Tým předsedy Šmardy

cssd ruze
6.1.2022 20:36
Krátce poté, co byl M. Šmarda zvolen předsedou ČSSD, tak přistoupil k řečnickému pultíku a přečetl seznam členů P ČSSD. A sjezd mu tyto jím navržené odkýval. Jistě, že ne jako v dobách předlistopadových za potlesku místy přecházejícímu v ovace.
Ale tak nějak rutinérsky. Sjezdoví delegáti dopředu již vyčerpaní předchozími volebními porážkami si víceméně řekli:
… no když to chce dělat, tak ho to nechme dělat. Ať nás pak někdo neviní, že že jsme nějaká rozhádaná strana, že?

Ono programové gremium ( předseda + 6 místopředsedů + předseda ÚKK) jsou k vidění zde.
V oranžových řadaách jsem již zažil leccos, ale dosud v podstatě ucelenou skupinu, ke které se vážou, buď žádné (v lepším případě) nebo nekladné reference. Např. hejtman Netolický, důchovní i pracovní otec tzv. motolických stanov. 
Bývalý vnější ministr za ČSSD (kódové označení Povšíček), který poté co proslul budováním mohutné kouřové clony okolo tzv. Vrbětické kauzy, byl expředsedou ČSSD Hamáčkem vypoklonkován ze strany. Ano uznávám, že jeho socdem nástupce Kulhánek vůbec oproti němu nepokulhával, začal totiž rázně udělovat Ruské federaci vážně míněná ultimata. O co  se nepokusili ani jeho předchůdci z dob předlistopadového režimu.
Další nový místopředseda Štefan (ne křestním, ale naopak příjmením) byl před nedávnem, při jednání Jihomoravské krajské organizace, no, no poslán na chodbu. Což mu asi posloužilo jako výtah do vysokého stranického postu a což jsem tehdy víceméně předvídal.
Kandidátům na místopředsedy o kterých jsem věděl před volbou, jsem poslal 5 dotazů:
1) Kdy zmizí zastydlý antikomunismus (od K. Liebknechta a R. Luxembourgové až po třeba Rainbow Warrior)?
2) Co jsme neprosadili v Babišově vládě a proč
3) Není to s těmi Vrběticemi nejen trochu ale dost jinak?
4) Kdy se obnoví okresní sekretariáty?
5) Kdy se zruší ostudné Bohumínské usnesení?

Někteří nezvolení mi dali podporu, ti zvolení se neozvali. No podařilo se mi dostat nějakou reakci M. Šmardy. V ní uvedl, že mj. až se KSČM omluví za r. 1968 a následnou normalizaci, tak pak (snad?) se zruší Bohumín, ne ale město, nýbrž to usnesení. A že s těma Vrběticema to asi nebude jinak, poněvadž to říkají naše speciální služby, potažmo Koudelka. A že ty sekretariáty se obnoví, až budeme mít dostatek peněz.  Kolikatery volby mezitím prohrajeme, už ale nedodal.

Svého času J. Paroubek byl v ČSSD brán některými za autoritativní osobu. Nepamatuji si však, že by někde na nějakém sjezdu řekl, že chce jenom tyto místopředsedy a žádné jiné. O tom, že poslední sjezd takto dopadne, chodily asi týden předtím různé komenty, a to včetně oranžového Facebooku. Někteří mí spolustraníci to komentovali ve smyslu, že poslední předseda se snaží, aby byl opravdu posledním.

A kvízová otázka na závěr? Pro koho se rodí kódové označení Chasník z Vysočiny?

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.