Trend oslabení německé pravice pokračuje

obrazek
12.9.2011 09:34
Další zemské volby potvrdily dlouhodobý trend odklonu německých voličů od vládní pravice. To je patrné z výsledků všech šesti letošních zemských voleb. CDU ztrácí preference a FDP hrozí úplný odchod z politické scény. Naopak posilují Zelení, kteří na celostátní úrovni atakují hranici 20 %, což je historicky nejvyšší přízeň voličů.

Ve spolkové zemi Meklenbursku-Předním Pomořansku v zemských volbách zvítězila SPD s 35,7 % hlasů, následovaná CDU s 23,1 %. Tradiční koaliční partner křesťanských demokratů – liberálové – se propadli o téměř sedm procent a s výsledkem 2,7 % se do zemského parlamentu ani nedostali.  Straně tak evidentně nepomohla změna kurzu zprava do středu ani výměna předsedy. Nepopulární Guido Westerwelle však dále zůstává spolkovým ministrem zahraničí a další volební debakl by mohl ohrozit i pokračování jeho vládního angažmá. Podle volebních preferencí propadne FDP i ve volbách do zemského sněmu v Berlíně. Pád liberálů do bezvýznamosti by do budoucna CDU připravil o přirozeného koaličního partnera na spolkové úrovni. Křesťanští demokraté by se v případě svého nepravděpodobného vítězství ve volbách do Bundestagu v roce 2013 museli buď sblížit se zelenými, k čemuž si připravují půdu odmítnutím jaderné energie, nebo uzavřít velkou koalici se sociálními demokraty.

V Meklenbursku-Předním Pomořansku, které patří mezi země bývalé NDR, uspěly i strany na krajních pólech politického spektra. Postkomunistická Levice (Die Linke) získala solidních 18,4 % a polepšila si tak o 1,6 %. Fašizující Národně demokratická strana Německa (NPD) dosáhla na 6 %, avšak oproti minulým volbám ztratila, což pro protestní stranu v situaci hospodářské krize znamená, že v této zemi dosáhla maxima volební podpory. NPD navíc pomohla nízká volební účast (51 % voličů). Nově v meklenburském sněmu zasednou se ziskem 8,2 % Zelení, kteří se tak dostali i do posledního z šestnácti zemských parlamentů. Před pěti lety zde byli ještě neparlamentní stranou s 3,4 % hlasů a nyní si roli vyměnili s liberály.

Němci jsou nespokojení s politikou spolkové vlády Angely Merkelové a hledají alternativy. Konzervativnější elektorát volí SPD místo CDU, progresivnější a mladí voliči Zelené místo liberálů. Sociální demokracii se v Meklenbursku podařilo uspět i přesto, že zde v posledních pěti letech vládla ve velké koalici. Ta bude zřejmě pokračovat i nadále, protože v tradiční koalici se Zelenými by vládě chyběly dva hlasy k parlamentní většině. Takové jednání je pro SPD příznačné. Místo aby se spojila s programově bližší Levicí, hledá koaličního partnera napravo od středu. I přesto, že voliči dali jasně najevo, že si vládu pravice nepřejí. Poražená CDU tak díky sociální demokracii zasedne v zemské vládě.  

18. září se uskuteční volby do zemského sněmu v Berlíně a podle průzkumu zvítězí SPD s 29,5 % hlasů, následovaná CDU s 22 %, Zelenými s 20 % a Levicí s 11 %. Liberály zřejmě v zastupitelstvu nahradí Pirátská strana, která láká mladé voliče na zrušení školného, zrušení přesně stanovené doby studia na vysokých školách a bezplatné cestování veřejnou dopravou. Preference dávají pirátům 6,5 %. Je otázkou, jak se po předpokládaném vítězství v Berlíně zachová SPD a dá-li znovu přednost velké koalici před spojenectvím s formacemi nalevo od středu.

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.