měla zisky a mohla platit kmenovým zaměstnancům pozoruhodné odměny, její dodavatelé, ale pochopitelně i dodavatelé jiných automobilek, živořili na pokraji přežití. Ve velké míře byli donuceni zaměstnávat zahraniční dělníky, aby snížili mzdové náklady. V současnosti se kvůli nedostatku otroků z chudších států EU a Ukrajiny, ale také kvůli koronavirovým vícenákladům ocitli v problémech. Takový je současný kapitalismus u nás. Tak dlouho tlačí na pilu, až si větev pod sebou podřeže.

Největší srandou je, že Andrejko veřejně deklaroval svůj záměr zeptat se šéfa Škody, kde je problém. Živě si představuji jeho vykulené oči, když pochopil podstatu a závažnost situace. V nadsázce musím pochválit ČT a redaktora Michala Kubala, který problém nevědomky vyřešil heslem z padesátých let: "Povaleči z kaváren do polí a továren"!{#emotions_dlg.sealed}