Švýcarské sexuální pracovnice protestují proti zákazu

prostituce bern
7.4.2021 14:02
Švýcarské prostitutky kritizují několika měsíční uzavření nevěstinců v kantonech: Curych, Basilej-město, Aargau, Lucern, Nidwalden a Ticino zdůvodněném vysokým rizikem infekce.

Kanton Aargau zákaz prodloužil nejméně do poloviny dubna, a to vzhledem k blízkému fyzickému kontaktu a vysoké fluktuaci lidí, kteří se navzájem neznají. Existuje v těchto zařízeních jak zvýšené riziko infekce, tak obtížnější sledovatelnost řetězců přenosu. Tyto kantony však nemohou poskytnout žádné údaje jako důkaz, že prostituce způsobuje více případů koronavirové nákazy, protože neexistují, říká Rebecca Angelini, výkonná ředitelka Procore, národní sítě poradenských center pro sexuální pracovnice.

Pandemie v kantonech se zákazem prostituce není nižší než v ostatních a jde jen o formu diskriminace, že je zakázán obchod se sexem. Přitom další služby přicházející do styku s tělem, jako jsou masáže nebo kosmetika, jsou stále povoleny. Angelini upozorňuje, že i v obchodu se sexem existuje přísný koncept ochrany dodržující hygienická opatření, povinnými kontaktními informacemi a například zákazem líbání.

Ve skutečnosti, kvůli nepříjemné sociální situaci sexuálních pracovníků jejich práce i tak pokračuje v ilegalitě, kde je ženám obtížnější poskytovat zdravotní prevenci. To zase vede k nárůstu pohlavně přenosných chorob, jako je kapavka nebo syfilis.

Protože otevření jejich služeb by mělo smysl i ze zdravotního hlediska, byla předložena odpovídající iniciativa v kantonu Aargau, aby byl zákaz sexuálních prací s okamžitou platností zrušen. Nyní je podle iniciativ pandemie zneužívána, aby se zakročilo proti sexuální práci a nikoliv pro epidemiologické důvody.

Kantony zakazující sexuální práci vyvolávají v jiných oblastech zvýšené požadavky na sexuální pracovnice a staví je do obtížných zdravotních situací. Spolková rada poukazuje, že ve Švýcarsku v současnosti je povolena prostituce, ale její regulaci ponechává na kantonech, které jako obvykle nejednají jednotně. Zatímco v Curychu je sex za peníze zakázán, kanton Bern to umožňuje. Výsledek: prostitutky přicházejí do Bernu z jiných kantonů a doufají, že zde najdou zákazníky.

Podle cizinecké policie v Bernu je v současné době pro sexuální práci registrováno dvakrát tolik žen než obvykle. Místo obvyklých sta prostitutek jich pracuje dvojnásobek, což má za důsledek, že v omezeném prostoru sdílí čtyři jeden pokoj a tak zatímco jedna pracuje, ostatní čekají na chodbě. Jedná se většinou o ženy ze zahraničí a bez povolení k trvalému pobytu, které pocházejí ze zemí EU nebo ESVO což jim umožňuje pracovat ve Švýcarsku maximálně 90 dní v roce.

Co by se ale stalo, kdyby kanton Bern také zakázal prostituci? Jeden možný scénář se objevuje v Curychu, kde Městská policie stíhá sexuální pracovníce nikoliv za nabízení sexuální služby, ale kvůli přestupku proti nařízení šíření Covid-19. Spolková vláda totiž nevydala zákaz provozování erotických služeb, protože, pokud by tak učinila, budou se provozovat ve Švýcarsku nelegálně, bez zdravotní kontroly a vymáhání daní za pracovní povolenou činnost.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.