Udivuje mě bohorovný klid těch, kteří by se měli třást

lubomir man
12.4.2019 10:33
Z pravdivých, protože spolehlivými zdroji ověřených zpráv, které mi každodenně přistanou v počítači, je vždy minimálně aspoň jedna (ale někdy třeba až pět, což občas znamená všechny), opatřená tímto dovětkem: „tohle se z ČT nedovíš“ nebo „to na na našich televizích nehledej“ atd. a tak pod.

Dokazuje to dnes rozšířenou nedůvěru a nesouhlas se způsobem, jakým nás naše média a zvláště naše televizní organizace informují o dění doma a hlavně pak ve světě. Ne že by si lidé přímo mysleli, že ty televize lžou oním primitivním způsobem, kterým je obracení fakt v jejich pravý opak ( i když i s tímhle se lze setkat), ale zato dobře vědí, že se v nich lže způsobem, prosazovaný už Goebbelsem a jím též nazvaný jako zakrývání. Což se dá ještě lépe vyjádřit takto: řekněme lidem jen to, co se nám hodí, a o všem ostatním mlčme jako bychom jazyka neměli.

Že i tahle informativní praxe je ovšem lež a lživé informování, je všem jasné, ale možná že lidem v našich sdělovacích prostředcích, pokud jim ještě nějaké zbytky svědomí v hlavách zbyly, přece jen ulehčuje život. A to úvahou, že mlčení o faktech, popírajících oficiální vysvětlení, není přece jen zas tak jasným popřením morálky, jako obracení pravdy v její opak, či lež s nečistým úmyslem vymyšlená a šířená, dnes moderně nazývaná hoax.

Ovšem o lež a podvod, jež jsou s představou čestného jednání neslučitelné, se samozřejmě jedná i tak, a lidé kteří je šíří jsou prostě lháři, ať už se jim to označení líbí, nebo ne. Takže být či zůstat poctivým novinářem a přitom např. šířit názor, že Západ je sídlem mirumilovných andělů a Východ sídlem agresivního ďábla, a pro platnost tohoto názoru snášet jednostranně pojaté argumenty a argumenty tuto tezi popírající, zamlčovat, je popřením možného, čili logickým nonsensem.

Tolik tedy k mediální lži řekněme všeobecné a v našich médiích dnes běžně dostupné. Ona je zde ovšem též lež jiná, možná pro naše poměry specifická a týkající se nejvlivnějšího našeho média ČT, kterou bych si dovolil označit jako lež cynického šklebu. ČT si totiž v r. 2003 stanovila svůj kodex, představující cosi jako etický závazek ČT vůči české veřejnosti. V bodě b) toho kodexu se praví, že ČT představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možno vyjadřovat nejširší možné spektrum názorů a hledisek, a v bodě c) zase, že ČT poskytuje nestranné a nezávislé zpravodajství, informace a komentáře, a ve všeobecné části kodexu se pak praví, že ČT si musí zakládat na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti....a její pracovníci dávají prostor svobodné výměně názorů.

Zvažme nyní váhu tohoto vznešeně znějícího kodexu, jak ji mimo váhu papíru, na němž je vytištěn, vyslovuje jeden z oněch mnoha mi zaslaných a shora citovaných mailů: TOHLE SE Z ČT NEDOVÍŠ.

Což je stesk oprávněný, k němuž bych rád připojil další.

Jak dbá kodexu ČT její redaktor debat o historii, jehož lze považovat za rekordmana v nedbání kodexu zvláště pokud jde o jeho požadavek nestrannosti, protože za dlouhá léta, co tento pořad vede, do něj ještě nikdy nepozval člověka, který by měl jiný světonázor, než jaký má on?

Jak ctí kodex ČT redaktor nedělního poledního politického pořadu, který, ač nemilosrdný odpůrce Zemana je tak pevně přesvědčen o jeho převaze nad Drahošem, že v r. 2016 odmítne moderovat jejich předvolební souboj. A to prý proto, že nechce, jak se tehdy vyjádřil: „ být hromosvodem pro Zemanovu kritiku ČT“, či, jak to o dva roky v rozhovoru pro Seznam.cz upřesnil: „Neumožnil jsem Zemanovi, aby Česká televize byla součástí jeho kampaně“.

Co myslíte? Existuje jasnější důkaz o „nestrannosti“ ČT, nebo minimálně o „nestrannosti“ jednoho z jejích nejvlivnějších redaktorů?

A teď pozor! Co tehdy v roce 2016 pracovníci ČT nejvyšší, z nichž někteří byli určitě u toho, když se kodex ČT sepisoval, udělali, když jim Moravec pověření moderovat duel Zeman-Drahoš hodil pod nohy? Propustili ho z místa? Seřvali ho s upozorněním, že je dle znění kodexu povinen plnit své úkoly nestranně, čili bez ohledu na to, kterému kandidátovi fandí a kterému ne? A že když je mu tato kodexem vyjádřená nestrannost ČT až tak moc proti srsti, že může jít, odkud přišel?

Omyl. Oni důvody jeho odmítnutí splnit zadaný úkol s pochopením přijali a zadali jej komusi jinému. A tím prozradili, jak kodex ČT ctí oni sami.

Občas mě napadne, jak všichni tito lidé,nemilosrdně pošlapávající zásady, které si sami vymysleli a zformulovali, asi spí. Nebudí se ze sna, vyděšeni, že kdosi kdesi od nich vymáhá odpověď na to, proč neplní to ušlechtilé, ke kterému se zavázali? Že se vzdor krásným slovům a vlastně za jejich zástěnou stali převodnými kolečky hnutí, které jde přesně opačným směrem, než je ten, jež ona slova vyjadřují?

Ne! Jsem přesvědčen, že spí klidně a spokojeně, jisti si tím, že sedí ve svých křeslech pevně. Že vyrovnaně si ve spánku pochrupkává generální ředitel ČT, generální ředitel zpravodajství a sportu, šéfredaktor zpravodajství i jeho dva zástupci, vedoucí moderátorů zpravodajství, vedoucí vysílání i vedoucí vysílání Událostí. Že netrpí výčitkami svědomí za to, že šíří lež a přikrývají ji kodexem krásných slov, protože takové je už prostě jejich ustrojení. A k smíchu je jim nejspíš pár jednotlivců ze sboru jim podřízených, kteří čas od času projeví cosi jako snahu dobýt se v tom či onom pravdy.

Ano, i takové lze na obrazovce občas zahlédnout, ale je jich málo a nemají dosud takové postavení, aby cynický škleb ze tváře ČT setřeli či aspoň mírně rozostřili

Ale kdo ví. Možná si naši vnuci, když už ne děti, vybojují jednou taková média a takovou televizi, které nebudou prosazovat názor jediný a vlastní jen jedné skupině lidí, ale věrni odkazu T.G. Masaryka umožní i v médiích názorovou diskuzi různých proudů a názorů, jejichž střetávání jedině může, jak Masaryk řikával, přinést dobré výsledky.

A to, co my máme v médiích dnes, budou brát jako cosi zhola neuvěřitelného.

Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jamail Yareshi

Taka ako vy ma nemoze urazit.Zrovna Vy a vam podobny mate co kazat o moralke! Potrafena hus zagagotala - systemovy sluzobnik sa otrepal a ked nic, aspon kvazi-starostlivo zatrepal daco o ukro-maidane,ku toremu sa pomaly vsetci slovenski oficialny politici klanaju ako ku vzoru  ich demokratury - nech zije ich vecny zamorsky fasingtonsky chazjajin a Boh. Ste iba to,koho chlieb jete....a toto je Vas  podpis Nastastie taky ako Vy neurcuju pre koho tu svieti slnko.

Dona

Citujem : " ..... tyto nespokojeny su vzdy len spickou ladovca inak tzv. mlciacej vacsiny, ktory pri urcitom vektore spolocenskeho napatia vedia dobre potopit kazdu mocensko-elitarsku lod,..."

Ak  špičku ľadovca  by mali tvoriť takí ľudia ako vy, príde majdan ukrajinského typu.

Váš pravopis a zásoba hrubých, neokrôchaných slov  bez relevantných argumentov ukazujú na úpadok morálky a etiky.

Práve preto vám váš názor nemienim vyvracať. Bolo by to mlátenie prázdnej slamy. Aj pre vás svieti Slnko.

Jamail Yareshi

 

"V televíziách , a všeobecne vo všetkých druhoch médií, môžu pracovať len takí, ktorí sú hlboko presvedčení o správnosti toho, čo hovoria a píšu" - tuto vetu myslite naozaj vazne???!!!....no dobre - keby to nebolo k placu je to rovno k smiechu. Vacsiu taraninu a zhovadilost ste uz ani nemohli napisat.Svedci to minimalne o Vasej politicko spoloceskej naivite ci nevyzrelosti. Cosi take vzdy mozu napisat ludkovia zijuci za judassky sekel a vo sluzbach parazitujucej elity. Dr.Goebels by z Vas mal naozaj radost....

"Parlamentné voľby ukazujú ako zmýšľa obyvateľstvo" toto moze napisat len uplny politicky trotel.Vsetci dobre vieme ze "parlamentne volby" su iba divadielko - rezirovana hra pre ovce, ktore maju mat pocit ze cosi rozhoduju...hahaha. Nerozhoduju vobec nic - to si maju iba mysliet...keby te naozaj mali cokolvek rozhodovat vazena, boly by tyto zakazane.

"Väčšina obyvateľstva je spokojná s televíznym vysielaním, lebo zmýšľa podobne"...a to ste si vycucali iba z palca a nemyslite to vazne, lebo s takym nazorom ste naozaj k smiechu.Vdaka pasivnej rezistencii ako narod zme historicky prezili.kym tato je casto najlepsou zbranou proti kazdej sebaistej vladnucej elite - mlciaci vacsina je najhorsie manipulovatelna a najnebezpecnejsie cast obyvatelstva pre kazdeho vladcu...dochadza vam to vobec ?

"Tých pár nespokojných ..... ".....bla,bla bla...tak toto ste uz naozaj prehnali - obratene,tyto nespokojeny su vzdy len spickou ladovca inak tzv. mlciacej vacsiny, ktory pri urcitom vektore spolocenskeho napatia vedia dobre potopit kazdu mocensko-elitarsku lod, ak vidno historia Vam nic nehovori.

"Nikto sa nemusí triasť a báť, pokiaľ hovorí a píše tak, ako si to oficiálna politika vyžaduje." take mudro ste sa nemuseli namahat ani vypustit, toto je predsa notoricky znama vec a tu na Vasa uvedena veta Vas uplne odkryva vo Vasej spolocensko-komfornej nahote. Ano ste len taka poslusna a spravne zaradena sluzobnicka - poskok Vaseho zivitela. Presne pod heslom "Koho chleba jes, toho piesne zpievaj" . Atak nech vsetci co maju iny nazor azmyslanie nech drzia hubu a krok. Nech tedy zije ta Vasa a vas "demokratura"

Zasnem nad bezocivostou a sluzobnickou predposratostou Vasej persony zo ktorej vyziaruje strach o svoje teplucke miestecko v danej systeme,.Vas clanok mal byt oslavou elitarsko-propagandistickeho sluzobnicka, neschopneho ludsky vyjst zpoza kvazi-istoty maleho prijemne hrejuceho parazitticky udrziavaneho miestecka.....ved preco,hej? Tak je Vam tam dobre - predsa chcem len dobre prezit.    .....Ale to chcu vsetci vazena, preto si este nemusime hrat na falosnych hrdinov

Dona

V televíziách , a všeobecne vo všetkých druhoch médií, môžu pracovať len takí, ktorí sú hlboko presvedčení o správnosti toho, čo hovoria a píšu.

Nie je možné, ani reálne - diktovať každé slovo a vetu, ktorá má odznieť. Na určitý krátky čas je možné manipulovať, donucovať, presviedčať nepresvedčených a inak zmýšľajúcich. Skôr , či neskôr to obe strany nátlaku vzdajú. Preto si manažeri vyberajú len takých, ktorí sú od počiatku ( od puberty ) zmýšľajúci tak, ako to médiá a oficiálna politika vyžaduje.

Vždy, či odjakživa, žila medzi nami skupina ľudí, ktorým oficiálna politika imponovala, s ktorou sa okamžite stotožnili a ktorú svojou iniciatívou zdokonaľovali, dopĺňali vždy viac a viac viet, zákazov, príkazov, šperkovali ... A týka sa to aj opozície, opozične zmýšľajúcich skupín obyvateľstva.

Pravda je vždy kdesi uprostred. Aj preto sa obidve krídla politického a občianskeho spektra tlačia do stredu, vyhlasujú sa za stredovú stranu  a privatizujú si recept na pravdu a správnosť politiky - no oklamú tým len naivných. " Poctivo " zmýšľajúci a zreteľní sú len ultras. Tí neklamú, preto sú tŕňom v oku mainstreamu tak v médiách, ako aj v politike.

Takže v médiách to bude vždy tak, ako chce oficiálna politika. Keď sa zmení politika, zmenia sa aj pracovníci médií - s výnimkou excelentných prevracačov kabátov - vrátane majiteľov médií a redaktorov. 

Parlamentné voľby ukazujú ako zmýšľa obyvateľstvo. Väčšina obyvateľstva je spokojná s televíznym vysielaním, lebo zmýšľa podobne. Mlčiacej menšine žiadna zmena nestojí za námahu. Tých pár nespokojných nemá silu ani svojich najbližších presvedčiť o potrebe zmien.

Nikto sa nemusí triasť a báť, pokiaľ hovorí a píše tak, ako si to oficiálna politika vyžaduje. Ba dokonca, môže aj pokojne spať. Presvedčení o svoje pravde nemajú žiadne výčitky. Ako by aj mohli ? Bolo by to proti prírode.

Jiří Volný st.

Václava Moravce nemám rád kvůli jeho zaujatosti a neobjektivitě. Uznávám, že nedělní pořady mají hodnotu a někdy z nich vypadne i zajímavá informace. Vždyť je dobré znát i názory protivníků. Za nemoderování besedy prezidentských kandidátů bych ho nekáral. Pokud má zaměstnanec objektivní překážku v určité práci a lze to vyřešit jiným způsobem, tak to rozumný zaměstnavatel udělá. V.Moravec klidně mohl přiznat svou averzi k M.Zemanovi a paní Witovská to stejně zvládla daleko lépe a s přirozeným ženským šarmem. Byla to její hvězdná hodina a nakonec i vlastní volby nedopadly tak špatně.