Lubomír Man: Tuhle otázku si ministr Petříček nepoložil?

cui bono
13.10.2020 17:25
Ta otázka zní „Cui bono?“ a v širším pojetí znamená asi tolik: „Ptej se, komu ten či onen čin přináší prospěch a podle toho ten čin posuzuj“. A podle stejné zásady posuzuj i to, kdo ten čin spáchal.

Takový byl rozum starověku který ovšem v Evropské unii, jejímž jsme členem, dodneška  zpráchnivěl až tak, že zní asi takto: „Ptej se, komu ten či onen čin přináší prospěch a podle toho ten čin posuzuj. A to tak, že toho, komu ten čin přinesl prospěch, z podezření vyjmi, a toho, kdo jím utrpěl újmu, z činu obviň. To je ten člověk, země, vláda či stát, který ten čin spáchal.“

Je to, jako bychom se přes propasti staletí octli v blázinci, a ono to, bohužel, není jen jako, ale ona je to skutečnost. Jak vyplývá z této úřední zprávy o setkání ministrů zahraničí EU:

„Včera, to je v neděli 11. října, se státy EU shodly na potrestání Ruska za otravu opozičního předáka Navalného. Ministři zahraničí EU tak jednomyslně podpořili návrh Německa a Francie, který počítá s potrestáním skupin lidí, odpovědných za použití látky novičok, kterým byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní Navalnyj v Rusku v srpnu otráven. O tyto sankce bude rozšířen seznam protiruských sankcí, počítající se zmrazením majetku v bankách unijních zemí či zákazem cest na území evropského bloku“.

Jednání o potrestání Ruska se zúčastnil i náš ministr zahraničí Petříček, který k dalšímu (kolikátému už asi) potrestání Ruska řekl:

„Výsledky vyšetřování otravy Navalného nejsou Česku ani EU lhostejné. Jsme připraveni přijmout  sankce proti těm lidem v Rusku, kteří jsou s ní spojeni. Zatím jsme se na radě ministrů shodli na konkrétních jménech“.

Jistě, pane Petříčku, nepůjde o jména jen nějakých podržtašků, ale taková, která Rusko co nejbolestněji zasáhnou, jinak by tahle sankce neměla smysl. Ale to není to nejpodstatnější. To podstatné, na co se vás chci zeptat, je, zda jste opravdu tak málo vtipný, že máte za to, že ruská  vláda je tak slabomyslná, že by i  na vteřinu  kdy uvažovala o spáchání jakéhokoli činu, který by jí poškodil a její nepřátele na Západě a v EU naopak posílil? A že by tudíž byla nikoliv vládou normálních lidí, ale vládou šílenců a sebevrahů. Vždyť vražda či jen pokus o zavraždění v Rusku bezvýznamného Navalného by ruské vládě žádný zisk nepřinesly, ale přinesly by jí jen obviňování odpor a sankce, kterých si v těchto dnech ostatně užívá i tak - bez příčiny.

A ještě na jednu věc se vás chci zeptat. Zda jste si nikdy nepoložil otázku, jaký politický kapitál naopak vytlouká Západ a EU ze svých nekonečných obviňování ruské vlády z jejich vražedných záměrů, pro které ovšem důkazy jako vždy chybí. 

A nikdy vás nenapadlo, že právě tady, v té násilné posedlosti Západu zobrazovat Rusko jako zemi zločinců a vrahů, ukazuje i ve věci Navalného Cui bono nekompromisně na Západ a EU, a v žádném případě  ne na Rusko? Anebo vás to i napadlo, ale kariéra a živobytí vám nedovolily mluvit tak, jak vám svědomí napovídalo?

Lubomír Man

 

 

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328
já jsem přímo Petříčkovi před možná 7 - 8 měsíci napsal, jak se postaví česká zahraniční politika k vraždě saudského opozičního novináře a jeho rozpuštění na saudském istanbulském konzulátě? Dostal jsem odpověd´, to ne, že ne, že prý byl Saudům napsán nějaký dopis ze strany českého MZV, tak to jsem málem sednul na zadek, a někde jsem četl, že se prý jako sankce proti Saudům odvolal jeden český diplomat z Rijádu. Tak to muselo Saudy hodně bolet. Tělo toho novináře se dodnes nenašlo, a je to zde české zahraniční politice úplně jedno. Tož takto praktikuje Petříček zásadu "padni komu padni". Hlavně by měla brzo padnout jemu za to pokrytectví a bezcharakternost.
Dona

 Na prípad Navaľného " otravy " sa pozerá z dvoch strán : 

1/  Navaľnyj ako opozičník v štáte, ktorý majú na muške západniari - slúži ako bič, ako prostriedok nátlaku na RF. Keby si Navaľnyj aj nohu zlomil, aj to by stačilo na útok proti RF.

2/   Otrava "potvrdená" západnými inštitúciami v službách oficiálnej západnej politiky  - ako dôkaz to stačí - sa presne hodí do zákazu používania chemických zbraní. Preto je z otravy Navaľného obviňovaná ruská vláda, ktorá podľa prípadu Navaľného vraj nedodržuje zákaz držania a existencie chemických zbraní na svojom území - a používa ich pri odstraňovaní opozičníkov, ako je Skripal, či Navaľnyj. Takže Západ so svojimi platenými inštitúciami a úplatnými odborníkmi  využíva  aj Navaľného na nátlak voči RF. 

Všetkým 27 ministrom zahraničných vecí bol ako dôvod sankcií predložený zákaz chemických zbraní , ktorý RF nedodržuje - čoho dôkazom je Navaľnyj, Skripal..... Tento argument postačuje ministrom na jednohlasné odsúhlasenie sankcií. A nielen im. Západná fronta potvrdila svoju jednotu na úrovni politikov, médií a väčšiny obyvateľstva. 

Vyšetrovanie má urobiť RF na svojom území, lebo podľa Západu otrava prebehla na ruskom území.

 Do  " západných dôkazov"  nedovolia nazrieť - preto, že neexistujú, alebo preto, že nález nezodpovedá typu chemickej zbrani ?  Ale presne takáto je zákernosť západnej politiky - teda aj českej, slovenskej, poľskej..... reprezentovanej našimi politikmi a mlčiacimi obyvateľmi. Česť výnimkám.

 

 

paysan

Autor by chtěl po panu Petříčkovi moc. Považte on by chtěl, aby český ministr zahraničí samostatně nejen myslel, ale i rozhodoval! A k tomu Novičoku. Použít na Navalného opravdový Novičok, stejně tak na Skripalovi, by bylo jako kdybyste proti nim použili atomovou bombu! To není můj výmysl, ale jde o slova jednoho z autorů této ruské, resp.ještě sovětské bojové látky!

Růžena Chrastekova

Pane Mane - skvělé, pravdivé, logické, argumentačně podložené. Ale náš Petříček je pouhým slouhou, pohůnkem, lokajem těch, kterým ta šaškárna s "otravou" Navalného přináší ten prospěch. To fakt hlava nebere nikomu, kdo uvažuje, myslí ...