Ukrajina, Rusko, svět - od 14.12.2015

obrazek
20.12.2015 10:03
Týdenní svodka.

 Stojí za shlédnutí, jak prezident Vladimír Putin v interwiev s V.Solovjevym objasňuje vývoj a stav situace na Ukrajiněhttps://www.youtube.com/watch?v=kbP54Uhnzv0&spfreload=10

ruský analytik v.v. Pjakin, otázka - odpověď ze dne 14.12.2015: https://www.youtube.com/watch?v=Foyk-y9EEe8

http://www.nwoo.org/2015/12/19/sjezd-zbavil-dzemila-i-cubarova-prava-hovorit-jmenem-krymskych-tataru/

Pondělí, 14.12.2015:

1; Ruští vojáci dnes pozorovali turecké území z nebe. Vojenští inspektoři dnes v rámci projektu „Otevřené nebe“ zahájili plnění pozorovací lety nad Tureckem.

2; Rusové nechtějí válku a počínají si krajně delikátně. Posádka strážní lodi „Smetlivyj“ ruského námořnictva v Egejském moři použila střelné zbraně, aby předešla srážce s tureckým rybářským plavidlem.

3; Charkovská a Oděská oblast jsou v čele ukrajinských regionů ohledně míry hrozby terorismu a separatismu na Jihovýchodě země.

4; Opilí ukrajinští vojáci nabourali s bojovým vozidlem pěchoty do sloupu vysokého napětí.

5; Kurdská obec v Soči žádá o zbraně pro válu s Tureckem. Na protiturecké shromáždění bez ohledu na déšť přišlo kolem sedmdesáti lidí – Kurdové, Arméni, Řekové a Rusové.

6; Řízený chaos se vymyká kontrole USA. Pozorujeme-li týden po týdnu svět, vidíme, jak se každým okamžikem mění situace, jak se objevují stále nové faktory, které je třeba brát v potaz.

7; Od prvního ledna vstupuje na území Doněcké republiky v platnost povinná registrace dopravních prostředků.

8; V Sýrii byl zlikvidován známý terorista ze Severního Kavkazu známý pod přezdívkou Abú Hamzá. Ten se účastnil útoku na arménský Kesab v březnu minulého roku, kdy se na památku zvěčnil v dobytém arménském domě.

9; Kurs jüanu byl snížen na minimální hodnotu od léta 2011, tj. na 6,4495 za jeden dolar.

10; Vandalové podstrčili maketu ručního granátu do mešity na západě USA. Budova mešity byla evakuována kvůli bezpečnosti. Policie ohodnotila čin vandalů jako trestný čin šíření nenávisti.

11; Teroristé popravili 38 dětí s Downovým syndromem. Podle náboženského předpisu duchovenstva Islámského státu mají být děti s touto a dalšími vrozenými vadami popravovány udušením.

12; Jaderný kostlivec ve skříni NATO. Proč NATO přesouvá jaderná vojska blíž k Rusku? V čem spočívá podstata dnešního soupeření Ruska a NATO, rozebírají vojenští komentátoři kanálu Zvezda.

13; USA torpédovaly poslední pravidla míru. Washington demonstrativně torpédoval poslední finanční pravidla, která zbyla ve světě po zrušení bipolárního systému. Ve skutečnosti je to přesun nové studené války do posledního stádia před válkou horkou.

14; Ve vládách Doněcka a Luganska u téměř nezůstali původní nadšenci a romantici z boje proti oligarchům pocházející z místní inteligence a drobného podnikání. Buď zahynuli v bojích nebo byli zavražděni ze zálohy či v důsledku bombových útoků.

15; Čurkin: Existují podezření, že údery koalice na syrskou armádu nejsou náhodné. Podle názoru stálého představitele Ruska v OSN nelze vyloučit další údery mezinárodní koalice vedené Spojenými státy po vládních silách v Sýrii, což může ještě zkomplikovat situaci v regionu.

16; Forbes: Evropská unie připraví Pobaltí o ruskou elektřinu. V Litvě se připravují ke spuštění dvě přenosové linie z Polska a Švédska. S jejich pomocí se prý pobaltské státy přiblíží nezávislosti na elektroenergetickém systému Ruska.

17; Ukrajinci přecházejí na prasečí hnůj a slepičí hovna. Starosta města Zoločeva ve Lvovské oblasti se chlubí tím, že město zcela odmítlo zemní plyn.

18; Ruští letci kosí štáby ozbrojenců raketami a bombami. Na západě Sýrie za posledních 24 hodin bylo zlikvidováno kolem padesáti teroristů. Nad oblastí města Homs krouží vrtulníky, které pálí z reaktivních systémů na pozice ozbrojenců.

19; Ukrajina přivítali návštěvu ministrů obrany Litvy, Lotyšska, Estonska a Polska. Ministři obrany těchto zemí zavítali na Ukrajinu, sdělil ministr obrany Stěpan Poltorak.

20; Ukrajinská armáda ostřelovala v noci sever Doněcka a západ Gorlovky.

21; Německo odmítlo Spojeným státům rozšíření své vojenské účasti v boji proti Islámskému státu. Německo zatím neplánuje rozšíření své vojenské přítomnosti v zóně bojových akcí proti teroristické skupině Islámský stát na Blízkém Východě, prohlásila kancléřka Merkelová.

22; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie u Pervomajska, čím porušila režim příměří na území Luganské republiky.

23; V brooklynské škole v New Yorku byly zakázány Vánoce a zdobení stromků. Vedení školy doporučuje učitelům, aby brali ohled na pestrost a specifika rodin žáků.

24; Co za sebou zanechali teroristé Islámského státu: rozbořené vesnice a rozvaliny chrámů. Teroristé z Islámského státu zničili množství kulturních památek v Sýrii včetně křesťanských chrámů. Ve všech vesnicích, kudy prošli, vidíme stejný obraz: vypálené kostely a rozvaliny domů.

25; Kurs Kazachstánské měny tenge opět spadl o 4% a vytvořil tak čtvrtý negativní rekord od srpna tohoto roku.

26; Serďukov se stal členem rady ředitelů „Vrtulníků Ruska“. Kromě bývalého ministra obrany se novým členem rady ředitelů společnosti stal i bývalý šéf Spojené letecké společnosti Alexej Fjodorov.

27; Egypt odmítl považovat havárii ruského A321 za teroristický čin. Technický výbor vyšetřovatelů nezjistil příznaky nezákonného počínání nebo teroristického aktu, píše se ve zprávě Ministerstva civilního letectví Egypta.

28; Jaceňuk se raduje: Zmrzneme – ať má Rusko vztek. Ukrajinský premiér se pochlubil že když nemá peníze na nákup ruského plynu, uspoří Kyjev denně 11 milionů dolarů. Rusko teď bude mít méně peněz na zbraně pro separatisty v Donbasu.

29; 59% obyvatel Ruské federace jsou pro dobré sousedské vztahy s Ukrajinou, říkají výsledky průzkumu veřejného mínění. Před rokem činil tento podíl 64%.

30; Nová provokace: Plavidlo pod tureckou vlajkou se pokusilo zabránit přemístění těžebního zařízení Ruské federace v Černém moři. Neidentifikované obchodní plavidlo pod tureckou vlajkou porušilo normy námořní plavby a neuhnulo ruské karavaně plující příčným směrem. Dokonce byl učiněn pokus zastavit se přímo v dráze jejího pohybu.

31; Mogherini nevidí žádný problém s prodloužením sankcí proti Rusku. Rada Evropské unie pro zahraniční záležitosti nemá v úmyslu v pondělí projednávat otázky spojené s Ruskem a sankcemi proti němu, prohlásila šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini.

32; Ve Lvovské oblasti vykolejil nákladní vlak a dva vagóny spadly do řeky.

33; Turečtí vojáci opouštění území Iráku. Odcházejí na sever směrem k turecké hranici z tábora v iráckém městě Bašika v okolí Mosulu.

34; Chlapec zraněný při teroristickém činu u Torezu se poprvé za tři měsíce postavil na nohy, sdělil ředitel institutu neodkladné a rekonstrukční chirurgie Emil Fistal.

35; Téměř 1,4 tisíce novinářů se akreditovalo na tiskovou konferenci Putina. Tisková konference ruského prezidenta se uskuteční 17. prosince.

36; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin sedmkrát porušila příměří, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

37; Peskov: Zasedání Rady pro spolupráci Ruska a Turecka se nebude konat. Na zasedání Rady spolupráce 15. prosince měl přijet prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan, ale konání se neplánuje, prohlásil tiskový tajemní prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

38; Poslední rozloučení s plukovníkem Pavlem Dremovem, velitelem motostřeleckého kozáckého pluku Národní policie Luganské republiky zavražděným 12. prosince se bude konat v Stachanovce 15. prosince.

39; Ukrajina chce zpět Donbas pouze na kolenou. Přední kyjevský novináři z vládního okruhu jasně ukázal, co se chystají udělat s těmi, kdo není připraven pokorně sklonit hlavu před současnou ukrajinskou mocí.

40; V Generálním štábu Ruské federace nevyloučili nové vojenské konflikty. Ruští vojáci varují před nebezpečím eskalace už probíhajících a před hrozbou vzniku nových konfliktů.

41; Generální štáb Ruska: Svobodná syrská armáda zahájila útok v Sýrii. Ruské letectvo poskytuje vzdušnou podporu jednotkám Syrské svobodné armády, která spolu s vládními vojsky Sýrie bojuje proti teroristům.

42; Myslím, že Jaceňuk nevydrží ve funkci ani do jara, říká expert. Poslanci nejvyšší rady a experti se vyjádřili k otázce, kdy podle jejich názoru je možno očekávat odchod Jaceňukovy vlády.

43; Jménem pilota Olega Peškova, který se účastnil operace ruského letectva v Sýrii a byl zastřelen ozbrojenci během katapultování poté, co jeho letadlo bylo sestřeleno tureckou stíhačkou F-16, byla nazvána jedna ze škol v ruském Lipecku.

44; Ve Francii neznámý pachatel v kukle zaútočil nožem na učitele s výkřikem „Za Islámský stát!“ Útočníkovi se podařilo zmizet a pronásleduje ho policie.

45; Šéf narkopolicie Ruské federace: Turecko je překladiště pro afghánský heroin. Heroin z Afghánistánu prochází přes Turecko na území balkánských zemí do států Evropské unie. Afghánské drogy přinášejí každoročně zločinné zisky 150 miliard dolarů, zdůraznil šéf Federální služby pro kontrolu narkotik.

46; Analytici agentury Standard Chartered, tvrdí, že ropa zdraží do konce roku 2016 na 70 dolarů, jelikož OPEC a další velcí výrobci nedokáží pokrýt rostoucí světovou poptávku v plném rozsahu.

47; Astronauti létali na Měsíc v mém ateliéru. Bylo zveřejněno video, ve kterém významný režisér Stanley Kubrick čtyři dny před svou smrtí přiznává svou účast na grandiózní aféře vlády USA spočívající ve falsifikaci letů na Měsíc. Na internetu mělo zveřejnění obrovský ohlas.

48; Erdoğan: Rusko nemůže za to, že jeho piloti jsou tak nepozorní. Prezident Turecka pokračuje v tvrzeních, že chyba byla na straně Moskvy nebo na straně ruských pilotů, kteří byli tak „nepozorní“ a neslyšeli opakovaná varování.

49; Ponorka, která vystřelila Kalibry, se vrátila ze Středozemního do Černého moře. Dieselová ponorka „Rostov na Donu“ provedla ve Středozemním moří první vypuštění námořních střel s plochou dráhou letu Kalibr z podmořského stanoviště na pozice teroristů Islámského státu v Sýrii.

50; Demonstrace u Úřadu prezidenta v Moskvě: Komunistická strana Ruské federace a kamioňáci požadují zrušení „Platonu“. Sešla se zhruba stovka lidí . Přitom účastníci demonstrace nedokáží srozumitelně vysvětlit, proti čemu vlastně demonstrují.

51; V Jižní Koreji je nejvyšší procento sebevražd. Kancelářští pracovníci si často stěžují na stres a deprese. Na to, aby si začali vážit života, navrhují společnosti svým pracovníkům, aby se zúčastnili vlastního pohřbu na zkoušku.

52; Nestačí křičet „No pasaran!“ Komentář k prohře strany Marine Le Pen v regionálních volbách ve Francii. Za myšlenky ultrapravice hlasoval každý třetí volič, ale kandidáti Národní fronty přesto nezvítězili ani v jediném ze třinácti regionů Francie.

53; Sibiřská školačka dostala k Novému roku jízdní kolo od Putina. Žákyně páté třídy Marija Kotova se stala vítězkou městského kola Všeruské intelektuální olympiády. Putinovi napsala novoroční blahopřání.

54; Úřady Doněcké republiky vyzvaly účastníky normandského formátu, aby se vyjádřil k navyšování ukrajinské vojenské přítomnosti v Donbasu.

55; Ministerstvo obrany Doněcké republiky oznámilo přítomnost více než 430 kusů dělostřelectva a obrněné techniky ukrajinské armády na linii fronty. Ozbrojené formace Ukrajiny přesunuly k linii dotyku s Doněckou republikou 434 kusů obrněné techniky.

56; Ministr zahraničí Turecka Mevlüt Çavuşoğlu promluvil o končící trpělivosti ve vztazích s Ruskem. Prohlásil, že trpělivost jeho země má své hranice a reakci na incident s tureckým rybářským plavidlem označil za přemrštěnou.

57; Cena ropy Brent spadla na minimum od roku 2008 – o 2% na 36,98 dolarů za barel.

58; Politický cirkus v Kyjevě: Puškov komentoval situaci na Ukrajině. Šéf výboru Státní dumy pro zahraničí Alexej Puškov komentoval situace v ukrajinské politice: Jaceňuk odnášejí od řečnického pultu, obliba rovna nule, jeho strana přestala existovat – a jemu osobně zvyšují plat...

59; Merkelová o sankcích vůči Rusku: Tato reakce byla správná. Zavedení protiruských sankcí bylo správné nehledě na to, že Německo touží po dobrých vztazích s Ruskem, prohlásila Angela Merkel na sjezdu své strany.

60; Šéf Europarlamentu mluvil o příznacích státního převratu v Polsku. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz prohlásil, že poslední události v Polsku mají charakter státního převratu.

61; Dolar překonal hranici 71 za jeden rubl v důsledku situace na globálním ropném trhu.

62; Porošenko se chystá odebírat občanství Ukrajiny „za separatismus“. Porošenko odpověděl na petici, ve které „patrioti“ navrhují odebírání ukrajinského občanství za „separatistické výroky a činy“.

63; Přesunutí dvou vrtných souprav k břehům Krymu bylo vyvoláno teroristickou hrozbou, říká „Černomorneftegaz“.

64; Poslanec a vrah Gončarenko prohlásil, že se bude ucházet o post ministra zdravotnictví Ukrajiny. Skandální poslanec Alexej Gončarenko, který se „proslavil“ svou účastí na událostech 2. května 2014 v Oděse, prohlásil, že se projednává jeho kandidatura na post ministra zdravotnictví Ukrajiny.

65; Kyjevský soud ponechal ve vazbě nacistku Vitu Zaveruchu. Odvolací soud v Kyjevě nechal ve vazbě do 20. února 2016 osoby podezřelé z vraždy dvou ozbrojenců Ajdaru Vitu Zaveruchu, Andreje Romaňuka, Jevgenije Košeljuka, Nikolaje Mnišenka a Dmitrije Sytnikova.

66; Turecko si ani v nejstrašnějším snu nedokázala představit krizi ve vztazích s Ruskou federací, přiznává Davutoğlu. Útok na ruský bombardér nebyl naplánovanou akcí nebo manévrem připravovaným dopředu, prohlásil turecký premiér.

67; FSB upřesnila okolnosti dnešního incidentu s tureckým plavidlem. K pokusům zabránit přesunu vrtných souprav nedošlo, vysvětlila FSB a potvrdila, že turecké plavidlo se určitou dobu nacházelo v cestě ruské karavany.

68; Turecko se pokouší ukázat, že je pánem situace, komentuje Satanovskij incident s ruským plavidlem „Smetlivyj“. Ankara se pokouší obhájit v souvislosti s incidentem v Egejském moři a vysvětluje, že rybáři údajně neslyšeli varovné výstřely z ruské lodě.

69; Jaceňukovi zvýšili plat těsně před jeho odnesením z Rady. Jeho premiérský funkční příplatek se zvýšil o 25%.

70; Nástupiště stanice metra Okťabrskaja bylo vyklizeno kvůli podezřelé tašce. K incidentu v Moskevském metru došlo kolem 17 hodin odpoledne.

71; Peskov oponuje Egyptu: Havárie A321 byla teroristickým činem. Ve zprávě egyptské komise pro vyšetření havárie ruského letadla na Sinaji se říká, že neexistují důkazy pro teroristický čin na palubě. Peskov se závěry nesouhlasí.

72; Lotyšsko zahájilo výstavbu plotu na hranicích s Ruskem. Oplocení nebude kontinuální, je v něm počítáno se stometrovými mezerami pro migraci divokých zvířat.

73; Jurij Kovalčuk: V bojích o doněcké letiště všechno připomínalo filmy o Velké vlastenecké válce.

74; Ruské ministerstvo zahraničí označilo výroky USA o „izolaci Ruska“ za hloupé a směšné. Propagandistická prohlášení o ruské izolaci na mezinárodní aréně vypadají hodně hloupě, kdy si uvědomíme, že sám Kerry za posledních sedm měsíců už podruhé jede do Ruska, říká se ve zprávě ruského ministerstva zahraničí.

75; Rusko dodá Íránu komplexy S-300 v průběhu roku 2016. Teherán velmi brzy splní závazky, s nimiž se počítá ve smlouvě na dodávku systémů protivzdušné ochrany, ale komplex není možné dodat naráz, prohlásil asistent prezidenta Ruské federace.

76; Experti: Devalvace jüanu bude výzvou pro USA, ale na Ruskou federace nebude mít vliv. Snížení kursu jüanu může přinutit Fed odložit zvýšení úrokových sazeb, myslí si experti.

77; Ruský velvyslanec vyjmenoval tři podmínky normalizace vztahů s Tureckem. Diplomat poznamenal, že Turecko hovoří o zájmu o dialog s ruskou stranou, ale přitom činí prohlášení, která jsou s tím v rozporu.

78; Ozbrojenci čelí vysokým ztrátám, ustupují na mnoha úsecích fronty a mstí se ostřelováním obytných čtvrtí. Jak Kurdové, tak i syrští vojáci se shodují, že dochází ke zintenzivnění teroru, který probíhá v posledních době, zrovna ve dnech, kdy se sešli šéfové 
„opozice“ v Saúdské Arábii a kdy oficiální Damašek na tuto skutečnost negativně reagoval.

79; Aksjonov: Druhou větev energomostu z Kubaně na Krym spustí už 15. prosince. Poté, co bude vydán příkaz k zapojení energomostu, bude zahájeno postupné zvyšování kapacity, poznamenal nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov.

80; Čičvarkin koupil koňak ukradený v Mežigoje u Janukoviče. Bývalý majitel „Eurosítě“ Jevgenij Čičvarkin získal za 20,4 tisíc britských liber láhev koňaku Shabo z roku 1898 a láhev vína Mouton Rothschild, které byly ukradeny z rezidence bývalého prezidenta Ukrajiny.

81; Na okraji propasti: Splní se rizikový scénář Ministerstva financí? Ceny ropy směřují k 30 dolarům na barel. Ruské ministerstvo koriguje svou prognózu na příští rok.

82; Zbavování občanství Ukrajiny za separatismus odporuje evropskému právu, shledal Nejvyšší soud Doněcké republiky. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko jde proti evropskému právnímu systému, pokud podporuje přijetí zákonů, které by zbavovaly ukrajinského občanství za separatismus.

83; Mezinárodní vztahy Turecka zneklidnily německé ministerstvo zahraničí. Znepokojení vyvolávají nejen vztahy Turecka s Ruskem po incidentu s Su-24, ale i vstup tureckých vojsk a území Iráku, prohlásil ministr zahraničí Německa Frank-Walter Steinmaier.

84; Syrská svobodná armáda poskytne Rusku informace pro letecké údery proti Islámskému státu. Informace poskytovaná ruským vojákům oficiálním Damaškem není dostatečně přesná, proto nejsou údery ruského letectva dostatečně efektivní, řekl generál SSA Hossam al-Awa.

85; Asad Tour nabídne Rusům cestování do Sýrie. Na federální službu pro intelektuální vlastnictví přišla žádost o registraci obchodní značky Asad Tour.

86; Expert: Saúdská Arábie postupně ztrácí možnost udržet nízké ceny ropy. OPEC se rozštěpil na dva tábory: země s drahou těžbou ropy bojují za snížení kvót a saúdská Arábie se svými partnery naopak za zvýšení podílu na trhu a snížení cen.

87; Naftogaz Ukrajiny byl označen za dodavatele poslední naděje, který zaručit dodávky plynu v případě bankrotu, zrušení či pozastavení licence jiného dodavatele. Tuto funkci bude Naftogaz plnit tři roky.

88; Ukrajinská vláda zavedla mimořádná opatření na trhu s elektřinou. Příslušný výnos byl zveřejněn na vládním internetovém portálu, kde se zdůrazňuje, že tato opatření jsou mimořádná a dočasná.

89; Marine Le Pen nezvítězila v regionech, ale může zvítězit v celé Francii. Výsledky regionálních voleb ve Francii zcela zapadají do strategie lídra Národní fronty pro volby roku 2017.

90; Syrská armáda znovu získala kontrolu nad leteckou základnou Mardž al-Sultán. Bojovníci syrské armády za podpory oddílů národní domobrany osvobodili letiště Mardž al-Sultán.

91; Nový kurátor pro vztahy s Ruskem a Ukrajinou se ujal funkce, říká Pentagon. Na ministerstvu obrany USA nyní funkci kurátora pro vztahy s Ruskem a Ukrajinou zastává Michael Carpenter, který byl dříve zvláštním poradcem viceprezidenta USA Joe Bidena pro Evropu a Eurasii.

92; Šíitští domobranci vyhrožují válkou tureckým vojskům, která vtrhla do severního Iráku. Šíitští domobranci Hadš al-Šábí pohrozili tureckým vojskům dislokovaným na severu Iráku a prohlásili, že proti nim budou bojovat stejně jako bojují proti Islámskému státu.

93; Ukrajina shromažďuje materiál pro novou žalobu u Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. V současné době Ukrajina shromažďuje podklady o údajném porušování lidských práv Ruskem na Krymu a v Donbasu.

94; Nadřazenost práva Ruské federace nad Evropským soudem pro lidská práva neznamená opuštění evropské konvence, říká Peskov. Jde o případy, kdy standardy zakotvené v ruské Ústavě z hlediska ochrany zájmů občanů a jejich práv jsou přísnější než rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, řekl Dmitrij Peskov.

95; Pařížský učitel si vymyslel historku s útokem přívržence Islámského státu. Probíhá vyšetřování, z jakého důvodu pedagog o incidentu lhal.

96; Avakov hodil sklenici po Saakašvilim. Ministr vnitra Ukrajiny Arsen Avakov hodil na zasedání národní rady pro reformy sklenici s vodou po oděském gubernátorovi Michailu Saakašvilim.

97; Porošenko pere špinavé peníze v Panamě, říká expert. Prezident Ukrajiny Porošenko dává přednost neplacení daní do ukrajinské státní pokladny. Vymakané schéma, které mu umožňuje vyhnout se placení, odhalil právník, který utekl ze země po Majdanu.

98; Saakašvili požaduje zveřejnění videozáznamu konfliktu s Avakovem. Jeho chování označil za provokativní.

99; „Umělec-židobanderovec“ požádal Pravý sektor o likvidaci proruského novináře. Oděský „umělec“ a euromajdanovec Alexandr Rojtburd veřejně na Facebooku požádal příslušníka Pravého sektoru Sergeje Stěrněnka, aby zlikvidoval kyjevského novináře Alexandra Čalenka.

100; Evropská unie projednala s Tureckem financování terorismu. Evropská unie a Turecko navázaly v posledních měsících protiteroristickou spolupráci, prohlásila šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini.

101; Syn miliardáře byl zadržen v Kazani pro podezření z vraždy matky, píší média. Podle předběžné verze bývalá žena miliardáře Igora Sosina přijela do Kazaně se synem kvůli tréningu.

102; Obama: USA a Turecko pracují na uzavření syrsko-turecké hranice. Už dříve ministerstvo obrany Ruska zveřejnilo informace o tom, že ropa z oblastí okupovaných Islámským státem proudí do Turecka.

103; Obama: Islámský stát přišel o téměř 40% dříve kontrolovaného území v Iráku. Počínaje létem neprovedl Islámský stát jedinou úspěšnou pozemní operaci ani v Sýrii ani v Iráku, prohlásil Barack Obama.

104; Mimořádná konference Michaila Saakašviliho. Gubernátor Oděské oblasti Michail Saakašvili koná tiskovou konferenci, na které požaduje odstoupení Jaceňukova kabinetu.

105; Občan státu Maryland byl obviněn z podpory Islámského státu. Mohamed Elshinavi obdržel převodem peníze v celkové výši 7,7 tisíc dolarů z Egypta na uskutečnění teroristických aktů, sdělilo ministerstvo spravedlnosti USA.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 15.12.2015:

1; Státní department USA: TO, že ropa od Islámského státu proudí do Turecka neznamená, že do toho je Turecko zapleteno... V USA nevidí žádné důkazy, že Turecko je zapleteno do šíření pašované ropy Islámského státu.

2; Saakašvili odpověděl na Jaceňukův požadavek, aby se „pakoval z Ukrajiny“. Oděský gubernátor obvinil Jaceňuka a Avakova z korupce.

3; Rusové žerou bobry. Známý mediální expert ve svém videu vyvrací další podvrh ukrajinských médií o hladovějících Rusech, kteří jsou nucení pojídat salám z bobřího masa.

4; Byly zveřejněny nové fotografie z místa smrti atamana Dremova. Mohutný výbuch rozerval auto. Je třeba poznamenat, že výbuch byl natolik mohutný, že z auta ve skutečnosti nezůstalo vůbec nic. Úlomky kovu, součástky rozházené výbuchem po širokém okolí.

5; V moskevské kavárně došlo k přestřelce. Zahynuli dva lidé. Konfliktu, ke kterému došlo v kavárně na Ročdělské ulici, se účastnilo kolem desítky lidí.

6; V Íránu popřeli informaci o odvolání vojsk ze Sýrie a o smrti generála Solejmáního. Představitel ministerstva zahraničí odmítl tvrzení o smrti velitele íránských sil v Iráku a Sýrii generála Kásema Solejmáního na východě provincie Aleppo.

7; Incident se Smetlivym – je to důvod k válce nebo praxe běžná v Egejském moři? Je třeba se bát akcí tureckých plavidel zrovna v Egejském moři? Bohužel ano. Přičemž právě v tomto regionu, který je už dlouho dějištěm turecko-řeckého soupeření.

8; Islámský stát nedělává na daních o nic méně než na obchodu s ropou, píší Financial Times. Z vybraných prostředků platí ozbrojenci výplatu novobrancům. Teroristé vybírají od zámožných občanů 2,5% z jejich kapitálu. Zdrojem příjmů skupiny je také výpalné a konfiskace.

9; Vědec dokázal možnost nabourání automobilového počítače pomocí smartphonu. Docent univerzity v Hirošimě Hirojuki Inoue předvedl možnost na dálku otvírat a zavírat okna auta, měnit údaje rychloměru a blokovat akcelerátor.

10; Kdo vydělal na zrušení leteckého spojení mezi Ruskem a Ukrajinou? Minské letiště je přeplněné a Belavia zdvojnásobila počet odbavených cestujících.

11; Rozpad SSSR pokračuje. Vyplývá to z interview Zigmunda Antonoviče Stankeviče, kandidáta historických a doktora právních věd a vedoucího Informačně analytického centra Aparátu prezidenta SSSR z let 1990 až 1991.

12; Protiruské sankce brání efektivnímu boji proti terorismu, říká Huffington Post. Evropa nedokáže bojovat po boku Ruska v Sýrii a přitom zároveň omezovat vztahy pomocí sankcí, je přesvědčen konzultant Světové banky a spisovatel Olivier d´Auzon.

13; Medveděv: Jsou nutná jednotná pravidla chování ve světové ekonomice. Rusko není proti mezinárodním partnerstvím a spolkům, ale jsou potřebná jednotná pravidla chování v ekonomické sféře v souvislosti se snížením indikátorů mezinárodního obchodu a zvýšené volatility měn.

14; V Moskvě Kerry musí garantovat podporu ohledně Sýrie a neprojevit slabiny, píše Washington Post. V úterý státní tajemník absolvuje rozhovory s Vladimirem Putinem v Moskvě.

15; V USA napsal muž pomocí vánočních girland na svůj dům zkratku ISIS. Obyvatel města Limerick ve státě Maine vyzdobil svůj dům anglickou zkratkou ISIS a sousedé se obrátili na policii.

16; Dnes byla spuštěna druhá větev energomostu na Krym z Kubaně. Zvyšování kapacity se plánuje postupně, přísun energie v plném objemu nezačne okamžitě, sdělil nejvyšší představitel republiky. Spuštění druhé větve poskytne navíc 230 MV, čímž sníží deficit elektrické energie na Krymu.

17; Hedvábná stezka přivede do Ruska a Číny nový svět. Pád cen ropy je spojen s tím, že Američané se spojili se Saúdskou Arábií, aby tlačily na Rusko, myslí si čínský expert na mezinárodní finance Sun Hong-bin, který kdysi předpověděl krizi roku 2008.

18; Federální antimonopolní služba Ruské federace navrhuje zvýšení minimální maloobchodní ceny vodky a posílit boj proti nelegálnímu obchodu s alkoholem.

19; Ukrajina má co dohánět. V kosovském parlamentu byl rozptýlen slzotvorný plyn. Venku v tu chvíli házeli kameny do budovy parlamentu.

20; Globální přezbrojení vojsk vzdušné a kosmické obrany se týká i námořní flotily, která dostala k využití jedny z nejzajímavějších vzorů systémů schopných ochránit plavidlo před raketovými zbraněmi nepřítele.

21; Zakarpatsko: Začátek útěku z prasečí farmy? Tatíček Biden odletěl. Vrátí-li se, nikdo neví. Ale to není důležité. Důležité je, že na okrajích Ukrajiny zaslechli Bidenovu výzvu k decentralizaci. A v Zakarpatsku nastal pohyb.

22; Specialisté z FSB určili typ výbušniny, která se mohla nacházet na palubě A321, který havaroval na Sinaji.

23; Syrská armáda přešla do útoku na poslední opevněný bod islamistů v Latakíji. Prudké boje probíhaly na předměstí města Salma.

24; Saúdská Arábie vytvořila islámskou koalici z 34 zemí pro boj s terorismem. Spojeně velitelské operativní centrum bude mít sídlo v hlavním městě Saúdské Arábie Rijádu.

25; Buď jste s Ruskem nebo proti němu. Je na čase ukončit občanské spory a pochopit, že Rusko nemá povinnosti vůči nám, ale my vůči Rusku. Nebude-li Rusko, nebudeme ani my. Třetí krach státu za posledních sto let ruský národ už stěží přežije.

26; V Moskvě proběhly rozhovory mezi Kerrym a Lavrovem. Ústředním tématem rozhovorů ministrů zahraničí Ruska a USA byla situace v Sýrii. Po rozhovorech Sergeje Lavrova a Johna Kerryho přijal prezident Putin.
27; Ruské zařízení pro Mistraly dodali do Ruské federace za francouzské peníze. Ruské posádky připravené pro vrtulníkové lodě typu Mistral byly rozpuštěny a převeleny na jiná plavidla, sdělil zdroj.

28; Chodorkovskij se vyjádřil, kdo z ruské elity má rozum: Jsou to prý Alexej Kudrin, German Gref, Alexej Uljukajev a Elvira Nabiullina.

29; Ústavní soud Ruské federace bude prohlašovat za nevyplnitelná ta rozhodnutí mezinárodních soudů, která budou v rozporu s ruskou ústavou.

30; Turecko podstatně zvýšilo nákup ruského plynu. Navzdory prohlášením Turecka o připravenosti snížit závislost na ruském plynu roste ve čtvrtém čtvrtletí expert Gazpromu do této země až o jednu miliardu kubíků ve srovnání s obdobím říjen-listopad 2014.

31; Izolace se nezdařila: Kerry přijel do Ruska už na druhou návštěvu za poslední rok. Prezident Ruska Vladimir Putin se dnes setkal se státním tajemníkem USA Johnem Kerrym po jeho moskevských rozhovorech s minиstrem zahraničí Lavrovem.

32; Ukrajinská armáda ostřelovala z minometů pozice Národní policie Luganské republiky u Slavjanoserbska na sever od vesnice Krasnyj Liman.

33; Lech Wałęsa: Situace v Polsku spěje k občanské válce. Ústavu Polska porušil snad každý, kdo mohl.

34; Zakarpatsko je připraveno k vytvoření zvláštního maďarského okresu. V obci Janoši v Beregovském okrese se v jednací síni hotelového komplexu Helikon konalo zasedání obnoveného Spolku pohraničních samosprávných orgánů.

35; Žirinovský se zastal Michalkova a nazval hlasatele kanálu Matč TV Andronova zrádcem. Vladimir Žirinovskij požaduje, aby se do vysílání VGTRK vrátil autorský pořad Nikity Michalkova.

36; Náměstkyně ministra vnitra Avakova Zguladze byla přistižena na celnici s kufrem plným dolarů. Arsen Avakov a jeho gruzínská zástupkyně Eka Zguladze byli přistižení při rozkrádání milionů dolarů určených na reformu Ministerstva vnitra.

37; Ukrajinský politický cirkus: Gubernátor jednoho z regionů požaduje uvěznění premiéra a ministra vnitra. A oni na něj zase křičí „Pakuj se z Ukrajiny!“ A tohle všechno se nazývá „reformami“.

38; Obyvatelé Evropy a USA podporují vojenské akce Ruské federace v Sýrii. Podle výsledků průzkumu agentury „Spuntik.Mněnija“ (Sputnik – veřejné mínění) více než polovina obyvatel Německa (51%), 42% Britů a více než třetina Američanů (35%) podporují akce Ruské federace v Sýrii.

39; Ukrajinský špión vyfasoval jedenáct let v nápravném zařízení. Moskevský oblastní soud odsoudil k jedenácti letům přísného režimu občana Ukrajiny Valentina Vygovského.

40; Státní tajemník USA poděkoval Lavrovovi rusky. Státní tajemník USA na setkání s ministrem zahraničí Ruska vyjádřil naději, že setkání v Moskvě umožní dosáhnout pokroku v mnoha problémech. Na závěr uvítacího proslovu John Kerry vyslovil Lavrovovi poděkování ruským „spasibo“.

41; Turecko nemá mezi sousedy spojence. Incident v Egejském moři, kdy ruské hlídkové plavidlo dislokované nedaleko pobřeží Řecka bylo nuceno zahájit varovnou střelbu na tureckou rybářskou loď, která se těsně přiblížila, se vyčerpal.

42; Migrační krize v Evropě: Masový příliv lidí nelze zastavit. Ke konci prosince počet migrantů přicházejících do Evropy může dosáhnout jednoho milionu.

43; Putin podepsal zákon o snížení pokut pro kamioňáky. Jak předpokládá člen výboru Rady federace Anatolij Širokov, zmíněné opravy mohou podstatně snížit výši administrativních pokut pro nákladní vozy s povoleným nákladem přes 12 tun.

44; Rozsáhlý požár v Kyjevě: Obyvatele vystrašily chuchvalce černého kouře. Na internetu se objevily záběry velkého požáru, ke kterému došlo 15. prosince ráno v Kyjevě.

45; Saakašvili hraje va-bank. Boj gruzínského „Varjaga“ Saakašviliho a ukrajinských politických elit nabyl velmi nezdvořilých forem. Jak nyní „Micho“ odpoví?

46; Jsme připraveni k dokončení minského procesu, hlásí Chodakovskij. Podle názoru tajemníka Bezpečnostní rady Doněcké republiky jsou obě lidové republiky povinny nejen získat zpět své území, ale i osvobodit celou Ukrajinu od nacistů.

47; Ohnivá smyčka: Syrská armáda obklíčila teroristy v Salmě. Syrští domobranci vedou dělostřeleckou palbu na okraje Salmy, což je poslední opevněný bod teroristického uskupení Džabhat an-Nusrá v Latakíji. Boje probíhají už ve všech městských čtvrtích.

48; Saakašvili: Nedovolím, aby Jaceňuk a Avakaov vykrádali Ukrajinu. Na Ukraině probíhá krádež státních podniků, prohlásil Michail Saakašvili. V odpovědi jej ministr vnitra Avakov obvinil z korupce a zlodějně, a požaduje, aby politik opustil zemi.

49; Letadla syrských ozbrojených sil zlikvidovala kolonu nákladních aut jedoucích z Turecka. Minulý večer syrská rozvědka informovala, že 24 nákladních vozů překročilo syrsko-tureckou hranici a směřují k hlavnímu městu provincie.

50; AvtoVAZ zahájil sériovou výrobu nového automobilu Lada Xray. 6. listopadu podnik oficiálně představil vnější podobu svého nového městského crossoveru Lada Xray. Minimální cena automobilu může činit kolem 600 tisíc rublů.

51; V Stachanově se rozloučili s Pavlem Dremovem. Pavel byl skutečným patriotem svého města a Republiky. Dnes truchlí celé město. Je to skutečný hrdina, na kterého bude vzpomínat nejedna generace, říkali přítomní.

52; Gref: Bankovní systém Ruska přežije pád cen ropy na 35 dolarů. Cena ropy za barel ve výši 35 dolarů nebude pro Sberbanku ani bankovní systém Ruské federace nijak kritická, myslí si šéf Sberbanky German Gref.

53; Ukrajinské děti budou muset spolknout „dárek od agresora“. V Ivano-Frankovsku se rozhořel skandál: V novoročních dárkových balíčcích pro děti byly odhaleny bonbony vyrobené v Rusku...

54; V Nikolajevě opilí vojáci ukrajinské armády vyvolali spor: Jeden z vojáků se na taxikáře vrh s nožem.

55; Ozbrojenec Islámského státu utekl ze Sýrie do okolí Moskvy, aby si odpočinul od bojů. Vahida Saryjeva zadrželi v obci Istra a odsoudili ke čtyřem letům a dvěma měsícům v nápravném zařízení.

56; Biden pochválil turecká vojska za to, že přinášejí do Iráku mír. Viceprezident Joe Biden považuje redislokaci deseti vojenských automobilů za krok k normalizaci vztahů mezi sousedními státy.

57; Obyvatel Abakanu dokázal zvěčnit vypuštění pilotované kosmické lodi Sojuz z kosmodromu v Bajkonuru na pozadí noční oblohy.

58; Dokonce i v USA už začali chápat, že pouze konfederace zachrání Ukrajinu před úplným rozpadem, říká Pušilin. Ukrajinská ústava vyžaduje hluboké změny až do jejího úplného přepsání, myslí si šéf delegace Doněcké republiky v kontaktní skupině Denis Pušilin.

59; Ministerstvo dopravy Doněcké republiky oznámilo ukončení opravy dálnice z Doněcka na hranici Ruské federace. Práce na opravách silnice Doněck – Uspenka směrem k ruské hranici byly dokončeny. Zbývá už jen rozmístit dopravní značení, hlásí v tiskové službě ministerstva dopravy Doněcké republiky.

60; Porošenko se pochlubil úvěrem z Polska na jednu miliardu euro. Ukrajina a Polsko se domluvily na úvěru ve výši 1 miliardy euro. Oznámil to prezident Ukrajiny Petr Porošenko během společné konference prezidentů Polska a Ukrajiny.

61; Mladý Afghánec byl zabit na ubytovně pro běžence v Německu. Zločin byl spáchán ve městě Hassloch.

62; Kerryho návštěva je jen demonstrací ochoty USA domluvit se, říká Levičev. Návštěva Kerryho v Moskvě nepřinese konkrétní výsledky, myslí si místopředseda Státní dumy Nikolaj Levičev.

63 ;Výzkumníci hlásí zmizení dokumentů KGB v Lotyšsku. Příčina zmizení je v tom že dokumenty nejsou dostatečně pečlivě uloženy, prohlásili v komisi pro studium činnosti KGB v Lotyšsku.

64; Státní tajemník USA se prošel po Arbatu. Spolu s Kerrym se po centru prošli i velvyslanec USA v Rusku John Tefft a asistentka Victoria Nuland.

65; Polsko vyčlení pro Ukrajinu úvěr 100 milionů euro na zabezpečení hranice. Prostředky půjdou na zkvalitnění přechodů mezi Ukrajinou a Polskem a také na zdokonalení příhraniční infrastruktury, sdělil ukrajinský prezident Porošenko.

66; Jaresko: Německo vystupuje jako prostředník v rozhovorech o ukrajinském dluhu vůči Rusku. Německo pomáhá Ukrajině v rozhovorech ohledně restrukturalizaci dluhu ve výši 3 miliard dolarů, zdůraznila šéfka ukrajinského ministerstva financí Natalija Jaresko. Podle jejích slov se Ukrajina drží původního stanoviska ohledně tohoto dluhu.

67; Montserrat Caballé dostala trest za daňové machinace. Dvaaosmdesátiletá hvězda světové opery Montserrat Caballé byla odsouzena k šesti měsícům vězení za nezaplacen 500 tisíc euro na daních.

68; Západní média se obávají zbraně, kterou má Putin schovanou. Novináři Daily Mail provedly výzkum zvláštností chůze ruského lídra a dospěli k závěru, že může mít při sobě pistoli.

69; Zachar Prilepin byl na Facebooku zabanován kvůli citátu z Čechova. Americká sociální síť pokračuje v rušení účtů za pouhé slovo Chochol používané mimo jiné jako neuctivé označení pro Ukrajince.

70; Peskov k islámské koalici proti terorismu: Sjednocování úsilí je pozitivní. Rusko bude analyzovat cíle a sestavu členů islámské koalice vytvořené saúdskou Arábií, prohlásil Dmitrij Peskov.

71; Turci stahují vojska k syrské hranici a syrská armáda úporně bojuje s teroristy. Ve střední části země ozbrojenci na „vozících“ v noci zaútočili na kontrolní stanoviště národní domobrany v okolí pahorků Hazm-Hadát u obce Mchin.

72; Do budovy rumunského parlamentu pronikla tisícovka rozzuřených pastevců. Příčinou protestu byl zákon o omezení počtu psů, kteří mohou ochraňovat stáda.

73; Výbuch v Dněpropetrovsku: Pracovník „Nové pošty“ přišel do práce s granátem. Dnes, 15. prosince v Dněpropetrovsku kolem 11:30 hod v ulici Berezinskaja došlo k výbuchu v poštovním oddělení.

74; U Kyjeva obyvatel Lvovské oblasti střílel na školáky. Pracovníci policie operativně zadrželi podezřelého devatenáctiletého obyvatele Lvovské oblasti.

75; Lavrov obdaroval Kerryho Dědou Mrázem ze stromečku. Ministr zahraničí Sergej Lavrov daroval státnímu tajemníkovi USA Johnu Kerrymu figurku Dědy Mráze.

76; Syrská armáda zahájila provoz na odblokované letecké základně Kuweyris. Zdroje v armádě Syrské arabské republiky upřesňují, že první vrtulníky úspěšně přistávají na základně Kuweyris.

77; Ljaško jezdí na obrněném džípu za 350 tisíc dolarů. Radikální poslanec má exkluzivní obrněný automobil, který odolá i střelbě ze samopalu.

78; Ukrajinská armáda v Donbasu zahájila odminovávání „naslepo“. Pod vojáky i vojenskou technikou vybuchují miny, říká Basurin. Ukrajinská armáda v okupované zóně začala odminovávat koridory, které chce použít k útoku na Donbas.

79; Avakov pohrozil Saakašvilimu soudem a požaduje od ministerstva zveřejnění potyčky se Saakašvilim. Ministr vnitra Arsen Avakov pokračuje ve sporu s gubernátorem Oděské oblasti Michailem Saakašvilim, který začal 14. prosince večer.

80; V podvečer začalo setkání Putina s Lavrovem a Kerrym. Oba ministři zahraničí předtím uskutečnili společné rozhovory.

81; Kerry řekl Putinovi, že USA jsou vděčné Rusku za spolupráci. Státní tajemník USA John Kerry v rámci setkání s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem připomněl přínos ruské strany k řešení světových problémů.

82; V Los Angeles zavřeli všechny školy kvůli hrozbě teroristických činů. Rozhodnutí bylo přijato po nedávných útocích v Kalifornii.

83; Ministerstvo obrany Ruské federace přesunulo do Dušanbe motostřelecký pluk. Kuljabský motostřelecký pluk 201. ruské vojenské základny dislokované na území Tádžikistánu byl převelen do Dušanbe.

84; Vladimir Putin poradil Johnu Kerrymu, aby se vyspal. Prezident Ruska pochválil ruského a amerického ministra zahraničí za podrobné rozhovory.

85; Generální štáby Ruské federace a USA projednaly spolupráci ruského letectva s koalicí. Náčelník Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace a první náměstek ministra obrany armádní generál Valerij Gerasimov si vyměnil názory ohledně situace v Sýrii a součinnosti mezi ruským letectvem a koalicí.

86; Byly zveřejněny exkluzivní záběry z bojových zkoušek samohybného děla „Koalicija“.

87; Velká výsadková loď ruského námořnictva projel Bosporem v doprovodu turecké ponorky. Během průjezdu ruského plavidla přes průliv někteří vojáci beze zbraně fotili město Istanbul.

88; Dva podezřelí z výbuchu byli zadrženi v Petrohradě. Počátkem října došlo v Petrohradě k výbuchu neznámého výbušného zařízení, jehož následkem byla zraněna důchodkyně.

89; Hraniční policie Kosova přestala uznávat srbské doklady. Dříve Srbové žijící v regionu využívali staré doklady, které nyní Kosovo již nepovažuje za dostatečné pro doložení identity.

90; 15. prosince ve 20:33 došlo k úspěšnému spojení ruské vesmírné lodi Sojuz TMA-19M s modulem Rassvet ruského segmentu mezinárodní kosmické stanice.

91; Otázka ruského školáka zahnala Kerryho do slepé uličky. Státní tajemník USA se musel několikrát ptát, než pochopil otázku chlapce, který jej jen požádal, aby popřál něco ruskému národu.

92; Kvůli krádeži kabelu u Barcelony bylo postiženo 20 tisíc cestujících, kteří nemohli využít železnici kvůli tomu, že neznámí pachatelé ukradli kabel, který byl pod napětím.

93; Itálie zablokovala prodloužení sankcí kvůli „Severnímu proudu 2“. Itálie vystoupila proti automatickému prodloužení protiruských sankcí uvalených Evropskou unií o půl roku v souvislosti s německým postojem k plynovodu „Severní proud 2“.

94; Ruské letectvo zlikvidovalo v Sýrii za posledních 24 hodin více než 150 teroristů a také techniku teroristů.

95; Ukrajinská armáda ostřelovala severní okraje Doněcka. Ozbrojenci ukrajinských nacionalistických formací večer ostřelovali okolí Volvo-centra a obec Žabičevo na severním okraji hlavního města.

96; Kyjevští ozbrojenci ostřelovali severní okraje Gorlovky. Ukrajinští okupanti ostřelovali část sídliště Zajcevo na sever od Gorlovky.

97; Prezidenti Ukrajiny a Polska se vyjádřili proti plynovodu „Severní proud 2“. Petr Porošenko poděkoval prezidentu Polska za vypracování technicko-ekonomického zdůvodnění výstavby „interkonektoru“, který umožní transport plynu do Evropy.

98; Porošenko se zastal Saakašviliho. Prezident Ukrajiny komentoval skandál, ke kterému došlo 14. prosince na Národní radě pro reformy.

99; Kurs dolaru se vrátil pod 70 rublů v důsledku zotavení cen ropy. Po prudkém pádu ropy se ceny začínají stejně rychle vracet na původní hodnoty.

100; V Generálním štábu ruských ozbrojených sil byly hodnoceny výsledky ruské letecké skupiny v Sýrii od 30. září.

101; Zájemci o návrat do Luganské republiky musí vědět, že mají Vlast, říká Plotnickij. Obyvatelé Luganské oblasti, kteří opustili území Luganské republiky během válečných událostí a kteří se nyní chtějí vrátit zpět, musí vědět že mají svou Vlast, říká nejvyšší představitel Luganské republiky Igor Plotnickij.

102; Večer skončilo setkání Putina, Kerryho a Lavrova, které trvalo přes tři hodiny. Dříve se plánovalo, že setkání bude trvat jen hodinu.

103; Lavrov: Rusko a USA zkoordinovaly další kroky v boji proti terorismu. Moskva a Washington potvrdily dohody, kterých bylo dosaženo mezi představiteli armád Ruské federace a USA.

104; FSB vyslala plavidlo na ochranu objektů „Černomorněftěgazu“ před ukrajinskými plavidly. Pohraniční služba FSB na Krymu musela vyslat na žádost Černomorněftěgazu“ hlídkovou loď „Ametist“ na ochranu vrtných souprav před vojenskými loděmi Ukrajiny.

105; Ukrajina přestane existovat, pokud splní minské dohody, říká poslanec Anatolij Gricenko. Stane se to následkem přijetí zákona o zvláštním statusu Donbasu.

106; Kerry veřejně odmítl politiku izolace Ruska, říká Zacharova. Podle názoru oficiální představitelky ministerstva zahraničí Ruské federace Zacharovové k žádné izolaci nedošlo. USA se jen pokusily takovou situaci vytvořit.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 16.12.2015 – odpoledne a v podvečer:

1; Naše země potřebuje Pinocheta nebo Somosu. Šéf okupační administrativy zbytkové Luganské oblasti vyjmenoval své politické vzory. Georgij Tuka v interview pro ukrajinská média prohlásil, že Ukrajina potřebuje diktaturu.

2; Hlavní prohlášení k výsledkům setkání Putina, Lavrova a Kerryho v Moskvě. Státní tajemník USA John Kerry potvrdil prezidentovi Ruska Vladimiru Putinovi, že Washington je ochoten spolupracovat s Moskvou v zájmu porážky Islámského státu.

3; Otázka výměny premiéra Ukrajiny není na pořadu dne, zní společné prohlášení Porošenka, Jaceňuka a Grojsmana. Ve zveřejněném prohlášení se také poznamenává, že je potřeba postavit zájmy Ukrajiny nade vše, utlumit politické vášně a ukázat politickou kulturu důstojnou evropského státu.

4; Státní pohraniční služba Ukrajiny vypracovala plán návratu kontroly nad hranicí v Donbasu. V této otázce hodlá Státní pohraniční služba Ukrajiny těsně spolupracovat s SBU.

5; Pamětní deska na památku ruských novinářů byla odhalena v obci Metallist v Luganské republice. Pamětní deska Igora Korneljuka a Antona Vološina, kteří zahynuli v létě roku 2014, byla dnes slavnostně odhalena na budově střední školy na sídlišti Metallist.

6; Skandál v Žitomiru: Ve studentské jídelně prodávají balíčky s potravinami určenými pro vojáky ukrajinské armády. Policejní orgány zkoumají, jak se tyto balíčky ocitly v prodeji v jídelně místní školy.

7; Andrej Manojlo: Naše odpověď na akce Turecka v žádném případě nesmí být reciproční. Odpovídat na drobné provokace nelze v žádném případě. Je nutné odstranit příčiny těchto provokací.

8; V Doněcku byli zadrženi dva muži podezřelí ze série napadení žen. Pracovníci Proletarského policejního oddělení v Doněcku zadrželi dva už dříve trestané muže, kteří jsou podezřeli z řady loupežných přepadení obyvatelek města.

9; Na Ukrajině se začaly chrámy Kyjevského patriarchátu pronajímat pro světské akce. Krize a vysoké nájmy přinutily kněží tzv. Kyjevského patriarchátu“ hledat dodatečné příjmy. V Kyjevě jsou pravoslavné kostely pronajímány pro světské akce.

10; Válka v Sýrii: operace „Krytí“. Kreml nemůže vítat vytvoření koalice pod vedením Rijádu.

11; Až se USA vypořádají s Islámským státem, začnou pomáhat Svobodné syrské armádě v boji proti Ozbrojeným silám Sýrie, varuje politolog. Postoj USA je doposud nejasný, myslí si politolog. Podle jeho názoru mohou pomáhat Svobodné syrské armádě, protože vědí, že tam jsou všichni islamisté.

12; Trump podpořil myšlenku blokování řady segmentů internetu v zájmu boje proti Islámskému státu. Podle jeho tvrzení verbíři Islámského státu umějí zacházet s internetem lépe než americké tajné služby.

13; Si Ťin-pching: Nelze dopustit, aby se internet stal bojištěm. Všechny země světa, jak poznamenal předseda Čínské lidové republiky, mají zájem na bezpečném, stabilním a prosperujícím kybernetickém prostoru. Dodal, že státy musí společně bránit zločinům s využitím kybernetického prostoru.

14; Jeden člověk zahynul v důsledku havárie vrtulníku Mi-8 na Kamčatce. V nejbližší době bude upřesněno množství lidí, kteří byli zraněni.

15; USA musí s Ruskem mluvit z pozice síly, říká kandidátka na prezidenta USA. Nyní není doba na to, abychom mluvili s Ruskem na úrovni prezidentů, prohlásila v průběhu televizních debat kandidátka za republikánskou stranu Fiorina.

16; Sankce proti Turecku se mohou dotknout podnikání v hotelnictví. Sankce Ruské fedrace proti Turecku mohou být rozšířeny na hotelový byznys, zpracování dřeva, výcvik pilotů a na státní zakázky v jakémkoli odvětví.

17; Rusku se podařilo vrátit na špičku v hlubinném výzkumu. Pentagon má obavy ohledně ruského hlubinného výzkumného programu.

18; Medveděv: Rusko důsledně vystupuje za rovnoprávný přístup států k řízení sítě Internet. Dmitrij Medveděv zdůraznil, že žádná země dnes nemůže aspirovat na roli univerzálního regulátora globální sítě.

19; John Kerry nedostal v Moskvě to, co chtěl. Kerry se chtěl s Putinem setkat a domluvit se o něčem při osobním rozhovoru a obejít tak ministra zahraničí, ale bylo mu to taktně znemožněno.

20; Rusové necítí žádný nedostatek potravin v důsledku zavedeného embarga. 64 dotázaných Rusů zaznamenalo zvýšení podílu domácích potravin v obchodech, více než polovina si myslí, že za období platnosti embarga došlo v Rusku k rozvoji zemědělství.

21; Teroristé Islámského státu jezdí po Sýrii v autě instalatéra z USA. Na automobilu je napsáno jméno Američana a dokonce jeho telefonní číslo.

22; Uživatelé sociálních sítí se vysmáli Davidu Cameronovi za fotografii s televizorem, kde sleduje start dopravní vesmírné lodě Sojuz. Uživatelé mu připomněli jeho starou pikantní studentskou historku s prasečí hlavou.

23; Islámský stát chce získat přístup k ropným nalezištím mimo Sýrii, píší média. Členové teroristické organizace Islámský stát zkoumají naleziště ropy v Libyi a na území Sinajského poloostrova.

24; V roce 2016 dostanou ruští výsadkáři nákladní vozidlo „Tajfuňonok“ (LamAZ-53949), který je lehčí a menší než obrněný automobil „Tigr“. Je možné jej využít pro ochranu a doprovod kolon, sanitární přepravy, pro provádění inženýrského, radiačního, chemického a biologického průzkumu.

25; Marija Zacharova: John Kerry veřejně odmítl americkou politiku izolace Ruska.

26; Aksjonov: Během dvou let nebude Krym v ničem závislý na Ukrajině. Obyvatelé poloostrova jsou připraveni přetrpět obtíže, jen aby nemuseli o nic žádat Ukrajinu.

27; Rusko o 7 miliard snížilo investice do amerických státních obligací, sdělilo v úterý americké ministerstvo financí.

28; Hrozbu ukrajinské špionáže není nutno zveličovat, říká expert. V Moskvě skončil další proces ohledně špionáže ve prospěch Ukrajiny. Valentin Vygovskij byl odsouzen k 11 letům za to, že získával tajné informace a platil za ně pracovníkům ruských obranných podniků.

29; Bojová technika Německa je v tristním stavu, říká představitel německé armády. Stupeň bojové připravenosti německých letadel Eurofighter Typhon a C-160 Transall nepřesahuje 50%. K tomuto smutnému závěru dospěl generální inspektor bundeswehru.

30; Duda v Kyjevě: Polský prezident a nárazníková Ukrajina. Otázky bezpečnosti nutí Polsko kriticky vnímat přání Ukrajiny získat bezvízový styk s EU.

31; V Kongresu USA se domluvili na zrušení zákazu vývozu ropy ze země. Připomeňme, že zákaz dodávek surové ropy z USA za hranice je v právním systému USA zakotven už od roku 1975.

32; Rok poté: Centrální banka Ruska zachraňovala ekonomiku i rubl. Přesně před rokem – 16. prosince 2014 na vrcholu finanční krize Ruská centrální banka náhle zvýšila klíčovou sazbu z 10,5 na 17% p.a.

33; Postoj Ruska k ukrajinskému dluhu je neměnný. Jeho nezaplacení bude znamenat bankrot Ukrajiny a povede k tomu, že se Ruská federace obrátí na soud.

34; Šokující předpověď Saxo Banky: Ropa za 100 dolarů a růst rublu o 20%. OPEC v roce 2016 zaskočí trh neočekávaným snížením objemů těžby ropy, což vyvolá citelný růst cen. Rublu pomůže k posílení pomalé zvyšování sazeb Fedu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 16.12.2015 – večer:

1; Saúdové rozehráli nebezpečnou hru. Saúdská Arábie poskládala vlastní koalici pro boj s terorismem ze sunnitských států. Jen jestli se podaří, aby rodiče bojovali proti svým dětem...

2; Průzkum veřejného mínění: Většina Rusů podporuje potravinové protisankce Ruska. Zákaz dovozu potravin ze zemí, které se připojily k sankcím proti Rusku, stejně jako před rokem podporuje většina Rusů (v listopadu 2015 to bylo 73%, v srpnu 2014 to bylo 84%).

3; Asadova armáda získala kontrolu nad strategickou výšinou v provincii Latakíja, říká zdroj. Dobytí výšiny An-Núba umožní syrské armádě kontrolu města Salma a vést útok na Džabhat an-Nusrá ze tří stran.

4; Německo se zapojilo do vojenské operace v Sýrii. Němečtí vojáci zahájili misi na podporu protiteroristické operace v Sýrii. Oznámila to média s odvoláním na velení mise.

5; Italský premiér: Sankce proti Rusku budou brzy přehodnoceny. Premiér Itálie Matteo Rezi předpokládá, že sankce vůči Rusku budou přehodnoceny v nejbližších měsících.

6; Všichni členové EU souhlasí s prodloužením sankcí proti Ruské federaci, říká představitel EU. Všechny členské země EU souhlasí s nutností prodloužit ekonomické sankce proti Rusku o půl roku. Tato otázka se nemusí projednávat na summitu EU, prohlásil pro novináře vysoce postavený představitel Unie.

7; Nejvyšší představitel Krymu komentoval hrozby Kyjeva, že zlikviduje vrtné soupravy. Rusku nikdo nebude vyhrožovat vojenskou silou. Tím méně Ukrajina, to už je vyloženě směšné. Nechť si psi štěkají, karavana kráčí dál...

8; Zacharčenko: Topná krize v Doněcké republice bude vyřešena do konce roku. Opatření, která mají pokrýt poptávku po palivech, optimalizovat schéma nákupů a učinit přítrž spekulacím, se projeví už na přelomu roku.

9; Míra důvěry Rusů vůči televizním zprávám se snížila na polovinu. Většina Rusů (85%) získává informace o dění v zemi a ve světě z televize, ale jako zdroj informací u nich toto médium vyvolává rostoucí nedůvěru.

10; Zacharova: Kontaktní skupina se domluvila na úplném přerušení palby v Donbasu o Vánocích a na Nový rok. Dne 15. prosince byl schválen návrh na úplné přerušení palby během Vánoc a Nového roku, prohlásila oficiální představitelka ministerstva zahraničí Ruské federace.

11; Na rozdíl od Kučmy a Janukoviče Porošenko nestihne dojet na letiště, vyhrožuje Pravý sektor prezidentovi Ukrajiny. V radikálním uskupení Pravý sektor ostře zareagovali na včerejší společné prohlášení Porošenka, Jaceňuka a Grojsmana.

12; Objem operací banky VTB v jüanech v roce 2015 se zvýšil o více než 250% a překročil 120 miliard jüanů.

13; Kyjev pokračuje v obsazování obcí v „neutrální zóně v Donbasu, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinští ozbrojenci vyvěsili nacionalistickou vlajku nad budovou Trojické obecní rady, řekl Eduard Basurin.

14; Stíhačky Su-25 trénují na Dálném Východě raketové útoky. Bylo zveřejněno působivé video.

15; Ukrajinská armáda přesunula k frontové linii více než 60 Gradů, houfnic a obrněné techniky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. V okolí Avdějevky byl zaznamenání příjezd 40 tanků, šesti obrněných transportérů, třinácti houfnic D-30 a 350 vojáků, řekl Eduard Basurin s odvoláním na informace rozvědky.

16; Vývojáři nejnovější verze samohybného děla 2S35 „Koalicija“ předvedli novinářům své dílo.

17; Google prozradil, co Rusové nejčastěji hledali na internetu v roce 2015. Letos se hledalo to nejsenzačnější, nejsměšnější, nejkomentovanější a nejhodnotnější. Ale také to, co působí děs.

18; Jaceňuk: Do měsíce přeruší Ukrajina obchod s Krymem. Vláda Ukrajiny ve středu přijme rozhodnutí o zákazu obchodu s Krymem. Platit začne o 30 dní později.

19; The Telegraph podezírá Putina z nesmrtelnosti. Britský list se vážně zaobírá tím, proč na sto let starých fotografiích je možné zaznamenat dvojníky ruského lídra.

20; Turecký poslanec je obviňován z vlastizrady po interview pro RT. Poslanec za Republikánskou stranu řekl novinářům o tom, že v roce 2013 z území Turecka byl ozbrojencům Islámského státu dodán sarin, který se používá k výrobě chemických zbraní.

21; Obchodníci očekávají oslabení dolaru. Do rozhodnutí Fedu o sazbách zůstává pár hodin a měnoví obchodníci se připravují na opakování situace z let 2004, 1999, a 1994, kdy zpřísnění monetární politiky USA vedlo k oslabení dolaru.

22; Ankara zadržela více než 20 ruských plavidel v Černém moři. Turecká pobřežní ochrana zadržuje dopravní prostředky ve svých přístavech.

23; V Sýrii byly odhaleny důkazy pro tureckou podporu teroristům. Zbraně a potravinové balíčky vyrobené v Turecku se objevují na pozicích teroristů po celé délce fronty v severní Sýrii.

24; S plynem to bude horší než s ropou, říkají američtí experti. Američtí experti s obavami komentují trh se stlačeným plynem a předpovídají, že situace zde bude horší než na ropném trhu.

25; Avakov zveřejnil video zachycující jeho potyčku se Saakašvilim, kde si každý může sám udělat obrázek o „úrovni“ současné ukrajinské politické reprezentace (a Saakašviliho zvláště).

26; Sergej Šojgu: Jaderné síly Ruska jsou v bojové pohotovosti a zajišťují bezpečnost země, ujistil ministr obrany Ruské federace.

27; Zacharčenko: Úřady Doněcké republiky zavedly zesílenou ochranu objektů státního zásobování. Kvůli předcházení diverzím se nyní všechny objekty státního zásobování nacházejí pod zesílenou ochranou, prohlásil šéf Republiky.

28; Evropská unie vylekala USA možností zavést vízový režim. Úřady Evropské unie mohou zavést víza pro americké občany v případě omezení ze strany USA ve vstupu pro některé kategorie občanů EU do USA.

29; Protivzdušná obrana USA nemůže odolat případnému masivnímu úderu ze strany Ruska. Prohlásil to velitel Strategických raketových vojsk Ruské federace generálplukovník Sergej Karakajev.

30; Za účelem přerušení zdrojů financování teroristů Vojenské letectvo Ruské federace zlikvidovalo v Sýrii kolonu cisteren teroristů a 94 přečerpávacích stanic s palivem.

31; Bloomberg: Turecko chce obnovit dodávky plynu z Izraele. Rozhovory mezi Izraelem a Tureckem získaly nový impuls v souvislosti se snahou Turecka snížit svou závislost na ruském plynu, píše Bloomberg s odvoláním na zdroj v turecké vládě.

32; Rusko dopravilo na Krym jaderné zbraně, tvrdí Džemilev. Šéf krymskotatarských extremistů a poslanec Ukrajinské Nejvyšší rady Mustafa Džemilev v interview pro Ukrajinská média prohlásil, že Rusko rozmístilo na Krymu jaderné zbraně.

33; V roce 2016 bude přezbrojeno pět pluků raketových vojsk ruských ozbrojených sil vybaveno systémem Jars, který si snadno poradí s protivzdušnou obranou USA.

34; Naftogaz se bude soudit s Ruskem kvůli ztrátě aktiv na Krymu. Společnost Naftogaz Ukrajiny se bude domáhat u mezinárodních soudů náhrady škody vzniklé ztrátou aktiv na Krymu a požadovat jejich vrácení, praví se v prohlášení společnosti.

35; Ruské vojenské letectvo zlikvidovalo základny teroristů Islámského státu v provinciích Homs a Idlíb. V okolí obce El-Karateyn v provincii Homs byly zlikvidovány objekty teroristů přímým zásahem leteckých bomb, oznámil představitel ministerstva obrany Ruska.

36; Vláda Ukrajiny se rozhodla blokovat dodávky potravin na Krym. Ukrajina za posledních osmnáct měsíců nejdříve přerušila dodávku pitné vody z Dněpru, potom zastavila autobusové a železniční spojení. Nyní se rozhodla blokovat dodávky potravin.

37; Toto je naše země a my ji očistíme od zlodějů: Saakašvili komentoval video zachycující konflikt s Avakovem.

38; Ministerstvo financí: Na mimosoudní urovnání ukrajinského dluhu vůči Rusku už není dost času. Rusko je přístupné k mimosoudnímu vyrovnání problému dluhu Ukrajiny ve výši tří miliard dolarů ale technicky to už není možné, prohlásil pro novináře ministr financí Ruské federace Anton Siluanov.

39; Expremiér Ukrajiny komentoval konflikt Avakova se Saakašvilim: Nic jiného než horda banditů. Je přesvědčen, že chování jednotlivců v nejvyšších patrech moci jen ukazuje agónii režimu jako celku.

40; V centru Moskvy neznámý pachatel z automobilu zastřelil muže. Neznámý muž v černém automobilu zahraniční značky zahájil střelbu na obyvatele města (Muchtar M.), který v důsledku utrpěných zranění zemřel.

41; Více než polovina Němců se bojí o svou budoucnost. Podle údajů sociologického výzkumu má více než polovina Němců obavy o svou osobní budoucnost a obávají se i zhoršení vnitropolitické a ekonomické situace v Německu v roce 2016.

42; Makedonie může po 24 letech sporů s Řeckem změnit svůj název. V hlavním městě Makedonie Skoplje oznámili připravenost ke změně názvu země, o který se Makedonie a Řecko hádaly 24 let.

43; Tkačov doufá, že potraviny v Rusku do Nového roku zdraží jen nepatrně. Už byl zaregistrován drobný skok cen o jedno až dvě procenta, prohlásil ministr zemědělství. Podle jeho slov je to důsledek tržních vztahů a neexistují instrumenty, které by mohly do Nového roku ceny zafixovat.

44; Sedm lidí zahynulo při výbuchu v restauraci na východě Číny. K výbuchu došlo v kuchyni restaurace kolem 18:30 místního času.

45; Kreml popřel zprávy o setkání Putina s íránským generálem Sulejmáním. Předtím agentura FARS s odvoláním na zdroje sdělila, že během prosincového setkání se projednávaly konkrétně situace v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libanonu.

46; Šojgu řekl poslancům s plánech dojít až k Eufratu v Sýrii. Časové termíny syrské operace nejsou určeny, ale Rusko zvažuje variantu „dojít až k Eurfatu“. Prohlásil to ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu dnes ve Státní dumě. Možnost pozemní operace se vylučuje.

47; V Iráku bylo jako rukojmí vzato 26 Katarských „poddaných“ včetně pravděpodobných členů královské rodiny. Gubernátor irácké provincie sdělil, že Katařané přijeli do Iráku na lov a byli uneseni neznámými ozbrojenci.

48; Barbarská děla teroristů boří domy. Syrští teroristé natočili na kameru ostřelování z „Pekelného ohně“ – barbarských děl moždířového typu.

49; Teroristé Islámského státu vyhlásili Obamu za svého Chalífa. Teroristé vyjádřili vděčnost americkému prezidentovi za to, že je zbavil Muammara Kaddáfího a dal jim zbraně.

50; Kadyrov označil fámy o atentátu na svou osobu za tureckou dezinformaci.

51; Konflikt Avakova a Saakašviliho ukázal rozkol ve vládnoucí juntě na Ukrajině. Na zasedání národní rady pro reformu se Avakov rozhodl zjistit, proč Saakašvlili komunikoval s ruským oligarchou z „Uralchimu“, načež gubernátor propadl hysterii a začal řvát a obviňovat celou vládu z korupce.

52; Rusko od 1. ledna pozastavuje volný obchod s Ukrajinou. Příslušný výnos podepsal prezident Ruska Vladimir Putin. Ministerstvo pro hospodářský rozvoj vysvětlilo důsledky tohoto výnosu po jeho vstupu v platnost.

53; Experti: Finanční situace v Saúdské Arábii je takřka krizová. Vytvoření koalice proti teroristům vedené Saúdskou Arábií upevní její status lídra v regionu, ale nízké ceny ropy, válka v Jemenu a účast na konfliktu v Sýrii pustoší rezervy Rijádu, myslí si analytici.

54; Muž zabitý v centru Moskvy byl synovcem bývalého premiéra Dagestánu. Muchtara M zastřelili neznámí pachatelé a zmizeli v neidentifikovaném voze zahraniční značky.

55; Ve stopách Třetí říše: Kyjevský soud zakázal činnost Komunistické strany Ukrajiny. Skončilo projednávání podání ministerstva spravedlnosti Ukrajiny ohledně Komunistické strany o zákazu její činnosti. Návrh ministerstva byl schválen v plné šíři.

56; USA stáhly z vojenské základny v Turecku 12 stíhaček F-15. Letadla byla přesunuta na základnu İncirlik v listopadu kvůli zajištění bezpečnosti během summitu G-20.

57; Ruská federace zruší cla na zemědělskou produkci z Íránu. Rusko může snížit nebo úplně zrušit importní cla na zemědělskou produkci z Íránu. Sdělil to ministr zemědělství Ruské federace Alexej Uljukajev.

58; Dmitrij Peskov: Několik novinářů neprošlo akreditací na tiskovou konferenci Vladimira Putina, která se bude konat v poledne 17. prosince, sdělil tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

59; Ozbrojenci Islámského státu zaútočili na tureckou základnu Bašika v severním Iráku. Jsou oběti na životech.

60; Gubernátor Sevastopolu: Blokáda dodávek zboží a služeb z Ukrajiny nám nezpůsobí žádné potíže. Nedostatkem Krym rozhodně trpět nebude.

61; Federální rezervní systém USA schválil historické rozhodnutí a poprvé od roku 2006 zvýšil základní procentní sazbu na 0,5%.

62; Jsou na tom hůř než bezdomovci. Šokující reportáž ukrajinského bloggera a aktivisty Majdanu „Zloj Odessit“ o životě námořní pěchoty u Oděsy.

63; Čína si pozvala amerického velvyslance kvůli podání vysvětlení ohledně Taiwanu.

64; Ukrajina splnila podmínky pro zrušení víz do EU, říká Porošenko. Ukrajina nyní očekává zavedení bezvízového styku pro občany země v roce 2016, prohlásil ukrajinský prezident.

65; Co by mělo Rusko udělat v podmínkách nízkých cen ropy? Ceny ropy pokračují v pádu. Barel za 40 dolarů definitivně pohřbil iluze vlády, že se vše vrátí k normálu.

66; Timošenková o Jaceňukovi: Nemá všech pět pohromadě. Podle jejího názoru by měl být volán k trestní odpovědnosti.

67; Jak se rozhodnutí amerického Fedu odrazí na globální ekonomice? Dlouho experti prohlašovali, že zvýšení sazby vyvolá kolaps na světových fondových trzích a země s rozvíjející se ekonomikou budou čelit kolosálnímu odlivu kapitálu.

68; V Čínském městě Čcheng-tu je polovina zahraničních modelek z Ukrajiny. Odborník to vysvětluje příznivými „přírodními parametry“ Ukrajinek, které jim zajišťují popularitu.

69; Premiéra Španělska zmlátili během procházky. Zpočátku muž porosil Mariana Rajoye aby se s ním vyfotografoval, poté hlavu státu uhodil do obličeje.

70; Saakašvili zahájil frontální útok na vládu a obvinil Jaceňuka z krádeže vítězství na Majdanu. Skandální gruzínský politik se takto vyjádřil ve svém vystoupení v televizní show Šustěr-LIVE.

71; Gruzínští žoldnéři vyhrožují Avakovovi. Podle jejich slov Avakov tím, že označil Saakašviliho za „přivandrovalého gastarbeitera“ (гастролер), urazil celou Gruzii.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 17.12.2015:

1; USA vyzvaly Turecko, aby stáhlo svá vojska z Iráku. Viceprezident USA Joe Biden vyzval tureckou vládu, aby stáhla svá vojska z Iráku.

2; V Kyjevě rodiče dětí nemocných cystickou fibrózou požadovali pomoc od Porošenka. Demonstranti před budovou administrativy prezidenta Ukrajiny si stěžovali, že ve státním rozpočtu na rok 2016 je počítáno na podporu nemocných cystickou fibrózou dvakrát méně,než je potřeba.

3; Rada ředitelů MMF uznala dluh Ukrajiny vůči Rusku za státní dluh. Rozhodnutí Rady automaticky a bez námitek vstoupilo v platnost ve středu večer po ukončení pracovního dne ve Washingtonu, kde sídlí štáb organizace.

4; Islámský stát mění trasu dodávek ropy. Dvojitá hra USA povzbuzuje energetickou expanzi teroristické internacionály.

5; Ukrajina vydírá krví. Co stojí za přesouvání vojsk na Donbas a za prohlášeními Kyjeva o brzkém dobytí hranice?

6; Proč si Turci vymysleli mimořádné ropné bohatství Krymu: Dnes Turecko bude podporovat jakýkoli dodatečný tlak na Rusko.

7; Tuto cestu mi rozmlouvali i moji nejbližší. Luganská básnířka se vyjádřila k Evropským debatám v Charkově. Jako první z představitelů Republik otevřeně přijela na Ukrajinu a vystoupila v debatách se svými oponenty.

8; Čína má v úmyslu zavést sankce proti jednotlivých americkým společnostem. Mluví se o tom na oficiální úrovni.

9; Státní zaměstnanci na Ukrajině: Máme mizerné příjmy, je potřeba je zvýšit nejméně na dvojnásobek. Takhle se u nás nic nezmění: těch 150 či 200 hřiven okamžitě spolkne inflace.

10; Šéf Pentagonu využil osobní poštu pro pracovní účely. Jak dlouho se tak dělo, není známo. Oficiální představitel ministra obrany prohlásil, že Ashton Carter neměl pravdu. Nakonec šéf obranného úřadu využívání osobní poštovní schránky ukončil.

11; Zachar Prilepin o ideologii Donbasu: Donbas má široké perspektivy a jeho lídry situace nutí kvůli zajištění suverenity budovat určitý typ státu.

12; Dnes proběhla každoroční velká tisková konference Vladimira Putina. Už jedenáctá v pořadí.

13; Čínská centrální banka snížila kurs jüanu na minimální hodnotu za poslední 4,5 roku, tj. na hodnotu 6,4757. Je to nejnižší ukazatel od června 2011.

14; Cílem ukrajinského státu je co nejvíce poškodit vlastní lid, říká ukrajinský ekonom. Nepřeje-li si ukrajinská vláda fungovat v zájmu lidu Ukrajiny, vede to k tomu, že země přichází o svého hlavního obchodního partnera. Tento názor vyslovil ekonom Alexandr Dudčak.

15; Humanitární konvoje ministerstva pro mimořádné situace Ruské federace dopravil do Doněcké republiky v období od března do prosince více než 230 tun léků, sdělili dnes v tiskové službě ministerstva zdravotnictví Doněcké republiky.

16; Praxe náhlých prověrek vojsk Východního vojenského okruhu bude pokračovat i po celý rok 2016. V tomto roce bylo provedeno více než tisíc nenadálých kontrol bojové připravenosti na různých úrovních.

17; Peskov: Ve světě probíhá velká informační válka. Jediným prostředkem obrany se může stát aktivní informační linie nasměrovaná na zprostředkování svého pohledu světovému společenství, myslí si tiskový tajemník prezidenta Ruské federace.

18; Analytici definovali místo Ruského světa ve světové vědě. Vědci oceňují i vliv Dostojevského, Tolstého a Puškina.

19; Ahmet Davutoğlu tvá na nutnosti vojenské přítomnosti Turecka v Iráku. Dělostřelecké ostřelování tureckého vojenského tábora Bašika v Iráku ozbrojenci Islámského státu dokazuje nutnost přítomnosti tureckých ozbrojených sil v regionu, zdůraznil premiér.

20; Ve Francii postupně ruší promítání filmu „Krym. Cesta do vlasti“. Úřady Štrasburku, Nice, Cannes a Bordeaux zakázaly promítání snímku organizované Gosfilmofondem.

21; Devět z šestadvaceti poddaných Kataru, kteří byli uneseni jako rukojmí v Iráku, bylo osvobozeno. O osudu ostatních zajatců zatím nejsou informace.

22; Přírodní potraviny budou odděleny od ostatních. Co znemožňuje osvobodit trh od chemie ve prospěch přírodních produktů, pokud je po nich poptávka?

23; 47. ruský humanitární konvoj dodal na Donbas novoroční dárky. Humanitární náklad z Ruska dorazil do Doněcké republiky a vykládá se. Součástí nákladu jsou potraviny, léky, zdravotnické zařízení, učebnice, ale také novoroční dárky pro děti.

24; Princip nevratnosti: Dnes je právě v raketových vojskách zvláštního určení soustředěno kolem dvou třetin jaderných hlavic. Přitom více než 95% odpalovacích zařízení je připraveno k bojovému použití.

25; Děda Mráz proti vandalům: Jedle v Rostově na Donu musely být ochráněny před nezákonným kácením ostnatým drátem. Na jedlích Botanické zahrady Jižní federální univerzity v Rostově na Donu se objevily girlandy z ostnatého drátu a další kreativní ozdoby.

26; Peskov slíbil Putinovu detailní odpověď na otázku o systému Platon (dálková kamionová doprava) v rámci tradiční tiskové konference včetně vyřešení otázky, komu systém vlastně patří.

27; Putin předložil do Státní dumy návrh na pozastavení dohody o zóně svobodného obchodu s Ukrajinou. Podle slov prvního místopředsedy Státní dumy Ivana Melnikova bude návrh zákona o pozastavení účinnosti smlouvy o zóně volného obchodu s Ukrajinou projednán 22. prosince.

28; Co znamená zvýšení sazby Fedu pro rubl? Federální rezervní systém se konečně rozhodl zvýšit sazbu. Na tento krok se připravovali natolik pečlivě, že to nakonec nevyvolalo žádné prudké pohyby na trhu. O to menší budou ve střednědobé perspektivě.

29; Třetina Rusů považuje opatření proti Turecku za nedostatečné, říkají výsledky průzkumu. Polovina občanů Ruské federace označuje odvetná opatření proti Turecku za zcela přiměřené a nevyžadující žádné zesílení či změkčení. Pro pozastavení bezvízového styku s Tureckem se vyslovilo 84% respondentů.

30; USA poslaly syrské opozici dodávku munice. Dodávka byla uskutečněna pozemní cestou v předvečer možného útoku opozice na město Eš-Šadáda na severovýchodě země, které je v rukou Islámského státu a má strategický význam.

31; Budování občanské společnosti často vede k občanské válce. Publicista Vladimir Rogov vypráví o technologiích Majdanu, o tom, jak vypadal ukrajinský převrat z mocenských pozic a proč by se Rusové neměli bát ukrajinského scénáře.

23; Huffington Post vysvětlil, proč se Kongres USA bojí vyhlásit válku Islámskému státu. USA se už dávno účastní vojenské operace proti Islámskému státu, ale přijímat rozhodnutí o novém zákoně autorizujícím vojenské akce země proti Islámskému státu se kongresmani bojí.

24; Puškov ironicky: MMF se tak vylekal sporu Saakašviliho s Avakovem, že uznal dluh Ukrajiny vůči Rusku.

25; Dnes se konala velká každoroční tisková konference ruského prezidenta. Dialog Vladimira Putina s novináři trval tři hodiny a osm minut. Na hlavu státu se stihlo obrátit 32 novinářů.

26; Porošenko na své stránce poblahopřál římskému papeži k osmdesátinám o rok dříve.

27; Putin odpověděl anekdotou na otázku o termínu vybřednutí z krize. První otázka na ruského prezidenta v rámci velké tiskové konference se týkala výhledu na ukončení krize.

28; Express: Velká Británie by se měla u Ruska inspirovat, jak se vypořádat s teroristy. Britské tajné služby předvedly krajní nekompetentnost,když místním extremistům dovolily bez překážek opouštět území Velké Británie a připojovat se k islamistickým skupinám na Blízkém Východě, píše list.

29; Putin o sestřeleném Su-24: Je možné, že se někdo v tureckém vedení rozhodl zalézt ještě hlouběji do amerického zadku. Nevím ale, jestli to mají Američané zapotřebí, upřesnil ruský prezident.

30; Indie se rozhodla koupit od Ruska pět komplexů S-400. Výbor pro vojenské nákupy v Indii na svém zasedání schválil nákup pěti komplexů S-400 od Ruska. Celková hodnota zakázky bude činit zhruba 390 miliard rupií, což je zhruba 5,8 miliard dolarů.

31; Putin na tiskové konferenci: Peníze ze systému Platon nejdou do soukromých rukou. Dodal ale, že vláda systém ještě v některých detailech dopracuje.

32; Prohlášení Kyjeva o zadržení bojovníka Luganské republiky je jen další dezinformací, říká Národní policie.

33; Vladimir Putin: Moje dcery studovaly výhradně na ruských vysokých školách. Jsem na ně hrdý. Tím odmítl informace, že Jekatěrina Tichonova, která pracuje pro Fond při Moskevské státní univerzitě je Putinovou dcerou.

34; Drahý dolar: Kdo tu vyvolává měnovou válku? Federální rezervní systém USA sází na postupné posilování dolaru, aby zkrotily Čínu a oslabily země OPEC.

35; Oficiální představitelka ministerstva zahraničí Ruské federace Marija Zacharova komentovala na svém Facebooku slova ruského prezidenta o ruské vojenské základně v Sýrii. Doslova uvádí, je jí líto chlapců v Pentagonu.

36; Sberbanka odstranila technické problémy s internetovými platbami, které vznikly ve čtvrtek ráno.

37; Prezident Vladimir Putin na své tiskové konferenci komentoval situaci kolem výstavby plynovodu Jižní proud slovy: Když nechtějí, tak nic nebude...

38; Putin: Rusko je připraveno k obnovení vztahů s Gruzií. Může jít i o zrušení vízového režimu, zdůraznil ruský prezident. Rusko vnímá pozitivní signály vycházející od současného gruzínského vedení a vítá je.

39; Čína vyčlenila deset miliard jüanů na záchranu banky VEB (Vněšekonombank), který se nachází na hraně bankrotu kvůli dluhům v zahraničních měnách. Připojili se i čínští investoři.

40; Dvě družice systému Galileo se oddělily od ruského Sojuzu ST. Dvě družice navigačního systému se stanou jedenáctou a dvanáctou družicí vypuštěnou na oběžnou dráhu v rámci projektu Galileo.

41; K budově Nejvyšší rady Ukrajiny přinesli kravské hlavy. Na některých kravských hlavách byly vyvěšeny portréty ukrajinských politiků.

42; Naftogaz se neobrátil na Gazprom ohledně cen na 1. čtvrtletí, říká Miller. Rozhodnutí o poskytnutí slevy na plyn pro Ukrajinu přijímá vláda Ruské federace na základě žádosti Gazpromu, která následuje po dopisu na jeho adresu od Naftogazu. Dosud takový dopis nepřišel, prohlásil předseda představenstva Gazpromu.

43; Stachanov je ostřelován ukrajinskou armádou. Bylo zaregistrováno několik výbuchů min a střel.

44; Od února se více než tři tisíce obyvatel vrátilo do Uglegorska v Dobnasu. Obyvatelstvo Uglegorska na severu Doněcké republiky po únorových bojích se zvýšilo o tři a půl tisíce obyvatel.

45; Rusko bude pokračovat v rozvoji základny svého námořnictva v Sevastopolu. Vladimir Putin ale považuje za nesprávné, pokud by se Sevastopol rozvíjel výhradně jen jako základna pro flotilu.

46; Při výstavbě mostu na Krym se nezapomíná ani na ekologii. Vědci studují stav půdy, vody i vzduchu. Specialisté z vědeckovýzkumných ústavů provádějí odběr a rozbor vzorků půdy, vody a vzduchu na březích a ve vodách Kerčské úžiny.

47; Čína potvrdila plán na položení jedné linie plynovodu „Síla Sibiře – 2“. V Pekingu proběhlo ve čtvrtek setkání předsedy představenstva Gazpromu Alexeje Millera a předsedy rady ředitelů CNPS Van Ilinga. Společnosti zvažují možnost vytvoření i druhé větve.

48; Výbuch zařízení pro rozhlasové a televizní vysílání v Roveňkách v Luganské republice byl teroristický čin naplánovaný Kyjevem, hlásí ministerstvo pro státní bezpečnost Luganské republiky.

49; Ukrajina od 16. ledna zastavuje dodávky většiny zboží na Krym. Omezení obratu zboží se týká prací, služeb a zboží. Výjimku tvoří pouze sociálně důležité potraviny, kam patří chléb, mléko, těstoviny a sádlo.

50; Kyjev je připraven k rozhovorům s Moskvou ohledně dluhu. Rada ředitelů MMF uznal tři miliardy poskytnuté v prosinci 2013 za státní dluh Ukrajiny.

51; Senátor Sablin: Ukrajina je říší bezzákonnosti. Uděláme všechno pro to, abychom vytáhli Žeňu Mefedova z oděské kobky. To, co se děje v posledních letech na Ukrajině je prostě politické, banditské, právní šílenství. Oděská tragédie nikdy nebude zapomenuta ani odpuštěna.

52; Avakov hájí Saakašviliho před Putinem: „Obejdeme si bez upířích rad“. Ukrajinský ministr vnitra podrážděně reagoval na prohlášení prezidenta Putina o tom, že jmenování Saakašviliho gubernátorem Oděsy bylo plivnutí do tváře ukrajinskému národu.

53; Prudký pokles objemu maloobchodu na Ukrajině potvrzuje zchudnutí národa, říká expert. Výrazné snížení obratu maloobchodu na Ukrajině v období ledna až listopadu 2015 se stalo jen dalším svědectvím poklesu životní úrovně ukrajinského lidu.

54; Putin: Doba pro zvýšení věku odchodu do důchodu ještě nenastala. Zvyšovat důchodový věk bude časem nutné, ale toto rozhodnutí musí být přijato v pravý čas.

55; Ozbrojenci Islámského státu v Libyi se zmocnili chemických zbraní. Teroristé odvážejí nervově paralytický plyn Sarin z pustých oblastí na jihu Libye a v obrovských množstvích je převážejí na sever, říká Kaddáfího bratr.

56; Gorbačov je (už oficiálně) oficiálně podezírán z vlastizrady. Generální prokuratura již obdržela požadavek, aby prověřila obsah rozhovorů mezi nejvyššími funkcionáři SSSR a prezidentem USA.

57; Putin: Trump je talentovaný člověk, absolutní jednička v prezidentské kampani. Ruský prezident přivítal jeho prohlášení ohledně vztahů s Ruskem.

58; Erdoğan obvinil poslance tureckého parlamentu ze zrady. Předtím poslanec za opoziční Národně-republikánskou stranu Eren Erdem prohlásil, že ozbrojenci Islámského státu v Sýrii dostali z Turecka jedovatý plyn sarin.

59; Speciální operace v Mariupolu: Karatelé odzbrojují karatele. Jednotky zvláštního nasazení a policie obklíčily budovu kolejí v Mariupolu a probíhá operace zaměřená na zabavování zbraní příslušníkům jedné z jednotek, které bojovaly na straně kyjevské moci.

60; Ukrajinští pohraničníci nepouštějí zpět na Krym děti, které se narodily po referendu. Cílem těchto akcí je přinutit obyvatele Krymu obracet se na migrační službu Ukrajiny se žádostí o vystavení ukrajinského dokladu o narození, prohlásili na ministerstvu informací Republiky Krym.

61; Ukrajina obnovila ostřelování severního předměstí Doněcka. Ozbrojenci z ukrajinských nacionalistických formací ostřelovali obec Spartak poblíž Doněckého letiště.

62; Kyjev nemá na vybranou: Jen bankrot a soud v Londýně. Rada ředitelů MMF schválil rozhodnutí, které bylo předem jasné: Dluh Ukrajiny vůči Rusku v rozsahu 3 miliard dolarů je oficiální (státní) a nikoli komerční. Do 20. prosince musí být peníze vyplaceny.

63; Šéfka MMF Christine Lagarde stane před soudem ve Francii pro podvod ve věci milionáře Bernarda Tapie, píší média.

64; Putin odpověděl ukrajinskému novináři na provokativní otázky o údajné přítomnosti ruských vojsk v Donbasu. Zdůraznil rozdíl mezi ruskými jednotlivci bojujícími v Donbasu a přítomností ruské pravidelné armády, dále se zmínil o principech výměny zajatců.

65; Nejvyšší představitel Čečny Ramzan Kadyrov je přesvědčen, že prezident Ruska Vladimir Putin svými odpověďmi během své tiskové konference ukázal, že je nejsilnějším politikem a lídrem ze všech současných státních činitelů.

66; Estonští vojáci prohlašují, že letadlo ruského letectva narušilo hranice země. Hlavní štáb estonských ozbrojených sil prohlašuje, že ruské letadlo An-72 ve čtvrtek narušilo vzdušný prostor země.

67; Mezinárodní rezervy Ruské federace vzrostly za poslední týden o 6,8 miliardy dolarů a ke dni 11.12.2015 činily 371,2 miliardy dolarů, sdělila Ruská centrální banka.

68; V Kyjevě žaluje milice policii. Kyjevské odbory atestovaných pracovníků ministerstva vnitra zažaloval národní policii kvůli procesu přeatestování.

69; Christine Lagarde bude nadále řídit MMF nehledě na soudní proces. Členové rady ředitelů Mezinárodního měnového fondu vyjadřují přesvědčení, že výkonná ředitelka Fondu Christine Lagarde může efektivně plnit své povinnosti.

70; V Nizozemsku byli zatčeni a uvězněni účastníci protestů proti přijímání běženců. Ministr státní bezpečnosti Nizozemska označil počínání demonstrantů za nepřijatelné.

71; Čína otevřela svůj trh pro pšenici, kukuřici, rýži, sóju a řepku z Ruské federace. Šéf Rosselchoznadzoru Sergej Dankvert podepsal ve čtvrtek dva protokoly o fytosanitárních požadavcích na ruské zemědělské komodity pro dodávky do Číny.

72; Ukrajina přiznala neschopnost zaplatit dluh vůči Rusku. Ukrajina nedokáže na základně původních podmínek splatit dluh ve výši 3 miliard dolarů vůči Rusku. Píše se o tom v prohlášení zveřejněném na stránkách ukrajinského ministerstva financí.

73; Syrská armáda dobyla letiště v okolí Damašku. Boje o letiště Mardž as-Sultán se vedou celý poslední měsíc.

74; Vánoční dárky pro děti v Donbasu se shromažďují v Novospasském klášteře v Moskvě. Ve městech a vesnicích, které utrpěly válkou nadále trvá obtížná humanitární situace.

75; Poslanec bundestagu odsoudil zákaz činnosti Komunistické strany Ukrajiny. Obvodní administrativní soud Kyjeva vyhověl 16. prosince podání ministerstva spravedlnosti o zákazu činnosti KSU.

76; Ukrajinští ozbrojenci ostřelovali obec Žabičevo a Volvo-centrum na okrajích Doněcka. Podle předběžných informací během 40 minut bylo vystřeleno deset min.

77; Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg si myslí, že ze slov prezidenta Ruské federace Vladimira Putina vyplývá, že v Donbasu se nacházejí ruští vojáci.

78; Řecká církev bojkotuje politiky, kteří hlasují pro jednopohlavní „manželství“. Vláda Řecka pokračuje v přípravě tzv. „protirasistického“ návrhu zákona, který fakticky uzákoní jednopohlavní svazky.

79; Západní média se věnují hlavně pěti Putinovým odpovědím na velké tiskové konferenci v Moskvě.

80; Turecko čekají velké problémy, míní Daily Express. Tvrdá rétorika ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Turecku věští velké nepříjemnosti pro tuto zemi.

81; Pařížský soud odmítl vydat zabavený ruský majetek v případu JUKOSu. Odvolací sod Paříže odmítl ve čtvrtek pozastavit rozhodnutí o obstavení majetku ve Francii v rámci případu JUKOS, který úřady považují za ruský.

82; V Moskvě probíhá prohlídka v turecké bance „Garanti“. Policisté zahájili řadu trestních řízení, objem sporných operací se odhaduje na 5 miliard rublů.

83; Bylo zahájeno dešifrování černých skříněk Su-24 sestřeleného v Sýrii. Ministerstvo obrany Ruské federace uskuteční v pátek tiskovou konferenci v souvislosti se zahájením rozšifrování zápisů palubních samozapisovačů Su-24 sestřeleného v Turecku.

84; O denacifikaci na Ukrajině. Základní podmínkou, za které může Donbas přistoupit k dialogu s Ukrajinou, je denacifikace Ukrajiny, myslí si šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko.

85; Nová „islámská aliance je nezdařený pokus vyhovět Západu, píše Washington Post. Saúdská Arábie prohlášením o vytvoření nové islámské koalice chtěla zviditelnit boj s terorismem, ale ve skutečnosti sleduje své vlastní zájmy v regionu, píše americký list.

86; Skvělý ukrajinský fotbalista „patrioticky“ počmáral interiér dopravního letadla. Konopljanka napsal na schránku pro příruční zavazadla „Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!“, namaloval srdíčko a připojil svůj podpis.

87; Rada bezpečnosti OSN zavázala všechny země, aby bojovaly proti sponzorům teroristů. Rada bezpečnosti OSN jednohlasně přijala Ruskem a Spojenými státy připravenou rezoluci o zesílení boje s financováním teroristických skupin.

88; Avakov zažaloval Saakašviliho. Zdůraznil, že podání se týká ochrany cti a důstojnosti.

89; Ministr spravedlnosti Itálie dostal dopis od Islámského státu. Jako názorný dárek byly v obálce přiloženy dvě patrony z kalašnikova.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 18.12.2015:

1; Islámský stát vydělal 500 milionů dolarů na trhu s ropou, řekl ministr financí USA Jacob Lew na zasedání Rady bezpečnosti OSN.

2; Syrská armáda je připravena zhatit plány Turecka. Ozbrojené síly Sýrie získaly kontrolu nad všemi strategickými výšinami u Salmy v provincii Latakíja, čímž vytvořili podmínky pro postup k turecké hranici.

3; Proč jsi nás přišel zabíjet? Kurdové omilostnili raněného ozbrojence Islámského státu, který žadonil o soucit.

4; Trump se chce stát v USA druhým Putinem, říkají Financial Times. Ve své prezidentské kampani si Donald Trump bere příklad z ruského lídra Vladimira Putina a snaží se vypadat jako jeho následovník.

5; Ve Hvězdných válkách byli odhaleni dvojníci ukrajinských politiků. Vyšlo najevo, že Saakašvii, Kolomojskij, Džemilev a další ukrajinští státníci mají své dvojníky ve světě George Lucase.

6; Avakov dokázal, že ukrajinská armáda prodávala vojenskou techniku domobraně. Obrněný automobil předaný Spojenými státy armádě Ukrajiny 18. června tohoto roku bylo prodáno ukrajinskými vojáky příslušníkům domobrany 14 batalionu územní obrany Národní policii za pět tisíc amerických dolarů.

7; Katar podpoří Turecko tím, že umožní vybudování turecké základny na svém území. Ankara narychlo shání zdroje pro konflikt s Ruskem.

8; Počátek rozpadu: Hollande navrhl vytvořit uvnitř EU skupiny zemí ochotných k integraci. Francie poprvé navrhla oficiální zakotvení vzájemné nerovnosti členů EU.

9; Donald Trump: Pro mě je Putinův kompliment velkou ctí. Kandidát na amerického prezidenta je přesvědčen, že Rusko a USA mohou spolupracovat pro blaho celého světa a že spolupráce v obchodě a dalších oblastech bude výhodné pro obě strany.

10; Doněck koncem prosince, kdy si pravoslavné Rusko připomíná nanebevzetí křtitele Rusi, přijme ikony s částečkami pozůstatků knížete Vladimira a kněžny Olgy.

11; Valné shromáždění OSN schválila ruský návrh rezoluce proti heroizaci nacismu. Ukrajina, Kanada, USA a Palau hlasovaly proti.

12; Do boje vstupuje Kanada. Na severu Iráku odrazila kanadská jednotka speciálního nasazení útok Islámského státu. Sdělil to kanadský ministr obrany Harjit Singh Sajjan.

13; Průzkum: Téměř třetina Rusů považuje za nezbytné potrestat Ukrajinu za energetickou blokádu Krymu. Podle informací agentury VCIOM 27% Rusů si myslí, že vůči Ukrajině je zapotřebí přijmout odvetná opatření poté, co Kyjev umožnil uskutečnění energetické blokády Krymu.

14; Contra Magazin: Německá média lžou o Rusku podle taktovky Washingtonu. Německá média řízená z Berlína na pokyny z Washingtonu nepravdivě obviňují Rusko ze zločinů v Sýrii, píše rakouský list.

15; New York Post: USA kapitulovaly před Putinem v Sýrii. Nedávné výroky Johna Kerryho, který po setkání s Vladimirem Putinem prohlásil, že se Washington nesnaží dosáhnout změny režimu v Sýrii, svědčí o tom, že administrativa Baracka Obamy kapitulovala.

16; Státní duma se obrací na Polsko: Přestaňte likvidovat hroby sovětských vojáků. Státní duma se obrátila na polské poslance s výzvou, aby zarazili zneuctění památky sovětských vojáků pohřbených v Polsku.

17; Rogozin komentoval zkoušky vrtulníku Ka-62. Vrtulník byl vybaven modernizovaným podvozkem, v nové verzi vzletového a přistávacího zařízení bude realizována možnost automatického vysunutí podvozku.

18; Rusofobie jako vymývání mozků. Dokument dne: Proč nenávist vůči Rusku škodí světovému společenství.

19; Asad řekl, kdy skončí válka v Sýrii. Pokud neskončí financování terorismu a politické schvalování extremistů, protáhne se konflikt na dlouhá léta, poznamenal nejvyšší představitel Sýrie.

20; V Arktidě a na Krymu nebudou vojenské jednotky Raketových vojsk strategického určení. O budoucnosti jaderného štítu Ruské federace dnes řekl velitel Raketových vojsk strategického určení generálplukovník Sergej Karakajev.

21; Tajná mise jednotky zvláštního nasazení USA musela opustit Libyi po uveřejnění na facebooku. Skupina zvláštního nasazení ozbrojených sil USA, která se nacházela v Libyi s tajnou misí , musela spěšně opustit území Libye poté, co jejich přítomnost byla oznámena ve veřejných sítích.

22; Na jihu Oděské oblasti budou provedeny zkoušky protivzdušných raketových komplexů S.125 Pečora-2D.

23; Ozbrojenci Islámského státu uskutečnili největší útok na území Iráku proti Kurdům za posledních pět let, oznámily The New York Times.

24; Ruská centrální banka odebrala licenci moskevské Russtrojbance kvůli dluhům a pochybným operacím.

25; Kam dovede Ázerbajdžán saúdská koalice pro boj proti Islámskému státu? Jak dlouho ještě zůstane Ázerbajdžán světským státem a čeho se může dočkat Rusko od Baku?

26; Ukrajinské bataliony ostřelovaly Spartak, Žabičevo a Zajcevo z bojových vozidel pěchoty a minometů.

27; Ministerstvo obrany Ruské federace stanovilo datum zveřejnění údajů z černé skříňky sestřeleného Su-24. Ministerstvo disponuje všemi potřebnými důkazy ukazujícími, že Su-24 ruského letectva nenarušilo vzdušný prostor Turecka, zdůraznil zástupce šéfa ruského letectva Sergej Dronov.

28; Kanada pomůže Ukrajině vytvořit policejní akademii, o které se v poslední době tolik mluví. Řekla to vedoucí národní policie Ukrajiny Chatija Dekanoidze.

29; Financial Times. Snahy Kyjeva vyšly naprázdno. Navzdory pokusům kyjevské vlády vyhnout se splacení obligací ve výši tří miliard dolarů byl ukrajinský dluh vůči Rusku uznán jako státní, píší Financial Times.

30; Vyšetřování sestřelení Su-24 – první podrobnosti ze speciálního brífingu ministerstva obrany Ruské federace. Za přítomnosti kamer otevřeli specialisté černou skříňku Su-24, který byl sestřelen tureckými ozbrojenými silami nad Sýrií.

31; Jeden z kandidátů na prezidenta FIFA má v úmyslu naučit se rusky. Už dříve Al-Husejn prohlašoval, že podporuje volbu FOFA uskutečnit mistrovství světa 2018 v Rusku a 2022 v Kataru.

32; Rogozin: Rusko bude stavět své vlastní „mistraly“ v ruských loděnicích. Letecký závod Progress v Primorském kraji v roce 2017 zdvojnásobí výrobu vrtulníků Ka-52 a vrtulníkové lodě bude Rusko vyrábět už ve vlastních loděnicích, sdělil vicepremiér Ruské federace.

33; Námořníci předvedli, jak křižník Moskva navádí rakety na tureckou hranici. Plavidlo v rámci skupiny ruského vojenského námořnictva kryje starty bojových letadel ruského letectva.

34; MMF vyhrožuje Kyjevu, že zruší program úvěrování Ukrajiny. Je to spojeno s tím, že všechny frakce Nejvyšší rady kromě propremiérské „Národní fronty“ vystoupily proti rozpočtu na rok 2016, který byl dohodnut s MMF.

35; Fox News: Příjmy Islámského státu za ropu se snížily na polovinu kvůli ruským leteckým úderům.

36; KcCain kritizoval Kerryho za proruskou rétoriku. Je to takové podlézání Putinovi, jaké jsem neviděl u žádného jiného prezidenta, postěžoval si McCain na činnost Obamy a jeho party.

37; To jste špatně pochopili, říká Peskov o Putinových slovech o ruských vojácích v Donbasu. Dmitrij Peskov připomněl, že na východ Ukrajiny občané Ruské federace jeli na vlastní přání a vojenské specialisty tam niko neposílal.

38; Změna ústavy Ukrajiny bez souhlasu Doněcké a Luganské republiky může odsunout volby v Donbasu. Ministr zahraničí Ukrajiny drze lže, když tvrdí, že úpravy ústavy Ukrajiny přijaté Nejvyšší radou v prvním čtení byly dohodnuty s Doněckou a Luganskou republikou, zdůraznil Denis Pušilin.

39; Ukrajina zavedla moratorium na splacení dluhu Rusku ve výši tří miliard dolarů.

40; Kadyrov Posádka tankeru Mechanik Čebotarjov zadržená v září 2015 u břehů Libye byla osvobozena a dnes dorazí do Moskvy.

41; Džemilev prosí Turecko o peníze na ozbrojené hrdlořezy u hranice s Krymem. Aktivisté zločinné blokády Krymu Čubarov a Džemilev pobývali v Turecku, kde se setkali mimo jiné s prezidentem Erdoğanem.

42; Putin kapituloval – aneb jak vypadá ukrajinská virtuální realita. Na tiskové konferenci se Vladimir Putin nechoval tak jako obvykle, řekl ukrajinský politický komentátor Oleg Ponomar. Neklidná gestikulace, rychlé dýchání a kašel – to jsou jasné příznaky kapitulace.

43; V lednu bude hotový první ruský obrněný automobil projektu „Kortež“, který představuje vývoj obrněného dopravního prostředku pro přepravu nejvyšších představitelů státu.

44; Známý spisovatel German Sadulajev o zákazu slova „Chochol“ na facebooku. Myslím si, že sociální síť facebook postupovala správně, logicky a podle zákona: Slovo „Chochol“ Emotikona smile Ukrajinec) zní dnes skutečně jako urážka, myslí si Sadulajev.

45; Strach má velké oči: Tiskové centrum ATO se zdálo o invazi ruského letectva. Podle jejich slov byly zaregistrovány lety nepřátelských bezpilotníků.

46; Domobrana Luganské republiky byla uvedena do bojové pohotovosti kvůli hrozbě útoku ze strany ukrajinské armády. Jednotky národní policie Luganské republiky byly uvedeny do stavu bojové pohotovosti v souvislosti s možnou aktivizací ukrajinských vojáků při linii dotyku v Donbasu.

47; Novak: OPEC už nereguluje světový ropný trh. Ministr energetiky Ruské federace prohlásil, že pochybuje o smysluplnosti koordinace postupu Ruska a OPEC na světovém ropném trhu. OPEC už tento trh neřídí.

48; V Dněpropetrovsku kvůli dvěma balíčkům s potravinami zastřelili podnikatelku. Kolegové oběti oznámili zločin na policii a popsali všechny okolnosti. Žena byla střelena do hlavy, hrudníku a břicha.

49; Konzulát Turecka v řeckém městě Soluň (Thessaloniki) byl napaden Molotovovými koktejly. Útoku se účastnilo kolem 25 lidí.

50; Gruzínská banda likviduje Ukrajinu: „Kozák“ Gavriljuk se zastal Avakova. Zdá se mi, že je to právě gruzínská banda, která rozkrádá a likviduje naši zemi, zhodnotil činnost bývalého prezidenta Gruzie.

51; Moratorium na splacení dluhu vůči Moskvě znamená bankrot Ukrajiny, říká Kosačov. Šéf výboru Rady federace Kosačov prohlásil, že podle mezinárodního práva je moratorium vyhlášením bankrotu na Ukrajině.

52; V Lugansku byl odhalen sklad munice. Pracovníci Ministerstva státní bezpečnosti Luganské republiky objevili v areálu uzavřených skladovacích místností sklad nezákonně držených zbraní a munice.

53; V Jekatěrinburgu kvůli telefonátům o výbušných zařízeních byla evakuována všechna nádraží. Všechna tři nádraží ve městě – jižní a severní autobusové a železniční – byla dnes evakuována kvůli zprávám o uložení bomby.

54; V Polsku vojáci obsadili v noci budovu NATO. Vojenské četnictvo Polska v noci na pátek okupovalo budovu centra kontrarozvědky NATO ve Varšavě, sděluje polská Gazeta Wyborcza.

55; Puškov: Jaceňuk už jen dorazí ukrajinskou ekonomiku. Šéf výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky Alexej Puškov komentoval absenci pozitivních posunů ve vztazích Ukrajiny s Ruskem a prohlásil, že překážky vytváří ukrajinský premiér Jaceňuk.

56; Ruský diplomat: Rusko je garantem stability a bezpečnosti ve Střední Asii. Podle informací diplomata Rusko zcela přezbrojilo armádu Kirgizie a ta se nyní stala plnohodnotnou ozbrojenou jednotkou ve světovém prostoru.

57; Ruské ministerstvo zahraničí může vyhostit ze země polského rusofobního novináře. Protirusky naladěný polský novinář Wacław Radziwinowicz dostal předvolání na ruské ministerstvo zahraničí a je přesvědčen, že mu bude oznámeno jeho vyhoštění z Ruska.

58; Americké ozbrojené síly zaútočily na irácká vojska. Zahynulo třicet vojáků a dalších nejméně dvacet je zraněno. Šéf výboru pro bezpečnost a obranu iráckého parlamentu požaduje okamžité vyšetření leteckého úderu na 55. brigádu irácké armády, která dříve dosáhla v této oblasti značných úspěchů v boji proti Islámskému státu.

59; Plavidlo pro přepravu zbraní „Akademik Kovaljov“ bylo zařazeno do ruské námořní flotily. Loď je schopna nést na palubě až 8 mezikontinentálních balistických rakt R-30 Bulava.

60; Ukrajina dodá Saúdské Arábii 30 letounů An-178. Nedávno chtěli toto letadlo přejmenovat na „Banderu“.

61; Ruská armáda dostala nezranitelné T-72. Podnik Omsktransmaš patřící do koncernu Uralvagonzavod dodal armádě poslední část modernizovaných tanků T-72, sděluje tisková služba UVZ.

62; Z území Jemenu byly na Saúdskou Arábii vystřeleny dvě balistické rakety, píší média. V Jemenu pokračuje ozbrojený konflikt mezi povstalci (Huthisty) a vojsky vyhnaného prezidenta, podporovanými arabskou koalicí.

63; Asad komentoval požadavky na své odstoupení. Pokud důvěryhodné strany přijmou opatření proti přílivu teroristů a jejich logistické podpoře, pak je schopen zaručit, že konflikt skončí do roka.

64; Saakašvili, Najem a Leščenko projednali boj s korupcí v nejdražší japonské restauraci v Kyjevě Sumosan.

65; Merkelová vyzývá, aby Ukrajina nebyla připravena o status tranzitní země pro ruský plyn. Kancléřka Německa Angela Merkel na základě výsledků Rady Evropy vyjádřila přání, aby bylo nalezeno řešení, při kterém Ukrajina nepřijde úplně o svůj význam a Kyjev bude moci nadále hrát roli jako významná tranzitní země.

66; V USA byla uzavřena škola kvůli nepokojům po hodině arabské kaligrafie. Jednu ze středních škol amerického státu Virginia museli zavřít poté, co učitelka navrhla třídě, aby napsala esej o svědectví víry v Alláha, což vyvolalo protest u žáků i rodičů.

67; Rusko připravuje nové sankce proti Turecku. Vláda příští týden může schválit nařízení, které rozšíří seznam sankcí proti Turecku.

68; V Rovenské oblasti byli farníci Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu napadeni Molotovovými koktejly. 18. prosince byli věřící zmláceni představiteli tzv. „Kyjevského patriarchátu za účasti extremistů z Pravého sektoru a za nečinnosti místní policie.

69; Ukrajina a Turecko: Historie vzájemné lásky. Náhlé vzplanutí přátelství vzniklé mezi Ukrajinou a Tureckem se dostává na novou úroveň. Ukrajina plánuje s pomocí Turecka vybudovat vojenskou základnu na hranicích s Krymem.

70; Státní duma prodloužila program finanční pomoci v mateřství do konce roku 2018. Právo na příspěvek v mateřství budou mít rodiny, v nichž se do 31. prosince 2018 narodí nebo bude adoptováno druhé či další dítě.

71; Na ministerstvu pro mimořádné situace komentovali incident na Leningradské atomové elektrárně. Nedávno některá média oznámila, že druhý blok Leningradské jaderné elektrárny byl v pátek zastaven kvůli tvorbě páry v jedné z místností turbínové dílny.

72; Odebrání akreditace v Ruské federaci polskému novináři je vynucené opatření, říká Zacharova. Wacław Radzivinovicz byl zbaven akreditace v Rusku v rámci symetrického opatření v reakci na rozhodnutí Varšavy ohledně zvláštního dopisovatele MIA Rossija segodňa“ Leonida Sviridova, prohlásila Marija Zacharova.

73; Dne 22. prosince 2015 Svaz novinářů Ruska uskuteční kulatý stůl „Kreslíř v tisku: odraz doby v obrázcích“, kterého se zúčastní jediné ruské noviny pro politickou karikaturu „Šarž i Pero“.

74; Budova ministerstva kultury Ruské federace byla evakuována. Pracovníci ministerstva kultury byli dnes evakuováni z budovy v centru Moskvy.

75; Ministerstvo financí Ruské federace stanovilo datum zahájení soudního procesu ohledně ukrajinského dluhu. Rusko zahájí soudní proces ohledně ukrajinského dluhu deset dní po termínu splatnosti.

76; Na Ukrajině se vysmáli strašným proroctvím Avakova. 17. prosince ministr vnitra Ukrajiny Avakov předpověděl těžké časy v případě jeho a premiérova odstoupení. Podle jeho slov by to bylo začátkem konce Ukrajiny.

77; V Lugansku byl odhalen Stalinův pomník. Busta vůdce sovětského státu byla instalována v areálu kanceláře veřejného hnutí „Svaz komunistů Luganské oblasti“.

78; Ukrajinská společnost vyrábějící v Oděse bezpilotníky se přestěhovala do Sevastopolu, kde bude nadále organizovat svou výrobu.

79; Ministerstvo financí Ruské federace. Ukrajinská strana nemá sebemenší šanci vyhrát proces ohledně dluhu vůči Rusku. Tento názor vyslovil pro novináře náměstek ministra financí Sergej Storčak.

80; MMF zaklapl past: 20. prosince se technický bankrot Ukrajiny mění na státní. Znamená to žádné úvěry a investice pro Ukrajinu po dobu zhruba deseti let (nebo dokud nenastoupí nějaký rozumný politický režim).

81; Ve městě Longjumeau na severu Francie ukradli Santa Clausovi (Le Père Noël) jeho saně.

82; OBSE vědomě ignoruje vraždy novinářů z Ruské federace na Ukrajině, hlásí ministerstvo zahraničí Ruské federace. Na ministerstvu zahraničí vznikly pochybnosti o upřímnosti výzev představitele OBSE pro svobodu médií Duňji Mijatović, že bude usilovat o nalezení a potrestání viníků smrti novinářů.

83; Ukrajina přiznala bankrot. Zavedením moratoria na splacení dluhu vůči Ruské federaci ve výši tří miliard dolarů ukrajinská strana fakticky přiznala bankrot, prohlásil tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

84; Eurokomise stanovila termíny zrušení víz pro Ukrajinu a Gruzii. Eurokomise představí počátkem roku 2016 legislativní návrh na zrušení viz pro Ukrajinu a Gruzii. Další rozhodnutí bude přijímat už Rada a Europarlament.

85; Stálí představitelé zemí Evropské unie schválili prodloužení sankcí proti Ruské federaci. Písemná procedura definitivního schválení prodloužení sektorových omezujících opatření Evropské unie proti Rusku má skončit 21. prosince do dvou hodin moskevského času.

86; Kyjev se pokouší zmařit Minsk-2, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Koncem září bylo podepsána smlouva o stažení zbraní ráže do 100 mm a tanků od linie dotyku v Donbasu. Proces byl ukončen 12. listopadu.

87; Vražda dagestánského byznysmena v Moskvě se dostala na kamery. Kamera zachytila, jak pětatřicetiletý Muchtar Medžidov se pokoušel vzdorovat najatým vrahům střelbou.

88; Státní duma zvyšuje úředníkům důchodový věk na 65 let. Návrh zákona předpokládá zvýšení minimální délky služby zaručující právo na penzi za výsluhu let a zvýšení důchodového věku z 60 na 65 let.

89; Iráčtí Kurdové odrazili útok teroristů Islámského státu na buldozerech. Byl to jeden z největších útoků teroristů, přesto jej domobrana pešmergu dokázala odrazit.

90; Stálý představitel Ruska při OBSE udělil radu zaoceánským sponzorům Kyjeva. Klíčem k dosažení pokroku při řešení ukrajinské krize je zahájení přímého dialogu Kyjeva s Doněckem a Luganskem.

91; Ministerstvo financí Ukrajiny doufá, že se s Ruskou federací dohodne před zahájením soudního procesu ohledně dluhu. Ukrajinská ministryně financí si myslí, že pro to dělá vše, co je možné.

92; V Severodoněcku v okupované části Luganské republiky došlo k napadení městské rady. Poslanec Šachov prohlásil, že mu potrhali oblečení a způsobili řadu tělesných zranění.

93; Syrská armáda vytlačuje teroristy, ale z území Turecka pokračuje přísun čerstvých sil ozbrojenců. Rozvědka sděluje, že ozbrojenci Džabhat an-Nusrá si stěžují na velké množství zraněných.

94; V Nizozemsku byla uzákoněna možnost platit v naturáliích za hodiny v autoškole.

95; Ukrajinská armáda ostřeluje Petrovku z tanků, samohybných houfnic a minometů. Přicházejí zprávy o bojových srážkách v okolí letiště. Ukrajinští okupanti zvyšují intenzitu ostřelování na linii fronty v Doněcké republice.

96; Po reformě MMF bude v nejsilnější desítce členů fondu Rusko, Brazílie, Čína a Indie. Evropští představitelé budou mít už jen dvě křesla, říká Christine Lagarde.

97; Ukrajinský zákon o dekomunizaci odporuje evropským standardům, říká OBSE. Ukrajinský zákon o zákazu propagace komunismu na Ukrajině je jako celek v pořádku, ale neodpovídá evropským legislativním standardům, myslí si v OBSE a Radě Evropy.

98; Porošenko vetoval zákon o restrukturalizaci devizových úvěrů. Už v červnu přijal parlament Ukrajiny zákon o restrukturalizaci devizových spotřebních úvěrů.

99; Prodloužení protiruských sankcí EU nebude mít vliv na ekonomiku Ruské federace, říká Uljukajev. Bylo to očekávatelné rozhodnutí, nic nového jsme neslyšeli, prohlásil ministr pro ekonomický rozvoj Ruské federace Alexej Uljukajev.

100; Iráčtí vojáci se dostali pod palbu koalice kvůli zastaralým údajům, říkají média. V důsledku „omylu“ zahynulo nejméně 30 vojáků.

101; Šéfredaktor Cenzora utekl z vysílání protože se lekl nepříjemných otázek. Butusov vysvětlil své počínání tím že promítání materiálů Šaríje v ukrajinské televizi je ostuda.

102; Stálí členové Rady bezpečnosti OSN schválili návrh rezoluce ohledně Sýrie, píší média. Návrh rezoluce předpokládá vytvoření mechanismu monitorování dodržování příměří.

103; Eurokomise předložila Ukrajině pět nových požadavků ohledně zrušení víz. Píše se o tom ve zprávě Eurokomise

104; Vítejte v pekle. Kurdští aktivisté zveřejnili video o řádění tureckých vojáků. Na internetu se objevují nová svědectví z tzv. „protiteroristické operace“ Ankary.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 19.12.2015:

1; Nacistům ze skupiny „Odin“ (Jeden) zadržených v Mariupolu byl zabaven značný arzenál zbraní.

2; Ukrajinská armáda musí opustit sedm obcí v nárazníkové zóně v Donbasu, říká stálý představitel Ruské federace při OBSE Alexandr Lukaševič. Ten prohlásil, že Moskva si myslí, že je nezbytné skutečně usilovat o snižování napětí v Donbasu, tudíž by měli ukrajinští vojáci opustit sedm obcí v nárazníkové zóně, které okupují v rozporu s Minskými dohodami.

3; V USA byl zrušen zákaz exportu americké ropy, který byl v platnosti 40 let. Toto ustanovení je obsaženo v americkém rozpočtu na rok 2016, který podepsal Barack Obama.

4; NATO pomůže Turecku posílit protivzdušnou obranu na hranici se Sýrií. Sdělil to generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

5; Rada bezpečnosti OSN jednohlasně přijala rezoluci ohledně Sýrie vypracovanou v rámci rozhovorů ministrů zahraničí států mezinárodní skupiny pro podporu Sýrie.

6; Rada bezpečnosti podpořila uskutečnění voleb v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN podpořila politické řešení krize v Sýrii během šesti měsíců a volby během dalších osmnácti měsíců.

7; Lavrov: Byl učiněn krok k tomu, aby Syřané opět začali řídit osud své země.

8; Syrská jednotka zvláštního nasazení zlikvidovala konvoj teroristů. Bandité z Islámského státu a Fronty an-Nusrá vezou do Sýrie zbraně a narkotika. Syrský specnaz konvoj teroristů rozstřílel.

9; „Evropská cesta“ pro Nikolajev: Deindustrializace a všudypřítomná devastace.

10; Rusko útočí z moře: Američané se bojí, že ruské námořnictvo se během deseti až patnácti let stane flotilou 21. století.

11; Podezřelý ze přestřelky poblíž kavárny v centru Moskvy prozradil podrobnosti o události. Bývalý policista Eduard Budancev vzpomíná, že rozhodnutí bylo třeba učinit rychle, když člověk vidí, že je ohrožen střelbou.

12; Turecko exploduje zevnitř. Washington odmítá podporovat Erdoğana a sází na Kurdy.

13; Devadesátileté veteránka Velké vlastenecké války z Doněcka: Ať si přečtou, jaký já jsem terorista. Účastnice Velké vlastenecké války, která došla s Rudou armádou až do Berlína, píše knihu a plete ponožky příslušníkům domobrany a invalidním dětem.

14; Hřivna se dostala mezi nejslabší měny v Evropě i ve Společenství nezávislých států. Podle výsledků posledních dvou let devalvace se hřivna stala jednoznačným (negativním) lídrem, když přišla o dvě třetiny své hodnoty.

15; Vstup do rezervace Chersones Tavričeskij na Krymu bude bezplatný. Je to sakrální místo, kde byl pokřtěn kníže Vladimir. Je důležité, aby přístup k této svatyni byl co nejširší, upřesnili v pracovní skupině.

16; Velení USA přiznalo, že ke smrti iráckých vojáků mohly vést údery koalice. Velení slíbilo pečlivé vyšetření. Připomeňme, že v důsledku leteckého úderu v provincii Falúdža zahynulo více než 30 vojáků irácké pravidelné armády a dalších dvacet bylo zraněno.

17; Všudypřítomný „Triumf“. V první dekádě prosince bylo do výzbroje zařazeno hned několik protivzdušných raketových komplexů S-400 Triumf. Zkoušky S-400 ukázaly, že systém je schopen výtečně plnit funkce protivzdušné a protiraketové obrany.

18; V USA nezařadili skupinu Achrar aš-Šám na seznam teroristických organizací. Podle informací televizní stanice Al-Mayadeen bylo takto rozhodnuto na naléhání Saúdské Arábie, která řadí tuto islamistickou polovojenskou skupinu k umírněné opozici.

19; Ozbrojenci Islámského státu unášejí násilně ženy za účelem prodeje do sexuálního otroctví. Teroristé násilně odvádějí ženy z rodin před očima jejich manželů a dětí. Ozbrojenci vyhrožují příbuzným obětí zbraněmi.

20; V Německu navrhují zahrnout Hitlerovu knihu „Mein Kampf“ do školních osnov. Asociace učitelů Německa plánuje částečně vyučovat politický manifest Adolfa Hitlera „Mein Kampf“ pro šestnáctileté a starší žáky.

21; Ukrajinská rozvědka: Ruska vysadí v Sýrii Kobzona, Babkinovou a Pelše. Podle ukrajinských rozvědčíků se Moskva údajně chystá vyslat do Sýrie výsadek ruských hvězd šoubyznysu za účelem vylepšení morálně-psychologického stavu vojáků ruského letectva.

22; Proč pobízet mrtvého koně aneb proč Ukrajina zůstane ruská. Kyjevští politici vystupující v ukrajinštině – to je jako by George Washington nebo Benjamin Franklin mluvili a psali v jazyce kmene Cherokee.

23; V USA byly vyjmenovány země, které se Putin údajně chystá okupovat. Američtí „experti“ pokračují v přiživování protiruské hysterie podle stále stejné šablony: Rusko je agresor...

24; Asadova vojska čistí vojenské letiště Mardž as-Sultán u Damašku od ozbrojenců. Osvobození tohoto strategického objektu umožnilo syrské armádě přerušit spojení mezi skupinami ozbrojenců v Charastě a Dumá.

25; Trump poněkud nevybíravě napadl svého spolustraníka Jeba Bushe slovy, že je „blbej jak tágo“.

26; Puškov: Nazývejme věci pravým jménem a říkejme bankrotu bankrot. Alexej Puškov svým typickým ironickým stylem komentoval prohlášení Jaceňuka ohledně zaplacení dluhu vůči Rusku.

27; Tajné služby pátrají v Rusku po teroristce – sebevražedné atentátnici nemocné rakovinou. Podle posledních informací se jedenadvacetiletá dívka nyní nachází v Gruzii.

28; Vojáci předvedli úžasné vlastnosti samohybného děla Koalicija. Výsledky jsou fenomenální i podle nejpřísnějších moderních měřítek.

29; Obama zkrátil závěrečnou tiskovou konferenci na pouhou hodinu, protože spěchal na nejnovější epizodu filmové pohádkové epopeje „Hvězdné války“.

30; Byl zveřejněn operativní překlad plného znění rezoluce Rady bezpečnosti o Sýrii do ruského jazyka.

31; Nový rozpočet USA předpokládá miliony dolarů pro Rusko. V roce 2016 zvýší USA objem nákupu ruských raketových motorů.

32; Valdis Pelš dementoval zprávy Kyjeva o svých plánech vystoupit v Sýrii. Umělec řekl, že se zatím nechystá vystupovat pro ruské letce.

33; Ukrajinu čekají na cestě k bezvízovému režimu s Evropskou unií těžkosti. Kladné vyznění zprávy Eurokomise o bezvízovém styku pro Ukrajinu je pro Kyjev jen polovina cesty.

34; Ozbrojenci Islámského státu ovládli skald se sarinem. Ozbrojenci teroristické skupiny Islámský stát se zmocnili chemických zbraní v Libyi.

35; Bloomerg: Washington se lekl „Buků“ a přistoupil na ruská pravidla hry. Kvůli hrozbě ze strany ruských protivzdušných komplexů Buk zastavily USA lety na severu Sýrie, sděluje americká agentura Bloomberg.

36; Zacharova: Rusko a USA se dokáží spolu domluvit a budou v tom pokračovat. Ministerské zasedání mezinárodní skupiny součinnosti ohledně Sýrie proběhlo pod společným předsednictvím Ruska a Spojených států.

37; Avakov vysvětlil příčinu incidentu se Saakašvilim na zasedání Rady pro reformy. Nežádá o odpuštění Michaila Saakašviliho, ale omlouvá se lidem za svou emocionální reakci.

38; Krymští Tataři zakazují organizátorům blokády z Ukrajiny vystupovat jménem celého národa. Představitelé Krymských Tatarů také odsoudili využití národních symbolů v průběhu blokády – znaku, vlajky a hymny.

39; USA jsou znepokojeny tím, že o systémy S-400 je zájem v zahraničí. Ruské protivzdušné raketové systémy Triumf S-400 jsou natolik efektivní, že jsou schopny učinit území nezranitelné pro americké letectvo, obává se The National Interest.

40; Bašár Asad: Evropa a Turecko změnily Sýrii v líheň teroristů. Podle názoru prezidenta Sýrie Asada všechny strasti jeho země vznikly v důsledku vnějšího vměšování.

41; Raketový nosič „Sojuz-2.1a“ s vesmírnou lodí „Progress MS“ je připravena na startu na kosmodromu Bajkonur, píše stránka Roskosmosu.

42; Členské země EU mohou zablokovat bezvízový režim, pokud Ukrajina nesplní, co slíbila.

43; Kyjev rozkrádá a rozprodává americkou vojenskou pomoc, říká národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda rozkrádá prostředky posílané Kyjevu Washingtonem pro uskutečnění vojenské operace v Donbasu. Prohlásil to zástupce náčelníka štábu sboru Národní policie Luganské republiky plukovník Igor Jaščenko .

44; Jak nyní vypadá Jaceňukův „Evropský val“? Dokonce i ukrajinští občané už si dělají legraci z „významných“ opevňovacích struktur na hranici s Ruskem propagovaných Arsenijem Jaceňukem.

45; Islámský stát označil satelitní antény Satanovou zbraní. Teroristé zakázali na okupovaných územích podvratné satelitní kanály.

46; Doktorka Líza od počátku roku odvezla na léčení do Moskvy 350 dětí z Luganské a Doněcké republiky. Jelizaveta Glinka sdělila, že děti se budou nacházet na léčení tak dlouho, dokud to bude potřeba.

47; USA se nepodaří odříznout Rusku evropský ropný trh, píše Forbes. USA ruší zákaz vývozu americké ropy, který platil čtyřicet let a snaží se vytlačit ruské společnosti z evropského ropného trhu.

48; Ukrajině je třeba dát ultimátum. V roce 2016 musí Rusko dát vládní ultimátum Ukrajině, píše ve svém blogu publicista a spisovatel Eduard Limonov.

49; Evropa a Tuercko uzavřely nebe pro ruské letectvo. Zhruba 145 startů uskutečnila ruská letadla za účelem bombardování pozic ozbrojenců v Sýrii. Shozeno bylo více než 1,5 tisíce tun bomb. Prohlásil to zástupce velitele Dálkového letectva Ruské federace generálmajor Anatolij Konovalov. Tu-160 musely obletět celou Evropu, protože evropské země a Turecko uzavřely pro ruské letectvo svůj vzdušný prostor.

50; Kyjev přesunul k linii fronty více než 20 kusů tanků, samohybných houfnic a protivzdušných komplexů. Rozvědka Doněcké republiky odhalila u linie dotyku 24 kusů ukrajinského dělostřelectva, obrněné techniky a automobilů s municí, sdělilo ministerstvo obrany.

51; Vladimir Putin o Erdoğanovi: Nic netrvá věčně. Prezident Ruské federace odpověděl na otázku novináře Vladimira Solovjova o nepřátelských akcích Turecka, které sestřelilo ruský bombardér Su-24.

52; Turecko našlo zdroj, kterým nahradí ruský plyn. Turecko se rozhodlo normalizovat vztahy s Izraelem, které byly zmrazené posledních pět let, aby získalo nového dodavatele plynu a snížilo tak svou závislost na Rusku.

53; Kyjev má v úmyslu zmařit činnost mezinárodních misí v Doněcké republice pomocí diverzantů. Ukrajinská strana zahájila přesun svých diverzních skupin na území Republiky, aby narušila práci mezinárodních misí říká ministerstvo obrany.

54; Šéf Pentagonu Ashton Carter označil úder americké armády, při kterém zahynuli iráčtí vojáci, za „oboustrannou“ chybu.

55; Asad komentoval „povolení“ Západu, že může zůstat u moci. Bašár Asad s humorným nadhledem reagoval na nedávná prohlášení některých západních představitelů, konkrétně státního tajemníka USA Johna Kerryho o tom, že syrský vůdce zatím může zůstat u moci.

56; Maďarský poslanec: Sankce proti Rusku měly za následek těžké ekonomické ztráty. Tento týden se rozhodne v EU otázka možného prodloužení sankcí proti Rusku.

57; Tajné služby Ruské federace odvrátily v roce 2015 více než 30 teroristických činů, sdělil Vladimir Putin.

58; V Sýrii pokračují boje, teroristé mají velké ztráty a čím dál častěji jsou vystaveni rozhodnutí, zdali se vzdát nebo utéci. V provincii Aleppo syrská armáda zahájila útok směrem na vyvýšeninu Tell Šerbija a pokračovala v postupu na Ajn el-Džamadžmu a Hmajma-Kebiru.

59; V Kyjevě probíhá neonacistický pochod na podporu podezřelých z vraždy Buziny. Účastníků pochodu bylo původně kolem 400, ale jejich počet rychle roste.

60; Ukrajinská armáda ostřelovala z minometů území kolem Veselogorovky v Luganské republice, hlásí Národní policie.

61; Vojenské základny Ázerbajdžánu jsou pod palbou arménské armády. Podle arménských zdrojů jsou v těchto vojenských městečkách dislokováni diverzanti, kteří pravidelně útočí na území Arménie.

62; Bašár Asad navštívil křesťanský kostel v Damašku. Prezident Sýrie Bašár Asad s manželkou navštívili večerní bohoslužbu v jednom z kostelů v Damašku v předvečer Vánoc podle gregoriánského kalendáře.

63; Ukrorežim přišel Evropské unii hodně draho, říká Alexej Puškov. Šéf výboru Státní dumy pro mezinárodní otázky Alexej Puškov prohlásil, že Evropská unie draze platí za podporu ukrajinského režimu.

64; Ukrajince dělí od posledního stádia chudoby posledních 19 centů. Po zvýšení sociálních standardů vyhlášených vládou Ukrajiny činí existenční minimum 1.330 hřiven za měsíc, tj. 2,09 dolarů na den.

65; V Saúdské Arábii bude useknuta hlava třem výrostkům, kteří se zúčastnili protestní akce. Soud v Saúdské Arábii odsoudil k trestu smrti tři mladistvé za účast na protestní akci.

66; USA požádaly Ukrajinu, aby neprovokovala Rusko na Nový rok. Americký velvyslanec uskutečnil setkání se šéfem ukrajinského generálního štábu.

67; Obyvatelé Chersonské oblasti slíbili, že zlikvidují trestní prapor Ajdar. Batalion, který je nyní na hranicích s Krymem, otevřeně začal s loupežemi u místních obyvatel, říká bývalý poslanec Alexej Žuravko.

68; Putin pohrozil Islámskému státu, že použije v Sýrii další dodatečné prostředky. V průběhu operace proti teroristům v Sýrii ruští vojáci nevyužili ani zdaleka všechny své možnosti. Bude-li potřeba, budou využity další.

69; Putin o konfliktu Avakova a Saakašviliho: Je to jakási tragikomedie. Několik dní předtím označil Putin jmenování Saakašviliho do funkce gubernátora Oděské oblasti plivnutím do tváře Ukrajincům.

70; Obyvatelé Turecka provozovali na Urale obchody, aby mohli kupovat zbraně pro Islámský stát. V celých karavanách dodávali do regionu oděvy a příjmy z tohoto obchodu šly na nákup granátů a samopalů pro Islámský stát.

71; Zacharčenko slíbil potrestání vojáků ukrajinské armády, kteří vyrabovali okupovaná frontová města. Šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko prohlásil, že síly Doněcké republiky prověří každé vyslání nákladu na Ukrajinu z měst Doněcké republiky okupovaných ukrajinskou armádou.

72; Putin: Za poslední rok bylo v Rusku odhaleno 320 zahraničních špiónů. Tajné služby Ruské federace v roce 2015 odvrátily více než třicet zločinů teroristického charakteru, sdělil ruský prezident.

73; Ministerstvo obrany Ruské federace komentovalo informace médií o problémech s raketami s plochou dráhou letu v Sýrii. Ministerstvo obrany vysvětlilo slova zástupce velitele Dálkového letectva generálmajora Anatolije Konovalova, která byla některými médii nesprávně interpretována.

74; Turecko se vymklo kontrole, když cítilo bezmoc USA, říká bývalý pracovník CIA. Rozhodnutí o stažení amerických stíhaček z území Turecka znamená, že USA začínají praktikovat opatrnější politiku vůči Ankaře, která už poněkolikáté potvrdila své vazby na teroristické uskupení Islámský stát.

75; Zahraniční politika USA připomíná schizofrenii, říká politolog. V administrativě prezidenta USA se nedokáží domluvit ohledně strategie v syrské krize. A s odstupem několik dní vydává Bílý dům protichůdná prohlášení.

76; Chersonský politik ukousl ucho šéfovi oddělení Občanského sboru Azov. Kromě toho – soudě dle fotografie – přišel dotyčný i o oko.

77; Ozbrojenci Kyjeva večer obnovili ostřelování severních okrajů Doněcka přiléhajících k frontě – letiště a Volvocentra.

78; Obyvatelé Mariupolu a Kramatorska nemohou nakládat se svými nemovitostmi, protože se tato města ocitla v zóně ATO. V těchto městech dnes není možno koupit ani prodat svůj dům nebo jinak změnit vlastníka nemovitosti.

79; Jak verbují do Islámského státu. Média Islámského státu odvádějí profesionální práci v oblasti PR, vysílají online přísahy teroristů. Dnes na straně Islámského státu bojuje kolem 400 lidí z Kazachstánu. A celkově občané z republik bývalého Sovětského svazu činí téměř šestinu cizinců v tomto teroristickém uskupení: 4.700 lidí z 30 tisíc žoldáků ze stovky zemí.

80; V americkém motoklubu došlo ke střelbě. Jeden člověk zahynul. Střelbu zahájili podle předběžných informací dva muži tmavé pleti.

81; Ukrajina musí 21. prosince zaplatit tři miliardy dolarů, říká Siluanov. Rusko má právo se po 31. prosinci obrátit na soud, zaznělo z ruského ministerstva financí.

82; Renzi se obořil na Merkelovou kvůli Severnímu proudu, píše Politico. Italský politik prohlásil, že loni rozhovory ohledně Jižního proudu byly zastaveny v souvislosti s protiruskými sankcemi, a letos Německo hraje dvojí hru, když podporuje výstavbu Severního proudu 2.

83; Celých 30% republikánů v USA podporuje bombardování Disneyovského města Agrabah, ve kterém žila kreslená postavička Aladdin, ukázal výzkum veřejného mínění.

84; Polskými městy otřásají mnohatisícové demonstrace proti rozhodnutí nové moci. Poláky neuspokojuje politika vládnoucí strany Jarosława Kaczyńského.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 20.12.2015:

1; Turecko stahuje svá vojska z Iráku. Turecko pokračuje ve stahování svých ozbrojených sil z provincie Ninive, které jsou zdrojem nedorozumění, říká se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

2; Syrská opozice požaduje o ruského letectva přerušení palby, protože to prý pomůže boji proti teroru. Zvláštní představitel Národní koalice syrské opozice v USA Nadžíb Ghadban trvá na přerušení vojenské operace Ruska v Sýrii.

3; V kavárně na sídlišti Rubljovo v Moskvě došlo k přestřelce. Tři osoby byly zraněny. V kavárně Imperija jeden z účastníků konfliktu několikrát vystřelil z plynové pistole, tři osoby byly převezeny do nemocnice.

4; Neznámý pachatel zahájil střelbu v obchodním centru ve státě Wisconsin. Informace o počtu obětí a osob zraněných v důsledku střelby ještě nejsou k dispozici.

5; Saakašvili má v záloze ještě velké množství svých krajanů pro funkce na Ukrajině. Chybí už jen Kochi Bendukidze, který před rokem zemřel.

6; V Banderově vlasti se poslanci porvali po zasedání okresní rady. Příčinou rvačky byla slova jednoho z poslanců na adresu kolegyně z nepřátelské strany vystupující se zprávou.

7; Schwarzenegger si zahraje osetského mstitele Vitalije Kalojeva. Sám Vitalij Kalojev včera potvrdil, že před dvěma roky proběhlo jednání s představiteli Hollywoodu o možnosti vytvoření podobného filmu.

8; Vedení ministerstva obrany Ukrajiny prodávalo zbraně Doněcké domobraně.

9; Na petrodolary Islámského státu byl vyhlášen hon. Moskva a Washington se domluvily na přerušení kanálů financování „chalífátu“.

10; V Rusku byl zahájen vývoj unikátního atomového ledoborce. Jak sdělil šéf Ministerstva průmyslu a obchodu Ruské federace Denis Manturov, plavidlo může zajišťovat nonstop práci v extrémních podmínkách Arktidy.

11; Turecký poslanec, který prozradil turecké dodávky sarinu Islámskému státu, začal dostávat výhrůžky od nacionalistů. Turecký poslanec Eren Erdem byl obviněn z vlastizrady poté, co informoval o dodávkách otravného plynu sarin z tureckého území ozbrojencům Islámského státu.

12; Za zrušením víz pro Ukrajince a Gruzínce stojí vojenské ambice NATO, tvrdí německý tisk. Za rozhodnutím o zrušení viz pro občany Ukrajiny, Gruzie a Kosova je strategie NATO zaměřená na rozšiřování na východ, píší Deutsche Wirtschaftsnachrichten.

13; Izraelské ozbrojené síly provedly v noci nálet na předměstí Džermana na východě Damašku.

14; The Guardian usvědčil Kyjev z antikomunistické hysterie. Zákaz komunistické strany na Ukrajině vyvolává politickou hysterii a odvádí od reálných problémů v ukrajinské ekonomice, myslí si autor článku v listu The Guardian.

15; Výměna komplimentů: Bush označil Trumpa za blbečka. Kandidát na prezidenta USA za Republikánskou stranu Jeb Bush zareagoval na slova svého oponenta v prezidentské kampani Donalda Trumpa.

16; Prý nejsou žádné ztráty... Do Charkovské nemocnice přivezli za posledních 24 hodin 33 ukrajinských vojáků ze zóny bojových akcí.

17; Putin: Ocasem nevrtíme a pozici neměníme. Výsledky rezoluce Rady bezpečnosti OSN ohledně Sýrie: Rusko trvalo na svém, ale rozpory zůstaly, včetně neočekávaných.

18; V předvečer útoku Ukrajinské armády se Gennadij Dubovoj setkal s vynikajícím velitelem interbrigády „Pjatnaška“ s přezdívkou „Abchaz“, který prohlásil: Jakmile Ukrajina zaútočí, poběží zpátky s námi v zádech.

19; Nejde jen o vtípky v Twitteru. Rogozin předvedl virtuózní ovládání pistolí. Tento víkend zástupce předsedy vlády Ruska navštívil střelnici, kde předvedl master třídu v tzv. intuitivní střelbě a také ve střelbě obouruč.

20; Vojenské letadlo havarovalo na letecké přehlídce v Indonésii. K incidentu došlo během letecké show ve městě Yogyakarta. V důsledku havárie dvoumístného nadzvukového cvičné stíhačky T-50 indonéské armády zahynuli dva piloti.

21; Většina Britů by dala přednost Putinovi před Cameronem. Čtyři z pěti čtenářů listu Express se přiznali, že na místě premiéra Velké Británii by raději viděli Vladimira Putina než nynějšího lídra Davida Camerona.

22; Hrdinské činy policajtů v Donbasu: heroické zadržení drůbežího masa. Okupační ukrajinská policie v Donbasu hrdinně zastavila pokus dodat kuřecí maso na novoroční stůl „teroristů“.

23; Nejnovější samohybné dělo Koalicija byla přetvořena v bojového robota. Kromě fantastické rychlosti a přesnosti střelby skrývá v sobě ještě další tajemství. Jedním z nich je jeho řízení.

24; Černá Hora? Co to vůbec je? Puškov komentoval sankce proti Krymu. Zákaz dovozu a vývozu z Krymu do Černé Hory patří mezi události, které nemají absolutně žádný význam, myslí si šéf výboru Státní domy pro mezinárodní otázky.

25; Izrael se vyhnul odpovědi na otázku o leteckém úderu na Sýrii. Generálmajor izraelské armády Yoav Galant nepotvrzuje, ale ani nevyvrací podíl Izraele na úderech, které byly provedeny na předměstí Damašku.

26; Luganská republika: Vesjologorovka byla v noci dvakrát ostřelována. V obou případech bylo ostřelování vedeno ze strany obce Troickoje,které je pod kontrolou ukrajinských ozbrojenců. Celkem bylo vystřeleno 35 min.

27; Srbové ve městě Novi Sad namalovali graffiti na počest Olega Peškova - pilota, který zahynul v Sýrii.

28; Děti padlých příslušníků domobrany Doněcké republiky stráví novoroční týden v Moskvě. Během výletu organizovaného z iniciativy ruských úřadů se budou moci děti z Donbasu, z nichž některé zůstaly bez rodičů, účastnit prezidentských oslav v Kremlu.

29; V obytném domě ve Volgogradu došlo za dnešek už k druhému výbuchu. K výbuchu plynu došlo v šestém patře panelového domu. V důsledku události se zřítily stropy mezi prvním a osmým patrem. Během hašení požáru došlo k druhému výbuchu. Jsou zranění, mezi kterými jsou i děti.

30; Byly zveřejněny exkluzivní záběry, jak syrské dělostřelectvo likviduje teroristy v Salmě intenzivní palbou. Salma je pro teroristy mimořádně důležitá. Pokud ji ztratí, bude to znamenat definitivní porážku na severozápadě Sýrie.

31; Lenur Isljamov oznámil vytvoření krymskotatarského batalionu v rámci ukrajinské armády. Účastník akce na zničení sloupů elektrického vedení a energetické blokády Krymu Lenur Isljamov oznámil další šílený projekt: Krymskotatarský batalion, který se má sát součástí ukrajinské armády.

32; Dva letouny IL-76 ministerstva pro mimořádné situace se záchranáři, lékařskými moduly pro evakuaci zraněných a diagnostickým komplexem jsou připraveny k letu do Volgogradu.

33; Ozbrojenci v Sýrii zanechali při ústupu agenturní archiv s 1.500 jmény. Nejhalasnější událostí tohoto týdne na syrské frontě se ale stal útok vládních vojsk na vojenské letiště Mardž as-Sultán.

34; Ukrajinští nacisté drží jako rukojmí věřící v chrámu u město Rovno. Konflikt začal před dvěma dny, kdy radikálové nepouštěli věřící do chrámu, mlátili je obušky a trubkami, házeli po nich Molotovovy koktejly. Nyní je dvanáct žen a dva kněží už 24 hodin zamčeno v chrámu bez světla a vody.

35; SBU zatkla kolegu zabitého nacionalisty s přezdívkou Lesnik, který byl prohlášen za ruského diverzanta. Objevily se nové podrobnosti trestní věci, která vznikla po speciální operaci SBU na zadržení tzv. „ruských diverzantů“, kteří se nakonec ukázali jako ukrajinští nacionalisté.

36; „Miluji ruskou zimu“, říká americká politička Cynthia McKinney. Vyjadřuje se k barevným revolucím, o válce v Donbasu a ruském chladu. Když v Rusku něco podobného řekne „patriotický publicista“, hned ho obviňují z toho, že nemá všech pět pohromadě, komentuje událost Prilepin.

37; Zachar Prilepin k Ukrajincům: Pověste Porošenko a nečekejte na rakve svých vojáků. Ukrajina se nachází v předbankrotovém stavu, aktivizuje se a začne střílet.

38; Putin: Západ po krachu bipolárního systému funguje postaru. Západní země po pádu bipolárního systému měly možnost stát se morálními lídry nově se rodících vztahů, ale oni pokračovali fungovat podle starého klišé studené války“.

39; Na palubě letadla Air France byla objevena bomba. Letadlo Air France, které letělo z Mauritia do Paříže, nouzově přistálo v Keňské Mombase. Na palubě byla objevena bomba.

40; Putin o Saakašvilim jakožto „ochránci zájmů Ukrajinců“: K smíchu... Fakt, že představitelé Kavkazu se vydávají za větší ochránce zájmů ukrajinského národa než národa vlastního, je nefalšovaná komedie, poznamenal prezident Ruské federace Vladimir Putin.

41; Muž byl ve státě Massachusetts ubit k smrti v kině na premiéře nové části „Hvězdných válek“. Jakýsi Jonaton Hemmil byl ubit k smrti pětatřicetiletým Ogi Henningem.

42; Kolem tisícovky lidí bylo evakuováno z obchodního centra Aviapark v Moskvě na základě anonymního telefonátu.

43; Americká média referují o úspěchu ruského animovaného filmu u západních diváků. Ruský film Máš a Medvěd dosáhl obrovského úspěchu mezi západními diváky, poznamenávají americká média.

44; Ruské stíhačky doprovodí Asadovo letadlo do Íránu. Ozbrojené síly mezinárodní koalice varovaly, aby se jejich síly nepřibližovaly k letadlu syrského prezidenta, kvůli možnosti střetu.

45; Armáda odtajnila technologii střel samohybného děla Koalicija. Iniciace náboje se uskutečňuje za pomoci mikrovlnného záření.

46; Rusko už není mezi hlavními hrozbami pro USA, sděluje americká rada pro mezinárodní vztahy. Při výzkumu možných hrozeb pro USA a jejich zájmy se scénáře za účasti Ruska dostaly do zóny střední a nízké nebezpečnosti.

47; Ozbrojené síly Velké Británie provedly další letecké údery na pozice ozbrojenců v Sýrii a Iráku. Bombardování se účastní letadla Typhoon, Tornado a bezpilotník Reaper.

48; Rozvědka zaregistrovala přestřelku mezi Ajdarem a ukrajinskou armádou. Jsou zranění. K ozbrojenému střetu mezi ozbrojenci trestního batalionu Ajdar a pravidelných jednotek ukrajinské armády došlo v zóně konfliktu v Donbasu.

49; Ministerstvo pro mimořádné situace prověřuje informaci o požáru v chrámě Krista spasitele. Několik zásahových jednotek vyjelo na adresu Volchonka 15/17.

50; Letadlo Malaysia Airlines uskutečnilo mimořádné přistání v Kuala Lumpur. Příčiny incidentu ještě nejsou známy. Podle slov představitele Malaysia Airlines uskutečňuje společnost vyšetřování a po jeho ukončení bude učiněno oficiální prohlášení.

51; Doněcká republika poskytne důkazy používání zakázané munice ze strany Kyjeva. Velení trestní operace Kyjeva v Donbasu vsadilo na diverzní činnost.

52; Policie použila slzotvorný plyn při rozhánění protestní akce v Istanbulu. Policisté vytlačili demonstranty z náměstí. Dva lidé byli zadrženi.

53; Doněcká republika posoudí možnosti exportu uhlí do Evropy a na Blízký Východ, říká Zacharčenko. Doněcká republika může rozšířit geografii svých dodávek uhlí vytěženého v Republice.

54; Pod sutinami domu poškozeného výbuchem plynu se mohou nacházet čtyři lidé. Tuto informaci nepotvrdil ani nevyvrátil oficiální představitel oblastní správy ministerstva pro mimořádné události Dmitrij Ulanov.

55; Národní policie Luganské republiky je připravena odpovědět na jakékoli pokus Kyjeva destabilizovat situaci v Donbasu.

56; Putin: Nemůžeme vydat ruskojazyčný Donbas k sežrání ukrajinským nacionalistům. Putin poznamenal, že Západ se nadále mylně domnívá, že stačí jen trochu zatlačit na Rusko, aby někde v něčem ustoupilo.

57; Neznámí pachatelé způsobili výbuch v budově odborů na jihu Itálie, píší média. Probíhá vyšetřování, aby byli odhaleni viníci výbuchu a jejich motivy.

58; Britské ozbrojené síly zahájí přípravu žen pro plnění pozemních bojových úkolů.

59; Incident s letadlem Air France, které přistálo v Keni, byl jen falešný poplach.

60; V blízkosti budovy lékařské fakulty univerzity v hlavním městě Sýrie Damašku došlo k výbuchu. Svědci hlásí, že jsou na místě zranění.

61; Došlo k bombovému útoku na autobus se syrskými vojáky. Zraněno bylo deset vojáků, kteří byli převezení do nemocnice. Podle sdělení pracovníka červeného půlměsíce jsou některá zranění vážná.

62; Irácká armáda se připravuje na rozsáhlou začišťovací akci v Ramádí a prosí obyvatele, aby opustili domy. Irácká vojska zahajují velkou osvobozovací operaci v centru města Ramádí.

63; Na severu Izraele se ozývají výbuchy. Ostřelování je vedeno z území Libanonu. Dva výbuchy se ozvaly na severu Izraele. Přicházejí zprávy o začátku druhé série ostřelování z libanonského území.

64; Na Krymu zahynul příslušník specnazu Federální služby pro kontrolu narkotik. Drogový dealer kladl ozbrojený odpor. 19. prosince 2015 zločinec kladl ozbrojený odpor operativní skupině pracovníků regionální správy FSKN Ruské federace pro republiku Krym.

65; Trump obvinil republikán z žárlivosti na Putina. Trump také poznamenal, že USA si už nemohou dovolit soupeřit s Ruskem, protože na to už v Americe nezbyly žádné peníze.

66; Obrovský požár zničil Velký bazar v Ankaře. Požár v centru Ankary, ke kterému došlo v neděli ráno, zničil více než 250 stánků a obchodů Velkého bazaru.

67; Ve Lvovské oblasti spáchal sebevraždu prokurátor, který neprošel prověrku. Muž se devětkrát bodl nožem do břicha a dvakrát do krku.

68; Policie Alabamy podstrkovala černošským podezřelým důkazy. Byly zveřejněny dokumenty, které dokazuj, že policie Alabamy podstrkovala důkazy zadrženým Afroameričanům, aby je mohla obvinit ze skutků, kterých se nedopustili.

69; Low-coster Pobeda zahájil lety do Itálie z Vnukova. Nízkonákladová letecká společnost Pobeda, dceřiná společnost Aeroflotu, zahájila od neděle každodenní lety do Itálie z letiště Vnukovo, píše se na stránkách letiště.

70; Bylo zveřejněno video s leteckými záběry hašení požáru v důsledku výbuchu plynu ve Volgogradě, kterému došlo 20. prosince ráno v obytném osmipatrovém domě.

71; Největší kapitalisté Ukrajiny připravují společný postoj k ekonomické situaci v zemi. 19. prosince se v Kyjevě konalo druhé setkání představitelů ukrajinského velkého kapitálu, během nějž se projednávala ekonomická situace na Ukrajině a varianty ukončení ekonomické krize.

72; Ve Lvově policejní hlídka přišla k rodinné hádce a zadržela výrobce výbušnin. Při řešení sporu našli na místě tašku s předměty podobnými podomácku vyrobeným bombám.

73; Za co vlastně bojuje ukrajinský voják? Obyvatelé Donbasu připravili a zaslali médiím videonahrávku adresovanou svým bývalým spoluobčanům na druhé straně fronty, kteří mrznou v zákopech za zájmy ukrajinských oligarchů.

74; Bitva o Ramádí: Irácký specnaz a 9. divize proti Islámskému státu. Iráčtí vojáci a domobrana za letecké podpory koalice slibují vymýtit z Ramádí Islámský stát do konce roku 2015.

75; Dolgov požaduje reakci OSN na okupaci chrámu Moskevského patriarchátu. Zplnomocněnec ministerstva zahraničí Ruské federace pro lidská práva, demokracii a vládu práva Konstantin Dolgov označil okupaci chrámu na Ukrajině za nebývale hrubé porušení práva na svobodu svědomí a vyznání.

76; V Německu natočili levný hraný film o Putinovi. Film „Putin – člověk moci“ byl vysílán stanicí ZDF.

77; V Kyjevě vyhrožují, že uskuteční raketový úder na čínské plavidlo kladoucí kabel v Azovském moři. Ozbrojené síly Ukrajiny měly provést raketový úder na čínské plavidlo kladoucí kabel, které pomáhalo Rusku při výstavbě energomostu na Krym navzdory sankcím proti poloostrovu zavedeným oficiálním Kyjevem.

78; Ukrajinští příslušníci trestních oddílů používají civilní obyvatele jako živé štíty a šikanují je. Donbas prožívá krušné chvíle. Ale zdravý rozum jako opěrný bod – není zas tak málo.

79; V Kyjevě srazilo auto bývalého starosty ženu a ujelo od nehody. Není to první dopravní nehoda za účasti bývalého starosty.

80; Obama likviduje Spojené státy, píše americký list. Při analýze prohlášení prezidenta USA činí autor článku závěr, že Obamovo počínání je směrováno nikoli na posílení pozic USA, ale zcela naopak.

81; Rumunsko se stalo rukojmím NATO. Nejen běženci z hořícího Blízkého Východu a Afriky mění podobu Starého světa.

82; Ukrajinská rozvědka „odhalila“ nejnovější ruské zbraně v Sýrii: Babkinovou, Esaula a Viagru. Ukrajinská rozvědka „vyslala“ ruské zpěváky hostovat do Sýrie.

83; Pět lidí zahynulo v Kalifornii v důsledku pádu lehkého motorového letadla. Příčiny tragédie se vyšetřují.

84; Pokračuje „tunelová“ válka. U Damašku teroristé plánují podniknout odvetu. Syrská armáda sděluje, že překazila pokusy ozbrojenců provést průzkum v okolí Mardž Sultánu.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, Krym, MMF, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

no s kasínem to olomoučtí moc nevyhráli. Silou ze Star Wars se nenechte zastrašit. A pusťte si Pjakina, nahoře je nově link. S tím vesmírem se to má tak, že je stále otázka, zda může živá bytost proletět bez úhony Van Allenovým pásem obklopujícím Zemi. spíš ne. 

klokan

Co se vše stihlo za pouhopouhý týden ? Zajímavý se jeví i bod ad 47) ze dne 14.prosince. Mimochodem v současné době frčí i ve zdejších cinestarech, made in USA komerčně úspěšný sedmý díl Hvězdných válek s názvem Síla se probouzí. V rámci děje filmu usmrcené imaginární bytosti ať na temné či světlé straně síly prostě nelze spočítat, jedná se vysloveně o hekatomby. Máme se tedy na co těšit. Rovněž kasino zrekonstruované z budovy bývalého divadla v Olomouci, Hodolanech, již bylo uvedeno do provozu a zřejmě prosperuje.