Theo Waigel: Pokud Itálie vystoupí z eurozóny, Německo se zhroutí

obrazek
25.5.2018 20:05
Theo Waigel byl ministrem financí Helmuta Kohla po dobu deseti let. 21. června 2016 poskytl T-Online rozhovor. Zde je zlomek jeho výroků. Protože v Čechách přecházejí dění v Itálii mlčením, dovoluji si upozornit, že premiérem byl zvolen Giuseppe Conte, (nezávislý, jenž kandidoval za Hnutí pěti hvězd, delegát Hnutí pěti hvězd a Ligy severu,) a že v Itálii se velmi vážně hovoří o opuštění eurozóny. Češi by se měli připravit, že pokud se změní situace v Německu, změní se i u nás. Nutmo se ptát: jak? A co s tím?

zdroj: https://www.byoblu.com/2016/07/09/ministro-delle-finanze-tedesco-se-uscite-dalleuro-la-germania-crollera/

Dotazovatel: „Průzkumy o výstupení z EU ukazují, že pokud se zeptáte Francouzů a dalších, by vyhráli by ti, kteří chtějí vystoupit, s minimálním náskokem. Podle vašeho názoru, odkud pochází tato nelibost vůči EU? "

 

Theo Waigel: „Na úrovni tohoto vývoje globalizace a otevřených trhů, k nimž jsme došli - což není reverzibilní - existují síly tomuto oponující a tvrdící že je třeba se vrátit k hranicím a národním zákonům, protože fungovaly dobře, Vrátit se k vhodným rozhodovacím dovednostem ".

 

Dotazovatel: "A co na to lze odpovědět?"

 

Theo Waigel: Je možné zcela jasně odpovědět, jaké nevýhody by vznikly. Pokud by Německo dnes vyšlo z měnové unie, pak by okamžitě, další den, došlo ke zhodnocení 20% a 30% německé marky - jež by se zase vrátila do oběhu, -. Každý si dokáže představit, co by to znamenalo pro náš vývoz, pro náš trh práce nebo pro náš federální rozpočet. "

 

Euro je dobré pro Německo, proto zůstáváme uvnitř eurozóny. Je samozřejmé, že v případě, že by se německá značka stala nevyhovující, pak by se lira stal vhodnou pro trhy, pro investory a spotřebitele. Tyto věci vám národní komentátoři neříkají. Tyto zprávy neprobíhají. Pro koho tedy pracuje italský tisk? Pro ty, kteří pracují v italské politice? Pro Itálii nebo pro Berlín? Pokud pracuje pro Italy, pak by rozhovory, jako tento, vyšly na přední straně všech novin, místo strašidla inflace a lidé by si již závěry vyvodili.

 

V Německu však neexistují žádné problémy, aby bylo jasné. Také proto, že mají zájmy opačné. Je tu také Spiegel Online, který nás informoval přesně na blogu, ze dne 13. června 2012 (před 4 roky), řekl to jasně:

"S odchodem z eurozóny a čistým škrtnutím dluhů by vnitřní krize v Itálii náhle skončila. Místo toho bych právě tehdy propukla ta naše. Velká část evropského bankovního sektoru by se okamžitě zhroutila. Německý veřejný dluh by značně vzrostl, protože by musel rekapitalizovat bankovní sektor a stále investovat stovky miliard dolarů do ztrát způsobených vnitroevropským platebním systémem 2. A kdo věří, že by nedošlo k odmítání měn i mezi evropskými zeměmi, vůbec si ani neuvědomuje, co se může stát během tak hluboké hospodářské krize. Odchod Itálie z eurozóny by nás pravděpodobně poškodil mnohem víc než samotnou Itálii, což nepochybně podkopává pozici Německa v jednáních. Neumím si představit, že v Německu někdo z profesorů státní a důchodové ekonomiky může mít zájem na kolapsu eura."

*****

Dovoluji si tento příspěvek okomentovat vlastními silami - ztráty ze ztráty fungujícího expoeru by byly bývaly napravitelné, pokud by byl rozvnutý vnitřní trh, ale bohužel politika odříkání , tedy šetření na zhruba 4 milionech lidí a 860 000 exekuovaných zvláště, nese své plody v podobě velké zranitelnosti. Češi by se měli k těmto fenoménům postavit čelem a začít za své ubožáky bojovat, protože jinak je každá krize za hranicemi může snadno položit. Všechny. 

Na základě článku si, myslím, nelze udělat přesnou analýzu toho, proč v případě vystoupení Německa Itálie bude profitovat, kdežto v případě vystoupení Itálie Německo ztratí - nepřipadá mi zcela věrohodné zhodnocení marky - ale jediný další motiv by mohl být, že Německo v eurozóně Itálii ždímá, vycucává jak pijavice. A ne naopak. 

Pro členy eurozony by tu byl článek : Mučící nástroje Junckera a EU:  https://www.maurizioblondet.it/gli-strumenti-di-tortura-di-juncker-e-ue-spiegati-da-evans-pritchard/ anglicky ten článek existuje také (název je v první větě odkazu) ale plná verze je ke čtení jen pro předplatitele Telegraphu.  

*****

Pondělí 28.5.2018 - Situace v Itálii se změnila, sestavením vlády byl prezidentem  Savonim pověřen Carlo Cottarelli s kariérou z italské centrální banky a Mezinárodního měnového fonud, který bude respektovat jak výši dluhu, tak eurozónu, má sestavit vládu úřednickou, nepředpokládá se však, že by ta získala důvěru. 1.6. Cotttarelli se nevuděčné úlohy vzdal a vznikla původní vláda pod Contem. Očekává se kurz za vystoupení z eurozóny. http://casopisargument.cz/2018/06/01/dalsi-obrat-vznika-nova-vlada-hnuti-peti-hvezd-a-ligy-premierem-conte-a-mistopredsedy-di-maio-a-salvini/ V Itálii si zvolili ministra "pro přímou demokracii" - je jím Riccardo Fraccaro https://equazine.blogspot.com/2018/06/a-new-italian-minister-for-direct.html

Itálii dluh neodpustíme, vzkázala Merkelová: https://byznys.lidovky.cz/italii-dluh-neodpustime-vzkazala-merkelova-nove-vlade-v-rime-v-pripadech-krize-ma-pomoci-fond-id6-/firmy-trhy.aspx?c=A180603_123416_firmy-trhy_ele

Laureát Nobelovky  za ekonomii Oliver Hart  - EU musí vrátit státům členům suverenitu, jinak zbankrotuje. italsky: https://www.linkedin.com/pulse/premio-nobel-per-leconomia-lue-deve-restituire-la-agli-gaglione Euro bylo "chybou" a pro přežití Evropské unie se musí obnovit moc států nebo EU riskuje bankrot. Je to čistý názor harvardského Olivera Harta a vítěze spolu s Bengtem Holmströmem  Nobelovy ceny za ekonomiku v roce 2016. Interview s španělskou agenturou Efe, Hart neskrýval kritiku směřování evropského projektu a zejména jednotné měny: "Euro bylo chybou," řekl Hart, který řekl, že má tento názor od doby, kdy začal hovořit o jednotné měně.Proto "bych nebyl smutný, kdyby Evropa v budoucnu uvolnila euro," pokračoval Nobelovu cenu, podle níž "Britové byli velmi chytří, aby zůstali ven" od společné měny. Podle Harta by zmizení eura znamenalo, že by se vládám vrátila "nějaká autorita" k měnové politice. Hlavní kritika, kterou Hart má vůči Unii, je ve skutečnosti nadměrná koncentrace pravomocí. "Jsem přesvědčen, že klíčové slovo je decentralizace", jelikož je laureát Nobelovy ceny přesvědčen, že - podle něj -  "možná EU zašla příliš daleko v centralizaci moci". Učitel zdůraznil: "Viděli jsme v Evropě znepokojení nad rozhodovacími právy, která jsou převedena z těchto zemí do centra v Bruselu, a věřím, že forma, která bude následovat, nyní rozděluje tuto rozhodovací kapacitu jednotlivým zemím." Pokud se tak stane, "Evropská unie může přežít a prosperovat, ale jinak by mohla zbankrotovat" byla Hartova předpověď, která považuje státy EU "ne dostatečně homogenní" za "jednu jednotku", a proto je "Skutečná chyba snažit se vytvořit jednu nadjednotku, superjednotku".

1.8.2018: Beppe  Grillo tlačí na referendum o euru: https://ac24.cz/-/zakladatel-hnuti-peti-hvezd-v-italii-grillo-zase-zacina-tlacit-na-referendum-o-euru?redirect=%2F

10.3.2020 Němefko se asi zhroutí samo od sebe, a te´d ještě ta koronavirová epidemie: https://www.hlavnydennik.sk/2020/03/10/nemecko-je-na-pokraji-hospodarskeho-kolapsu/?

Hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=huavJMGUbiI

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: bankrot, Euro, eurozona, export, Itálie, krize, Německo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.