Ukradla Čína koronavirus v Kanadě?

wuhan institute 1
29.1.2020 13:13
Loni byla zachycena stopa po zásilce z Kanady pro Čínu obsahují koronavirus. Odesílatelé byli čínští vědci, kteří pracovali v Národní mikrobiologické laboratoři (NML) ve Winnipegu. Investigativní žurnalisté GreatGameIndia (+) objevili důkazy o jejich spojení s čínským programem biologické války a vznesli podezření, že epidemii ve Wuhanu způsobil únik tohoto nebezpečného virusu z místní laboratoře.

V květnu 2012 přijala nemocnice v Jeddahu v Saudské Arábii šedesátiletého muže, měl vysokou horečku, třásl se jako v zimnici, kašlal krvavé hleny a těžce dýchal. Neměl předtím žádné srdeční a plicní onemocnění, ani nedostatečnou funkci ledvin, nebral dlouhodobě žádné léky a nekouřil.

Virolog Dr. Mohamed Ali Zaki izoloval a identifikoval předtím neznámý virus z plicního vzorku. Pak se spojil s Ron Foucherem, předním virologem v Erasmus Medical Center v Rotterdamu v Holandsku a požádal ho o radu v rámci mezinárodní spolupráce v boji proti prudce nakažlivým nemocem. Foucher poslal vzorek viru k posouzení a prozkoumání svému kolegovi Dr. Frank Plumerovi v NML ve Winnipegu, kde se dělají komplexní testy všech rodů koronavirusů. Je to jedna z mála laboratoří v severní Americe, která je vybavena tak, aby mohla zkoumat nejsmrtonosnější onemocnění, včetně Ebola, SARS a koronavirusů.

Kanadský výzkumný ústav obdržel vzorky z Holandska v květnu 2013. Laboratoř vyvinula zásobu koranavirusů pro diagnostické zkoušky. Její pracovníci se zaměřili na pokusy se zvířaty, aby zjistili, jak reagují na virus a která z nich mohou být jeho nositelem.

Když v březnu 2019 zmíněná zásilka s obzvláště agresivním rodem skončila v Číně, vypukl velký skandál. Odborníci na biologickou válku v celém světě žádali vysvětlení, jak možné, že Kanada posílá Číně smrtící virusy, které by bylo možno „ozbrojit“ a použít pro dobyvačné účely.

Vyšetřování trvalo víc jak čtyři měsíce a jeho výsledkem bylo, že skupina čínských vědců byla vyvedena manu militari z NML. V jejich čele byla viroložka Dr. Xinangguo Qui spolu se svým mužem Dr. Keding Čengem. Oba jsou v podezření, že infiltrovali NML dalšími čínskými agenty vydávající se za studenty, ale s doktoráty v kapse a praxí v různých institucích čínského programu pro biologickou válku.

Dr Qui navštívila nejméně pětkrát Národní laboratoř pro biologickou bezpečnost ve Wuhanu

(NBL) během školního roku 2017-18. Shodou okolností tato laboratoř je asi třicet dva kilometrů vzdálená od wunanské rybí tržnice, údajného epicentra nákazy, která se šíří jako stepní požár.

Wuhanský institut má dlouholetý výzkumný program koronavirusů, včetně syndromu náhlého selhání dýchání (SARS), virusu chřipky HSN1, japonské encefalitidy a horečky dengue. Vědci rovněž zkoumají příčiny antraxu, spolu se způsoby jeho použití, obrany proti němu a léčby.

James Gordano, profesor neurologie na univerzitě v Georgetownu, USA, který je poradcem amerického velení pro zvláštní operace řekl, že Čína neustále zvyšuje peněžní podporu pro biologické vědní obory a jiná odvětví špičkové technologie. Tato skutečnost vzbuzuje obavy z hrozby vzniku „genetických zbraní“ a hledání způsobů „nekrvavého vítězství.“

To znamená, že Čína vyvíjí různé modifikované choroboplodné zárodky, které lze šířit v zastoupení nějakým nositelem, a na něž jako jediná by znala léčbu nebo měla očkovací látky . „To není válka per se, zdůraznil pan profesor. „ Je to o tom, že Čína se povýší do role zachránce světa, což následně vytvoří makroekonomickou a biologickou závislost ostatních států na její dobré vůli. Je to cesta k jejich podvolení.“

O tom, kde se v současné době nachází manželská dvojice, na níž padá podezření, že ukradla vzorky koronavirusů pro Čínu, není nic známo. Zmizeli z radaru. Z toho, co se s nimi stane, bude možno usuzovat, do jaké míry je analýza GreatGameIndia správná. Přiznání od nich nečekejme, tím méně od Pekingu. Ze žurnalistického hlediska je to buď sólokapr, nebo kachna. Nic jiného zatím není.

Hm, leda, že by došlo na slova stařičkého rabína, který se na smrtelné posteli s posledními silami vztyčil a zasípal: „Synu můj, všechno je jinak.“

Poznáme to snadno, protože to by se jednoho dne objevil jako by zázrakem na trhu účinný lék proti tomu zhoubnému onemocnění. Divotvorný, ale drahý.

Kdy?

Až virus zmutuje a z epidemie se stane pandemie, dřív ne, to přece dá rozum.

Jan Vítek

-------------------------------------------

(+)GreatGameIndia je čtvrtletník, který se věnuje mezinárodní politice a přináší investigativní články a analýzy zejména z Asie.

jan-vitek
Jan Vítek je komentátor a spisovatel. Jeho poslední román PAST je k dostání na Amazonu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vojtech Kulvait

Jen bych chtěl doplnit, že kanadský regulátor se k tomu vyjádřil ve smyslu, že tato tvrzení se nezakládají na pravdě. Univerzita, kde vědci pracovali k tomu nevydala pokud vím stanovisko, ale viry, které poslali do Pekingu měly být Ebola a virus Nipah, nikoli koronavirus. Více zde https://factcheck.afp.com/chinese-spies-did-not-steal-deadly-coronavirus-canada a pokud by se snad ukázalo, že ten virus unikl z nějaké laboratoře, bez ohledu na to, jak by se tam dostal, tak to ještě neznamená, že proti tomu viru existuje připravená protilátka, protože si lze stěží představit, že by to bylo schválně, spíš jde o to kolik laboratoří co uchovávají Ebolu nebo i horší patogeny má po světě vůbec existovat, nyní je jich 53 včetně Wuhanu https://en.wikipedia.org/wiki/Biosafety_level#List_of_BSL-4_facilities které mají certifikaci, že jsou k tomu schopné, a jestli půlka z nich ty patogeny skutečně má, je to podle mě hodně.