Ukrajina, Rusko - od 5.10.2015

obrazek
13.10.2015 07:19
Na Ukrajině se toho děje samozřejmě, hodně, ale kromě utichlých bojů je snad nejvyuznamější jen vyhrožování Porošenkově garnituře novým majdanem. Na obrázku je sevastoposlký památník. Blog je opožděnou týdenní svodkou. Celkem na Donbase během občanské války zahynulo 66 dětí, bezpočtu jich bylo raněno. 8.10. vystoupila v Klubu techniků na Novotného lávce v Praze ukrajinská aktivistka ze sdružení Anitválka viktorie Šílová.

Výhrůžky novým majdanem Porošenkově garnituře: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ukrajinsti-politici-se-rozhadali-moskva-si-mne-ruce/r~040d20bc683611e5b286002590604f2e/

ČT o příměří: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1600785-do-donecku-se-vraci-zivot-je-ale-jiny-vic-rusky 

Viktoria Šilová na Novotného lávce 8.10.2015: https://www.youtube.com/watch?v=Kjksjn4GHow

ruský analytik V.V. Pjakin Otázka - odpověď z 5.10.2015: https://www.youtube.com/watch?v=xL7ReVZLwFU

Pondělí, 5.10.2015 – ráno:

1; Prostitutky vítají ukrajinské vojáky heslem „Sláva Ukrajině!“, ti na to odpovídají pokřikem „Hrdinům sláva!“ Dnes není na Ukrajině rozdíl, jestli je někdo prostitutka, voják nebo novinář, říká jedna z prostitutek pro kyjevský časopis „Korrespondent“.

2; Asad: Součinnost Sýrie, Ruska, Íránu a Iráku je nutná pro záchranu regionu. Koalice Ruska, Íránu, Sýrie a Iráku musí zvítězit v boji s terorismem. V opačném případě bude celý region Blízkého Východu zničen, prohlásil 4. října prezident Sýrie Bašár Asad.

3; Ruské družstvo zvítězilo na celosvětových vojenských hrách v Jižní Koreji, hlásí tisková služba Ministerstva obrany Ruské federace.

4; V Rusku byla zahájena výstava „Den inovací ministerstva obrany Ruské federace 2015“. Více než tisícovka institucí projevila přání účastnit se mezinárodní výstavy, ale speciální komise z nich vybrala jen 300 vojenských výzkumných organizací ministerstva obrany a vojensko-průmyslového komplexu.

5; Poradce předsedy Oděské státní administrativy Saša Borovik na setkání s oděskými studenty, kterým přednášel o tom, jak se stát úspěšným top-manažerem, vyprávěl, že v mládí spal s bezdomovci ve spacáku.

6; Bojovníci Islámského státu zničili antický Vítězný oblouk v Palmýře z 2. století našeho letopočtu a nacházel se nad hlavní obchodní ulicí. Skládal se ze tří částí. Výška hlavního oblouku byla 20 metrů.

7; Lékaři bez hranic: Útok na nemocnici v Kunduzu mohl být záměrný. Lékaři bez hranic požadují, aby úplné a transparentní vyšetřování událostí provedla nezávislá mezinárodní organizace.

8; Západ si už s Ukrajinou dostatečně pohrál a nyní na ni už zapomněl. Poté, co nejaktivnější účastníci Majdanu – Švéd Carl Bildt a Polák Radosław Sikorski se pro své vlastní národy stali nepotřebnými, opadla i podpora poskytovaná Kyjevu. Pouze tlak Washingtonu nutí Evropany pokračovat v sankcích proti Moskvě.

9; Aktivista: V USA se nevede evidence množství lidí usmrcených policií. FBI USA odmítla vytvořit jednotnou databázi údajů o občanech, kteří zahynuli rukou policistů. Počet obětí policejní zvůle v Americe je jen za ještě neskončený rok 2015 nejméně 890 lidí.

10; Velvyslanectví USA v Bagdádu popřelo zprávu o ukončení operace v Iráku. Mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy bude pokračovat v poskytování pomoci Iráku v boji s teroristickou organizací Islámský stát, prohlašuje velvyslanectví USA v Bagdádu.

11; Mediální expert Anatolij Šarij: Porošenko lže novinářům a ti zase lžou národu.

12; Liberální novinář je zvláštní poddruh novináře, který existuje autonomně a odděleně od hlavní novinářské masy. Mají své zákony a svá jemná pravidla, která se mírně řečeno neshodují s klasickou definicí žurnalistiky, ale častěji jsou výrazně odlišné od představ obyčejných lidí.

13; Více než tři tisíce bojovníků utekly ze Sýrie ve strachu z národní armády. Extremisté z Islámského státu, hnutí An-Nusrá a Džajš al-Jarmuk se bojí aktivizace ozbrojených sil na všech frontách. Podle posledních informací utekli do Jordánska.

14; Žák páté třídy v USA zastřelil osmiletou sousedku kvůli štěněti. Jedenáctiletý chlapec zabil osmiletou sousedku z otcovy zbraně. Podle slov sousedů se dvě děti pohádaly kvůli štěněti. Chlapec byl vzat do vazby.

15; Americké bezpilotní stroje v Iráku tajně bombardují týl svých spojenců v boji proti Islámskému státu.

16; Ruská operace zhatila plány USA na bezletovou zónu v Sýrii. Před několika týdny bylo už téměř dohodnuto vytvoření bezpečných vzdušných zón, poznamenali ve Washingtonu.

17; Porošenko: Nejdřív plánuje dobýt zpět Donbas a potom Krym. Podle slov Petra Porošenka, bude první etapou obnovení suverenity vrácení Donbasu a další etapou se musí stát Krym, píše „Svobodnaja Pressa“.

18; Štáb armády Doněcké republiky: Byly zničeny čtyři bezpilotníky ukrajinské armády.

19; Čím úspěšnější je akce ruské armády v Sýrii, tím aktivněji pracuje západní stroj na výrobu informačních podvrhů.

20; Brzy bude jasné, jaké překvapení sliboval Islámskému státu Íránský generál Sulejmán. Nejspíš půjde o útok ve směru na Idlíb a Hamá.

21; Írán tvrdě odpověděl ropným šejkům ze Zálivu, konkrétně z Bahrajnu a Spojených arabských emirátů, kteří podporují syrské bojovníky.

22; Spojené státy jsou absolutním rekordmanem světa ohledně masových vražd. Třetina střelby na veřejných místech připadá na Ameriku. Ke střelbě zde dochází ve školách, kinech i kostelích. Cílem střelců je upoutat na sebe pozornost.

23; USA se rozhodly předat Kyjevu nové obranné zbraně. Podle Porošenkových slov Barack Obama sdělil, že podepsal příslušný pokyn. Dále poznamenal, že takové zbraně Ukrajina potřebuje jako vzduch k dýchání.

24; Na Ukrajině se vyšetřuje 16 tisíc případů dezerce. Dotaženo bylo jen tisíc případů, sdělil Nejvyšší vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios.

25; Vojenští kaplani ze sekty Michaila (Filareta) Denisenka jsou spokojeni se svou prací na území Donbasu. Falešní kněží z takzvaného „Kyjevského patriarchátu“ propagují v armádě ideologii ukrajinské výlučnosti.

26; Netanjahu vyhlásil totální válku palestinskému terorismu, prohlásil izraelský premiér po setkání s příslušníky ozbrojených sil.

27; Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin objevil v OSN „proukrajinskou koalici“. V OSN existuje jasná proukrajinská koalice, která chápe, že Ukrajina bojuje za hodnoty právě zde, v Evropě, cituje jeho slova Interfax.

28; François Hollande se vyslovil proti posilování NATO na východě Evropy. Prezident Francie nepodpořil návrh Polska aktivizovat akce na východě Evropy.

29; Exprezident Bill Clinton byl obětí krutého zacházení ze strany své ženy. Hillary manžela bila tvrdými předměty a škrábala nehty. Hlavní kandidát na prezidenta USA za demokraty měla sklon k výbuchům zuřivosti vůči svému muži a dokonce i vůči pracovníkům tajných služeb.

30; Rusové za několik dní udělali to, čím USA ztratily celý rok, píší německá média.

31; Ve volbách v Kirgizii zvítězila proruská strana, která prosazuje Celní svaz. Za pomoci biometrických lístků byly zcela vyloučeny volební podvody.

32; Asahi Šimbun: Tajné služby USA a Jižní Koreje plánují formou bleskové lokální operace zničit Pchjongjang a například se také zmocnit Kim Čong Una.

33; Američané plánují útok na „hlavní město Islámského státu, aby omezily akce ruského letectva v alávitském trojúhelníku v Západní Sýrii. S tímto cílem se USA snaží přemluvit Kurdy k útoku na Ar-Raku a usadit se po zásahu letectva v tomto regionu.

34; Události v Sýrii se vyvíjejí podle čečenského scénáře. Dochází ke konfliktům mezi místními bojovníky a cizinci. Podobně tomu bylo v Čečně mezi čečenskými polními veliteli a arabskými bojovníky. V Sýrii značnou část vedení Islámského státu tvoří lidé původem z Iráku.

35; Američané oznámili další grandiózní úspěch svých ozbrojených sil: Kromě tří bagrů prý zničili také ještě motocykl.

36; V Nikolajevě opilý poručík vojenské pořádkové služby naboural do auta, které zastavilo na červenou.

Zdroj: rusvesna.su, rusnext.ru

 

Pondělí, 5.10.2015 – přes den a večer:

1; U syrských speciálních jednotek byly zaznamenány britské ostřelovací pušky. O ruské vojenské pomoci syrskému prezidentovi Asadovi se v poslední době hodně mluví a píše. Zahraniční média se soustředila na přísun letadel a obrněné techniky, ale ve stínu zůstávají dodávky nových zbraní z jiných zemí.

2; Americký politolog: Protiruská mašina lží nikdy neodpočívá. Americký politolog z Chicaga Steven Lendman ve svém článku „Protiruská mašina lží v akci“ vypráví o západní propagandistické kampani zaměřené proti ruské operaci v Sýrii.

3; Zbigniew Brzezinski: Letecké údery Ruska v Sýrii zpochybňují autoritu Spojených států. Rusko musí spolupracovat s USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát, a ne působit proti Washingtonu, říká Zbigniew Brzezinski, který v minulosti zastával funkci poradce pro národní bezpečnost.

4; Jaké instrukce dostávají kyjevské hlásné trouby? Štáb informačních vojsk vytvořený ministerstvem informací Ukrajiny prakticky přestal posílat úkoly. Ale to neznamená, že Kyjev vzdal dezinformační kampaň.

5; Sankce neměly žádný vliv na spolupráci Ruska a Japonska. Ekonomické sankce Západu takřka nezasáhly rusko-japonskou spolupráci, prohlásil pro ruské novináře vicepremiér Ruské federace Arkadij Dvorkovič v pondělí.

6; V Indonésii vyšel sborník projevů Vladimira Putina. V knize je obsažen i mnichovský projev a mnoho dalších.

7; Ukrajinští námořníci stávkující v Nachodce požadují přijetí do ruských odborů. Ukrajinští členové posádky liberijské lodě Go Skar stávkující v Nachodce kvůli dluhům na mzdách, žádají o přijetí do ruských odborů pro námořníky. Odmítají opustit přístav, dokud nebude vyrovnána dlužná mzda.

8; Důstojník ukrajinské armády pro kontrolu vojáků v opilosti narazil do automobilu s těhotnou ženou a dítětem. Demoralizovaná ukrajinská armáda je jedna velká havárie pro civilní obyvatelstvo.

9; Ruská zeměpisná společnost bude po celý rok vyučovat děti v krymském Artěku. Předseda Sevastopolského oddělení společnosti Jelena Voskresenskaja řekla, že první kolo se bude konat při první mimořádné směně Ruské zeměpisné společnosti.

10; USA mají v úmyslu aktivizovat bojové akce v Sýrii. Prezident USA Barack Obama schválil přímou dodávku munice silám syrské opozice a podpořil myšlenku aktivizace bojové vzdušné operace proti teroristům Islámského státu z letecké základny v Turecku, hlásí The New York Times.

11; Jeden bojovník batalionu Donbass zabývající se vybíráním výpalného od obchodníků převážejících potraviny přes hranici Doněcké republiky a Ukrajiny a jeden bojovník ATO zahynuli v důsledku exploze miny.

12; Turecko informuje o vytlačení ruských bombardérů. Bombardér ruských vzdušných sil pronikl při plnění bojových úkolů 8 km do vzdušného prostoru Turecka. Turecko oznamuje připravenost odpovědět na vojenské akce Ruska.

13; Luganská republika je ve střehu kvůli protahování procesu stahování zbraní ze strany Ukrajiny. Oddalování začátku stahování tanků a zbraní ráže do 100 dojednaných v minských dohodách vyvolává podezření, řekl dnes šéf Luganské republiky Igor Plotnickij.

14; Ruský zemědělsko-potravinářských dozorový orgán nepustil na Krym šest kamionů,které překonaly blokádu. Šest nákladních vozů s rostlinnými produkty, které mířily na Krym z území Ukrajiny nemělo platné doklady. Veškerá produkce byla vrácena na Ukrajinu.

15; Rubl výrazně posílil v souvislosti se zdražující ropou. Díky růstu cen ropy ruská národní měna zahájila obchodování velmi slušným růstem. V celkovém říjnovém výsledku se očekává další růst rublu.

16; Do Německa se dostane do konce roku 1,5 milionu migrantů. Úřady už přiznaly, že se to může stát extrémní zátěží pro státní i místní správu, říká se v neveřejné zprávě.

17; V Kišiněvě demonstranti vytvořili silovou strukturu – Národní gardu. Byl proveden pokus o útok na parlament a kancelář jednoho z oligarchů. V neděli se v Kišiněvě rozhodli vytvořit vlastní silovou strukturu – Národní gardu.

18; Na Ukrajině zoufalí horníci blokují silnice a vyhlašují hladovku. Horníci požadují vyplacení dlužných mezd, jejichž celková výše podle údajů z června činila téměř miliardu hřiven.

19; V Donbasu se za jediný týden ztratilo dvacet lidí. Buď jsou nezvěstní nebo byli nezákonně zadrženi v Donbasu v období od 26,. Září do 2. října. Píše se to v pravidelné zprávě zplnomocněnkyně pro lidská práva Doněcké republiky Darji Morozovové.

20; Závod Volvo ve Městě Kaluga obnovil výrobu nákladních vozů. Výroba nákladních automobilů značek Volvo Trucks a Renault Trucks byla pozastavena 11. února, což bylo vysvětlováno nepříznivou situací na trhu a snížením poptávky. Nyní byla výroba náklaďáků opět plně obnovena.

21; Ukrajince od hranice bídy dělí pouhých 16 centů. Světová banka stanovila hranici bídy na hodnotě 1,9 dolaru na osobu a den. Životní minimum na Ukrajině je dnes 2,06 dolaru.

22; Nejvyšší rada si zve na koberec ministra zahraničí. V ukrajinském parlamentě jsou rozhořčeni výsledky rozhovorů normandské čtyřky v Paříži a chtějí slyšet Klimkinovo vysvětlení.

23; Ukrajina se připravuje na zimu. Plynu ale zatím není dost. Ukrajina načerpala do svých podzemních zásobníků 1,2 mld. kubických metrů plynu a zvýšila tak své zásoby na 15,8 mld. kubických metrů Sdělila to 5. října tisková služba společnosti Ukrtransgaz.

24; Ruské letectvo udeřilo na sklady, obrněnou techniku a základnu teroristů. Nejnovější informace o úspěšných operacích ruského bojového letectva v Sýrii oznámilo ministerstvo obrany Ruské federace.

25; Evropa má už dost Kyjeva, který brzdí plnění Minských dohod, říká expert. Podle výsledků posledního setkání lídrů normandské čtyřky se výrazně zlepšily vztahy mezi Ruskem na jedné straně a Německem a Francií na straně druhé, myslí si francouzský politolog a ekonom Jacques Sapir.

26; Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo nejnovější videozáběry z úspěšných bojových startů ruského letectva v Sýrii. Zničeny byly raketomety, vojenská technika, sklad munice teroristů z Islámského státu.

27; Pád se prohlubuje: Světová banka zhoršila prognózu poklesu ukrajinského HDP v roce 2015 – nyní je to 12% místo 7,5%.

28; Vítězný oblouk v Palmýře, který zničili islamističtí teroristé, je již čtrnáctou významnou památkou zničenou islamistickými barbary. Vítězný oblouk byl nejen symbolem starověké Palmýry, ale i celé Sýrie.

29; Peskov komentoval incident s ruskou stíhačkou v Turecku. Předtím Ankara prohlásila, že vojenské letadlo Ruska narušilo vzdušný prostor Turecka.

30; Ministerstvo obrany Doněcké republiky: Místa stahování techniky jsou stanovena a OBSE o nich ví. Už předtím představitel Ministerstva obrany Ruské federace sdělil, že stahování zbraní v souladu s čerstvě podepsanou dohodou bude v Doněcké republice zahájeno 18. října za podmínky dodržování příměří.

31; Obama bude vyzbrojovat syrskou opozici a zesílí boj proti Islámskému státu. Prezident Obama schválil přímou dodávku munice silám syrské opozice a podpořil myšlenku aktivizace bojové vzdušné operace proti teroristům Islámského státu ze základny v Turecku, píší New York Times.

32; Syrští Kurdové podporují akce Ruské federace v Sýrii. Akce Ruska, byť přicházejí dost pozdě, mají podporu, prohlásil lídr kurdské strany Demokratický svaz Sálih Muslim Muhammad. Vyjádřil naději, že v konečném důsledku to napomůže politickému řešení konfliktu v Sýrii.

33; Saakašvili představí svůj nový plán na záchranu Ukrajiny. Devětadvacet návrhů zákonů je hotovo, ale tím to nekončí, chlubí se gubernátor Oděské oblasti.

34; S&P: Bankovní systém Ukrajiny nemusí vydržet tlak. Už několik let se ukrajinský bankovní sytém nachází pod velmi silným tlakem a situace se těžko může dostatečně rychle zlepšit, říká se ve zprávě ratingové agentury Standard & Poor's.

35; Rozvědka Doněcké republiky odhalila ukrajinské Grady a tanky poblíž frontové linie. Ukrajinští vojáci rozmístili reaktivní systémy Grad a tanky T-64 deset kilometrů od linie dotyku.

36; Ukrajinský podnikatel obviňuje ministry z vraždy rodiny v Dněpropetrovské oblasti. Chci podat oznámení o zločinu. Neinformuji o nějakém úplatku. To by bylo v tomto prohnilém systému státní správy Ukrajiny banální. Mluvím o vraždě, píše podnikatel.

37; Pentagon pohrozil, že bude působit proti operaci ruských leteckých sil v Sýrii. Ministr obrany USA prohlásil, že použití ruského letectva pouze zhoršuje situaci v Sýrii.

38; Kdo potřebuje plynovod z Kataru přes Sýrii? Světová média se předhánějí ve spekulacích o spojitosti událostí v Sýrii s projektem plynovodu, který má procházet z Kataru do Evropy právě přes syrské území.

39; Kyjev rozmístil 400 žoldnéřů u Doněcka, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Několik set pracovníků soukromých vojenských společností poslaných Kyjevem do zóny konfliktu bylo rozmístěno v pionýrském táboře u Doněcka.

40; V Černigově se vytvořila gigantická fronta v souvislosti s předvolebním rozdáváním příplatků k důchodům. Fronta se před budovou penzijního fondu začala tvořit už ve dvě hodiny v noci.

41; Vojenská podpora Ukrajiny může pro Polsko skončit tragédií, říká polská vědkyně. Známá polská vědkyně je přesvědčena, že ignorování nárůstu ukrajinského nacionalismu povede k tragickým následkům pro Polsko.

42; UNESCO odsoudila zničení římského oblouku v Palmýře bojovníky Islámského státu. Už dříve vyhodili do povětří starobylý chrám a pohřební věže.

43; Islámský stát se chystá k útoku na syrsko-libanonské hranici. Poblíž hraničního přechodu na syrsko-libanonské hranici bylo zaznamenáno soustředění sil teroristů. Informují o tom arabská média.

44; Od začátku roku navštívily Krym čtyři miliony turistů, což je více než o třetinu více než v roce 2014.

45; Národní policie Luganské republiky potvrzuje zahájení stahování zbraní ráže do 100 mm Kyjevem od linie dotyku.

46; Teroristé se masově vzdávají do zajetí na jihu Sýrie. Více než 700 ozbrojených teroristů opozice složilo zbraně a vzdalo se vládním vojskům na jihu Sýrie ve městě Dará, které se nachází 110 km od Damašku.

47; V Británii se chystá zákaz ohřívat si vepřové maso v kancelářích. Ve Velké Británii navrhují zakázat ohřívání vepřového masa v kancelářích, aby tím nebyly uráženy city věřících. Existuje i návrh zakázat ukládání vepřového masa a podobných jídel v společné ledničce.

48; Syrský ministr Údery ruského letectva vyvolaly bouřlivou rekci teroristů. Letecké údery ruských vzdušných sil vyvolaly u teroristů v Sýrii bouřlivou reakci, zatímco při úderech koalice vedené Spojenými státy nikdo ani jednou nepípnul, prohlásil ministr informací Omrán Al-Zoubí.

49; Die Welt: Vlna uprchlíků přinutí Západ uznat Krym i Donbas za ruské teritorium. Aby se zachránili před následky krvavého chaosu na Blízkém Východě, budou muset západní země přistoupit na rozhovory se samotným „ďáblem“ – včetně prezidenta Putina. A vypadá to, že Evropa nemá jinou možnost.

50; Rozpočet Ruské federace na příští rok stále ještě není schválen. Času zbývá málo – potvrdit základní finanční dokument bude nutné v nejbližších dnech. Už je jasné, že rozpočet na rok 2016 bude velmi složitý.

51; Afghánský generál Dóstum přijel ke Kadyrovovi, aby se naučil boji s terorismem. Viceprezident Afghánistánu navštívil Groznyj na pozvání nejvyššího představitele Čečenské republiky.

52; Obama: Pravidla světového obchodu budou psát Spojené státy a nikoli jiné země. USA nemohou dovolit jiným zemím typu Číny, aby psaly pravidla globální ekonomiky, protože více než 95% potenciálních klientů amerických společností žije za hranicemi, prohlásil prezident USA Barack Obama.

53; Polní velitelé Syrské „opozice“ žádají od Ruska zbraně pro boj s Islámským státem. Syrští opoziční bojovníci, které sponzorují a trénují USA, žádají Rusko o vojenskou pomoc a dodávky zbraní pro boj proti Islámskému státu.

54; Země NATO se sešly na poradu kvůli ruské stíhačce v Turecku. Generální tajemník Jens Stoltengberg prohlásil, že Aliance pevně stojí za bezpečností Turecka.

55; Bývalý premiér Kanady: Kanada musí podpořit Putina v Sýrii. Setkal jsem se s Putinem. Je to tvrdý oříšek a má v hlavě jasno, Ale s jinými vlastnostmi by těžko mohl řídit Rusko, prohlásil Jean Chrétien.

56; Po získání akreditace Červený kříž v plné míře obnovil spolupráci s úřady Doněcké republiky. Zastoupení Mezinárodního výboru Červeného kříže v Doněcku obnovilo svou spolupráci s úřady Doněcké republiky po získání akreditace na provádění humanitární činnosti.

57; Syrská „opozice“ vyzvala ke sjednocení proti Rusku a Íránu. Syrské teroristické skupiny vyzvaly státy Blízkého Východu, aby se spojily pro boj proti Rusku a Íránu v Sýrii.

58; Al Káida vyhlásila hon na ruské vojáky v Sýrii. Za každého chyceného vojáka z ozbrojených sil Ruska v Sýrii jsou teroristé ochotni zaplatit kolem pěti tisíc dolarů odměny.

59; Nechte Rusko žít, vyzývá skupina Les Brigandes (Zbojnice). Navzdory oficiální rusofobní linii Evropy mladé Francouzky ze skupiny Les Brigandes ve své tvorbě vyjádřily vztah k Rusku, k jejímu lídrovi a jejich roli ve světě.

60; Rusko a Turecko se domluvily na vytvoření zóny volného obchodu. Rusko a Turecko mají ke konci října v úmyslu připravit dohodu o zóně volného obchodu mezi oběma zeměmi v oblasti služeb a investic. V roce 2016 se dá čekat její podepsání.

61; K břehům Sýrie míří výzvědné plavidlo Baltské flotily Vasilij Tatiščev. Loď vyjela z Baltijska do Sýrie, informoval v pondělí zdroj z ruského ministerstva obrany.

62; Monarchie Perského zálivu připravují odpověď na akce Ruska v Sýrii. Nejprudčeji zareagovaly na raketové a bombové údery ruských stíhaček na pozice povstalců v Sýrii země Perského zálivu – nejnesmiřitelnější odpůrci Bašára Asada.

63; V Rusku vytvořili motor pro kosmické letadlo. Motor pro budoucí kosmické letadlo, které se bude používat jak v ozbrojených silách, tak i v civilní sféře, vyvinuli v serpuchovské filiálce Vojenské akademie Petra Velikého patřící Raketovým vojskům strategického určení.

64; Generál Dóstum řekl Kadyrovovi o plánech Islámského státu zmocnit se Afghánistánu. Nejvyšší představitel Čečny poznamenal, že za účelem odvrácení hrozby terorismu bude Kábul potřebovat pomoc Ruska.

65; Sebevražední atentátníci se vyhodili do povětří nedaleko budovy velvyslanectví Ruské federace v Afghánistánu. Dva teroristé se vyhodili do povětří v Kábulu, hlavním městě Afghánistánu. Po činu se rozpoutala přestřelka.

66; Mezinárodní uznání Doněcké a Luganské republiky se konalo na úrovni oficiální výměny dokumentů. Soudě dle oficiálních dokumentů mnohých oficiálních struktur se mezinárodní uznání Doněcké a Luganské republiky de facto už konalo.

67; Antiwar.com: Ruský voják je pro Washington hroznější než Al Káida. Západní média se mohou pominout, aby nemusely přiznat, že Putin v Sýrii bombarduje Al Káidu – tu, která zorganizovala teroristické činy 11. září a které byla vyhlášena „válka s terorem“. Jak ukazuje antiwar.com, je příčina v tom, že Amerika má teď dalšího nepřítele: už nikoli islamistického bojovníka, ale ruského vojáka.

68; Glenn Greenwald: CNN a New York Times záměrně skrývají vinu USA na náletu na afghánskou nemocnici. Publicista Glenn Greenwald si myslí, že americká média se pokoušejí sejmout z USA odpovědnost za letecký úder na nemocnici v Afghánistánu.

69; Jak bude Sýrie vypadat zítra? Ptá se Le Figaro. V souvislosti se zvýšením počtu území pod kontrolou těch či jiných soupeřících skupin, které jsou podporovány zahraničními patrony s protichůdnými zájmy, perspektiva rozdělené země vypadá stále pravděpodobněji, píše Le Figaro.

70; Frontová svodka ministerstva obrany Ruské federace: Byly zničeny desítky tanků, automobilů, velitelská stanoviště a velitelé Islámského státu. Během dne ruské stíhačky a frontové bombardéry pokračovaly v přesných leteckých úderech na objekty týlové infrastruktury, na řídící stanoviště a nahromaděnou bojovou techniku Islámského státu.

71; V Doněcku se opět ozvaly výbuchy. Nejvíce byly slyšet v Proletářském, Kalininském a Buďonnovském obvodě.

72; CNN tvrdí, že Rusko připravuje pozemní operaci v Sýrii. Rusko přesunulo do západní části Sýrie zbraně pro bojové akce pozemních vojsk a také samotná vojska. Informuje o tom s odvoláním na dva zdroje v Pentagonu CNN.

73; OSN: Operace různých koalic na syrském nebi vytvářejí nebezpečnou situaci, prohlásil oficiální představitel generálního tajemníka OSN Stefan Dužarrik.

74; McDonald: Minuta slávy pro Ukrajinu se nachýlila ke konci. Podle názoru irského komentátora Bryana McDonalda minuta slávy Ukrajiny skončila a evropská karavana se rozhodla, že potáhne dál...

75; Rusko bombarduje tanky Islámského státu. Ministerstvo obrany Ruské federace zveřejnilo děsivé video se závěry z likvidace tanků a transportu teroristů.

76; Otec sebevražedného atentátníka Islámského státu obviňuje Ukrajinu z radikalizace a ze smrti svého syna.

77; Doněck po Minsku: Válka ve vzduchu. Na nebi nad Doněckem sestřelily síly protivzdušné obrany Doněcké republiky další nepřátelský bezpilotník.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 6.10.2015 – ráno a dopoledne:

1; Ukrajina zahájila stahování vojenské techniky od linie dotyku v Donbasu. V Luganské republice ukrajinská strana zahájila stahování tanků a dělostřelectva ráže do 100 mm, praví se ve zprávě štábu ATO.

2; Přinejmenším 56 lidí zahynulo v důsledku série výbuchů v Iráku. V danou chvíli ani jedna z teroristických organizací se nepřihlásila k odpovědnosti za tento čin.

3; USA stlačují ceny ropy, aby dovedla Rusko k bankrotu, píší britská média. Západní média otevřeně prohlásila, že USA s pomocí svých hlavních arabských spojenců na Blízkém Východě zorganizovaly pád cen ropy, aby přivedly Rusko k bankrotu.

4; Ministr zahraničí Ukrajiny prohlásil, že prodloužení „Minska 2“ je pro Ukrajinu nevýhodné. Protahovat nekonečné utrpení na Donbasu není pro nikoho výhodné, řekl ministr ve vysílání ukrajinské televize.

5; Pilot zemřel v USA za kniplem aerobusu se 147 cestujícími na palubě. Kapitánu letadla se v pilotní kabině udělalo špatně přímo při letu z Phoenixu do Bostonu.

6; Turecko oznámilo opakované narušení svého vzdušného prostoru ze strany letadla vzdušných sil Ruska. Oficiální představitel tureckého ministerstva zahraničí prohlásil, že vojenské letadlo ruských vzdušných sil narušil turecký vzdušný prostor v neděli, tj. podruhé za tři dny.

7; Bylo zveřejněno video s veřejnou akcí v Kyjevě spojenou s přednášením básní. Z tribuny zaznívaly otevřeně fašisticko-antisemitské a protivládní verše, v nichž se nadává na Jaceňuka, Putina a domobranu v Donbasu.

8; Lov na bezpilotníky ukrajinské armády. Raketo protivzdušné obrany Doněcké republiky zničila další bezpilotní létající stroj.

9; Independent: Podle slov USA bombarduje Rusko v Sýrii někoho,kdo vlastně vůbec neexistuje. Západ obviňuje Rusko z bombardování „umírněné opozice“ v Sýrii, jejíž existence byla před několika týdny popřena. Ruské ozbrojené síly vlétly do prostoru západních fantazií, píše Independent.

10; Teroristé v Sýrii jsou demoralizování údery ruských vzdušných sil. Velitelé pod trestem smrti zakázali svým bojovníkům vyjadřovat se v éteru o jakýchkoli ztrátách. Nehledě na vzájemnou nevraživost lídři různých radikálních uskupení se stejnou přísností pod hrozbou trestu smrti zakázali svým banditům mluvit ve vysílání i v prostých rozhovorech o množství ztrát utrpěných v důsledku úderů ruského letectva.

11; Těžké boje u Palmýry. Pod údery ruského letectva bojovníci Islámského státu ustupují k turecké a irácké hranici. Bojovníci pokračují ve výhrůžkách Damašku a snaží se vázat skupinu syrských vojsk. Na mnoha místech musela syrská armáda u Golanských výšin přejít k obraně.

12; Ve Středozemním moři lodě Černomořské flotily provedly cvičné střelby na námořní a vzdušné cíle. Posádky rovněž použily komplexy rozmisťování zábran a reaktivní hlubinné bomby. Současně bude v průběhu cvičení s účastí jižního vojenského okruhu zajištěna bezpečnost v Kaspickém moři.

13; Rusko zabránilo západní koalici spustit v Sýrii Libyjský scénář, píší Financial Times. Rozmístění rusých vojsk v zemi zabránilo vytvoření bezletových zón.

14; „Svobodný“ ukrajinský tisk: Jak si mohly ruské televizní stanice dovolit zveřejnit počasí v Sýrii?

15; Matvijenko: Pozemních operací v Sýrii se Rusko účastnit nebude. Mluvčí Rady federace Valentina Matvijenko prohlásila, že ruská vojska se nebudou účastnit pozemních operací v Sýrii, Cílem leteckých úderů ruských ozbrojených sil v této zemi je podpora syrské vlády v jejím boji proti Islámskému státu.

16; Úředníkům v Rusku bude zakázáno používat zahraniční vyhledávače kvůli obavám rozvědky. Nový návrh zákona zakazuje státním úředníkům vstupovat na Google, Yahoo a WhatsApp. Je to proto, aby služební informace nepřišla do ruku zahraničních rozvědek.

17; National Interest: V USA lidé věří pohádkám o hodných ozbrojencích a změkčilém Obamovi. Místo toho, aby se poučili z výsledků svých invazí do zemí Blízkého Východu, které vedly k patnácti letům válek a chaosu v regionu, američtí jestřábi pokračují ve vyprávění pohádek voličům a ze všech neúspěchů obviňují Obamu.

18; Tři tisíce bojovníků Islámského státu je už v Jordánsku. Více než 3.000 ozbrojenců z uskupení Islámského státu „Džebhat an-Nusrá“ a „Džajš al-Jarmuk“ uteklo ze Sýrie do Jordánska ve strachu z mohutného útoku syrské armády.

19; „Igla“ (Jehla) umožňuje pětkrát spolehlivější ochranu před radiem řízených výbuchů. Individuální komplex radioelektronického boje „Igla“ se používá pro ochranu stacionárních objektů před radiově řízenými výbušnými zařízeními v okruhu 100 metrů.

20; Snowden vyprávěl o sledování smartphonů západními tajnými službami. Bývalý pracovník Agentury národní bezpečnosti USA řekl, jak americké a britské tajné služby sledují vlastníky mobilních telefonů.

21; Amerika vydala obligace s výnosem 0%. Investoři nemají kam investovat peníze. Jiné vysvětlení této události neexistuje. Výnos ve výši 0% je dokonce nižší než byl po krachu banky Lehman Brothers.

22; Ministryně školství: Krymští absolventi z roku 2016 ještě nebudou skládat Jednotnou státní zkoušku. Podle slov Natalje Gončarovové absolventi v tomto roce ještě nebudou plnohodnotným produktem ruského vzdělávání.

23; Ostřelovali sami sebe – americká verze události v Kunduzské nemocnici. USA prohlásily, že rozbombardovali nemocnici v Kunduzu na žádost afghánských vojáků. Asi měl pravdu Porošenko, když říkal, že se Američané mají od ukrajinské armády čemu přiučit...

24; Další ukrajinský podvrh: V Kyjevě namalovaný příkaz Ministerstva spojů Doněcké republiky. Na síti se objevil falešný dokument, který byl označen jako příkaz Ministerstva spojů Doněcké republiky ze dne 28.9.2015 číslo 63 „O přerušení fungování ukrajinských mobilních operátorů na území Doněcké republiky“.

25; Nazarbajev a Porošenko projednají v Astaně realizaci minských dohod. Předpokládá se, že prezident Ukrajiny Petr Porošenko se 9. října setká s prezidentem Kazachstánu Nursultánem Nazarbajevem. Vymění si ke klíčovým aspektům mezinárodní situace.

26; Noční lety letadel vzdušných sil Ruské federace v Sýrii za účelem úderů na objekty infrastruktury Islámského státu.

27; USA nemají jak odpovědět na ruskou operaci v Sýrii Vojenská operace v Sýrii vyvolala v USA bouřlivé spory o tom, jak na ni má Washington odpovědět. Prezident Obama nazývá politiku Moskvy chybou a hrozí, že na ni bude reagovat.

28; Na západní Ukrajině stávkující horníci zablokovali silnici. Asi dvě stě stávkujících pracovníků šachty Novovolynsk-1 zablokovali silnici Lvov – Kovel a požadovali vyplacení 12 milionů hřiven dlužné mzdy za poslední tři měsíce.

29; Ruská národní banka odebrala licenci dvěma moskevským bankám – Investrastbance a Bance rozvoje lesního průmyslu.

30; Doněcká republika zaznamenala nárůst aktivity bezpilotních strojů nad Doněckem. Už dříve Eduard Basurin oznámil zničení čtyř bezpilotníků nad města Doněcké republiky. A včera večer obyvatelé Doněcka znovu slyšeli nad městem zvuky protivzdušné obrany Doněcké republiky.

31; Rudá volba Irkutska: Krize dosavadní politiky. V Irkutsku zvolili gubernátorem člena Komunistické strany Ruské federace. Kandidát „Jednotného Ruska prohrál v druhém kole nehledě na to, že měl v prvním kole lepší výsledek než komunista.

32; Itálie se chystá bombardovat Islámský stát v Iráku. Připomeňme, že Američané a jejich spojenci bombardují pozice Islámského státu už dost dlouhou dobu bez jakéhokoli výsledku.

33; Po uragánu v USA vyplouvají na povrch rakve. Úřady Jižní Karoliny slibují vrátit nebožtíky do země, hned jak opadne voda.

34; V Doněcku znějí dozvuky války: Pod obyvatelem města explodoval nevybuchlý ukrajinský náboj.

35; V Donbass-Aréně evakuovali lidi kvůli hrozbě výbuchem. Policisté Doněcké republiky evakuovali 500 dobrovolníků a pracovníků stadionu Donbass-Arena v Doněcku po anonymní zprávě o zaminování.

36; Kyjev plánuje na středu rozsáhlou výměnu zajatců. Ze své strany úřady Doněcké republiky připravují 23 vojáků.

37; Šéf Gazpromu Alexej Miller: Ruský plyn v Evropě nemá kdo nahradit.

38; Zemřela žena, která utrpěla v důsledku činu Naděždy Savčenkové ztrátou syna. Soudce Doněckého soudu v Rostovské oblasti RF oznámil smrt matky zvukového režiséra Antona Vološina Iriny Vološinové.

39; Ukrajinská média: Z Doněcka zmizely vlajky Doněcké republiky! Ukrajinský portál Dialog.ua 5. října 2015 vyrukoval se žhavou novinkou: V hlavním městě Doněcké republiky se ztratily státní vlajky. Nebylo těžké se přesvědčit, že je to výmysl.

40; Ruská federace posoudí žádost Iráku o vojenskou operaci, jakmile ji obdrží. Hned jak dorazí příslušná žádost Bagdádu, Moskva posoudí smysluplnost provedení takové operace, prohlásila předsedkyně Rady Federace Valentina Matvijenko.

41; „Bakchanálie“ na hranicích Krymu vedly jen k tomu, že na Krymu dokázali z 95% nahradit dosavadní import. Ekonomická blokáda Krymu stoupenci Pravého sektoru nevedla k vážnějším následkům, navíc to pomohlo zvýšit soběstačnost regionu na úroveň 95%.

42; Hrdlořezové z Afriky a Islámského státu mohou od nynějška sloužit v ATO na Ukrajině. Nejvyšší rada legalizovala žoldnéřství.

43; Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg si myslí, že ruská letadla se nad Tureckem neobjevila náhodou a považuje incident za vážné narušení mezinárodního práva.

44; USA proti Rusku: Jak bude vypadat válka mezi dvěma nestrašnějšími armádami na světě, touto otázkou se zabývají americká média. Vojenští experti amerických médií modelují situace přímého střetu odloženého z dob studené války.

45; Mediální expert Anatolij Šarij se věnuje dalšímu podvrhu ukrajinských médií: Manželky padlých členů domobrany prý zbily Motorolu.

46; V mariupolském vězení zemřel v důsledku mučení zajatý obyvatel Doněcké republiky. Zemřelý neměl vztah k domobraně, byl to civilní občan, zdůraznili v komisi pro záležitosti zajatců při ministerstvu obrany Doněcké republiky.

47; Kyjev je v šoku: Vychvalované krymské ukrajinské obyvatelstvo Krymu se přihlásilo k ruské národnosti. Zhruba 60% krymských Ukrajinců se při posledním sčítání označilo za Rusy.

48; Britští veteráni o setkání na Krymu. Setkali jsme se s dobrou vůlí. Veteráni polárních konvojů z Velké Británie v doprovodu svých příbuzných dorazili na Krym, aby uctili památku padlých.

49; Informace o zaminování Donbass-Arény se ukázala jako lživá. Sdělila to tisková služba Ministerstva pro mimořádné záležitosti Doněcké republiky.

50; Generální tajemník NATO si udělal ostudu na tiskové konferenci o Sýrii. V rozmluvě s tiskem nedokázal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg odpovědět na přímé dotazy reportérů.

51; OSN: USA se nezúčastní vyšetřování mimořádné události v Kunduzu. Generální tajemník OSN vyzval k nezávislému vyšetření incidentu.

52; Vzdušné síly Ruské federace zlikvidovaly sklady bojovníků Islámského státu v Palmýře. Média sdělují, že během úderů ruského letectva bylo zničeno dvacet dopravních prostředků bojovníka a tři sklady.

53; Opilý kandidát na starostu Charkova byl zadržen při nabízení úplatku. Jurij Korol se pokoušel uplatit policisty stodolarovou bankovkou.

54; Ljaško: Francie a Německo přešly na stranu Putina. Skandální lídr Radikální strany prohlásil, že ne rozhovorech normandské čtyřky v Paříži Francie a Německo fakticky podpořily pro Ukrajinu nepřípustné požadavky Ruska ohledně Minských dohod.

55; Tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil pro novináře, že konečným cílem Ruska v Sýrii je politické urovnání.

56; USA se připravují na velkou válku v Evropě po odchodu Obamy, říká šéf operace v Kosovu. Fabio Mini, generál a svého času velitel operací v Kosovu, přemýšlí o agresivních plánech amerického ministerstva obrany a o perspektivě velké války v Evropě.

57; Teroristé Islámského státu zaminovali římský amfiteátr v Palmýře. Pokud bude pokus o útok nebo jiná hrozba, bojovníci Islámského státu budou pokračovat v likvidaci zbylých památek, sdělil náměstek ministra kultury Sýrie Alí al-Kajim. Poznamenal, že tyto činy jsou nelidské a necivilizované.

58; Rus, který unesl matku a bratra do Islámského státu vyprávěl o útěku z Chalífátu. Obyvatel Machačkaly řekl, proč se rozhodl vypravit do Islámského státu s celou rodinou a proč lidé se nakonec zklamou v ideálech bojovníků.

59; Vrchol zneuctění: Nejvyšší rada vyzdvihla rodiny Nebeské setniny na úroveň veteránů Velké vlastenecké vilky. Přitom příslušný status a sociální záruky se nevztahují na rodiny příslušníků silových jednotek, kteří utrpěli újmu při plněním služebních povinností v tuto dobu.

60; Luganská republika žádá OBSE, aby dohlédla na stahování techniky ukrajinské armády. Národní policie Luganské republiky žádá představitele Zvláštní monitorovací mise OBSE, aby dohlédla na proces stahování vojenské techniky ráže do 100 mm ozbrojenými silami Ukrajiny.

61; Celkový dluh Ukrajiny překročil 70,5 miliardy dolarů. Státní a státem garantovaný dluh Ukrajiny podle stavu z 31. srpna 2015 činil takřka 1,5 bilionu hřiven.

62; V provinciích Aleppo, Latakíja a Homs byly ruskými ozbrojenými silami zlikvidovány stovky bojovníků Islámského státu, základny, technika a sklady munice.

63; Ukrajinci začali více důvěřovat astrologům než parlamentu a politickým stranám. Podle informací z výzkumu TNS nejvíce Ukrajinci důvěřují rodině, příbuzným a kolegům.

64; Panika v éteru: Byl zachycen rozhovor teroristů v Sýrii po náletu ruského letectva. Podle všeho šlo o bojovníky Džabhát an Nusrá nebo Achli aš-Šám (syrské oddělení teroristické organizace Al Káida) v Idlíbu.

65; Ruské velvyslanectví v Sjednocených arabských emirátech si udělalo legraci ze Západu: Dalo Západu z několika představitelů teroristických organizací na výběr, který je ten pravý.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 6.10.2015 – odpoledne a večer:

1; Recep Tayyip Erdoğan vyhrožuje Rusku: Moskva může přijít o přítele a mnoho ztratí. V komentáři incidentu s ruskými stíhačkami turecký prezident prohlásil, že napadení Turecka bude vyhodnoceno jako napadení NATO.

2; Peskov o vztahu Kremlu k dobrovolníkům v Sýrii: Podobné organizace existují samostatně. Kreml se nezabývá otázkami dobrovolnických oddílů bojujících v Sýrii. Prohlásil to tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov v odpovědích na otázky novinářů.

3; Izraelský portál WallaNews: Vítězství Putina v Sýrii je nevyhnutelné. Vladimir Putin zcela jistě vyhraje válu v Sýrii, tvrdí autor článku na izraelské zpravodajské stránce. Vždyť má velkou zkušenost: počínaje ohromujícím vítězstvím nad ozbrojenci z Čečny a Dagestánu a konče vítězstvím v Gruzii a na Krymu.

4; Doněcká a Luganská republika souhlasily s přeložením místních voleb na rok 2016. Doněck a Lugansk považují za pozitivní moment, že normandská čtyřka (Rusko, Francie, Německo a Ukrajina) zohlednila návrh Luganské republiky přesunout volby v Donbasu na 21. února 2016.

5; Syrská vojska vstoupila do Doněcka! Obyvatelé města sdělují, že syrská armáda vstoupila do Doněcka a svá tvrzení doprovázejí fotografiemi. Ironizují takto podvrhy ukrajinských médií.

6; Ruské ministerstvo zahraničí: Akce koalice v čele s USA proti Islámskému státu v Sýrii neodpovídají mezinárodnímu právu. Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že Rusko se zatím nemůže účastnit operace koalice v Sýrii v čele s USA.

7; Ukrajinská aritmetika: Expert zemědělské produkce do Ruska může být snížen na nulu, aniž by to znamenalo škody pro odvětví. Na ukrajinském ministerstvu zemědělství jsou upřímně přesvědčeni, že přerušení exportu zemědělské produkce z Ukrajiny do Ruska se neprojeví na příjmech odvětví.

8; Ministerstvo obrany Ruské federace: Ruské letectvo je na 100% přesvědčeno o přesnosti úderů na ozbrojence Islámského státu. Rozhodnutí ohledně cílů pro letecké údery ruských letadel v Sýrii se přijímají na základě pečlivě prověřených informací rozvědky, prohlásil náměstek ministra obrany Ruské federace Anatolij Antonov.

9; Izolace Ruska v praxi: Lucembursko je připraveno vytvořit finanční prostředí pro operace v rublech, říká se v materiálech k setkání prezidenta Ruské federace Vladimira Putina s premiérem Lucemburska Xavierem Bettelem.

10; Libyjští islamisté zahájili masový přesun ozbrojenců ze Sýrie do Tripolisu. Proislamistická aliance „Úsvit Libye“ kontrolující Tripolis zahájil hromadný přesun ozbrojenců ze S7rie včetně teroristů z Islámského státu.

11; Ministerstvo obrany Ruské federace: Ozbrojenci Islámského státu se zaštiťují mešitami a civilním obyvatelstvem před údery ruského letectva.

12; „Mír v Donbasu“ je pro integraci do Ruska. Co znamená přeložení místních voleb v Doněcké a Luganské republice z letošního podzimu na únor roku 2016? Známý novinář a politický emigrant, věrný stoupenec myšlenky Novoruska Alexandr Čalenko odhaluje smysl přesunutí voleb v Donbasu.

13; Turecko prohlásilo, že jeho stíhačky byly napadeny neidentifikovaným letounem MiG-29. Neidentifikovaný MiG mířil na osm tureckých stíhaček F-16S, střežících hranici se Sýrií.

14; Cena barelu ropy Brent s dodáním v listopadu poskočila na londýnské burze ICE o 1,5% na 50 dolarů.

15; V Rize aktivisté zničili expozici nacionalistické výstavy „Lidé Majdanu“. Výstava se nacházela vedle budovy vlády Lotyšska.

16; Trestní prapor Dněpr-1 přišel o bojovníka kvůli politickým neshodám. Ukrajinský trestní batalion Dněpr-1 vyloučil ze svých řad hlavního zdravotníka pluku, který se rozhodl kandidovat do orgánu místní samosprávy za Opoziční blok.

17; Dolar zlevnil na hodnotu pod 64 rublů, euro pod 72 rubly. Rubl během dne posílil růst vůči dolaru i euru podporován růstem cen ropy. Obě západní měny jsou na měsíčním minimu.

18; Peskov: Ruská federace vítá rozhodnutí Doněcké a Luganské republiky přenést místní volby na příští rok, prohlásil pro RIA Novosti tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

19; USA oznámily první vizuální kontakt s ruskými letci v S7rii. Američtí vojáci oznámili první vizuální kontakt s rusými letadly v Sýrii. Ruská letadla se přiblížila k americkému letectvu na vzdálenost dvaceti mil (32 km).

20; Porošenko má v úmyslu všemi způsoby protahovat amnestii pro příslušníky domobrany Donbasu. Jde o takzvaný chorvatský scénář. Připomeňme, že tam to trvalo jedenáct let.

21; Čínský jüan se poprvé v historii dostal mezi čtyři nejpoužívanější světové měny a dostal se tak před japonský jen. Vyplývá to z informací zúčtovacího systému SWIFT.

22; V Moskvě a Londýně byla otevřena výstava „Putin Universe“. V úterý k narozeninám prezidenta Ruska Vladimira Putina probíhá v Moskvě a Londýně mezinárodní výstava Putin Universe. Umělci z celého světa představili ruského lídra jako hrdinu různých zemí.

23; Džemilev: Blokáda Krymu dosáhla svého cíle, v listopadu očekávejte výsledek. Uprchlý krymský politik a zplnomocněnec Porošenka pro otázky krymskotatarského lidu Mustafa Džemilev si myslí, že organizátoři dosáhli upoutání pozornosti na Krym, a předpovídá ekonomické komplikace na poloostrově.

24; Porošenko označil rozprodej zbytků země za způsob boje proti korupci. Privatizace státních podniků bude efektivním protikorupčním mechanismem. Během zasedání Národní rady pro otázky protikorupční politiky to řekl Petr Porošenko.

25; Náměstek ministra obrany Ruské federace Anatolij Antonov na setkání prohlásil, že ministerstva obrany Ruska a Spojených států připravují dokument o vzájemné součinnosti letectva v operaci proti Islámskému státu v Sýrii.

26; Tajné služby Sýrie zadržely kolonu se zbraněmi a municí pro teroristy z Islámského státu.

27; Bojovník trestního praporu Donbass Dmitrij Rezničenko: Bojovníci ukrajinské armády vyzývají k pokračování války proti Rusku spolu se syrskými teroristy. Dobrovolníci, kteří se vrátili z ATO a zklamaní příslušníci armády, kteří v souvislosti s příměřím už lezou po zdi, si určitě najdou příležitost, kde pokračovat ve válce, napsal tento vojenský génius.

28; Družice pro první vypuštění z kosmodromu Vostočnyj prošly zkouškami. Družice Aist 2D a Samsat 2018 prošly zkouškami a jsou připraveny k přepravě na kosmodrom Vostočnyj, sdělil v úterý hlavní inženýr raketového a kosmického centra Progress Sergej Ťulevin.

29; Čerkeský velitel v Sýrii vyzval Kavkazany v Islámském státě, aby se probrali. Čerkes, který bojuje za syrskou vládu, si myslí, že v Islámském státě lidem z Kavkazu natloukli do hlav lživé hodnoty.

30; MMF snížil prognózu růstu světové ekonomiky počtvrté v tomto roce. MMF nakonec pokračuje v tom, co umí nejlépe: Prostě opět snížil prognózu růstu světové ekonomiky. Ve fondu si myslí, že globální růst v roce 215 bude činit 3,1%.

31; Bylo publikováno video vrtulníků ruské federace v Sýrii. Ruské letectvo pokračuje ve vojenské operaci proti teroristům uskupení Islámský stát v Sýrii. Do letecké skupiny ruských vzdušných sil patří více než 50 letadel a vrtulníků.

32; Rusko a Lucembursko mají společného nepřítele. Boj s terorismem v Sýrii se musí stát společným cílem pro světové společenství. Tento názor vyjádřil 6. října premiér Lucemburska Xavier Bettel, který přijel do Soči na pozvání Vladimira Putina.

33; Podle informací rozvědky Syrské arabské republiky přijeli k teroristům Islámského státu vojenští specialisté z Ukrajiny a bojovníci ze Severního Kavkazu.

34; Ukrajinským médiím dovolili kritizovat Porošenka, ale téma míru v Donbasu je absolutní tabu. Ukrajinská média mají zákaz zabývat se protiválečnými tématy. Ve vysílání 17. kanálu o tom mluvil bývalý majitel holdingu Vesti novinář Igor Gužva.

35; Agentura Fitch snížila rating Ukrajiny v zahraniční měně na úroveň RD (omezený bankrot).

36; Ve Francii došlo ke rvačce mezi vedením Air France a pracovníky společnosti. Velkým sporem skončilo zasedání rady ředitelů společnosti Air France, které čelilo pokusu zmaření ze strany odborových aktivistů. Kolem deseti lidí bylo zbito, jeden příslušník ostrahy musel být hospitalizován.

37; Rozvědka Doněcké republiky: Pravý sektor agituje mezi obyvateli okupovaného Donbasu pro svržení Porošenka. Neonacisté vystupují za svržení Porošenka a za pokračování války s donbaskými republikami.

38; Do Sýrie byly přepraveny nejnovější ruské komplexy pro radioelektronický boj „Krasucha-4“. Nejnovější a jeden z nejsofistikovanějších systémů ruského vojensko-průmyslového komplexu byl instalován na ruské vojenské základně poblíž města Latakíja v Sýrii.

39; Rusko je proti novému návrhu EU o asociaci s Ukrajinou. Ministr pro hospodářský rozvoj Ruské federace Alexej Uljukajev prohlásil, že Evropskou unií připravený projekt dokumentu pro zvládnutí rizik pro ruskou ekonomiku v souvislosti s asociací Ukrajiny do EU nemůže danou otázku vyřešit.

40; Pentagon nepotvrzuje dotaz Ruské federace o prodloužení konzultací ohledně Sýrie. Pentagon nepotvrzuje existenci návrhu od Ruska o prodloužení vojenských konzultací ohledně Sýrie, sdělila pro RIA Novosti představitelka ministerstva obrany Elissa Smith.

41; Lukašenko popřel vytvoření ruské vojenské základny v Bělorusku. Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko prohlásil, že s Ruskem neprojednával vytvoření vojenské základny na teritoriu republiky.

42; Ministerstvo obrany: Ruská letadla v úterý uskutečnila kolem dvaceti bojových startů proti dvanácti objektům Islámského státu v Sýrii.

43; Peskov: V Kremlu mají v úmyslu zjistit podrobnosti o Lukašenkově postoji k ruské letecké základně v Bělorusku.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 7.10.2015 – ráno a dopoledne:

1; Islámský stát pokračuje v teroru. Sedm lidí se stalo obětí výbuchu v Jemenu. K činu se přihlásil Islámský stát.

2; Teroristé z Islámského státu skrývají bojovou techniku u mešit v Sýrii. Na videu ruských bezpilotníků doprovázejících letadla je vidět, jak bojovníci rozestavují vojenskou techniku vedle mešit.

3; Ruské letectvo v Sýrii zlikvidovala v provincii Idlíb výcvikový tábor teroristů na přípravu zahraničních bojovníků, říká ministerstvo obrany Ruské federace.

4; Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo úmysl Islámského státu zdiskreditovat ruská vojska. Ministerstvo varovalo o možnosti, že budou teroristé z Islámského státu vyhazovat do povětří mešity v Palmýře a dalších městech Sýrie, aby z toho pak obvinili ruské letectvo.

5; Ruské letectvo zlikvidovalo dvě velitelská stanoviště Islámského státu, polní tábor, opěrný bod a sklady munice. Z letecké základy Chmejmim bylo uskutečněno kolem dvaceti startů.

6; Torpédoborec amerického námořnictva USA Porter vplul do Černého moře. Loď tam bude pobývat v rámci operace Atlantická rozhodnost.

7; Podle informací syrské rozvědky se k teroristům Islámského státu připojili vojenští specialisté z Ukrajiny a ozbrojenci ze Severního Kavkazu.

8; Syrská armáda vyzývá před útokem ozbrojence z Islámského státu, aby se vzdali. Letáky byly shozeny na pozice ozbrojenců u Er-Rastanu a Tell-Bissy po úderech ruského letectva.

9; Ruští internetoví poskytovatelé přijdou na trh Doněcké republiky v roce 2016, hlásí ministerstvo spojů. Od příštího roku plánujeme zahájení nákupu těchto služeb z Ruské federace, řekl ministr.

10; Ukrajinský expert: V tělech obětí ze sestřeleného Boeingu MH17 byly nalezeny střepiny z Buku. Experti z mezinárodní vyšetřovací skupiny, která se zabývá letecké katastrofou malajského Boeingu MH17, který byl sestřelen 17. července 2014 na území Doněcké republiky, údajně objevili úlomky z protivzdušné rakety Buk v tělech obětí.

11; Americký voják byl zastřelen během bojového výcviku. Voják 101. výsadkové divize byl náhodně zastřelen během cvičení.

12; V sociálních sítích byly nalezeny účty ozbrojenců, kteří pronikli v převlečení za běžence do Evropy. Obavy Evropanů, že v podobě běženců k nim pronikají ozbrojenci Islámského státu, získávají nová potvrzení.

13; V Nejvyšší radě vyzvali k předání údajů o pilotech a personálu ruského letectva bojovníkům Islámského státu. Ukrajinský poslanec Anton Geraščenko na své stránce na Facebooku vyzval ke shromažďování údajů o občanech Ruska, kteří mají vztah k operaci vzdušných sil v Sýrii,aby je umístili na stránkách, kde se nacházejí informace o nepřátelích Ukrajiny.

14; Neuniknete! Bojovník Islámského státu, kat z batalionu Tornado vyhrožuje ukrajinskému prokurátorovi a soudcům. Dnes je každý druhý ozbrojen. Nedají vám, co se přiživujete na naší krvi a dělají si z války byznys, možnost uniknout, vyhrožoval bojovník trestního batalionu Tornado Daniil Ljašuk s přezdívkou „Mudžáhid“.

15; Agentura Fitch předpovědělo nevyhnutelný bankrot na Ukrajině. Největší mezinárodní ratingová agentura Fitch snížila dlouhodobý rating Ukrajiny na úroveň omezeného bankrotu.

16; Můj nejlepší přítel je prezident Putin. Populární rapper Timur Junusov známý pod pseudonymem Timati poblahopřál Putinovi k narozeninám vydáním nového klipu věnovaného právě Putinovi.

17; Skupiny teroristů Islámského státu z Kavkazu si holí vousy a utíkají ze Sýrie. Byli zadrženi dva Čečenci. V řadách teroristů Islámského státu bojují proti syrskému lidu stovky ozbrojenců z Kavkazu – Čečenci, Dagestánci a další. Aby zakryli svou dezerci, šíří tito pseudomudžáhidové fámy, že přesouvají své síly k městům El-Latamina a Ar-Rastam, údajně pro operaci proti okolí Latakíje.

18; Nejmohutnější letadlo ruského vojenského letectva se připravuje na starat v Sýrii.

19; K Putinovým 63. narozeninám zlevnil dolar na úroveň 63 rublů.

20; Ministerstvo obrany Ruské federace je připraveno koordinovat své akce v Sýrii s Pentagonem. Podle slov představitele ministerstva obrany ruské ministerstvo operativně posoudilo návrhy USA o koordinaci akcí v Sýrii. Zbývá jen upřesnit technické detaily.

21; Ruské automobily si najdou cestičku na americký trh přes Vietnam. První náměstek ministra pro hospodářský rozvoj Alexej Lichačov si myslí, že vytvoření transoceánského partnerství pomůže ruským automobilům montovaným ve Vietnamu na trh USA.

22; Německá média: Naděje Majdanu, které se nesplnily. Po roce a půl po Majdanu nová moc provedla jen jednotlivé reformy. Stará garda pokračuje postaru. Ale situace se může ještě změnit, myslí si Frank Hofman.

23; Největší americké společnosti skrývají v zahraničí dva biliony dolarů. Americké společnosti nerady platí daně, proto uchovávají v zahraničí obrovské sumy, protože je to zbavuje nutnosti odevzdávat část svého zisku USA.

24; Pašeráci z Východní Evropy se pokoušeli prodat radioaktivní materiály Islámskému státu. Za posledních pět let moldavské policejní orgány ve spolupráci s FBI překazily přinejmenším čtyři pokusy o prodej radioaktivních materiálů pašeráky.

25; Ukrajina záměrně vyvolává zimní plynovou krizi. Chování kyjevských úřadů při vyjednávání o plynu a hlavně samotné tempo nákupu před topnou sezónou předvádějí znepokojivý obraz: Kyjev podle všeho schválně vyvolává novou plynovou krizi před nadcházející zimou.

26; Syrská armáda zahájila za podpory ruského letectva útok na teroristy. Sdělují to arabské zdroje.

27; Válka končí a u těch, kdo na ní vydělávali, nastává panika.

28; Na ministerstvech Ruské federace jsou vytvářena oddělení, která budou odpovědná za součinnost s Doněckou a Luganskou republikou. Rusko posiluje ekonomické a politické svazky s republikami Donbasu.

29; Přesunutí voleb v Novorusku na únor 2016 donutí Porošenka skládat účty Merkelové. Zatím mluví jen o návratu Ukrajiny na Donbas.

30; Američtí stratégové rozebírají syrský směr ruské politiky: Rusko a USA jsou opět dvěma dominantními silami ve světě.

31; Kurs dolaru spadl poprvé za dva měsíce pod hranici 63 rublů.

32; Islámský stát stahuje síly z okolí měst Hamá a Homs na hranici s Tureckem, což svědčí o značném efektu ruské zvláštní operace v Sýrii.

33; Ukrajinská rozvědka se rozhodla pomoci Islámskému státu. Hlavní správa rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny zveřejnila údaje o ruském vojenském kontingentu v Sýrii.

34; Sýrie: K čemu je to vlastně potřeba. Kdo je hlavním cílem ruských leteckých úderů? Zastavení reexportu radikálních islamistů ze Sýrie zpět do Ruska a sousedních zemí je jedním z hlavních úkolů ruské operace na Blízkém Východě.

35; Evropská unie bude posílat migranty do Nigeru a Eritreje. Brusel pohrozil, že zruší svou pomoc, obchodní spolupráci a vízové dohody s těmi zeměmi, které odmítnou přijímat zpět své občany.

36; Islámský stát v panice: Ruské vzdušné síly jsou schopné přesně zasáhnout jednotlivé tanky.

37; Na Ukrajině se chystají publikovat fotografie pilotů vzdušných sil Ruské federace v Sýrii, aby pomohli Islámskému státu. Skandálně známu poradce Avakova Anton Geraščenko navrhl na stránkách Mirotvorec zveřejňovat informace o pilotech ruského letectva.

38; Federální služba pro výkon trestu požaduje změnit Navalnému podmíněný trest na nepodmíněný. Tuto informaci potvrdil sám Navalnyj. Zpráva byla Federální službou posléze dementována.

39; Ministerstvo obrany Ruské federace reagovalo na návrhy zveřejňovat identitu ruských pilotů. Jidášův řád najde svého pána, Geraščenko je Mazepa 2.0.

40; Spisovatel German Sadulajev: Rusko může být buď impériem nebo historií.

41; Deficit rozpočtu Ruské federace bude letos činit 2,184 bilionu rublů, což je 2,8% HDP, sděluje ministerstvo financí.

42; Timošenková Jaceňukovi: Nelobbuji za zájmy plynových oligarchů. Julija Timošenko tvrdí, že obvinění premiéra Arsenije Jaceňuka, že Rada lobbuje za zájmy plynových oligarchů, naprosto neodpovídá skutečnosti.
43; Gazprom: Rusko bude Ukrajině dodávat plyn pouze na platbu předem. Šéf Gazpromu Alexej Miller řekl, že dohoda o plynu byla podepsána v září, ale dosud není jasné, jakým způsobem bude Ukrajina platit za dodávky plynu.

44; V Belgii se ochranka tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana poprala s místními bezpečnostními agenty.Média sdělují, že jeden z členů ochranky tureckého prezidenta udeřil bezpečnostního agenta loktem a poté byl sražen k zemi a zalehnut.

45; Syrská opozice je připravena ke kontaktům s Moskvou. Velení Svobodné syrské armády navrhuje vyslání své oficiální delegace do Moskvy, řekl bývalý představitel Svobodné syrské armády Fahd al-Masrí.

46; Miller: Dosud není jasné, jak Ukrajina přežije zimu. Vzhledem k podmínce platby předem nepředstavuje 500 milionů dolarů získaných Ukrajinou záruku přečkání zimního období.

47; Putin slaví už posedmnácté své narozeniny v nejvyšších funkcích státu.

48; Německá televizní stanice byla obviněna z podněcování nenávisti kvůli zobrazení Merkelové v čádoru (islámský oděv pro ženy).

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 7.10.2015 – odpoledne a večer:

1; Pravý sektor popírá účast na poškození elektrické přenosové linky směrem na Krym. Představitelé v Rusku zakázané extremistické organizace tvrdí, že jde o provokaci, jejímž cílem je očernit Pravý sektor.

2; Rozvědka Doněcké republiky odhalila ukrajinské samohybné houfnice a minomety na linii dotyku. Ukrajinští vojáci rozmístili houfnice a minomety na linii fronty s Doněckou republikou.

3; Teroristé v Sýrii vedou boje mezi sebou v Damašku a Aleppu. Na islamisty okupovaných územích Sýrie začíná panovat stále větší chaos.

4; Národní policie Luganské republiky informovala OBSE o předčasném stažení dělostřeleckých zařízení. Sdělil to první zástupce velitele Sboru Národní policie Luganské republiky generálmajor Sergej Kozlov.

5; V Charkovské oblasti se neznámí pachatelé pokusili zorganizovat diverzi na železnici. Diverzanti chtěli vyhodit do povětří cisternu s hořlavinou.

6; Žirinovskij navrhuje vrátit Rusku Polsko a Finsko. Lídr Liberálně demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij považuje za správné po Krymu vrátit Rusku ještě všechna teritoria, která k němu patřila za carského Ruského impéria.

7; Geraščenko odstranil z Facebooku svou výzvu předávat údaje pilotů ruského vojenského letectva ozbrojencům Islámského státu. Už dnes ráno Geraščenko na základě reakce, kterou vyvolal jeho ztřeštěný nápad, odstranil nejprve výše uvedenou výzvu a nakonec i celý facebookový účet.

8; Lodě Ruské federace ostřelovaly objekty Islámského státu pomocí vysoce přesných zbraní, říká Putin. Prezident Vladimir Putin na setkání s ministrem obrany Sergejem Šojgu sdělil, že střelby byly provedeny z vod Kaspického moře na vzdálenost kolem 1.500 km pomocí vysoce přesných zbraní.

9; Pokud přestaneme cvičit a vyzbrojovat džihádisty, válka skončí, říká senátor státu Virginia. Dick Black, senátor státu Virginia otevřeně hovoří o tom, na čí straně Spojené státy vedou válku v Sýrii, proč je ve skutečnosti nutná účast Turecka v koalici a jaká je role Hillary Clintonové v globálním Blízkovýchodním konfliktu.

10; Generální tajemník NATO povolil Turecku sestřelovat ruské stíhačky. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že pokud se Turecko rozhodne sestřelit letadlo Ruské federace, které naruší jeho vzdušný prostor, a pokud bude zjištěn reálný fakt porušení vzdušného prostoru, bude se to považovat za ospravedlnitelné.

11; Irák je připraven požádat Rusko o pomoc formou leteckých úderů na Islámský stát v případě úspěchu v Sýrii. Pokud údery letectva Ruské federace na pozice Islámského státu v Sýrii budou efektivní, pak Irák je připraven posoudit možnost obrátit se na Rusko o pomoc v boji proti teroristům.

12; NATO se nebude s Ruskem dělit o informace rozvědky, dokud Rusko podporuje Asada. Rusko a Spojené státy mají zájem na zničení Islámského státu, avšak nemají společný cíl ohledně podpory Asadova režimu, prohlásil stálý představitel USA při NATO Douglas Lute.

13; Šojgu: Lodě Kaspické flotily odpálily 26 střel s plochou dráhou letu na pozice Islámského státu. Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu na setkání s Prezidentem Vladimirem Putinem v Soči oznámil úspěšné akce v boji proti teroristům Islámského státu nejen ruského letectva, ale i vojenské námořní flotily.

14; Můj příkaz všem vojskům: Neochabujte. Porošenko se bojí ruských vojáků v Kyjevě a Lvově. Naše armáda musí ještě dlouho stát tam na východě, aby se nenakvartýrovala ruská armáda do Kyjeva, Lvova či Oděsy.

15; Ani jedna rakouská společnost neodešla z Ruska kvůli sankcím. Z téměř 1.200 rakouských společností působících v Ruské federace ani po zavedení vzájemných sankčních omezení ani jedna neodešla z trhu.

16; V Chersonské oblasti poslanec se spolupachateli unesl a krutě mučil lidi. Úředník se takto rozhodl potrestat místní vesničany za krádeže úrody z polí.

17; Fénix zapojil službu telefonátů do Ruska za cenu 5 rublů za minutu, hlásí ministerstvo spojů Doněcké republiky. Klienti Republikového mobilního operátora Fénix mohou volat do Ruska za minimální cenu ve srovnání s jinými mobilními operátory.

18; Islámský stát vin Rusko ze svých ztrát během neúspěšného útoku na Deir ez-Zúr. Vojenské letiště v Deir ez-Zúru se ukázalo jako nedostupný pro ozbrojence Islámského státu, a ztráty přesáhly veškerá očekávání. V sociálních sítích z toho islamisté obviňují Rusko.

19; Lodě ruské námořní flotily útočí raketami na objekty Islámského státu v Sýrii. Ministerstvo obrany publikovalo video z ranního úderu ruské vojenské námořní flotily na objekty Islámského státu v Sýrii z vod Kaspického moře.

20; Koncentrace vojsk teroristů na sever od Latakíje vytváří přímou hrozbu pro ruské vojenské základny. Redislokace ozbrojenců teroristických skupin vytváří hrozbu pro místa dislokace ruských vzdušných sil v Sýrii.

21; Desetiletý islamista vyhrožuje, že uřízne Obamovi hlavu. Obamu nazval Římským psem, což označuje sluhu Vatikánu.

22; Kroky Ruské federace v Sýrii nás přiblížily k třetí světové válce, říká Porošenko.

23; Syrská armáda se připravuje k útoku. Posily byly přesunuty do Aleppa a Homsu. Asadova armáda se chystá útočit. Dá se očekávat průlom v syrské válce?

24; Podrobnosti o úderech ruského vojenského námořnictva na objekty teroristů v Sýrii od ministerstva obrany Ruské federace. Střely s plochou dráhou letu úspěšně zničily plánované cíle, přesnost destrukce na velkou vzdálenost činila méně než tři metry.

25; Ukrajinu smete nekontrolovatelné povstání. Timošenková nevylučuje, že tentokrát Ukrajinu očekává nejen revoluce, ale nekontrolovatelné povstání,které smete Ukrajinu jako stát.

26; Ministerstvo obrany Ruské federace okomentovalo odmítnutí USA poskytnout Rusku informace rozvědky ohledně Sýrie. Ti, kdo mají podle všeho jiný názor na tuto teroristickou organizaci, postupně hledají důvody pro odmítnutí spolupráce v boji proti mezinárodnímu terorismu, poznamenal Konašenkov.

27; Velvyslanec Sýrie v Moskvě Rijád Haddád prohlásil, že ozbrojenci používali chemické zbraně v Sýrii i v Iráku. Například v okolí Han al-Asal, v okolí Damašku a v Iráku.

28; Kadyrov slíbil odpovědět na výhrůžky na adresu ruských letců. Nejvyšší představitel Čečny obvinil poradce ministra vnitra Ukrajiny ze svazků s teroristy a slíbil, že jeho odpověď bude citelná.

29; Válečný zpravodaj Komsomolské pravdy Dmitrij Stěšin potvrdil informaci o útoku syrské armády na pozice teroristů z Islámského státu. Syrská armáda zahájila mohutný útok na Islámský stát v provincii Hamá. Ozbrojené síly prezidenta Sýrie zahájily rozsáhlý útok v provincii Hamá.

30; V Belgii sto tisíc lidí protestovalo kvůli seškrtání sociální pomoci. Desítky tisíc lidí vyšly do ulic Bruselu už ve středu a protestovaly proti vládní politice tvrdých škrtů.

31; Pravý sektor dělá nezákonné prohlídky automobilů na hranici s Krymem. Radikálové z Pravého sektoru dělají prohlídky osobních aut při překročení hranic s Krymem, aniž by k tomu měli jakékoli zákonné důvody, sdělil vicepremiér krymské vlády Ruslan Balbek.

32; Ostřelováním Doněcké republiky ze strany ukrajinské armády bylo za dobu konfliktu pobořeno 10 tisíc soukromých domů a staveb, sděluje aparát ombudsmana.

33; Ve státní dumě pochybují o inteligenci kandidáta na prezidenta USA Marka Rubia. Je lepší, když rozhodnost je vyvážena intelektem, napsal Puškov na svém Twitteru v reakci na návrh prezidentského kandidáta rozpoutat válku s Ruskem kvůli Sýrii.

34; Lugansk bude trvat na většinovém systému voleb v Donbasu, říká představitel Luganské republiky. Luganská republika bude trvat na zařazení článku o většinovém systému voleb do speciálního zákona a volbách na Donbasu, který v rámci Minských dohod musí přijmout Ukrajina.

35; Kurdové prohlásili, že Islámský stát použil proti bojovníkům pešmergu v Iráku Yperit. Analýzy krve bojovníků účastnících se útoku na radikální uskupení Islámský stát a rozboru jejich zranění mluví o charakteristických příznacích yperitu používaného jako chemické zbraně.

36; Šéf teroristické skupiny Rybno-Slobodskij džamaát operující v Tatarstánu Albert Galijev přiznal tři teroristické akce, které provedl na objednávku Doku Umarova.

37; Jak nezranitelné létající tanky Su-25 pracují v Sýrii. Za posledních 24 hodin ruské letectvo uskutečnilo více než 20 bojových startů.

38; Dolar a euro padají vůči rublu už potřetí v řadě v důsledku oživení na ropném trhu.

39; Jaltské úřady jménem obyvatel města pozvaly na návštěvu prezidentského kandidáta USA Donalda Trumpa.

40; Ukrajinské úřady likvidují pravicové radikály. Při zadržení byl zastřelen ozbrojenec trestní jednotky Tornado. Podle údajů poškozených se zastřelený spolu s „Mudžáhidem“ vyznačoval největší krutostí a bezcitností při mučení nezákonně zadržených civilních osob, zdůraznil nejvyšší vojenský prokurátor Ukrajiny.

41; Badruddi Daudov podezřelý z napadení Buďonnovska v roce 1995 byl vzat do vazby. Člen bandy Šamila Basajeva je podezřelý ze spáchání zločinů podle článků „braní rukojmí“ a „provedení teroristického činu“.

42; Analytik listu Il Giornale: Země „osvobozené“ Spojenými státy se přiklonily k Putinovi. Podle probíhajících událostí v Sýrii, se Irák a Afghánistán otáčí zády ke Spojeným státům směrem k Rusku a Vladimru Putinovi,píše komentátor italského listu.

43; Mediální expert Anatolij Šarij žasne nad fušeřinou ukrajinských médií vydávaných za žurnalistiku: Nemají co psát a tak prezentují předloňské senzace.

44; Už třetí napadení chodce Palestincem za jediný den proběhlo v Izraeli. Ve středu v Izraeli došlo hned ke třem napadením Izraelcům ze strany Palestinců za použití chladných zbraní.

45; Pentagon odhalil v Sýrii pozemní vojska Ruské federace. Podle informací USA v Syrské arabské republice je přítomen batalion ruských bojovníků a tanky.

46; Nízké ceny ropy dusí světový ropný a plynový průmysl. Počet fungujících ropných a plynových těžebních zařízení ve světě se v září po růstu v letních měsících snížil. Svědčí o tom informace americké ropné společnosti Baker Hughes.

47; Trajektorie raket s plochou dráhou letu vystřelených ruským vojenským námořnictvem byla dohodnuta s Irákem a Íránem, potvrdil tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

48; Obama se oficiálně omluvil Lékařům bez hranic za ostřelování nemocnice v afghánském Kunduzu.

49; Nebojové ztráty ukrajinské armády v letech 2014 a 2015 činí 597 lidí. Hlavní správa vojenské služby ukrajinské armády spočítala, že od začátku roku 2014 171 vojáků spáchalo sebevraždu, 90 lidí se stalo obětí úkladných vražd, z nichž 64 bylo spácháno jinými vojáky.

50; Ukrajinská armáda ostřelovala sídliště Okťabrskij na severozápadě Doněcka. Ve 20:32 byla zahájena minometná palba na sídliště Okťabrskij v Kujbyševském obvodě města. Do této chvíle byly zaregistrovány dva přímé zásahy.

51; Nepřátelé Ruska budou mít dnes bezesnou noc. 7. října 2015 došlo k události, která může vážným způsobem zapůsobit na vojensko-politickou situaci v celém světě na nejbližší desetiletí. Rusko ukázalo, že dokáže důstojně reagovat v případě vojenského sporu.

52; Kyjev už zahájil pokusy o revizi rozhodnutí summitu Normandské čtyřky, hlásí Pušilin. Podle mého názoru prohlášení Pavla Klimkina je jen další pokus o revizi už přijatých a zveřejněných rozhodnutí, v daném případě výsledků rozhovorů normandské čtyřky, řekl Pušilin.

53; Údery na Islámský stát podpořilo v Rusku 72% dotázaných občanů. Výzkumné centrum Levada změřilo první reakci na zapojení Ruska do syrského konfliktu.

54; V Barentsově moři se ocitla v nouzi norská loď. Na její palubě je devět lidí včetně občanů Ruska.

55; Ukrajinští horníci hrozí celoukrajinskou stávkou kvůli zadržování mezd. Pět horníků z Volyňské oblasti vyhlásilo hladovku u budovy administrativy Petra Porošenka.

56; Státní dluh Ukrajiny do konce roku překročí 94% HDP, říká Mezinárodní měnový fond. Klíčový věřitel Ukrajiny – Mezinárodní Měnový fond – předpovídá růst státního dluhu Ukrajiny podle výsledků roku 2015 na 94,4%.

57; Rusové přestali panicky nakupovat. Rusové vrátily do bank peníze, které v panice vybírali v loňském roce.

58; Britská média: Syrská umírněná opozice zmizela a žádní „hodní hoši“ nezůstali. Západ je v koncích a Rusové útočí na nejcitlivější místa.

59; Kongres USA schválil návrh zákona umožňující zahájit dodávky zbraní na Ukrajinu.

60; Putin je pašák. Názory Ukrajinců nepříjemně zaskočilo liberálního novináře. Známý liberální novinář Matvej Ganapolskij byl nepříjemně překvapen názorem obyvatel Ukrajiny na prezidenta Ruska a na operaci ruského letectva v Sýrii.

61; Kongres USA schválil návrh zákona, který fakticky umožňuje porušovat smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Celková částka počítaná na vojenské potřeby je v daném dokumentu vyčíslena sumou 612 miliard dolarů.

62; Bílý dům zopakoval svůj názor na pozici Ruské federace ohledně Sýrie.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 8.10.2015 – ráno:

1; Ukrajinský poslanec-lékař upozornil na nevyhnutelně hrozící smrt Mosijčuka. Poslanec Alexej Kirijenko oznámil svou připravenost složit kauci za nechvalně známého nacistu Igora Mosijčuka zadrženého kvůli podezření z korupce a nacházejícího se nyní ve vězení.

2; Ministři obrany NATO posoudí situaci v Sýrii a plány na posílené Aliance. Na setkání v Bruselu představitelé NATO posoudí situaci v kontextu s Ruskem zahájenou vojenskou operací proti Islámskému státu.

3; Vítězství Ruska v Sýrii donutí Západ počítat s Donbasem, říká bývalý vedoucí izraelské tajné služby. Vývoj událostí na Ukrajině neběží ve prospěch Porošenka, jehož pád může být podpořen úspěchem Ruska v Sýrii. Tuto prognózu vyjádřil v pořadu „Na samom děle“ (Ve skutečnosti) zpravodajské agentury News Front bývalý vedoucí izraelské tajné služby Nativ Jakov Kedmi.

4; Syrští vojáci: Teroristé utíkají do Turecka. Váleční dopisovatelé Alexandr Koc a DMitrij Stěšin informují ze severu země, kde probíhá operace ruského letectva.

5; Syrská vojska se během útoku posunula na vzdálenost 70 km od města Hamá. Syrská vojska za podpory oddílů národní domobrany zahájila ve středu po úderech ruského letectva útok v provincii Hamá na pozice bojovníků Islámského státu.

6; Méně slov a více činů. Bylo zveřejněno shrnutí prvního týdne operace ruské armády v Sýrii. Pro teroristy v Sýrii to nebyl snadný týden.

7; V obci Spartak na frontové linii: V lednu tohoto roku po dlouhém přetahování bylo společným úsilím batalionu Somali a brigády Vostok osvobozeno od ukrajinských okupantů letiště Sergeje Prokofjeva. Dnes bylo z této akce zveřejněno autentické video. Doteď ale v okolí není klidná situace.

8; Likvidace civilních objektů ozbrojenými silami USA – přehled nejkřiklavějších případů. Prezident Barak Obama se oficiálně omluvil předsedkyni organizace Lékaři bez hranic Joanně Liu a prezidentovi Afghánistánu Haní Achmadzajovi za nálet americké armády na nemocnici V Kunduzu. List Intercept vytvořil seznam nejkřiklavějších případů, kdy USA v minulosti útočily na civilní objekty.

9; Úder na Islámský stát. Ruské rakety s plochou dráhou letu byly zaznamenány nad Kurdistánem. Na síti se objevilo video natočené kurdskou domobranou Pešmerga, na kterém je zaznamenán průlet ruských raket s plochou dráhou letu vystřelených z lodí ruské vojenské námořní flotily na pozice Islámského státu v Sýrii.

10; Frontman americké nu-metalové kapely Limp Bizkit Fred Durst, který má za manželku Rusku, napsal dopis administrativě Krymu, kde vyjádřil připravenost žít a pracovat na poloostrově.

11; Účet skandálního ukrajinského poslance Geraščenka na Facebooku byl obnoven. Stránka poslance Nejvyšší rady Ukrajiny Antona Geraščenka na Facebooku, která byla zablokována po návrhu soustřeďovat informace o ruských vojácích v zájmu Islámského státu, byla opět spuštěna.

12; USA vypouštějí dnes na oběžnou dráhu devět výzvědných družic.

13; Krach ukrajinského bankovního systému: Vkladatelé doufají, že dostanou zpět své peníze po bankrotu Delta Banky. Banka, která podle objemu aktiv patřila do první pětky ukrajinských finančních domů, byla zlikvidována minulý týden.

14; Za blok Petra Porošenka v Kyjevě kandiduje neonacista. V Kyjevě za stranu Blok Petra Porošenka se stal kandidátem v místních volbách skutečný neonacista Ilja Bogdanov.

15; Letadla Saúdů zaútočila v Jemenu na svatbu. Třináct lidí zahynulo. Přinejmenším 13 civilních osob zahynulo při leteckém úderu sil saúdské koalice na město Sanban v jemenské provincii Damar, která je pod kontrolou povstalců.

16; Euronews: NATO v Sýrii jen pozoruje a nic nedělá. Na rozdíl od událostí v Libyi v roce 2011 NATO v Sýrii jen pozoruje a nic nepodniká.

17; Poštovní server Hillary Clintonové napadli hackeři z Číny, Německa a Jižní Koreje. Podle informací Asociated Press od června do října 2013 byl server Hillary Clintonové zranitelný, protože na něm nebylo nainstalováno ochranné programové zabezpečení.

18; Bavorské ministerstvo vnitra: Rakousko pouštěním běženců do Německa porušuje evropské právo. Podle slov ministra pokud Rakousko bude pokračovat v porušování evropského práva, Německo bude muset posoudit otázku, zdali bude na hranicích běžence pouštět na své území.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 8.10.2015 – přes den a večer:

1; Komunistická strana Portugalska vyzývá socialisty k vytvoření levicové vlády. Generální tajemník Socialistické strany Portugalska Antonio Costa uznal porážku v parlamentních volbách a prohlásil, že nepůjde do koalice ani s jinými levicovými stranami, ani s vítěznými pravocentristy.

2; Freudovské přeřeknutí: Ve státním departmentu řekli, že ruský prezident Asad musí odejít. Představitel Státního departmentu USA John Kirby prohlásil, že ruský prezident Bašár Asad musí odejít ze své funkce. Potom se za svůj podivný výrok omluvil.

3; Letiště v Stěpanakertu se může ruskému vojenskému letectvu hodit v Sýrii. Rusko formuje novou koalici pro boj proti Islámskému státu.

4; Prezident Itálie: Situaci s migranty je potřeba řešit jinak než zavíráním hranic. V zemích, odkud utíká obyvatelstvo, je nutné zlepšovat podmínky života, aby se lidem nevyplatilo riskovat kvůli naději na zlepšení své situace, myslí si Sergio Mattarella.

5; V USA prohlásili, že Severní Korea je schopna jaderného útoku na USA. Avšak podle slov admirála stojícího v čele Severního velitelství americké armády jsou američtí vojáci schopni takový útok odrazit.

6; Kyjev doufá v pozitivní rozhodnutí prezidenta USA ohledně zbraní. Velvyslanec Ukrajiny v USA Valerij Čalyj doufá, že návrh vojenského rozpočtu USA na finanční rok 2016, který počítá s vojenskou pomocí Ukrajině, po prezidentově podpisu vstoupí v platnost.

7; Syrská armáda zahájila masivní útok na pozice islamistů.

8; Ruská centrální banka a Světová banka vypracují nový důchodový systém. Zmrazení důchodových úspor, nízký věk odchodu do důchodu – to vše vytváří velkou zátěž pro rozpočet. Ruská centrální banka společně se Světovou bankou vypracovávají nové schéma důchodového zabezpečení.

9; V Doněcku bylo za dva měsíce instalováno padesát pamětních desek na domech padlých příslušníků domobrany.

10; Velvyslanec Ukrajiny odhalil na facebooku detaily vojenské pomoci z USA. Je z toho vidět, že informování přes americkou sociální síť se stává převládajícím způsobem komunikace úředníků ukrajinského státu s lidmi.

11; Zítra Luganská republika zašle Kyjevu oficiální prohlášení o výměně zajatců. Jde o výměnu ve formátu „všechny za všechny“.

12; Mise MMF v šoku: Ukrajina zbabrala reformy, nová platba je odložena na neurčito. Mezinárodní měnový fond má vůči Ukrajině velmi vážné výhrady. V důsledku toho byla otázka vyčlenění další platby úvěru pro Kyjev odložena na neurčito.

13; Ukrajinský občan zahynul, když za jízdy vyskočil z vlaku u Omska. Spolucestující se ho snažili od neuváženého kroku odradit.

14; Občan Ruska dostal dvanáct let za špionáž ve prospěch Ukrajiny. Soud stanovil, že občan Ruska Viktor Šur 9. prosince 2014 na žádost Ukrajinské státní pohraniční služby sbíral informace o objektech ministerstva obrany Ruské federace.

15; Náčelník Generálního štábu syrských ozbrojených sil: Údery ruského letectva zničily bojové možnosti ozbrojenců z Islámského státu.

16; Syrská opozice nalezla podzemní tunely, které vykopali teroristé Islámského státu a kterými se chtěli dostat do Damašku a zmocnit se města.

17; Povstání proti Merkelové. 34 členů strany CDU, v jejímž čele Merkelová stojí, napsalo kancléřce dopis, ve kterém otevřeně oznamují svůj nesouhlas s politikou vlády ohledně migrantů.

18; NATO má opět starosti. Generální tajemník Aliance prohlásil, že v NATO jsou znepokojeni údery Ruské federace střelami s plochou dráhou letu, a vyzval Rusko, aby se soustředilo na boj s Islámským státem a ne na podporu Asadova režimu.

19; Velká Británie vyšle vojáky do pobaltských zemí na ochranu východních hranic NATO. Sto vojáků Velké Británie bude vysláno do baltských zemí za účelem uskutečnění pravidelné instruktáže.

20; Konstantin Dolgov byl jmenován oficiálním představitelem Ministerstva zahraničí Doněcké republiky.

21; Kongres USA začal vysvětlovat, proč americká rozvědka pokulhává za Ruskem. Američtí kongresmani se chtějí dovědět, proč jejich rozvědčíci promeškali přípravu vojenské operace Ruska v Sýrii v boji proti Islámskému státu.

22; Nová policie v Kyjevě: Řádění a nárůst korupce. Z funkcí už propustili 28 lidí – mimo jiné za úplatky. Byl mezi nimi i šokující případ: Nový policista se snažil prodat motorkářskou helmu ukradenou na místě nehody.

23; V chemické továrně ve státě Texas došlo k výbuchu. Zraněni byli tři lidé.

24; Ukrajina zaujala 132. místo ze 140 možných ohledně kvality silnic. Tento výsledek je sice o sedm míst lepší než vloni, avšak celkově se úroveň rozvoje silniční infrastruktury zasekla na úrovni zemí jako Mauretánie, Myanmar nebo Mosambik.

25; Ukrajina obviňuje Domobranu z raketového útoku na rypadlo a požaduje neprodlené setkání kontaktní skupiny v Minsku. Ukrajina iniciuje mimořádné setkání třístranné kontaktní skupiny kvůli údajnému narušení režimu příměří na hranici Lidových republik a Ukrajiny.

26; Teroristé zničili tank syrské armády u města Hamá. Na síti se objevilo video, na kterém teroristé úspěšně zasáhli jeden z tanků vládních vojsk během útoku u města Hamá.

27; Ve Lvově ukrajinští neonacisté podnikli bombový útok na konzulát Polska. Včera pozdě večer ve Lvově došlo na území konzulátu k výbuchu.

28; V Kyjevě stávkující farmáři ohodnotili Jaceňukovu práci jednou dýní. Demonstranti zanechali na plotě u budovy ukrajinské vlády jednu dýni se slovy „Víc jste si nezasloužil“.

29; Ozbrojenci Islámského státu opustili pozice poblíž hranice s Jordánskem. Údery ruského vojenského letectva vyhnaly ozbrojence ze strategických pozic u návrší Taldakui.

30; Několik dní operace ruského vojenského letectva bylo efektivnější než rok bombardování ze strany koalice vedené Spojenými státy, říká ministerstvo zahraničí Sýrie. Letecké údery ruské armády dosáhly během několika dní ohromujících výsledků, prohlásil náměstek ministra zahraničí Sýrie Fajsál Mikdad.

31; Dánská zoologická zahrada zve děti na pitvu lva. Jak sdělují média, lva usmrtili před několika měsíci kvůli tomu, že těchto živočichů je v zoologické zahradě příliš mnoho. Poté bylo tělo zvířete zmrazeno.

32; Porošenko odmítl zpřísnit tresty pro úředníky-korupčníky. Prezident Ukrajiny vystupuje proti zvýšení trestů na dvacet let odnětí svobody za korupci u státních úředníků. Mluví se o tom v odpovědi hlavy státu na příslušnou petici.

33; Skandál ve vysílání ukrajinské televize: Porošenko a Obama jsou proti Putinovi jen „kousky hovna“. Na talk show „Echo Ukrajiny“ došlo ke skandálu. Známý liberální novinář Matvej Ganapolskij byl nepříjemně překvapen pozitivním názorem obyvatel Ukrajiny o prezidentu Putinovi a operaci ruského letectva v Sýrii.

34; Nemovitost v Carském Sele, pláž, čtyři pozemky v hlavním městě – z čeho se skládá pozemkový majetek Porošenka. Ve vlastnictví nebo v pronájmu má prezident Ukrajiny Porošenko šest pozemků s celkovou rozlohou 5,5 hektarů. V samotném centru Kyjeva jsou pozemky o výměře 1,5 hektarů.

35; Dnes ozbrojené síly Syrské arabské republiky zahájily rozsáhlý útok s cílem zničení teroristických skupin a osvobození oblastí a obcí.

36; Další Kličkova perla: „Potřebujeme peníze nepotřebujeme peníze“. Kyjevský starosta upřesnil, že „peníze nepotřebujeme“, ale pak doplnil, neberte nám peníze“.

37; Vojenské formace mimo kontrolu Kyjeva pravděpodobně zorganizovaly ostřelování u Trojického, hlásí Národní milice Luganské republiky. Ostřelování pozic kyjevských příslušníků ozbrojených složek u vesnice Trojickoje je provokací zorganizovanou nejspíš radikálními ozbrojenými skupinami, které nemá Kyjev pod kontrolou.

38; Pokračování skandálu ve světovém fotbalu Šéfové FIFA a UEFA Blatter a Platini byli zbaveni funkcí. Připomeňme, že šéfa evropského fotbalu Platiniho označovali za jednoho z kandidátů na post vedoucího FIFA poté, co odejde Blatter.

39; Peskov: Putin o Erdoğanových slovech o možnosti odmítnout nákup ruského plynu. V Kremlu počítají se zachováním vzájemně výhodné spolupráce obou zemí, zdůraznil tiskový tajemník hlavy státu.

40; V okupované administrativě „Doněcké oblasti“ rozkradli finance na výstavbu opevnění kolem Mariupolu. Pracovníci SBU odhalili korupční schéma rozkrádání finančních prostředků funkcionáři Doněcké oblastní administrativy během výstavby obranných konstrukcí kolem Mariupolu.

41; Krymské úřady pomohou sólistovi skupiny Limp Bizkit usadit se na poloostrově. Připomeňme, že sólista známé hudební skupiny napsal dopis krymským úřadům, ve kterém vyjádřil přání žít a pracovat na Krymu.

42; Forbes Rusko má blízko ke zrušení sankcí. Díky veřejným vystoupením Vladimira Putina se postavení Ruska na mezinárodní scéně zlepšuje a země se přibližuje ke zrušení sankcí, píše časopis Forbes.

43; Ruské vrtulníky útočí na teroristy u města Hamá ve vesnici Musasana.

44; Západní média jsou překvapena silou ruských raket. Přední deníky USA a Velké Británie označily včerejší raketový úder ruského vojenského námořnictva na Islámský stát efektivní a vyjádřily znepokojení nad rostoucí mocí Ruska.

45; Pokud Ukrajina odpojí Krym od elektřiny, Rusko odpojí Charkov, říká poslanec Nejvyšší rady Gončarenko. Ukrajina nemůže odpojit Krym od elektrické energie, aniž by utrpěla v důsledku možných odvetných opatření ze strany Ruska. Přiznal to skandálně známý poslanec Nejvyšší rady Alexej Gončarenko.

46; Není bezvízový režim? Za to může Putin! Jaceňuk našel viníka toho, že Ukrajince nepouštění do EU. Premiér na zasedání Nejvyšší rady řekl, že Putin je odpovědný za to, že Ukrajina dosud nemá bezvízový styk s EU.

47; Ruské letectvo dostane útočný bezpilotník, který dosahuje rychlosti až 800 km/h.

48; V Luganské republice bylo za rok zneškodněno 32 zahraničních agentů. Ministerstvo státní bezpečnosti Luganské republiky za rok od počátku činnosti úřadu odhalilo a zneškodnilo více než 30 agentů zahraničních tajných služeb.

49; V Mariupolu ve vojenské jednotce zastřelili vojáka ukrajinské armády. K vraždě došlo během sporu mezi vojáky.

50; Savčenková, která je v Rusku obviněna z napomáhání vraždě ruských novinářů v Donbasu v létě 2014, vyhrožuje, že zahájí „suchou hladovku“, to znamená, že nehodlá jíst ani pít.

51; Ministerstvo obrany Doněcké republiky za 24 hodin zaregistrovalo dvojí narušení příměří ze strany ukrajinských vojáků. Ostřelovali severozápadní okraj hlavního města Doněcké republiky.

52; Dva bataliony Pravého sektoru byly převeleny na frontu na severozápadě od Doněcka, hlásí rozvědka Doněcké republiky do prostoru mezi ukrajinskou armádou a jednotkami Doněcké republiky.

53; Expert: Turecko se neobejde bez ruského plynu. Turecko se v současné době nemůže vzdát nákupu ruského plynu, ale nutnost stavět atomové elektrárny v zemi existuje, myslí si vědecký pracovník Viktor Nadejin-Rajevskij.

54; Kličko: Vyhlásili jsme bankrot v zájmu obyvatel Kyjeva. Kyjev není schopen obsluhovat měnový dluh poté, co se zvýšil v důsledku několikanásobného snížení kursu hřivny.

55; V Aleppu byly zlikvidovány stovky teroristů, zničeny desítky obrněných vozů, dva Grady a velký sklad munice.

56; Dva ukrajinští vojáci přešli na stranu Doněcké republiky v Novoazovském okrese. Ukrajinští vojáci pokračují v přestupování na stranu domobrany. Za uplynulých 24 hodin tak učinili další dva vojáci.

57; Na severu Petrohradu se ozval výbuch. K události došlo v 15:30 na křižovatce Kantěmirovské ulice a Velkého Sampsonijevského prospektu.

58; Počet obětí ušlapání v Saúdské Arábii překročilo 1.300 lidí. Associated Press vychází z údajů zveřejněných oficiálními představiteli a médii ze 17 zemí.

59; Na místě výbuchu v Petrohradě bylo nalezeno ještě jedno výbušné zařízení v téže tašce.

60; Ruské letectvo zničilo sklad pohonných hmot, opevnění a základnu Islámského státu, hlásí ministerstvo obrany. Dnes v noci podnikla letadla z letecké základny Chmejmim dvaadvacet bojových startů. Posádky Su-34, Su-24 a Su-25 zaútočily na 27 objektů teroristů na území Sýrie, říká tisková služba ministerstva obrany Ruské federace.

61; Ropa značky Brent zdražila na 52,1 dolarů. Příčinou je růst poptávky a omezení těžby ve světě, sděluje agentura Bloomberg.

62; Navalnému byl omezen výjezd do zahraničí. Soudy omezily kvůli jeho dluhu ve výši 4,5 milionu rublů jeho výjezdy do zahraničí.

63; Slovensko odmítlo na svém území vybudování vojenské základny NATO. Proti možnému umístění zahraničních jednotek na území země podle průzkumu veřejného mínění je 75% občanů Slovenska.

64; Americký generál: První výsledky vyšetřování útoku na nemocnici v Kunduzu budou za měsíc. Velitel amerických vojsk v Afghánistánu generál John Campbell prohlásil, že předběžné výsledky vyšetřování Pentagonu ohledně ostřelování nemocnice „Lékařů bez hranic“ v afghánském Kunduzu budou k dispozici za třicet dní.

65; Nulandová: Projednáme s Kyjevem varianty splacení ukrajinského dluhu vůči Moskvě. Ukrajinská strana u příležitosti setkání MMF v Limě má v úmyslu navrhnout Rusku tytéž podmínky, jako ostatním věřitelům. Přitom Washington je připraven navrhnout Kyjevu další varianty, pokud Rusko odmítne.

66; Zatímco liberálové Ruské federace počítají cenu rakety vystřelené na území Sýrie, USA utrácejí 100 miliard dolarů na ozbrojence Blízkého Východu. Americké úřady utratily prakticky 100 miliard dolarů na výcvik místních sil v zemích Blízkého Východu, říkají informace analytické agentury Vocativ.

67; Ruské letectvo u Aleppa pokračuje v likvidaci obrněné techniky nepřítele pomocí vysoce přesných zbraní.

68; Michalkov: Všechny hollywoodské hvězdy začnou brzy jezdit na Krym, jakmile se ve světě smíří s příslušností Krymu k Rusku. Tento názor vyslovil při debatě s novináři filmový režisér Nikita Michalkov.

69; K Islámskému státu se vydalo 28 tisíc cizinců. Podle údajů šéfa Národního protiteroristického centra USA je v tomto množství 5 tisíc lidí ze zemí Západu, z toho kolem 250 lidí z USA.

70; Irácký parlament zatím nepožádal o pomoc v boji proti Islámskému státu. Irácký parlament bude přijímat rozhodnutí ohledně spolupráce v boji proti terorismu s kterýmkoli státem nebo mezinárodní koalicí cestou hlasování o příslušné žádosti vlády.

71; V USA ve státě Louisiana explodoval plynovod. Jeden člověk zahynul. NA místě neštěstí pracují požárníci a záchranáři. Příčiny výbuchu zatím nejsou známy.

72; Tajná jednání uvnitř Bílého domu nezaručují přijímání moudrých rozhodnutí a neochota hlásit se k odpovědnosti za zahraničně politické neúspěchy vypovídá o neochotě skutečně cokoli řešit ve vztahu k probíhajícím konfliktům, píše americký list Foreign Policy.

73; Stá motostřelecká brigáda Doněcké republiky uskutečnila cvičení v podmínkách maximálně se blížících těm reálným. Nacvičovaly se normativy vedení boje v reálných podmínkách na jednom z polygonů ministerstva obrany.

74; Šéf Eurokomise se vyslovil pro zlepšení vztahů Evropské unie a Ruska. Musíme vyvinout úsilí, abychom podpořili vztahy s Ruskem na praktickém základě. Není to sice módní, ale musí to tak být. Nedá se pokračovat v témže duchu jako dnes, zdůraznil Juncker.

75; Výbuch v Petrohradu měl „občanskou“povahu. Ve věci výbuchu bylo zahájeno trestní řízení podle paragrafů „způsobení těžké tělesné újmy“ a „nezákonný obchod s výbušninami“.

76; Krvelačný senátor McCain vyzval k bombardování Asada, aby mělo Rusko vztek. Představitel výboru pro ozbrojené síly v americkém senátu John McCain mluvil o nutnosti bombardovat objekty důležité pro syrského prezidenta Bašára Asada, aby se uškodilo Rusku.

77; Saúdská Arábie podpoří zbraněmi syrskou opozici. Saúdská Arábie odpoví na ruské letecké údery v Sýrii zvýšením dodávek zbraní třem skupinám syrské tzv. „ozbrojené opozice“, která usiluje o svržení prezidenta Bašára Asada.

78; Lavrov a Kerry projednali koordinaci akcí v Sýrii. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov a státní tajemník USA John Kerry v telefonickém rozhovoru projednali cesty urovnání situace v Sýrii.

79; Státní department: USA si nepřejí konflikt s Ruskem kvůli budoucnosti Sýrie. Představitel Státního departmentu John Kirby sdělil, že Washington se snaží jít politickou cestou a nepřeje si konflikt s Moskvou kvůli budoucnosti Sýrie.

80; Počet obětí sesuvu v Guatemale vzrostl na 220 lidí. Minulý čtvrtek došlo v Guatemale k sesuvu půdy. V důsledku živelní katastrofy zahynulo 220 lidí a dalších 350 je nezvěstných.

81; V Bílém domě prohlásili, že nepovažují strategii Ruské federace za úspěšnou. Představitel B9lého domu Josh Earnest prohlásil, že strategie Ruska v Sýrii v boji proti teroristické skupině Islámský stát není úspěšná.

82; Syřané utíkají od Islámského státu pod ochranu ruského letectva. Syrská Latakíje ve které byla vytvořena základna ruského letectva pro údery proti teroristům, zažívá nebývalý příliv utečenců.

83; National Interest píše, co chybělo USA a co má Ruská federace pro vítězství nad Islámským státem. Nepřítomnost pozemních vojsk schopných stanovit cíle komplikovala americkou vzdušnou operaci po celý rok od okamžiku jejího zahájení v polovině roku 2014, myslí si komentátor listu.

84; Lídr levicové opozice a předseda Labouristické strany Velké Británie Jeremy Corbyn odmítl pokleknout před anglickou královnou.

85; V Bejrútu se zintenzivnily srážky mezi aktivisty a policií. Mírumilovná demonstrace v centru Bejrútu přerostla ve čtvrtek v intenzivní srážky mezi policií a aktivisty. Desítky lidí byly zraněny, 27 osob bylo zadrženo.

86; Saúdská Arábie hodlá budovat své vztahy s Ruskem nezávisle na Západu. Experti si myslí, že neočekávaná mise prince Muhamada svědčí o připravenosti Rijádu podniknout nový pokus o domluvu s Moskvou o podmínkách politického urovnání v Sýrii.

87; V Kremlu odpověděli na slova spisovatelky Alexejevič o okupaci Ukrajiny. Na tiskové konferenci po udělení Nobelovy ceny spisovatelka prohlásila mimo jiné, že události na Ukrajině považuje za okupaci. Dmitrij Peskov suše konstatoval, že spisovatelka nemá dostatek informací k tomu, aby dokázala posoudit to, co se na Ukrajině odehrává.

88; Ukrajina odmítla stahovat dělostřelectvo z Donbasu.

89; V CNN si vymysleli historku o pádu ruských střel s plochou dráhou letu. Televizní stanice CNN s odvoláním na Pentagon oznámila pád části raket s plochou dráhou letu Kalibr 7. října na území Íránu. Avšak Státní department tuto „informaci“ dementoval.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 9.10.2015 – přes den:

1; Azarov: Ještě nikdy nebyla Ukrajina tak nepřipravená na zimu. V nynějších podmínkách budeme jen muset doufat, že nadcházející zima bude mírná, myslí si bývalý premiér země Nikolaj Azarov.

2; Saakašvilimu hrozí Haagský tribunál. Informuje o tom list Kommersant.

3; Nazarbajev vyzval Evropu, aby zrušila sankce proti Rusku. Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev vyzval země Evropy, aby zrušily sankce vůči Rusku.

4; Domobrana obsadila obec Kominternovo u Mariupolu, tvrdí tisková služba pluku Azov. Podle komentářů získaných od oficiálních osob Doněcké republiky je tato informace lživá.

5; Spojenci Islámského státu v šoku: U nás je všechno zahaleno kouřem. Ruské letectvo útočí na sklad munice v okolí Aleppa.

6; Ropa a Fed USA napomáhají prudkému posilování rublu. V pátek ruská měna pokračovala v růstu vůči dolaru i euru. Přitom se dolar těsně přiblížil k hodnotě 61 rublů a euro zlevnilo poprvé od 5. srpna pod 69 rublů.

7; Plotnickij: Od 1. listopadu se mzdy státních zaměstnanců v Luganské republice zvýší o 15%. O příslušném rozhodnutí šéf republiky informoval na pracovní schůzce vlády.

8; Saúdská Arábie zásobuje syrské „umírněné teroristy“ raketami země-vzduch. Saúdská Arábie svérázně zareagovala na rozsáhlou operaci ruského vojenského letectva proti teroristům v Sýrii. Rijád se rozhodl zvýšit dodávky zbraní třem skupinám takzvané „syrské opozici“.

9; Mosijčuk obviněný z korupce přerušil po třech týdnech hladovku. Na rozdíl od Mosijčuka ukrajinská návodčí Savčenko obviněná v Ruské federace z napomáhání vraždě ruských novinářů hladověla několik měsíců, což se ale kupodivu nijak neodrazilo na jejím vzhledu.

10; Střely s plochou dráhou letu z Ruské federace zabily čtyři íránské ovce – senzační odhalení ukrajinských médií. Podle informací kanálu „1+1“ výbuch neznámého původu poškodil kolem stovky domů, zranil tři lidi a zabil čtyři ovce v jedné z íránských provincií. Ukrajinská média z toho obvinila Rusko.

11; Šéf ministerstva zahraničí Itálie: Velice doufám, že sankce proti Rusku budou zrušeny. V rozhovoru s italskými novináři se Paolo Gentiloni zmínil o otázce zrušení sankcí v souvislosti s plněním Minských dohod. Otázku zrušení či prodloužení protiruských sankcí bude Evropská unie projednávat v lednu 2016.

12; Ohnivé peklo u syrského města Hamá: Letecké údery a dělostřelecká příprava před útokem. Ruské letectvo bombarduje pozice teroristů v předměstích města Hamá.

13; Kyjev s obavami očekává průvod radikálů-neonacistů. V Národní gardě Ukrajiny už sdělili, že budou připraveni dělat provokace a zdůraznili, že budou mít odpovídající ochranu.

14; USA podezírají Toyotu z dodávek automobilů teroristům Islámského státu. Bojovníci teroristické skupiny Islámský stát upřednostňují pick-upy Toyota Hilux kvůli možnosti instalovat na automobilu kulomet.

15; Na dieselovém skandálu s Volkswagenem vydělají Děripaska a Potanin. Skandál Volkswagenu umožní ruským byznysmenům slušný výdělek, píše list Izvestija.

16; Kdo letos obdrží Nobelovu cenu míru? Merkelová nebo Snowden? Před vyhlášením jména laureáta letošní Nobelovy ceny míru experti a bookmakeři předpokládají, že favority jsou kancléřka Německa Angela Merkelová a Edward Snowden.

17; Puškov: V EU začaly změny. Předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky kladně ocenil prohlášení předsedy Eurokomise o tom, že Západ by měl jako rovný s rovným spolupracovat s Ruskem.

18; Íránský generál byl zabit bojovníky Islámského státu v syrském Aleppu. Ministr zahraničních věcí Íránu Mohammad Džavád Zaríf už dříve informoval, že v Sýrii se nacházejí jen íránští vojenští poradci. Generálmajor Husajn Hamdání zahynul ve čtvrtek v noci na okraji Aleppa.

19; Islámský stát je solidární s „revoluční opozicí“ a šíří letáky s výhrůžkami genocidy.

20; The Guardian: Putinův plán funguje. Vojenská kampaň prezidenta Ruska Vladimira Putina v Sýrii ohromuje Západ, což potvrzuje efektivitu plánu ruského lídra, píše list The Guardian.

21; Rozvědka Doněcké republiky objevila v Kramatorsku tři americké bezpilotní letouny. Informoval o tom zástupce velitele sboru ministerstva obrany Republiky Eduard Basurin.

22; Pravý sektor obsadil areál pionýrského tábora na okraji Gorlovky, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

23; Nobelovu cenu míru dostali účastníci jasmínové revoluce v Tunisu. Rozhodnutím norského Nobelova výboru byla cena přiřknuta Tuniskému národnímu dialogovému kvartetu.

24; Evropská unie se nechystá zavádět sankce proti Rusku kvůli Sýrii. Vysoce postavený představitel Evropské unie popřel informace některých médií, že operace ruského válečného letectva v Sýrii bude mít za následek zavedení nových sankcí.

25; Když je tvá společnost nemocná: USA – 406 tisíc vražd za 12 let. Jsou v našem šíleném světě případy, kdy i Barack Obama říká pravdu. K podobným zázrakům patří nedávné prohlášení amerického prezidenta, že USA se topí v masových vraždách a střelbě do lidí.

26; V Mukačevu byl v noci zapálen cikánský tábor.

37; Vysloužili jsme si image evropského žebráka, píší ukrajinští experti o výsledcích reforem. Nekonal se žádný průlom ani ve vnitřní ani mezinárodní politice. K tomuto závěru došli na tiskové konferenci ukrajinští experti poté, co projednali průběh reforem v zemi.

38; Odveta: Rusko blokuje tranzit ukrajinských nákladů přes své území. Ruská federace nedala Ukrajině kvóty na tranzitní nákladní dopravu přes své území na čtvrtý kvartál roku 2015.

39; Jaceňuk pózoval reportérům na pozadí s králíkem. Správně vybrat pozadí pro fotografii je nesmírně důležité, posmívají se uživatelé sociálních sítí. Jaceňuk má na Ukrajině už léta přezdívku „Królik“ kvůli svému nevzhlednému předkusu.

40; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin pětkrát porušila režim příměří, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Obec Žabičevo byla ostřelována ze strany obcí Opytnoje a Peski a z okolí Volvo-centra, oznámil Eduard Basurin.

41; Šéf ukrajinské delegace OSN se sám dostal do působnosti zákona o „dekomunizaci“. Porošenko s takovým patosem vyprávěl v OSN o roli Ukrajiny při vytvoření této organizace, jako by to byla jeho osobní zásluha. Avšak současně skutečné zakladatele OSN na Ukrajině zapisují do seznamů pro dekomunizaci.

42; Mezi obyvateli Doněcké a Luganské republiky se v poslední době šíří panické nálady a fámy. Rusko nás opouští, orientuje se na Sýrii, teď nás strčí zase do chřtánu Ukrajině...

43; A opět střelba na univerzitě v USA: ví se o jedno mrtvém. Několik dalších je zraněno.

44; Rezidence prezidenta Porošenka v Kozině. Ukrajinský poslanec Lucenko zveřejnil na síti videonahrávku rezidence prezidenta Porošenka v Kozině.

45; Profesorka elitní školy MGIMO: Doufám, že prezident Ruské federace nikdy nedostane Cenu míru. Politoložka Jelena Ponomarjova je přesvědčena, že kdysi prestižní cena se znečistila angažovaností a začala sloužit ideálům Západu.

46; Syrská armáda zaznamenává první úspěchy po začátku útoku.

47; Ukrajinci žádají Porošenka, aby poslal Jaceňuka okamžitě na frontu nebo na Guadeloupe. Na stránce elektronických petic prezidenta Ukrajiny se nadále objevují požadavky, které se týkají dalšího osudu předních funkcionářů země.

48; Ruská vojenská základna v Abcházii dostala 30 nových obrněných transportérů BTR-82AM na vyzbrojení mostostřeleckých jednotek.

49; Kasperského laboratoř: Aplikace z Google Play se zmocňovala dat ze sociální sítě VKontaktě. Obětí této škodlivé aplikace se mohly stát stovky tisíc uživatelů zařízení na Androidu, převážně z Ruska.

50; Ukrajince nepouštějí do Izraele. Důvodem pro znepokojení ukrajinské strany se stal významný nárůst množství žalob občanů Ukrajiny na bezdůvodnost odmítnutí vstupu do Izraele na hraničních přechodech, říká se ve zprávě Ministerstva zahraničí.

51; Americký torpédoborec Porter vyzbrojený střelami s plochou dráhou letu vplul do Oděského přístavu, kde se zdrží několik dní.

52; Úspěšný útok proti teroristům. Syrská armáda začíná dobývat dříve ztracená území.

53; Siluanov: Ministerstvo financí není ochotno ke kompromisům ohledně ukrajinského dluhu. Setkání ruského ministerstva s ukrajinskou kolegyní se bude konat v nejbližších hodinách v hlavním městě Peru Limě.

54; Import do Ruska ze zemí dalekého zahraničí se snížil o 38%. Podle předběžných informací celní statistiky činil období leden až září 2015 import zboží ze zemí dalekého zahraničí v cenovém vyjádření 118.456,6 milionu dolarů.

55; Tři multimilionáři se složili na agitaci za vystoupení Velké Británie z EU. Financují vytvoření mezistranické skupiny, která bude agitovat za vystoupení země z Evropské unie.

56; Gazprom plánuje od 12. října zahájení dodávek plynu na Ukrajinu. Šéf Gazpromu Alexej Miller oznámil dosažení dohody s Naftogazem Ukrajiny o provedení platby za dodávku plynu dne 9. října, což umožní zahájení dovozu plynu na Ukrajinu od 12. října.

57; Vojenské letectvo Ruské federace uskutečnilo nejmohutnější úder za celou historii této speciální operace v Syrské arabské republice. Útoky jsou vedeny na objekty mezinárodní teroristické organizace Islámský stát na území Syrské arabské republiky, hlásí ministerstvo obrany Ruské federace.

58; Nacházet se trvale v atmosféře živočišné nenávisti vůči Donbasu bylo k nevydržení. Redaktor ukrajinské televize se přestěhoval do Doněcka. Redaktor kanálu „Ukrajina“ Alexandr Mozgovoj se přestěhoval z Kyjevě do Doněcka. Nějaký čas ho nebylo vidět v informačním prostoru, ale nyní poskytl obsáhlé interview Prvnímu republikovému kanálu Doněcké televize.

59; Šéf Doněcké republiky podepsal pokyn o přesunutí místních voleb na rok 2016. Sdělil to dnes předseda Národní rady Doněcké republiky.

60; Obama považuje Janukoviče za zkorumpovanou loutku Putina. Prezident USA během interview komentoval akce Ruska v Sýrii a řekl, že pan Putin nyní používá svá vlastní vojska k tomu, aby posílil pozici svého jediného spojence.

61; Puškov: Zrušení sankcí na raketové palivo je prvním krokem k revizi politiky EU. Rozhodnutí Evropské unie potvrzuje, že v důsledku omezujících opatření trpí i samotná Evropská unie, poznamenal předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky.

62; Arktičtí motostřelci zlikvidovali „teroristy“ na Nové Zemi. Nacvičovaly se námořní akce na pravděpodobných směrech ústupu teroristů.

63; Centrální banka Ruska: Únik kapitálu z Ruské federace se zpomaluje, objem pochybných operací se snižuje. Podle výsledků třetího kvartálu byl poprvé za pět let zaregistrován příliv prostředků.

64; V USA dochází jedy pro popravy. Preparátů začíná být nedostatek.

65; Situace na frontách v Sýrii není jednoduchá. Operace vládních vojsk v Sýrii je vedena ve dvou hlavních směrech.

66; V Kyjevě se u zastoupení Evropské unie konala akce proti proevropskému kursu Ukrajiny. Aktivisté uspořádali happening se spálením evropského pasu.

67; Ponorka „Rostov na Donu“ zničila cíl raketou z komplexu Kalibr v Barentsově moři. Námořní cíl, který se nacházel ve vzdálenosti několika stovek kilometrů, byl zničen s vysokou přesností, sdělili na ministerstvu obrany.

68; Radikální strana navrhuje likvidaci podniku Naftogaz Ukrajiny. Příslušný návrh rozhodnutí byl odeslán k posouzení veden parlamentu.

69; Islámský stát vede rozhovory s Ukrajinou o dodávkách protileteckých komplexů proti ruskému letectvu. Teroristé z Islámského státu hledají kontakty s ukrajinskými úřady pro zahájení dodávek protiletadlových raketových komplexů, s jejichž pomocí by bojovníci mohli čelit ruskému letectvu v Sýrii.

70; Expert: V syrském konfliktu nejsou žádná „umírněná“ uskupení. Podle šéfa analytického centra The Future of Freedom Foundation všechny protivládní síly se uchylují k násilí a proto se nemohou nazývat umírněnými.

71; Porošenko ujišťuje, že dobrovolnické bataliony na linii dotyku žádné nejsou. Podle jeho slov kdyby se takové formace objevily v zóně silové operace, policie by je rychle odzbrojila.

72; Mnozí si dnes kladou otázku, zdali je v dnešní politice Spojených států zdravý rozum, říká bývalý gubernátor USA. Bývalý gubernátor Nového Mexika a možný kandidát na funkci prezidenta USA za Libertariánskou stranu Harry Johnson poskytl interview redaktorce Russia Today Sofii Ševardnadze. Během rozhovoru se politik vyjádřil k situaci v Sýrii a také se zmínil o nadcházejících amerických volbách.

73; Experti předpovídají ekonomický pokles v USA. Odložení zvýšení procentní sazby ze strany Fedu, panika na světových fondových trzích a nyní ještě růst očekávání ekonomického propadu v USA...

74; Energetici už zcela obnovili dodávky elektřiny v celém Lugansku, sdělil úřadující generální ředitel Luganské energetické společnosti Alexandr Jemeljaněnko.

75; Putin se v neděli sejde s korunním princem Abu Dhabí, zástupcem Nejvyššího velitele Ozbrojených sil Spojených arabských emirátů Mohamedem Al Nahajanem.

76; Zpoždění vakcinace proti dětské obrně na Ukrajině ohrožuje životy 1,8 milionu dětí. 1. září ministerstvo zdravotnictví Ukrajiny potvrdilo nárůst počtu případů dětské obrny, konkrétně odhalení nebezpečného viru u dvou dětí v Zakarpatsku.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 10.10.2015 – ráno:

1; Peskov: Vojenská operace Ruska v Sýrii není břemenem pro státní rozpočet. Tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov zdůraznil, že Ruská federace se neúčastní pozemní operace a omezuje se pouze na operaci vzdušných sil na podporu syrské vládní armády.

2; USA chtějí útočit na objekty Sýrie jako odpověď na letecké údery Ruské federace, vyplývá z komentářů expertů. Předseda výboru pro ozbrojené síly senátu USA John McCain prohlásil, že USA musí zaútočit na objekty důležité pro Bašára Asada v reakci na letecké údery Ruska proti Islámskému státu.

3; OBSE: Pravý sektor dělá nezákonné prohlídky automobilů na hranici Ukrajiny a Krymu. Pravicoví radikálové na hranici s Krymem málem zabili občana Kyjeva kvůli 2 kg rajčat. Dnes tento do nebe volající případ upoutal pozornost mezinárodních pozorovatelů z OBSE.

4; Neznámý pachatel zahájil střelbu na univerzitě v Texasu. Jsou zranění. Za včerejšek to byl už druhý incident v USA, kde došlo ke střelbě.

5; D. Stěšin, A. Koc: Proč vítězí Rusko v Sýrii? Internetový deník KP.ru zkoumá události v Sýrii z jiného pohledu, který zůstává skrytý běžnému turistovi. Mnoho věcí se tím objasní.

6; Dopisovatel a fotograf turecké agentury zahynul v Sýrii během teroristického činu. Turecký dopisovatel v Sýrii Sálih Mahmúd Leila zahynul na předměstí města Aleppo během teroristického činu organizovaného teroristy Islámského státu, prohlásil ředitel Istambulského oddělení agentury Anadolu Husejn Altynalan.

7; Neznámí pachatelé vrhli granát do dvora soukromého domu ukrajinského poslance Kivalova v Oděse.

8; Teroristé Islámského státu vzali více než 200 rukojmích v irácké provincii Kirkúk. Jak sdělují média, extremisté obvinili unesené osoby z šíření informací o místě pobytu šéfů Islámského státu kurdským silám domobrany a bezpečnostním silám Iráku.

9; Šéf Krymu vyzval obyvatele, aby nejezdili na Ukrajinu. Nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov vyzval obyvatele poloostrova, aby se vzdali svých cest na Ukrajinu kvůli hrozbě agrese ze strany ukrajinských radikálů.

10; Ve světle posledních halasných světových událostí všichni analytici jako o závod malují působivé mapy s potenciálním doletem ruských raket z vod Kaspického a Černého moře.

11; Situace v Sýrii není jednoduchá. Operace vládních vojsk v Sýrii se rozvíjí ve dvou hlavních směrech.

12; Syrská vojska za podpory ruského letectva osvobodila město Al Bachsá. Syrská armáda osvobodila městečko Al Bachsá na severu provincie Hamá, oznámil ruským novinářům náčelník politického vedení syrské armády Sámir Sulejmán.

13; V Kramatorsku byl nalezen americký bezpilotník.

14; Syrská armáda zlikvidovala více než stovku islámských ozbrojenců.
15; V Kyjevě došlo k hromadné přestřelce.

16; Ruské vzdušné síly dostaly novou leteckou techniku a družice.

17; Rozvědka USA se vymlouvá kvůli své zpravodajské slepotě vůči Rusku. Americká rozvědka si stěžuje a to, že nedisponuje informačními možnostmi v Putinově okolí.

18; Kadyrov se vyjádřil k reakci Západu na leteckou operaci Ruska: Zdálo by se, že celý svět musí tleskat, ale USA a západní země projevují starosti ohledně ztrát na straně Islámského státu, prohlásil nejvyšší představitel Čečenské republiky.

19; Anton Siluanov: Pokud Ukrajina nezaplatí dluh, Rusko se obrátí na soud. Ministr financí Ruské federace Anton Siluanov dnes prohlásil, že Rusko bude vymáhat splnění ukrajinských finančních závazků třeba i u soudu.

20; Evropa vyzývá k Třetímu Majdanu. Německá média: Bez další revoluce demokracie na Ukrajině nebude.

21; Fotbalisté Ruské federace zvítězili nad Moldávií a zajistili si účast ve vyřazovacích zápasech mistrovství Evropy.

22; Změna tónu: Evropa je připravena zrušit sankce v souvislosti se stabilizací situace v Donbasu. Po stabilizaci situace v Donbasu začíná Evropa zmírňovat sankce zavedené proti různým odvětvím ruské ekonomiky v roce 2014.

23; Ozbrojenci zabíjeli lidi jen tak... Dopisovatel Prvního kanálu se vrátil z osvobozeného města Bachsá, které bylo včera osvobozeno od teroristů.

24; V Kremlu byla Obamova slova o Janukovičovi jako Putinově loutce označena za nemístná. Dmitrij Peskov dále zdůraznil, že Kreml nesouhlasí s Obamou, že se Rusko operací v Sýrii snaží převzít roli lídra v oblasti.

25; Ruské bojové vrtulníky útočí raketami na pozice Islámského státu v Sýrii.

26; Islámský stát budou spalovat i těžkými plamenomety. Do Sýrie byly na kamionech přesunuty těžké plamenomety „Solncepek“.

27; Egypt v sobotu podepíše dohodu o nákupu Mistralů ve Francii. Ceremoniál podpisu smlouvy na dodání dvou vrtulníkových lodí vyrobených původně pro Rusko se bude konat v Káhiře.

28; Útočná operace syrské armády. Jednotky syrského. Útočného sboru zahájily útok. První za několik let. Začátek operace oznámil osobně náčelník generálního štábu generál Alí Abdullah Ajúb.

29; Média: Počet obětí srážek mezi Palestinci a izraelskými vojáky se zvýšil na osm. Podle údajů čínské agentury je mezi obětmi i žena.

30; V chersonském parku se zabydlel obtloustlý úchylný trpaslík. Média sdělují, že po úchylovi usilovně pátrá policie na základě popisu.

31; V USA byli zadrženi dva podezřelí z podílu na střelbě na Univerzitě Jižního Texasu. Identita zadržených nebyla zveřejněna a není upřesněno, zdali se jedná o studenty.

32; Na vyklizených pozicích po teroristech Islámského státu byly nalezeny americké padáky a výzbroj. Na videu, které na svém Twitteru umístil novinář Chader Ach-Choj skupina Iráčanů ukazuje pravděpodobně americké padáky a bedny s výzbrojí objevené na pozicích Islámského státu.

33; Muž byl přistižen při pokusu propašovat do USA v nákladním autě skoro 40 migrantů.

34; Ministryně financí Ukrajiny opustí funkci v případě, že vláda upustí od reforem. Natalija Jaresko prohlásila, že pokud premiér Ukrajiny a prezident přestanou podporovat program přestavby ukrajinské ekonomiky, nebude mít zájem zůstávat ve funkci.

35; Ministerstva financí Ruska a Ukrajiny se nedohodla na restrukturalizaci dluhu Kyjeva ve výši 3 miliard dolarů. Ministryně financí Ukrajiny sdělila, že země nemá v úmyslu poskytnout Rusku výhodnější podmínky pro splacení eurobondů ve výši 3 miliard, než jsou ty, které byly vypracovány se skupinou soukromých věřitelů.

36; Krize v Evropě: V Benátkách budou rozprodávat muzeální poklady, aby doplnili městskou pokladnu. Jde o obrazy Gustava Klimta a Marca Chagalla.

37; Fotbalová federace Moldávie: Za chování fanoušků nás čeká pokuta nebo diskvalifikace stadionu. Během zápasu fanoušci moldavského národního mužstva, kteří byli rozestaveni v sektorech za branami, skandovali hesla politického charakteru a prezentovali transparenty s politickými hesly.

38; V Dagestánské vesnici byl zaveden režim protiteroristické operace. Příslušníci ozbrojených složek hledají ozbrojence v dagestánské obci Gimry.

39; Svoboda slova: V Turecku byl novinář Bülent Keneş zatčen kvůli urážce prezidenta na Twitteru. V Istanbulu byl zatčen šéfredaktor jednoho z hlavních anglickojazyčných novin Today’s Zaman. Je obviněn z urážky prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdoğana a jeho okolí.

40; Čím bankrot Kyjeva ohrožuje jeho obyvatele? Novináři zjišťovali, kdo zadlužil město 12,5 miliardami hřiven a z čeho bude město splácet. „V nejbližší době budou komplikace s novými úvěry, ale ty nám stejně už nikdo nedá“, uklidňují experti.

41; Nabiullina získala ocenění jako nejlepší šéfka centrální banky na světě. Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullina získala v pátek cenu časopisu Euromoney jako nejlepší mezi šéfy centrálních bank v roce 2015.

42; Během Protiteroristické operace v Dagestánu byli zlikvidování dva ozbrojenci, jeden policista byl zraněn. Aktivní fáze speciální operace pokračuje. V opevněném domě se nadále skrývá další člen místní teroristické bandy.

43; Doněcká republika navrhuje Ukrajině spustit noční železniční spojení. Představitelé Doněcké republiky na rozhovorech ekonomické kontaktní podskupiny v Minsku trvají na zahájení železniční dopravy přes linii dotyku v noční dobu.

44; Palebná stěna: Začátek včerejšího útoku syrské armády na severu provincie Hamá. Byly zveřejněny videozáběry z bojových akcí syrské armády ze dne 8.10.2015.

45; Protiakce u Damašku: Vládní vojska Sýrie útočí na teroristy z Islámského státu zbraněmi ukořistěnými na základně ozbrojenců.

46; Zdivočelá zvířata: O co připravili svět ozbrojenci Islámského státu civilizovaný svět: Na jaře 1945 Rudá armáda ušetřila Američany rozbombardovanou drážďanskou obrazárnu, která je nepochybně Mekkou světového výtvarného umění. Bojovníci Islámského státu záměrně ničí historické skvosty všude, kam přijdou.

47; V tureckém hlavním městě došlo ke dvěma výbuchům. Jsou mrtví a zranění. K explozím došlo v okolí vlakového nádraží v Ankaře.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 10.10.2015 – přes den:

1; Ke vzplanutí třetí světové války chybí už jen poslední jiskra, píše Daily Telegraph. Třetí světová válka mezi NATO na jedné straně a Čínou či Ruskem na straně druhé může začít třeba hned zítra. Jak taková válka začne, píší autoři článku britského listu Daily Telegraph.

2; Teroristé Islámského státu počmárali město hrozbami na adresu Ruska. Nejdřív zničíme Sýrii, potom Rusko a potom se přesuneme do Číny, je napsáno na stěnách domů ve městě Daraja dobytém syrskou armádou.

3; V hlavním městě Turecka nedaleko vlakového nádraží došlo ke dvěma výbuchům. Přímo na místě bylo zjištěno dvacet mrtvých, ale toto číslo může být nakonec až několikanásobně vyšší.

4; Na dvoře poslance kandidujícího na starostu Oděsy vybuchl granát. Politik tvrdí, že dostává zprávy s výhrůžkami a spojuje událost s tím, že je kandidátem na post starosty Oděsy.

5; Ukrajinské letadlo se porouchalo cestou do New Yorku. Cestující čekali na náhradní let přes dvacet hodin a spali na křeslech a na podlaze letiště ve Varšavě.

6; Na síti se po poledni objevilo video zachycující moment výbuchu v Ankaře.

7; Dosáhneme-li úspěchu v Sýrii, zlepšíme tím své postavení na Ukrajině nebo třeba i v Zanzibaru. Redaktor Michail Leonťjev řekl svůj názor, proč se Rusko pustilo do vysoké hry.

8; Během zásahu v Dagestánu zahynul bojovník jednotky zvláštního nasazení. Příslušníci ozbrojených složek zlikvidovali trojici ozbrojenců v Dagestánské obci Gimry.

9; V Kyjevě bylo zadrženo šest lidí, kteří plánovali výbuch vojenského komisařství, hlásí SBU. O překaženém teroristickém činu informoval předseda SBU Vasilij Gricak.

10; V ukrajinské armádě oznámili zahájení stahování dělostřelectva ráže do 85 mm. Kromě toho představitel generálního štábu ukrajinské armády Vladislav Selezňov prohlásil, že do 18. října Ukrajina dokončí stahování minometů z frontové linie.

11; Počet obětí teroristických činů v Ankaře vzrostl na 30 a pravděpodobně ještě poroste. Prezident Ruska Vladimir Putin vyjádřil soustrast prezidentu Turecka v souvislosti s úmrtím civilních osob.

12; Syrská armáda díky operaci ruského letectva osvobodila údolí Kýn. Bojovníci Fronty An-Nusrá ustoupili z údolí Kýn, nyní syrští vojáci čistí a odminovávají obce v údolí, sdělil generál syrské armády Sámir Sulejmán.

13; „Neviditelní“ příslušníci jednotek zvláštního nasazení ruských ozbrojených sil vytáhli „Tigery“ z pasti. V Pskovské oblasti probíhá cvičení armádních specnazovců. Jde o svéráznou zkoušku fyzické přípravy a zacházení se zbraněmi.

14; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin jednou porušila režim příměří, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinská armáda použila střelné zbraně a automatický granátomet (AGS).

15; Luganská republika zahájí stahování minometů příští týden. Jaščenko zdůraznil že národní milice přesně plní body Dodatku ke Komplexu opatření k plnění Minských dohod.

16; Město Al-Bachsá v provincii Hamá osvobozené od teroristů z An-Nusrá a Islámského státu je poseté těly zavražděných civilních osob.

17; Ruské letectvo za 24 hodin zničili 29 polních táborů Islámského státu.

18; Syn radikální poslankyně byl přistižen za volantem auta zabaveného pro potřeby ATO. Po rozmluvě s poslankyní Oksanou Korčinskou propustila policie řidiče domů.

19; Ukrajinská armáda přesunula na frontu tanky a samohybné houfnice. Ministerstvo obrany Doněcké republiky nevylučuje obnovení ostřelování. Ukrajinští vojáci posilují svou přítomnost, domobrana Doněcké republiky nevylučuje obnovení ostřelování území Republiky.

20; Letecké údery ruského letectva vážně podlomily bojové možnosti Islámského státu. Byla zveřejněna nová zpráva ministerstva obrany Ruské federace. Během posledních 24 hodin ruská letadla v Syrské arabské republice pokračovala v úderech na infrastrukturu teroristického uskupení Islámský stát, oznámilo ministerstvo obrany Ruské federace.

21; „On mi bombardoval můj Islámský stát!“ Teroristé si stěžují, že jim ruské letectvo zničilo sklad municí. Ozbrojenci teroristické skupiny Liva Sukur al-Džabal“ citují Nietzscheho a stěžují si, že ruské letectvo zničilo jejich hlavní sklad s municí.

22; Porošenko: Válka na Ukrajině hned tak neskončí. Do míru v Donbasu je ještě daleko.

23; Syrská armáda úspěšně rozvíjí útok a osvobozuje nové obce.

24; Ukrajinci už nechtějí do Evropy: V Kyjevě proběhlo shromáždění proti asociaci s EU. Demonstranti si myslí, že Ukrajina se stala jen zneužitou hříčkou v rukou Evropy a USA.

25; Šéf Doněcké republiky přesunul konání voleb na 20. dubna 2016. Šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko podepsal výnos o přeložení voleb do místních samospráv v Doněcké republice na 20. dubna 2016, informuje dnes stránka Rady ministrů Doněcké republiky.

26; Byla zveřejněna další videa, jak letectvo Ruské federace ničí bunkry Islámského státu, velitelské stanoviště a nahromaděnou vojenskou techniku. Jsou na nich vidět přímé zásahy leteckých pum a detonace zasažené munice.

27; Ve Švédsku lesbická biskupka navrhla sundat z kostela kříže. První lesbická biskupka na světě vyzvala k sejmutí křížů z kostelů, aby neurážely city muslimů.

28; Egypt podepsal dohodu o nákupu dvou Mistralů od Francie. Ceremoniál podpisu proběhl v Káhiře za přítomnosti egyptského prezidenta a francouzského prezidenta.

29; Anatolij Šaríj píše o podlosti ukrajinských médií, Geraščenkově zákeřnosti a zbabělosti Ukrajinců. Známý mediální expert Anatolij Šaríj vypráví o tom, jakých podlostí se dopouštějí ukrajinská média, jak zákeřné je počínání Antona Geraščenka a že zbabělost je vlastnost většiny Ukrajinců.

30; Ukrajinská armáda ostřelovala Doněck, hoří velký činžovní dům. Ukrajinští vojáci ostřelovali Kyjevský obvod Doněcka. V ulici Vzletnaja začal hořet devítipatrový obytný dům.

31; Ukrajinská armáda ostřelovala sídliště Vesjoloje, byl zabit bojovník Doněcké republiky, dva byli zraněni. Dnes v 14:25 hod ze strany pozic ukrajinské armády v okolí obce Peski byly z minometů ráže 120 mm ostřelovány pozice armády Doněcké republiky dislokované v obci Vesjoloje.

32; Pracovníci Kontrolního a koordinačního centra a OBSE přikročili k obhlídce místa ostřelování v Doněcku, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinská armáda přistoupila ke zločinnému ostřelování objektů ze strany ukrajinské armády, při kterém došlo k požáru devítipatrového obytného domu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 10.10.2015 – večer:

1; Obama je ochromen politickou obrnou kvůli akcím Ruska v Sýrii. Obama a jeho poradci se pořád nemohou vzpamatovat a zorientovat s v „Rubikově kostce“ blízkovýchodní politiky, kde každý jejich krok jakoby oddaloval řešení konfliktu, píše americký list New York Times.

2; V různých provinciích Sýrie dnes pokračovaly prudké boje mezi syrskou armádou a teroristy.

3; Sportovci Ruské federace dosáhli rekordu v počtu medailí na vojenských hrách v Koreji. Šesté světové hry končí v Jižní Koreji. Ruské mužstvo se 135 medailemi překonalo předcházející rekord,který vydržel dvacet let.

4; Kolem sta tisíc lidí protestovalo v Berlíně proti Obchodní dohodě mezi EU a USA (TTIP). V Berlíně dnes proběhla demonstrace, jejíž účastníci protestovali proti vytvoření svobodného obchodu v rámci transatlantické smlouvy o partnerství v oblasti obchodu a investic TTIP.

5; Rakouská rodina vybudovala pomník sovětským vojákům. Obyvatelé spolkové země Dolní Rakousy Johannes a Markus Rieglerovi v roce 70. výročí vítězství v Druhé světové válce na svůj účet vybudovali památník sovětským vojákům a francouzskému válečnému zajatci.

6; Syrská armáda osvobodila od teroristů město Atšan a uzavírá Islámský stát do obklíčení. Pokračuje útok syrské armády na strategické výšiny a vojáci se snaží uzavřít teroristy v kotli.

7; Syrská armáda osvobodila dvě obce poblíž turecké hranice. Podle slov vojenského zdroje začal útok v noci na sobotu.

8; Vladimir Putin projednal se členy Bezpečnostní rady situaci v Sýrii a postup operace ruského letectva. Podle slov tiskového tajemníka ruského prezidenta na operativním setkání se projednávaly také aktuální vnitropolitické sociálně-ekonomické otázky.

9; Křížová výprava a Svatý džihád – náboženský faktor v informační válce proti Rusku v Sýrii. Efektivnost ruských leteckých úderů vede zahraniční patrony teroristických skupin k aktivizaci úsilí na „informační frontě“.

10; Sýrie: Těžké boje jsou sváděny o Džub al-Achmar na severovýchodě provincie Latakíja.

11; Následkem ostřelování ze strany ukrajinské armády v obci Vesjoloe v Jasinovatském okrese Doněcké republiky byli zraněni dva doněčtí vojáci a jeden byl zabit. Všichni tři přišli teprve nedávno na frontu v rámci rotace.

12; Simferopolský střelec Bekir Něbijev byl nalezen mrtev. 10. října večer kolem 18:00 hod. bylo objeveno tělo pětapadesátiletého Bekira Něbijeva. Mrtvolu našli na sídlišti Fontany, kde stojí jeho dům.

13; Letadla NATO letecky zaútočila na elektrorozvodné stanice poblíž Aleppa. Posledních 24 hodin probíhají u Aleppa se střídavým úspěchem tvrdé boje mezi syrskými vládními vojsky a ozbrojenci Islámského státu.

14; Bývalý agent britské rozvědky: Západ je rozzuřen tím, že Rusko jedná rychleji než NATO. Jedna z příčin hysterické reakce Západu na akce Ruska v Sýrii spočívá v tom, že Moskva demonstrovala unikátní operativnost při zahájení takto komplikované vojenské akce.

15; Putin označil teroristický akt v Ankaře pokusem o destabilizaci situace v Turecku. Prezident Ruska Vladimir Putin prohlásil, že efektivního boje proti terorismu bude moci být dosaženo jen za podmínky koordinace společného úsilí.

16; Kosačov: Rusko navázalo kontakt s opozicí v Sýrii. Ruské úřady navázaly kontakty s umírněnou pozicí, prohlásil šéf mezinárodního výboru Rady Federace Ruska Konstantin Kosačov.

17; U teroristů padají bomby. Ozbrojenci uskupení Liva Sukur al-Džabal jsou hluboce rozhořčeni bombardováním ze strany ruského letectva.

18; Státní department se vyhýbá otázkám o rozkradení půlmiliardy dolarů na přípravu umírněné opozice v Sýrii. Představitel Státního departmentu prohlásil, že USA ukončí program přípravy a přeorientují se na otázky vyzbrojení a vybavení ozbrojenců takzvané „umírněné syrské opozice“.

19; Šéf Zvláštní monitorovací mise OBSE Ertuğrul Apakan je znepokojen incidentem ohledně ostřelování území Doněcké republiky a vyzval znesvářené strany k maximální zdrženlivosti.

20; Wall Street Journal: Nadvláda USA na Blízkém Východě se chýlí ke konci. Díky operaci v Sýrii extrémně posílil vliv Ruska, zatímco pozice USA v regionu slábnou, říkají dotazovaní analytici.

21; Porošenko vyzval „veterány ATO“, aby se aktivněji zapojovali do vymývání mozků dětí v ukrajinských školách. Petr Porošenko se na setkání s „veterány ATO“ vyslovil pro větší aktivitu při „vlastenecké výchově mládeže“.

22; Vicepremiér Krymu obvinil lídry krymskotatarského medžlisu z podpory Islámského státu. Vicepremiér krymské vlády Ruslan Balbek prohlásil, že lídři medžlisu krymských Tatarů se podílejí na verbování ukrajinských muslimů do řad teroristické organizace Islámský stát.

23; Běloruští pohraničníci zadrželi 200 Ukrajinců se zbraněmi a baseballovými pálkami, kteří jeli pořádat Majdan v Minsku. Běloruští pohraničníci nevpustili do země kolem dvou set občanů Ukrajiny, kteří nedokázali vysvětlit cíle svého příjezdu a uváděli vymyšlená jména jako lidi, kteří je pozvali.

24; Během bojů s Islámským státem v Sýrii zemřel hrdinskou smrtí velitel libanonského Hizballáhu. Jeden z vysoce postavených velitelů libanonské šíitské organizace Hizballáh zahynul během bojů s teroristy v provincii Idlíb na severozápadě Sýrie.

25; „Ruský MiG-29 byl sestřelen v Sýrii přímým zásahem z Twitteru...“ 10. října brzy ráno hned několik britských informačních agentur informovalo o tom, že turecké ozbrojené síly sestřelily ruskou stíhačku MiG-29, která narušila vzdušný prostor tohoto blízkovýchodního státu. Zdrojem těchto zpráv byl jediný post v sociální síti Twitter, jehož autor nedokázal uvést zdroj své informace.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 11.10.2015 – ráno:

1; Na letecké základně Chmejmim v Sýrii se konal koncert pro ruské vojáky, řekl zástupce ruských vzdušných sil, sdělil plukovník Igor Klimov.

2; V okolí Alčevska došlo k několika výbuchům. Podle předběžných zpráv proti bezpilotníkům ukrajinské armády zasahovala protiletecká obrana Národní policie Luganské republiky.

3; Tuka podvedl národ a uznal svou bezmoc, když neotevřel hraniční přechod u Stanice Luganské. Šéf Luganské republiky Igor Plotnickij obvinil vedoucího tzv. vojensko-občanské administrativy Luganské oblasti Georgie Tuku z bezmoci vůči příslušníkům trestních jednotek a ze zrady obyvatel Luganské oblasti.

4; Dvě učitelky rozdávaly dětem letáky Islámského státu ve Ferganě. V uzbeckém městě pracovníci policejních orgánů zadržely dvě učitelky, které šířily mezi svými žáky letáky v Rusku zakázané teroristické organizace Islámský stát.

5; Syrské jednotky zvláštního nasazení čistí města od bojovníků Islámského státu. Byly zveřejněny záběry pouličních bojů. Tvrdé letecké údery ruského letectva na pozice radikálních islamistů umožnily syrské armádě přejít do útoku.

6; Pravý sektor na hranici s Krymem nepouští přes hranici dělníky k poškozené elektrorozvodné stanici.

7; Porošenko slíbil oslavy dne vzniku UPA jako Velikonoce nebo Vánoce. Den vytvoření banderovské ukrajinské povstalecké armády bude na Ukrajině celostátním svátkem. Má se oslavovat mohutně – podobně jako Vánoce, Velikonoce nebo den nezávislosti Ukrajiny.

8; Včerejší úder Ukrajinské armády na Doněck vydávají ukrajinská média za likvidaci Giviho a Motoroly ze strany Doněcké republiky. Dnešní ostřelování Kyjevské oblasti ukrajinská média interpretují jako vnitřní neshody v rámci Doněcké republiky.

9; V Turecku se po krvavém teroristickém činu rozhořely masové protestní akce. V Istanbulu proběhlo mnohatisícové shromáždění proti teroristickému aktu, který stál život kolem stovky lidí. Protestní akce se konaly také ve městech Batman, Izmir a Diarbakir.

10; Gigantický asteroid proletěl kolem Země v noci na neděli. Asteroid o průměru až 2,5 km je jedním z největších, kteří se k Zemi přiblíží.

11; Pentagon: USA vyplatí kompenzaci za bombardování nemocnice v Afghánistánu. Peníze vyplatí příbuzným všech dvaadvaceti obětem a také těm, kdo byli v důsledku bombardování nemocnice „Lékařů bez hranic“ v Kunduzu americkým letadlem zraněni.

12; Poklonskaja:Mrtvolu simferopolského střelce roztrhala divoká zvířata. Tělo Bekira Něbijeva, který byl hledán po vraždě lékařů na simferopolské záchranné stanici, bylo nalezeno v lese. Oficiální příčina smrti bude určena až podle výsledků lékařské expertizy.

13; V Čadu zahynulo v důsledku trojitého teroristického činu 38 lidí. V obci Baka Sola v Čadu nedaleko nigerijské hranice došlo v sobotu ke třem výbuchům. Teroristický čin se stal nedaleko od místního trhu a utečeneckého tábora, ve kterém se nacházejí lidé skrývající se před džihádisty Boko Haram.

14; Bojovníci armády Luganské republiky v okolí města Sčasťje se připravují na zimu v zákopech.

15; Britské ozbrojené síly mají v případě ohrožení života právo útočit na ruská letadla nad Irákem, píše Daily Star. Piloti ze zemí NATO, včetně britských vojenských letců pilotujících stíhačky Tornádo schopné zasáhnout několik cílů najednou mají právo zaútočit ve vzdušném prostoru Iráku na ruská letadla, pokud bude ohrožen jejich život.

16; Letadla NATO zaútočila na opuštěnou základnu kurdské domobrany bojující proti Islámskému státu v Sýrii v Provincii Rakká. Pod příslibem anonymity o tom informoval velitel jednoho z oddílů kurdské domobrany.

17; V doněcké oblasti dva příslušníci Arťomovského oddělení SBU vymáhali od bojovníků ATO úplatek ve výši 350 tisíc hřiven. SBU pachatele zadržela.

18; Tisíce Afroameričanů uspořádaly demonstraci ve Washingtonu. Protestní akce se konala v souvislosti se sérií letošních incidentů za použití policejního násilí vůči Afroameričanům.

19; V Bělorusku byly zahájeny prezidentské volby. Podle informací Ústřední volební komise bude 11. října v činnosti více než šest tisíc volebních okrsků. Volby se týkají sedmi milionů voličů.

20; Dvě Palestinky byly zraněny v důsledku leteckého úderu Izraele na severu pásma Gazy. Dům Palestinců byl rozbořen. Ostřelování pokračuje už druhou noc za sebou kvůli pohraničním šarvátkám, při nichž od pátku zahynulo deset Palestinců a více než stovka jich byla zraněna.

21; Britský premiér zveřejnil podmínky, za nichž země zůstane v EU. Podle informací zdroj ve vládě zahrnuje plán základních požadavků čtyři základní body: Žádný evropský superstát, euro nesmí být považováno za jedinou evropskou měnu, právo Británie nedodržovat a rušit zákony, které jí nebudou vyhovovat, reforma EU tak, aby země platící eurem nedominovaly nad zbylými devíti zeměmi.

22; V hlavním městě Afghánistánu Kábulu došlo k výbuchu. Média informují, že cílem sebevražedného teroristy byl konvoj zahraničních vojáků. Údaje o obětech a zraněných zatím nejsou.

23; Koalici vedená Spojenými státy vůbec nemá v úmyslu boj proti terorismu, říká ministerstvo zahraničí Sýrie. Náměstek ministra zahraničí Sýrie Fejsál al-Mikdád si myslí, že koalice pro boj s Islámským státem v čele s USA se vůbec nechystala proti terorismu bojovat.

24; Řecké úřady dali k celonárodnímu posouzení návrh zákona o opatřeních „tvrdých úspor“. Své připomínky mohou lidé vyjádřit na internetové stránce „otevřená vláda“ do 9:00 hod pondělního rána.

25; Írán oznámil úspěšný test rakety dalekého doletu. Raketa Emad třídy země-země je schopna zasáhnout cíle s vysokou přesností. Je to první Íránská raketa,kterou je možné navádět a kontrolovat, dokud nezasáhne cíl, prohlásil ministr obrany Íránu generál Hossein Dehghan.

26; Bělorusové aktivně hlasují v prezidentských volbách. Občané země přicházejí do volebních místností s dětmi a dokonce s celými několikageneračními rodinami.

Zdroj. rusvesna.su

 

Neděle, 11.10.2015 – večer:

1; Národní policie Luganské republiky uskutečnila cvičení obranných manévrů. Cvičení se zúčastnily tři roty batalionu a připojené samostatné čety a dělostřelecké jednotky.

2; Rusku naklonění Kurdové pronikají do Aleppa, letectvo NATO bombarduje jejich týl namísto pozic Islámského státu.

3; Média: Turecká policie částečně určila identitu jednoho ze sebevražedných atentátníků. Podle předběžných údajů byl jedním ze zločinců muž mezi 25 a 30 lety.

4; Mediální expert Anatolij Šaríj se zamýšlí nad příčinami vymizení humoru z ukrajinských médií. Nejvíce se věnuje internetové stránce „Obozrevatel“.

5; Ústřední volební komise Běloruska: Volební účast v prezidentských volbách překročila 40%. Za více než dvě hodiny po otevření volebních místností hlasovalo kolem 4% voličů. Vezmeme-li v úvahu, že 36,5% voličů hlasovalo v předstihu, celková volební účast v tu chvíli už překročila 40%.

6; Lukašenko také hlasoval v běloruských prezidentských volbách. Ve volební místnosti č. 1 Centrálního obvodu Minska přivítali květinami mládežničtí aktivisté.

7; Ukrajinská armáda třináctkrát za posledních 24 hodin porušila režim příměří, říká Basurin. V současné době se situace v Doněcké republice prudce vyostřila, konstatoval Basurin.

8; „Krvežíznivci...“ - Zachar Prilepin se pozastavuje nad podivnou povahou těch, kdo se slastnou nedočkavostí očekává první sestřelení ruského letadla v Sýrii.

9; Národní policie Luganské republiky potvrzuje zahájení stahování dělostřelectva Kyjevem od linie dotyku. Kyjevská strana zahájila stahování dělostřelectva ráže menší než 100 mm od frontové linie, sdělil zástupce náčelníka štábu Sboru Národní policie Igor Jaščenko.

10; Vladimir Putin projedná situaci v Sýrii s korunním princem Abú Dhabí. Dnes se prezident Ruska Putin setkal s následníkem trůnu Abú Dhabí Muhammadem Nahajánem, který je zároveň zástupcem Nejvyššího velitele Ozbrojených sil Sjednocených arabských emirátů.

11; Rusko upozornilo na začátek operace v Sýrii jen ze své dobré vůle. Nás vůbec nikdo a nikdy při plánování a zahájení operací podobného typu neinformuje. A my jsme to udělali, prohlásil ruský prezident.

12; Letadla Ruské federace za posledních 24 hodin zlikvidovala 53 opevněných opěrných bodů teroristů, hlásí ministerstvo obrany. Informace z odposlechů radiové komunikace svědčí o panické náladě mezi teroristy Islámského státu v Sýrii, informuje úřad.

13; Teroristé se pokoušejí prorazit obklíčení. NATO místo Islámského státu bombarduje Kurdy. Sdělil to příslušník domobrany z Donbasu s přezdívkou Timur,který se nyní nachází v oddílu kurdského odporu a odpovídá za koordinaci akcí se syrskou armádou.

14; Expertiza potvrdila identitu simferopolského střelce. Experti dále potvrdili, že nábojnice nalezené v Něbijevově pušce se shodují s těmi, které byly objeveny na místě zločinu.

15; Známý politolog Sergej Markov uvádí šest důvodů, proč Lukašenko nezpochybnitelně zvítězí ve volbách: Politická a hospodářská katastrofa na Ukrajině, vysoká úroveň sociální spravedlnosti, osobní charisma prezidenta, televize prostá lidsky nedůstojných nemorálností, které se objevují v televizích na Ukrajině, v Litvě, v Polsku, ale také v Rusku, slabé možnosti proruské i proevropské opozice, spojenecká podpora Minska ze strany Ruska.

16; Ministerstvo obrany Doněcké republiky vyzvalo ukrajinskou stranu, aby předala OBSE údaje o ostřelování obce Vesjoloje. Ministerstvo vyzvalo ukrajinskou stranu, aby vyšetřila okolnosti včerejšího ostřelování a o výsledcích informovala OBSE.

17; Anatolij Šaríj promluvil o degradaci evropského tisku – kdysi solidních novin, které se nyní opírají o odkazy pochybných individuí v sociálních sítích.

18; Byla zveřejněna nová videa, jak jsou teroristé likvidováni ze vzduchu. Letadla vzdušných sil Ruské federace v Sýrii za 24 hodin zlikvidovala 53 opěrných bodů teroristů, sdělil oficiální představitel ministerstva obrany Ruské federace generálmajor Igor Konašenkov.

19; Byla zamítnuta žádost advokáta rodiny Borise Němcova o překvalifikování činu. Němcovova vražda nebude vyšetřována podle článku „atentát na veřejného činitele“.

20; Hlavní rusofob Švédska Carl Bildt se vystavil posměchu na Twitteru. Bývalý švédský premiér Carl Bildt známý svou protiruskou rétorikou, který ještě loni zaujímal pozici ministra zahraničí, se zesměšnil svými nedostatečnými znalostmi zeměpisu. Tureckou Ankaru označil za evropské město...

21; CNN: Americká letadla mají zakázáno se přibližovat k ruským. Představitelé ministerstev obrany USA a Ruska v sobotu projednali opatření, která pomohou odvrátit náhodné střety mezi letadly obou zemí v Sýrii, informuje CNN.

22; Analytik: Údery na Kunduz znamenají krach Obamovy doktríny. Rozvaliny nemocnice v afghánském Kunduzu vypovídají o zoufalých výsledcích americké politiky nejen v Afghánistánu,ale i v Pákistánu, Iráku, Sýrii, Jemenu, Somálsku a Libyi, myslí si sloupkař listu Nation Robert Dreyfuss.

23; Teroristé z Džabát an-Nusrá vedou palbu na pozice vládních vojsk. Bojovníci Džabát an-Nusrá se pokoušejí Kaťušemi zlikvidovat opevněné pozice vládních vojsk v Šabichu v okolí al-Madadžinu.

24; Před velvyslanectvím Ruské federace v Bulharsku proběhla demonstrace na podporu ruské vojenské operace v Sýrii.

25; Mezi zabitými v důsledku leteckých úderů iráckých ozbrojených sil není lídr Islámského státu. V okamžik úderů se kolona Abú Bakra al Bagdádího pohybovala v okolí Al-Karabilu. Lídr Islámského státu směřoval na schůzi vedení této teroristické organizace.

26; Porošenko slíbil, že okamžitě vrátí zbraně na pozice v případě narušení příměří. Prezident poznamenal, že se technika stahuje podle speciálně promyšleného plánu.

27; Za celou dobu realizace ATO na východě Ukrajiny bylo zahájeno 16 tisíc trestních stíhání za dezerci, prohlásil nejvyšší vojenský prokurátor Anatolij Matios.

28; Porošenko: Rozhodnutí o zrušení voleb v Doněcké a Luganské republice umožní vyhnout se eskalaci konfliktu. Už dříve šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko přesunul konání voleb do místních zastupitelstev z 18. října 2015 na 20. dubna 2016.

29; V Doněcké republice zvýšili cenu uhlí pro Ukrajinu. V Doněcké republice každý měsíc zvyšují těžbu uhlí. V září na teritoriu republiky bylo vytěženo skoro milion tun uhlí. Pro srovnání v červnu 2014 těsně před začátkem válečných událostí těžily šachty Doněcké oblasti 2,8 milionu tun uhlí.

30; Syrská armáda osvobodila dalších pět obcí v provincii Hamá. Podle slov velitele operace plukovníka Ibrahíma S. útok syrských vojsk začal po úderech ruského letectva.

31; Lavrov: Ruskáfedeace a Saúdská Arábie vyjádřili připravenost ke spolupráci ve vojenských otázkách. Prezident Ruska uskutečnil setkání s minstrem obrany Saúdské Arábie Muhammedem bin Salmanem.

32; Běloruská ústřední volební komise prohlásila prezidentské volby za platné, protože volební účast činila 51,2% voličů zapsaných v seznamech.

33; Porošenko: Ukrajina bude nadále dostávat nesmrtící zbraně od USA. Podle Porošenkových slov americký Kongres vyčlení značnou sumu na vojenskou pomoc Ukrajině.

34; Národní protiteroristický výbor: V Moskvě byla zadržena skupina připravující teroristický čin. V bytě, kde se skrývali bandité, bylo nalezeno a zneškodněno podomácku vyrobené výbušné zařízení.

35; Situace na Frontě v Donbasu se vyvíjí podle předpokladů expertů: Se stažením těžkých zbraní žádné náhlé zklidnění nenastalo.

36; Průzkum před volebními místnostmi: Lukašenko vede ve volbách prezidenta Běloruska. Podle údajů Sociologického institutu Běloruské akademie věd úřadující prezident vede s 82,9%. Institut „Eurasijský barometr“ mu dává 80,3%.

37; Režisér Oliver Stone: Doufám, že Putin v Sýrii zvítězí. Držitel tří Oskarů a tvůrce dokumentárních filmů o politice Washingtonu prozradil své názory na roli Ruska v Sýrii a na změnu USA pod vedením Baracka Obamy v „Říši chaosu“.

38; Kyjevský Kreščatik, který je o víkendu pěší zónou, byl zavalen senem. Tato performance se líbí jak Kyjevanům, tak i návštěvníkům města, především dětem.

39; Vojáci armády Syrské arabské republiky zveřejnili videozáběry z dobytí strategicky důležité obce Atšan.

40; Sýrie: Boje o každou vesnici. Syrská vojska osvobozují města na sever od města Hamá a dostávají se k hranici okresu Idlíb.

41; Jaceňuk slíbil urychlení rozhodnutí otázky přijetí Ukrajiny do NATO. Otázka členství Ukrajiny v NATO vyžaduje koordinované rozhodnutí zemí Aliance,ale Kyjev toto rozhodnutí hodlá uspíšit tím, že bude maximálně spolupracovat s organizací,prohlásil v neděli premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk.

42; Neohlášené shromáždění se přesunulo k hlavnímu náměstí Minska. Několik desítek opozičníků se usadilo u katolického kostela poblíž náměstí nezávislosti v centru Minska. Pracovníci policie zatím do dění nezasahují.

43; Síla bomby nalezené u teroristů v Moskvě je pravděpodobně větší než čtyři kilogramy TNT.

44; Desítky opozičníků pořádají nenahlášený pochod v Minsku. Mladí lidé pod bílo-červeno-bílými vlajkami a také pod vlajkami Evropské unie a Ukrajiny vyjadřují nespokojenost s předběžnými výsledky prezidentských voleb.

45; V průběhu zvláštní operace Národního protiteroristického výboru bylo evakuováno více než 80 obyvatel domu v Strelbiščenské ulici v centru Moskvy.

46; Žlutomodrý teror: Dobrovolnické bataliony přebírají metody Islámského státu. Na síti se objevilo video, které ukazuje metody výslechu, které používají ukrajinské dobrovolnické bataliony vůči prostým občanům, kteří nesouhlasí s tím, co se dnes v zemi děje.

47; „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva!“ Běloruští opozičníci přišli na náměstí Nezávislosti. V centru Minska po uzavření volebních místností se sešel průvod opozičníků. Vydali se k Domu vlády. Mezi jejich hesly se ozývá i „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva“.

48; Lídr Islámského státu byl těžce zraněn v důsledku úderu iráckých ozbrojených sil v součinnosti s Ruskem. Západní média informaci tají, říká rozvědka kurdské domobrany.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, Krym, Rusko, Ukrajina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.