Ukrajina, Rusko, svět - od 11.1.2016

obrazek
17.1.2016 19:57
Týdenní svodkal Propojily se trhy EU s ukrajinským.

Pondělí, 11.1.2016:

1; V Afghánistánu bylo za 24 hodin zlikvidováno 50 ozbrojenců Islámského státu. Při srážkách s členy konkurenčního uskupení Tálibán a v důsledku leteckých úderů ve východoafghánské provincii Nangarhar bylo zlikvidováno pět desítek ozbrojenců Islámského státu.

2; „Každý Rusák bude potrestán!“ V Kyjevě byl „popraven ruský pilot“. Pro účely propagačního videa byl natočen klip s „popravou ruského pilota“ za tónů hudby, kterou Islámský stát používá ve svých agitačních videích.

3; Příbuzní obětí ze sestřeleného A 321 nad Egyptem zažalují vlastníka letadla u soudu. Kolem stovky rodin připravuje novou hromadnou žalobu na americkou leasingovou společnost ILFC, od které si Kogalymavia pronajala předmětné letadlo.

4; V Donbasu byl zlikvidován ozbrojenec trestního batalionu Mirotvorec z přezdívou Barni.

5; Z Ukrajiny se snaží vymýtit ruské pravoslaví. Vede se kampaň s cílem ponížit „Velkorusko“ a izolovat je od civilizačního dědictví středověké Rusi.

6; Birjukove, proč jsi vylezl? Limonov předpověděl Porošenkovu poradci osud generála Vlasova. Ukrajina již přišla o miliony obyvatel a citelnou část svého území. Na urážky o obtížném hmyzu a hloupém výroku o úderu botou existuje jediná odpověď: Ruská holínka přišlápne ruku, která tu botu bude držet...

7; V Madaji u Damašku umírá obyvatelstvo hladem kvůli ozbrojencům, ale BBC z toho obviňuje Asada.

8; Putin: Ekonomika Ruska se postupně stabilizuje a začíná růst. Ruské úřady schválily celý balík opatření včetně procesu náhrady importu.

9; Putin: Mezinárodní terorismus byl využit k boji proti Rusku. Protistátním silám v Ruské federaci byla poskytována politická, finanční a někdy i ozbrojená podpora.

10; Putin: Rozdělení Evropy dosud nebylo překonáno. Prezident Ruska poskytl německému listu Bild interview, v němž s novináři rozebral vztahy mezi Ruskem a NATO, připojení Krymu, práci s Angelou Merkel a další otázky.

11; Putin: Nejsme povinni pokaždé hned s každým souhlasit.

12; Vladimir Putin: Pokud se naše postoje někomu nelíbí, nemusí nás hned nazývat nepřítelem. Prezident Ruské federace Vladimir Putin poskytl v Soči interview německému Bildu, během něhož komentoval situaci na světové politické scéně a vztahy Západu s Ruskem 25 let po skončení studené války.

13; Vladimir Putin: Nejsem váš přítel, jsem prezidentem Ruské federace. Interview pro německý Bild vyšlo pod titulkem „Hranice nejsou pro mě důležité“.

14; Putin: Závislost zrušení sankcí uvalených na Rusko na plnění Minska-2 je absurdní. Ruský prezident prohlásil, že nelze od Moskvy požadovat to, co musí splnit Kyjev. Klíčovým momentem v procesu urovnání situace na Ukrajině je uskutečnění ústavní reformy.

15; Putin: Ropný a plynový deficit v Ruské federaci nebezpečně vzrostl. Úřady jsou nuceny snižovat výdaje, což však vede k ozdravení ekonomiky jako celku.

16; Ukrajina zůstala bez Porošenkových karamelek. Na Ukrajině vstoupilo v platnost embargo na dovoz potravin a zboží z Ruska.

17; Severní Korea hrozí USA jadernou odpovědí. KLDR pohrozila jadernou odpovědí na přesun amerického strategického bombardéru B-52 s raketami s plochou dráhou letu a jadernými hlavicemi do Jižní Koreje.

18; Nejúspěšnější prognostik očekává posílení rublu v roce 2016. Autor nejpřesnějších prognóz očekává posílení ruské měny v souvislosti se zpomalením pádu cen ropy a snížení objemů nákupu dolarů ze strany místních bank.

19; Vladimir Putin má pravdu, když podporuje Bašára Asada, zní z amerických médií. Poskytnout Asadovi podporu je jedinou realistickou cestou jak vrátit na Blízký Východ alespoň relativní stabilitu, která existovala před „arabským jarem“.

20; Filiálka Islámského státu se objevila na Filipínách. Objevují se zprávy, že v brzké době se může hlavním cílem teroristických útoků ozbrojenců v regionu stát Austrálie.

21; Vladimir Putin sdělil, že se nechystal vyděsit Angelu Merkel labradorem. Prostě jen nevěděl, že spolková kancléřka Angela Merkel se bojí psů.

22; DO prezidentské kampaně v USA se může zapojit neočekávaný kandidát. Zakladatel informační kanceláře Bloomberg, bývalý starosta New Yorku a miliardář Michael Bloomberg zvažuje možnost své kandidatury na prezidenta USA jako nezávislého kandidáta.

23; Ukrajina odmítla slevu na ruský plyn. Ukrajina nebude nakupovat plyn z Ruska s navrhovanou slevou. Dovoz evropského plynu přijde Kyjev levněji, prohlásil premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk. Od 1. ledna Rusko snížilo cenu plynu pro Ukrajinu z 230 na 212 dolarů.

24; Ve Lvovské oblasti zůstaly tři tisíce odběratelů bez plynu kvůli netěsnosti plynovodu. Na Ukrajině došlo k mimořádné události na plynovodu, která vedla k havarijnímu odpojení odběratelů od plynového vedení.

25; Ve Velké Británii se lekli šíření šariatských rad v zemi. Ministerstvo zahraničních věcí Velké Británii vyhlásilo rozsáhlou prověrku náboženských komunit, konkrétně šariatských rad.

26; Dolar překonal hodnotu 76 rublů. Dolar a euro dosáhly na počátku obchodování na Moskevské burze maximálních hodnot od prosince 2014. Euro posílilo nad 83 rublů.

27; Putin: Naši západní partneři by měli hlouběji proniknout do situace. V interview, které prezident Ruské federace poskytl německému Bildu, se mluvilo i o situaci v Donbasu.

28; Americké ozbrojené síly v Jižní Koreji byly uvedeny do stavu nejvyšší bojové pohotovosti. Velitel americké armády v Jižní Koreji navštívil velení americké flotily v jihokorejském městě Osan.

29; Sexuální násilí v Kolíně nad Rýnem jim asi nestačilo. Polovina Němců stále ještě očekává migranty s otevřenou náručí. Pouze 48% Němců podporuje myšlenku omezení přijímání běženců.

30; Merkelová zrušila návštěvu Davosu kvůli situaci v Kolíně nad Rýnem, hlásí zdroj. Kancléřka Spolkové republiky Německo se rozhodla zrušit návštěvu Světového ekonomického fóra v Davosu, sdělují anonymní zdroje vlivného listu.

31; Bylo zveřejněno plné znění interview Vladimira Putina pro list Bild. Rozhovor se týkal mimo jiné i protiruských sankcí, panování NATO v Evropě a realizace Minských dohod.

32; Neocenitelná pomoc? Kanada vysílá na Ukrajinu 200 vojenských instruktorů. V Kyjevě a Ottawě ujišťují, že kanadští vojáci budou dislokování výlučně na západě Ukrajiny a nebudou se účastnit bojových akcí v Donbasu.

33; Průměrná cena ropy URALS za rok 2015 se snížila takřka o polovinu. Tato ropa je hlavní položkou ruského exportu. Její průměrná loňská cena byla 51,3 dolaru za barel.

34; Výbuch v Černigovské oblasti – jsou oběti. V důsledku události zahynul jeden muž a druhý byl hospitalizován se zraněními.

35; Projekt Jižní proud může být v nejbližších dnech obnoven, píší bulharská média. Moskva se zamýšlí nad obnovou projektu Jižní proud, který ruské vedení odmítlo 1. prosince 2014.

36; Ukrajinská armáda ostřelovala pěší přechod do Stanice Luganské, hlásí Národní policie Luganské republiky.

37; V USA ztrácejí vojenské bezpilotníky a klíče od jaderných hlavic. Nedávný případ s chybnou dodávkou rakety na Kubu místo do USA je dalším svědectvím o neefektivní vojenské logistice Pentagonu.

38; Poláci vzkazují Němcům: „Chraňte raději své ženy a ne naši demokracii!“ Připomeňme, že německá veřejnost velmi negativně vnímá změny v zákoně o médiích a Ústavním soudu, které byly nedávno schváleny v Polsku.

39; Kyjev a Moskva se nedohodly na kvótách na tranzit zboží v roce 2016. Ministerstvo infrastruktury Ukrajiny upřesnilo, že ukrajinská strana zatím nesouhlasí se změnou kvót a trvá na ochraně zájmů svých dopravců.

40; V Kolíně nad Rýnem se šíří případy napadení migrantů z Pákistánu a Sýrie. Dvacetičlenná skupina napadla šestici Pákistánců. Poté byli dva migranti dopraveni do nemocnice s úrazy.

41; Putin: V případě Krymu nebylo porušeno mezinárodní právo. Ruský prezident v interview pro německý list Bild připomněl, že v souladu se stanovami OSN má každý národ právo na sebeurčení a Krym se rozhodl ve prospěch Ruska.

42; Putin: Sankce proti Moskvě jsou hloupé a nepředstavují větší komplikaci. Myslím, že je to nejen hloupé, ale i škodlivé rozhodnutí, řekl Putin v interview pro Bild.

43; Vladimir Putin vyjmenoval chyby, které udělalo Rusko po rozpadu SSSR. Prezident Ruska Vladimir Putin se v této souvislosti vyjádřil, že hranice pro něj nejsou důležité. Tento citát pak posloužil jako titulek pro celý rozhovor.

44; Pravý sektor obhajuje střelbu v Zakarpatsku opilostí svých ozbrojenců. Očití svědkové střelby v turistickém středisku „Chata magnata“ říkají, že opilí ozbrojenci z Pravého sektoru nutili kuchaře z Tádžikistánu zpívat ukrajinskou hymnu.

45; Ministerstvo energetiky Ruské federace popřelo informaci o obnově prací na Jižním proudu, o kterých se zmiňoval bulharský tisk.

46; Prohlášení představitele Kyjeva o novém formátu rozhovorů o Donbasu, jsou totální pitomost, říká Pušilin. Prohlášení představitele Ukrajiny v kontaktní podskupině pro politické otázky Romana Bessmertného přechodu rozhovorů v Minsku na nějaký nový formát postrádá jakoukoli logiku.

47; Poláci pozvali Němce, aby se přišli podívat na demokracii v Polsku. Během rozhovoru s německým velvyslancem Rolfem Nickelem věnoval polský ministr zahraničí Witold Vaszczykowski zvláštní pozornost prohlášením německých politiků o změnách, které nyní probíhají v Polsku.

48; Ukrajinská armáda připravila opevněné body v okupovaných obcích v nárazníkové zóně. Ukrajinská vojska vybudovala opevněné body v osmi obcích nárazníkové zóny, kterých se krátce předtím svévolně zmocnila.

49; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin čtrnáctkrát ostřelovala území Doněcké republiky mimo jiné za použití tankových děl a minometů.

50; Cena ropy Brent může spadnout na 20 dolarů, říkají analytici. Analytici holdingu předpokládají, že hlavní příčinou snížení cen ropy je rychlé posilování americké měny.

51; V Srbsku může vzniknout centrum pro obsluhu ruských vrtulníků. Ruští specialisté nyní studují možnosti srbského průmyslu ohledně účasti na projektu tohoto typu, sdělil v Bělehradě vicepremiér Ruska Dmitrij Rogozin.

52; Izrael pozastavil dovoz vajec z Ukrajiny. Byla v nich nalezena salmonela. V zemi byly zaznamenány stovky případů onemocnění salmonelózou, jeden muž zemřel a 15 dětí skončilo v nemocnici.

53; Ukrajinci se budou stávat Evropany a postupně přecházet na ID karty. Už dříve Porošenko prohlásil, že zavedení nových vnitřních pasů v podobě kartiček bude poslední sbohem Sovětskému svazu.

54; Ruské letectvo od začátku roku zaútočilo na 1097 objektů teroristů v Sýrii. Za deset dní roku 2016 ruské letectvo zaútočilo na 1097 objektů infrastruktury, těžby a zpracování ropy, nahromadění vojenské techniky a živé síly ozbrojenců na území Sýrie.

55; Syrští ozbrojenci se pokoušeli sestřelit ruské vojenské letadlo z protivzdušného děla. Ozbrojenci tzv. Svobodné syrské armády v provincii Idlíb zahájili palbu z protiletadlového systému na prolétající bojové letadlo ruské armády.

56; Od počátku října ruské letectvo pomohlo osvobodit více než 150 obcí v Sýrii. Největšího úspěchu bylo dosaženo v provinciích Aleppo, Latakíja, Hamá, Homs a Rakka, sdělil náčelník Hlavního operativního řízení Generálního štábu ruských ozbrojených sil generálporučík Sergej Rudskoj.

57; Po Majdanu nosili zabitého ozbrojence z ATO. 11. ledna v Kyjevě na Majdanu Nezávislosti uspořádali slavnostní ceremoniál loučení s ozbrojencem trestního batalionu Mirotvorec jménem Barni zlikvidovaným v Donbasu.

58; Rogozin hlásí přijetí zálohy od Íránu za dodávky součástí S-300. Rusko obdrželo od Íránu za dodávku součástí protivzdušného komplexu S-300. Írán také zrušil žalobu na Ruskou federaci u Mezinárodního arbitrážního soudu.

59; Ukrajinci se naučili krmit bankomaty falešnými bankovkami. Na Ukrajině podvodníci-umělci natiskli z peněz sloužících jako suvenýr takové bankovky, které byly přijímány bankovními terminály.

60; Ozbrojenci roty Tornado se okoušeli proniknout na zasedání soudu v Kyjevě, kde se projednával případ jejich kumpánů. Zadržení ozbrojenci jsou obviněni ze znásilnění a vraždy muže. Své ohavné činy si nahrávali na video.

61; V Sýrii byli zlikvidování polní velitelé teroristů. Syrské armádě se podařilo posunout o 12 až 15 kilometrů jihovýchodním směrem a osvobodit obce Džarníja, Ramlíja a Džarnisa, sdělil představitel Generálního štábu ruských ozbrojených sil generálporučík Sergej Rudskoj.

62; Kyjev je hloubkou pádu životní úrovně svých obyvatel plně srovnatelný s libyjským Tripolisem. Srovnání uskutečnil list The Economist.

63; Tajemné letadlo: Státní letová služba Ukrajiny sdělila, že na letiště v Borispolu dorazila delegace z Ruska. Letadlo s oficiální delegací z Ruska přistálo v kyjevském terminálu Borispol, sděluje tisková služba Státní letové služby Ukrajiny. Údajně jím přiletěl Boris Gryzlov, ruský představitel kontaktní skupiny pro urovnání na Ukrajině. Ukrajina ale 25. října zakázala lety ruských společností do země.

64; Jaresko: MMF schválil státní rozpočet Ukrajiny na rok 2016. Mezinárodní měnový fond souhlasil s tím, že Nejvyšší radou schválený státní rozpočet odpovídá cílům programu spolupráce s Ukrajinou, hlásí list Ukrajinskaja pravda s odvoláním na ministryni financí.

65; V Pravém sektoru tvrdí, že střelba v Zakarpatsku vznikla kvůli koktejlu v ruských národních barvách. Jak se ukázalo, tento podnik patří osobám z Donbasu.

66; Ukrajina se může obejít bez ruského plynu, říká Porošenko. Rusko nám vyhlásilo obchodní válku, ale my se bez ruského plynu obejdeme. Naši výrobci si najdou nové trhy.

67; Kurs rublu je uměle podhodnocen. Rubl by měl stát trojnásobek, píše The Economist. Redakce listu sděluje, že dolar by měl stát 23,12 rublu a nikoli současných 75.

68; Ukrajinská armáda za poslední týden přesunula k linii fronty více než 80 kusů bojové techniky včetně 29 houfnic a samohybných děl.

69; Ozbrojenci vzali rukojmí v obchodním centru v Bagdádu. Sedm lidí bylo zabito. V Iráku trvá napjatá situace v souvislosti s činností radikální skupiny Islámský stát, která kontroluje část země.

70; Pekelná raketa Al-Káidy: Teroristé sestrojili novou barbarskou zbraň a zaútočili v Sýrii. Syrští teroristé sestrojili bombu z rezavých kovových plechů a naplnili ji výbušninou. Ozbrojenci zaznamenali vystřelení svého díla na video.

71; Mezinárodní koalice letecky zaútočila na nemocnici v Jemenu. V důsledku vzdušného úderu na nemocnici Aš-Šáhid Sejf as-Savádí vznikla velká devastace, sděluje zdroj v provincii El-Bajdá.

72; Porošenko chce dekomunizovat školní osnovy. Podle názoru prezidenta Ukrajiny v rámci reformy středního školství je nutné přehodnotit tradice, které vznikly za dob komunistického panství.

73 ;Ve Španělsku stojí sestra krále před soudem za finanční machinace. Podle názoru expertů infantku Kristinu zbaví svobody, jak to požaduje protikorupční hnutí.

74; Cena ropy Brenty klesla pod 32 dolarů za barel.

75; Ukrajinská média rozhořčila občany prohlášením, že Porošenkova továrna vyrábí čokoládu s „hodným Putinem“. Média zveřejnila novinku, která rozčilila Ukrajince. Továrna Roshen vyrábí čokoládu s obrázkem Putina. Série se jmenuje “Prezident – člověk s dobrou duší“.

76; Ministerstvo informací Luganské republiky plánuje spuštění projektu Tribunal s informací o ukrajinských příslušnících trestních batalionů.

77; Ukrajinská armáda ostřelovala Kominternovo. Ozbrojenci ukrajinských nacionalistických formací dnes přes den ostřelovali obec Kominternovo na jihu Donbasu.

78; Kolem 20 lidí zahynulo a 50 bylo zraněno v důsledku teroristických činů v Iráku. V iráckém městě El-Mikdádíja 80 km severovýchodně od Bagdádu se terorista v sebevražedné vestě odpálil v kasinu.

79; Varšava se rozhodla fungovat bez ohledů na EU. Polonista Dmitrij Oficerov-Belskij se věnuje skandálu kolem Polska, jeho příčinám a následkům.

80; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za vzetí rukojmích v Bagdádu. Už dříve ozbrojenci v okolí Al-Džadída odpálili zaminovaný automobil a poté zahájili střelbu a vnikli do obchodního centra, kde se zmocnili rukojmích. V obsazeném obchodním centru může být 50 až 75 lidí.

81; Syrská armáda úspěšně útočí, bylo osvobozeno údolí v Latakíji a některé čtvrti Aleppa, byli zlikvidování pohlaváři ozbrojenců, palebné posty a ropné cisterny.

82; V Nizozemsku si muži-politici oblečou minisukně na znamení solidarity s obyvatelkami Kolína nad Rýnem. Tímto způsobme chtějí organizátoři nejen projevit svou solidaritu se ženami, ale vyjádřit nespokojenost s prohlášením starostky Kolína nad Rýnem.

83; V Severní Osetii byl vytvořen první dobrovolnický batalion Alanija, píše se v oficiálním prohlášení. Nyní je čas mluvit pravdu otevřeně a odhodlaně.

84; Lavrov a Kerry se domluvili na setkání Ministr zahraničí Ruska projednal se státním tajemníkem USA situace na Korejském poloostrově po jaderné zkoušce v KLDR.

85; Ruská vláda se připravuje na úpravy rozpočtu. Ruské úřady se v reakci na prudký pád cen ropy a recesi ekonomiky chystají už druhý rok za sebou krátit rozpočtové výdaje o 10%.

86; „Čekejte nás, už jdeme!“ Jednotky národních sil obrany Sýrie osvobozují Severní Latakíji od teroristů.

87; Přítomnost Gryzlova v Kyjevě vyvolává u „uvědomělé“ části ukrajinských „revolucionářů“ hysterii.

88; V Bosně a Hercegovině zadrželi tři muže s vlajkou Islámského státu a municí. Jsou policií podezírání z členství v nezákonných ozbrojených formacích.

89; Obludné lži západních a arabských médií o Sýrii. mrtvoly, znetvořené děti a hlad v Madaji. V posledních dnech tato média neustále ukazují fotografie z Madaje, syrského města, které dnes ale pod kontrolou islamistů a je obléháno Syrskou armádou a Hizballáhem.

90; Cena ropy Urals spadla pod 30 dolarů za barel. Takový pád se odehrál poprvé od roku 2004.

91; „Doufám, že ho odvezli do věznice“, říká aktivista ATO o Gyzlovovi, který přijel do Kyjeva. Známý aktivista ATO Jurij Kasjanov propadl hysterii na internetu kvůli návštěvě představitele Ruské federace v trojstranné skupině pro urovnání konfliktu v Donbasu.

92; Ministerstvo pro mimořádné situace dementovalo zprávu o zemětřesení ve Vologodské oblasti v okolí Tarnogského městečka.

93; Kyjev může v nejbližší době získat americkou vojenskou pomoc, říká ukrajinský velvyslanec v USA.

94; Obludné výbuchy. Syrská armáda zaútočila soudkovými bombami na objekty teroristů v provincii Homs. Příslušné video zveřejnily televizní stanice ozbrojenců. Po detonaci se nad ruinami vyvalila ohromná oblaka kouře.

95; Syrská armáda pokračuje za podpory ruského letectva v útoku. Za deset dní roku 2016 bylo uskutečněno 311 bojových startů, během nichž bylo zasaženo 1097 objektů mezinárodních teroristických organizací na území Sýrie.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 12.1.2016:

1; V podvozku letadla letecké společnosti Air France byla nalezena mrtvola člověka. Letadlo přiletělo z Brazílie.

2; Syrští ozbrojenci se pokoušejí sestřelovat ruská letadla z protiletadlového kulomet. Ozbrojenci tzv. Svobodné syrské armády v provincii Idlíb zahájili palbu z protiletadlového kulometu na bojový letoun ruského letectva.

3; Cílem útočníků, kteří napadli hotel v Hurghadě, byli ruští občané, píší egyptská média. Dva mladí lidé, kteří se nedokázali připojit k teroristickým organizacím, se chtěli pomstít ruským turistům za operace ruského letectva v Sýrii.

4; Lvovský soud uznal nepřítomnost ukrajinské klávesnice na note-booku za porušení práv spotřebitele. Lvovský aktivista Svjatoslav Litinskij vyhrál soudní spor proti prodejci note-booků HP kvůli absenci ukrajinské klávesnice.

5; Nepokoje v Kolíně nad Rýnem byly generálkou na globální události, říká politolog. Německou vládu jen zkoušeli, co vydrží, a všem je nyní jasné, že buď nedokáže hájit práva svých občanů nebo to není ochotna dělat.

6; Jak britský agent tvořil bajky o „ruských zločinech“ v Sýrii. Už několikáté připomenutí „útoků ruského letectva na Maaret en-Nuuman nalezneme na YouTube turecké informační agentury Anadolu Ajansı v podobě zcela nesmyslného videa.

7; Kam až zažene Ukrajinu neochota kupovat ruský plyn. Kyjev hraje plynového betla.

8; Není možné zakrývat obyčejný banditismus hesly o ochraně Ukrajiny, říká gubernátor Zakarpatska o konfliktu v lázních Dragobrat. Gennadij Moskal komentoval incident se střelbou v lázních Dragobrat, kterého se účastnili ozbrojenci Pravého sektoru.

9; Ukrajinská armáda a Avakov připravují útok na Donbas. Prodloužení Minska-2 je pro Kyjev nevýhodné a nezajímavé. Kyjevští jestřábi nechtějí mír. Jejich metodou je provokace. Nová jatka jim nasypou nové peníze a vyznamenání. A také šanci přežít.

10; Starosta Děbalceva: V každém případě se staneme součástí Ruska. Bylo zveřejněno interview Alexandra Čalenka s Alexejem Granovským, který mluvil o obnově města, o rozdělování humanitární pomoci z Ruska a o tom, proč v Děbalcevu nemají rádi misi OBSE.

11; People´s Voice: Západní média lžou o syrské kampani Ruska. Rusko v Sýrii úspěšně bojuje s teroristy, ale Washington překrucuje pravdu o této kampani. Mimo jiné i proto mírové urovnání konfliktu nelze v nejbližší době čekat.

12; Vladimir Putin: Pokud umožníme syrskému lidu, aby se vyjádřil, Asad nebude muset nikam odjíždět. Tuto myšlenku vyslovil ruský prezident v interview pro německý Bild.

13; Putin: Konflikt mezi Rijádem a Teheránem komplikuje práci ohledně Sýrie. Rozpory mezi Saúdskou Arábií a Íránem neumožňují řešit syrský konflikt, problém boje s terorismem a krizi v migrační sféře, myslí si ruský prezident.

14; Putin o Obamových slovech: Mluvit o jiných zemích pohrdavě je chyba. Chce-li mluvit o Rusku jako regionální mocnosti, měl by předtím definovat, o jak velkém „regionu“ mluví.

15; Vladimir Putin: V boji proti Islámskému státu podporujeme jak Asada, tak i ozbrojenou opozici.

16; Putin: Akce Ankary v incidentu s Su-24 vypadají nedůstojně. Ruský nejvyšší představitel považuje za podivný postoj Turecka, které poté, co sestřelilo nad Sýrii ruský bombardér, vrhlo se do štábu NATO hledat ochranu.

17; Vladimir Putin: Rusko bude hájit zájmy své bezpečnosti všemi dostupnými prostředky.

18; Rusko už nebude prodávat elektřinu Ukrajině. Rusko nebude prodlužovat dohodu o dodávkách elektrické energie na Ukrajinu po odmítnutí kupovat ukrajinskou energii pro Krym, píše v úterý list Kommersant s odvoláním na zástupce ruského ministerstva energetiky.

19; Putin: Krize v Sýrii by nebyla tak obrovská bez podpory zvenčí. Ruský prezident poznamenal, že konflikt v Sýrii se rozhořel díky vnějšímu zásobování penězi, zbraněmi a ozbrojenci.

20; Putin: Za utrpení civilních Syřanů nesou odpovědnost ti, kteří proti nim bojují. Ruský prezident poznamenal, že Bašár Asad se nesnaží zlikvidovat vlastní obyvatelstvo, ale bojuje proti těm, kteří k němu přišli se zbraněmi v rukou.

21; Putin: Používání sportu v politických třenicích je velkou chybou. Sport a umění jsou důležité aspekty sbližování na mezinárodní úrovni.

22; Putin: Rusko je připraveno jen k vzájemné spolupráci se západními partnery. Ruský prezident poznamenal, že součinnost Moskvy a NATO se musí odvíjet od vzájemné „lásky“. Připomněl, že spolupráce byla přerušena ze strany lídrů NATO, nikoli Ruska.

23; Putin: Rusko bude nadále rozvíjet demokratické instituce uvnitř země. Ruský lídr připomněl, že v zemi se může parlamentních voleb účastnit 77 stran a rovněž se vracejí přímé volby gubernátorů.

24; Putin: Situace v Sýrii by se neměla vyvíjet tak jako v Iráku. Ruský prezident si myslí, že hlavním vektorem blízkovýchodní politiky se musí stát posílení legitimní moci ve všech zemích regionu.

25; Putin: Ruská federace je připravena pomoci vyřešit konflikt mezi Rijádem a Teheránem. Ruský prezident vyjádřil lítost nad neshodami mezi Saúdskou Arábií a Íránem a vyjádřil připravenost napomoci co nejrychlejšímu obnovení spolupráce obou stran.

26; Švédská policie utajila případy sexuálních přečinů ze strany běženců. Policie Švédska zamlčovala případy sexuálních přečinů ze strany běženců vůči mladým děvčatům a také vůči holčičkám ve věku 11 až 12 let.

27; Merkelová pustila do Německa nenávist a násilí, říká aktivista hnutí PEGIDA. Národ jí to nikdy neodpustí. Musí jít od válu, myslí si aktivisté hnutí.

28; Ropa Brent spadla pod 31 dolarů za barel. Poprvé od roku 2004.

29; CNN oznámilo útok amerického letectva na finanční centrum Islámského státu. Představitelé ozbrojených sil USA přiznali, že uskutečnili bombardování v části města, kde je vysoká pravděpodobnost obětí mezi civilním obyvatelstvem.

30; Objev Merkelové: Neočekávaně jsme narazili na výzvy, které s sebou přinášejí migranti. Kancléřka Německa přiznala, že Německo je zranitelné v důsledku přílivu marginálů ze zemí Blízkého Východu.

31; Plyn pro idioty: Zvláštnosti ukrajinského sebezviditelňování. Ukrajinské úřady jsou ochotny doplácet Slovensku jen proto, aby mohli říci, že nekupují ruský plyn. Rusko je přece strašlivý nepřítel...

32; Írán pomůže Rusku bránit pronikání tureckého zboží do země. Zemědělský dozor a další příslušné orgány Íránu mají v úmyslu společně bránit dodávkám turecké zeleniny a ovoce na ruský trh, sděluje Ruský zemědělský dozorový úřad Rosselchoznadzor.

33; Západní předměstí Gorlovky bylo v noci ostřelováno z minometů. V noci z 11. na 12. ledna bylo ostřelováno sídliště Širokaja Balka na západ od Gorlovky.

34; Cenzura v kyjevských karaoke barech. Začali zde zavádět cenzuru na hudební repertoár. Mizí písně připomínající Donbas a ruskou armádu, slovo „Rusko“ musí být nahrazováno slovem „Ukrajina“.

35; V centru Istanbulu došlo k výbuchu, jsou oběti na životech. Existuje verze, že vše má na svědomí sebevražedný atentátník.

36; Ukrajinská flotila končí. Zatímco admirálové Ukrajiny se přou o budoucnosti ukrajinského námořnictva, Kyjev se rozhodl tohoto břemene úplně zbavit.

37; Vojáci Doněcké republiky dostanou v únoru nové maskáčové uniformy. Unikátní parametry nové uniformy pomohou obráncům Donbasu na bitevním poli.

38; Ministerstvo financí Číny: Ekonomiky zemí BRICS pokračují v úspěšném rozvoji. V dohledné budoucnosti budou ekonomiky zemí BRICS (Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky) pokračovat v úspěšném rozvoji nehledě na řadu komplikujících faktorů, myslí si Ministerstvo financí Čínské lidové republiky.

39; Byla zveřejněna videa z místa výbuchu v centru Istanbulu. Podle posledních informací z istanbulské radnice počet obětí dosáhl deseti a epicentrem výbuchu byl skutečně šáhid. K výbuchu došlo v turistické oblasti města.

40; Ekonomika Ukrajiny v roce 2015: Sociální genocida. Tragicky znehodnocená měna, několikanásobné zvýšení výdajů na bydlení, 20% ekonomiky představují regiony, o které Ukrajina přišla.

41; V Istanbulu hoří hotel. V asijské části Istanbulu Maltepe vzplál požár, probíhá evakuace.

42; Peskov potvrdil zastavení projektu Jižní Proud. Dříve média sdělovala, že Moskva možná obnoví rozhovory s Bulharskem o obnovení projektu.

43; V Turecku je zakázáno informovat o výbuchu v Istanbulu, píše novinář Euronews. Na své Twitterové stránce to napsal dopisovatel televizní stanice Euronews Mustafa Baa.

44; A opět ruka Moskvy... Ozbrojencům Pravého sektoru zabavili po potyčce na nože v Zakarpatsku 160 tisíc rublů. Další Putinovi agenti jsou placeni v ruské měně. Jaké další omluvy pro zakarpatské potyčky si na Ukrajině ještě vymyslí?

45; OPEC uskuteční mimořádné zasedání kvůli pádu cen ropy. Důvodem mimořádného zasedání OPEC je prudké snížení cen ropy na úrovně, které vyžadují uskutečnění podobného setkání.

46; Aeroflot zvýšil v roce 2015 přepravní objemy o 10%. Vnitrostátní doprava Aeroflotu po odchodu firmy Transaero z trhu vzrostla o 34%.

47; Americká koalice rozbombardovala finanční centrum Islámského státu v iráckém Mosulu za cenu obětí mezi civilním obyvatelstvem. Použity byly devítisetkilogramové bomby.

48; Zoufalí horníci ve Lvovské oblasti zablokovali hlavní tah na Polsko. Ukrajinští horníci, kteří nedostávají mzdu, splnili svůj slib a zablokovali automobilovou dopravu do Polska. Důvodem bylo neřešení dlužných mezd.

49; Německo v ohni: Demonstranti pálí auta a ničí výlohy. V Německu se v souvislosti s přílivem migrantů vyostřuje kriminální situace. V důsledku masových útoků na německé ženy o silvestrovské noci roste popularita protiislámského hnuti PEGIDA.

50; Jeden ze šéfů Tálibánu byl zabit v Afghánistánu. Vysoce postavený představitel extremistického hnutí Tálibán Mullah Bismillah byl zabit v provincii Farah na západě Afghánistánu, píší afghánská média.

51; Německé ministerstvo zahraničí vyzývá Němce, aby se vzdali cest do Istanbulu. Němci by měli pozorně sledovat vývoj událostí prostřednictvím médií a nových svodek od ministerstva zahraničí.

52; Etiopský Hásid napadl nožem neonacistického poslance v Umani. Podle slov poslance došlo ke konfliktu kvůli čištění silnice.

53; V Doněcké republice učitelé ukrajinského jazyka absolvují rekvalifikační kurs pro vyučování ruského jazyka a literatury.

54; Erdoğan: Výbuch v Istanbulu provedl syrský sebevražedný útočník. „Vyberte si stranu: Buď stojíte na straně turecké vlády, nebo na straně teroristů“, prohlásil Erdoğan v komentáři události.

55; Sídliště Zajcevo je jeden z nejnebezpečnějších bodů na frontové linii Donbasu. Jak zde začal nový rok 2016? Pět hodin nás nepřetržitě bombardovali.

56; Téměř polovina (45%) Rusů podporuje přijetí zákona o příživnictví, ukázal nedávný průzkum.

57; Dmitrij Jaroš se chce zaručit za ozbrojence Pravého sektoru zadržené v Zakarpatsku. Jaroš sdělil, že už dal pokyn svým právníkům, aby se věcí začali zabývat.

58; Darajský kotel se stahuje, ozbrojenci dezertují, ve městě Hamá byly zlikvidovány spící buňky Islámského státu. Po rozhovorech s armádou bylo zorganizováno předání zbraní armádě a část ozbrojenců přešla do zajetí.

59; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin čtyřikrát porušila příměří a vystřelila na území Doněcké republiky 22 min.

60; Ceny paliv v Doněcké republice pokračují v poklesu, hlásí ministerstvo energetiky. Bezchybné dodávky benzinu a nafty a promyšlená logistika umožnily stabilizaci republikového trhu s pohonnými hmotami.

61; Pravý sektor a příslušníci námořní pěchoty ukrajinské armády se dostali do vzájemné přestřelky v okolí Mariupolu kvůli kontrole převážených nákladů.

62; V Íránu havarovala stíhačka, zahynuli oba vojenští piloti. Výcviková stíhačka Íránské armády spadla ve městě Čáhbahár na jihovýchodě země. Probíhá vyšetřování okolností a příčin letecké katastrofy.

63; Rusko chce v Sýrii vytvořit )úplně nový stát, říká Erdoğan. Rovněž obvinil Írán že rozšiřuje sféru svého vlivu v Sýrii, Iráku a Jemenu a pokouší se rozpoutat nebezpečný konflikt.

64; V Latakíji je syrská armáda každodenně doplňována stovkami dobrovolníků, kteří chtějí pomoci syrské armádě. Osm hodin denně absolvují výcvik, který trvá dva týdny, sdělil velitel výcvikového centra syrské armády Husam Násir.

65; Kurs dolaru spadl pod 76 rublů v souvislosti s růstem cen ropy.

66; Kyjev spatřuje v uznání jurisdikce haagského soudu hrozbu pro ukrajinské vojáky. Změny v Ústavě Ukrajiny o uznání jurisdikce Mezinárodního trestního tribunálu s sebou nese rizika pro ukrajinské vojáky, kteří se účastní ATO.

67; Kyjev vypravil na Donbas bandy teroristů, kteří bojovali v Iráku a Sýrii, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Rozvědka získala informace o využití teroristických band z Blízkého Východu ze strany ukrajinské armády.

68; Více než 20 ukrajinských vojáků v Donbasu zahynulo v důsledku nákazy virem, který polním lékařům nebyl znám.

69; Turisté se stali prioritním cílem pro útoky Islámského státu, píše analytik. Teroristé Islámského státu si vybrali za prioritní cíl svých teroristických činů turistické zóny, myslí si přední odborník Evropského centra.

70; Ukrajinské velení vyhlásilo revizi v řadách ukrajinské armády kvůli masovému rozkrádání vojenského majetku.

71; Rusko odmítlo vydat Ukrajině syna poslance Džemileva odsouzeného za vraždu. Ministerstvo spravedlnosti Ukrajiny obdrželo zamítnutí ruské strany ohledně vydání syna poslance Nejvyšší rady Mustafy Džemileva, který byl v Rusku odsouzen za vraždu. Ukrajinská strana žádala, aby si zbytek trestu odseděl na Ukrajině.

72; Rusko vytvoří v západní části svého teritoria tři nové divize. Kromě formování divizí ministr obrany zmínil nutnost vybavit místa jejich dislokace včetně vybudování nových polygonů, skladů techniky a ubytovacích kapacit pro vojáky.

73; Ukrajinští okupanti zahájili čistky v nárazníkové zóně, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Jsou eliminováni odlišně smýšlející lidé mezi civilním obyvatelstvem v obcích nárazníkové zóny na linii dotyku.

74; Ukrajinská televizní stanice pokračuje v líčení Ukrajiny jako kolébky civilizace. Tentokrát hovořila o ukrajinských kořenech modelu, který pózoval při vzniku Mony Lisy, nejznámějšího obrazu světa.

75; Ukrajinský voják zveřejnil fotografii koncentračního tábora pro „ruské prasopsy“. Na sociální síti VKontaktě umístil fotografie dočasného koncentračního tábora pro válečné zajatce u Talakovky v okupované části Donbasu.

76; Na Ukrajině obstavili penze Janukoviče a Azarova. Pečorský obvodní soud v Kyjevě schválil toto rozhodnutí už 21. prosince 2015.

77; KLDR je připravena smést s povrchu země celé území USA. Sdělení obsahující tuto informaci bylo publikováno Ústřední telegrafní agenturou Severní Koreje.

78; Ropa Brent zlevnila o 3% na 31 dolarů za barel.

79; Rozvědka Doněcké republiky objevila těžkou vojenskou techniku ukrajinské armády poblíž Doněcka a Gorlovky. Odhaleny byly především pozice samohybných děl.

80; Nové vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf bylo v Německu vyprodáno ještě před zahájením prodeje. Podle informací Institutu moderních dějin v Mnichově byly připraveny 4 tisíce exemplářů dvousvazkové knihy za 59 euro. Ale už před zahájením prodeje bylo jasné, že zájemců o knihu bude mnohem více.

81; Sedmá vlna mobilizace na Ukrajině může začít koncem února a bude trvat dva měsíce.

82; Syrská armáda se zmocnila pevnosti Džebhat an-Nusrá v Latakíji. Vládní síly v Sýrii dostali pod plnou kontrolu město Salma – hlavní baštu teroristických uskupení v provincii Latakíja na západě země.

83; V Evropě žije téměř 76 milionů migrantů, hlásí OSN. Dvě třetiny všech světových migrantů žijí pouze ve dvaceti zemích, z nich nejvíce v USA, Německu, Rusku a Saúdské Arábii.

84; V Dánsku budou migrantům zabavovat cenné věci kvůli zaplacení jejich pobytu v centrech pro běžence. Vláda Dánska chválila s parlamentní většinou návrh zákona, který umožňuje zabavovat migrantům cennosti kvůli uhrazení jejich pobytu v centrech pro běžence.

85; Letectvo zaútočilo na místo setkání šéfů Armády islámu v Sýrii. Zabity a zraněny byly desítky ozbrojenců.

86; Židům ve Francii bylo doporučeno nenosit pokrývku hlavy (jarmulky) kvůli hrozbě teroristických činů. S tímto doporučením se ke svým souvěrcům obrátil šéf Židovské konzistoře v Marseille.

87; „Vy hlupáci!“ Erdoğan kritizoval vědce, kteří vyzvali k řešení kurdské otázky. Podle slov tureckého prezidenta kurdská otázka v zemi neexistuje, ale je tu otázka terorismu.

88; V Číně byla zahájena nejrozsáhlejší reforma armády v historii země. Čína v poslední době naráží na spoustu výzev včetně rostoucí americké aktivity v oblasti Jihočínského moře.

89; Rusko znárodnilo největší krymskou banku. Ruská národní komerční banka přešla pod kontrolu Ruska v zastoupení Federální agentury pro řízení státního majetku.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 13.1.2016:

1; Porošenko se setkal s Gryzlovem v Kyjevě. Podle informací zdroje byly jedním z témat změny v ústavě, které mají být předloženy k hlasování ukrajinského parlamentu do konce stávajícího zasedání.

2; Ukrajina má v úmyslu svědomitě plnit minské dohody, říká Porošenko. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko během každoročního setkání se zahraničními velvyslanci prohlásil, že jeho země bude svědomitě plnit Minsko dohody o urovnání v Donbasu.

3; Kadyrov označil mimosystémovou opozici „nepřáteli národa“. Mimosystémová opozice v Rusku se pokouší využít složité ekonomické situace v zemi a rozkolísat politickou situaci v Ruské federaci.

4; Armáda Sýrie získala kontrolu nad hlavní pevností teroristů v Latakíji – městem Salma. Útok syrské armády probíhal za aktivní podpory ruské armády, letecké údery napomáhaly postupu syrských vojsk.

5; KLDR prohlásila, že zařadila do výzbroje termojaderné bojové hlavice. V prohlášení umístěném na stránkách Ústřední telegrafní agentury KLDR se píše, že nyní je republika vybavena standardními bojovými hlavicemi s vodíkovou bombou pro balistické rakety.

6; Dvě válečné lodě USA byly zadrženy v Íránu. Zástupce poradce pro národní bezpečnost Ben Rogers prohlásil, že v Bílém domě se touto otázkou zabývají.

7; Více než 50 lidí bylo v Turecku zadrženo pro podezření ze styků s Islámským státem, píší média. Policie uskutečnila v jižních a jihovýchodních částech země zvláštní operaci na nalezení teroristů, kteří se podíleli na teroristických činech v Istanbulu.

8; Ruská protivzdušná ochrana brání NATO v letech nad Polskem a Pobaltím. Ruské systémy PLO v Kaliningradu komplikují přístup letectva NATO do části vzdušného prostoru Evropy.

9; Vojáci ukrajinské armády odvážejí v nákladních vozech kovový šrot z obce Voďanoje. Velení to popírá. Místní obyvatelé ale sdělili i jméno (přezdívku) důstojníka, který tento proces řídil.

10; Ukrajinský voják ATO se pomočil během soudního přelíčení v případu Tornado u Obolonského soudu v Kyjevě. Mediální expert Anatolij Šaríj komentoval tuto událost slovy „Kupte hrdinům pampersky“.

11; Vyšel dokumentární film o pomoci Církve civilnímu obyvatelstvu Ukrjainy. Od července 2014 funguje v Moskvě Celocírkevní štáb pomoci utečencům. Byl v provozu i telefon jako horká linka pro církevní pomoc.

12; Letos sklidíme o polovinu méně úrody než dříve, říkají ukrajinští farmáři. Podle prognóz expertů normálně přezimuje na Ukrajině jen 50% pšeničných ozimů.

13; Třetí světová válka už začala. Finský novinář se vyjadřuje o tom, jak zvítězit nad západní hegemonií a zachránit Donbas. V souvislosti s konfliktem v Sýrii a krizí s běženci a dalšími událostmi se západní tisk úplně přestal zabývat událostmi v Doněcké a Luganské republice.

14; Obama je proti tomu, aby byl boj proti Islámskému státu nazýván Třetí světovou válkou. Podle slov amerického prezidenta srovnání boje proti Islámskému státu s Třetí světovou válkou nahrává propagandě teroristů.

15; USA zatahují Rusko do Afghánistánu. V Moskvě budou muset řešit problém neakceschopnosti afghánské armády.

16; Obama se zmínil o moci USA a odpoutání Ukrajiny a Sýrie od Ruska. Rusko vkládá své zdroje do Ukrajiny a Sýrie, ale tyto „klientské“ země utíkají z jeho oběžné dráhy, prohlásil prezident USA Barack Obama.

17; Obama požádal Kongres, aby schválil použití armády pro boj s Islámským státem.

18; Krvavý rozklad: Co se rodí na Blízkém Východě? Fjodor Lukjanov rozebírá okolnosti přerozdělování Blízkého Východu.

19; Velitel batalionu Prizrak vyzval Němce, aby bojovali proti Ukrajinskému fašismu. Varoval, že počínání nacionalistické vlády Ukrajiny mohou vytvořit precedens pro rozvoje politického radikalismu v Evropě.

20; Obamova slova o Ukrajině jako „klientu“ Ruska vyvolalo nepochopení i v samotných Spojených státech. Obama ve svém projevu před Kongresem prohlásil, že Moskva utrácí své peníze na podporu Ukrajiny a Sýrie – „klientských států“ bez ohledu na zhoršení ruského hospodářství.

21; Zveřejněte celý seznam: Ministerstvo kultury Ukrajiny by mělo zdůvodnit svůj „seznam nepřátel“. Kyjevský soud požaduje od ukrajinského ministerstva kultury zdůvodnění černé listiny ruských kulturních činitelů. Položil tedy otázku, která už dávno visí ve vzduchu: Za co?

22; Jsme připraveni na příliv migrantů! Jak vypadá svobodné nošení zbraně v Texasu. Začátek roku 2016 byl pro obyvatele Texasu ve znamení důležité události: Poprvé v historii jim bylo povoleno otevřeně nosit zbraň.

23; Počínání ukrajinských vojáků na Donbasu se jinak než terorismem nazvat nedá, říká Jacques Clostermann. Prezident hnutí „Francie – má vlast“ patřící do koalice Marine La Pen, který přijel z návštěvy Donbasu, vyjádřil úmysl vyprávět svým krajanům o všem, co v Donbasu viděl a zažil.

24; Břidličná naleziště v USA jsou při cenách ropy kolem 30 dolarů ztrátová. Podle hodnocení americké consultingové společnosti Alix Partners veškerá hlavní naleziště břidličné ropy v USA jsou při stávajících cenách ropy ztrátová.

25; Puškov: Kdo ve skutečnosti opustil oběžnou dráhu USA, je Rusko. Alexej Puškov podle svého zvyku ironicky komentoval Obamův projev k národu.

26; Íránské úřady: Letadlová loď USA uskutečnila provokační manévr v Perském zálivu. O této skutečnosti informovali představitelé Teheránu.

27; Írán požaduje od USA omluvu za narušení teritoriálních vod vojenskými plavidly. Informoval o tom íránský kontradmirál Alí Fadáví.

28; Syrští vojáci se zmocnili nové pekelné zbraně ozbrojenců Islámského státu. Nový pekelný vynález teroristů na ničení techniky je založen na automobilových pneumatikách napěchovaných výbušninou.

29; Ukrajinská armáda vede mnohahodinové ostřelování Spartaku. Obec na předměstí Doněcka od včerejšího večera do dnešního dopoledne byla nepřetržitě ostřelována ze strany ukrajinské armády.

30; Rubl posiluje vůči dolaru i euru. Dolar i euro na počátku obchodování na Moskevské burze oslabovaly vůči rublu. Ruská měna zpevňuje v souvislosti s růstem cen ropy a zlepšením nálady na kapitálových trzích.

31; Ukrajinská armáda ostřelovala území Luganské republiky. Ukrajinští vojáci opět porušili režim příměří v Donbasu.

32; „Našel jsem hlavu a rameno svého otce“, říká obyvatel Chrjaščevatého o zvěrstvech Ajdaru. Počátkem srpna 2014, kdy situace kolem Luganska se vyostřovala, obyvatelé, kteří zůstali ve svých domech v obci Chrjaščevatoje, byli nuceni prožít vše, co s sebou přináší válka.

33; V Turecku byli zadrženi tři Rusové pro podezření ze styků s Islámským státem. Generální konzulát Ruské federace v Antaliii už potvrdil zadržení tří ruských občanů.

34; Síly syrské armády vedou boje na vyčištění okolí města Salma od sil teroristů. Byl zveřejněn působivý záběr přes hledáček zbraně: Raketa syrské armády likviduje auto teroristů.

35; Obyvatelé Pobaltí masově hlasují nohama proti svým vlastním vládám. Premiér Litvy Algirdas Butkjavičus vysvětlil prudký nárůst emigrace z jeho země neochotou mladých lidí sloužit v armádě.

36; Turecká média prozradila, z čeho jsou podezíráni Rusové zadržení v Antalii. Připomeňme, že v Turecku během speciální operace po včerejším teroristickém aktu v Istanbulu bylo zadrženo 60 lidí včetně tří občanů Ruska.

37; Liberální exhibicionismus: O podivných protestech. Dnes jsou v Evropě v módě obnažené protesty z jakýchkoli příčin. Za ekologii, proti teroru, za ukrajinskou nezávislost. V oblečeném stavu nejsou ekologie ani Ukrajina dostatečně přesvědčivé.

38; Arktická vojska Ruské federace testují novou techniku v podmínkách Dalekého Severu. Motostřelecké svazy Severní flotily se zúčastní další plavby lodí a pomocných plavidel Severní flotily po mořích Severního ledového oceánu.

39; Oni chtějí zničit Ukrajinu? Ljaško je rozhořčen Obamovými slovy. Washington, který poskytoval jen velmi malou pomoc, nyní požaduje od Kyjeva zvláštní status pro okupovaný Donbas, což vede ke zničení Ukrajiny, napsal Oleg Ljaško ve středu na svém Facebooku.

40; Za Sorosovy peníze přesvědčují Ukrajince, že jsou vlastně plni optimismu a aktivismu. Na Ukrajině podle výsledků průzkumu financovaného Sorosem jsou všichni neuvěřitelně optimističtí...

41; Ukrajina rozšíří seznam zboží, které je zakázáno dovážet z Ruska. Premiér Jaceňuk přikázal ministerstvu hospodářství, aby rozšířilo seznam ruského zboží, na které se bude zákaz vztahovat.

42; Volnovacha – výročí tragédie. Tento den před rokem byl poblíž kontrolního stanoviště ukrajinských okupantů vyhozen do povětří autobus plný cestujících. Zahynulo dvanáct lidí.

43; Írán propustil americké námořníky, kteří narušili hranici země. Čluny, které pluly z Kuvajtu do Bahrajnu, překročily hranici Íránu kvůli poruše navigačního vybavení.

44; Škirjak „Nepálský“ označil Gryzlova za fašistu a „rašistu“: Gryzlov je otevřený ruský fašista, je člověkem, který je odpovědný za hrůzné zločiny proti lidskosti, zlobí se Avakovův poradce. („Rašista“ je ukrajinský novotvar spojující anglické „Russia“ se slovem „fašista“)

45; Na síti se objevily záběry ze zadržení tří ruských občanů v Turecku.

46; Teroristé také pláčou. Vůdce čečenských ozbrojenců v Sýrii nahrál vyloženě panickou výzvu. Vůdce uskupení Džunud aš-Šám bojujícího v Latakíji Muslim aš-Šišání nahrál výzvu, ve které popisuje kritickou situaci na frontě.

47; Chřipka 2016 na Ukrajině: Brzy bude vyhlášena epidemie se vším, co z toho vyplývá. To, co říkají oficiálně, tj. že do hranice epidemie je ještě daleko, prostě není pravda, říkají lékaři záchranných služeb.

48; Ferrari odchází z Ukrajiny. V zemi došly peníze, a to i bohatým lidem. V roce 2015 prodali v salónu v Kyjevě pouze jeden luxusní model sportovního vozu.

49; SBU oznámila zadržení účastníka červencové bitky v Mukačevu.

50; Poklonskaja: Materiály o vytvoření batalionu u hranic Krymu byly postoupeny Federální bezpečnostní službě Ruské federace. Předtím Lenur Isljamov oznámil vytvoření dobrovolnického batalionu s názvem „Noman Čelebidžichán“, který bude dislokován na hranici s Krymem v Chersonské oblasti Ukrajiny.

51; Úřady Dánska začnou zabavovat běžencům hotovost a cennosti, aby tak zaplatili pobyt v zemi svými osobními věcmi.

52; Hrdina Kolína nad Rýnem: Slovanský kickboxer zachránil ženy v noci plné znásilňování, když zmlátil tlupu migrantů. Ivan Jurjevič se rozpovídal o tom, jak zachraňoval ženy před davem pološílených opilých Arabů v Kolíně nad Rýnem.

53; Ukrajina oznámila po soudní upomínce připravenost zahájit rozhovory o dluhu vůči Rusku. Poté, co ministr financí Ruska Anton Siluanov prohlásil, že do konce ledna bude Kyjev zažalován pro neplacení dluhu, ukrajinské úřady oznámily připravenost k jednání.

54; Ukrajinská armáda zahájila palbu na Kujbyševský obvod Doněcka. Pod palbou je především okolí Volvocentra.

55; Limonov: Poslední Obamova „Zpráva o stavu unie“ přednesená před Kongresem je posledním „Sbohem“ USA.

56; Paláce a muzea na Krymu vydělaly za poslední rok rekordní sumy.

57; Je to naprostá ptákovina, komentovalo ministerstvo zahraničí Erdoganovo prohlášení, že Rusko vytváří v Latakíji nový stát. Turecko zkouší využít vyostření vztahů s Ruskem k tomu, aby země přestala být vnímána jako ten, kdo se sám vměšuje do vnitrosyrských záležitostí, poznamenal zdroj na ministerstvu zahraničí.

58; Nezletilému obyvateli Dněpropetrovska zabavili samopal, pistoli a více než 200 nábojů. V bytě, kde žil sedmnáctiletý výrostek, policisté našli Kalašnikova, pistoli a 233 nábojů.

59; Uljukajev považuje revizi rozpočtu na rok 2016 za předčasnou. V podmínkách neurčitosti a volatility trhů je předčasné revidovat rozpočet na rok 2016, myslí si ministr pro ekonomický rozvoj.

60; Obvodní soud v Kyjevě rozhodne, bojuje-li Ukrajina s Ruskem. Soud stanoví status vztahů Ukrajiny s Ruskem – zdali jde o válku nebo Antiteroristickou operaci.

61; Medveděv: Rusko by mělo přestat spoléhat na příjmy z exportu surovin. Ruská ekonomika nyní prožívá nejtěžší léta za celé desetiletí, prohlásil premiér Ruska Dmitrij Medveděv.

62; Jaceňuk chce posílat vlaky do Asie po moři. Takto bude otevřena nová trasa Hedvábné stezky, která se vyhne Rusku, myslí si v ukrajinské vládě.

63; Cameron utratí 31 miliard za opravu jaderného štítu. Modernizace jaderného štítu je podle jeho slov nutnou součástí zajištění bezpečnosti Velké Británie.

64; Dva příslušníci ukrajinské námořní pěchoty zahynuli v důsledku přestřelky s ozbrojenci z „Azova“, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Další tři byli zraněni.

65; V Doněcké republice bude zahájeno vydávání republikového vzoru pasů, hlásí Zacharčenko. Nejvyšší představitel Republiky prohlásil, že příslušné ustanovení bude brzy přijato Radou ministrů.

66; V Donbasu byl aktivizován příliv radikálních islamistů, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Počet ozbrojených formaci radikálních islamistů bojujících na straně Kyjeva v Donbasu dosáhlo třicítky.

67; Rizika pro finanční stabilitu v Rusku jsou nízká, říká centrální banka. Nynější stav na trzích devizové a rublové likvidity a situace se splácením zahraničního dluhu hovoří o tom, že rizika pro finanční stabilitu jsou v daném okamžiku minimální, poznamenala první místopředsedkyně Centrální banky Ksenija Judajeva.

68; Zločinci v Kosovu mají krytí ze strany USA a NATO, říká srbský dobrovolník Deki o doutnajícím konfliktu na Balkáně. Známý srbský dobrovolník Dejan Berić (Deki) si myslí, že konflikt v Kosovu se může znovu rozhořet, když nestabilita na Balkáně bude v zájmu Anglosasů.

69; Syrská armáda útočí a osvobozuje nová města, teroristé se chystají na válku mezi sebou. Podle odposlechnutých radiových komunikací sílí rozpory mezi lídry uskupení Ahrar aš-Šám, Džbahát an-Nusrá a Džund al-Basyt. Brzy mezi bandity vypuknou ozbrojené konflikty.

70; Americký policista zastřelil dvanáctiletou holčičku. Pracovník policejních orgánů přišel do domu jejího otce, aby rodinu doručil rozhodnutí o vystěhování rodiny. Při potyčce s otcem byla smrtelně zasažena dívenka.

71; Putin: Rusko zaregistrovalo efektivní lék proti Ebole. V důsledku testů bylo zjištěno, že ruská vakcína proti zimnici Ebola vykazuje vyšší efektivitu než preparáty používané dnes ve světě, sdělil prezident Ruska Vladimir Putin.

72; S Porošenkem je nespokojeno 70% Ukrajinců, vyplývá ze sociologického průzkumu. 3% respondentů odpověděla, že plně schvalují prezidentovu činnost, 22% spíše schvalují než neschvalují, 28% spíše neschvalují a 42 naprosto neschvalují. 6% respondentů odmítlo nebo nebylo schopno odpovědět.

73; V Rusku byly zahájeny testy úderných helikoptér vyzbrojených granátomety a plamenomety. Testy byly již zahájeny. Provádějí se v podmínkách situace maximálně odpovídající bojovým situacím, sdělili zástupci výrobce „Sjednocená korporace na výrobu přístrojů“.

74; Kerry poděkoval Íránu za propuštění amerických námořníků. Dva čluny amerického námořnictva plující z Kuvajtu do Bahrajnu se ocitly v teritoriálních vodách Íránu.

75; Rusové zadržení v Turecku pro podezření ze spojení s teroristy Islámského státu odmítli komunikovat s diplomaty. Moskva potvrzuje informaci o zadržení tří ruských občanů v Turecku. Ti ale odmítli komunikovat s pracovníky ruského konzulátu.

76; Putin vyzval vládu, aby pozorně sledovala vývoj ekonomické situace a byla připravena na jakýkoli zvrat.

77; Ozbrojenci Islámského státu přepadli kancelář televizní stanice v hlavním městě Pákistánu. Pákistánská televizní stanice ARY News oznámila útok ozbrojenců teroristického uskupení Islámský stát na svou kancelář v Islámábádu. Jeden pracovník byl těžce zraněn a byl dopraven do nemocnice.

78; Francouzští právníci pomohou lidu Donbasu obhájit jejich práva. Francouzští ochránci práv jsou připraveni pomoci obyvatelům Donbasu obhájit jejich práva u Evropského soudu pro lidská práva.

79; Ministr financí Ruské federace Anton Siluanov prohlásil, že rozpočet Ruska bude nutné uvést do souladu s aktuální ekonomickou situací Jinak obyvatelstvo bude nuceno za tuto chybu zaplatit vysokou inflací.

80; Ukrajinská armáda zahájila palbu na předměstí Gorlovky. V činnosti jsou minomety. Dnes večer ostřelovali okupanti předměstí Gorlovky.

81; Ministerstvo vnitra Luganské republiky předalo Vyšetřovacímu výboru Ruské federace materiály ohledně zločinů ukrajinských okupantů v Donbasu.

82; Operace „Odplata“: Bojový vrtulník Mi-24 bombarduje pozice ozbrojenců u Damašku. Teroristé vystavili na internet video, na kterém bojový vrtulník Mi-24 (možná Mi-35) ruské výroby bombarduje pozic ozbrojenců v okolí města Darája. Nejspíše se jedná o vrtulník patřící syrské armádě.

83; Všichni pachatelé válečných zločinů v Donbasu budou potrestáni, řekl ministr vnitra Luganské republiky. Válečné zločiny jsou nepromlčitelné a každý zločin, dokonce i dobře skrytý válečný zločin, bude odhalen a bude po zásluze potrestán. A já ručím za to, že skutečně každý, zdůraznil ministr.

84; Írán odstavil jaderný reaktor v Aráku. Ministr zahraničí Íránu informoval americkou stranu o tom, že plutoniový reaktor už není v činnosti a v nejbližší době bude zlikvidován.

85; USA si musí zachovat prvenství, aniž by se staly světovým četníkem, řekl Obama ve svém projevu před Kongresem.

86; U Rostova byl zadržen sedmadvacetiletý desátník ukrajinské armády, který ilegálně překročil hranici Ruské federace, aby se prošel s přáteli.

87; Ženy v ohrožení: Násilí kvůli zábavě – krutá hra taharrush přišla do EU z Východu. Donedávna v Evropě o této hře nic nevěděli. Ale nyní se německá policie bojí opakování kolínské noci znásilňování, zatím neochotně mluví o „skupinových útocích“, ale málokdy dodá, že sexuálního charakteru.

88; Prokuratura provedla prohlídku v Saakašviliho úřadě. Předsoudní vyšetřování v souvislosti s aktivitami funkcionářů státní správy pokračuje.

89; Íránští námořníci srazili na kolena americké příslušníky námořní pěchoty. Íránská média zveřejnila fotografie pořízené v okamžiku zadržení posádek amerických člunů.

90; Vlast mě zradila, píše polský novinář, který byl zbaven akreditace v Rusku. Polský novinář Wacław Radziwinowicz, který v prosinci 2015 přišel o akreditaci v Rusku, prohlásil, že se cítí zrazen svou vlastí.

91; Jak rusofobní média „našla zabité syrské děti“ ve zlikvidovaném vězení teroristů. Uzavřený kruh vzájemných citací a odkazů na zjevně zfalšované rusofobní materiály člověka nutí zamyslet se nad přítomností zvrhlých cílů u celé řady pseudožurnalistů.

92; V Donbasu mohou vyhlásit stav klidu zbraní. Setkání kontaktní skupiny pro urovnání situace v Donbasu, které se konalo 13. ledna, bylo první, kterého se účastnil stálý člen Bezpečnostní rady Ruské federace Boris Gryzlov.

93; Michail Kasjanov, jeden z lídrů ruské opozice velkoryse oslavil pravoslavné vánoce s manželkou v St. Moritzu ve Švýcarsku, kde se obklopen významnými oligarchy rekreoval v luxusním apartmá.

94; Írán očekává zrušení sankcí v nejbližší době. Po jejich zrušení získá Írán přístup ke zmrazeným aktivům na zahraničních účtech, jejich celková výše podle odhadů amerického ministerstva financí činí kolem 50 miliard dolarů.

95; Cena ropa Brent klesla pod 30 dolarů za barel. Poprvé od roku 2004.

96; Ukrajinská armáda dnes večer ostřelovala okolí Doněckého letiště z minometů.

97; Putin a Obama společně projednali Sýrii, KLDR a Ukrajinu. Na žádost americké strany se konal telefonický rozhovor Vladimira Putina s prezidentem USA Barackem Obamou.

98; Předtucha konce: Ruští patrioté Ukrajiny prozřeli po zadržení své názorově spřízněné přítelkyně ukrajinskou SBU. Advokát Rusky Anastasie Leonové, té, kterou dnes vyslýchají operativci SBU, dnes načrtl nezáviděníhodnou budoucnost své klientky.

99; Kyjev se chystá k útoku na Donbas, varuje Zacharčenko. Úřady Doněcké republiky jsou připraveny na jakýkoli vývoj událostí v regionu, prohlásil šéf Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko.

100; Krach na burzách USA pokračuje. Fondové trhy USA se zhroutily ve středu v souvislosti s obavami investorů ohledně perspektiv zpomalení růstu HDP v zemi označované jako lokomotiva světové ekonomiky – tedy Číny.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 14.1.2016:

1; Horské jednotky ruských ozbrojených sil budou cvičit ve třech regionech. Kolem 150 vojáků získá speciální dovednosti v horské přípravě a přežívání, včetně přenocování ve sněhu, a také předvedou návyky při překonávání různých horských překážek.

2; Polovina ukrajinské ekonomiky patří čtyřem feudálům, ale daně budou platit přes tři miliony podnikatelů. Známý oděský politik Čornyj zveřejnil informace z daňové zprávy, podle které ekonomika Ukrajiny prakticky funguje na feudálním principu.

3; Příslušníci americké námořní pěchoty zadržení v Íránu se omluvili za svou chybu. Vysvětlili, že člun americké námořní pěchoty náhodně vplul do teritoriálních vod Íránu, a omluvili se za chybu vzniklou při řízení člunu.

4; U Mariupolu opilí členové Pravého sektoru stříleli na pět příslušníků námořní pěchoty. Výsledkem jsou minimálně dva mrtví a tři zranění vojáci. Vedení ukrajinské armády a Pravého sektoru se jakýmkoli způsobem snaží utajit tento fakt, ale je zřejmé, že v nejbližší době se dostane mezi širokou veřejnost.

5; Poláci formují frontu proti Rusku a EU, píše Stratfor. Polsko se považuje za přirozeného lídra ve střední a východní Evropě.

6; Obama požadoval od Putina, aby ukončil podporu vzbouřenců v Donbasu. Na toto téma spotřebovali oba státníci většinu času svého telefonického rozhovoru.

7; Další zrada: Porošenko ničí Ukrajinu víc než Putin, říká náčelník štábu batalionu OUN. Na shromáždění před kyjevskou věznicí náčelník batalionu OUN prohlásil, že za Porošenka je politických vězňů víc než za Janukoviče, protože současná moc se bojí skutečných ukrajinských vlastenců.

8; U Mariupolu explodovala ukrajinská mina pod ukrajinským protiletadlovým dělem. Čtyři příslušníci námořní pěchoty byli zraněni.

9; Perspektivy projektu banderizace: Jaký vliv bude mít politika současného Kyjeva na polsko-ukrajinské vztahy?

10; V Turecku došlo k výbuchu na policejním okrsku. Těsně vedle služebny explodoval automobil plný výbušnin a poté byla na budovu zahájena palba z granátometů.

11; Hrdinové Sýrie: Bojová skupina syrské armády byla přepadena ozbrojenci u města Darája a vede obranný boj. Bandité nepřetržitě pálí a snaží se bojovou skupinu zlikvidovat.

12; Saúdové ochořeli ukrajinskou chorobou. Rijád je po Kyjevu ochoten přejít pod vnější správu.

13; Ve čtvrtek bude zveřejněna zpráva o stavu rozšíření Eboly v západní Africe. Od listopadu nebyl zaregistrován ani jeden případ nakažení smrtelně nebezpečným virem, takže všechny známé cesty šíření v západní Africe budou považovány za zastavené.

14; V Indonésii došlo k několika výbuchům. Jsou zranění. Podrobnosti se zjišťují.

15; Teroristický akt v Istanbulu: V Turecku byl zahájen plíživý převrat. Erdogan hraje velmi riskantní hru.

16; Islámský stát vydal příručku s „užitečnými radami“ pro teroristy. Pro přípravu svých stoupenců v Evropě teroristická skupina Islámský stát vydala šedesátistránkovou publikaci o bezpečnosti pro jednotlivé mudžáhidy a malé skupiny.

17; Ve městech Jižní Koreje byly znovu odhaleny propagandistické letáky KLDR. Policie objevila zakázané materiály ve městech Ilsan a Pchadžu na sever od Soulu. Předpokládá se, že tímto způsobem KLDR odpovídá na propagandistické vysílání Jižní Koreje prostřednictvím amplionů.

18; Jeden z kandidátů na prezidenta v USA zamlčel informace o půjčce. V první polovině roku 2012 Ted Cruz, jeden z favoritů americké prezidentské předvolební kampaně a jeho žena Heidi si vzali úvěry na nízká procenta u Goldman Sachs a Citibank ve výši 750 tisíc dolarů.

19; V pizzerii v japonském městě Kóbe došlo k výbuchu. K incidentu došlo ve 12:40 místního času nedaleko stanice Motomati v centru města.

20; Indonéská policie prohlásila, že v centru Jakarty došlo k výbuchu bomby.

21; V Dánsku byla zatčena patnáctiletá dívka pro podezření z napomáhání teroristům. Podezřelá byla zadržena ve středu u sebe doma v městečku Kundby.

22; Horší než válka: Chřipka obchází Ukrajinu s kosou v ruce. Vysoká horečka, kterou nelze srazit obvyklými léky. Lidé umírají během dvou dnů. Jen pro úplnost: Charkov a Oděsa jsou místa, kde Američané umístili své biolaboratoře...

23; Ministerstvo pro hospodářský rozvoj Ruské federace zhodnotil škody způsobené sankcemi jak pro Rusko, tak i pro EU. Podle odhadů prvního náměstka ministra pro hospodářský rozvoj Ruské federace Alexeje Lichačova přišlo Rusko kvůli sankcím v roce 2015 zhruba o 1,5% hospodářského růstu.

24; Série teroristických aktů v Indonésii. Sebevražední atentátníci uskutečnili několik útoků v hlavním městě Indonésie. Zatím jsou informace o šesti mrtvých.

25; Deficit rozpočtu USA vzrostl za říjen až prosinec o 22%. Schodek státního rozpočtu USA v prosinci činil 14,444 miliard ve srovnání s přebytkem ve výši 1,864 v prosinci 2014. Vyplývá to z informací ministerstva financí USA.

26; Jaceňukova kouzla: Pokud se ruský plyn dostane na Ukrajinu přes Maďarsko nebo Slovensko, najednou se jedná o dobrý „evropský“ plyn. A tahat vlaky po dvou mořích, to už na Ukrajině také nikoho nepřekvapí...

27; V Doněcku byly zaregistrovány čtyři případy smrti v důsledku chřipky. Lékaři odmítli spekulace ukrajinských médií o tisících obětí v Doněcku.

28; Některá předměstí Damašku jsou již osvobozena od teroristů, ale skýtají obraz neuvěřitelné zkázy a zmaru.

29; Rubl posílil navzdory poklesu ceny ropy. Kurs rublu při zahájení obchodování na Moskevské burze nepatrně posílil, zatímco cena ropy poprvé od roku 2004 klesala pod 30 dolarů za barel.

30; Zásahy malajského Boeingu neodpovídají charakteristikám rakety Buk, hlásí Rosaviacija závažné nepřesnosti ve zprávě Nizozemska o příčinách sestřelení MH17.

31; Francouzské letectvo udeřilo na objekty Islámského státu v iráckém Mosulu. Francie se účastní bombardování pozic teroristické skupiny Islámský stát v Iráku i v Sýrii. O leteckých úderech z minulé noci informoval francouzský ministr obrany.

32; Na Ukrajině se čeká růst cen kvůli zhoršení obchodních vztahů s Ruskem. Ukrajinské ministerstvo pro hospodářský rozvoj a obchod prognózuje růst cen na počátku roku 2016 kvůli napjatým obchodně-ekonomickým vztahům s Ruskem.

33; Bojovník Doněcké republiky utrpěl zranění v důsledku ostřelování Sachanky. Ukrajinská armáda ze svých pozic v Širokinu ostřelovala obec Sachanka. V důsledku tohoto ostřelování byl zraněn voják Doněcké republiky.

34; Světová zdravotnická organizace: Epidemie Eboly v Západní Africe byla zastavena. Navzdory tomu, že se šíření Eboly v Libérii zastavilo, je třeba pokračovat v pozorování a práce ještě není skončena, prohlásil ředitel odboru řízení nových rizik Světové zdravotnické organizace Richard Brennan.

35; Série výbuchů v hlavním městě Indonésie byla organizována skupinou ozbrojenců o počtu 10 až 14 lidí. Došlo k sedmi výbuchům, při kterých zahynulo nejméně sedm lidí včetně minimálně jednoho policisty.

36; Nástupce Vasiljevové na Ministerstvu obrany si odsedí téměř osm let za úplatky. Bývalý náměstek šéfky odboru vlastnických vztahů na ministerstvu obrany Ruské federace byl odsouzen k sedmi letům a devíti měsícům odnětí svobody se zostřeným režimem.

37; Nizozemské ministerstvo zahraničí oznámilo možné vytvoření tribunálu ohledně vyšetřování sestřelení Boeingu MH17. S cílem trestního stíhání viníků katastrofy malajského Boeingu 777 na Ukrajině může být vytvořen mezinárodní tribunál.

38; V Doněcku za posledních 24 hodin zemřeli další čtyři lidé na chřipku, hlásí radnice. Za uplynulých 24 hodin bylo ve městě zaregistrováno 1.156 případů onemocnění obyvatelstva chřipkou a dýchacích cest. Mezi nemocnými jsou i děti.

39; V Iráku byl zlikvidován velitel Islámského státu, který odpovídal za přípravu sebevražedných atentátníků. Oznámilo to ministerstvo obrany Iráku.

34; Litva odmítla stlačený plyn z USA. Litva schválila rozhodnutí dočasné se vzdát nákupu stlačeného zemního plynu v USA, protože neodpovídá zvláštnostem plynového systému země.

35; Bývalý přítel... Proč se Německo a Polsko na sebe zlobí. Letos slaví Polsko a sjednocené Německo 25 let od navázání diplomatických styků.

36; Ve Lvovské oblasti horníci vyhlásili nepřetržitou blokádu silničního tahu na Polsko. Ukrajinští horníci, kteří nedostávají mzdu, splnili své hrozby a blokují trasu Lvov – Rava Russkaja.

37; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za teroristické činy v Indonésii, píší média. Teroristé Islámského státu se přihlásili k odpovědnosti za sérii výbuchů, ke kterým došlo dnes v hlavním městě Indonésie.

38; V Donbasu se prudce vyostřila situace na frontové linii, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinští vojáci za uplynulých 24 hodin devětatřicetkrát ostřelovali území Doněcké republiky. Situace se prudce vyostřila, sdělilo dnes ministerstvo obrany.

39; Lukašenko našel v Minsku „ozbrojence, kteří bojovali v Donbasu“. Lukašenko trochu záhadně zdůraznil, že vztah Běloruska k takovým vojákům, kteří bojovali na Ukrajině na jedné či druhé straně, je známý.

40; Ombudsmanka Doněcké republiky obvinila Kyjev z neochoty plnit požadavky Minska ohledně amnestie a výměny zajatců. Kyjevské úřady nedělají nic pro splnění bodů Minských dohod, které se týkají otázek amnestie účastníků konfliktu a výměny zajatců.

41; Ukrajina se musí stát konfederací, říká Zacharčenko. Podle jeho názoru se Ukrajina může zbavit zhoubného vlivu Západu jen prostřednictvím výměny politické garnitury.

42; Saúdové udělali chybu za bilion dolarů, říká americký miliardář. Saúdská Arábie bude ještě litovat svého rozhodnutí vyčistit trh od konkurence tím, že zalije svět ropou, myslí si průkopník břidlicového byznysu v USA miliardář Harold Hamm.

43; Světová banka: Situace na ropném trhu je šancí pro Ruskou federaci na posílení vývozu nesurovinového zboží. Ruské výrobky se ukáží konkurenceschopnějšími díky oslabení rublu, prohlásila organizace.

44; V Kyjevě se od 16. ledna zavádí karanténa, říká Kličko. Je to proto, abychom se vyhnuli překročení epidemické hranice rozšíření chřipkových onemocnění.

45; Jak se u Porošenka hledají hlasy pro nový status Donbasu. Každý poslanec má cenu zlata, ale efektivita práce Nejvyšší rady je nízká. Kolikrát už se stalo, že se na něčem už v podstatě dohodli, a před hlasováním poslance mizí tu na záchod, tu zase do bufetu... A návrh zákona je smeten.

46; Velký šéf Al-Káidy vyzval k útoku na Saúdskou Arábii. Pohlavár teroristické organizace Al-Káida vyzval k organizování útoku na Rijíd.

47; Ruské ministerstvo zahraničí vyzývá Ukrajinu, aby potrestala účastníky inscenované „popravy“ ruského pilota. Inscenování popravy ruského pilota v nočním klubu v Kyjevě je projevem agresivní rusofobie na Ukrajině.

48; Turecko hraje v Sýrii skrytou hru ve svém zájmu, říká Zacharova. Pod záminkou boje proti Islámskému státu se turecké úřady snaží změnit etnickou konfiguraci na severu Sýrie a Iráku, poznamenala představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

49; Vytvoření tribunálu o MH17 odporuje zdravému rozumu, říká Zacharova. Myšlenka vytvořit tribunál ohledně MH17 ještě před ukončením oficiálního vyšetřování ukazuje neochotu stran zjistit pravdu o tom, co se skutečně odehrálo, prohlásila představitelka ruského ministerstva obrany Marija Zacharova.

50; Monopolární svět se propadá do chaosu: Možnosti USA se ukázaly jako omezené. Monopolární svět, ve kterém veškerá rozhodnutí za všechny přijímá jen jedna země, se bude nutně propadat do stále většího chaosu. A to vůbec ne proto, že vedení USA by bylo tvořeno kdovíjak špatnými lidmi.

51; Rus zadržený v Turecku šéfoval dopravě lidí do Islámského státu. Rus Ajdar Sulejmenov řídil činnost kanálu na dopravu lidí do Islámského státu, konkrétně organizoval vycestování lidí, kteří s ním byli zadrženi (Ruslana Chajbullova a Kamaludina Babajeva), sdělil zdroj v jednom z kompetentních úřadů.

52; Ukrajina je připravena k rozhovorům o dluhu vůči Rusku, říká Porošenko.

53; Ruský průmyslník se zamýšlí nad uplynulým rokem. Jak se cítí a čím žije současný ruský podnik?

54; Odpoledne došlo k novým výbuchům v centru Jakarty, sdělují místní média.

55; Na souostroví Země Františka Josefa lední medvěd rozsápal člověka. Obětí byl montér společnosti „Zapsibgazprom-Gazifikacija“, která buduje obytný komplex „Arktický trojlístek“ pro Severní flotilu.

56; Porošenko oznámil připravenost soudit se s Ruskem ohledně dluhu. Pokud ruská strana vyhrožuje soudem, jsme připraveni obhájit ukrajinské zájmy třeba i v soudní síni, prohlásil prezident Ukrajiny.

57; Po výbuších v Jakartě bylo zneškodněno dalších šest bomb. Ty byly zneškodněny speciálními zařízeními.

58; Ruští a syrští piloti poprvé uskutečnili společný bojový úkol na nebi nad Sýrií. Dvojice stíhaček Mig-29 uskutečnila vzdušné krytí ruských bitevníků, které bombardovaly objekty infrastruktury teroristů.

59; Žádný Minsk-3 neexistuje a nebude existovat, říká Porošenko. Prezident Ukrajiny vyloučil možnost vytvoření jakéhokoli nového formátu pro urovnání situace na Donbasu.

60; Německo řídí idioti, říká německý politik. Šéf durynského oddělení strany euroskeptiků AfD vystoupil na shromáždění proti migrační politice německé vlády.

61; Lotyšsko pošle do boje s Islámským státem deset vojáků. Vojáci se budou účastnit bojových akcí v Iráku a budou se zabývat výcvikem místních vojáků, prohlásil ministr obrany Raimonds Bergmanis.

62; Mučení obyvatel Doněcké republiky v ukrajinském zajetí se stalo pravidlem, říká ombudsman Doněcké republiky. Ukrajinská armáda si zvykla krutě mučit zajaté příslušníky domobrany.

63; Chytré bojové systémy budoucnosti byly vytvořeny na Krymu. Na Krymu se objevila zbraň, kterou bylo možno dříve vidět jen ve fantastických filmech.

64; Porošenko se veřejně zostudil, když zapomněl ukrajinský jazyk. Prezident Ukrajiny si udělal na tiskové konferenci další ostudu. Nevzpomněl si, jak se správně ukrajinsky řekne „peněženka“.

65; Porošenko odvolal velitele pozemních vojsk. Už dříve velitel pozemních vojsk generálporučík Anatolij Pušňakov předal ministru obrany Stěpanu Poltorakovi žádost o uvolnění z funkce.

66; Ruský animovaný film „Nemůžeme žít bez vesmíru“ byl nominován na Oscara. Mezi nominanty byly zařazeny krátkometrážní animované filmy Prolog, Svět budoucnosti, Sandžaj a jeho parta a Příběh medvěda.

67; Kyjev kupuje v EU tentýž plyn z Ruské federace. To, co Kyjev nazývá „energetickou nezávislostí na Rusku“, je jen nákup téhož ruského plynu, jen s přirážkou pro evropské prostředníky, myslí si ukrajinský ekonom Ochrimenko.

68; „Pátý kanál prodávat nebudu“, říká Porošenko. Před prezidentskými volbami na Ukrajině nynější prezident státu slíbil, že prodá korporaci Roshen, ale ani zde nedodržel slovo.

69; Francie se chystá k obraně. Hollande oznámil mobilizaci 40 tisíc záložáků. Cílem mobilizace rezervistů je ochrana obyvatelstva, prohlásil prezident Francie. Tento rozsah mobilizace takřka dvojnásobně převyšuje stávající míru – 28 tisíc lidí.

70; V Číně došlo k výbuchu v podniku. K incidentu došlo ve městě Chang zhou (Čchang-čou). Na místě události bylo slyšet více než deset explozí.

71; USA zavírají své velvyslanectví v Jakartě v souvislosti s teroristickými činy. K sérii výbuchů došlo ve čtvrtek v centru indonéského hlavního města. Sebevražedný atentátník se odpálil u v¨chodu do kavárny Starbucks a jeden z jeho kumpánů nedaleko odtud poblíž policejního stanoviště.

72; Porošenko označil za své priority pro rok 2016 vrácení Donbasu a Krymu k Ukrajině. V roce 2016 musí dojít k obnovení ukrajinské suverenity nad okupovanými teritorii v Doněcké a Luganské oblasti, prohlásil Porošenko.

73; V Kyjevě se zhroutil trh s nemovitostmi, říkají analytici. Za rok 2015 se v hlavním městě prodalo pouhých 8.170 bytů, což je ukazatel od počátku století.

74; Syrští „Tygři“ pokračují v úspěšném útoku v Aleppu. Bylo zveřejněno video natočené válečnými korespondenty syrské domobrany, které zachycuje nejdůležitější momenty činnosti „Tygrů“ v čele s legendárním plukovníkem Suchejlem. Domobrana útočí, zmocňuje se vyvýšenin v oblasti bojových akcí.

75; Lavrov a Kerry se domluvili na osobním setkání 20. ledna. 14. ledna se konal telefonický rozhovor ministra zahraničí Ruské federace Sergeje Lavrova a Státního tajemníka USA Johna Kerryho, sděluje tisková služba ruského ministerstva zahraničí.

76; Vláda připravuje totální zničení Pravoslaví na Ukrajině. Pravý sektor se musí zmocnit Kyjevsko-Pečorské Lavry a všech přístupů. Počátkem tohoto roku bude ruská civilizace postavena před nejvážnější výzvu za celou tisíciletou historii své existence.

77; Zástupce šéfa mise OBSE Hug navštíví 15. ledna Kominternovo a Širokino na jihu Doněcké republiky. Pozorovatelé OBSE plánují návštěvu místa, kde byla 11. ledna instalována webkamera pro monitoring situace v Širokinu.

78; V Ženevě se 25. ledna budou konat mezisyrské rozhovory. Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura bude pokračovat v úsilí, aby se rozhovory konaly, prohlásil Pan Ki-mun.

79; Po událostech v Kolíně nad Rýnem zrušily úřady německého města Rheinberg letošní tradiční karneval.

80; Irácká armáda osvobodila od Islámského státu oblast kolem Tikrítu. Během srážek s bezpečnostními silami a národní domobrany utrpěli ozbrojenci Islámského státu značné ztráty.

81; Ke konci roku podraží ropa na 50 dolarů, říká expert z Goldman Sachs. Pokles cen je spojen se zpomalením ekonomického růstu v Číně a poklesem poptávky po energetických surovinách, říká výkonný ředitel frankfurtské filiálky společnosti Goldman Sachs Asset Management.

82; Prokuratura prohledá kancelář Google v Kyjevě kvůli kompromitujícímu materiálu na Avakovovy náměstka. Předmětem prohlídky vyšetřovatelů z prokuratury budou IP-adresy, elektronická pošta a osobní anketní údaje osoby, která umístila zmíněná videa na síť.

83; Čím skončí konflikt Saúdské Arábie a Íránu: Prudké zhoršení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem považují analytici za nejhorší konflikt mezi oběma zeměmi za mnoho desetiletí.

84; Komorské ostrovy přerušily diplomatické styky s Íránem. Úřady ostrovního státu v Indickém oceánu činí Írán odpovědným za napjatou atmosféru.

85; Obludný výbuch: Syrská armáda pohřbila ozbrojence pod sutinami čtyřpatrové budovy v důsledku likvidace tunelu u Damašku. Vojáci ve obci Harasta (předměstí Damašku) vyhodili do povětří tunel a budovu nad ním. Budova byla okupována ozbrojenci. Podle předběžných údajů zde byl dislokován oddíl skupiny Džejš al-Islám.

86; Letecký park námořního letectva ruských ozbrojených sil bude v roce 2017 modernizován z 70 %. Zhruba třetinu letadel už nahradila nová, další třetina bude modernizována k roku 2017, sdělil náčelník námořního letectva generálmajor Igor Kožin.

87; Ráno pro ambice Kyjeva: Tři čtvrtiny Nizozemců jsou proti asociaci s Ukrajinou. Nizozemsko zasadilo bolestnou ránu evropským ambicím současné ukrajinské moci.

88; Vrátíte-li se, vrátíme se i my. Teroristé byli znovu vytlačeni ze strategické vyvýšeniny v provincii Latakíja. Teroristé se neradovali dlouho.

89; Porošenko prohlásil, že se s Gryzlovem nesetkal tváří v tvář. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko prohlásil, že se s představitelem Ruska v kontaktní skupině pro Donbas Borisem Gryzlovem nesetkal separátně.

90; Ropa Brent podražila o více než 3% na 30,98 dolarů za barel.

91; Ukrajinští okupanti zahájili masivní ostřelování okolí doněckého letiště v oblasti Volvocentra.

92; Do Litvy dorazila americká vojenská technika. Americká skupina rotačních sil složená ze 160 vojáků dorazila do Litvy už dříve.

93; Rada bezpečnosti OSN uskuteční mimořádné zasedání kvůli blokádě syrských měst. Na pátek 15. ledna je svoláno mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli obleženým městům v Sýrii, kde hladoví místní obyvatelstvo.

94; Jak prezident Ukrajiny obelhává vlastní obyvatelstvo. Šéf Bytového svazu Ukrajiny Alexandr Skubčenko přeložil Porošenkovy termíny a výrazy na tiskové konferenci do srozumitelného jazyka.

95; Obama si udělal ostudu během svého vystoupení v Louisianě. Prezident USA poděkoval obyvatelům Batton Rouge za podporu, ale řekl „Díky New Orleans“. Při svém vystoupení v dalším městě zase zapomněl, jak dlouho už Spojené státy existují.

96; Zbývá poslední pokus: Politolog uvažuje o plánech liberálů na „svržení režimu“ v Rusku. Ruský politolog Vladislav Isajev sarkasticky komentoval plány ruských liberálů na svržení nenáviděného režimu“, který podle jejich názoru musí padnout kvůli poklesu cen ropy.

97; Nejvyšší představitel Al-Káidy vyzval k útokům na Saúdskou Arábii. Lídr teroristů oslovil své stoupence se zvukovou nahrávkou, ve které vyzval k útoku na Saúdskou Arábii jako odpovědi na hromadnou popravu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 15.1.2016:

1; Divný atentát: Na Ljaškova politického kolegu stříleli závažími. V Kyjevě byl uskutečněn atentát na poslance za Ljaškovu Radikální stranu Sergeje Rybalku.

2; Luganská republika se obrátila na Evropský soud, aby se viníci válečných zločinů v Donbasu nevyhnuli trestu.

3; John Kerry se nás pokouší obelhat nebo lže sám sobě. Státní tajemník USA John Kerry vystoupil na Univerzitě národní obrany ve Washingtonu. Věnoval se úspěchům USA v boji s globálními hrozbami včetně Islámského státu. Bývalý analytik senátu USA pro otázky zahraniční politiky se ale vyjádřil k řadě prohlášení Kerryho skepticky a poznamenal, že neodpovídají reálnému stavu věcí.

4; Čeští politici označili politiku Kyjeva v Donbasu za fašistickou. Poslanci z České republiky včera přijeli do Doněcké republiky, aby shromažďovali důkazy o zločinech ukrajinských vojáků.

5; Arabská zima: K čemu vedla vlna revolucí na Blízkém Východě? Ještě nedávno patřila Libye k prosperujícím státům, v Sýrii byla bezplatná medicína a vzdělání, Egypt byl zaplaven turisty.

6; Chrám v Zajcevu: Už rok pod neustálým ostřelováním. Městečko Zajcevo, které administrativně patří k Nikitovskému obvodu Gorlovky se už rok nachází pod pravidelnou dělostřeleckou palbou.

7; Bílý dům: USA by dali přednost nerušenému rozvoji ruské ekonomiky, myslí si experti. Klíčový zahraničně politický poradce prezidenta USA v aparátu Bílého domu Ben Rods to potvrdil, když odpovídal na otázku novináře na tiskové konferenci ve Washingtonu.

8; V Sýrii se objevil okřídlený „Oplot“ (Pevnost): Chystá se Rusko ke vzdušným bojům proti tureckému letectvu? Letadlo pro dálkové radiové odhalování a řízení A 50 na bázi Il-76 může být využito ruským letectvem v Sýrii.

9; Sýrii obhájíme! Bylo zveřejněno interview s bojovníky domobrany na ulicích osvobozeného města Salma. Armáda Sýrie ovládla hlavní základnu teroristů v Latakíji.

10; Minská výhybka Ukrajiny. V Kyjevě se lekli „separátních“ rozhovorů Porošenka s Gryzlovem.

11; Republikáni kritizovali Obamu kvůli ztrátě hegemonie ve světě. Nejvyšší představitel státu byl terčem útoků republikánů, kteří zmínili slabý stav americké ekonomiky, konkrétně rekordní nezaměstnanost, a také zdůraznili chyby Bílého domu v zahraniční politice.

12; Politico: Za Erdoğanovo dobrodružství v Sýrii bude platit celý region. Erdoğan opustil tradiční turecký pragmatismus ve prospěch ideologie islamismu. Nyní za to bude platit nejen Turecko.

13; Ruská ropa otřese dolarem a americkou hegemonií, píší německá média. Rusko plánuje vytvoření vlastní značky ropy pro prodej suroviny na mezinárodních trzích. Stane se konkurentem pro západní značky Brent a WTI.

14; Příjmy investičních bank v Ruské federaci spadly na minimum od roku 2002. Obchody s ruskými společnostmi kvůli sankcím přinesly investičním bankám nejmenší příjmy za posledních třináct let. Svědčí o tom informace newyorské consultingové společnosti Freeman & Co.

15; Setkání Surkova a Nulandové ohledně Donbasu se může konat v Kaliningradě. Dnes se v Kaliningradě pravděpodobně bude konat setkání zástupkyně státního tajemníka USA Victorie Nuland a asistenta prezidenta Ruské federace Vladislava Surkova.

16; Ukrajinci v Polsku žádají zařazení do ruského prostředí, říká ředitel polské školy. Vyplývá to z interview s ředitelem jediné ruské školy v Polsku.

17; Ruská centrální banka odebrala 15. ledna 2016 licenci Ergobance.

18; V Afghánistánu byl zlikvidován jeden z vůdců Islámského státu. Bezpilotník afghánských ozbrojených sil udeřil na pozice teroristů. V důsledku útoku bylo zabito 12 ozbrojenců včetně jejich velitele.

19; Jeb Bush označil Hillary Clintonovou za katastrofu pro národní bezpečnost. S Bushem souhlasí i senátor Floridy Marco Rubio, který se rovněž uchází o post prezidenta USA:

20; Ozbrojenci nacionalistických batalionů obnovili ostřelování Doněckého letiště. 15. ledna ráno se areál bývalého letiště stal opět cílem minometné palby.

21; Finové organizují arabským migrantům bezplatnou návštěvu sauny s místními ženami. Místní podnikatel se rozhodl vést migranty ze zemí Blízkého Východu k sexuální toleranci a pozval je, aby bezplatně navštívili společnou saunu s finskými ženami.

22; Srbsko chce získat od Ruska systémy protiletecké ochrany a Mig-29. V reakci na plány Chorvatska získat od USA operativně-taktické rakety se Srbsko zajímá o ruské zbraňové systémy.

23; Silný dolar oslabuje průmysl USA. Ropný průmysl USA se řítí do úpadku a silný dolar se negativně odráží na zahraničních prodejích, přitom se společnost Goldens’ Foundry and Machine Co. snaží dostat na trh, kde nebyla od Druhé světové války.

24; Teroristické činy Islámského státu. Proč Indonésie? Hlavní město Indonésie byla cílem teroristických činů. Odpovědnost na sebe vzal Islámský stát. Není ale vyloučeno, že skutečnými viníky jsou místní radikálové, jejichž extremismus má dávné kořeny.

25; Ministerstvo pro hospodářský rozvoj Ruské federace zhoršilo prognózu na rok 2016. Nyní ministerstvo očekává pokles HDP o 0,8% při 40 dolarech za barel.

26; Prověřeno v boji: Jaké ruské zbraně našly odběratele po operaci v Sýrii? Hlavní úkol operace ruského letectva v Sýrii je likvidace teroristů a nikoli zlepšení pozice ruských zbraní ve světě. Přesto však křest bojem, kterým prošla ruská armáda, nejen poskytne vojákům cenné zkušenosti, ale také doplní státní kasu.

27; Smrtonosná „Sosna“: Nejnovější „čistič“ ruského nebe. Více než polovinu ukrajinských letadel a vrtulníků v konfliktu za nezávislost Luganské a Doněcké republiky v Donbasu byla odhalena a sestřelena protiletadlovými raketovými komplexy Gjurza, které jsou modifikací Strely-10M.

28; Prodloužení sankcí proti Rusku je absurdní, říká bývalý kancléř Německa Schröder. Nehledě na jednoznačný pokrok v realizaci minských dohod dochází k prodloužení sankcí proti Rusku. Upřímně řečeno je to absurdní.

29; Italská bloggerka vyznala lásku Putinovi. Italská videobloggerka Martina del Ombra věnovala prezidentu Ruska romantickou píseň, ve které vyjádřila své něžné city vůči jeho osobě.

30; Egypt slibuje vyčlenění 32 milionů dolarů na zabezpečení bezpečnosti v rekreačních střediscích. Na lázeňském pobřeží budou instalovány sledovací videokamery a zvýší se počet strážců pořádku se psy.

31; Ukrajinský Červený kříž byl obviněn z obchodu s humanitární pomocí. Záběry ze skryté kamery ukazují, jak lacino lze na Ukrajině koupit předměty z humanitární pomoci.

32; V Donbasu došlo k výbuchu několikapatrového domu. V důsledku výbuchu ve čtyřpatrovém domě na okupovaném území došlo k částečnému zřícení zdí a stropů. Přicházejí zprávy o oběti na životě – malém dítěti.

33; Ropa i rubl zlevňují v souvislosti s očekáváním zrušení sankcí proti Íránu.

34; Rusko si patentuje vakcínu proti Ebole. Možnost prodeje patentu do jiných zemí se bude projednávat po projednání Světovou zdravotnickou organizací a zvláštním výborem pro Ebolu, sdělila ministryně zdravotnictví Ruské federace Veronika Skvorcova novinářům.

35; V noci bylo ostřelováno Kominternovo v nárazníkové zóně na jihu Donbasu. Bylo pobořeno 10 domů, jeden dům vyhořel.

36; Nalézt pětiměsíční dítě pod sutinami z rozbořeného bytu není možné bez speciální techniky. Zpod sutin čtyřpatrového domu v Donbasu, kde došlo k výbuchu plynu, vytáhli ženu a dítě, další děcko zahynulo.

37; Za posledních dní bylo osvobozeno od Islámského státu 217 obcí, hlásí ministerstvo obrany Ruské federace. Na ministerstvu oznámili, že nadále budou informovat veřejnost o tom, jaké cíle v Sýrii bombardují letadla americké koalice.

38; Rusko je v boji proti Islámskému státu desetkrát efektivnější než USA, hlásí syrské ministerstvo obrany. Díky efektivní koordinaci s ruským letectvem se syrské armádě podařilo zvítězit nad teroristy v mnoha okresech Sýrie, prohlásil ministr zahraničí Sýrie Valíd Muallem.

39; Ruské letectvo uskutečnilo téměř sto úderů okřídlenými raketami (s plochou dráhou letu) na objekty Islámského státu v Sýrii. Celkem za sto dní operace v Sýrii ruské letectvo uskutečnilo více než 5,6 tisíce bojových startů včetně 145 startů letadel strategického raketového letectva a dálkového bombardovacího letectva.

40; Turecko přijde v roce 2016 o 4,5 milionu turistů z Ruska. V Turecku spočítali, že země přijde o 4,5 milionu turistů z Ruska, sdělil Hürriet Daily News s odvoláním na ministra kultury a turistiky země Mahira Ünala.

41; Basurin: Velení ukrajinské armády si dalo za cíl posunout linii fronty do hloubi Doněcké republiky.

42; Ráno volby, večer hranice. Co bude se statusem Donbasu? Porošenko si nemůže dovolit neúspěch při hlasování v Nejvyšší radě ohledně statusu Donbasu. Je to referendum o důvěře vůči Porošenkovi ze strany evropských lídrů. Bude-li třeba, začne na Radu tlačit.

43; Pod sutinami vybuchlého bytu bylo objeveno tělíčko druhého dítěte. Nyní se záchranáři snaží vyprostit tělo pětiměsíčního kojence zpod sutin.

44; Ukrajinská armáda zvýšila intenzitu ostřelování území Luganské republiky včetně použití těžké vojenské techniky zakázané Minskými dohodami, hlásí národní policie.

45; Dvě letadla americké armády se srazila na nebi nad Havají. Celkem bylo na palubách obou letadel dvanáct lidí. Není pravděpodobné, že by někdo z nich přežil.

46; Němci po událostech v Kolíně nad Rýnem skupují prostředky osobní obrany. Dále je registrován zvýšený prodej plynových pistolí a dalších zastrašujících zbraní. Jeden z obchodů se zbraněmi ve Frankfurtu nad Mohanem prodává pepřové spreje pod sloganem „Vždycky na vzdálenost natažené paže“.

47; U Kaliningradu byla odpoledne zahájena schůzka Victorie Nuland a Vladislava Surkova. Konzultace probíhá v uzavřeném režimu.

48; Pro Erdoğana jsou běženci jen drobnými penězi v obchodování s Evropskou unií, říká politolog. Evropská unie schvaluje Turecku jeho nepromyšlenou a agresivní zahraniční politiku výměnou za pochybnou pomoc Ankary.

49; Pobaltské beranidlo NATO. USA se pokoušejí vyprovokovat další závody ve zbrojení, aby ekonomicky oslabily Rusko, a postupně mění Pobaltské státy na vojenské cvičiště.

50; Kurs eura překonal hranici 85 rublů. Euro pokračuje ve vzestupu na Moskevské burze. Poprvé do prosince 2014 překročilo 85 rublů. Rubl pokračuje v pádu v důsledku poklesu cen ropy a negativní náladě na kapitálových trzích.

51; Zacharčenko přikázal ministerstvu zdravotnictví Doněcké republiky, aby se připravilo na přijetí zraněných v důsledku výbuchu v Ukrainsku. V důsledku výbuchu plynu v činžovním domě došlo k sesuvu zdí a závalům v několika bytech, oznámila administrativa šéfa Republiky.

52; Vladimir Putin uskutečnil setkání se stálými členy Bezpečnostní rady Ruské federace. Během konference se konala výměna názorů na otázky aktuální vnitřní a mezinárodní situace.

53; Bylo zveřejněno video z krádeže jedné miliardy rublů z Promsvjazbanky. Do záběru se dostaly čtyři neznámé osoby, které odnesly z pobočky banky v Petrohradě celkem miliardu rublů.

54; V Nalčiku proběhla přestřelka mezi policisty a ozbrojenci. Na části území Nalčiku byl 9. ledna vyhlášen režim Protiteroristické operace. Během speciální operace ozbrojenci skrytí v jednom ze soukromých domů zahájili palbu na policejní orgány.

55; Skupinové obtěžování žen je nový fenomén, říká finské ministerstvo vnitra. Už dříve média informovala o třech útocích sexuálního charakteru v hlavním městě Finska. Policejní orgány shromažďují informace, aby zjistily, jsou-li novoroční útoky v zemi novým jevem podobného typu.

56; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin devatenáctkrát ostřelovala Doněckou republiku. Byly pobořeny dva obytné domy, hlásí ministerstvo obrany.

57; Ukrajinský soud odsoudil Rusa, údajně člena domobrany, ke třinácti letům odnětí svobody. Soud uznal Rusa vinným z porušení pravidel vstupu do dočasně okupovaného teritoria a uložil mu trest v podobě odnětí svobody a konfiskaci veškerého majetku.

58; Krasnojarský poslanec, který urazil Kadyrova, se mu omluvil poté, co se setkal s představiteli čečenského lidu. Nejvyšší představitel Čečny Ramzan Kadyrov publikoval video s omluvami poslance krasnojarské městské rady Konstatnina Senčenka, která se označuje za příslušníka nesystémové opozice.

59; Šok ve vysílání u Ganapolského: Většina Ukrajinců by rádo vidělo v Nejvyšší radě Zacharčenka a Plotnického. Večer 13. ledna došlo ve vysílání pořadu Echo skandálně známého Matveje Ganapolského k nefalšované senzaci.

60; Podle slov generálního ředitele korporace Porošenko prodává Lipeckou továrnu Roshen, ale zájemci se nehlásí.

61; V Kyjevě během kontroly automyčky došlo k několika výbuchům. Hlavní správa Národní policie v Kyjevě vyšetřuje incident s výbuchem v Charkovské ulici Dněpropetrovského obvodu Kyjeva.

62; Bezpilotník zaznamenal děsivé následky války v předměstí Damašku. Obytné oblasti jsou rozbořeny, nezůstal ani jeden celý dům.

63; Poslanec: Tranzit ukrajinských nákladů vyhýbající se Rusku nebude znamenat žádné ztráty. Ekonomika Ruska nepocítí vážnější ztráty kvůli tranzitu ukrajinských nákladů přes Kazachstán mimo Rusko, myslí si první místopředseda výboru Státní dumy pro ekonomickou politiku Michail Jemeljanov.

64; V Kyjevě byl zadržen dezertér s celým arzenálem zbraní. Byly u něj zajištěny granáty, tritolové náložky a náboje.

65; Ukrajinská armáda chystá útok v oblasti Mariupolu maskovaný jako prověrka bojeschopnosti, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

66; Budoucnost Evropy se rozhoduje v Donbasu, říká finský novinář. Donbas je aréna, kde se zakládá nová budoucnost lidstva.

67; Po Rusech opouštějí Turecko i Němci a zlikvidují turistické podnikání, píší média. Kvůli výbuchu v Istanbulu, který si vyžádal životy německých turistů, se letos přiliv turistů z Německa a sousedních zemí může podstatně snížit, což bude pro Turecko vážnou ranou, myslí si komentátor listu Dunya.

68; V Haagu se koná soud ohledně vyšetřování válečných zločinů v Kosovu. Kosovský parlament už předtím podpořil změny místní ústavy.

69; Obliba Merkelové po událostech v Kolíně nad Rýnem prudce poklesla. Průzkum ukázal, že většina obyvatel Německa pochybuje, že Německo zvládne migrační krizi.

70; Sorosovy knihy se nepálily, říká ministerstvo kultury Ruské federace. Dříve média informovala, že v Komi a Vorkutě pálili knihy vydané za podpory Sorose, který se jako zahraniční agent dostal na seznam nežádoucích zahraničních organizací.

71; Pentagon přiznal smrt osmi civilních osob v důsledku úderů proti Islámskému státu. V průběhu leteckého úderu USA na jednotky Islámského státu zahynuly v roce 2015 v Iráku dvě osoby a v Sýrii šest.

72; Porošenko se upsal k podpoře teroristů, říká Aksjonov. Nejvyšší představitel Republiky Krym Sergej Aksjonov si myslí, že svým prohlášením o podpoře účastníků blokády Krymu se prezident Ukrajiny Petr Porošenko upsal k podpoře akcí extremistů.

73; Během dvou dnů zemřelo sedm ukrajinských okupantů na frontě v důsledku virových onemocnění, říká Basurin.

74; Co se vlastně v Sýrii skutečně děje? Existuje mýtus, že Sýrie za Bašára Asada bal hroznou alávitskou tyranií, kde vládli šíitské skupiny a neskutečně trpěli sunnitští muslimové.

75; Ukrajinská Oščadbanka zažalovala Sberbanku pro porušení práv intelektuálního vlastnictví.

76; Svoboda slova v Evropě je likvidována. Politický systém evropských zemí bojuje proti svobodě slova a alternativním zdrojům informací, prohlásil finský novinář věnující se událostem v Donbasu Janus Putkonen.

77; Místopředseda Státní dumy vyzval šéfa Sberbanky Grefa, aby se po svých opovržlivých slovech o Rusku jako technologicky zaostalé zemi vzdal funkce.

78; Rusko zahajuje humanitární operaci v Sýrii, říká generální štáb. Ruská armáda rozvine v Sýrii humanitární operaci. Sdělil to náčelník Hlavní operativního řízení Generálního štábu ruského letectva Sergej Rudskoj.

79; Německo odmítlo vydat vízum ministrovi zemědělství Ruské federace Alexandru Tkačovovi, který je zařazen na sankční seznam.

80; Ve Francii v důsledku zkoušek léků málem zemřelo šest dobrovolníků. V důsledku klinických testů v soukromé lékařské laboratoři na západě Francii u jednoho člověka lékaři konstatovali smrt mozku. Pět dalších se nachází ve vážném stavu.

81; MMF vybuduje radu pro Ukrajinu kvůli dluhu vůči Rusku, říká zdroj. V případě, že věřitel prohlašuje, že nesouhlasí s pokračováním programu pomoci Ukrajině, začíná platit mechanismus, podle kterého musí být svoláno zvláštní zasedání rady.

82; Cena ropy Brent klesla pod 29 dolarů za barel. Poprvé od února 2004.

83; Teroristé chystají odplatu za ztrátu Salmy. Z Latakíje bylo přesunuto kolem 2.500 ozbrojenců. V důsledku dalších úderů na pozice teroristů v Šejch-Miskinu byl zlikvidován sklad munice a čtyři palebná vozidla.

84; Ukrajinský generální štáb ovazoval sednou vlnu mobilizace.

85; OBSE má v úmyslu instalovat kamery podél celé linie dotyku v Donbasu, říká Hug.

86; Doněcká republika trvá na opuštění obcí v nárazníkové zóně, které obsadila ukrajinská armáda. Doněcká republika se bude snažit dosáhnout vyklizení osmi obcí, které ukrajinská armáda obsadila v nárazníkové zóně.

87; Generální prokuratura Ukrajiny prověří Pravý sektor, který se vymkl kontrole.

88; Evropská hanba: Jedenáct policistů utíká před jedním rozběsněným migrantem. Na síti se objevilo video s potyčkou skupiny evropských policistů a jednoho migranta. Samotné video vyvolalo bouři emocí mezi uživateli a bylo doprovázeno mnoha ironickými komentáři.

89; Setkání s Nulandovou o hledání kompromisu ohledně minských dohod bylo konstruktivní procvičení mozku, říká Vladislav Surkov.

90; Vrať se do své země, vzkazuje starosta Ankary velvyslanci USA. Starosta Ankary Melih Gökçek kritizoval velvyslance USA v Turecku Johna Basse, který vyjádřil znepokojení v souvislosti se zatýkáním tureckých vědců, a vyzval jej k opuštění Turecka.

91; Saakašvili jmenoval svou zástupkyní Mariju Gajdar. Poslankyně Oděské oblastní rady Marija Gajdar, která do této chvíle pracovala ve funkci poradce Michaila Saakašviliho, se stala zástupkyní předsedy Oděské oblastní administrace.

92; V kyjevské automyčce došlo nejspíš ke výbuchům granátů, říká kyjevská policie. Příčnou výbuchů, ke kterým došlo v Dněpropetrovském obvodě Kyjeva nedaleko autobusu s místními úředníky, byly bojové granáty. Sdělila to mluvčí Národní policie Kyjeva Oksana Bliščik.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 16.1.2016:

1; Na Ukrajině budou přejmenovány přístavy i železnice. Náměstek ukrajinského ministra infrastruktury Vladimir Omeljan se chystá v rámci zákona o dekomunizaci přejmenovat námořní přístavy a filiálky železnice.

2; Na Ukrajině byl oznámen nezákonný vpád do Doněcka, tentokrát ze strany České republiky. Tentokrát přišla zrada odněkud, odkud to vůbec nečekali – ze strany „evropských partnerů“.

3; Skandál: Na Ukrajině zahájili trestní řízení proti televiznímu redaktorovi Saviku Šusterovi. Známý ukrajinský televizní novinář a šéfredaktor Savik Šuster se stal předmětem stíhání pro údajné neplacení daní.

4; Ceny ropy nezpůsobí zhroucení ruské ekonomiky jako v 90. letech, píše Forbes. Makroekonomickou stabilitu země nic neohrožuje, nejvyšší vedení nepociťuje žádnou paniku a nadále se soustředí na dlouhodobou perspektivu, píše ekonom.

5; V německém Bornheimu bylo migrantům zakázáno chodit do veřejného bazénu. V západoněmeckém městě Bornheim ležícím několik kilometrů od Kolína nad Rýnem bylo mužským migrantům zakázáno chodit do jednoho z veřejných bazénů. Důvodem jsou stížnosti návštěvnic bazénu na obtěžování ze strany arabských mužů.

6; Erdoğanova hybridní válka: Proč Turecko dělá ze svých jednotek zvláštního nasazení součást syrské filiálky Al-Káidy?

7; Vojáci budoucnosti: Ruský „Ratnik“ proti „Terminátorovi“. Ochranná výbava, která se dostala do výzbroje ruské armády, v ohni nehoří a ve vodě se nepotápí.

8; Jednotky speciálního nasazení zaútočily na hotel v Burkině Faso obsazeného teroristy. Po nějaké době ozbrojenci zahájili přestřelku s policií, ve které zahynulo nejméně dvacet lidí a patnáct bylo zraněno. Islamističtí ozbrojenci také zapálili několik aut a stříleli do vzduchu.

9; Na Ukrajině během posledních dvou let zavřeli téměř 300 škol. Nejvíce jich zavřeli v obcích Žitomirské, Černigovské a Volyňské oblasti.

10; Více než třicet rukojmích bylo osvobozeno při útoku na hotel v Burkině Faso. Útok má na svědomí uskupení Al-Murabitun, která v listopadu zaútočila na hotel v hlavním městě Mali.

11; Před obsazením hotelu v Burkině Faso teroristé zaútočili na restauraci ukrajinské majitelky. Provozovna, kterou vlastní občanka Ukrajiny, se nachází naproti přes ulici od hotelu Splendid, ve kterém byli zajati rukojmí.

12; Počet zachráněných rukojmích se zvýšil na šedesát. Operace proti ozbrojencům se účastní síly Burkina Faso za podpory francouzských tajných služeb.

13; Rusko se dokázalo adaptovat na šok roku 2015, hlásí agentura Bloomberg. Na jednu stranu jsou rozpočtové a ekonomické problémy zřejmé, na druhou stranu je Ruská federace velká ekonomika, která po dlouhá léta bezchybně plní zahraniční státní závazky, a to i v krizových letech 2008 až 2009.

14; V restauraci u obsazeného hotelu v Burkině Faso bylo nalezeno deset obětí. Sami teroristé oznámili, že zabili třicet rukojmích, a svůj teroristický čin označili za pomstu Francii.

15; Všežravý „Berdyš“ a nehlučný „Kaštan“ – neznámé zbraně sil zvláštního nasazení. Byly zveřejněny podrobnosti o výzbroji ruských speciálních sil. Zmíněné dvě zbraně byly označeny za nedoceněné hvězdy mezi ruskými střelným zbraněmi.

16; Na Ukrajině si postěžovali na setkání Surkova s Nulandovou. Ukrajinský politolog zdůrazňuje, že ti dva se zabývali ukrajinskými problémy a vůbec je nezajímalo, že je Ukrajina dokáže řešit sama.

17; V Nalčiku probíhá protiteroristická operace. Je slyšet střelbu. Včera byl v Nalčiku zaveden režim Protiteroristické operace. V oblasti realizace speciální operace je slyšet střelbu a výbuchy.

18; Při Putinových slovech jsem zapomínal dýchat, říká zástupce šéfredaktora Bildu. Novináři z německého listu Bild se podělili o své dojmy z několikahodinového interview s Vladimirem Putinem.

19; Všechno kromě sádla. Dnes Ukrajina oficiálně zastavila obchodování veškerým zbožím s Krymem. Výjimku udělala pouze u sociálně významných potravin a zboží – takových jako sádlo nebo měkké salámy.

20; Skandálně známý Ilja Kiva, který má potvrzenou diagnózu schizofrenie, a jeho bratr Masi Najem, který jedenáct dní strávil v zóně ATO, se v noci na sociální síti trumfovali, kdo udělal více pro vítězství „revoluce důstojnosti“ na Ukrajině.

21; Ruské sankce a teroristické akty zlikvidují turistiku v Turecku. Podle odhadů expertů škody v důsledku omezujících opatření ze strany Ruska mohou činit až 12 miliard dolarů, což čtyřnásobně převyšuje odhady zveřejněné dříve tureckými úřady.

22; Z obsazeného hotelu v hlavním městě Burkiny Faso bylo nakonec odvedeno do bezpečí 126 rukojmích. Hotel Splendid v Ouagadougou byl obsazen ozbrojenci. Obětmi útoku se stalo nejméně 20 lidí. Tři ozbrojenci byli zlikvidováni. Hotel a protější restaurace jsou obklíčeny bezpečnostními silami.

23; Bod, odkud není návratu: Pokud by se Donbas vzdal a kyjevští fašisté zvítězili... Dějiny neznají žádné kdyby. Avšak krvavé události v Donbasu se zatím ještě nestaly dějinami. Co by bylo, kdyby po pádu Slavjanska padl ještě Doněck a hned po něm nutně i Lugansk?

24; Obyvatelé Kominternova na Jihu Donbasu zůstali po včerejším ostřelování ze strany ukrajinské armády bez plynu.

25; Šikana mobilizovaných v ukrajinské armádě. Metody práce ukrajinských velitelů připomínají fašistickou šikanu.

26; Zacharova: Ve Státním departmentu USA vnímají jen to, co si sami vymyslí. V komentáři prohlášení USA o absenci informací o ruské humanitární podpoře Sýrie Zacharova sdělila, že na následující tiskové konferenci podrobně povypráví o pomoci, kterou Moskva několik let poskytuje syrskému lidu.

27; Sbor pesimistů aneb proč Putin obrací naši pozornost na fondové trhy. Co se bude dít se světovou ekonomikou v nejbližších měsících? Nejzajímavější události nás teprve čekají.

28; Nová ruská kosmická loď se bude jmenovat „Federacija“. Porota pod předsednictvím generálního ředitele státní společnosti „Roskosmos“ Igora Komarova vyhodnotila výsledky konkursu na nejlepší název nové pilotované dopravní kosmické lodi Ruska.

29; Představení o třech dějstvích: Kdo brání usmíření Ruska a Turecka? Určitě to nejsou podnikatelské kruhy, které hledají možnosti snížení napětí mezi Moskvou a Ankarou.

30; Odpor Donbasu se stal pro dobrovolníka z Francie začátkem nového světa. Veterán francouzské jednotky zvláštního nasazení a dobrovolník v řadách domobrany Donbasu Erwan Castel spatřuje v odporu Donbasu proti ukrajinské armádě počátek nového světa.

31; Náměstek ukrajinského ministra pro infrastrukturu označil Rusy za neschopné, za otroky a barbary. Jen přejmenováním důležitých objektů se podle něj může Ukrajina rozloučit s rusko-sovětským peklem a splynout v extázi s evropskou rodinou.

32; Merkelová zničí Evropskou unii. K čemu může vést předčasný odchod německé kancléřky? Kvůli migrační krizi, která zachvátila Evropu, slábne autorita německé kancléřky každým dnem. Avšak nejen v samotném Německu, ale i v dalších zemích Evropy, pro které její politika otevřených dveří stala národní katastrofou.

33; Zdeněk Ondráček nazval prohlášení Kyjeva o jeho příjezdu do Doněcké republiky provokací. Prohlášení Kyjeva o tom, že čeští poslanci se dostali na území Doněcké republiky nezákonně, je jen další provokací, prohlásil poslanec českého parlamentu za Komunistickou stranu Zdeněk Ondráček. Poslanci prošli běžnými kontrolními stanovišti.

34; V hlavním městě Moldávie byly zahájeny rozsáhlé protestní akce. Aktivisté Strany Socialistů, „Naší strany“ a středopravicové platformy DA požadují odstoupení stávající moci, rozpuštění parlamentu a stanovení data předčasných parlamentních voleb.

35; Byl uskutečněn útok na další hotel v hlavním městě Burkina Faso, Oznámil to ministr vnitra země.

36; Pakt Surkov-Nuland: Přinucení Kyjeva splnit Minsk-2. Komentátor portálu Ukrajina.ru Alexandr Čalenko komentuje výsledky rozhovorů Vladislava Surkova a Victorie Nuland.

37; Kyjev nebude schopen utajit před světem pravdu o událostech v Donbasu, říká český poslanec Stanislav Mackovík.

38; Na hranicích Burkiny Faso a Mali byli uneseni dva občané Rakouska. Manželský pár byl unesen v okolí Barabule v severní části země. Zatím není jasné, je-li tento únos spjat s obsazením hotelu a útokem na restauraci v Ouagadougou.

39; Ukrajinští radikálové vyhrožují muftímu Krymu. V rezoluci, kterou schválila Všekrymská konference, se praví, že aktivisté anarchistického batalionu „Muftí Šáhid Noman Čelebidžichán“ z Ukrajiny vyzývají k vraždě muftího Krymu Emira Ablajeva.

40; SBU zadržela při přebírání úplatku náčelníka správy policie Golosejevského obvodu Kyjeva. Současně s náčelníkem správy zadrželi policisté náčelníka odboru ochrany hospodářství policejního velitelství Golosejevského obvodu.

41; Ukrajinští diverzanti ostřelovali misi OBSE u Marjinky západně od Doněcka, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

42; Obětmi teroristického činu v hlavním městě Burkiny Faso s stalo 23 lidí z 18 zemí. Občané Ruska mezi nimi nejsou.

43; V Radě federace RF navrhují vytvoření mezinárodní organizace typu Interpolu pro boj s terorismem, která by sjednotila úsilí národních tajných služeb v oblasti boje s terorismem.

44; Krymsko-tatarští a ukrajinští extremisté připravují námořní blokádu Krymu. Oznámil to pro ukrajinská média vůdce radikálů Lenur Isljamov.

45; Prohlášení Francie o prioritách Ruské federace v Sýrii vyvolává zmatek a nepochopení. Představitel ministerstva obrany Ruska komentoval prohlášení ministra obrany Francie o tom, že akce ruského letectva v Sýrii údajně nepřesvědčují Paříž o tom, že boj s islamisty je prioritou Ruské federace.

46; Slovanský kickboxer, který probudil Německo: Musím vám říct pravdu o té noci. Ivan Jurjevič jako první oznámil, co se ve skutečnosti odehrávalo během oslav Silvestra a Nového roku v Kolíně nad Rýnem.

47; Premiér Bavorska dal kancléřce Merkelové ultimátum. Pokud na hranicích nebudou obnoveny vztahy definované zákonem, vláda spolkové země Bavorsko se obrátí na Ústavní soud Spolkové republiky Německo, prohlásil bavorský premiér Horst Seehofer.

48; Americké letectvo zanechalo teroristy z Islámského státu bez peněz, když zlikvidovalo sklad hotovosti. Na videozáběrech je vidět, jak po výbuchu se do vzduchu vznáší oblaka drobných předmětů podobných bankovkám. Podle odhadů centrálního velení amerických ozbrojených sil letecký úder připravil Islámský stát o miliony dolarů.

49; Teroristé aktivně bojují mezi sebou, ve městě Hamá zadržují nedospělé chlapce a využívají jich jako živé štíty na frontě. Když nemají žádné reálné úspěchy, šíří vůdcové band po celé zemi dezinformace o svých zásluhách. Evidentně se snaží zvýšit bojového ducha svých ozbrojenců.

50; Služby bratří Kličkových nejsou pro nás již aktuální, německá pivní značka odmítla spolupráci. Největší pivní značka Warsteiner přerušil spolupráci s Vitalijem a Vladimirem Kličkem. Už nebudou tvářemi společnosti, prohlásila šéfka společnosti Catharina Kramer.

51; Horníci ze Lvovské oblasti jsou připraveni stávkovat do úplného vyplacení dlužných mezd.

52; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin čtrnáctkrát narušila režim příměří, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

53; Ukrajinská armáda se připravuje na boj s trestními bataliony, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Štáb ukrajinské trestní operace Kyjeva v Donbasu začal připravovat kampaň na neutralizaci nacionalistických „dobrovolnických uskupení“.

54; USA se uchýlily k vojensko-průmyslovému terorismu. USA samy vytvořily své nepřátele na Blízkém Východě, ale nemohou to přiznat, protože na jejich válečném průmyslu stojí blaho jejich lidu.

55; Rakousko ruší Schengen kvůli běžencům. Kancléř Rakouska Werner Faymann oznámil uskutečňování přísnější politiky ohledně migrantů.

56; Ukrajinští okupanti vystřelili 24 min na obec Kominternovo v nárazníkové zóně na jihu Donbasu.

57; Jak západní média ohlupují Evropany a dělají z Ruska monstrum. To, o čem se píše v médiích, není náhodné. Ti, kdo média řídí, nepotřebují obrázek ruských letadel, která přepravují humanitární pomoc do Deyr ez-Zauru. Oni potřebují záběry z bombardování a umírající děti v Sýrii.

58; Skandál: SBU se distancuje od generála Rubana, který se zabývá výměnou zajatců v Donbasu. Na Ukrajině se rozhořívá další skandál, jehož protagonistou se stal známý vyjednavatel ohledně zajatců v Donbasu generál Vladimir Ruban a SBU.

59; Koalice letecky zaútočila na farmaceutický podnik v Jemenu. Letectvo mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií v sobotu letecky zaútočila na farmaceutický podnik na jih od hlavního města Jemenu Saná, sdělil agentuře Sputnik zdroj z bezpečnostních složek.

60; OBSE potvrdila ostřelování pozorovatel v okolí Marjinky. Zvláštní monitorovací mise OBSE potvrdila fakt ostřelování automobilu pozorovatelů během hlídkování ve městě Marjinka na západ od Doněcka.

61; Na tržišti v Oděse došlo k rozsáhlému požáru. Jsou zranění. Podle slov očitých svědků oheň prakticky kompletně zničil několik pavilonů. Kromě toho se několik lidí, kteří se pokoušeli vlastními silami hasit oheň, otrávilo zplodinami z hoření.

62; Tankové údery a raketové útoky: Syrská domobrana útočí na teroristy ve městě Hamá. Vládní vojska vedou palbu z tanků a raketometů, bojovníci útočí a čistí rozvaliny.

63; Krvavá jatka v Burkině Faso: Teroristé kontrolovali raněným puls a dobíjeli je výstřelem do hlavy. Bylo to příšerné! Zkrvavení lidé leželi na zemi a teroristé mezi nimi chodili a dobíjeli ty, kteří byli ještě naživu. Když ozbrojenci pochopili, že je zvláštní jednotky vytlačí, zapálili hotel a rukojmí se začali dusit.

64; Diplomacie je lepší než hrozby, píše politolog o výměně vězňů mezi USA a Íránem. Podle slov experta státní tajemník John Kerry a ministr zahraničí Íránu Džavád Zaríf předvedli nefalšovanou sílu diplomacie.

65; Vliv Německa slábne nehledě na ekonomickou sílu. Německo ztrácí v Evropské unii vliv, což lze vysvětlit celou řadou faktorů: změnou preferencí voličů, posílením jednotlivých institutů EU. Angela Merkel zůstává v osamění a riskuje, že na ni padne veškerá vina.

66; Křižník Admirál Kuzněcov po modernizaci posílí svůj bojový potenciál na trojnásobek. V důsledku modernizace získá jediný ruský těžký letadlový křižník možnost řešit své úkoly třikrát efektivněji, prohlásil náčelník vedení stavby lodí ruského vojenského námořnictva.

67; Zbraně zabavené ozbrojencům Pravého sektoru v Zakarpatsku po rvačce v lyžařském středisku Dragobrat bylo ukradeno v SBU během Majdanu 18. února 2014 během násilného převzetí správy SBU v Ivano-Frankovské oblasti.

68; Policie v Düsseldorfu provádí speciální operaci v arabské čtvrti. Předběžné vyšetřování ukázalo, že v arabské čtvrti zvané Maghríb v blízkosti nádraží se v určenou dobu shromažďují lidé, kteří jsou podezřelí z drobných krádeží, pouličních loupeží a z obchodu s drogami.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

Neděle. 17.1.2016:

1; Turecko obvinilo syrské Kurdy z etnických čistek. Turecko nepřipustí, aby syrští Kurdové uskutečňovali etnické čistky vůči Turkmenům, prohlásil vicepremiér země Numan Kurtulmuş. Podle jeho slov Kurdové údajně likvidují syrské Turkmeny pod pláštíkem boje s Islámským státem.

2; Německá rozvědka odposlouchávala telefonní linku Finska s Ruskem, hlásí média. Společná operace výzvědných služeb Německa a Agentury národní bezpečnosti USA s názvem Eikonal probíhala od roku 2004 do roku 2008.

3; Teroristé Islámského státu zabili kolem 300 lidí v syrské vesnici Al-Bagílíja. Z vesnice Al-Bagílíja přicházejí zprávy o tom, že ozbrojenci Islámského státu nyní vraždí celé rodiny, prohlásil zdroj v Červeném půlměsíci.

4; EU a USA zrušily sankce proti Íránu. Prezident USA Barack Obama vydal v sobotu pokyn o zrušení sankcí proti Íránu.

5; V chemičce v USA došlo k úniku nebezpečné látky, mluví se o obětech. K úniku nebezpečné látky došlo v chemičce situované nedaleko amerického města Houston ve státě Texas.

6; V zoologické zahradě v Dánsku znovu preparovali lva před očima dětí. Pracovníci zoologické zahrady řekli, že děti sledující postup se nebály a kladly mnoho otázek.

7; První operace bitevníků ruského letectva a stíhaček syrské armády proti Islámskému státu – názory expertů. Stíhačky Mig-29 syrské armády poprvé za dobu operace ruského letectva měly za úkol krýt ruské bitevníky během bojového úkolu při uskutečňování úderů na Islámský stát.

8; Ukrajina: Od dluhu k dluhu. Kyjev bude muset rozprodat svou zem, aby se vyrovnala s věřiteli.

9; Nový život: Saúdové sklízejí plody sražení cen ropy. 1. ledna se obyvatelé Saúdské Arábie probudili fakticky v jiné zemi. Formálně království zůstalo stejné, ale život v něm se kardinálně změnil. Poddaní krále Salmána si budou muset zvykat na nový život při ceně ropy 30 dolarů.

10; Žena zabitého ozbrojence Islámského státu žádá o přiznání sociální dávky kvůli ztrátě živitele. Ženě odmítají dávku vyplácet, jelikož nemá potvrzení o smrti svého manžela.

11; Katarský emír přijede do Moskvy, kde se setká s vedením Ruska. Klíčovými tématy návštěvy Tamíma Ben Hamáda al Sáního v Rusku budou energetika a situace na Blízkém Východě.

12; Bylo zveřejněno video ukazující likvidaci drzého teroristy syrským ostřelovačem přesným zásahem do hlavy. Na záběrech probíhá boj, kulometčík teroristické bandy vyjde zpoza rohu, aby zahájil palbu a ukázal, jaký je hrdina. Zůstal příliš dlouho nekrytý...

13; Nizozemští muži v minisukních uskutečnili pochod a protestovali tak proti násilí na ženách. Nesli plakáty se slovy „Sexuální násilí je v naší zemi zakázané“.

14; Kravčuk: Ukrajina je zralá na výbuch a občanskou neposlušnost. Aby se země výbuchům ve společnosti vyhnula, doporučil Kravčuk současné moci, aby začala s občany komunikovat.

15; Válka v Sýrii byla zažehnuta zvenčí s cílem svržení Asada, prohlásil bývalý velvyslanec Indie v Damašku. Ještě před několika lety nebyla v Sýrii žádná ozbrojená opozice a Asad měl podporu 80% Syřanů. Organizovat převrat a svrhnout jej pomocí místních sil vypadalo jako nemožné.

16; Jaderná letadlová loď se objeví ve výzbroji ruského námořnictva v roce 2030. Bude vybaven jaderným energetickým zařízením.

17; Surkov a Nulandová: Šok a strach v Kyjevě. V ukrajinském mediálním kurníku panuje šok a obavy. A pro Kyjev nastává poplach. Nejde o sblížení postojů Moskvy a Washingtonu v případě Minských dohod?

18; Ukrajinská armáda dvakrát ostřelovala území Luganské republiky z minometů a střelných zbraní. Minometné palbě ze strany Ukrajinské armády dislokované v Trjochizbence byl vystaven opěrný bod Národní policie.

19; Operace Pouštní bouře: Čím skončil pád cen ropy před 25 lety? Přesně před 25 lety, tj. 17. ledna 1991, byla zahájena operace mnohonárodních sil v Iráku nazvaná Pouštní bouře.

20; Odmítnutí ruského plynu je reverzní pastí pro Kyjev. Od začátku krize kolem ukrajinských událostí neuběhl měsíc, aby se nová ukrajinská moc nechlubila tím, že odmítá kupovat ruský plyn.

21; Pokud se nic nezmění, nezbude obyvatelům Německa jiná volba než islám nebo nacismus. Ruští Němci předpovídají další vývoj současné situace.

22; Odvetné sankce Kremlu posunou Evropu do těžké ekonomické deprese. Vladimir Putin připravuje vůči Západu nové zákony, které umožní Rusku dostat zpět všechno to, oč přišla kvůli západním sankcím, myslí si francouzský zpravodajský portál Agora Vox.

23; Ruské ministerstvo zahraničí požaduje nalezení a potrestání viníků znesvěcení pomníku sovětských vojínů v polském Štětíně. Moskva vyjadřuje Varšavě rozhodný protest v souvislosti se zneuctěním památníku vděčnosti Rudé armádě v polském městě Štětíně a požaduje nalezení a potrestání viníků tohoto vandalského činu.

24; Ukrajina sabotuje výměnu zajatců a nabízí politické vězně místo zajatých příslušníků domobrany. Ukrajina předložila Doněcké republice seznamy pro výměnu, ve kterých nebyl ani jeden zajatý příslušník domobrany. Kyjev sestavil tyto seznamy výhradně z politických vězňů a náhodně zadržených občanů.

25; Turistický byznys v Turecku se připravuje na další šoky, píše The Guardian. Prázdnotou zející pláže a hotely se staly ilustrací toho, nakolik katastrofálně nízké budou ekonomické ukazatele Turecka v letošním roce.

26; Victoria potřebovala Vítězství. Za šest hodin si vyjednávací strany vytýčily své pozice, ale ne tak, jak je chtěli vidět někteří představitelé ukrajinské moci a jejich podporovatelé.

27; Arabští migranti šikanovali třináctiletou Rusku v Berlíně. Mladá Ruska se stala obětí skupinového znásilnění ze strany migrantů v Berlíně. Skupina běženců unesla třináctiletou dívenku cestou do školy.

28; Válka v Donbasu: Hlavně to sdělovat tak, aby to všichni slyšeli. Stále více nezávislých zahraničních novinářů jezdí do Donbasu, aby pomohli prolomit bariéru ticha a vyprávěli celému světu o zločinech kyjevského režimu.

29; Sankční bluff USA. Jak se bude měnit rétorika Kyjeva podle USA a proč hned po Kerrym a Bidenem přiletěla Nuland?

30; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin dvacetkrát ostřelovala území Doněcké republiky. Situace na frontě se vyostřila, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinská armáda použila minomety a střelné zbraně a ostřeloval a několik obcí Doněcké republiky.

31; Kyjev přesunul k linii dotyku ozbrojence ze dvou nacionalistických batalionů, hlásí Národní policie Luganské republiky. Kyjev pokračuje ve vyostřování situace v zóně konfliktu, přestože není schopen kontrolovat situaci.

32; Po krvavé řeži v syrském Deyr az-Zauru vzali ozbrojenci 400 lidí jako rukojmí. Ozbrojenci zajali přinejmenším 400 lidí z řad civilního obyvatelstva na předměstí syrského Deyr az-Zauru, mezi nimi i ženy a děti.

33; V Kyjevě byl na železničním nádraží zadržen muž s bojovým granátem. Našli u něj i další zbraně a příslušenství k nim.

34; Hackeři umístili tureckou vlajku na stránkách velvyslanectví Ruska v Tel Avivu.

35; Syrští alávité v Idlíbu jsou obětmi turecké agrese a kazašské expanze. Západem tolik milovaní „mírumilovní opozičníci“ se krutě vypořádali jak s vojáky nacházejícími se v alávitských obcích, tak i s civilním obyvatelstvem.

36; Policie Německa provádí zátahy a zadržuje migranty. Policie uskutečnila zátahy v osmnácti provozovnách v Düsseldorfu, zkontrolovala 294 lidí, z nichž většina byla původem ze Severní Afriky.

37; Ministerstvo obrany Doněcké republiky uvedlo šest faktů jako důkaz podílu Ukrajiny na ostřelování OBSE. Jedinou možnou příčinou ostřelování OBSE je snaha Kyjeva pomocí provokací diskreditovat Doněckou republiku.

38; Bojovníci ukrajinské armády vydělali kolem 100 milionů hřiven na pašování přes kontrolní stanoviště. Pro mnoho vojáky ukrajinské armády je tedy ukončení války více než nežádoucí.

39; Ukrajinský expert informoval o ztrátách Ukrajiny jen kvůli blokádě pouhé Luganské republiky. Ekonomická blokáda Luganské republiky hrozí Ukrajině vážnými ztrátami. Ztráta 1 miliardy na daních a ztráta spotřebitelského trhu celého regionu představuje další zhruba 20 miliard ročně.

40; Policie Německa: Pětina islamistů jsou původem Němci a bývalí křesťané. Podle informací německé policie a tajných služeb z více než čtyř stovek islámských radikálů, kteří jsou sledováni, je skoro polovina v současné době v Německu.

41; Před dvěma lety si Kyjevané nasadili na hlavu kastroly. Co z toho vzešlo? Po dvou letech mnozí na Ukrajině své kastroly stále ještě z hlav nesundali a dosud nechápou, že výsledky této performance byla mobilizace, inflace a jejich zbídačení.

42; Kdo a proč posílá proudy běženců do Evropy? Kancléř Rakouska Werner Feymann oznámil vystoupení své země z Schengenského prostoru.

43; V Afghánistánu došlo k výbuchu: Sebevražedný atentátník má na svědomí více než deset životů. K výbuchu došlo během setkání představitelů obcí.

44; Neochota vojáků Ukrajinské armády přejít do útoku v Donbasu přinutilo Kyjev spolehnout se na islamistické radikály. Vojáci ukrajinské armády nejsou morálně připraveni zahájit útočné akce proti Donbasu, což přinutilo Kyjev spolehnout se na zahraniční žoldáky.

45; V Lenfilmu jsou ochotni dát DiCapriovi roli mladého Lenina. S radostí tím vyhověli hercovu přání zahrát si roli Putina, Lenina nebo Rasputina.

46; V Jeruzalémě neznámí pachatelé znesvětili katolický chrám. Vandalové načmárali na stěny a dveře kostela urážlivé nápisy na adresu křesťanů.

47; Turecko poslalo kolonu nákladních vozů se zbraněmi skupině An-Nusrá. Syrská armáda útočí, Tygři zlikvidovali 300 ozbrojenců.

48; Pentagon získal možnost financovat neonacistický batalion Azov. Nehledě na zákaz vlády USA financovat neonacistické organizace Pentagon přece jen získá možnost podporovat ukrajinský batalion Azov.

49; Nedaleko domu šéfa bezpečnostní služby Jemenu došlo k výbuchu. V provincii Aden explodoval nákladní vůz naložený výbušninami. V důsledku incidentu zahynuli dva členové ochranky šéfa bezpečnostní služby, šest lidí bylo zraněno.

50; Ukrajinský export: terorismus pro Polsko. S nástupem jara může začít fungovat koridor pro přepravu nelegálních migrantů z Ukrajiny přes Polsko do západoevropských zemí.

51; Norsko pošle do Ruska 5,5 tisíc migrantů z Blízkého Východu. Norské úřady se rozhodly poslat zpět běžence, kteří se dostali do země z Ruska.

52; Rogozin srovnal jazyk chorvatského ministra obrany s kravatou. Vicepremiér Ruské federace Dmitrij Rogozin komentoval na své facebookové stránce prohlášení ministra obrany Chorvatska o tom, že Srbsko se nemůže stát Členem EU a zároveň spolupracovat s Ruskem.

53; Příslušníci americké námořní pěchoty plakali po zadržení íránskými vojáky a USA pokorně uznaly naši sílu, řekl generál Salámí. Nejdříve plakali, a poté, co uviděli, že se k nim chováme vlídně, se uklidnili, řekl brigádní generál Husejn Salámí.

54; V obci Koloďanka v okupovaném chrámu začala konat bohoslužby odpadlická „Ukrajinská pravoslavná církev Kyjevského patriarchátu“. V důsledku církevního výpalnictví další chrám kanonické Ukrajinské Pravoslavné církve Moskevského patriarchátu přešel pod jurisdikci odpadlického Kyjevského patriarchátu.

55; Oděsané skupují chleba a nemohou vyjet z města. Byly zrušeny dopravní spoje, zakázán vjezd nákladní dopravě a otevřena místa, kde je možné se ohřát.

56; Nezletilý migrant ze Sýrie ubodal švédského školáka, který se zastal obtěžovaného děvčete.

57; Policie Německa popírá znásilnění třináctileté ruské dívenky. V dané situaci je ale velmi pravděpodobné, že fakt takto obludného zločinu jakým je skupinové znásilnění nezletilé dívenky, chce policie před veřejností prostě jen zamlčet.

58; V areálu velvyslanectví Itálie v Kábulu došlo k výbuchu. Do areálu diplomatické mise dopadla podle předběžných informací raketa.

59; V New Yorku dva neznámí zbili muže za výkřiků „Islámský stát!“, píší The New York Times.

60; Ve volbách prezidenta USA zvítězí... Putin. Do voleb prezidenta USA je ještě daleko, ale výsledek je v určitém smyslu slova už jasný...

61; NATO dostala od Turecka úkol vybavit zemi útočnými zbraněmi. Ankara má v úmyslu vybudovat raketové systémy útočného charakteru, což vyvolává údiv i u jeho západních spojenců a vojenských expertů.

62; V jednom ukrajinském hotelu byl objeven Putinův portrét zamaskovaný mohutným knírem jako Taras Ševčenko. Fotografii tohoto úžasného nálezu na svém blogu zveřejnil kyjevský novinář.

63; Německu dochází trpělivost a Merkelové zase čas, píší německá média. Začínající rok bude nejobtížnější jak pro Evropskou unii, tak i pro německou kancléřku, píše německý tisk.

64; Umělkyně z Jemenu: Přijde den, kdy válka skončí a my naši zemi opět obnovíme. Umělkyně tvoří obrazy na základě fotografií následků války.

65; Společnost Space X se znovu pokusila umístit stupeň rakety Falcon 9 na mořskou plošinu.

66; Jak teroristé Islámského státu začínají kousat do turecké ruky, která je krmila. Turecko,které sponzorovalo a podporovalo teroristy, se nakonec stalo jejich obětí.

67; Mezinárodní trestní tribunál prostuduje informace o válečných zločinech Kyjeva v Donbasu. Materiály případu zahrnují 21 případů použití násilí a fyzického mučení či psychického týrání vůči zadrženým příslušníkům místní domobrany a vůči civilním osobám.

68; Obama vyhlásil výjimečný stav ve městě s otrávenou pitnou vodou. Prezident USA Barack Obama podepsal dekret o vyhlášení výjimečného stavu ve městě Flint ve státě Michigan.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, Krym, MMF, Rusko, SA, SAE, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vimmer Petr

Paní Kateřino, napsala jste zajímavý článek. Jistě to dalo mnoho práce a je to bez pravopisných chyb. To nekoresponduje se stylem Vašich odpovědí v mnoha diskusích. Netrpíte rozdvojením osobnosti? Nebo ten článek psal někdo jiný?