Televizní Všechnopárty ignorovala etický kodex

obrazek
4.2.2013 11:02
Talkshow herce a moderátora Karla Šípa Všechnopárty má mezi zábavnými pořady České televize své stálé místo už docela dlouho, několik let. Poslední vydání v první únorový den však z obvyklého lehkého žánru zřetelně vybočilo. Jde o to, že jeden z hostů, filmový režisér Vladimír Michálek, usedl do křesla ozdoben žlutou plackou očírovaného Schwarzenberga. Divák si zpočátku mohl myslet, že jde o součást scénáře. Nešlo. Michálek seděl jakoby nic a nenuceně si se Šípem povídal. O poraženém prezidentském kandidátu nepadlo ani slovo.

Shodou okolností vyšlo ve stejný den na serveru Týden.cz vyjádření předáka sudetoněmeckého landsmanschaftu Bernda Posselta, který Schwarzenberga označil za „morálního vítěze“ prezidentské volby.

„S obrovskou odvahou a působivě mluvil (Schwarzenberg) bez obalu v několika rozhodujících televizních debatách o vyhnání jako elementárním porušení lidských práv, o zničující myšlence kolektivní viny stejně jako o tom, že Benešova vláda by pravděpodobně dnes skončila před soudem v Haagu,“ ocenil předák sudetských Němců Schwarzenbergova vyjádření, za něž se stal terčem ostré kritiky svého vítězného protikandidáta Miloše Zemana nebo prezidenta Václava Klause.

Je dobré připomenout, že Česká televize má svůj etický kodex. Podle kodexu … podporuje soudržnost společnosti a integraci všech jednotlivců, skupin a společenství; zvláště se pak musí vyvarovat jakýchkoli forem kulturní, sexuální, náboženské či rasové diskriminace a společenské segregace. Onu společenskou segregaci bych v tomto případě podtrhl.

Etický kodex má také Syndikát novinářů. Je mimo jiné nepřípustné …zneužívat povolání novináře k činnosti reklamního pracovníka; novinář musí odmítnout podílet se na publikování skryté reklamy. Dodávám, že v tomto případě šlo o reklamu naprosto zjevnou.

Po skončení prezidentské volební kampaně zaznělo mnohokrát, že zejména v jejím závěru se společnost rozdělila na nesmiřitelné tábory. Dělí je hluboký příkop. Nyní je nesmírně závažným úkolem politiků i novinářů tento příkop postupně zahladit.

Bohužel musím konstatovat, že Česká televize uvedením poslední Všechnopárty postupuje právě obráceně. Vzniklý příkop prohlubuje ještě víc.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Opakuji svůj příspěvek k hodnocení ČT, který jsem napsal na tomto webu u jiného článku:

Ano, pane. Nic se zde nedělo náhodou. Bohužel.

Bohužel i na takovéto VEŘEJNOPRÁVNÍ vysílání musíme přispívat. :-(