Sýrie obětí dezinformační kampaně

obrazek
19.2.2012 23:01
Informační válka ohledně dění v Sýrii vrcholí. Korporátní média, která slouží zájmům mocných tohoto světa a jejichž úkolem dávno není objektivně informovat veřejnost, vyrobila nového tyrana – Bašára Asada, proti němuž stojí mírumilovné a demokratické Muslimské bratrstvo, vydávané za syrský lid, s podporou liberálních demokratů par excellence – absolutních monarchů Saúdské Arábie a Kataru. Dojemná pohádka.

Je zjevné, že prefabrikovaná krveprolití v Sýrii poslouží k násilné změně režimu, stejně jako v roce 2003 neexistující zbraně hromadného ničení v Iráku. Při svržení Asada pomůže al-Kajda, jejíž bojovníky vyzbrojí Západ. V Libyi se tato spolupráce osvědčila. Až se chopí moci sunnitští fundamentalisté z Muslimského bratrstva, zemi zachvátí nestabilita, sektářské násilí a bude odstraněna poslední překážka útoku na Írán. Tento scénář však zatím komplikují Rusko a Čína, které vetovaly v Radě bezpečnosti OSN další rezoluci, jejíž text vyzýval ke změně režimu, podněcoval opozici k úsilí o získání moci a  neodrážel realitu situace v Sýrii. Rezoluce požadovala po Damašku, aby stáhl armádu ze všech měst zpět do kasáren. Ruský požadavek, aby se opozice distancovala od extremistických skupin a přestala páchat násilí, nebyl vůbec zohledněn.

Příliš „se nepovedla“ ani monitorovací mise Ligy arabských států (LAS), která ani v nejmenším nesplnila zadání Saúdské Arábie a Kataru – totiž vylíčit syrskou vládu jako bandu zločinců a připravit půdu pro případnou zahraniční intervenci. Zpráva konstatuje, že „neexistuje organizovaná a smrtící represe syrské vlády proti pokojným demonstrantům“ a upozorňuje, že „za stovky obětí z řad civilistů (a za více než tisícovku zabitých syrských vojáků) nesou zodpovědnost blíže nespecifikované ozbrojené skupiny, které z těžkých zbraní ostřelují civilní a policejní autobusy, vlaky s cisternami plnými pohonných hmot, mosty a ropovody.“ (Povstalci mají na svědomí i nedávný pumový útok ve městě Aleppo a atentát v Damašku, při němž přišel o život brigádní generál Isá Chólí). Koncem ledna byla mise raději pozastavena s paralelní diskreditační kampaní proti jejímu lídrovi, súdánskému generálovi Muhammadu Dabímu, který rezignoval. LAS navrhla novou rezoluci – již zcela v souladu se zájmy ultrakonzervativních monarchií Perského zálivu: budou zastaveny všechny formy diplomatické spolupráce s Damaškem a důsledněji uplatňovány hospodářské sankce, vyhlášené koncem minulého roku. LAS také vyzvala k urychlené mezinárodní akci (!).

 

NATO a Rada pro spolupráci arabských zemí v Zálivu, která skrze dům Saúdů ovládá i Ligu arabských států, situaci v Sýrii interpretuje jako lidové povstání brutálně potlačované armádou. Zpráva monitorovací mise 160 inspektorů LAS však dává za pravdu Damašku, Moskvě, Pekingu a většině rozvojových zemí, které tvrdí, že Asadova vláda čelí ozbrojeným zahraničním žoldákům a salafistickým teroristům. Je příznačné, že podporu syrské opozici vyjádřil vůdce al-Kajdy Ajmán Zavahrí. Teroristé z al-Kajdy již proudí přes irácko-syrskou hranici a při boji proti Asadově vládě sehrávají významnou úlohu. Skutečnost, že do Afghánistánu poslal Západ tisíce vojáků bojovat proti Talibanu, al-Kajdě a sunnitským fundamentalistům, zatímco v Libyi a Sýrii jim pomáhá k moci, je poněkud paradoxní. Vyjádřil by snad vůdce al-Kajdy podporu demokratické prozápadní opozici? Asi těžko. Je tedy zjevné, že po svržení sekulárního a nábožensky tolerantního Asadova režimu se v Sýrii dostanou k moci wahhábisté resp. salafisté s vazbami na teroristy, kteří rychle zatočí s křesťany, aláwity a dalšími minoritami.

Rijád přirozeně podporuje destrukci sekulárních republik, které jsou nahrazovány nábožensky orientovanými režimy v zájmu posílení své vedoucí úlohy v arabském světě. Je příznačné, že o demonstracích saúdsko-arabských občanů proti absolutistické monarchii se v médiích nemluví a Západ na Rijád nijak netlačí ve věci lidských práv a demokratizace. Je totiž spojencem Washingtonu, tak si může dovolit vše. Zcela v intencích nechvalně proslulého výroku amerického prezidenta Lyndona Johnsona: „Jsou to bastardi, ale naši.“ Bašár Asad je spojencem Moskvy a Teheránu, proto musí být za každou cenu odstraněn. Přirozeně nejde o žádnou demokratizaci Sýrie, kterou muslimští bratři nemají v plánu ani omylem, ale o likvidaci vlivu Ruska ve strategicky důležité arabské mediteránní zemi.   

I před zahájením války proti Libyi se stalo překrucování faktů, polopravdy nebo záměrné lži bází zahraniční intervence a zločinů proti lidskosti, které se tam dějí s požehnáním OSN a NATO dodnes. Média neustále hovoří o „masakrech“, ale o reformách syrské vlády včetně referenda o nové ústavě raději moc nemluví. Když ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navštívil minulý týden Damašek, v ulicích ho nadšeně vítaly davy lidí. Moskva si uvědomuje, že útok na Sýrii a Írán je nepřímým útokem na Rusko a jeho geopolitické zájmy, a proto nehodlá nečinně přihlížet opakování libyjského scénáře. Stejný pohled sdílí Čína a obě země BRICS se striktně drží mezinárodního práva, odmítajíc zneužití OSN k dalšímu zaštítění vojenské agrese. 

Útok NATO pod záštitou OSN pro odpor Moskvy a Pekingu v Radě bezpečnosti nepřipadá v úvahu. Může ale dojít ke koordinované vojenské akci Turecka a Izraele, které mají v poslední době mezi sebou napjaté vztahy, ale ohledně syrské otázky se dojemně shodují. Roznětkou akce bude další zosnované krveprolití. Západ dodá přes Ankaru nové zbraně tzv. Svobodné syrské armádě složené z dezertérů a salafistických tlup financovaných Katarem a domem Saúdů. Té pomůžou teroristé z al-Kajdy, katarští žoldáci a Belhádžovi libyjští bandité, zkušení z bojů proti Kaddáfímu. V syrském přístavu Tartus však kotví ruské válečné lodě a Moskva dala najevo, že vojenský zásah do syrských záležitostí zvenčí nebude tolerovat. Damašek se může opřít i o smlouvu o vzájemné pomoci s Teheránem. V případě, že Rusko míní svoje slova vážně, může se stát Sýrie příčinou širšího globálního konfliktu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Ano, je to dobře napsané, sem se to hodí, v jiných médiích by to, díky demokratické cenzuře, nikdy nevyšlo.

Vladimír Štingl

Pane Kosino, výstižné, Pane Moskalíku, jako vždy bezchybné a přesně ve smyslu mého názoru. Zdravím Vás.

rku

Pan Kosina má zajímavý pohled na zahraničně-politické události. Zájem USA a NATA je vždy imperialistický. Zato zájmy Ruska jsou geopolitické. Ještě že se na ně pamatujeme.