Ukrajina, Rusko, svět - od 1,2.2016

obrazek
7.2.2016 20:14
Týdenní svodka.

Pondělí, 1.2.2016:

1; USA nepotvrdily zadržení svých občanů v Saúdské Arábii, píší média. Podle slov amerických úředníků počáteční kontroly nepotvrdily, že by se mezi zadrženými nacházeli občané USA. Přesto jeden z úředníků prohlásil, že úřady nadále pokračují v prověřování jmen zadržených.

2; Spojené státy nejsou připraveny na velkou válku, píší analytici. Spojené státy nejsou ani technicky ani psychologicky připraveni vést rozsáhlou válku s vážným protivníkem, myslí si američtí analytici David Barno a Nora Bensahel.

3; Spáchali velký teroristický čin v Damašku u příležitosti rozhovorů v Ženevě? Tři výbuchy zazněly na rušné křižovatce v jedné ze čtvrtí syrského hlavního města. Zahynulo 60 lidí.

4; Naše chyba spočívá v tom, že si myslíme, že jsme lepší než Rusko, říká německý politik Matthias Platzeck. Německo je nadále přesvědčeno, že jeho systém a jeho hodnoty jsou lepší a Rusko se jim musí přizpůsobovat.

5; Moc v Kyjevě uzurpovali teroristé od přírody, říká Anatolij Vasserman. Publicista a politický konzultant Anatolij Vasserman v interview promluvil o budoucnosti Ruska a Evropy, o tom, za co je pronásledován na Ukrajině, o novém občanství a také o tom, proč na něj tak dlouho čekal.

6; Osm lidí bylo hospitalizováno po konfliktu vyprovokovaného nacionalisty v jednotce ukrajinské armády v Donbasu. Osm ukrajinských vojáků bylo hospitalizováno, z toho pět se střelnými zraněními v důsledku konfliktu mezi vojáky 30. mechanizované brigády v zóně ATO v Donbasu.

7; Občané amerického města Flint jsou tráveni jedovatou vodou. Americké město Flint je skoro dva roky zásobováno vodou škodlivou pro zdraví. Podle slov dětského lékaře je u dětí překročena přípustná hodnota olova v organismu, což vede k neurotoxickým poruchám.

8; Islamisté plánovali útok na pravoslavný chrám v Kosovu. Opat kláštera archimandrita Sava Janić řekl, že před branou kláštera byli zadrženi čtyři kosovští Albánci, kteří přijeli v autech.

9; Média zveřejnila seznam nejnákladnějších opuštěných projektů USA. Americký list sestavil seznam nejnákladnějších projektů ve sféře vojenské techniky a výzbroje, které byly Spojenými státy opuštěny.

10; Evropě byla předpovězena budoucnost: Buď ji znásilní migranti nebo se z ní stane fašistická enkláva. Myslí si to orientalista Jevgenij Satanovskij.

11; Ohradit pevnou zdí... Ukrajinské hvězdy šoubyznysu se vyjadřovaly o zvláštním statusu pro Donbas. V tomto specifickém prostředí byl proveden průzkum a nedá se říci, že by výsledky překvapily. Krvežíznivost majdanovské „inteligence“ je dávno známa.

12; Křesťanům Blízkého Východu je bližší svět islámu než liberální Evropa. Římský papež požádal o odpuštění u křesťanů jiných církví a vyzval je , aby odpustili všechny křivdy.

13; USA připravují kybernetickou válku proti Rusku. Budou hackeři z Pentagonu schopni způsobit Rusku nový Černobyl?

14; Slabé pohlaví v Kolíně nad Rýnem. Oleg Trofimov se zamýšlí nad ztrátou smyslu života a o lživých duchovních ideálech.

15; Rusko zkouší stíhačky Su-35 v bojových podmínkách Sýrie. Su-35S před několika dny odletěly z Astrachaně a dorazily do Sýrie přes Kaspické moře a vzdušný prostor Íránu a Iráku.

16; Nacisté spí a přemýšlejí, jak by utýrali obyvatele Donbasu a Krymu hladem. Kyjev nemá v úmyslu rozšiřovat pravomoci Doněcké a Luganské republiky podle Minských dohod, ale naopak je připraven zesílit blokádu „vlastních“ občanů žijících v těchto regionech.

17; Na výbuchu A-321 se pravděpodobně podíleli turečtí „Sedí vlci“. Vyšetřovací výbor označil katastrofu A-321 za teroristický čin.

18; Ukrajina: Nová ústava nebo rozpad země. Na Ukrajině to vypadá čím dál víc bledě s přijímáním změn ústavy počítajících se zvláštním statusem Donbasu.

19; Počet obětí výbuchů v Damašku vzrostl na 76 lidí. Tři výbuchy zazněly v šíitské čtvrti syrského hlavního města v neděli. K odpovědnosti za teroristický čin se podle televizní stanice Al-Džazíra přihlásil Islámský stát.

20; Od dnešního dne je pozastavena automobilová přeprava nákladů mezi Ruskem a Polskem. K 1. únoru měly úřady obou zemí určit množství a parametry povolení vydávaných na rok 2016, ale zatím se neshodly na kompromisu.

21; Kadyrov zveřejnil ve svém videoblogu na Instagramu video s šéfem strany PARNAS Michailem Kasjanovem zobrazeným v hledáčku ostřelovací pušky.

22; Vlak vypravený z Ukrajiny do Číny po Hedvábné stezce se ztratil v Kazachstánu. Tisková služba dispečingu železnice Kazachstánu nedokázal odpovědět na otázku, kde se vlak nachází. Sdělil jen, že se pohybuje po území republiky.

23; Íránské banky se připojují ke SWIFTu. Pro íránské banky je dnešek velkým dnem. Dalších devět úvěrových organizací se vrací na světovou scénu.

24; Soros obětoval na prezidentskou kampaň Hillary Clintonové 6 milionů dolarů. Velké příspěvky poskytli také hudebník Chaim Saban a jeho žena (5 milionů) a finančník Donald Sassman (2,5 milionu). Celková suma příspěvků na kampaň Hillary Clinton činí 41 milionů dolarů.

25; Ukrajinští „intelektuálové“ požadují od Porošenka úplný zákaz ruské kultury. Co se týče zákazu „zákazu libovolného intelektuálního produktu“, bylo by asi nejjednodušší zakázat i azbuku. Výsledek je ale asi předvídatelný.

26; Ukrajina chce bojovat s Islámským státem spolu s USA. Ukrajina může navrhnout pomoc USA v boji proti Islámskému státu v Sýrii.

27; Export z Ukrajiny do EU se propadl. Za 11 měsíců minulého roku se snížil ukrajinský vývoz do Evropské unie o celou čtvrtinu.

28; Ukrajinská armáda ostřelovala okraje Doněcka z minometů. Nepřítel vedl palbu z pozic v okupovaných obcích Peski a Marjinka a využíval minomety ráže 82 mm a 120 mm.

29; Důchody v Rusku byly od 1. února zvýšeny o 4%, kvůli kompenzaci inflace, sdělila v pondělí tisková služba ministerstva práce.

30; Saúdská Arábie hraje „ropný poker“ a prohrává, píše Wall Street Journal. Rijád by mohl stabilizovat situaci na trhu, pokud by jako první snížil objem exportu. Avšak saúdské úřady k tomuto kroku nepřistoupí, a to nejen z ekonomických, ale hlavně z politických důvodů.

31; K čemu potřebuje Rusko Donbas? Otázka Donbasu není otázkou Minských dohod ani množství zbraní a palebné síly. Je to především otázka cti a paměti ruského člověka.

32; Ukrajinští ozbrojenci ostřelují Zajcevo a obec Širokaja Balka. Během ostřelování nepřítel použil minomety, kulomet velké ráže a střelné zbraně.

33; Železniční uzel v Děbalcevu se opravuje a modernizuje, říká ministr dopravy Doněcké republiky. Připomeňme, že během ústupu ukrajinské armády z Děbalceva ozbrojenci Kyjeva vyhazovali do povětří nejdůležitější komunikace včetně železničního uzlu.

34; Turecko uzavřelo pro ruské přepravce vstup do země. Platnost povolení na převoz zboží ruskými přepravci do Turecka vypršel 31. ledna a Ankara ještě neschválila nová.

35; Propuštěný polský producent přijal nabídku pracovat v Rusku. Marek Czunkiewicz byl propuštěn z polské s¨televizní stanice poté, co se omluvil ruskému ministru kultury za interview, během něhož jej redaktorka neustále přerušovala a neumožňovala mu odpovědět na otázky.

36; Uljukajev: Kurs Ruska na Východ je přáním pevněji stát na dvou nohách. Rusko se nepřeorientovává na Východ. Jen chce mít pevnější základnu, prohlásil ministr pro ekonomický rozvoj Alexej Uljukajev na setkání s Evropskou podnikatelskou asociací v Moskvě.

37; V Charkově hledají výbušninu na dvou závodech oblastní energetiky. Policie Charkova prověřuje informaci o zaminování řady podniků ve městě.

38; Dnes v Německu budou od Porošenka požadovat přijetí zákona o volbách v Donbasu, říká ukrajinský diplomat. Rozhovory v německém hlavním městě nejsou jednoduché a hlavně jde o delikátní záležitost, přiznávají v Kyjevě.

39; Kasjanov: Vyhrožují mi zabitím. Kasjanov slibuje, že se obrátí na policejní orgány v souvislosti s videonahrávkou zveřejněnou na Instagramu nejvyššího představitele Čečny Ramzana Kadyrova.

40; Německo přišlo o milion pracovních míst kvůli sankcím proti Rusku, říká německý politik. Šéf strany přesídlenců a migrantů Německa „Einheit“ (Jednota) Dimitri Rempel navštívil Krym, aby projednal otázky spolupráce ve sféře turistiky a sportu.

41; Peskov: Vladimiru Putinovi referovali o Erdoğanově snaze setkat se s ním. Prezident Turecka vyjádřil přání setkat se s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem, aby projednali otázku o údajném narušení syrsko-turecké hranice ruským Su-34.

42; Německá politička navrhla střílet po nelegálních migrantech. Policie Německa v případě nutnosti musí zahájit palbu po migrantech, kteří se budou pokoušet nelegálně proniknout do země.

43; Ministerstvo obrany Ukrajiny se zřeklo plánů boje proti Islámskému státu. Ukrajinská armáda se nebude účastnit boje proti teroristům Islámského státu v Sýrii a Iráku, prohlašují na ministerstvu.

44; Režim „Nervy na pochodu“ – o obviněních Turecka a reakci Moskvy. Nové výhrady Turecka v souvislosti s válkou nervů zvyšují riziko přímého střetu Moskvy a Ankary a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky.

45; V Libyi neznámý ostřelovač zahájil lov na nejvyšší vůdce Islámského státu, píší média. Podle některých informací má ostřelovač vysokou profesionální přípravu.

46; EU slzám nevěří. S čím jsou nespokojeni běženci, kteří doputovali do Evropy? Stěžují si především na diskriminaci. Svou situaci přirovnávají k podmínkám v nacistických koncentračních táborech.

47; Jaceňuk se urazil: Rusko zahájilo velkou hru na zrušení sankcí. Ukrajinský premiér se bojí, že západní státy zruší protiruské sankce už v nejbližší době.

48; Turecký export se propadl v lednu o 15% kvůli ruským sankcím. Za celý uplynulý rok turecký export poklesl o 10%.

49; Business Insider: Osud ropy bude v roce 2016 určovat Rusko. Počínání Ruska na ropném trhu se stane hlavním faktorem, na jehož základě cena černého zlata může odstartovat pohyb vzhůru, píše americký list.

50; Šéf Nočních vlků proveze prapor Vítězství přes Severní pól. Bylo by mi velikou ctí, kdybych mohl provézt tuto vlajku přes Severní pól. Chtěl bych to uskutečnit na motocyklu ruské výroby, řekl Alexandr Zaldostanov zvaný „Chirurg“.

51; Ukrajinská armáda více než stokrát za posledních 24 hodin porušila režim příměří. Během ostřelování nepřítel využíval minomety ráže 82 mm a 120 mm a granátomety.

52; Navzdory protestům Kyjeva bude Francouzům promítán film o Majdanu a jatkách v Oděse. Ukrajinské úřady si myslí, že snímek deformuje události v zemi.

53; Třináctiletou dívenku, která oznámila znásilnění, zavřeli v Německu do psychiatrické léčebny. „Mé dceři je velmi špatně. Od pondělka se nachází na klinice na psychiatrickém léčení“,prohlásila matka dívky v interview pro novináře listu Spiegel.

54; Výuka přerušená kvůli chřipce se v téměř 400 školách Doněcké republiky opět obnovila. Výuka byla znovu zahájena 1. února v Doněcku, Dokučajevsku, Šachťorsku, v Amvrosijevském a Starbešenském okrese. Do škol zasedlo 60 tisíc žáků ve 388 školách.

55; NATO bije na poplach: Rusko začíná být silnější než Aliance. Vysoká bojeschopnost, flexibilnost a síla ruských ozbrojených sil jsou spojeny s neustálou modernizací vojenské techniky a také s výsledky vývoje v elektronice a inženýrském mistrovství, myslí si německý generál Hans-Lothar Domröse.

56; Ozbrojenci Pravého sektoru zaútočili na příslušníky ukrajinské námořní pěchoty u Mariupolu. Jsou oběti na životech, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Ozbrojenci Pravého sektoru spolu s pracovníky ministerstva vnitra Ukrajiny zorganizovali ozbrojený útok na vojáky ukrajinské armády na předměstí Mariupolu. Na obou stranách jsou mrtví a zranění.

57; V Turecku se prodává kolem 1.300 hotelů. Ve středomořském a egejském regionu Turecka se prodává kolem 1.300 hotelů. Jak píše list Zaman, je to spojeno se zhoršením situace v oblasti bezpečnosti a propadem v turistickém sektoru republiky.

58; Doněcká a Luganská republika nepovažují Nejvyšší radou přijaté úpravy ukrajinské ústavy za splnění Minských dohod. Bylo zveřejněno společné prohlášení představitelů obou republik Vladislava Dějněgo a Denise Pušilina ohledně pokusů Kyjeva narychlo přijmout úpravy ukrajinské ústavy.

59; Ozbrojenci ATO se sešli na shromáždění v centru Kyjeva a požadují potrestání osob odpovědných za Ilovajský kotel. Účastníci trestní operace Kyjeva v Donbasu požadují od Porošenka Objektivní vyšetření Ilovajských událostí ze září 2014.

60; Anatolij Vasserman se chce stát poslancem Státní dumy. Známý publicista a účastník intelektuálních her se chystá po získání ruského občanství stát poslancem Státní dumy Ruské federace.

61; „Ukrajina. Masky revoluce“: Pravda nepohodlná pro Kyjev se objevuje v evropském éteru. Francouzský film dokazuje, že hlavní hybnou silou Majdanu nebyl lid, ale Pravý sektor, Svoboda a ti, kdo se pak přeměnili v nacistickou formaci Azov.

62; Sberbanka zažalovala organizátora blokády Krymu o bankrot. Sberbanka podala u arbitrážního soudu v Moskvě návrh na bankrot majitele televizní stanice ATR Lenura Isljamova. Jeho dluh činí více než miliardu rublů. Organizátor blokády Krymu stihl pracovat na ruském Krymu jako vicepremiér, byl ale odvolán pro neefektivní práci. Poté převedl veškerá svá aktiva na zástupné subjekty.

63; Ukrajinská hřivna za poslední týden devalvovala nejvíce ze všech světových měn. Situace se ale může zlepšit po obdržení tranše od MMF.

64; Za poslední týden letadla ruského letectva zasáhla při 468 bojových startech téměř 1.400 objektů infrastruktury teroristů v Sýrii.

65; Hypotéka v cizí měně: „Ruce pryč od toho – zabije tě to!“ Hypotéka v cizí měně se ze způsobu jak řešit bytový problém stala pastí pro dlužníky. V souvislosti se složitou situací vznikla zlatá žíla pro vymahače, kteří často fungují mimo rámec zákona. Kdo za to může a co se s tím dá dělat?

66; Jaroš se prořekl, že bandité, kteří zorganizovali jatka v Mukačevu, nyní bojují v Donbasu. Kluci, kteří se tehdy schovali v lese, nevzdali se a nebyli zraněni, nakonec úspěšně dorazili na frontu a nyní opět fungují v rámci Pravého sektoru. Jeden z nich za tuto dobu tragicky zahynul, prohlásil Jaroš.

67; Ministerstvo obrany Ruska obvinilo Turecko z dělostřeleckého ostřelování Sýrie. Ministerstvo obrany Ruské federace disponuje důkazy, že Turecko ostřeluje syrské pohraniční obce z dělostřeleckých komplexů.

68; Ukrajinští vojáci, kteří přešli na stranu Doněcké republiky, předali rozvědce informace o rozmístění techniky ukrajinské armády v nárazníkové zóně. Podle informací bývalých ukrajinských vojáků, kteří přešli na stanu armády Doněcké republiky, je technika soustředěna v lesích, hangárech a zamaskovaných pozicích.

69; Ukrajina podala žalobu na projekt „Severní proud 2“. Podle Jaceňukových slov Kyjev trvá na tom, aby byl projekt jen přehodnocen, ale úplně zrušen.

70; Írán po zrušení sankcí získal přístup k dříve zmrazeným aktivům v hodnotě 100 miliard dolarů. Část prostředků z prodeje íránské ropy se hromadila v bankách Číny Indie, Japonska a dalších zemí, ale nebylo možné je využívat.

71; NATO se na území Černé Hory dopouštělo válečných zločinů, říká Naryškin. Aliance nebyla potrestána za válečné zločiny spáchané na území nynější Černé Hory, prohlásil předseda Státní dumy Sergej Naryškin.

72; Snímky máme, ale jsou tajné, komentovali v NATO prohlášení o Su-34. Představitel NATO, který si přál zůstat v anonymitě, tvrdí, že Aliance disponuje důkazy o tom, že ruský bojový letoun Su-34 narušil vzdušné hranice Turecka.

73; Společnost Syna Joe Bidena pokračuje ve skupování plynových aktiv na Ukrajině. Kanadská Serinus Energy prodává plynová aktiva na Ukrajině společnosti Resano Trading Ltd., která je propojena se společností Burisma.

74; Rána do zad č. 2: Turecké dělostřelectvo ostřeluje Sýrii. Byly zveřejněny důkazy, jak dělostřelectvo tureckých ozbrojených sil ze svého území ostřeluje okolí syrských obcí v provincii Latakíja.

75; Ministerstvo obrany Ruské federace o „tajných snímcích“ Su-34: Nic jiného jsme od NATO ani neočekávali. Je zřejmé, proč je „informace“ utajována před veřejností a zástupci médií především z USA a zemí západní Evropy, které Turecko sprostě zneužilo.

76; Ženisté Doněcké republiky během plnění Minských dohod odminovali u Gorlovky téměř 20 km území. V rámci odminování bylo objeveno a zlikvidováno kolem 14 výbušných předmětů, konkrétně čtyři miny OZM-72, několik nábojů bojového vozidla pěchoty (BMP-1) a reaktivní protitankový granát (RPG-7).

77; Obludný výbuch šokoval teroristy. V Sýrii byla použita padáková bomba. Syrští ozbrojenci natočili na video použití padákových leteckých pum na pozice teroristické organizace v obci Al-Hantu v provinci Homs.

78; Porošenko si udělal ostudu na setkání s Merkelovou v Berlíně. Merkelová musela ukrajinského prezidenta honit, aby mu připomněla protokol.

79; Na Ukrajině se rozmohla salámová krize. Na Ukrajině omezili výrobu, spotřebu a export salámů a dalších uzenin.

80; Saúdové odmítli uskutečnit mimořádné setkání OPEC. Ceny ropy obnovily v pondělí pád poté, co představitelé klíčových zemí OPEC oznámily své odmítnutí uskutečnit mimořádné zasedání o snížení kvót těžby.

81; Nejnovější Su-35S se připojily k neustálým úderům ruského letectva na Islámský stát.

82; Ruská stíhačka Su-34 ruského letectva a íránský bezpilotník (patrně Mohager-4) se potkaly na nebi nad syrskou Latakíjí. Tento moment byl natočen očitými svědky.

83; Policie rozehnala demonstranty u kanceláře Merkelové před Porošenkovou návštěvou. Demonstranty odvedli mimo Centrální nádraží, kde nápisy na transparentech nebudou z kolony ukrajinského prezidenta vidět.

84; Kolem 800 tisíc Evropanů požaduje zastavení činnosti jaderné elektrárny v Belgii. Přesně tolik podpisů shromáždila internetová petice s požadavkem na zastavení reaktorů atomové elektrárny. Petice je adresována federálnímu a regionálním představitelům a parlamentům Belgie.

85; Krvavá poprava Islámského státu: Teroristé veřejně uřízli hlavu čtrnáctiletému dítěti a jeho rodiče přinutili se na to dívat. Desítky lidí se zúčastnily kruté popravy včetně rodičů oběti, kteří byli nuceni se dívat na to, jak řežou hlavu jejich vlastního syna, referuje ochránce práv Talebini.

86; V Nizozemsku cvičí orly lovit bezpilotníky. Nizozemská policie učí orly útočit na potenciálně nebezpečné bezpilotníky.

87; Kdo vlastně oslepl? Ruský systém ochrany před jaderným úderem nebo ukrajinští experti? Byl zveřejněn rozbor pokusu autora ukrajinské propagandistické stránky napsat pseudoanalýzu na téma tristního stavu ruského jaderného štítu.

88; V USA mají v úmyslu rozšířit Magnitského seznam. Jména čtyř lidí, kteří budou předmětem sankcí, budou zveřejněna během týdne.

89; V Německu otevřeli útulek pro migranty se sexuálními úchylkami (LGBT). Útulek byl otevřen po stížnostech některých migrantů, kterým vyhrožovali ve společných ubytovacích centrech. Nový útulek byl otevřen v Norimberku a má kapacitu osm lidí.

90; V Ivano-Frankovsku zabili obyvatelku Moskvy. Policisté zadrželi jejího přítele – sedmadvacetiletého obyvatele Ivano-Frankovské oblasti, za kterým Moskvanka přijela.

91; Kadyrovovo video s Kasjanovem v hledáčku ostřelovací pušky zmizelo z jeho Instagramu. Michail Kasjanov je vyhodnotil jako přímou hrozbu zabitím a oznámil svůj úmysl obrátit se na policii.

92; Nové možnosti ruské armády se staly pro svět neočekávanými, píší experti. List Business Insider publikoval video, na kterém jsou zachyceny nejpůsobivější záběry operace ruského letectva v Sýrii, a učinilo závěr o úspěšné modernizaci ruské armády.

93; Během bojů u Šejch-Miskinu bylo zlikvidováno 200 ozbrojenců a polních velitelů, v provincii Hamá syrská armáda osvobozuje město Narb-Nafsá, u Damašku odpálili tunel i s bandity. V provincii Aleppo syrská armáda ovládla obec Tell-Džibbin a Tell Maksúr. Ve Východní Gutě v okrese Arbin odpálili tunel i s ozbrojenci, kteří se v něm nacházeli. V Latakíji byl zlikvidován velitel brigády Nur ed-Dín az-Zankí.

94; USA obvinily Rusko z narušení turecké hranice, ale nechystají se své obvinění dokazovat. Poskytovat důkazy, že Rusové udělali něco špatně, není odpovědností Spojených států, řekl John Kirby na otázku ruské novinářky, zdali jsou USA ochotny poskytnout příslušné důkazy.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 2.2.2016:

1; Kadyrov prohlásil, že neodstraňoval video s Kasjanovem na mušce ostřelovací pušky. „Vždy své názory prezentuji otevřeně a čestně. Nemusím se příliš obšírně vyjadřovat o tom, co si myslím o poskocích USA, kteří odstranili můj příspěvek z Instagramu“, napsal Kadyrov.

2; Ruští inspektoři provedou prověrku vojenské činnosti v Turecku. Specialisté z Ruska plánují od 2. do 5. února provést inspekci okrsku o ploše až 18 tisíc čtverečních kilometrů na tureckém území.

3; Starosta, který odjel ze Spojených států, velí domobraně v Sýrii. V předvečer rozhovorů v Ženevě váleční zpravodajové Alexandr Koc a Dmitrij Stěšin strávili den na frontě s bojovníky domobrany systémové opozice bojující na straně vládních sil.

4; Ukrajinská armáda ostřelovala předměstí Gorlovky z minometů a tanků.

5; Na Dalekém Severu se rozvědčíci ze Severní flotily učí jak využívat jeleny a psí spřežení. Během cvičení dosahovala teplota vzduchu kolem minus 30 stupňů.

6; Merkel poslala Nejvyšší radu na prázdniny. Na setkání s Petrem Porošenkem mu německá kancléřka Angela Merkel vyjádřila svou plnou podporu. Co jiného vlastně měla dělat...?

7; Senátor Sablin: OSN sehrála svou úlohu při verdiktu nad Libyí a my dnes pozorujeme stejný postup vzhledem k S7rii. Včera v Damašku došlo ke třem výbuchům, teroristé zorganizovali útok v šíitské čtvrti syrského hlavního města Sejída Zejnab.

8; Chersonská oblast je krajem banditských hlídek. Zvůle krymskotatarských hord a ultrapravicových ozbrojenců může změnit Chersonskou oblast v novou zónu ATO.

9; Turecká armáda: Osli táhnou do boje. Ankara posiluje ozbrojené síly mulami a tanky označovanými jako „Frankenstein“.

10; Navzdory přání Kyjeva ve Francii promítali film „Masky revoluce“ o událostech na Majdanu a v Oděse. Snímek „Masky revoluce“ je vlastně vyšetřováním událostí na Ukrajině v revolučním roce 2014. Už dříve ukrajinské velvyslanectví ve Francii navrhovalo stanici Canal+, aby přehodnotila své rozhodnutí o promítání filmu.

11; Ukrajinu čeká kriminální katastrofa. Ukrajina se topí ve zločinnosti, jejíž rozměry jsou stále nebezpečnější a očividnější. Takzvaným „patriotům“ se trpí a automaticky odpouští zločinné chování.

12; Američan navrhuje umístit na internet miliony stránek archivu CIA. Mezitím Američan, který má přístup k archivům CIA shromažďuje peníze na výkonný scanner a notebook, kterých je zapotřebí pro realizaci projektu.

13; V Kyjevské oblasti byla vyhlášena výjimečná situace. Státní hygienicko-epidemiologická služba Ukrajiny vyhlásila 1. února začátek epidemie chřipky v Kyjevě.

14; The Guardian natočil reportáž o Nočních vlcích v Lugansku. Na své základně v Lugansku motorkáři vyprávějí o sobě a svých rodinách, které nechali v Rusku.

15; Všechno od začátku: Polsko zahajuje vyšetřování havárie u Smolenska. Komise znovu zahájí vyšetřování příčin havárie prezidentského letounu Tu-154 u Smolenska 10. dubna 2010 – od okamžiku opravy letadla až po havárii.

16; Ministerstvo financí Ruské federace odmítá financovat třetinu protikrizového plánu, píší média. Ministerstvo financí má námitky proti téměř polovině (37 z 86) bodů protikrizového plánu Ministerstva pro hospodářský rozvoj a odmítá vyčlenit 210,2 miliardy rublů.

17; Putin nedovolil, aby se Rusko stalo západní kolonií, říkají americká média. V otázkách vůdcovství a politického zdravého rozumu prezident Ruské federace hraje šachovou partii, zatímco jeho kolegové v Londýně, Washingtonu a Paříži hrají dámu.

18; Ukrajinský prázdný vlak vyhýbající se Rusku přivezl Číňanům dvacet vagónů vzduchu. Experimentální kontejnerový vlak s ukrajinským zbožím, který je vezl po Hedvábné stezce mimo Rusko, dosáhl čínské hranice. V Kyjevě se začalo mluvit o tom, že dokáží připravit Moskvu o peníze za tranzit.

19; Je Lukašenko novým Janukovičem nebo Allendem? Celá řada faktorů dnes ukazuje na to, že Lukašenko si zahrává s běloruským nacionalismem a pokouší se mu postoupit kouteček ve veřejně politickém životě Běloruska. Čím by to ale mohlo skončit?

20; Nacionalisté na Ukrajině využili slabosti státu, říká Paul Moreira, autor filmu o Oděse. Pobýval jsem ve výcvikových táborech ukrajinských nacionalistů a s údivem zjistil, že tam připravují nejen Ukrajince.

21; Britský ministr zahraničí si postěžoval, že Putin je pro něho neproniknutelný. Britský ministr zahraničí prohlásil, že je těžké poznat, zdali se změnila pozice Kremlu vůči Asadovi, protože Putin je prostě nečitelný.

22; Rusko v lednu prodávalo ropu Urals za 28,7 dolaru za barel. Leden se zapíše do historie pro investory dalším poklesem cen ropy.

23; Britské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že Rusko a Írán překáží urovnání v Sýrii. Podle názoru Philipa Hammonda urovnání občanské války v Sýrii brání to, že Rusko a Írán podporují Bašára Asada a působí v těsné spolupráci se syrskými úřady.

24; Turecko zavřelo své silnice hned po Polsku. Turecko uzavřelo automobilovou nákladní dopravu pro Rusko a neodsouhlasilo množství povolení.

25; Bylo by příliš velkou ctí, kdybychom nazývali zrůdy z Medžlisu Tatary, říká vicepremiér Krymu Dmitrij Polonskij o provokacích Kyjeva a o životě ruského poloostrova.

26; Ukrajina se hlásí k „hrdinům“ SS. Z Ukrajiny vymítají všechno, co připomíná cokoli ruského a přejmenovávají se ulice a města. Nové názvy se nezřídka hlásí k nacistické minulosti.

27; Ve Francii zbourali buldozery mešitu a školu pro běžence. Kvůli akci muselo své domy opustit kolem 1.500 migrantů.

28; Gazprom zvýšil svůj podíl na trhu Evropy na 31%. Plyn v evropské generaci znovu úspěšně konkuruje uhlí, prohlásil místopředseda představenstva Gazpromu Alexandr Medveděv na setkání s investory v New Yorku.

29; Ostřelování severních oblastí Sýrie ze strany Turecka je hnusný zločin, říká představitel syrského ministerstva zahraničí. Připomeňme, že 1. února turečtí vojáci z těžkého dělostřelectvo ostřelovali pohraniční město Džebal Atera na severu provincie Latakíja. Jsou oběti na životech.

30; Ukrajinská armáda hodinu a půl ostřelovala předměstí Gorlovky z minometů a granátometů. Nepřítel vedl palbu ze sousední vesnice Žovanka a využíval granátomety a střelné zbraně.

31; Ukrajinská armáda ostřelovala území Luganské republiky z minometů a děl bojových vozidel pěchoty, hlásí národní policie Luganské republiky.

32; Tajné služby Luganské republiky objevily skrýše ukrajinských diverzantů s výbušninami a zbraněmi. Pracovníci Ministerstva pro státní bezpečnost Luganské republiky ze dvou skrýší zabavili více než tři kilogramy výbušnin, miny a granátomet určené pro ukrajinské diverzní skupiny.

33; Glazjev: Burzovní spekulanti vydělali na manipulacích s kursem 50 miliard dolarů. Za poslední rok a půl burzovní spekulanti vydělali na kursových manipulacích s národní měnou 50 miliard dolarů, myslí si poradce prezidenta RF Sergej Glazjev.

34; A je po všem. Po opakovaných neúspěšných pokusech Spojené státy pozastavily vypouštění Falcon 9. V USA bylo rozhodnuto o odložení plánovaného vypuštění nosiče se spojovou družicí a také vypuštění nákladní lodi Dragon a dvou družic Eutelsat.

35; V Aleppu se u teroristů projevuje panika, v mešitách vyzývají k všeobecné mobilizaci, syrská armáda přetíná koridor směrem k turecké hranici. Výtečné novinky ze severního Aleppa: Armáda Sýrie se zmocnila obce Duvejr Al-Zejtun a obce Tell-Džibbin, o které přišla v roce 2012.

36; Ztracený ukrajinský vlak v Kazachstánu byl ve skutečnosti zadržen za nezaplacení poplatků. Podnikaví Ukrajinci si dokázali udělat ostudu během první zkušební jízdy soupravy po „nové Hedvábné stezce“.

37; V Mnichovském metru obtěžovali migranti ženu a mlátili starší Němce. V Německu se rozhořel nový skandál s účastí běženců.

38; V okolí doněckého letiště probíhají boje.

39; Ukrajina může stokrát říkat „flotila“, ale lodí tím nepřibude. Co stojí za plány Ukrajiny obnovit námořní vojenskou flotilu a co je možné očekávat na Černém moři?

40; Trapnou situaci kolem intervencí ukrajinských úřadů ohledně promítání nepohodlného dokumentárního filmu o Majdanu a Oděse komentoval i mediální expert Anatolij Šaríj.

41; Zacharova: Obvinění ze strany Velké Británie na adresu ruských akcí v Sýrii je nebezpečná dezinformace. Šéf britského ministerstva zahraničí Philip Hammond už dříve prohlásil, že akce Ruska v S7rii posilují Islámský stát.

42; Šojgu: Rusko obnovuje výrobu strategických bombardérů Tu-160. Zdokonalení bojových možností dálkového letectva a obnova výroby Tu-160 jsou prioritní úkoly pro ruskou armádu, prohlásil ministr obrany Ruské federace.

43; Bývalý ozbrojenec Národní gardy se odpálil granátem v Chmelnické oblasti. Příslušník trestních struktur, který se vrátil ze zóny ATO, se ukázal jako psychicky labilní a spáchal sebevraždu s využitím munice ukradené u vojenské jednotky.

44; Za jediný měsíc v Rusku zadrželi 335 Ukrajinců, kteří do Ruska dováželi drogy a zbraně. Zločinecké skupiny prodávající droga byly zadrženy v Orlovské a Lipecké oblasti. V Rostovské oblasti byly občanu Ukrajiny zabaveny výbušniny a u jeho krajana v Moskvy byl nalezen a zabaven celý arzenál zbraní.

45; Ukrajinští vojáci přesunuli do Stanice Luganské osm tanků a množství vojáků, hlásí Národní policie Luganské republiky. Dříve s mluvilo o rozmístění třinácti tanků u frontové linie.

46; Forbes: Ruská ekonomika přežije ropu za 30 dolarů. Rusko se dobře vyrovnává s neblahými cenami ropy a západními sankcemi Vláda země se dokázala potlačit strach občanů z bankrotu a udržet platební schopnost.

47; Primární stranické volby v USA se u demokratů změnily na skutečnou detektivku. Hillary Clinton a Bernieho Sanderse dělila jediná desetina procenta. V okrsku Des-Moines si pro určení vítěze museli hodit mincí.

48; Vladimir Putin a Angela Merkel projednali osud Ukrajiny. 2. února v telefonickém rozhovoru vůdcové Ruska a Německa projednali průběh ústavní reformy na Ukrajině a organizaci místních voleb v Donbasu.

49; Turecko krylo dělostřeleckou palbou ústup ozbrojenců v Latakíji. Turecké dělostřelectvo ostřelovalo pohraniční syrské regiony. Ankara vysvětluje svou akci bojem proti Islámskému státu, ale obětmi se stali civilní obyvatelé.

50; Syrská armáda osvobodila „Ruské hory“ (Džebel al-Rus) v provincii Latakíja, které těsně přiléhají ze západu ke strategicky důležité obci Kinsibba, a připravuje se útoku na bašty teroristů.

51; Sečin a venezuelský minstr ropného průmyslu projednali koordinaci postupu. Prezident Rosněfti a ministr ropného průmyslu Venezuely Eulogio del Pino projednali v úterý v Moskvě možnou koordinaci snah o normalizaci situace na světovém trhu s ropou.

52; Ukrajinské banky jsou nejhorší na světě, přiznala šéfka ukrajinské národní banky. Valerija Gontareva souhlasila se zdrcujícími výsledky žebříčku, podle kterého ukrajinské banky byly označeny jako nejhorší na světě.

53; Turecko nahrazuje diplomaty speciálními agenty v nepřátelsky naladěných zemích, píší média. Turecká tajná služba se za poslední desetiletí proměnila ve strukturu, která se snaží uzurpovat část pravomocí ministerstva zahraničí a ministerstva obrany země, čímž podkopává jejich autoritu ve světě.

54; Lavrov: Rusko se připojí k setkání OPEC, pokud se bude konat. Rusko má zájem na tom, aby všichni stejně chápali to, co se odehrává na ropných trzích. Vzájemná koordinace s OPEC se začíná budovat, prohlásil ministr zahraničí.

55; V Rovenské oblasti byl vyhozen do povětří pomník Saškovi Bilému. Komentovat událost neopomněl skandální poslanec Mosijčuk, jehož politická i lidská budoucnost na Ukrajině není příliš záviděníhodná.

56; „Trojitý obranný val“ kolem Mariupolu se ukázal ve skutečnosti jako příkop o délce 300 metrů, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Pro okamžik Porošenkova příjezdu do Mariupolu sloužil příkop jako hlavní obranná linie.

57; Ukrajinská strana z a posledních 24 hodin více než stokrát ostřelovala frontovou zónu Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda za poslední den stodevětkrát ostřelovala území republiky. Byla zraněna civilní obyvatelka.

58; Muž v uniformě ukrajinské námořní pěchoty se procházel s granátometem po Petrohradě. K místu zadržení kromě policistů museli vyjet i pyrotechnici.

59; Ve filmu „Masky revoluce“ se kromě účasti členů neonacistických uskupení na tzv. revoluci důstojnosti sleduje i téma účasti představitelů USA na ukrajinských událostech.

60; Kadyrov: Politováníhodní patolízalové dostali hysterický záchvat z krátkého videa. Copak je možné považovat za opozici ty, kteří se v Kyjevě objímají s nacisty a podporují krveprolití v Donbasu, nebo ty, kteří schvalují zveřejnění seznamů našich letců bojujících v Sýrii?

61; Podrobnosti o turecké invazi na území Sýrie. Kurdové, kteří žijí na severovýchodě Sýrie, prohlašují, že Turecko podle některých informací vstoupilo s vojsky na teritorium sousedního státu a vytyčuje novou hraniční linii.

62; Rusko může rozšířit zákaz tureckých výrobků. Rozhodnutí o omezení dodávek úřad přijme podle výsledků dalších kontrol. Dříve byla zjištěna porušení fytosanitárních norem, řekl asistent šéfa úřadu.

63; Kadyrov má všechny šance znovu stanout v čele Čečny, píší politologové. Pravomoci Ramzana Kadyrova na pozici nejvyššího představitele Čečny vyprší v březnu 2016. Podle názoru expertů nejspíše politik bude jmenován úřadujícím prezidentem a poté znovu do funkce zvolen.

64; V Kyjevě bylo vyhozeno do povětří auto advokáta Andreje Fedura hájícího nacisty podezřelé z vraždy Olese Buziny.

65; Ve škole švédského města Karlstadt došlo k výbuchu. Informace o zraněných zatím nejsou.

66; „Dobytek do chlíva!“ Pracovníci amerického velvyslanectví si v Kyjevě počínají jako feudální páni. Řidič automobilu amerického velvyslanectví způsobil v Kyjevě zácpu, když zaparkoval svůj vůz na nevhodném místě.

67; Bojové vozidlo syrské armády objevilo kameramana Islámského státu a zahájila palbu. Během natáčení byl posádkou syrského bojového vozidla zaregistrován kameraman Islámského státu. Okamžitě bylo dělo nasměrováno na ozbrojence, který se pokoušel schovat.

68; Nejnovější bombardéru Su-34 ponese jméno letce zavražděného v Sýrii. Ministerstvo obrany schválilo rozhodnutí o pojmenování jednoho z nejnovějších stíhacích bombardérů Su-34 patřícímu Lipeckému aviacentru podle Hrdiny Ruska Olega Peškova.

69; V čele hlavní rozvědky generálního štábu se stal generál Korobov. Předchozí náčelník vojenské rozvědky Igor Sergun zemřel před měsícem.

70; Pentagon uznal profesionalismus ruských vojáků v Sýrii. V rámci působnosti memoranda o vzájemném porozumění a bezpečnosti v Sýrii podepsaného s USA si ruští vojáci počínají velmi profesionálně, poznamenal americký ministr obrany Ashton Carter.

71; Konstantinopolský Patriarchát slíbil, že nikdy neuzná ukrajinské odštěpence. Vesmírný Patriarcha Bartoloměj slíbil, že ani během ani po Všepravoslavném shromáždění nebudou podnikány žádné snahy o to, aby se legalizoval rozkol na Ukrajině.

72; Pentagon označil Rusko a Islámský stát za hlavní výzvy pro USA. Írán, Rusko, teroristické uskupení Islámský stát a Čína jsou hlavními výzvami pro USA.

73; Metalurgové varovali Kyjev: Všechny podniky na Ukrajině povstanou. Šéfové dvanácti největších metalurgických a rudných kombinátů na Ukrajině vystoupili s oficiální výzvou k ukrajinské vládě a pohrozili přerušením práce celého metalurgického odvětví na Ukrajině kvůli nepřiměřeně vysokým platbám za železniční přepravu převyšujícím podobné platby v Austrálii, Brazílii a dalších zemích.

74; V Estonsku probíhá neoficiální příprava na možné masové nepokoje mezi ruským obyvatelstvem. V Estonsku se vyostřily velké mezietnické a politické spory, prohloubené těžkou ekonomickou situací a pokračujícím tlakem na ruskojazyčné obyvatelstvo ze strany necitlivé rusofobní estonské politické elity.

75; Ceny ropy ztrácejí další tři procenta. Investoři nevěří na perspektivu rozhovorů o snížení těžby ropy zeměmi OPEC a zeměmi stojícími mimo tuto organizaci.

76; Ruské tanky T-90 pomáhají k vítězstvím syrské armády. Syrská armáda použila nejnovější tanky proti teroristům na severu Aleppa.

77; Džemilev se rozhodl zavést sankce proti Arménii. Vůdce tzv. Medžlisu, poslanec Mustafa Džemilev na zimním zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku vyzval k zavedení Sankcí proti Arménii.

78; V USA se neuvažuje o realizaci pozemní operace v Sýrii, říká Kerry. Prezident USA Barack Obama si nepřeje rozsáhlou intervenci v Sýrii, pokud nebudou objeveny zbraně hromadného ničení nebo nedojde-li k nějakým obzvláště vážným událostem.

79; Rusko odpovědělo na rozšíření „Magnitského seznamu“. Rusko zakázalo vstup pěti pracovníkům policejního systému USA.

80; Merkelová je přesvědčena o nutnosti vypracování zákona o volbách v Donbasu. Kancléřka Německa Angela Merkel v telefonickém rozhovoru s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem zdůraznila důležitost vypracování zákona o místních volbách v Donbasu.

81; Ministerstvo obrany Doněcké republiky vyzvalo mezinárodní organizace, aby si všimly uzavření hraničních přechodů mezi Doněckou republikou a Ukrajinou. Uzavření hraničních přechodů není ničím jiným než pokračováním genocidy lidu Donbasu ze stany kyjevské vlády.

82; Naše země podporuje fašistické oddíly, říkají překvapeně Francouzi po shlédnutí filmu „Masky revoluce“. Francouzská společnost nejednoznačně přijala film „Masky revoluce“, promítaný navzdory protestům Kyjeva. Film odhaluje roli neonacistů při vítězství Majdanu a také účast USA a EU na této „revoluci“.

83; Bez účasti Kurdů bude těžké vyřešit syrský problém, říká ruské ministerstvo zahraničí. Kurdové jsou důležitou politickou silou, bez jejíž účasti bude těžké uvažovat o jakémkoli pokroku při řešení otázek urovnání syrské krize.

84; Pracovníci „Červeného půlměsíce“ v obklíčeném Dejr az-Zauru byli přistiženi při rozkrádání humanitární pomoci. Na syrské policejní orgány ve městě Dejr az-Zaur přišla řada stížností od místních obyvatel o nedodání humanitární pomoci do jejich čtvrtí ze strany Syrského Červeného půlměsíce.

85; Francouzská televizní stanice bude podruhé vysílat film „Masky revoluce“. Televizní stanice Canal+ se časem chystá znovu promítat film režiséra Paula Moreiry a událostech na Ukrajině z let 2013 a 2014.

86; Plány KLDR na vypuštění družice jsou provokací, říká Bílý dům. Mezinárodní společenství to bude považovat za provokaci a porušení závazků ze strany KLDR, prohlásil oficiální představitel Bílého domu Josh Earnest.

87; Syrská armáda má blízko k přetnutí strategické trasy z Turecka. Po ní ozbrojenci doplňovali své síly a zásoby zbraní.

88; Televizní stanice BBC rozehraje v televizní show válku s Ruskem. Na britské televizi se vysílá herní show, ve které se simuluje jaderný konflikt s Ruskem. K realitě má tento námět žádný vztah, ale sehraje svou roli v informační válce, myslí si experti.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 3.2.2016:

1; Turecká agrese nemůže zastavit útok syrské armády na severu Latakíje. Turecké velení zklamané porážkami a velkými ztrátami v řadách islamistů během bojů v Turkmenských horách (Džebel al-Turkmen) v severní části provincie Latakíja vydalo rozkaz dělostřelectvu, aby podporovalo ozbrojence.

2; V továrnách v Turecku nezákonně pracují syrské děti, říká ochránce lidských práv. Tato praxe je v Turecku velmi rozšířena, prohlásil výzkumník z organizace na ochranu pracovních práv Business & Human Rights Resource Centre.

3; Bývalá ukrajinská poslankyně Farion je vzteky bez sebe: Studenti z Donbasu spolu mluví o přestávkách rusky. Existuje pět a půl milionu Ukrajinců, kteří uvádějí, že jejich mateřským jazykem je ruština.

4; Ukrajinská armáda ostřeluje západní okraj Doněcka. Kyjevští ozbrojenci zahájili ostřelování Staromichajlovky na západním okraji Doněcka.

5; Ukrajinský svět? V Kyjevě lupiči masově obírají lidi o balíčky s potravinami. Policisté říkají, že dříve nic takového nebývalo.

6; Nefalšovaná americká demokracie. Guantánamo a mučení v celách CIA, říká zplnomocněnec ministerstva zahraničí Ruské federace pro lidská práva.

7; Cestující z A 321 v Somálsku zaznamenali na video let s dírou v plášti letadla. Na síti se objevilo video z letadla, které přistálo v Somálsku po výbuchu na palubě.

8; Moldavský stát je v troskách. Spisovatel Alexandr Prochanov píše o zdrojích dnešních sociálních pohybů v Moldově.

9; Od 2. února 2016 začaly chodit na ministerstvo uhelného průmyslu Doněcké republiky stížnosti a oznámení od právnických osob z Doněcké republiky s informací o tom, že podniky koncernu DTEK vystavují faktury za elektrickou energii v hřivnách, aby se platba uskutečnila přes ukrajinské banky.

10; Rusko zintenzivnilo veškeré druhy rozvědky na Blízkém Východě.

12; Syrská armáda definitivně odřízla teroristy od tureckých cest zásobování na severu Aleppa. 4. mechanizovaná divize syrské armády a Hizballáh za podpory ruského letectva pokračují ve vítězném útoku na severu Aleppa. V důsledku akcí byla odříznuta cesta pro dodávky zbraní a posil z Turecka.

13; Americká elita ztrácí důvěru lidu kvůli korupci. Obvinění ze zkorumpovanosti ze strany americké administrativy mají konkrétní cíl – tlak na Rusko a diskreditaci jeho politiky v zájmu dosažení americké hegemonie ve světě.

14; Pohádky z Kyjeva: Porošenko se spřátelí s Kolomojským a Jaroš stane v čele nové bandy. Počátkem února se s novou silou objevují spekulace o návratu nechvalně známého oligarchy Igora Kolomojského na Ukrajinu.

15; Ukrajina úspěšně nahrazuje ruský plyn ruským plynem, píše Forbes. Kyjev snižuje plynové dodávky z Ruska a kupuje palivo z Polska, Maďarska a Slovenska. Tyto země ale jsou také závislé na exportu ruských energií.

16; Evropské země hledají způsob jak ustoupit od protiruských sankcí, říká McCain. V Evropě se mluví o tom jak zrušit protiruské sankce, prohlásil americký senátor John McCain skandálně známý svým ostře protiruským postojem.

17; Šéfka Účetní komory Taťjana Golikova vystupuje proti zvýšení státního dluhu Ruska. Prohlásila, že zvýšení státního dluhu Ruské federace je to poslední, do čeho by šla při výběru protikrizových opatření.

18; Jegor Cholmogorov: Kdo rozpoutává nenávist k „sovětskému dědictví“? Nejčastěji to nejsou boháči ani úspěšní lidé, Jsou to ti, kteří sami mají problém se vůči němu vymezit a mají panický strach z toho, aby s ním nebyli spojováni.

19; Ropa zdraží o 50%. Ropní „býci“, kteří jsou zklamáni tím, že nárůst cen minulý týden skončil opět jejich pádem, hledají útěchu v prognózách na rok dopředu.

20; McCain nezná stud: Evropa chce zrušit protiruské sankce, ale rozhodovat o tom budou USA. V některých zemích Evropské unie je cítit silný tlak na zrušení sankcí vůči Rusku, prohlásil John McCain.

21; Kadyrov: Ještě jsem se nerozhodl, jestli budu kandidovat na post nejvyššího představitele Čečny. Čečenský lídr se rozpovídal o svých politických plánech.

22; Vystoupení Johna Kerryho na tiskové konferenci v Říme skončilo skandálem. Státního tajemníka USA obvinili z vytvoření Islámského státu.

23; Japonský ministr obrany vydal příkaz sestřelit severokorejskou raketu. Příkaz bude platný do 25. února, ale termín může být prodloužen. Raketa, kterou plánují vypustit v KLDR navzdory zákazu OSN může proletět nad souostrovím Sakišima na jihu Japonska.

24; Ukrajinská armáda pět hodin ostřelovala okraje Gorlovky. Bylo vidět výbuchy ve směru Zajcevo a Širokaja Balka, řekl místní obyvatel.

25; Bitka mezi nacionalisty a antifašisty v Británii. V anglickém Doveru došlo k prudké srážce mezi ultrapravicovými odpůrci nekontrolované migrace a stoupenci pohostinnosti a tolerance.

26; Senátor Sablin: OSN sehrála svou roli v osudu Libye a my nyní pozorujeme stejný postup vůči Sýrii. Včera došlo v Damašku ke třem výbuchům, teroristé zorganizovali útok v šíitské čtvrti syrského hlavního města.

27; V Nejvyšší radě bude projednáno přejmenování Dněpropetrovska na Dněpr. Připomeňme, že nedávno ve městě strhli s podstavce pomník Grigorije Potrovského a vzápětí začali Dnepropetrovsk nazývat Dněpropodstaveck.

28; Virus zika se šíří pohlavním stykem, říkají američtí vědci. Dříve se tvrdilo, že virus se šíří pouze bodnutím komárů.

29; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády byly poškozeny dvě železniční trati, říká ministerstvo dopravy Doněcké republiky. Využití dálkového dělostřelectva proti objektům železniční infrastruktury je přímé porušení minských dohod, zdůrazňují na ministerstvu.

30; Uljukajev: I při ceně ropy 25 dolarů bude inflace stejně nižší než 10%. Původně Ministerstvo pro hospodářský rozvoj vystavělo prognózu, podle které průměrná roční cena ropy za rok 2016 bude činit 50 dolarů a inflace 6,4%.

31; Ukrajinský politolog navrhuje pokutovat poslanecké zadnice za neúčast na zasedání Nejvyšší rady. Stojí za zmínku, že Ukrajinci, komentující tuto ideu, rovnou navrhovali takové poslance střílet.

32; Státní dluh USA se přehoupl přes 19 bilionů dolarů. Suma činí zhruba 103% HDP země.

33; Byla zveřejněna verze francouzského filmu „Masky revoluce“ v ruštině.

34; Satanovy bomby: Teroristé v Sýrii ostřelují město z barbarských děl. Na zveřejněných záběrech baterie moždířů pálí na činžovní obytné domy v Sýrii.

35; Bývalé Kolomojského sanatorium na Krymu bylo prodáno za 1,4 miliardy rublů. Sanatorium Foros se stalo prvním prodaným objektem ze znárodněného krymského majetku ukrajinského oligarchy.

36; Studentka Varvara Karaulova, která se pokusila utéct k Islámskému státu, bude prověřena psychiatry ohledně jejího duševního zdraví.

37; Snowden: EU zcela kapitulovala před Spojenými státy. Bývalý agent Národní bezpečnostní agentury USA, který odhalil celému světu globální rozměr sledování ze strany tajných služeb USA, komentoval přijetí nové dohody mezi EU a USA ohledně osobních dat evropských občanů.

38; Terorista si nezaslouží pas. Poslanec Státní dumy Alexandr Romanovič si myslí, že osobám usvědčené z terorismu by mělo být odebráno občanství.

39; V Turecku spadl bezpilotník. Informací o incidentu je zatím málo, místo dopadu bylo velmi rychle uzavřeno vyslanými vojáky.

40; Pravý sektor je nezákonná ozbrojená formace, říká vojenský prokurátor Ukrajiny. Hlavní vojenský prokurátor Matios ostře zkritizoval přítomnost ozbrojených uskupení, v zemi, které se maskují vlasteneckými hesly.

41; Po zpackané eurointegraci se Ukrajina pokouší o „afrointegraci“. V podmínkách, kdy úřady vzdaly slíbenou integraci do Evropské unie a rozhádaly se s Ruskem, jediným východiskem pro výrobce zboží z Ukrajiny je „afrointegrace“.

42; Kasjanov si stěžoval na Kadyrova u FSB. Dnes bylo podáno oznámení na Federální bezpečnostní službu Ruské federace s požadavkem na zahájení trestního řízení, sdělil Kasjanovův advokát.

43; Byly zveřejněny záběry z úderu taktickou raketou Točka-U na teroristy v Sýrii. Syrští vojenští zpravodajové zveřejnili video zachycují odpálení taktické rakety Točka-U sovětské výroby provládními silami na pozice teroristů.

44; Porošenko vyprávěl Němcům, že Putin mže zaútočit na Německo. V interview pro novináře listu Bild prezident vyprávěl o aktivní přípravě Moskvy na pokračování války proti Ukrajině a o Putinově přání napadnout další evropské země.

45; Krymský parlament zakáže vymahače v Rusku. Nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov se znovu vyjádřil pro úplný zákaz vymahačské činnosti v Rusku a navrhl Státní radě republiky, aby přišel se zákonodárnou iniciativou v této otázce.

46; Skandální odhalení Abramovičuse, který odešel z funkce. Litevský ministr hospodářství odstoupil kvůli korupci.

47; Německý list se dopustil komické chyby v Porošenkové jméně. Největší německý list Bild doplnilo svůj materiál fotografií prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka a překřtila jej na „Pedro“ Porošenko.

48; Syrská armáda zlikvidovala jednoho z vůdců Džebhat an-Nusrá. Letecký úder byl uskutečněn v městečku Anadan ležícím dvanáct kilometrů na sever od Aleppa, sděluje portál „Súríja al-An“.

49; Byly zveřejněny zajímavé záběry ze záchrany potápějícího se plavidla v Atlantickém oceánu. Po několika neúspěšných pokusech se specialistům podařilo upevnit tažné lano na uvolněné nákladní lodi Modern Express.

50; Mise OSN vyzvala Kyjev, aby nezavírala hraniční přechody na linii dotyku v Donbasu. Mise Organizace spojených národů na Ukrajině vyzvala vládu země, aby nezavírala hraniční přechody, protože to komplikuje humanitární situaci v regionu.

51; Národní idea Ruska je patriotismus. Tato idea není ideologizovaná, není spjata s činností žádné politické strany – naopak je společným a jednotícím počátkem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

52; Egypt Air možná koupí až 40 ruských letadel SSJ 100. Letecká společnost uvažuje o možnosti rozvoje přepravy z Egypta do dalších zemí letadly Suchoj Superjet, sdělil ministr obchodu a průmyslu Denis Manturov.

53; Rada zmařila vytvoření zastoupení NATO. Po neúspěšné ratifikaci Parubij ukončil zasedání parlamentu.

54; Hlavní narkopolicista Ukrainy prohlašuje, že hodlá porušovat zákon. Schizofrenik Kiva slíbil vytvoření skupiny z ozbrojenců Azova, kteří budou hlídkovat v ulicích a trestat osoby podezřelé z šíření narkotik.

55; Turecko zavádí víza pro ruské novináře. Od 15. února zavádí Turecko víza pro ruské novináře na základě reciprocity. Turečtí pracovníci médií rovněž budou muset získat víza pro práci v Rusku.

56; Rusko dodalo Brazílii dodávku protivzdušného raketového komplexu „Igla-S“. Odbor dovozu a vývozu Ozbrojených sil Brazílie převzal 27.1.2016 v přístavu Rio de Janeiro dodávku protivzdušného raketového komplexu s malým dosahem „Igla-S“.

57; Ukrajina ignoruje rozhodnutí svých vlastních soudů o výplatě penzí v Donbasu. Ukrajinské úřady nezahájily výplatu dlužných penzí důchodcům z Doněcké republiky navzdory příslušným rozhodnutím soudu.

58; V Čeljabinsku VAZ naboural do Rolls-Royce. Vlastníkem Rolls-Royce Fantom je čeljabinský oligarcha Alexandr Aristov.

59; Bulharský parlament odvrhl ideu obnovy projektu Jižní proud. Bulharští poslanci odmítli návrh opoziční strany Ataka na obnovu činnosti týkající se výstavby plynovodu Jižní proud.

60; Odvolání Abromavičuse svědčí o rozkolu v Porošenkově táboře, říká politolog. Rozhodnutí ministra pro ekonomický rozvoj Ukrajiny opustit svou funkci může vést odchodu celé vlády, myslí si ředitel Fondu „Ukrajinskaja politika“ Kosť Bondarenko.

61; Dvaačtyřicet teroristů Islámského státu a an-Nusrá se pozabíjelo mezi sebou v bojích během minulého týdne. Kromě toho se obětmi tohoto boje mezi skupinami teroristů stalo šest civilních osob.

62; V Donbasu explodovala mina pod vojáky ukrajinské armády. Jeden voják zahynul. Další utrpěli zranění různého stupně závažnosti.

63; Iráčtí vojáci postaví zeď kolem Bagdádu na ochranu proti Islámskému státu. Ochranná betonová zeď nedovolí teroristům pronikat do města a přinášet tam výbušniny, sdělují ve velení iráckých ozbrojených sil.

64; V Novgorodské oblasti byli mezi migranty objeveni ozbrojenci Islámského státu. Policejní orgány Novgorodské oblasti objevili proudy migrantů, mezi kterými byli zástupci teroristické organizace Islámský stát.

65; Dmitrij Sablin: Film „Masky revoluce“ ukázal odvrácenou tvář ukrajinského nacionalismu. Film vyvolal zuřivý odpor ze strany ukrajinské moci.

66; V Leningradské oblasti byl americký diplomat přistižen při řízení vozidla pod vlivem alkoholu. Policisté zastavili podezřelé auto při vjezdu do města Slancy. Řidič se představil jako asistent vojenského atašé USA a odmítl se s policisty bavit.

67; Pravý sektor vyzval hlavního prokurátora, aby na kolenou prosil za odpuštění. Podle slov Stěmpického svými výroky se Matios „pokusil podsunout veřejnosti názor, že Pravý sektor jsou bandité, aby se s námi poté mohl vypořádat“.

68; Novinky z fronty: Probíhají ostré boje s teroristy v okolí dálnice Damašek – Homs. Začaly prudké boje mezi silami syrské armády a skupinami ozbrojenců v okolí mezinárodní dálice Damašek – Homs.

69; Turecko odmítlo Rusku umožnit pozorovací let podél syrské hranice. Představitelé turecké armády odmítli Rusku umožnit pozorovací let nad územím republiky u hranic se Sýrií, který se měl uskutečnit v souladu s Dohodou o otevřeném nebi mezi 1. a 5. únorem 2016. Původní plán zahrnoval kontrolu regionů přiléhajících k hranici se Sýrií a také letišť, kde je soustředěno letectvo zemí NATO.

70; Cena ropy Brent vzrostla o 4,65% nad 34 dolarů za barel.

71; Návštěva bavorského premiéra v Moskvě je vítězstvím zdravého rozumu nad protiruskými sankcemi. Záměr bavorského premiéra navštívit oficiálně Moskvu vyvolalo bouři nevole mezi německými politiky.

72; Žhavé peklo pro Islámský stát: „Solncepjoky“ a „Buratina“ vypalují pozice teroristů v Sýrii. Vojenští zpravodajové zveřejnili několik nových videí ze Sýrie, na nichž těžké plamenometné systémy Solncepjok a Buratino pálí termobarickou municí TOS-1 a TOS-1A na pozice ozbrojenců.

73; Pracovníci jaderného komplexu v USA vyhazovali tajné dokumenty spolu s běžným odpadem. O nesprávné likvidaci dokumentů se veřejnost dověděla v roce 2014 od pracovníků, kteří se zabývají odvozem odpadu ve vojenském objektu.

74; Abromavičus musí zůstat na postu ministra hospodářství, říká Porošenko. Předtím ministr pro ekonomický rozvoj Ukrajiny Ajvaras Abromavičus oznámil odstoupení kvůli překážkám v efektivní práci.

75; Kyjev se pokouší dostat pod kontrolu toky pašovaného zboží, říká ministerstvo obrany Doněcké republiky. Podle informací rozvědky Doněcké republiky uzavření hraničního přechodu na linii dotyku je spojeno s konfliktem mezi ukrajinskou armádou a „dobrovolnickými“ bataliony o kontrolu pašeráckých tras a příjmů z pašování.

76; V Radě federace si myslí, že Porošenko se musí zbavit utkvělých představ, dokud není ještě úplně pozdě. Ukrajinský prezident Petr Porošenko trpí fixní ideou o „ruské invazi“, kde totální výmysl zcela nahradil pravdu.

77; Rusko zareaguje na porušení Dohody o otevřeném nebi, říká ruské ministerstvo obrany. Odmítnutí Turecka umožnit ruské misi provedení pozorovacího letu nad územím země vytváří nebezpečný precedens pro nekontrolovanou vojenskou činnost.

78; Ukrajina komplikuje situaci s vyšetřováním sestřelení Boeingu, píší nizozemská média. Situace kolem poskytnutí radiolokačních snímků ze dne sestřelení Boeingu se tím zamotává.

79; Ukrajinští okupanti za posledních 24 hodin stodevětatřicetkrát ostřelovali území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany.

80; V Radě federace prohlásili, že Turecko porušilo mezinárodní závazky, když zakázalo let ruských pozorovatelů. Turecko je signatářem Dohody o otevřeném nebi, podle které její členové nesmí odmítnout provedení inspekcí, pokud nebyla porušena jejich pravidla.

81; Syrská armáda prolomila blokádu dvou měst v provincii Aleppo, která trvala čtyři roky. Teroristé pod tlakem bojových oddílů a dělostřelectva syrské armády opustili města Nubel a Az-Zachrá na severu Sýrie, kde žijí většinou šíitští muslimové.

81; V kanceláři v centru Kyjeva explodoval květináč. Podle informací policie byla zásilka určena pro šéfa podniku.

82; Ukrajinská armáda ostřelovala obec Kominternovo u linie dotyku. Ukrajinští vojáci dnes večer ostřelovali obec Kominternovo, která se nachází v nárazníkové zóně linie dotyku na Jihu Donbasu.

83; Ukrajinská vláda je hřbitovem reforem, říká Saakašvili. Předseda Oděské oblastní administrativy Michail Saakašvili obvinil premiéra Ukrajiny Arsenije Jaceňuka z toho, že je spojený s politickou korupcí.

84; V Kyjevě vyloupili chrám Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu. Zločinci pronikli do chrámu Svaté Xenie Petrohradské Prvního Darnického děkanství v Kyjevě oknem a zmocnili se církevních milodarů a dalších předmětů.

85; Ruský důstojník, který zahynul v Sýrii, byl navržen na státní vyznamenání. V důsledku minometného ostřelování vojenské posádky v Sýrii ze strany teroristů Islámského státu zahynul 1. února ruský vojenský poradce. Voják byl navržen na státní vyznamenání in memoriam.

86; Ukrajinské soudnictví: V Dněpropetrovské oblasti se soudce pokoušel znásilnit advokáta. Okolnosti události analyzuje oblastní prokuratura.

87; Ukrajinské reformy se ukázaly jako fikce, říká ekonom Forbesu. Prohlášení Kyjeva o úspěšné realizaci reforem neodpovídají skutečnosti. K tomuto závěru dospěl ekonom amerického listu Forbes Mark Adomanis.

88; Syrské rozhovory v Ženevě byly přerušeny kvůli úmyslu opozice je opustit. Šéf delegace syrské vlády v Ženevě Bašár Džáfarí prohlásil, že rozhodnutí o návratu delegace do Ženevy může být učiněno po posouzení všech detailů se zvláštním vyslancem OSN.

89; Majdan obviňující zrcadlo... reakce Ukrajiny na promítání filmu „Masky revoluce“ ve Francii. Francouzský film „Ukrajina.Masky revoluce“ vyvolal bouři rozhořčení mezi ukrajinskými „patrioty“.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 4.2.2016:

1; Jde Amerika doleva nebo doprava? Politolog Pavel Svjatěnkov říká, že výsledek primárek v Iowě vypovídá o polarizaci sil v USA.

2; Ozbrojenci Islámského státu zveřejnili nové video s popravou rukojmích- Příčiny kruté exekuce nad čtyřmi muži nebyly upřesněny.

3; Ropa přestala zlevňovat a ceny letí vzhůru. Podle středečních výsledků se cena ropy Brent a WTI zvýšila o 10%. Zdálo by se, že příčiny pro takový skot chybí, spíš se dalo usuzovat na opačný trend.

4; Porošenko zakolísal spolu s linií strany. V Berlíně Porošenko počítal, že v důsledku slovní mlhy a heslem Tlačte na Rusko a zachraňte Evropu, odpoutá pozornost od neplnění Minských dohod.

5; Ukrajinci za loňský rok koupili téměř dva tisíce ruských automobilů. V roce 2015 ruští výrobci automobilů realizovali na Ukrajině 1.779 automobilů. Svědčí o tom informace sdružení výrobců aut na Ukrajině „Ukravtoprom“.

6; NATO obvinilo Rusko z plánování jaderného úderu na Švédsko. Rusko na svých vojenských cvičeních trénovalo možné jaderné bombardování členských a partnerských zemí NATO, a proto se Aliance rozhodla přejít na režim větší otevřenosti, píše se ve zprávě generálního tajemníka NATO.

7; Assange je ochoten se vzdát policii, pokud OSN vynese rozhodnutí v jeho neprospěch. Julina Assange je ochoten v pátek opustit prostor velvyslanectví Ekvádoru, pokud neuvidí další perspektivy žalob v jeho případu u mezinárodních organizací.

8; Soukromí výběrčí daní uvrhnou Ukrajinu do středověku. Co se skrývá za novou koncepcí vybírání daní?

9; Cena ropy Brent přesáhla 35 dolarů za barel navzdory růstu zásob v USA. Ropa zdražuje v souvislosti se snížením kursu dolaru.

10; Lavrov: V Bělorusku není barevná revoluce možná. Barevná revoluce v Bělorusku není možná, protože ji nepodpoří drtivá většina obyvatelstva republiky, je přesvědčen ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

11; Osekávání vkladů fyzických osob se bude uplatňovat od výše 100 milionů rublů. Mezní velikost vkladů fyzických osob pro konverzi na akcie při záchraně problémových bank nemůže být menší než 100 milionů rublů, prohlásil náměstek ministra financí Ruské federace Alexej Moisejev.

12; Podezřelý z vraždy Olese Buziny má dovoleno vycházet z domu. Nyní domácí vězení pro Denise Poliščuka platí pouze v nočních hodinách.

13; Putin za to nemůže, otevřeně přiznává Ljaško. Lídr Radikální strany Ukrajiny známý svými ostrými prohlášeními se vrhl s kritikou na ukrajinskou moc: Jakýpak Putin, když vláda krade a podvádí lidi?

14; Všichni ven! O úprku z Jaceňukovy vlády. Proč ministr hospodářství Ukrajiny Abromavičus odmítá být součástí porcování kořisti (Ukrajiny).

15; Americký dolar zažil maximální pád od roku 2009. Zpomalení indexu obchodní činnosti ve sféře služeb v USA na úroveň roku 2014 vedlo k rekordnímu propadu dolaru od roku 2009. Během obchodování ve středu 3. února oslabil dolar o 1,7% vůči hlavním světovým měnám.

16; Ostřelování západu Doněcka ukrajinskou armádou vedlo k poškození sedmi domů. Pod palbou ukrajinské armády byly Alexandrovka v Petrovském obvodě a Staromichajlovka v Kirovském obvodě Doněcka.

17; Služba veteránů ATO žádá, aby se protézy pro invalidy ukrajinské armády nedělaly z plastových víček. Je vidět, že organizátoři akce něco nepochopili. Moderní protézy se rozhodně nedělají z polyetylénu.

18; USA obvinily Rusko ze zmaření rozhovorů o Sýrii. Tiskový tajemník Státního departmentu John Kirby prohlásil, že mírové rozhovory o Sýrii byly zastaveny kvůli Rusku.

19; Svědectví očitých svědků činnosti útočných skupin v obci Osman na jižní frontě Sýrie: Ozbrojencům Islámského státu odřezávají zásobovací cesty z Jordánska. Lidé zde žijí ve válečném stavu už skoro pět let.

20; V Kyjevě se probudili: Laciná ropa potápí i hřivnu. Připomeňme, že 3. února ukrajinská měna obnovila svůj antirekord zaznamenaný v březnu 2015.

21; Náměstci Abromavičuse utíkají z ministerstva hned za svým ministrem. První náměstek ministra pro ekonomický rozvoj a obchod Julija Kovaliv odstoupila hned po svém šéfovi a dalších náměstcích.

22; Krym našel náhradu za turecké investory, kteří opustili své projekty na území republiky, sdělil ministr pro hospodářský rozvoj regionu Valentin Děmidov.

23; Letecké rakety určené k likvidaci měly být prodány na Ukrajinu. V okolí Moskvy byla odhalena aféra, která způsobila škodu za 62 milionů rublů.

24; Komise OSN schválila usnesení ve prospěch Assange. Odnětí svobody pro zakladatele stránky WikiLeaks Juliana Assange, který se vyhýbá extradici na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, je nezákonné a měl by být neprodleně propuštěn.

25; Peskov: Ruský důstojník, který zahynul v Sýrii, se neúčastnil pozemní operace. Podle slov tiskového mluvčího prezidenta byl tento důstojník konzultantem.

26; Turecko má co skrývat, říká ruský diplomat o zákazu Ankary Rusku, aby uskutečnilo pozorovací lety. Moskva považuje odmítnutí provedení pozorovacího letu nad Tureckem v rámci „Dohody o otevřeném nebi“ za „do nebe volající“.

27; Lavrov o Turecku: Toto napomáhání teroristům rozhodně nezapomeneme. V interview pro italská média ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov poznamenal, že pro Rusko má otázka boje proti terorismu principiální charakter.

28; Ukrajinská armáda a nacionalistické bataliony v noci ostřelovaly Spartak a okraj Gorlovky. Nepřítel vedl palbu z pozic v okupovaných obcích Žovanka a Peski.

29; Soros prohrál válku s jüanem. Útok na jüan selhal. Národní banka Číny včera posílila jüan a přešla tak od slov k činům.

30; Finanční rozvědky Ruska, Iráku, Íránu a Sýrie se domluvily na společném boji proti financování teroristické skupiny Islámský stát.

31; Novinky z fronty: Útok syrské armády ve městě Dará a boje s ozbrojenci na předměstí Damašku. V Dará bojové vrtulníky syrských ozbrojených sil pokračují v ostřelování pozic teroristických skupin. Na předměstí Damašku v Dará syrská armáda zahájila pozemní útok v okolí Ma´damiyet Aš-Šám, kde probíhají prudké srážky.

32; Savik Šuster řekl, že mezi ním a ukrajinským prezidentem existuje určitý konflikt kvůli tomu, že Porošenko nesnese kritiku na svou adresu.

33; Lékaři připravují propuštění chlapce zraněného během teroristického útoku u Torezu. Navzdory propuštění chlapce čeká velmi dlouhá rehabilitace včetně psychologické.

34; Ruští námořníci se dostali do zajetí v Nigerijských vodách. Jako rukojmí byla vzat posádka tankeru, jejíž součástí byli ruští, gruzínští a filipínští námořníci.

35; Ruská vojska mohou ovládnout Pobaltí během 60 hodin, říkají američtí experti. NATO nedokáže ochránit své východní členy před potenciální invazí Ruska.

36; Gazprom nevidí nutnost začínat cenovou válku na plynovém trhu proti americkým dodavatelům zkapalněného zemního plynu, prohlásil místopředseda představenstva společnosti Alexandr Medveděv.

37; OSN je připravena hlídat dodržování práv vojáky Doněcké republiky v ukrajinském zajetí. Dnes to oznámil vedoucí aparátu Zplnomocněnce pro lidská práva Doněcké republiky Dmitrij Popov na základě výsledků setkání ombudsmanky Darji Morozovové s představiteli mezinárodní organizace.

38; Raketová vojska Ruské federace provádějí rozsáhlá cvičení. Raketová vojska zvláštního nasazení přikročila k nejdůležitější etapě rozsáhlých cvičení – provádění manévrů.

39; Anatolij Šaríj komentuje postavení Ukrajinců v Nizozemsku. Jak známo Ukrajina se pokouší všemi dostupnými prostředky probít do Evropské unie. Ale jestliže před v¨dvěma lety Ukrajinci s jistotou hovořili o brzkém vstupu do Evropské unie, nyní podle Šaríjových slov jde už jen o to, aby si chvilku poleželi na rohožce za evropskými dveřmi.

40; Zacharova: Ukrajinci šestnáct hodin hledali tanky u ruských důstojníků Společného centra pro kontrolu a koordinaci v Donbasu. Dočasnému pověřenci v záležitostech Ukrajiny v Moskvě byla učiněna výtka ohledně incidentu na hraničním přechodu mezi Ruskou federací a Ukrajinou.

41; Časy Donbasu – italský film o zločinech Kyjeva. Film byl natáčen Evropany a pro Evropany. Italka Sara Reginella se pokouší prolomit informační blokádu a ukázat obyvatelům Evropské unie reálný obraz událostí v Donbasu a na Ukrajině.

42; NATO zavírá oči před tureckým porušováním suverenity Sýrie, říká ruské ministerstvo zahraničí. Severoatlantická aliance a její členové kryjí činnost Turecka na Severu Sýrie, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

43; Ruská vojenská letadla nenarušila hranice Turecka, hlásí ruské ministerstvo zahraničí. Na tureckém ministerstvu zahraničí vystoupili s prohlášením, že ruské letadlo Su-34 dne 29. ledna narušilo vzdušný prostor Turecka, ale žádné důkazy k tomuto incidentu nebyly podány.

44; Ukrajinského diplomata si předvolali na ruské ministerstvo zahraničí kvůli inspekci ruských vojáků. Výhrada byla prezentována v souvislosti s incidentem, který se odehrál 2. a 3. února na hraničním přechodu Goptovka-Něchotějevka na rusko-ukrajinské hranici, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

45; Rusku a Sýrii se podařilo něco nemyslitelného, píší média. Ruské letectvo pomohlo syrské armádě prolomit tříletou blokádu dvou strategicky důležitých měst.

46; Kyjev tají skutečné ztráty ukrajinské armády, protože se bojí zhroucení další vlny mobilizace, říká národní policie Luganské republiky. Dalším důvodem je možnost nevyplácet příbuzným utajených obětí kompenzace.

47; Zacharova: Moskva vidí Sýrii jako výhradně jednotný stát. Rusko se nepokouší vytvořit na území Sýrie alávitský stát a vidí tuto zemi výlučně jako jednotný stát, prohlásila představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

48; Zlom v bitvě o Aleppo: Vítězný útok syrských vojsk připravil teroristy a turecko o půdu pod nohama. Syrská armáda v posledních dnech dosáhla ohromujících úspěchů u Aleppa, když odřízla hlavní trasy, přes které z Turecka teroristům proudily posily a zbraně. Poté syrská armáda osvobodila mnoho obcí a dvě města.

49; Teroristé v Sýrii připravili skupinu nedospělých chlapců jako sebevražedné útočníky, hlásí ruské ministerstvo obrany. Ozbrojenci uskupení Džebhát an-Nusrá a Achrar aš-Šám zformovali skupinu výrostků, vytrénovaných k uskutečnění teroristických činů proti civilnímu obyvatelstvu Sýrie.

50; Mezinárodní rezervy Ruské federace rostou už pátý týden po sobě. Od 22. do 29. ledna vzrostly ze 369,3 miliardy na 371,3 miliardy dolarů, sdělila Ruská centrální banka ve čtvrtek.

51; V Doněcké republice začala taktická cvičení batalionů. Jednotky ministerstva obrany Doněcké republiky dnes zahájily plánovaná cvičení taktickým tréningem na polygonu u Torezu.

52; Syrská armáda útočí jižním směrem: Čím dále, tím je větší horko. Vládní vojska zahájila útok na město Osman, které se nachází na trase spojující Damašek s jižními provinciemi. Osvobození města od teroristů Džebhát an-Nusrá umožní zajistit zásobování jižní skupiny armády.

53; V Istanbulu došlo k výbuchu. Očití svědkové tvrdí, že výbušnina byla ukryta v odpadkovém kontejneru.

54; Islámský stát v panice: Kvůli vítěznému útoku syrské armády v Aleppu stovky ozbrojenců utíkají do Turecka a část teroristů je dokonce ochotna bojovat na straně Damašku. Ve výsledku lze pozorovat obrovské nahromadění ozbrojenců islamistických uskupení na hraničním přechodu Báb es-Salám. Více než 300 lidí čeká na povolení k překročení turecké hranice.

55; Turecko se chystá na vojenský vpád do Sýrie, říká ruské ministerstvo obrany. Ostřelování území Sýrie ze strany Turecka, reakce Pentagonu a NATO a také další akce turecké strany svědčí o intenzivní přípravě na vojenský vpád Turecka do Sýrie.

56; Pomoc Ruska přiblížila dříve nemyslitelný triumf Bašára Asada, píší média. Nový úspěšný útok syrské armády za podpory ruského letectva může určit výsledek občanské války v Sýrii.

57; Skandál v ukrajinské vládě může připravit Kyjev o podporu Západu, píše Washington Post. Odstoupení ministra hospodářství Ukrajiny zvyšuje obavy jejích západních spojenců ohledně schopnosti Kyjeva čelit korupci.

58; Šokující záběry: Televizní stanice BBC ukázala nové video z posledních minut života Muamara Kaddáfího.

59; Postoj Turecka k boji proti Islámskému státu zpochybňuje jeho členství v NATO, říká český vojenský expert. Šéf českého Centra pro výzkum problémů bezpečnosti a vojenské strategie Univerzity obrany František Mičánek prohlásil, že saúdský režim a tzv. arabští spojenci Západu nesou plnou odpovědnost za vznik a rozšíření Islámského státu.

60; Křesťané z Velké Británie jsou stíháni soudem za odmítnutí upéct dorty na podporu homosexuálů. Křesťanští pekaři byli vystaveni soudnímu stíhání za odmítnutí upéct dort s hrdiny seriálu „Ulice Sezam“ na podporu jednopohlavních „manželství“.

61; V Sýrii teroristé přepadli autobus s novináři. Jsou zranění. Na severu provincie Aleppo v důsledku útoku na autobus převážející novináře bylo zraněno několik dopisovatelů včetně korespondenta SANA NEWS.

62; Na smrti ruského vojáka v Sýrii se mohlo podílet i Turecko. V Sýrii zahynul ruský vojenský poradce.

63; Jak pravoslavní svatí muži předpověděli rozpad Turecka. „Oheň, který vzplál na Balkáně, se rozhoří, Pravoslavné národy Balkánu se střetnou s vojsky NATO na území Turecka, které mizí z mapy světa. Z našich kořenů se znovu zrodí Byzance“.

64; Předčasné odstartování míru v Sýrii. Na 25. února byly přesunuty rozhovory o řešení syrského konfliktu v Ženevě. Dlouho očekávané, ale zdá se, že by bylo lépe s nimi ještě počkat.

65; Evropská unie oznámila, že zruší sankce proti Rusku po navrácení Krymu Ukrajině. Europarlament označil vrácení Krymu Ukrajině jednou z podmínek zrušení sankcí proti Rusku.

66; Proč Turecko uzavřelo své nebe pro ruské vojenské inspektory? Turečtí vojáci odmítli vojenským inspektorům z Ruska provést pozorovací let v rámci Dohody o otevřeném nebi. Trasa měla vést přes pohraniční území přiléhající k Sýrii...

67; Porošenko oznámil nutnost neprodleného přeprogramování vlády. Ukrajinský lídr na základě setkání s velvyslanci G7 také slíbil pokračovat v kursu reforem a v této souvislosti má v úmyslu restartovat činnost vlády.

68; Ženevské rozhovory o Sýrii možná zhatila příprava Turecka na válku. O tom, že vojenská aktivita turecké armády na hranici se Sýrií dosáhla abnormální úrovně, mluvil dnes, 4. února odpoledne představitel ministerstva obrany Ruské federace Igor Konašenkov.

69; Rozhodnutí Europarlamentu o Krymu ukázalo na neochotu vézt rozumný dialog, říká místopředseda Státní dumy. Podle rezoluce Europarlamentu je obnova kontroly Ukrajiny nad Krymem podmínkou nutnou pro odvolání protiruských sankcí.

70; Lov na „džihádomobily“: Rakety iráckých ozbrojených sil likvidují auta Islámského státu. Iráčtí vojáci natočili na video, jak vojenské letectvo loví džihádomobily Islámského státu. Na zveřejněných záběrech rakety irácké armády doslova trhají auta teroristů na kousky.

71; Více než 40 vojáků ukrajinské armády se dostalo k lékařům za posledních 24 hodin. Vojáci si záměrně způsobují zranění, říká Basurin. Ukrajinští vojáci se záměrně mrzačí kvůli nadměrně dlouhému pobytu na frontě.

72; Youtube odstranil ruskou jazykovou verzi filmu „Ukrajina. Masky Revoluce“.

73; V Poltavě se oběsil důstojník ukrajinské armády, který dezertoval z fronty. Na policii potvrdili informaci o sebevraždě důstojníka.

74; Několik ministrů ukrajinské vlády stáhlo své demise. Ministři se rozhodli zůstat kvůli osudu reforem.

75; Spojení syrské opozice s teroristy je očividné, říká stálý představitel Ruské federace při OSN v Ženevě Alexej Borodavkin. Údajně „umírněná“ syrská opozice je spojena s teroristy z uskupení Džebhát an-Nusrá.

76; Saúdská Arábie je připravena k pozemní operaci v Sýrii. Už dříve ministerstvo zahraničí Saúdského království opakovaně zdůrazňoval, že Rijád nikdy nevylučoval možnost ozbrojeného řešení syrské krize.

77; Novinky z fronty: Bitva o „Ruskou horu“ v Latakíji a boj o Homs. V předměstí Latakíje provádí armáda raketové a dělostřelecké ostřelování pozic teroristických uskupení v okolí Džebel al-Rus.

78; Státní department USA prohlásil, že ví o akcích Turecka na hranici se Sýrií, ale komentovat je nehodlá. Akce prováděné Tureckem v okolí syrsko-turecké hranice jsou diktovány obavami o bezpečnost, myslí si Státní department.

79; Kvůli konfliktu s Ruskem Turecko téměř zlikvidovalo své hospodářství, říká analytik. Za leden turecký vývoz ovoce do Ruska poklesl o 65%.

80; O Novorusku. Bylo zveřejněno velmi otevřené interview s Vsevolodem Čaplinem o Novorusku, Ukrajině a Rusku.

81; Invaze Turecka a Saúdské Arábie do Sýrie vyprovokuje mnohonásobný růst cen ropy, myslí si ekonomové. Konflikt v Sýrii může přerůst v plnohodnotnou válku s použitím pozemních sil ze stany nejbližších sousedů – Saúdské Arábie a Turecka.

82; Nejvyšší rada Ukrajiny na nejbližším zasedání nehodlá přijímat dokumenty ohledně Minska-2, říká stálý představitel Ruské federace.

83; Brigádní generál íránských ozbrojených sil Mohsen Kadžarian zahynul v Sýrii v boji proti teroristům Islámského státu. V Sýrii byl jako vojenský poradce syrské armády.

84; Války teroristů: Je cílem Islámského státu probojovat se k moři? Srážky mezi Islámským státem a Džebhát an-Nusrá se znovu rozhořely 31. ledna v okolí Al-Džaradžir.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 5.2.2015:

1; Zákon o statusu Donbasu ukáže připravenost Kyjeva k dialogu, říká stálý představitel Ruské federace. Dohoda v rámci Kontaktní skupiny pro detaily místních voleb v Donbasu by byla jedním ze znaků připravenosti Kyjeva k reálné práci na urovnání situace.

2; Přírodní anomálie: Neznámý hmyz zaútočil na Tulskou oblast. V Tulské oblasti došlo k invazi neznámého hmyzu. Je možné je spatřit v Alxinském, Ščekinském a Suvorovském okrese. Někteří experti vyjadřují názor, že se jedná o tzv. „sněžné (ledovcové) blechy“ (Isotoma saltans, česky též „poskok skákavý“).

3; Ukrajinská armáda ostřelovala západní předměstí Doněcka z minometů a střelných zbraní. Kromě kulometu velké ráže, granátometů a střelných zbraní použil nepřítel i minomety.

4; „Naštvalo vás, že konečně ukázali pravdu“, říká Anatolij Šaríj ukrajinským „novinářům“. Jestli se před zveřejněním filmu „Ukrajina: Masky revoluce“ Ukrajinci snažili za každou cenu zabránit promítání tohoto filmu, tak po jeho zveřejnění už propadli úplnému šílenství.

5; USA projednají se Saúdskou Arábií myšlenku pozemní operace proti Islámskému státu v Sýrii. USA posoudí spolu se Saúdskou Arábií její návrh na provedení pozemní operace proti ozbrojencům Islámského státu v Sýrii příští týden v Bruselu.

6; Byly zveřejněny šokující záběry: Homs vypadá z bezpilotníku jako město duchů. Post-apokalyptický obraz překonává jakoukoli fantazii.

7; Syrská armáda se zmocnila nákladu teroristů – výbušniny a munice. Bylo zveřejněno video z nedávného zadržení dvou osobních automobilů syrskými vojáky. Automobily zadržené v jižních oblastech provincie Hamá byly až po střechu naloženy zbraněmi a municí.

8; Odmítnutí federalizace ze strany Ukrajiny nutně povede k jejímu rozpadu, říkají politologové. Federalizace totiž už probíhá na základě iniciativ regionálních elit, přiznávají ruští i ukrajinští experti.

9; V USA byl vytvořen seznam pěti hlavních zbraní NATO, které jsou namířeny proti Rusku. Severoatlantická aliance pokračuje v politice zaměřené na konflikt s Ruskem.

10; Díky toleranci vůči muslimům přestává v některých britských městech zcela fungovat zákon, stěžují si jejich obyvatelé.

11; Syrská armáda osvobodila dvě města. V Idlíbu byl Točkou-U zlikvidován tábor teroristů, Darájaský kotel stahuje smyčku. Severní část Aleppa je nadále dějištěm prudkých bojů Asadovy Armády s teroristickými skupinami.

12; Je Turecko připraveno vyhlásit Rusku válku? Politolog Alexandr Sotničenko mluví o tom, proč Moskva nebude měnit svou novou politiku vůči Ankaře.

13; „Krym je ukrajinský a ne tatarský...“ Pravicoví radikálové na Ukrajině se dostali do sporu s tatarským „medžlisem“.

14; Al Dažafarí: Delegace opozice dostala zadání zmařit rozhovory v Ženevě na pokyn Turecka, Saúdů a Kataru. Mezi našimi oponenty jsme nenašli ani jednu opozici, ale množství mezi sebou se peroucích skupiny, v jejichž čele stojí osoby řízené zvenčí, odpověděl vedoucí syrské delegace na vnitrosyrských rozhovorech v Ženevě.

15; „Hry rozumu“ po ukrajinsku. Spravedlnost v systému rovnoprávnosti není spravedlivá a je zkombinována s ambicemi pravdy v poslední instanci, pak je fanatická a přetéká fašistickou ideologií. Jako například „Ukrajina nade vše“, kde Ukrajina představuje v systému banderofašismu něco jako „božstvo“.

16; Saakašvilizace: Prezident Gruzie vyzval Západ, aby jednotně vystoupil proti Rusku. Georgij Margvelašvili vystoupil s každoročním poselstvím „o stavu země“, v němž vyzval Západ, aby se sjednotil proti Rusku.

17; Ukrajina: Kanonenfutter nesmí přes hranice. Aby muž mezi 18 a 60 lety mohl opustit území Ukrajiny, musí mít potvrzení vojenského komisariátu.

18; Obyvatelé Núbl a Az-Zachrá slaví vítězství Syrské armády nad žoldáky režimů Erdoğana a Al Saúda. 4. února ráno civilní obyvatelstvo obcí Núbl a Az-Zachrá v provincii Aleppo vyšli na ulice a náměstí, aby oslavili vítězství Syrské armády a domobrany nad ozbrojenci, kteří čtyři roky blokovali tato města.

19; Většina Britů si přeje opuštění EU. Počet stoupenců odchodu z EU mezi Brity poprvé výrazně převýšil počet odpůrců.

20; V Kyjevě zaházeli vatou vchody do kanceláří několika televizních stanic. Podivná a nejasná „Vatová“ protestní akce proběhla ve čtvrtek v Kyjevě. Vata je na Ukrajině symbolem ruského a sovětského dědictví.

21; Na Zakarpatsku nechali příslušníky ukrajinské jednotky zvláštního nasazení bez jídla. Příslušníci ukrajinské jednotky zvláštního nasazení, kteří procházejí výcvikem u slovenských hranic, nemají co jíst kromě čaje.

22; Proč je Rusko unikátní? Určitě se nic takového nedovíte na ekonomickém fóru v Davosu. Nevšímají si toho (nebo se snaží nevšímat) ani světoví ekonomové. O důsledcích vědí jen investoři, ale ani oni se nijak nesnaží zjistit podstatu problému.

23; Obama navrhl daň ve výši deseti dolarů za barel ropy. Prezident USA Barack Obama vystoupil s iniciativou na zavedení daně těžené americkými společnostmi.

24; V Maďarsku bylo zhanobeno sovětské vojenské pohřebiště. Na ruském vojenském pohřebišti v maďarském městě Csór byly povaleny čtyři pomníky, jeden z nich nevratně zničen. Ústřední mramorová pamětní deska je na šesti místech proražená.

25; Ruská vláda chce zavést daň na palmový olej a sycení. Zdanění škodlivých produktů může pomoci naplnit rozpočet a zároveň přirozeným způsobem snížit jejich popularitu u obyvatelstva.

26; Prezident Ekvádoru žádá kompenzaci za pobyt Assange na velvyslanectví země. „Kdo se chystá kompenzovat škodu vzniklou Assangeovi v Ekvádoru? A víte, kolik stálo zajištění bezpečnosti velvyslanectví?“, položil řečnickou otázku Rafael Correa.

27; Ukrajinská armáda ostřeluje okraje Doněcka a obec Kominternovo. Na západním okraji Doněcka v důsledku ostřelování vznikl požár hospodářské budovy.

28; Ministerstvo obrany Ruské federace připomnělo ruský systém protivzdušné obrany umístěný v Sýrii, který umožňuje včas odhalit hrozbu pro ruská letadla a v případě nutnosti použít adekvátní opatření pro zajištění jejich bezpečí, prohlásil náměstek ministra obrany Ruské federace.

29; V Kyjevě byla vykradena mateřská školka. Bylo ukradeno mýdlo a hračky. Muži zadržení při činu se pokoušeli přesvědčit policisty, že věci v pytlích (hračky, vařiče, kondicionér, kopírka, krabice dětského mýdla a mycí prostředky jsou jejich vlastnictví.

30; Asadova vojska osvobodila od teroristů strategicky důležitou obec. Syrská armáda zcela očistila od ozbrojenců strategicky důležitou obec Osman ležící v provincii Dará na jihu země.

31; OSN uznala za nezákonné věznění Juliana Assange. Zakladatel WikiLeaks Assange byl nezákonně zbaven svobody úřady Švédska a Velké Británie, říká se v dokumentu pracovní skupiny OSN.

32; Ve Francii budou chudinu krmit prošlými potravinami. Francouzským obchodům zakázali vyhazovat potraviny vhodné ke konzumaci, u kterých jen prošla trvanlivost. Nyní se budou rozdávat potřebným.

33; Ministr práce: Reálné mzdy v Rusku se za pět let zvýšily. Bez ohledu na krizové jevy v ekonomice se reálné příjmy a mzdy v Rusku za posledních čtyři až pět let zvýšily, prohlásil ministr práce Maxim Topilin.

34; Ukrajinská vojska zvýšila frekvenci ostřelován Doněcké republiky na desetinásobky. Situace na linii dotyku zůstává napjatá a počet případů ostřelování ze strany ukrajinské armády závratně roste, prohlásil dnes nejvyšší představitel Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

35; Jaceňuk bude ještě letos odvolán, předpovídá americká soukromá rozvědka. V roce 2016 existuje pravděpodobnost, že politické strany tvořící menšinu v rámci vládnoucí koalice budou trvat na výměně premiéra.

36; Byly zveřejněny záběry z kabiny nejnovějšího Su-34. Nejnovější frontový bombardér ruského letectva, který vojáci nazvali „Káčátkem“, prochází nyní bojovým křtem v Sýrii.

37; Jaceňuk dal Nejvyšší radě ultimátum. Vláda jako celek odstoupí pokud poslanci budou trvat na změně jejího složení, hrozí ukrajinský premiér.

38; Bank of America: Abromavičusovo odstoupení oslabí pozici Ukrajiny ohledně zahraničního dluhu a může zpomalit uskutečňování reforem. Tento názor vyjádřili analytici z Bank of America – Merrill Lynch.

39; V Belgii bylo pro podezření ze znásilnění dívky zatčeno pět migrantů z Iráku. Dva Belgičané a pět utečenců z Iráku spáchali podle vyšetřovatelů skupinové znásilnění neplnoleté dívky.

40; Peskov odpověděl na otázku možného setkání Vladimira Putina s Erdoğanem. Tiskový tajemník ruského prezidenta řekl, zdali je možné osobní setkání lídrů Ruské federace a Turecka.

41; „Vrahu!“ Demonstranti zmařili Erdoğanovo vystoupení v Ekvádoru. Aktivisté požadující zastavení útlaku Kurdů v Turecku přerušili vystoupení tureckého prezidenta Erdoğana v Institut národních studií.

42; Ukrajina se opět dostala do pětice nejžalostnějších ekonomik světa. Index neštěstí se měří jako součet inflace a nezaměstnanosti.

43; Ukrajinské velení platí odměny ozbrojencům nacionalistických batalionů za ostřelování Donbasu, říká bývalý voják ukrajinské armády. Ozbrojenci nacionalistického batalionu Donbass dostávají peněžní odměny od velení za ostřelování obcí Doněcké republiky a porušování příměří mezi oběma stranami.

44; V Centru Moskvy se objevil nový vzkaz pro Obamu. Video o americkém prezidentovi bylo promítáno na budovu McDonald´s a také vedle velvyslanectví Velké Británie.

45; Bělorusko stáhlo Smerče a Uragany k hranicím s Ukrajinou. V zemi odstartovalo rozsáhlé cvičení za účasti raketových vojsk a dělostřelectva.

46; Turečtí četníci zabili dítě na syrsko-turecké hranici, když zahájili palbu na rodinu. Turečtí četníci poblíž města Azaaz v syrské provincii Aleppo zahájili palbu na rodinu, která se pokoušela přejít hranici. V důsledku palby zahynulo dítě a bylo zraněno několik lidí.

47; V Kyjevě skandální poslanec s hrstkou věrných snažně prosil Nizozemce, aby neposlouchali ruskou propagandu. U velvyslanectví Nizozemska v Kyjevě hrstka lidí požadovala, aby Nizozemci nepodléhali ruské propagandě.

48; V Luganské republice objevili sklad munice: náboje do houfnic, tanků, Gradu a 3,5 tuny střelného prachu. Pracovníci vyšetřovací správy Generální prokuratury Luganské republiky zabavili množství zbraní a munice v garáži ve městě Perevalsk.

49; Zacharčenko: My se nechystáme přejmenovávat Ševčenkův bulvár v Doněcku. V Doněcké republice se o nějaké „deukrajinizaci“ mluvit nedá, zdůraznil nejvyšší představitel Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

50; Obětmi ostřelování ze strany ukrajinské armády se stali za poslední týden tři obyvatelé Doněcké republiky. Čtyři další lidé byli zraněni.

51; Národní banka Ukrajiny nemá výhrady k práci jednotlivých bank s ruským kapitálem.

52; Parlament Doněcké republiky potvrdil povinné odevzdávání otisků prstů pro zahraniční obyvatele Republiky. Pro přijetí zákonné normy hlasovalo 74 poslanců ze 74 přítomných v sále.

53; Kurdské oddíly se posouvají k turecké hranici za podpory ruského letectva a syrské armády. Kurdské oddíly získaly kontrolu nad obcí Al-Haríba a Az-Zajára na severním předměstí Aleppa. Syrská armáda a síly domobrany zahájily ostřelování silnice spojující obce Majír a Kufejn.

54; Úspěchy Asadovy armády vedou Saúdy a Turecko k invazi. Pravděpodobnost invaze Saúdů a Turků do Sýrie je vysoká, ale v případě zahájení tohoto dobrodružství Rijád a Ankaru neočekává úspěch, připomínají experti v komentářích siláckých výroků tureckého premiéra a saúdské armády.

55; Opilí důstojníci ukrajinské flotily způsobili přestřelku na základně v Oděse. Jak sdělují ukrajinská média, dva z narušitelů mají hodnosti četaře a velitele skupiny.

56; Armata bude vytištěna na 3D tiskárně. Zbrojaři se chystají k technologickému průlomu.

57; Ruské ministerstvo zahraničí označilo rozhodnutí pracovní skupiny OSN ve prospěch zakladatele WikiLeaks Juliana Assange za spravedlivé.

58; Lukoil prodává 230 čerpacích stanic v Litvě, Lotyšsku a Polsku. Už dříve byly informace, že Lukoil dal doprodeje svá aktiva na území Litvy a Lotyšska. Toto rozhodnutí prezident společnosti Vagit Alekperov vysvětlil narůstajícími protiruskými náladami v těchto zemích.

59; Ukrajinské invalidy z trestních jednotek předvádějí na fotografické výstavě „Vítězové“ v Kyjevě. Zatímco v Donbasu připomínají své mrtvé, v Kyjevě oslavují jejich vrahy.

60; Tvůrci filmu „Masky revoluce“ obdrží cenu od ochránců lidských práv. Moskevský úřad pro lidská práva a Jaltský klub vyznamenají tvůrce filmu „Masky revoluce“.

61; Ukrajinská armáda obnovila ostřelování severního předměstí Doněcka. Ukrajinští vojáci obnovili ostřelování okolí letiště, Volvocentra a obce Žabičevo na severním předměstí Doněcka.

62; Syrská vojska a domobrana osvobodily městečko Retjan v provincii Aleppo a obec Atman v provincii Dará. V provincii Alepo oddíly syrské armády spolu s bojovníky oddílů národní domobrany získali kontrolu nad městečkem Retjan, který se nachází 15 km na sever od Aleppa. Ženisté syrské armády ukončili odminování území obce.

63; Turecko letecky zaútočilo na území Iráku. Letecký úder byl uskutečněn v noci s použitím vysoce přesných leteckých bomb na cíle Kurdské strany pracujících v severoiráckém regionu Kandíl.

64; Ruské Su-35 budou nonstop po dvou hlídkovat na letecké základně Chmejmim s minutovou připraveností ke startu.

65; Saúdská pozemní operace v Sýrii destabilizuje region, říkají politologové. Vstup vojsk Saúdské Arábie a Turecka do Sýrie vylučuje jakékoli perspektivy mírového scénáře konfliktu, poznamenávají ruští experti a zdůrazňují, že takovéto kroky mohou problémy jen zhoršit.

66; Brjanští vymahači požadují od LDPR tři tisíce rublů. Dopis od inkasní agentury „CZ invest“, která se nachází v Brjansku, přišlo na adresu Vladimira Žirinovského do Archangelska. Ve straně poznamenávají, že dříve nikdo stranu o existenci dluhu neinformoval.

67; Opilá manželka kyjevského prokurátora se postarala o skandál v policejním oddělení. Evidentně v opilém stavu sprostě odmítla předložit doklady a zaplatit pokutu.

68; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin sedmdesátkrát ostřelovala frontovou zónu Doněcké republiky. Během ostřelování nepřítel 14-krát a 20-krát použil minomety ráže 120 mm a 82 mm. Protitankový granátomet a střelné zbraně byly použity sedmatřicetkrát.

69; Syrští ozbrojenci ztrácejí Aleppo a mohou prohrát válku, píše Washington Post. Syrští ozbrojenci bojují o přežití v hlavním městě syrské provincie Aleppo a v jeho okolí poté, co bojová letadla ruského letectva pomohla vládním vojskům přetnout pro ozbrojence životně nutné trasy zásobování ze strany Turecka.

70; Itálie odmítla vydat Ukrajině Igora Markova. Sdělil to bývalý premiér Ukrajiny Nikolaj Azarov.

71; Kyjev přesunul na frontu 40 Gradů, dělostřelectvo, obrněnou techniku, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Kromě této techniky přijeli i ozbrojenci z Pravého sektoru.

72; Írán odmítl dolar v platbách za ropu. Íránské úřady se rozhodly odmítnout americký dolar při zúčtování plateb za dodávky ropy. V nových kontraktech Islámská republika požaduje platby v eurech.

73; Turecko připravuje obyvatelstvo na vojenské akce v Sýrii, hlásí ruské ministerstvo zahraničí. Protiruská rétorika v Turecku je přípravou tureckého obyvatelstva na aktivizaci vojenské činnosti země v Sýrii, myslí si ruské ministerstvo zahraničí.

74; Pozorovatelé OBSE se stali svědky ostřelování Petrovského obvodu Doněcka ze strany ukrajinské armády.

75; Poblíž syrsko-turecké hranice bylo údajně zabito osm ruských a syrských generálů a sedm důstojníků z těchto zemí. Toto prohlášení učinila média podporující ozbrojence bojující v Sýrii. Sami teroristé zveřejnili video.

76; V Oděse opilí policisté zbili několik taxikářů. Účastníky rvačky byli dva hlídkoví policisté a pracovník jednoho z oddělení hlavní správy národní policie.

77; Jednotky zvláštního nasazení zahájily v obci Talakovka (předměstí Mariupolu) čistku mezi bojovníky nacionalistických batalionů v Donbasu, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

78; Projekt může skončit nezdarem, píší americká média o nejnovější americké stíhačce F-35. Stíhačka páté generace F-35 se má stát základní údernou jednotkou americké armády, avšak soudě dle množství problémů vznikajících při vývoji letadla může projekt skončit nezdarem, píše americký tisk.

79; Brzy bude v ulicích válka. Etnické čistky budou nevyhnutelné. Vznikají protiimigrantské hlídky. Členové známé evropské (finské) ultrapravicové skupiny „Ódinovi vojáci“ tvrdí, že policie nezvládá ochranu obyvatelstva před migranty, a berou věc do svých rukou.

80; Senátor Sablin připomněl Západu, jak „opozice“ řezala hlavy Syřanům, kteří hledali jídlo pro hladovějící děti v obklíčených obcích Nubbol a Zachrá. Ozbrojenci také už od roku 2013 ostřelovali vrtulníky, dopravující jídlo lidem umírajícím hlady.

81; SBU prohlásila, že byla odhalena zbraň, ze které se střílelo na Majdanu. Předseda Bezpečnostní služby Ukrajiny Vasilij Gricak referoval, že během vyšetřování byly objeveny fragmenty 23 kusů střelných závitových zbraní, ze kterých se střílelo na Majdanu.

82; Turecko promarnilo šanci normalizovat vztahy s Ruskem, píší turečtí politologové. Odmítnutí Turecka přijmout ruskou pozorovací misi definitivně zničilo důvěru mezi oběma zeměmi.

83; Už je jasné, o čem budou mluvit Patriarcha a papež při svém epochálním setkání, které se plánuje na 12. února na Kubánském letišti, kde pontifik učiní zastávku cestou do Mexika.

84; Ukrajinské jednotky v pátek večer ostřelovaly doněcké letiště, říká zdroj.

85; V současné době ruská strana dokončuje kontrakt uzavřený v roce 2010 na dodávku 29 lodních stíhaček MiG-29K/KUB indickým ozbrojeným silám. K dnešnímu dni bylo dodáno už 23 z nich.

86; Bylo zveřejněno video zachycující zákeřné ostřelování Sýrie tureckým dělostřelectvem a přivážení munice a zbraní ozbrojencům tureckými armádními náklaďáky. Ostřelováno bylo příhraniční okolí syrských obcí a vojenské objekty v Latakíji.

87; Porošenko navrhl, aby se dopředu neoznamovalo povolávání do armády. Návrhem zákona se mění článek 15 „zákona o branné povinnosti a vojenské službě“.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 6.2.2016:

1; Su-35 v Sýrii je signál pro ty, kdo chtějí revidovat způsoby řešení syrského problému, říká senátor. Vysoce manévrovatelné Su-35S se minulý týden zapojily do plnění bojových úkolů v Sýrii.

2; Rusko nemůže jednostranně přerušit operaci v Sýrii, dokud probíhá bombardování ze strany koaličních sil, prohlásil stálý představitel Ruské federace při OSN Vitalij Čurkin.

3; Rusko v zrcadle světových médií: Zachraň se, kdo můžeš! Německo je na prvním místě v počtu publikací o Rusku, s velkým náskokem před Francií. Francouzská média projevují vůči Rusku klidné a neutrální přátelství.

4; Armáda Doněcké republiky demonstrovala svou sílu na taktických cvičeních batalionů. Manévry umožňují ukázat vojenskou moc Republiky, a vojáci a důstojníci Armády Doněcké republiky v jejich průběhu předvedou své bojové schopnosti.

5; Saúdská Arábie vede neúspěšnou válku v Jemenu a nedokáže úspěšně bojovat ani v Sýrii, myslí si experti. Saúdská Arábie je připravena vyslat vojska do pozemní operace v Sýrii.

6; Porošenko potvrdil nový vojensko-administrativní řád Ukrajiny. B pátek podepsal výnos, kterým uvedl v platnost rozhodnutí ukrajinské bezpečnostní rady. V dokumentu je stanoveno rozdělení území státu na vojensko-administrativní okresy.

7; V Poltavě během zasedání soudu lupič snědl část vlastního ucha. K incidentu došlo ve čtvrtek 4. února kolem 17:00 hod v Leninském obvodním soudu města.

8; Scénář pro NATO a Pobaltské obavy. Západ není sentimentální, pravidla hry mění podle potřeby a zazněla dokonce už i fráze o nesmyslnosti pro NATO či dokonce nebezpečnosti členství pobaltských zemí v Alianci, poznamenává Rostislav Iščenko.

9; Evropané se snaží přehodit řešení problému běženců na Rusko. Rusko je jedinou zemí, která pomáhá zákonné moci Sýrie na její žádost o obnovení kontroly nad teritoriem státu a likvidaci samotné příčiny vzniku utečenecké vlny.

10; Za Sýrii a svobodu! Byl zveřejněn agitační snímek Syrské armády. Za tónů hezké hudby jsou zde představeny významné momenty akcí prakticky všech složek syrské armády.

11; Pro Sýrii nadešel rok 1945. Jak vypadají perspektivy pozemní operace Saúdské Arábie a Turecka?

12; Na ukrajinské bývalé policisty byl vyhlášen hon. Zločinci vyhrožují policistům, jejichž adresy našli ve veřejných zdrojích.

13; Soud přinutil Pentagon zveřejnit fotografie mučení vězňů v Iráku a Afghánistánu americkými vojáky. V tuto chvíli Pentagon zveřejnil téměř 200 fotografií, celkem je ale množství fotografií ukazující krutosti amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu až 2.100 snímků.

14; Ozbrojencům v Sýrii pomáhají američtí lékaři. Jak vypadá vylidněný Osman, jaká americká „lékařská“ organizace pomáhá bojovníkům za Chalífát a co zanechali překotně prchající ozbrojenci? O tom všem vypráví nová reportáž Dmitrije Stěšina a Alexandra Koce.

15; Erdoğanův tiskový tajemník si postěžoval na nemožnost dovolat se Vladimiru Putinovi. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan se nemůže dovolat ruskému lídrovi Vladimiru Putinovi. Sdělil to tiskový tajemník tureckého prezidenta İbrahim Kalin.

16; Sedmnáctipodlažní dům se zřítil v důsledku zemětřesení na Taiwanu. K mohutnému zemětřesení došlo v jižní části ostrova. Na ostrově byly zaregistrovány vážné škody a jsou informace o šesti obětech a stovkách zraněných.

17; Expedice plavidla Vojenské námořní flotily Ruské federace „Admirál Vladimirskij“ se vylodila v Antarktidě. Teprve nedávno, 19. ledna se Admirál Vladimirskij vrátil do Kronštadtu a už dobývá nové vědecké výšiny v Antarktidě.

18; Terorismus není děsivý sen, ale děsivá skutečnost. Před dvanácti lety, 6. února 2004 v 8:32 došlo ve vagoně moskevského metra plném lidí k výbuchu.

19; Kerry obvinil Moskvu u vražd dětí a žen v Sýrii. Státní tajemník USA prohlásil, že Rusko porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN o zastavení palby v Sýrii.

20; Abromavičus se bojí, že jej v Nejvyšší radě zbijí. Evropa tleská a čeká Ukrajinu v EU: Ministr se bojí návštěvy parlamentu kvůli riziku, že dostane přes tlamu. Je to nepochybně civilizační skok – jen bohužel dozadu...

21; Večer a v noci došlo k ostřelování, lidé sedí ve sklepích. Ukrajinští vojáci pokračují v ostřelování obce Kominternovo na jihu Donbasu.

22; Bez Hitlera by nebylo Stalina. V jakém tedy případě může Rusko zaútočit na Pobaltí nebo Polsko či jinou zemi na světě? V jednom jediném případě, pokud vznikne vážná hrozba pro bezpečnost státu. Jazyk hrozeb vůči Rusku vždy vede jen k vyostřování situace a skutečně může vést k válce.

23; Prokuratura prověřila údajné „sněžné blechy“, které vyděsily obyvatele Tulské oblasti. Podle výsledků výzkumu byla stanovena druhová příslušnost tohoto hmyzu – jsou to chvostoskoci (Collembola), kteří dobře snášejí nízké teploty, píše se ve zprávě prokuratury.

24; Ruské úřady sdělily, kdy budou obnoveny lety do Egypta. Ministr dopravy Ruské federace Maxim Sokolov sdělil, za jakých podmínek bude obnoveno letecké spojení, a dodal, že iniciativa musí přijít od Káhiry.

25; Lživý „Hlas Donbasu“: Kyjev zahajuje vysílání propagandistické vojenské rozhlasové stanice. Jestli ještě v dubnu 2014 před prvním krveprolitím vyháněl ukrajinské novináře dav rozzlobených obyvatel Doněcka, budou snad poslouchat toto „rádio“ nyní, poté, co byly zabity a zmrzačeny tisíce obyvatel Donbasu?

26; V Řecku přivedli demonstranti do parlamentu osla. V Aténách se účastníci protestní akce proti důchodové reformě pokusili provést do budovy parlamentu Řecka osla s cedulkou „Pánové, naše oslí trpělivost je u konce“.

27; Spotřební daň na palmový olej může být zavedena v druhém pololetí roku 2016, říká ministr financí Ruské federace. Vláda projednává zavedení spotřební daně na tzv. škodlivé výrobky. Na seznam potravin se může dostat palmový olej, sycení nápojů nebo chipsy.

28; Vrchol epidemie chřipky byl v Rusku již překonán, hlásí ministerstvo zdravotnictví Ruské federace. Epidemie přešla do poklesové fáze. Příští týden bude zaznamenatelný zřetelný pokles, vrchol je již za námi, řekla ministryně zdravotnictví Ruské federace Veronika Skvorcova.

29; V Kyjevě z granátometu ostřelovali autoservis. Možnou příčinou nočního ostřelování byly rozpory s majitelem, který čelí trestnímu stíhání.

30; Na stadionu „Stad de France“ se uskutečnil první zápas po pařížských teroristických činech. Přátelský zápas mezi Francií a Itálií byl zahájen v 17:25 hod. moskevského času, zápas navštívilo 60 tisíc diváků a prezident Francie François Hollande.

31; Turecká armáda a Kurdové proti sobě začali bojovat na jihovýchodě země. Ozbrojené síly Turecka a kurdští aktivisté se do sebe pustili v centru města Diyarbakır na jihovýchodě země. Probíhá intenzivní boj za použití kulometů a dělostřelectva.

32; NATO a Rusko spolu začínají mluvit. Dialog Ruska s NATO závisí především na USA.

33; V Orenburské oblasti se ztratilo z radarů letadlo An-2. Letadlo letecké společnosti Light Air při inspekci ropovodu v Orenburské oblasti nereagovalo na pokusy o komunikaci s posádkou. Bylo zahájeno pátrání po ztraceném letounu, sdělil zdroj z místa události.

34; Agrese jako forma politického života prezidenta Turecka Erdoğana. Nedávná návštěva prezidenta Turecka v hlavním městě Ekvádoru se neobešla bez skandálu. Ochranka tureckého lídra zlomila nos jednomu z Kurdů protestujících proti jeho příjezdu.

35; Henry Kissinger přiznal, jak se mu stýská po rozhovorech s Jevgenijem Primakovem. Kissinger a Primakov se v letech 2007 až 2009 účastnili takzvaného neoficiálního rusko-amerického dialogu, jehož cílem bylo formování vztahů mezi Washingtonem a Moskvou.

36; Pokusy obvinit Ruskou federaci ze zabíjení civilního obyvatelstva Sýrie je jen součást informační války. Prohlášení Johna Kerryho není první nepodložené obvinění na adresu Ruska, které zaznělo od začátku operace proti Islámskému státu v Sýrii.

37; Migranti jsou vyzýváni, aby přišli protestovat do Ulic Helsinek. Policie se dověděla o výzvách směrem k migrantům, aby dnes přišli na protestní akci v centru města.

38; Z Erdoğanovy politiky zbyly jen ruiny, píše americký list. Ankara s nadšením zareagovala na arabské jaro, protože v něm viděla možnost ovlivňovat změny na Blízkém Východě. Ale konflikt v Sýrii, který se vyvinul jinak, než jak turecký prezident počítal, změnil vše.

39; Ukrajinská armáda požehnala kanadské firmě při pirátském kácení lesa v okolí Stanice Luganské. Kanadská firma „Teplo pro váš dům“ zahájila pirátské kácení lesa na území Malinovského polesí na okupovaném území okrasu Stanica Luganskaja.

40; Syrská armáda a Hizballáh likvidují techniku a sklady ozbrojenců v Dará, Hamá a Aleppu a osvobozují další vesnice. Syrská armáda pokračuje v přiškrcování kotle v Daraji. Obklíčení teroristé z Fronty An-Nusrá v Daraji ustupují pod tlakem syrských jednotek zvláštního nasazení, které pokračují v útoku.

41; V Srbsku byla otevřena druhá kavárna nazvaná na počest Vladimira Putina. Majitelé provozovny navrhují podporu přátelství všech států.

42; Interventi budou muset být posláni domů v rakvích, říká ministerstvo zahraničí Sýrie o možném vojenském zásahu jiných zemí do syrského konfliktu. Využití vojenských sil v S7rii bez schválení oficiálním Damaškem bude považováno za agresi a povede k tvrdým odvetným opatřením, prohlásil ministr zahraničí Sýrie Valíd Muallem.

43; Rogozin o Su-35 v Sýrii: Dostat se do křížku s tímto „ptákem“ neradím. Vicepremiér Ruské federace Dmitrij Rogozin vysoce ocenil možnosti nejnovějších ruských stíhaček Su-35, které se zapojily do plnění bojových úkolů v Sýrii.

44; Letadlo An-2 havarovalo v Orenburské oblasti. Tři lidé nacházející se na palubě An-2 letícího z města Sterlitamak do Orska zahynuli.

45; Ukrajinští okupanti okrádají civilní obyvatelstvo na linii dotyku, hlásí národní policie Luganské republiky. Jednotky Národní gardy nekontrolované velením pokračují v páchání trestné činnosti vůči obyvatelstvu okresů poblíž linie dotyku nacházejících se pod kontrolou Ukrajiny.

46; Invaze do Sýrie se stane pro Saúdy sebevraždou, prohlašuje íránský vojenský náčelník. Z Teheránu přišla první reakce na sdělení o připravenosti Saúdské Arábie vtrhnout s vojsky do Sýrie.

47; Ukrajina nezískala zpět ani kopejku z Janukovičových peněz. Informoval o tom zástupce generálního prokurátora Ukrajiny Vitalij Kasko.

48; Kyjeva se snaží vyostřit konflikt v Donbasu tím, že přesouvá tanky a samohybné houfnice k linii fronty, říká Basurin. Kyjev neustále zesiluje napětí v Donbasu tím, že přisouvá techniku a zbraně k dotykové linii.

49; Známý mediální expert a „nejlepší přítel“ ukrajinských médií Anatolij Šaríj komentoval nedávná prohlášení o tom, že v Doněcku je hřbitov, na kterém jsou údajně pochováni ruští vojáci.

50; Skandál: Erdoğanova ochranka zmlátila ženy a místní poslance během jeho návštěvy Ekvádoru. Návštěva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana v Ekvádoru skončila mezinárodním skandálem.

51; Teroristé na jihu Sýrie jsou ohroženi totální likvidací, skupiny banditů prchají pod tlakem syrské armády. Dvě města na obvodu hlavního města provincie Dará byla dobyta armádou za letecké podpory ruského a syrského letectva, které intenzivně bombarduje pozice teroristů.

52; Kvůli ruskému „majdanu“ je Západ ochoten zabít u nás desítky tisíc lidí. Co je vlastně hybridní válka, kterou Západ vede proti Rusku?

53; Tisíce demonstrantů v Drážďanech požadují zastavení přijímání migrantů a odstoupení Merkelové.

54; Nizozemci se nehodlají vracet k nápadu zřídit tribunál na úrovni OSN ohledně katastrofy MH17 na Ukrajině. Sdělil to ministr zahraničí Nizozemska Bert Koenders.

55; Zakarpatsko v očekávání ekologické katastrofy. Hotový veletok odpadků zaplňuje obrovské plochy a působí vyloženě depresivně.

56; Kyjev plánuje přejmenování měst Doněcké i Luganské republiky a Krymu v rámci dekomunizace. Úřady Ukrajiny realizují program dekomunizace, v jehož rámci se přejmenovávají obce.

57; Vrahy Kaddáfího zabíjejí jednoho po druhém, ale Západ se pokouší zastrašit Asada záběry z lynče prezidenta Libye. Hned tři lidé se chlubili, že na různých místech lapili Muammara Kaddáfího a zmocnili se jeho pistole. Dva z nich už nežijí.

58; Ve Vídni migrant z Iráku znásilnil v bazénu desetiletého chlapce. Muž řekl policistům, že podlehl nutkání, protože už čtyři měsíce neměl sex. Dále sdělil, že v Iráku má ženu a děti.

59; V důsledku ostřelování Gorlovky ze strany ukrajinských ozbrojenců bylo zraněno dítě. Ukrajinští vojáci přes den ostřelovali část obce Zajcevo na severu Gorlovky, která je pod kontrolou Doněcké republiky, a zranili devítiletou holčičku.

60; Krymské úřady komentovaly plány Ukrajiny na přejmenování měst na poloostrově. Podle slov vicepremiéra republiky Dmitrije Polonského se na Krymu už přestali divit, že Kyjev ohlašuje reformy toho, co mu nikdy nepatřilo, nepatří a patřit nebude.

61; Ostřelovačské metody vrhání bomb: Přesný zásah z Su-34 z výšky pěti kilometrů. Dosahovat ostřelovačských parametrů při vrhání bomb z Su-34 pomáhá družicové navádění. Tyto speciální bomby umožňují s jistotou zasáhnout cíl v nejnižších výškách do dvou set metrů.

62; Další zrada: V Záporožské oblasti demontovali pomník Tarase Ševčenka. Poslanci městské rady nedokáží pochopit, kdo k tomu vydal příkaz. V podezření je starosta.

63; V Aleppu zahynul libanonský novinář. Na severu provincie Aleppo v Sýrii při natáčení práce útočných brigád ve městě Retjan zahynul dvacetiletý vojenský korespondent Josef Dašu.

64; V USA oznámili rekordní počet odmítnutí občanství. Jednou z příčin masového odmítání občanství Spojených států ze strany Američanů může být poznání, že americký pas nebo dlouhodobý pobyt nestojí za vynaložené úsilí ohledně dodržování daňových zákonů země.

65; V Nejvyšší radě si myslí, že Ukrajina není připravena na plné odmítnutí mediálních produktů Ruské federace. Dříve se řada kulturních činitelů obrátila na prezidenta s požadavkem uzavřít ukrajinský prostor před video a audio nahrávkami z Ruska.

66; Kyjev žije v paralelní realitě, komentuje gubernátor Sevastopolu přejmenovávání krymských měst Ukrajinou. Gubernátor Sevastopolu Meňajlo označil přání ukrajinských úřadů přejmenovat krymské obce „politickou schizofrenií“ a nevyloučil, že by mohl být na přání nacionalistů Sevastopol nazván třeba Banderovskem.

67; „Časy Donbasu“ je nový italský dokumentární film o válce v Donbasu a krvavé revoluci na Ukrajině. Film ukazuje historii vojenského konfliktu v Donbasu počínaje převratem v Kyjevě a jatkami v Oděse až po ozbrojený odpor domobrany proti okupační ukrajinské armádě.

68; Válka ve Vietnamu je ve srovnání se Sýrií jen hříčka, říká plukovník americké armády. Válu v Sýrii není možné srovnat ani s jedním jiným vojenským konfliktem, který se udál za posledních padesát let, prohlásil ve vysílání americké televizní stanice plukovník americké armády Cedric Leighton.

69; V Damašku zemřela matka Bašára Asada. Matka prezidenta Sýrie Machlúf Asad zemřela v nemocnici v Damašku 6. února ve věku 86 let.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

Neděle, 7.2.2016:

1; Děti jsou vrhány do boje v Aleppu: Teroristé vyhlásili všeobecnou mobilizaci. Vojáci syrské armády zdůrazňují, že v řadách ozbrojenců byly pozorováni nejen mladiství, ale i děti nedosahující ještě ani tohoto věku, které ještě ani nejsou schopny vystřelit ze samopalu.

2; Všichni vědí, že jsem blbeček, říká poslanec Gavriljuk. Za jediný hlas na podporu zákona o státním rozpočtu v Nejvyšší radě navrhovali 500 tisíc.

3; Irácký premiér se vyjádřil proti stavbě zdi kolem Bagdádu. Aby byla zajištěna bezpečnost Bagdádu, je třeba provést reorganizaci opevněných stanovišť a zbavit se nedostatků v systému bezpečnosti.

4; Do Aleppa přijeli ukrajinští žoldáci. Podle informací radio-odposlechů panuje mezi ozbrojenci panika kvůli úspěšnému útoku syrské armády a leteckým úderům ruského letectva. V Latakíji ozbrojenci utrpěli významné ztráty na živé síle. Darájská smyčka se stále více stahuje.

5; Na Západní Ukrajině byl zabit ozbrojenec Pravého sektoru. Jak sdělila policie, podezřelý byl zadržen. I on je příslušníkem Pravého sektoru.

6; Ve státě New York došlo k úniku radioaktivní vody v Jaderné elektrárně.. S tímto prohlášením vystoupil gubernátor Andrew Cuomo.

7; Hlavní narkopolicista Ukrajiny podporuje mimosoudní vypořádání s lidmi jiného názoru. Pokud zítra zastřelí Jelenu Bondarenko, budou tento zločin vyšetřovat tak jako vraždu Olese Buziny?

8; FED na Ukrajině – ideální zotročení. Šéf Federálního rezervního systému Ben Bernanke udělal vše pro to, aby na Ukrajině vyvolal chaos.

9; Musíme si vzít to nejlepší z tradicionalismu i z modernity. Byl zveřejněn rozhovor se známým ruským religionistou, politickým myslitelem a publicistou Alexandrem Ščipkovem.

10; Rozvod po ukrajinsku: Československý nebo jugoslávský scénář? Který scénář je pro Ukrajinu reálnější?

11; Bratři ve zbrani: Bojovníci Hizballáhu, Syrské armády a kurdské Domobrany se sbratřili, když prolomili blokádu teroristů. Syrští vojenští zpravodajové natočili video setkání bojovníků tří spojeneckých ozbrojených formací bojujících za svobodu Sýrie- Syrské armády, Hizballáhu a kurdských domobranců u města Az-Zachrá na severu provincie Aleppo.

12; Jatka na Majdanu: Další západní film jako důkaz skutečné podstaty „ukrajinské revoluce“. Už dva roky před závěry Paula Moreiry dospěl Beck Hoffman k analogickému závěru, že do „nebeské setniny“ stříleli ozbrojenci Pravého sektoru.

13; Vstup Turecka do války závisí nyní jen na syrské armádě. Šéf tiskové služby státního departmentu USA John Kirby přiznal, že město Aleppo je obklíčeno syrskou armádou. Ale blízké vítězství může oddálit vojenská intervence Turecka. Tato možnost vznikla v důsledku dřívějších strategických chyb Damašku.

14; V Rovenské oblasti Ukrajiny učitel tělocviku zbil pět neonacistů. Koncem ledna 2016 odsoudil soud v Rovenské oblasti trenéra a učitele tělesné výchovy a sportu Kostopolského internátního lycea za zbití pěti členů neonacistické strany Svoboda.

15; Družice Glonass-M vypuštěná se Sojuzem-2.16 začala komunikovat. Ruské ministerstvo obrany referuje o pevném spojení a normální funkci palubních systémů navigační družice.

16; Severní Korea informovala o úspěšném vypuštění rakety. Centrální televize Severní Koreje informovala o úspěšném vypuštění kosmického aparátu určeného ke sledování planety Země z kosmu. Řada zemí si myslí, že KLDR nevypustila družici, ale odzkoušela balistickou raketu.

17; Čínské ministerstvo obrany: Vypuštění rakety KLDR zhorší situaci v regionu. Podle slov vojenského ministerstva Číny vypuštění rakety dalekého dosahu Severní Koreou poškodí mezinárodní systém nešíření jaderných zbraní.

18; Americký senátor se obává, že KLDR instaluje na družici jadernou hlavici.
Instalace jaderné hlavice na satelitu může vyvolat impuls, který je schopen vyřadit elektrickou síť v celých Spojených státech, vysvětlil Ted Cruz.

19; Kerry: Vypuštění rakety KLDR je do nebe volajícím porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Státní tajemník USA pohrozil, že požene vládu Severní Koreje k odpovědnosti za to, že za pouhý měsíc dvakrát porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN. 6. ledna otestovala KLDR vodíkovou bombu.

20; Jižní Korea se vyslovuje pro sankce proti KLDR v souvislosti s vypuštěním rakety. Jihokorejská nejvyšší představitelka chce co nejrozhodněji reagovat na vypuštění balistické rakety Severní Koreou. Vyslovila se i pro co nejrychlejší přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

21; Ministerstvo zahraničí Ruské federace: Vypuštěním rakety KLDR porušila normy mezinárodního práva. V neděli KLDR oznámila vypuštění rakety s družicí. Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že takové akce vedou k vážnému vyostření situace na Korejském poloostrově a v Severovýchodní Asii.

22; V budově krymskotatarského Medžlisu v Chersonu došlo k výbuchu. Čubarov tvrdí, že do budovy hodili bombu.

23; Syrská armáda odrazila váhavý útok ozbrojenců v Daráa. Podle sdělení frontových syrských dopisovatelů6. února síly syrské armády odrazily útok ozbrojenců „Džejš Jarmuk“ (Armáda Jarmuku). Džabhát an-Nusrá a Achrar aš-Šám na pozice armády v obci Khirbet Ghazaleh.

24; Michalkov označil nápad Kyjeva omezit promítání filmů z Ruské federace za „zatmění“. V Nejvyšší radě se projednává iniciativa na omezení „ruské produkce v ukrajinském televizním prostoru“ kvůli jejímu nesouladu s evropskými standardy.

25; Ministerstvo obrany Doněcké republiky informovalo OBSE o smrti obyvatele Doněcka v důsledku ostřelování z ukrajinské strany. Ministerstvo dodalo, že není vyloučeno, že pozorovatelé OBSE uskuteční inspekci namístě ostřelování.

26; Situace je krajně napjatá, komentoval Zacharčenko vojenskou situaci v Doněcké republice.

27; USA trvají na reformách na Ukrajině kvůli vlastním zájmům, říká Zacharčenko. Zájmy USA na Ukrajině nespočívají v tom, aby se zvýšila zlikvidovaná výroba, ale v tom, aby Mezinárodní měnový fond měl důvod poskytovat půjčky, myslí si nejvyšší představitel Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

28; Ministerstvo obrany Ruské federace: Obviňovat Rusko z růstu napětí v Sýrii je pitomost. Zdrojem krize v Sýrii není aktivita ruského letectva, nýbrž činnost zemí NATO, které uvrhly region do chaosu, prohlásil oficiální představitel Ministerstva obrany Ruska generálmajor Igor Konašenkov.

29; Doněcká republika je ochotna spolupracovat s Ukrajinou v ekonomice jako partner, říká Zacharčenko. Za podmínku ekonomické spolupráce šéf Doněcké republiky označil rovnoprávné partnerství a splnění Minských dohod Kyjevem.

30; Kyjevská policie zastřelila cestujícího, když pronásledovala automobil. Cestující v pronásledovaném BMW byl zastřelen policií po půlhodinové honičce po Kyjevu.

31; Rusko vyvíjí nové aparáty pro zlepšení Glonass, říká vicepremiér Ruské federace Rogozin. Vicepremiér prohlásil, že v Rusku pokračují práce na vytvoření a odzkoušení nové generace kosmických přístrojů, které v roce 2020 umožní zdokonalit navigační systém.

32; Intervence Rijádu do syrského konfliktu by byla katastrofou, píší německá média. Pokud Saúdská Arábie schválí rozhodnutí vyslat pozemní vojska do Sýrie, blízkovýchodní region bude uvržen do ještě většího chaosu, protože je zcela jasné, že cílem Saúdů rozhodně není boj proti Islámskému státu.

33; Na vzduchovém polštáři: Maďarsko se brání ukrajinským pašerákům, jak jen může. Vodní hranici mezi Maďarskem a Zakarpatskem bude hlídána vznášedlem.

34; Místo smrti civilního obyvatele Doněcka si prohlédli pozorovatelé z OBSE, Společného centra pro kontrolu a koordinaci a ministerstva obrany Doněcké republiky. Muž narozený v roce 1962 zahynul v důsledku exploze miny ráže 82 mm.

35; Ukrajinská armáda pořádá hony na brance a jsou připraveni vyslat na frontu i ženy, hlásí národní policie Luganské republiky. Velení ukrajinské armády pověřuje jednotky ozbrojených sil, aby vyhledávaly muže vojenského věku a posílaly je na vojenské komisariáty.

36; Výbuch v budově Medžlisu v Chersonu označuje ukrajinská policie za teroristický čin. Podle předběžných informací se příčinou výbuchu stal výstřel z ručního protitankového granátometu.

37; Obyvatelé Stanice Luganské nazvali most přes Severskij Doněc „cestou života“. Autoři dopisu poznamenávají, že nadále věří v osvobození rodné země od barbarů, kteří ponižují a okrádají prosté lidi, a že znovu rozkvetou kaštany na hlavní třídě města.

38; Ukrajina se stane lídrem Evropy díky svému intelektu, blouzní Jaceňuk. Vtip dne: Ukrajina stane v čele Evropy díky svému intelektu. Krome toho Jaceňuk překvapil „novátorským“ termínem „talentismus“.

39; Okupace, válka a chaos: Proč Západ opět živí představu „špatného Rusa“? Napětí ve vztazích mezi zeměmi se vždy odrazí na rétorice, znějící z tribun a v prohlášeních politických elit.

40; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky. Navzdory režimu příměří byly pozice Národní policie Luganské republiky ostřelovány z bojového vozidla pěchoty BMP-1.

41; Vesjolaja Gora (Veselý kopec). Život na frontové linii. Nevelká obec Vesjolaja Gora ležící na břehu Severského Donce se už rok a půl nachází prakticky na frontové linii.

42; Představitelé armády Jižní Koreje: KLDR je schopna vypouštět rakety z ponorek. KLDR může v kteroukoli chvíli zahájit další provokace, myslí si šéf Spojeného výboru náčelníků štábů Jižní Koreje Li Sun-Čin.

43; Korejské ozbrojené síly odhalily objekt, který může být součástí rakety KLDR. Předmět, podobný plášti severokorejské balistické rakety byl objeven na jihozápad od ostrova Čeču-do plavidlem jihokorejského vojenského námořnictva.

44; Je to fiasko, říká Firtaš o politice Washingtonu v Kyjevě. Nechvalně známý ukrajinský oligarcha Dmitrij Firtaš v interview pro Rakouský Kurier prohlásil, že ani vnější řízení Ukrajiny není lepší než to vlastní.

45; Sjednocené arabské emiráty jsou připraveny vyslat pozemní vojska do Sýrie. Postoj OAE spočívá v tom, že v kampani proti Islámskému státu prováděné koalicí vedenou Spojenými státy se počítá s využitím pozemních sil.

46; Amsterdam je ochoten odmítnout Ukrajinu, pokud Nizozemci řeknou „NE“. Pokud se občané Nizozemska v referendu vysloví proti asociaci EU a Ukrajiny, Amsterdam se může postavit proti dohodě, prohlásil ministr zahraničí Království Bert Koenders.

47; Ostřelovač zpod nebes: Jak se Su-34 stal strašákem teroristů v Sýrii. Su-34, nejnovější ruský stroj, byl dnes poprvé zapojen do reálných bojových akcí.

48; Kadyrov zveřejnil svou fotografii s ostřelovací puškou. Nejvyšší představitel Čečny Ramzan Kadyrov zveřejnil na sociální síti své foto v horách s ostřelovací puškou hned po odstraněné fotografii s Kasjanovem na mušce.

49; Ve Státní dumě považují vypuštění rakety KLDR za pokus ochránit se před USA. Akce Severní Koreje mohou být vyvolány nutností ochránit se před USA, které rozmisťují jaderné zbraně v těsném sousedství, myslí si místopředseda výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky Leonid Kalašnikov.

50; Evropu očekává šokující obrat z rukou Merkelové, píše Politico. V roce 1971 prezident USA Nixon svým rozhodnutím prakticky zastavil činnost Bretton-Woodského systému, čtyři desetiletí poté kancléřka Německa Angela Merkel může přijmout rozhodnutí podobného dopadu v otázce běženců tím, že odhodí veškeré v minulosti přijaté mezinárodní závazky.

51; Hrozba zlikvidována: Ukrajinská armáda zadržela tři tuny jablek na hranicích s Doněckou republikou. O tomto epochálním úspěchu se píše ve zprávě tiskového centra ukrajinské armády.

52; Erdoğan: Washington si musí vybrat mezi Tureckem a Kurdy. Prezident Turecka komentoval návštěvu vyslance prezidenta USA v syrském městě Kobani, které se nachází pod kontrolou kurdských sil.

53; An-Nusrá přiznala likvidaci 300 svých ozbrojenců v Aleppu. Více než 300 stoupenců uskupení Džebhát an-Nusrá zahynulo v bojích o město Retjan, v jehož okolí v posledních dnech probíhaly prudké boje, sdělil zdroj televizní stanice Al-Majadin.

54; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin čtyřicetkrát ostřelovala území Doněcké republiky. V důsledku ostřelování zahynul jeden civilní občan a devítiletá dívenka utrpěla střepinová zranění končetin.

55; Zpropadené sankce: Rusko zvýšilo export zemědělské produkce a zahnalo USA do kouta. Růst kursu dolaru činí americkou zemědělskou produkci drahou a nekonkurenceschopnou, na přední pozice se dostávají ruští farmáři, píše americký list Wall Street Journal.

56; Pentagon schvaluje plány Saúdské Arábie a Bahrajnu napadnout Sýrii. Demonstrativní přehlížení mezinárodních práv jednotlivých států, pokud to odporuje americkým geopolitickým nebo vnitřním zájmům, je to, co spojuje dvě události, které se odehrály tento víkend.

57; Syrská armáda a Kurdové úspěšně útočí v Aleppu. 6. února se kurdské oddíly obrany posunuly směrem k vesnici At-Tamúra na severním předměstí Aleppa. Podporu ze vzduchu jim zajišťovaly síly ruského a syrského letectva.

58; Velení ukrajinské armády připravuje rozsáhlou informační kampaň proti Donbasu, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Do kampaně mají být zapojena média i internet.

59; Na stránkách Bílého domu se objevila petice požadující od Baracka Obamy, aby vrátil Nobelovu cenu míru, která mu byla přiznána v roce 2009.

60; Ukrajinská armáda zapojuje do bojových akcí vězně, říká Basurin. Podle informací rozvědky Doněcké republiky budou pro realizaci diverzí s obětmi mezi civilním obyvatelstvem vytvořeny skupiny z vězňů.

61; Bývalý velitel francouzské Mezinárodní legie bude souzen za účast na demonstraci proti migrantům. Generál Piquemal zadržený na akci proti imigraci, který v roce 1994 až 1999 velel elitní jednotce francouzských ozbrojených sil, je podezřelý z toho, že hrál klíčovou roli v organizaci protestů v Calais.

62; Katolická církev východu se připojuje k pravoslavné církvi. Metropolita Ilarion oznámil přechod Katolické církve Východu k Pravoslaví.

63; V Leningradské oblasti byl pracovníky dopravní inspekce Ruské federace
zadržen opilý řidič obrněného transportéru. Vozidlo nemá žádný vztah k ruské armádě., ujišťuje Západní vojenský okruh. Obrněné transportéry patřící armádě neopustily svá místa u vojenských jednotek.

64; Na internetu poutá pozornost Kipelovův patriotický klip „Nepokorennyj“ věnovaný blokádě Leningradu. Video doprovázející píseň obsahuje záběry ze studia i archivní záběry z Leningradu a okolí.

65; Přání otcem myšlenky: Na Ukrajině znějí výhrůžky zničením Ruska vysoce přesnou zbraní. Autoři výhrůžek se ale poněkud zamotali do terminologie a nemohou se shodnout, jaký typ zbraně vlastně jejich konstrukční kancelář vyvíjí.

66; Rada bezpečnosti mimořádně zasedá v souvislosti s vypuštěním severokorejské rakety. Zasedání probíhá v uzavřeném režimu. Během konzultací bude schváleno prohlášení pro tisk.

67; Syrská armáda přerušila trasy zásobování ozbrojenců v provincii Daráa. V noci na 7. února syrské letectva zlikvidovalo velitelské stanoviště uskupení Islámský stát na severozápadě země nedaleko Aleppa.

68; „Dekomunizátoři“ Ukrajiny by si měli změnit příjmení a zahájit bourání všech domů a podniků postavených v sovětské éře, říká předseda parlamentu Doněcké republiky. Jen aby oni sami nebyli časem obětmi podobných lustrací pro své „neukrajinská“ příjmení...

69; Erdoğan jasně naznačil, že Turecko podpoří intervenci do Sýrie. Erdoğan označil za chybu odmítnutí rozmístit na tureckém území americká vojska v roce 2003 a odmítnutí zapojit se do mezinárodní koalice, která svrhla iráckého prezidenta Saddáma Husejna.

70; Uskutečnění Celosvětového festivalu mládeže zlepší image Ruska, píší experti. Experti vysoce hodnotili perspektivy uskutečnění Celosvětového festivalu mládeže a studentů, který se bude konat v Rusku v roce 2017.

71; V Záporoží byl zavražděn otec poslance městské rady za Kolomojského stranu. Je-li tato událost spojena s politickou činností dcery oběti, bude zjišťovat policie.

72; V Berlíně bylo zahájeno vyšetřování proti ruskému novináři kvůli reportáži o dívce znásilněné migranty. Prokuratura Berlína zahájila předběžné vyšetřování vůči dopisovateli Prvního kanálu Ivana Blagého.

73; Rada bezpečnosti OSN odsoudila vypuštění rakety Severní Koreou. Členové Rady bezpečnosti schválí nový dokument, který bude obsahovat opatření odpovídající na porušení rezolucí Rady bezpečnosti ze strany KLDR.

74; Severokorejská raketa byla odpálena pomocí půl století staré technologie, říká expert. Nejspíš se jednalo o vypuštění raketového nosiče podle zastaralé technologie, myslí si specialista na letectví Jean-Vincent Brisset.

75; Ozbrojenci utíkají a zanechávají množství mrtvol svých kolegů na pozicích. Domobrana sil národní obrany a spojenecké formace osvobodily důležité město Retjan na severu provincie Aleppo.

76; Pravý sektor přiznal, že Majdan byl státním převratem. Dříve hlavní prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios prohlásil, že Pravý sektor je nezákonnou ozbrojenou formací.

77; Erdoğan mluví s USA tónem rozzlobeného a rozmazleného dítěte, říká Klincevič. Nedávno nejvyšší představitel Turecka prohlásil že v současné době lze pozorovat snížení důvěry mezi Ankarou a Washingtonem kvůli americké podpoře syrských Kurdů.

78; Rusko zabránilo USA zahájit otevřenou válku se Sýrií, říká veterán CIA. Rusko mělo vliv na rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy nezahajovat otevřenou intervenci v Sýrii v souvislosti s použitím chemických zbraní na předměstí Damašku v roce 2013.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

 

 

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.