Ukrajina, Rusko, svět - od 18.1.2016

obrazek
24.1.2016 19:53
Týdenní svodka. Na obrázku donbasští vojáci.

Pondělí, 18.1.2016:

1; Americký list vyjmenoval šest slabin amerických stíhaček F-35. List vyjadřuje pochybnosti o nutnosti další práce na zařazení F-35 do výzbroje vzhledem k vážným nedostatkům jeho systémů a letových parametrů.

2; Krymská otázka je uzavřena. Na jak dlouho? Účastníci blokády poloostrova chtějí přinutit Moskvu sednout si za jednací stůl o statusu poloostrova.

3; Ukrajina: Urážlivý patriotismus, výsměch a Porošenkova peněženka. Letošní rok nebude pro Ukrajinu jednoduchý. Bývalý premiér Ukrajiny Nikolaj Azarov radí kyjevské vládě, aby se připravila na těžké zkoušky.

4; Ponížení a uražení vůdcové. Stalin nebyl jediný, který se stal obětí neobjektivity v hodnocení potomků.

5; Dělostřelecká příprava a útok: Ozbrojenci „Svobodné syrské armády“ bojují poblíž Šejch-Miskinu v Sýrii. Členové nezákonné ozbrojené formace natočili video, na kterém předvedli dělostřeleckou palbu z houfnic, střelbu z minometů a střelných zbraní.

6; Ozbrojenci Islámského státu nyní vraždí celé rodiny. Tragédie v Deyr ez-Zauru je výsledkem nečinnosti západních „bojovníků s terorem“, kteří se na rozdíl od Ruska vyhýbají reálnému působení proti Islámskému státu, míní experti.

7; Omilostněný Írán je stále na krátkém vodítku Západu. Íránský prezident Hasan Ruhání označil zrušení sankcí ze strany USA a EU dne 16. ledna 2016 zlatou stránkou v historii země.

8; „Maso pro guillotinu“ – Publicista Jegor Cholmogorov píše o tom, kdy už nelze dál snášet pocit, že je člověk bezmocnou obětí liberálního teroru.

9; Na co by Polsko nejraději zapomnělo: Varšava si připomíná 71. výročí dne osvobození od německých fašistických okupantů.

10; Bída: Cesta Ukrajiny od Majdanu až na smetiště dějin. Za roztržku s Moskvou zaplatil Kyjev obrovskou cenu, když přišel o subjektivitu v globálních procesech.

11; Rusko získá kosmický aparát s jaderným motorem v roce 2025. V rámci projektu je už vytvořena unikátní konstrukce palivového článku, která zajišťuje funkčnost v podmínkách vysokých teplot, velkých teplotních změn a intenzivního záření.

12; Dvorkovič: Vláda Ruska očekává v roce 2016 ekonomický růst. Oslabení rublu, poznamenal vicepremiér, vytvoří možnosti pro ruský export, konkrétně při dodávkách průmyslových výrobků a potravin do Číny.

13; Máme se obávat opakování „černého úterka“ pro rubl? V pátek poklesl rubl vůči dolaru i euru. Příčinou se stala nová vlna poklesu cen ropy.

14; Běženci házeli v maďarském táboře po policistech kameny. V maďarském táboře pro utečence ze zemí Blízkého Východu došlo k potyčce mezi běženci a policií. Jsou zranění.

15; Za pouhých pět let zchudla chudší polovina obyvatelstva o jeden bilion dolarů. Celkový majetek více než 3,6 miliardy lidí patřících k chudší polovině lidstva se od roku 2010 zmenšil více než o bilion dolarů, praví se ve zprávě nekomerční organizace Oxfam.

16; Situace v Doněcké republice. Napětí stoupá. Intenzivní přesuny dobrovolnických batalionů k linii dotyku ukazuje na možnost vyostření situace na frontě.

17; Hillary Clinton popsala své vztahy s Putinem. Clintonová také formulovala svou podmínku pro případné přehodnocení americko-ruských vztahů.

18; Žít nově bylo svého času Porošenkovo předvolební heslo. Jak se „nově“ žije lidem v Charkově dva roky po volbách?

19; KLDR zaútočila na Jižní Koreu propagandistickými letáky. Představitel jihokorejského ministerstva obrany Kim Min Sok neupřesnil, jak letáky z KLDR padají na jihokorejské území.

20; „Problém není v běžencích!“ V Německu a Rakousku pokračují demonstrace. V Evropské unii pokračují protesty proti migrační politice vlád.

21; USA stále ještě pokračují ve studené válce proti SSSR, říká kandidát na prezidenta USA za demokratickou stranu Bernie Sanders. Mluvil také o nutnosti učinit fundamentální změny v prioritách ministerstva obrany.

22; Zrušení sankcí proti Íránu snížilo ceny ropy. Na pondělních trzích světové ceny ropy Brent spadly k 28 dolarům za barel.

23; Po Schengenu může zmizet i euro. V německé vládě panuje sklíčenost a další příliv běženců může vést k obnově trvalé kontroly nad hranicemi v EU, píše německý Spiegel. Po Schengenu bude pravděpodobně nutné pohřbít i euro.

24; Úroveň spolupráce armád Ruska a Sýrie lze nazvat vzorovou. Stačilo pouhých sto dní, aby syrské Migy profesionálně doprovázely ruské bombardéry. Avšak vojensko-technická spolupráce s armádami dalších států už zažila lepší časy.

25; Ruská delegace nepojede na zasedání Parlamentního výboru při EU, oznámila Státní duma Ruské federace. Rusko se vrátí do Štrasburku jen za rovnoprávných podmínek a v případě záruk vrácení všech kompetencí delegace, prohlásil šéf výboru Státní dumy pro záležitosti Společenství nezávislých států, eurasijskou integraci a styky s rodáky.

26; Ukrajinská armáda ostřelovala Kyjevský obvod Doněcka, bylo poškozeno teplovodní potrubí. Dnes o tom informovala tisková služba doněcké radnice.

27; Černá Hora se chystá vybudovat lázně z bývalého koncentračního tábora. Vláda chce otevřít luxusní lázně na ostrově Mamula v Jaderském moři, který byl během Druhé světové války využíván italskými fašisty jako koncentrační tábor.

28; Ukrajinská armáda znovu ostřelovala Kominternovo na jihu Donbasu.V důsledku ostřelování obce byl zraněn civilní občan.

29; Ruským školákům může být zakázáno užívání mobilů a tabletů. Toto opatření je nutné pro ochranu dětí před nebezpečnými informacemi, myslí si zplnomocněnec pro práva dětí Pavel Astachov.

30; Další zrada: EU podvedla Ukrajinu s volným trhem, říká Porošenkův poradce. Víte, na kolech existuje takový mechanismus nazývaný „ventilek“ – dovnitř pustí a ven nikoli... A přesně takováhle je nyní situace u nás s evropskými trhy.

31; Automobil generálního konzulátu zabil ženu v Petrohradě, říká zdroj. Automobil Volkswagen vletěl na chodník a srazil starší ženu.

32; Teroristé Islámského státu shodili muže obviněného z homosexuality se střechy budovy. Na územích pod kontrolou Islámského státu trestají podle zákonů šariátu.

33; Ministerstvo financí Ruské federace: Rozpočet na rok 2016 možná neumožní vládě rozhodovat o poskytování nových státních úvěrů, prohlásil náměstek ministra financí Sergej Storčak.

34; Výbuch u školy v Turecku – jsou oběti na životech. Na jihu Turecka explodovaly ve dvoře školy dvě střely, které přiletěly od syrských hranic.

35; Dvorkovič: Za dva tři roky bude ropa stát 50 až 60 dolarů za barel.

36; Ajdar ostřeluje pozice domobrany u obce Belaja Kamenka, sděluje válečný zpravodaj Gennadij Dubovoj o aktivizaci ukrajinských vojáků a ozbrojenců z nacionalistických batalionů.

37; Prognóza pro Rusko na rok 2016. Veškeré obtíže, o kterých nám vyprávějí z televizních obrazovek, jsou potíže relativně přívětivé doby, které budou brzy vystřídány dobou mnohem méně přívětivou.

38; Otec bránil utlačované, říká syn duchovního popraveného v Saúdské Arábii. Počátkem tohoto roku ministerstvo vnitra Saúdské Arábie oznámilo popravu 47 lidí odsouzených za teroristickou činnost. Mezi popravenými byl i šíitský kazatel Nimr an-Nimr známý svou ostrou kritikou na adresu vlády.

39; Peking a Rijád se chystají navázat vztahy strategického partnerství. Během návštěvy nejvyššího představitele Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga, která bude zahájena v úterý, zveřejní obě země prohlášení o navázání vztahů rozsáhlého strategické ho partnerství.

40; V Kyjevě řidička srazila a pokousala policejní hlídku. Poté, co projela několik čtvrtí, aby se ukryla před policejní honičkou, kladla řidička tuhý odpor při zatýkání.

41; Ukrajina žádá Evropskou unii o pomoc v boji proti korupci. Ministr zahraničí Klimkin prohlásil, že Ukrajina potřebuje pomoc Evropské unie, aby zreformovala zemi „na evropské cestě“. Dále vyzval Evropskou unii k pomoci s reformou justice.

42; Sníh zvítězil nad Ukrajinou: Pokračuje dopravní blokáda Oděsy. Mezinárodní letiště nefunguje, uzavřena je dálnice a tři námořní přístavy.

43; Turecká armáda zaútočila na území Sýrie po ostřelování turecké školy. Turečtí vojáci ostřelovali z raketometů místo, odkud vyšel výstřel, který zasáhl areál školy, hlásí televizní stanice NTV s odvoláním na vojenský zdroj.

44; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin devětkrát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

45; Meesenger WhatsApp se stal bezplatným Dnes máme to štěstí, že můžeme prohlásit, že WhatsApp už nebude vybírat peníze za registraci, říká se v oficiálním blogu v Rusku nejpopulárnějšího Messengera.

46; Saúdská Arábie oznámila připravenost stabilizovat ceny ropy. Spolupráce největších zemí těžících ropu vrátí stabilitu na ropný trh, prohlásil ministr ropného průmyslu Saúdské Arábie.

47; Ukrajina zintenzivnila ostřelování území Doněcké republiky a přesunula k frontové linii téměř 70 kusů vojenské techniky a ozbrojenců Ajdaru. Ukrajinští okupanti za poslední týden stopětadvacetkrát porušili režim příměří a použili k tomu tanky a minomety ráží 82 a 120 mm.

48; Znásilnění ruské dívenky v Berlíně bylo ututláno, aby se nešířila panika, píší rakouská média. Připomeňme, že berlínské úřady odložily případ třináctileté dívenky Lizy, která tvrdí, že ji 11. ledna znásilnili migranti.

49; Nulandová varovala Surkova před nevyhnutelným útokem NATO, tvrdí francouzští experti. Asistentka státního tajemníka pro věci Evropy a Eurasie Victoria Nuland se setkala s poradcem Vladimira Putina v Kaliningradu v naději, že odvrátí světovou válku.

50; Hollande: Francie se nachází v mimořádné ekonomické situaci. Francie vynaloží více než dvě miliardy euro na boj proti nezaměstnanosti. Tyto prostředky budou získány úsporami, sdělil prezident Francie François Hollande.

51; Prezident Řecka obvinil Turecko z pašování běženců do Evropy. Jsou důkazy o podpoře pašeráků tureckými úředníky.

52; Více než 200 škol bylo uzavřeno kvůli karanténě na okupovaném území Doněcké republiky. Přitom ukrajinští úředníci tvrdí, že situace s chřipkovým onemocněním je předvídatelná a je pečlivě sledována.

53; Cena ropy v Severní Dakotě poklesla pod nulu. Společnost, která se zabývá zpracováním ropy v Severní Dakotě, navrhla dodavatelům, že bude doplácet 50 centů za každý barel sirnaté ropy.

54; Pracovníci SBU nedokázali novinářům vysvětlit, kde vzali peníze na nákup drahých automobilů.

55; Gazprom zvýšil v první polovině ledna export do Evropy o 30%. Významný růst vykazují klíčové odběratelské země, prohlásil předseda představenstva plynového koncernu Alexej Miller.

56; Britské muslimky jsou deportovány kvůli neznalosti anglického jazyka. Tato opatření se dotknou dokonce i těch žen, které si stačili v Británii pořídit rodinu.

57; Islámský stát snížil svým ozbrojencům platy na polovinu. Ke snížení financování vedly ztráty, které utrpěli teroristé v poslední době.

58; Národní banky Ukrajiny hřivna oslabila na mezibankovním trhu na hodnotu 24,80 za dolar. Podle informací Národní banky Ukrajiny.

59; Ministerstvo kultury Ukrajiny hrozí italskému pěvci zrušením jeho koncertů po jeho vystoupení na Krymu. Ministr kultury Ukrajiny Vjačeslav Kirilenko prohlásil, že koncerty italského interpreta Alessandra Safiny na území Ukrajiny budou zrušeny, pokud se uskuteční jeho koncerty na Krymu.

60; Montéři z Doněcké republiky přerušili práce na opravě elektrických sítí u Gorlovky kvůli ostřelování ze strany ukrajinské armády.

61; Dolar poprvé od prosince 2004 překročil hranici 79 rublů. Příčinou je zrušení sankcí vůči Íránu a další pád cen ropy.

62; V německém Bornheimu opět povolili běžencům návštěvu městského bazénu. Rozhodnutí bylo schváleno administrativou po projednání tématu „respektování žen“ s běženci. Předchozí zákaz byl zaveden po té, co běženci obtěžovali v bazénu přítomné ženy.

63; Ukrajinská armáda zahájila ostřelování západních okrajů Gorlovky – předměstí Širokaja Balka.

64; Odliv kapitálu z Ruska se ve srovnání s rokem 2014 snížil o 63%.

65; V Sýrii probíhají prudké boje, byl zlikvidován jeden z vůdců Islámského státu Abú Hamzá a-Ansarí. Kurdové útočí v Aleppu. Armáda oficiálně prohlásila, že ve městě Deyr ez-Zaur odrazila útok Islámského státu a vytlačila je na původní pozice. Ve Východní Gutě u Damašku bandy ozbrojenců pokračují v úporném odporu proti útoku vládních vojsk.

66; Experti prognózují pro Donbas na rok 2016, že bude konflikt zmrazen a osud obou republik nebude definitivně vyřešen.

67; Některá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva odporují ruské Ústavě. Státní duma udělila Ústavnímu soudu Ruské federace právo posoudit možnost či nemožnost plnění usnesení Evropského soudu pro lidská práva na území Ruska.

68; Speciální operace ruských ozbrojených sil: Shozená humanitární pomoc byla ostřelována ze strany Islámského státu, ale dostala se přesně na letiště v Deyr ez-Zauru. Pomoc by měla být rozdělena místními úřady mezi strádající obyvatelstvo.

69; Ozbrojenci batalionu Donbass demonstrují v Kyjevě kvůli Ilovajskému kotli. Požadují potrestání viníků tehdejších událostí.

70; Dvojí hra: Trh se pokouší odhadnout úmysly Íránu. Írán se zbavil sankcí. Na ropný trh se vrátil významný hráč.

71; Protiruská lživá internacionála: Kdo stojí za podvrhy „videodůkazů zločinů ruského letectva v Sýrii“? Německý novinář a rusofob umisťuje na Twitter videonahrávky „ruského bombardování“ vytvořené tureckou agenturou, která byla již v minulosti usvědčena z výroby podvrhů.

72; Francouzští vojáci byli zavaleni lavinou v Alpách. Jsou oběti na životech. Podle předběžných informací zahynulo pět lidí, šest bylo zraněno.

73; Erdoğan zažaloval u soudu vůdce opozice za veřejnou urážku. Vůdce opoziční Národně-republikánské strany Kemal Kılıçdaroğlu vystoupil na sjezdu své strany a nazval tureckého prezidenta karikaturou diktátora.

74; Oděsa: Hotovostní dolar dosahuje nových výšin. 18. ledna se dolar prodává v Oděse za 26,50 hřiven.

75; Po veliteli ukrajinského batalionu ukrajinských ozbrojených sil bylo vyhlášeno pátrání kvůli špionáži v Ruské federaci. Případem Sergeje Razumovského se zabývá centrum boje proti extremismu Ministerstva vnitra Ruské federace.

76; Syrští stařešinové? Opozice obchoduje s naší krví. Stařešinové jsou rozhořčeni na opozici, která uvrhla zemi do chaosu a bídy.

77; Dialog s USA je ztrátou času, říká íránský politik Zrušení amerických sankcí vůči Íránu neznamená, že země je připravena vrátit se k ekonomickým vztahům s USA v plném rozsahu.

78; Ozbrojenci zveřejnili video leteckých úderů ruského letectva na pozice nezákonných ozbrojených formací v Sýrii. Na záběrech jsou zaznamenány výbuchy leteckých bomb na pozicích teroristů u syrského Idlíbu a na jižním okraji obce Harbinafsa v provincii Hamá.

79; Ženisté zahájili odminovávání Donbasu ve třech z dvanácti sektorů dohodnutých v Minsku. Odminovávací práce v Donbasu byly zahájeny současně na všech třech pozemcích.

80; Česká vláda schválila opatření na posílení ochrany hranic Evropské unie. Opatření na ochranu hranic Evropské unie byla navržena eurokomisí v prosinci 2015.

81; USA nejsou schopny se vypořádat s Ruskou federací ani s Čínou, a to ani politicky, ani ekonomicky, říká politolog. Vznikající strategická aliance Ruska a Číny se může stát mocnou alternativou pro Washington a USA nedokáží čelit růstu jejího vlivu.

82; Írán pomůže najít rovnováhu cen ropy. Očekávání vstupu Íránu na ropný trh stlačilo cenu ropy na úroveň prosince 2003, tj. pod 28 dolarů za barel.

83; Příběhy členů domobrany: Ostřelovačka Valentina, 24 let, malířka z Makejevky, přežila svou klinickou smrt. Valje Getmančuk ještě nebylo pětadvacet let. Narodila se v Makejevce, vyučila se malířkou a štukatérkou v Gorlovce – a pak začala válka.

84; V Německu zadrželi prvního podezřelého ze sexuálního násilí v Kolíně nad Rýnem. Muž osahával ženu a ukradl jí mobilní telefon.

85; Ve Státní dumě se zasmáli návštěvě Porošenka na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Šéf výboru Státní dumy pro mezinárodní vztahy Alexej Puškov ironicky komentoval návštěvu prezidenta Ukrajiny na Světovém ekonomickém fóru v Davosu: „Bude jim tam vyprávět, jak je možné během dvou let zlikvidovat finance a zničit celou ekonomiku. Jistě poučná zkušenost...“

86; Banka JP Morgan snížil prognózu ceny ropy takřka o polovinu na 31,25 dolaru za barel.

87; Hon na rozvědčíka: Teroristé se snaží sestřelit vojenský dron ruského letectva v syrském Aleppu. Na videu zveřejněném samotnými ozbrojenci je možné spatřit bezpilotník. Ozbrojenci po něm střílí trasovací municí.

88; Ozbrojenci Pravého sektoru zablokovali soud, kde probíhá zasedání o zakarpatském Dragobratu. Ve stejné době skupina poslanců přišla do vězení, aby se setkala se zadrženými ozbrojenci.

89; Rusko je pro Evropu důležitější než vrtochy USA, říká expert. Evropské země podporovaly USA ve všem i tehdy, když Washington pokračoval v nevyhlášené studené válce proti Moskvě.

90; Ombudsman: V Doněcké republice zůstává kolem 10 tisíc nucených přesídlenců. Ubývá jich však, protože jsou postupně obnovována jejich bydliště.

91; Poltavský důchodce dostal pět let za „pseudopatriotické“ chyby ve svém světonázoru. V rozsudku se říká, že sděloval představitelům Doněcké republiky informace o startu Su-24 s cílem varovat je před možným bombardováním ve snaze zabránit smrti dětí a civilního obyvatelstva.

92; V Doněcké republice došlo k samovolné explozi pod kolonou ukrajinské armády jedoucí z okupované Volnovachy směrem k Doněcku. Součástí kolony byly palivové cisterny, Raketomety Grad, osobní automobily s ukrajinskými vojáky a protiletadlové komplexy. V Luganské republice byla zlikvidována diverzní skupina patřící k Ajdaru.

93; Ukrajina možná obnoví nákupy plynu z Ruské federace, říká šéf Naftobazu. Jak prohlásil šéf Naftogazu Andrej Kobolev, pokud studená vlka v zemi bude nadále trvat, na Ukrajině může dojít k nedostatku zemního plynu.

94; V Nejvyšší radě Ukrajiny zazněl návrh napsat novou ústavu země. V návrhu zákona se počítá s tím, že ústavodárné shromáždění připraví návrh nové ústavy Ukrajiny na základě široké veřejné diskuse.

95; Vítejte v džungli. Ve Francii migranti napadli nožem nizozemské novináře. K incidentu došlo 15. ledna ve městě Calais.

96; Krymské úřady předloží požadavky ukrajinským bankám, které nevrátily vklady obyvatelstvu. Více než 200 tisíc lidí utrpělo škodu tím, že ukrajinské banky zastavily svou činnost na poloostrově a odmítly vyplatit peněžní prostředky z vkladů obyvatel Krymu.

97; Sýrie: Teroristé zabili dvě dívky a jednoho dospělého, pět dětí a šest dospělých bylo zraněno při raketovém ostřelování Aleppa.

98; Kadyrov ozřejmil své prohlášení o mimosystémové opozici. Nejvyšší představitel Čečny Ramzan Kadyrov dříve prohlásil, že mimosystémové opozice není zainteresována na vzkvétajícím a silném Rusku a pokouší se těžit ze složité ekonomické situace.

99; Pracovníky zabývající se trestním stíháním v Kyjevě vyhodili na ulici a oddělení tak bylo paralyzováno. Z budovy je vyhání odbor vnitřní bezpečnosti Ministerstva vnitra, který vede jeden z bývalých kolegů Michaila Saakašviliho.

100; V Turecku byl odpálen policejní autobus. V důsledku výbuchu zahynuli dva policisté.

101; V Kyjevě zablokovali ozbrojení lidé kancelář strany Ukrop. Pracovníci kanceláře zavolali policii.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 19.1.2016:

1; Ukrajinská vláda zrušila výnos o vyčlenění finanční pomoci obyvatelům Donbasu. Dříve vláda Ukrajiny slíbilo poslat finanční pomoc o velikosti více dvou milionů dolarů obyvatelům zóny antiteroristické operace v Donbasu.

2; Vojenské úspěchy Ruska a Sýrie donutily USA korigovat své ambice, píší L.A. Times. Ruský „tah na branku“ zcela změnil rozložení sil v S7rii a umožnil armádě Bašára Asada přejít do útoku.

3; V Sýrii ozbrojenci zahájili útok na město Hasak. Tvrdé boje probíhají pouhých 12 kilometrů od obce.

4; Ozbrojenci Islámského státu útočí na leteckou základnu Deyr ez-Zaur pod ochranou písečné bouře. Kvůli prudkým bojům nemůže OSN dopravit pomoc hladovějícím.

5; V Nizozemsku rozehnaly speciální jednotky demonstraci proti přijímání běženců. Demonstranti protestovali proti výstavbě centra pro přijímání běženců ve městě Heesch v Severním Brabantu.

6; Skandál: Saakašvili kvůli svému zviditelnění zveřejnil na internetu video, ve kterém včetně mapek odhalil pozice ukrajinské armády v Donbasu.

7; Historická pravda: Před rokem bylo město Stachanov velmi intenzivně ostřelováno ze strany ukrajinské armády.

8; V Libyi zesílil příliv ozbrojenců Islámského státu, píší Washington Times. Jde o strategické rozhodnutí Islámského státu, které spočívá v tom, že se v Libyi vytvoří stejný opěrný bod jako v Sýrii město Rakká.

9; Novinky ze Sýrie: Turecké dobrodružství, „jaderné údery Ruské federace“, islamisté na suchu. Kdo ve skutečnosti ostřeloval tureckou školu, rozhodne se Německo v otázce „vojska nebo běženci“, kdy Rusko změní Islámský stát v radioaktivní popel, odkud budou brát islamisté peníze?

10; Vítejte v džungli: Ve Francii migranti s nožem napadli nizozemské novináře. K incidentu došlo 15. ledna ve městě Calais.

11; Šakalové budou potrestáni podle zákonů Ruské federace: Nejvyšší představitel Čečenska Ramzan Kadyrov o nepřátelích a zrádcích Ruska.

12; Vláda USA je banda zločinců. Bohatství Ameriky bylo vytvořeno cestou vědomého porušování mezinárodních zákonů.

13; Šok: Roztrhaná těla teroristů a ruiny. Armáda Sýrie osvobodila od Islámského státu čtvrť v Deyr ez-Zauru Al Bagalii.

14; Čínský drak proti islámskému terorismu. Jak se změní situace na Blízkém Východě, pokud prudce vzroste aktivita Číny v regionu?

15; Státní tajemník označil íránský postup vůči příslušníkům americké námořní pěchoty za nepatřičný. Státní tajemník John Kerry prohlásil, že byl velmi rozezlen a podrážděný kvůli zadržení amerických námořníků, kteří vpluli do íránských teritoriálních vod.

16; Ať žije Vítězství! Putinova tajná zbraň jsou jednotky zvláštního nasazení, kadeti a vlastenecké písně. V souvislosti se sankcemi a složitou ekonomickou situací mnohá „svobodná“ média a liberální činitelé předpověděli rychlý pád popularity ruského prezidenta a lásky k vlasti.

17; Projednávání případu nacionalistů z UNA-UNSO v Čečně bylo odloženo. Soudce přerušil proces a poslal obviněného Stanislava Klycha na soudní psychiatrii za účelem vyšetření. Obžaloba s důvody obhajoby souhlasila a prohlásila, že považuje za příčinu chatrného psychického zdraví obviněného drogy.

18; Západní média proti ruským: Německý Bild zahanben. Německý Bild prohlásil, že OSN a Mezinárodní výbor Červeného kříže jdou na ruku propagandě syrské vlády, a hladovějící ženy a děti označili novináři za „herce Asadova režimu“.

19; Rusko v Parlamentním shromážděním Rady Evropy. Žádná pozitiva, zjevná negativa...Účast státu v jakýchkoli státních spolcích musí vycházet v první řadě ze zájmů samotného státu, myslí si Nikolaj Starikov.

20; Tempo růstu Číny se snížilo na minimální hodnotu za posledních 25 let. Růst se zpomalil ze 7,3% na 6,9%, což je „nejhorší“ výsledek za poslední čtvrtstoletí. Vyplývá to z informací Národního statistického úřadu Číny.

21; Givi: Dobře bude, až osvobodíme celý Donbas. Bylo vydáno velké interview s Michailem Tolstych o aktuální situaci v Dobnasu.

22; Zpráva americké rozvědky o ruských agentech působí depresivně. Krizi evropské politiky, v jejímž rámci stále větší popularitu získávají strany mimo zavedený systém, vysvětluje americká rozvědka zásahy Moskvy.

23; Proč Rusko shazuje humanitární pomoc z letadel: Islamisté nepustili Červený kříž do syrských měst El-Fua a Keraja.

24; Jede k nim revizor: Experti z OSN prověří, jak se v USA dodržují práva Afroameričanů a jak se bojuje proti rasismu.

25; Kolem tří set obcí na Ukrajině je bez elektřiny kvůli nepřízni počasí. Výpadek proudu je v osmi oblastech Ukrajiny včetně Kyjevské.

26; Pod maskou vojenských cvičení se Javorovský polygon na západní Ukrajině stal americkou vojenskou základnou.

27; Nové sankce proti Íránu zvyšují cenu ropy. Cena ropy v Londýně při ranním obchodování stoupla o 2% na základě očekávání, že íránský faktor už vyčerpal svůj vliv na kótování cen. Kromě toho USA a EU hrozí Íránu novými sankcemi za jeho balistický systém.

28; Doktorka Líza pošle do Moskvy na léčení dalších 20 dětí z Doněcké republiky. Celkem za minulý rok odvezla na léčení do Ruska 350 dětí z Luganské a Doněcké republiky.

29; Esesácké pobaltské grimasy a ukrajinské pochodňové průvody – Zachar Prilepin komentuje současný fašismus: Mládeži, když tohle děláte, připadáte si silní a strašidelní. Ale možná jste strašidelní proto, že jste vlastně už zemřeli.

30; Viktor Medvedčuk se rozhodl připomenout „úspěchy“ Valerie Gontarevové, kterou kdysi nominovali jako kandidáta na nejlepšího centrálního bankéře světa: Recept na úspěch po ukrajinsku...

31; Ukrajinská armáda ostřelovala Kominternovo a Sachanku na jihu Doněcké republiky. Ostřelování bylo vedeno z granátometů a střelných zbraní.

32; Rusko se může stát nečekaným zachráncem cen ropy. Ceny ropy se mohou zvýšit, pokud země, které ropu produkují, sníží její těžbu. Saúdové a další představitelé OPEC čekají první krok od Ruska, píše ekonomický list Market Watch.

33; Aksjonov vysvětlil jmenování nových vicepremiérů Krymu „obrovským množstvím úkolů“. Poslanci Státní rady Krymu odsouhlasili jmenování dvou nových vicepremiérů: Vitalij Nachlupin se bude zabývat otázkami ekonomické politiky a Oleg Kazurin se soustředí na infrastrukturní projekty.

34; Gazprom poslal Naftogazu fakturu na 2,5 miliardy dolarů za neodebraný plyn. Naftogaz nyní musí zaplatit během deseti dnů. Žádné dohody o nepoužití pravidla „odebírej nebo plať“ s Ukrajinou v roce 2015 nebyly uzavřeny, sdělil předseda představenstva Gazpromu Alexej Miller.

35; Katar vystupuje ze zákulisí. 18. ledna přijel do Moskvy katarský emír. Evidentně hledá varianty čestné kapitulace v syrském konfliktu.

36; Twitter byl offline. Poruchy činnosti stránky začaly kolem 11:35 moskevského času.

37; Vladimir Putin předvedl znalosti internetových memů. Prezident Ruska během návštěvy výstavy Valentina Serova v Treťjakovské galerii připomněl populární obrázek na Síti.

38; Zadrhnutí světového obchodu – a co dál? Projekt Pax Americana je nevyléčitelně nemocný a prožívá svá poslední léta. Rozhodnutí, která nyní přijímají politici velkých západních zemí, nejsou ničím jiným než smrtelnými křečemi tohoto projektu.

39; Akcí u příležitosti Kristova křtu se po celém Rusku zúčastnily dva miliony lidí. Téměř 90 tisíc lidí se vykoupalo v v Moskvě během tohoto svátku. Slavilo se i v Donbasu.

40; V Rusku neexistuje důvod k panice kvůli prasečí chřipce, hlásí Rospotrebnadzor. Bude jen správné, když budou nalezeni a potrestáni ti, kteří spekulují o zdravotních rizicích, prohlásila šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popova. Podle jejích slov je potřeba se takových provokací vyvarovat.

41; Staronová tvář ukrajinské policie. Pokud dříve ukrajinská policie úplatky převážně jen „inkasovala“, nová ukrajinská policie je už přímo vymáhá. Rozdíl je to podstatný...

42; Britská kontrarozvědka byla prohlášena za nejlepšího zaměstnavatele pro homosexuály. Do týmu pro plnění úkolů v britské kontrarozvědce mohou dát homosexuála s heterosexuálem a setřít tak rozdíly, chlubí se ve vedení instituce.

43; Doněcká a Luganská republika sjednotily své daňové zákony. V Doněcké republice vstoupil v platnost zákon „O daňovém systému“, který byl zkoordinovaný s Luganskem.

44; Ochránci lidských práv obvinili Apple,Samsung a Sony z využívání dětské práce. Kobalt, který se používá v bateriích gadgetů, se těží v dolech v Kongu, kde se pro těžkou práci využívá nucená práce dětí.

45; Twitter po zhruba dvouhodinové poruše obnovil svou činnost.

46; Eurointegrace neprošla: V Německu hrozí tisícům Ukrajinců deportace. Tisícům podnikavých Ukrajinců, kteří chtěli zdrhnout z Ukrajiny a získat azyl v Německu, hrozí deportace zpět do vlasti.

47; MMF prozatím není připraven hodnotit důsledky odchodu Velké Británie z EU. Mezinárodní měnový fond odmítl hodnotit následky případného odchodu Velké Británie z Evropské unie. Referendum o členství Británie se může konat ještě letos.

48; „Kyborgy“ z 128. brigády zapomněli na železničním nádraží cestou do zóny ATO. Stovky vojáků 128. horské brigády ukrajinské armády byly nuceny dvakrát nocovat pod otevřeným nebem na stanici Dobrosin ve Lvovské oblasti.

49; Islámský stát v Iráku drží v otroctví 3,5 tisíce žen a dětí, říká OSN.

50; Ostřelování ze strany ukrajinské armády zmařilo opravu elektrické sítě u Gorlovky. Ukrajinská armáda dnes opět zmařila práce na obnově přenosové soustavy v okolí Zajceva.

51; Krym zavedl karanténní dohled na hranici kvůli hrozící epidemii chřipky na Ukrajině. Počet případů onemocnění chřipkou za poslední týden vzrostl na 2,2-násobek.

52; Cena barelu ropy Brent se zvýšila nad 30 dolarů. V této souvislosti posiluje i rubl.

53; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin osmkrát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany.

54; Skandál v ukrajinské „Gromadské (veřejnoprávní) TV“: Zakladatele obvinili z krádeže peněz. Vedení „Gromadské TV“ sdělilo, že je připraveno předat informace o krádeži policejním orgánům.

55; Rusko se podle Blombergu dostalo mezi patnáct nejinovativnějších ekonomik světa. Absolutním lídrem se stala Jižní Korea, která vede žebříček s celkovým ukazatelem indexu inovací 91,31 bodu.

56; Český prezident vyzval k odmítnutí nekvalitního ukrajinského medu. V České republice se rozjíždí skandál kolem dodávek ukrajinského medu, který podle slov českého prezidenta obsahuje zakázaná antibiotika.

57; Ukrajinští námořníci u Mariupolu jsou demoralizovaní a zvyšují si bojového ducha alkoholem a drogami, uvádí Ministerstvo obrany Doněcké republiky. Rozvědka Doněcké republiky konstatuje nárůst užívání alkoholu a drog v jednotkách ukrajinské námořní pěchoty.

58; V Kyjevě byl zadržen „Lidojed“ z Pravého sektoru. Dne 18. ledna byl v Děsňanském obvodu Kyjevě pro podezření ze spáchání loupeže zadržen ozbrojenec Pravého sektoru s přezdívkou Lidojed.

59; Ruské letectvo za poslední čtyři dny zasáhlo v Sýrii téměř 600 objektů teroristů. V Latakíji během úderů ruského letectva bylo zlikvidováno 20 teroristů.

60; Ukrajinští nacionalisté chtějí, aby se před nimi ruští liberálové plazili po kolenou. Ukrajinským nacionalistům nestačí, že je liberálové v Rusku podporují. V jejich očích dokonce ještě ani nezačali splácet svůj „nekonečný dluh“. Měli by přilézt po kolenou.

61; Krymské úřady nedopustí spekulace s cenami letních dovolených, říká Aksjonov. Nejvyšší představitel republiky Krym Sergej Akshjonov komentoval kalkulace hoteliérů a cestovních kanceláří.

62; Glazjev je přesvědčen, že Centrální banka bude schopna ukončit spekulativní „bakchanálie“. Politika volného kursu rublu je nástrojem pro nevkusné obohacování spekulantů, prohlásil poradce prezidenta Ruska Sergej Glazjev během fóra „Opory Ruska“.

63; Ruské letectvo zlikvidovalo v Sýrii sklad zbraní teroristů. Ruský bitevník Su-25 zničil sklad zbraní a munice ozbrojenců v okolí města Tell-Rifját.

64; Vedlejší ztráty Kyjeva za dobu svátků činily až 400 vojáků, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Nebojové ztráty Kyjeva během novoročních svátků činily zhruba 400 vojáků a 10% vojenské techniky.

65; Ukrajina zvýšila sazbu tranzitu plynu na jedenapůlnásobek. Sazba za tranzit plynu pro ruskou společnost Gazprom podle nových kalkulací regulátora bude činit kolem 4,5 dolaru za 100 kilometrů, sdělil ministr energetiky Ukrajiny Vladimir Děmčišin.

66; Pravděpodobnost nových teroristických činů v Evropské unii je velmi vysoká, říká předseda Evropské rady. Předseda Evropské rady Donald Tusk poznamenal, že v lednu zahájilo činnost protiteroristické centrum Evropské unie při evropském policejním úřadu Europol.

67; Ruské letectvo likviduje opěrné body, techniku a zásobníky ropy teroristů v Sýrii. Za uplynulé čtyři dny letadla ruské letky v Syrské republice uskutečnila 157 bojových startů a útoky na 579 objektů teroristické infrastruktury.

68; Evidentní debilita: V Radě federace komentovali video, kde Saakašvili odhalil pozice ukrajinské armády. První místopředseda výboru Rady Federace pro obranu Franc Klincevič komentoval zveřejnění vojenské informace gubernátorem Oděské oblasti Michailem Saakašvilim na Facebooku.

69; Hon na lovce: Tank ozbrojenců se snaží prchnout před ruským bitevníkem v Sýrii. Byly zveřejněny unikátní záběry lovu ruského letadla na tank teroristů v Sýrii. Na videu je dobře vidět, jak tankisté.teroristé křečovitě manévrují, házejí strojem nalevo napravo, aby letcům zkomplikovali jeho zaměření. Marně.

70; Terorističtí pohlaváři vyprávějí ozbrojencům o sestřelení ruského letadla a o ostřelování letecké základny Hmejmim. Turecko dodalo ozbrojencům novou dodávku zbraní. Za poslední den bylo zabito 80 ozbrojenců, zraněno kolem 40. Bylo zničeno odpalovací zařízení na rakety, jeden tank, čtyři „vozítka“ a čtyři nákladní vozy.

71; Bezpečnostní síly Íránu zadrželi hlavního organizátora útoku na velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu.

72; Úřady Doněcké republiky potvrdily rozpočet na I. Čtvrtletí roku 2016. Částky řady sociálních dávek budou zvýšeny, hlásí ministerstvo financí.

73; V Německu napadli migranti dva transvestity. Policie města Dortmund v západním Německu vyšetřuje útok na dvě transsexuální „ženy“.

74; Senátor Sablin donutil Navalného nést odpovědnost za lež. Spolupředseda Bojového bratrstva a Antimajdanu senátor Dmitrij Sablin vyhrál soud proti Navalnému. Dnes Lubinský soud v Moskvě vynesl rozhodnutí zavazující opozičníka odvolat své lži na adresu ruského politika a veřejného činitele.

75; Na Asadově odchodu trvají pouze provokatéři, říká Čurkin. Podle slov stálého představitele Ruské federace při OSN Vitalije Čurkina trvat na okamžitém odchodu Bašára Asada z postu prezidenta Sýre mohou jen provokatéři, protože rezoluce o Sýrii nic takového nepožaduje.

76; Schengen se zhroutí do dvou měsíců, říká předseda Rady Evropy. Evropa má maximálně dva měsíce na to, aby dostala pod kontrolu migrační krizi, jinak nastane krach Schengenské zóny.

77; PSN potvrdila informaci o masovém zabíjení spáchaném Islámským státem v Deyr ez-Zaur. V dané chvíli je podle slov představitele Mezinárodního výboru Červeného kříže v Damašku oblast, kde k útoku došlo, zablokována.

78; Kuriozity války: Ozbrojenec „snědl“ kulku syrské armády. Bylo zveřejněno video ozbrojenců, na jehož záběrech jeden z banditů pálí zpoza rohu, druhý se schovává v hloubce průchodu mezi budovami. Jedna z kulek se odrazí od stěny a vletí přímo do úst ozbrojence.

79; Osvobození Evropy: K čemu povede migrační krize. Filozof Jurij Ťurin mluví o tom, že svět stojí na prahu probuzení konzervativní demokracie.

80; V Charkově neznámí pachatelé poškodili pomník vojáka-osvoboditele. Vandalové otloukli písmena z podstavce sochy.

81; Strach z Evropy přinutí Ukrajinu znovu kupovat ruský plyn. Ukrajina podle očekávání odmítla požadavek Ruska, aby dodržovala platnou plynovou smlouvu a zaplatila palivo, které Kyjev neodebral.

82; Kritika Polska je útokem na demokracii, říká poslanec Evropského parlamentu. Demokracie Evropy je vlastně diktaturou a evropský systém prožívá krach, myslí si poslanec europarlamentu za Francii Jean-Luc Schaffhauser.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 20.1.2016:

1; Pákistán úspěšně otestoval neviditelnou raketu s plochou dráhou letu. Raketa Ra´ad je schopna nést jadernou hlavici, rádius její působnosti je 350 km.

2; Mise OSN přijede na Donbas pomoci s odminováváním. V rámci posilování role OSN při stabilizaci situace na Donbasu ukrajinská strana pozvala misi OSN s cílem pomoci odminovat region, sdělil představitel Ukrajiny při OSN Vladimir Jelčenko.

3; Islámský stát potvrdil smrt svého zabijáka Džihádí Johna v Sýrii. Teroristé Islámského státu potvrdili smrt svého zabijáka Mohammeda Emvaziho známého jako Džihádí John. V listopadu o jeho likvidaci informoval Pentagon.

4; Ozbrojenci Islámského státu a Džabhát an-Nusrá odcházejí z předměstí Damašku. Teroristé odcházejí zeleným koridorem zorganizovaným syrskou armádou.

5; V Dagestánu se střílelo na policii. K Incidentu došlo,když pracovníci policie zastavili skupinu podezřelých osob kvůli kontrole dokladů.

6; Polsko přijalo milion migrantů z Ukrajiny, říká premiérka. Polská premiérka Beata Szydło označila pracující migranty jako lidi, kterým nikdo nechtěl pomoci.

7; Saakašviliho favoritka stojící v čele oděské celnice se obklopila korupčníky a věnuje se pololegálním činnostem.

8; V Donbasu byl zlikvidován velitel skupiny Pravého sektoru. 18. ledna byl v okolí Doněckého letiště zlikvidován jeden z velitelů Pravého sektoru s přezdívkou Semjon.

9; Pohřeb komunálních služeb v Poltavě. Internet se baví videem, na kterém důchodci tlačí trolejbus. Ukrajinská moc je opět překvapena, že v zimě padá sníh a stojí bezradně před přívaly sněhu.

10; Proč Ukrajina informovala Radu bezpečnosti OSN o vyostření situace na Donbasu? Ukrajina oficiálně informovala předsedu v Radě bezpečnosti OSN o pokusech vyostřit bezpečnostní situaci v Donbasu.

11; „Skutečně si přejete pokračování těch jatek?“, ptá se člen domobrany. Na jednu stranu jsou ozbrojené síly Donbasu dobře nachystány na jakýkoli útok ukrajinské armády. Na druhou stranu se zvláště civilní obyvatelstvo obává o dostatečnou podporu ze strany Ruska.

12; Nadchází doba globálních ekonomických turbulencí. Je na ni Rusko připraveno? V tuto chvíli je stejně jako na lodi před bouří důležitější předpověď počasí než zjišťování aktuálního stavu zásob parmazánu.

13; Skrytý homosexualita v ukrajinské armádě. Přiznání „hrdiny ATO“. Alkoholismus, rabování a sebevraždy se už dávno staly vizitkou ukrajinské armády. „Hrdina“ obou kotlů Oleg dodal další detaily do portrétu ukrajinské armády.

14; Obama a Erdoğan se po telefonu domluvili na likvidaci Islámského státu. Prezidenti USA a Turecka se v telefonickém rozhovoru dohodli na prohloubení spolupráce v boji proti terorismu. A Obama také vyzval k uklidnění konfliktu s Kurdy.

15; Uglegorsk rok po válce. Uglegorsk je nevelké městečko na západ od Děbalceva. Pojedeme-li do Děbalceva z Doněcka a mineme-li Jenakijevo, musíme jet přes Uglegorsk. Takže, abyste dobyli Dělbalcevo, je třeba vypudit nepřítele i z tohoto městečka...

16; Britské letecké společnosti prodloužily dobu zrušení letů do Egypta. Letečtí dopravci pokračují v plnění doporučení vlády Velké Británie o zrušení letů do egyptského letoviska kvůli hrozbě opakování teroristického činu z 31. října, který se odehrál na palubě ruského A321.

17; Rusko omezilo investice do amerických obligací o 20 miliard dolarů za rok. Ruská federace za poslední rok (od listopadu 2014 do listopdu 2015 snížilo investice do amerických státních obligací o dvacet miliard dolarů. Vyplývá to z každoměsíční zprávy ministerstva financí USA.

18; Svoboda slova po turecku. Za Erdoğana bylo za urážku prezidenta pohnáno před soud více než 250 lidí. Novináři tureckého listu Cumhuriyet (Republika) zadržení na základě obvinění ze špionáže vylíčili v dopise pro BBC své věznění v istanbulské věznici.

19; Spojeným státům chybí ledoborce za jednu miliardu dolarů, aby mohly konkurovat Rusku v Arktidě. Američtí úředníci vyzývají vládu země, aby získala ledoborec v ceně jedné miliardy dolarů v souvislosti s rostoucím vlivem Ruska v Arktidě. Podle jejich názoru aktivita Ruska v regionu vyžaduje od USA přijetí opatření.

20; Prezident Venezuely vyzval Írán, aby se zasadil o stanovení spravedlivých cen ropy. Venezuelský prezident Maduro během telefonického rozhovoru vyzval íránského prezidenta Hasana Ruháního, aby se zasadil o opatření zaměřená na obnovu reálných cen ropy.

21; Ukrajina ve středu rozšíří seznam zakázaného ruského zboží. Kyjevská vláda slíbila potrestat občany, kteří dovážejí ruskou produkci na Ukrajinu, a dodala, že zboží, které se dostane na území země, bude zabavováno.

22; Pravý sektor se rozpadá na jednotlivé části. Od neonacistického uskupení se odlupují bataliony, za jejichž zločinné akce nechce Pravý sektor nést odpovědnost.

23; Padalo to do zahrad, stříleli po okrajích obcí. Noční ostřelování obcí v Doněcké republice. Ukrajinští vojáci tuto noc ostřelovali okraje hned tří obcí na jihu Doněcké republiky – Sachanky, Širokina a Kominternova.

24; Ozbrojenci Islámského státu zbořili prastarý křesťanský klášter v Iráku. Klášter svatého Jiljí (Aegidius) se nachází v okolí města Ninive v Iráku. Byl založen roku 595. Podle snímků z družice byla budova rozbořena do základů.

25; Proč se NATO chystá posílit svou vojenskou přítomnost v Polsku? Summit NATO proběhne počátkem července ve Varšavě.

26; Moldávie obvinila Ukrajinu z blokování průjezdu kamionové dopravy. Kamiony, které vezou do Moldávie zboží ruské výroby, zůstaly zablokovány na rusko-ukrajinské hranici poté, co Kyjev zakázal dovoz ruské produkce na Ukrajinu.

27; Při snídani v Davosu Ukrajincům zakázali projednávat Donbas. Organizátoři ekonomického fóra trvali na tom, aby delegace z Kyjeva co nejdříve změnila téma oficiální diskuse.

28; „Jsou USA připraveny na multipolární svět?“, ptá se list National Interest. Úřady USA by se měly pomalu smiřovat s tím, že svět není monopolární a netočí se jen kolem Washingtonu, myslí si analytici.

29; Na obec Kominternovo bylo vystřeleno více než sto min, říká Basurin. Nepřítel vede palbu z pozic v obci Voďanoje.

30; Ruští školáci se seznamují s vojenskou slávou Sevastopolu. Na ministerstvu školství Ruské federace vypracovali exkurze na Krym.

31; Jaresko: Ukrajina kontaktuje Ruskou federace ohledně dluhu prostřednictvím ministerstva financí Německa. Už dříve náměstek ministryně financí Ruské federace Sergej Storčak prohlásil, že Rusko nadále čeká, kdy Ukrajina učiní první krok k mimosoudnímu vyřešení sporu ohledně dluhu. Jaresko v kuloárech Davoského fóra prohlásila, že dialog neustále běží.

32; Frontová kronika: Ukrajinská armáda se chystá k útoku a testuje obranu Luganské republiky. Vyplývá to z analýzy vojenské situace v prvních dvou týdnech ledna na příkladu událostí na frontách Luganské republiky.

33; Ve Velké Británii policie prohledala a vyslýchala desetiletého školáka jen proto, že si popletl slova „terorismus“ a „terasa“. Desetiletého muslima podezírali z kontaktů na teroristické sítě kvůli chybě, které se dopustil na hodině angličtiny.

34; Člen jednotky zvláštního nasazení USA, který zlikvidoval Usámu bin Ládina, uchovával nezákonně fotografie jeho mrtvoly. Nyní bylo proti bývalému elitnímu vojákovi zahájeno trestní řízení kvůli nezákonnému držení tajné informace.

35; Gazprom vypověděl smlouvu o plynovodu „Jižní proud“. Společnost South Stream B.V. souhlasila s vyvázáním Gazpromu z plnění veškerých závazků vyplývajících ze smlouvy.

36; USA a Francie projevily zájem o ruskou vakcínu proti Ebole. Lékaři ze západních zemí včetně USA a Francie projevili zájem o spolupráci v oblasti použití ruské vakcíny proti zimnici Ebola.

37; V Gazpromu jsou přesvědčeni, že „Severní proud – 2“ bude realizován. Výstavba nových větví plynovodu „Severní proud“ je výhodná a potřebná jak pro dodavatele, tak i pro evropské spotřebitele, prohlásil předseda rady ředitelů Gazpromu Viktor Zubkov.

38; SBU hrozí německému poslanci vězením za cestu do Doněcké republiky. Člen německého parlamentu a Parlamentního shromáždění Rady Evropy Andrej Hunko urazil ukrajinskou kontrarozvědku svou cestou na Donbas.

39; Rospotrebnadzor odhalil nezákonné schéma vysílání turistů do Turecka. Turisty posílají přes sousední země, prohlásila šéfka úřadu Anna Popova. Turistické firmy porušující nařízení budou volány ke správní odpovědnosti.

40; Byly zveřejněny unikátní záběry pobořeného syrského Homsu. Depresivní video ukazuje, jak kdysi hustě zasídlené čtvrti se nyní proměnily v rozvaliny bez života.

41; Saakašvili byl pozván k výslechu na prokuraturu. Oděský gubernátor je žádán, aby spolupracoval při vyšetřování korupce v Kyjevské celnici.

42; Jaceňuk navrhuje znovu rozšířit sankce proti Rusku. Ukrajinský premiér znovu navrhl rozšíření sankčních seznamů fyzických a právnických osob z Ruska.

43; V Kyjevě kvůli hrozbě výbuchem evakuovali nádraží a dvě stanice metra. Z areálu železničního nádraží bylo evakuováno kolem 900 lidí a ze stanic metra šest pracovníků kyjevské podzemní dráhy.

44; Další zrada: Ozbrojenci z nacionalistického batalionu byli zbiti v kavárně v Zakarpatsku. Ukrajinští karatelé dostávají zaslouženou odplatu nejen v zóně ATO, ale i na celé Ukrajině.

45; Více než 700 tisíc lidí půjde na demonstraci proti akcím mimosystémové opozice v Grozném. Cílem demonstrace s názvem „V jednotě je síla“ je vyjádřit kategorický protest vůči pokusům rozkolísat situaci v zemi ve složitých ekonomických podmínkách.

46; Siluanov: Moskva nevede žádné rozhovory s Kyjevem o dluhu. K dnešnímu dni Rusko nevede s Ukrajinou žádné rozhovory ohledně restrukturalizaci dluhu ve výši tří miliard dolarů, prohlásil ministr financí a sdělil, že žaloba na Kyjev bude podána koncem ledna.

47; Gubernátor Sevastopolu daroval k výročí referenda Krymu strategický bombardér. „Mám tu ještě drobný dárek. Je to naše letadlo, které plní bojové úkoly – Tu-95. Na palubě má znak Sevastopolu a nápis Sevastopol, řekl Meňajlo.

48; Kvůli dluhům Južmaše obyvatelé desítek domů v Dněpropetrovsku zůstali bez elektřiny. Energetici odpojili podnik na výrobu raket od elektřiny.

49; Dolar prorazil hranici 81 za rubl. Kurs dolaru na Moskevské burze pokračuje v růstu a překročil další psychologickou hranici.

50; Vladimir Putin spatřil v propadu rublu nové možnosti. Dva poslední roky byly dost složité pro hospodářství, ale byznys jako celek to překonal, a to i drobné podnikání, připomněl ruský prezident na svém vystoupení na fóru podnikatelů „Drobné podnikání – národní myšlenka“.

51; V Luganské republice bojují proti padělatelům, hlásí ministerstvo vnitra. V Luganské republice byl zjištěn nový pokus uvést do oběhu padělané bankovky Ruské banky.

52; Ruské letectvo rozbombardovalo tábory, sklady a palebné pozice teroristů v Sýrii. Letadla ruské letky v Sýrii za posledních 24 hodin silně udeřily proti teroristům.

53; Ruští vojáci bojují v Sýrii s obrovským elánem, říká náměstek ministra obrany Ruské federace. Bojový duch ruských vojáků, kteří se účastní operace v Sýrii, je na velmi vysoké úrovni.

54; Nedaleko ruského velvyslanectví v Kábulu explodoval automobil naložený výbušninou. Podle předběžných údajů v důsledku výbuchu v hlavním městě Afghánistánu zahynulo několik lidí.

55; Kyjev promyslí nákupy ruského plynu v případě velkých mrazů, říká ukrajinský ministr energetiky. Kyjev se může vrátit k posouzení otázky nákupu ruského plynu koncem února, prohlásil Vladimir Děmčišin.

56; Velvyslanec Ukrajiny odmítl slova polského premiéra o ukrajinských běžencích. Velvyslanec Ukrajiny v Polsku si myslí, že Varšava se v diskusi o migrantech dopouští manipulace, když nazývá ukrajinské pracovníky běženci.

57; Iluze Ukrajinců ohledně rovnosti s Evropany se hroutí, říká politolog. Podle informací německých médií hrozí tisícům ukrajinských běženců deportace z Německa.

58; V Doněcké republice označili prohlášení štábu ATO o tom, že nikdo nebránil pracím na opravě elektrického vedení na frontě, za lež. Štáb ATO bezostyšně lže, když popírá maření prací na opravě elektrické sítě poblíž frontové linie u Gorlovky, které byly dohodnuty v Kontaktní skupině, prohlašují na ministerstvu obrany Doněcké republiky.

59; Na letecké základně Hmejmim bude pracovat více než 50 zahraničních novinářů. Pracovníci zahraničních médií se už stali svědky nakládání dalšího humanitárního nákladu, který je určen pro regiony a obce v Sýrii, blokované ozbrojenci.

60; Účastníkovi Majdanu, který byl zadržen v Rusku, hrozí až dvacet let odnětí svobody, říká Poklonskaja. Členovi extremistické organizace UPA, který je obviněn z pokusu o vraždu pracovníků Berkutu během nepokojů v Kyjevě v roce 2014, hrozí osm až dvacet let vězení, sděluje prokurátorka Krymu Natalja Poklonskaja.

61; Představitelé Doněcké a Luganské republiky se účastní zasedání kontaktní skupiny v Minsku. K zasedání kontaktní skupiny pro urovnání situace v Donbasu probíhajícímu v Minsku se připojili představitelé Doněcké a Luganské republiky.

62; Demonstranti v Kišiněvě se probojovali do budovy parlamentu. Lidé demonstrující proti zrušení hlasování o důvěře vládě ze strany vládnoucí koalice vtrhli do budovy parlamentu Moldávie.

63; Novináři se stali svědky ostřelování pozic národní policie Luganské republiky poblíž obce Krymskoje. Novinář LIC (Luganské informační centrum) a váleční zpravodajové svou ruských informačních agentur se stali svědky minometného ostřelování pozic Národní policie mezi obcemi Krymskoje a Sokolniki.

64; Uplynul rok od založení ruského Antimajdanu. Vyšel souhrnný článek o výsledcích činnosti a plánech do budoucna.

65; Švédská policie uvalila embargo na informace o zločinech spáchaných migranty. Veškerá oznámení, kde oběť, podezřelý či vyslýchaný patří k migrantům, musí být označena speciálním kódem „291“.

66; Záporoží Krym nepotřebuje! Průzkum provedený místními novinami ukázal, že Ukrajina poloostrov k ničemu nepotřebuje. Podle informací sociologů toto lokální hlasování zcela věrně odráží náladu prostých Ukrajinců, kteří v celé té militaristické epopeji nevidí nic kromě laciného sebezviditelňování bankrotující politické moci.

67; V Kišiněvě demonstranti odzbrojují policii chránící budovu parlamentu.

68; Majdan po moldavsku: Dav útočí na parlament. Před budovou moldavského parlamentu se shromáždilo několik tisíc lidí, kteří skandují hesla „Pryč s mafií!“ a „Moldova!“

69; Vražda politika Borise Němcova je objasněna, říká Bastyrkin.

70; Úspěch ruského letectva v Sýrii hatí plány USA na odstranění Asada, píše Washington Post. V Sýrii vládní armáda za podpory ruských leteckých sil dosahuje úspěchů na několika frontách. Není tudíž důvod požadovat odstoupení syrského prezidenta.

71; V budově parlamentu Moldávie bylo zablokováno několik desítek novinářů. Moldavští novináři zůstávají v sále pro tisk v budově moldavského parlamentu. Policejní orgány doporučují zástupcům tisku, aby neopouštěli budovu parlamentu do chvíle, než protesty utichnou.

72; Krize v Moldávii má k vyřešení daleko. Nutné jsou nové volby, shodují se politologové. Jediné východisko ze vzniklé situace jsou předčasné volby a reforma ústavy ohledně změny procedury volby prezidenta, kterého volí parlament, myslí si experti.

73; V Derájském kotli se bojuje o každou budovu, v Deyr ez-Zauru byl zlikvidován jeden z šéfů bezpečnostní služby Islámského státu. V západní části provincie v okolí vesnice Bagalija v důsledku srážek se skupinou banditů bylo podle slov příslušníků armády zabito přinejmenším 70 teroristů.

74; Bankéři požádali Centrální banku o mimořádnou podporu. Bankéři žádají centrální banku o zvýhodněný kurs pro výpočet normativů a o dodatečná mimořádná opatření, aby se snížil vliv prudké devalvace na stabilitu ruského bankovního systému.

75; Rusko zaujalo druhé místo v žebříčku vojensky nejsilnějších zemí. Americký zpravodajský časopis představil na fóru v Davosu žebříček zemí, v němž Rusko zaujalo druhou pozici podle kritéria vojenské síly. Přeskočila tak Německo a Čínu. NA prvním místě figurují samozřejmě Spojené státy.

76; Občanka Turecka byla odsouzena na rok do vězení za urážku Erdoğana gestem. K incidentu došlo v roce 2014, když Erdoğan vykonával funkci předsedy vlády a odcházel z předvolebního shromáždění Strany spravedlnosti a rozvoje, jejímž byl předsedou.

77; Ve Lvovské oblasti tři bývalí ozbrojenci Pravého sektoru přepadli dům podnikatele. Přicházejí informace, že majitele domu udeřili pažbou samopalu. Později se podnikatelově manželce podařilo zavolat policii.

78; Dolar zdražil na 82 rublů. Propad ruské měny pokračoval v souvislosti s poklesem ceny ropy.

79; Ukrajinská armáda obnovila ostřelování Doněckého letiště a jeho okolí.

80; Policie opouští budovu moldavského parlamentu. Policie, která chránila budovu moldavského parlamentu, z ní odchází.

81; Vláda Moldávie koná mimořádné zasedání. Kabinet ministrů byl svolán na mimořádné zasedání v souvislosti s protesty, které v zemi probíhají.

82; Útok na parlament je zákonitá reakce, říká moldavský diplomat. Podle názoru bývalého velvyslance Moldávie v OSN jsou nepokoje v Kišiněvě očekávatelnou odpovědí občanů na novou vládu, která byla jmenována v rozporu se zákonem.

83; Posily z jednotek zvláštního nasazení rozděluje a rozhání dav před moldavským parlamentem.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 21.1.2016:

1; Vědci z České republiky a Slovenska podpořili své turecké kolegy, kterým hrozí represe. Turečtí vědci a jejich kolegové z dalších zemí už dříve vyzvali vládu, aby zastavilo kampaň násilí a represí.

2; Kyjev už poněkolikáté odmítl návrhy Donbasu na výměnu zajatců.

3; V souvislosti s chladným počasím demonstranti před moldavským parlamentem pálili ohně.

4; Evropská unie vyzvala strany konfliktu v Moldávii ke klidu a dialogu. Političtí soupeři v Moldávii by měli okamžitě zahájit dialog a společně určit cestu dalšího vývoje v zemi, prohlásil oficiální představitel diplomacie EU.

5; Demonstranti včera pozdě večer opustili budovu parlamentu. Jsou mezi nimi zranění. Mezi zraněnými je i jeden z lídrů platformy DA, bývalý tiskový tajemník moldavského ministerstva vnitra Kirill Motspan, který vyzval demonstranty k ústupu.

6; Ukrajinští okupanti zahájili ostřelování západních předměstí Doněcka. Ozbrojenci Kyjeva zahájili ostřelování sídlišť Alexandrovka a Trudovskije v Petrovském obvodě na západě Doněcka, sdělují silová ministerstva Doněcké republiky.

7; Během protestů v Kišiněvě bylo zraněno 15 lidí. Do nemocnice na ošetření bylo dopraveno 15 lidí, z toho devět policistů a šest civilních osob.

8; MMF zrušilo pravidlo umožňující úvěrovat nemajetné dlužníky. Zrušení tohoto pravidla je spojena s pokračujícími reformami MMF zaměřenými na revizi pravidel mimořádného přístupu ke zdrojům MMF, tj. přesahujícího limity stanovené národní kvótou.

9; V moldavském parlamentu začali pracovat lidé z ministerstva vnitra a z prokuratury, oznámil mluvčí moldavského parlamentu Andrian Candu.

10; Biden se setkal s Porošenkem v Davosu. O podrobnostech setkání nebylo nic zveřejněno, avšak viceprezident USA prohlásil, že doufá v nalezení shody s ruským lídrem ohledně situace na Ukrajině.

11; Prezident Moldávie Nikolaj Timofti výnosem potvrdil člena Demokratické strany Pavla Filipa ve funkci premiéra země, sdělil poradce prezidenta země Vlad Tsurkanu.

12; Průměrná cena ropy v roce 2016 bude činit 51 dolarů za barel, říká se ve zprávě OSN. Cena ropy bude v roce 2016 pokračovat v pádu, průměrná cena bude činit 51 dolarů za barel značky Brent, říká se ve zveřejněné zprávě Odboru pro ekonomické a sociální otázky OSN.

13; Francie: Hadži Putin je lepší než Hussejn Obama. Francouzský a frankofonní tisk nadále pozorně sleduje veškeré nuance ruské vojenské operace v Sýrii.

14; Porošenko překročil meze. Jak Kyjev ohrozil suverenitu a teritoriální celistvost Ukrajiny, zamýšlí se list Svobodnaja Pressa v souvislosti s ultimátem Petra Porošenka ohledně nadcházejících voleb v obou republikách Donbasu.

15; Západ je připraven ke kompromisu v řešení ukrajinské otázky, aby se mohl soustředit na vlastní problémy. Hlasování o změnách ústavy v části decentralizace a s normou o zvláštním statusu Donbasu je naplánováno na 2. února.

16; Pro nás je nevýhodné, pokud by se Írán změnil v bojiště, říká ruský politolog. Proto má uzavření takzvané jaderné dohody pro Rusko své minusy i plusy.

17; USA budují leteckou základnu v Sýrii, aniž by se ptaly na povolení v Damašku. Objevily se informace, že americká armáda modernizuje opuštěné letiště na severovýchodě Sýrie v oblasti kontrolované kurdskými oddíly domobrany.

18; Mustafa Džemilev byl na Krymu na dálku odsouzen a bylo po něm vyhlášeno pátrání. Proti Mustafovi Džěmilevovi bylo zahájeno trestní stíhání podle tří článků trestního kodexu Ruské federace. On se vyhýbá vyšetřování i soudu, může ovlivňovat svědky, ničit důkazy a je občanem jiného státu.

19; Obama dovolil americkým vojskům bombardovat Islámský stát v Afghánistánu. Americká armáda obdržela povolení letecky útočit nejen na Al-Káidu, ale i na Islámský stát poté, co státní department oznámil zařazení buňky Islámského státu „Chorasan“ mezi zakázané teroristické organizace.

20; Rozpad Pravého sektoru ohrožuje kyjevskou moc. Soupeření Pravého sektoru vážně ohrožuje ukrajinskou vládnoucí špičku, protože může přerůst v násilné převzetí moci.

21; Proč němečtí muži nehájili německé ženy před útoky muslimských přistěhovalců? Jde o nečekaný výsledek zvrácené formy feminismu, která se do Evropy dostala ze Spojených států, podle níž se ochranitelské chování mužů vůči ženám považuje za urážku ženy...

22; Obyvatelé Nizozemska protestují proti rozmisťování běženců. Vztah k běžencům v Nizozemsku se zhoršuje. Demonstrace proti výstavbě nového centra pro utečence ve městě Goes přerostla v pouliční nepokoje.

23; V Tabasaranském okrese Dagestánu byl v souvislosti s pátráním po ozbrojencích zaveden režim protiteroristické operace.

24; Centrální banka odebrala licence Vněšprombance a dalším dvěma bankám – omské Miraf-Bance a petrohradské Turbobance, píše se ve zprávě instituce.

25; Alávité ze Sýrie proti krutosti a lhostejnosti. Podívejte se do tváří alávitů a šíitů. Září radostí a dobrou vůlí. Jak radikálně se liší od saláfistů – zakomplexovaných, zlých, bez špetky intelektu, toužících jen utlačovat, omezovat, zakazovat a zabíjet.

26; Státní department vzal moldavské „zloduchy“ pod svou ochranu. Kolem budovy parlamentu v Moldávii došlo k potyčkám s policií poté, co poslanci potvrdili novou vládu. Nového nejvyššího představitele země fakticky jmenoval Washington, který v Moldávii vsadil na oligarchát.

27; Představitel Státního departmentu USA před setkáním Lavrova a Kerryho pověsili ruskou vlajku vzhůru nohama. Američtí diplomaté mají potíže s určením správné polohy barevných pruhů na ruské trikolóře.

28; Řekni mi, komu patří Krym, a já ti řeknu, na jak dlouho tě zavřou. Občanský postoj může člověka na Ukrajině dostat do vězení.

29; Porošenko vytvořil „Službu deokupace Krymu“. Ukrajinská moc se snaží tvářit, jako kdyby měla nějaký vztah ke Krymu a Sevastopolu.

30; Kudrin připustil, že cena ropy může spadnout až na 16 dolarů za barel. Ceny ropy ještě nedosáhly svého dna, ale ekonomika Ruska již přežila šok a adaptovala se na nové podmínky. Proto se vrátí k růstu, prohlásil bývalý ministr financí.

31; Dolar opět dosáhl historického maxima. Euro už je nad 92 rubly. Dolar se zabydlel na úrovni 84 rublů.

32; Ukrajinští hackeři ukradli neveřejnou informaci o fondovém trhu USA. Účastníci největší podvodnické struktury tohoto typu za celou historii fondového trhu USA na tom vydělali více než 100 milionů dolarů.

33; Experti Fitch revidovali prognózu cen ropy. Podle základního scénáře bude průměrná cena ropy za rok 2016 činit 45 dolarů.

34; V Moldávii se obnovují protesty s požadavkem odstoupení stávající moci. V noci před budovou parlamentu země navzdory dvanáctistupňovému mrazu zůstávalo několik desítek lidí. Parlament nyní chrání posílené jednotky policie.

35; Šéf VTB Ander Kostin si myslí, že sankce proti Rusku budou trvat ještě dva roky. Prohlásil to v Davosu na pracovní snídani VTB Capital s investory.

36; Ve městě Rovno se objeví ulice Saška Bilého. Nazvat ulici na počest zlikvidovaného neonacistického ozbrojence navrhují v rámci kampaně na dekomunizaci Ukrajiny.

37; Deset tisíc majitelů aut v Doněcké republice obdrželo nové registrační značky. Vydávání nových řidičských průkazů a značek bylo zahájeno už 26. května 2015.

38; Pět tisíc dolarů pro každého! Vůdcové teroristů v Sýrii začali vábit ozbrojence pohádkovými platy a násilně verbovat mladíky. Štědrost je nejspíš podmíněná vědomím, že nejspíš pak nebude komu zaplatit.

39; Ozbrojenci Islámského státu zaútočili na velký sklad ropy v Libyi. Teroristé zaútočili na hlavní libyjský ropovod a zapálili hned několik nádrží s palivem nedaleko přístavu na severu země.

40; Do Evropy připlul první ropný tanker z USA za posledních 40 let. Americká ropa dorazila po zrušení zákazu na vývoz ropy v USA.

41; Velká Británie zveřejnila výsledky vyšetřování v případu Litviněnka. Britský soud si myslí, že bývalého důstojníka FSB Alexandra Litviněnka otrávili Lugovoj a Kovtun.

42; Obvinění Londýna z podílu na vraždě Litviněnka jsou absurdní, říká Lugovoj. Poslanec Státní dumy Andrej Lugovoj označil obvinění z jeho účasti na smrti bývalého pracovníka ruských tajných služeb Alexandra Litviněnka za absurdní.

43; Nové protesty v hlavním městě Moldávie. V centru Kišiněva pokračují demonstrace opozice, protestující zorganizovali pochod po hlavních ulicích směrem k parlamentu a shromáždili se na náměstí před jeho budovou.

44; Marija Zacharova komentovala britskou zprávu ohledně případu Litviněnka. Je nám líto, že čistě trestní věc byla zpolitizována a poškodila atmosféru dvoustranných vztahů, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí.

45; Výsadková vojska Ruské armády obdrží v roce 2016 více než 200 kusů obrněné techniky. DO konce roku plánují dostat kolem 140 bojových vozidel a kolem 90 obrněných transportérů.

46; Vnímavější lidé na Ukrajině stále zřetelněji chápou, že bez vazeb na Rusko žádná Ukrajina neexistuje. NATO nepřijde. A garantem nezávislosti může být pouze Rusko, ať to zní sebedivněji.

47; Vláda podpoří platební schopnost Rusů při zlevňujícím rublu. Jde o indexaci důchodů a sociálních dávek podle výsledků prvního pololetí, sdělila asistentka vicepremiéra vlády Olgy Goloděc.

48; Chřipka dále kosí Ukrajince. Počet obětí viru dosáhl šedesáti osob.

49; Porošenko si za 200 milionů z rozpočtu buduje rezidenci. Na restaurování Mariinského paláce chtějí utratit 200 milionů. Bud zde síň pro schůzky a kuchyně pro bankety.

50; Ukrajinská prokuratura zahájila trestní stíhání proti Coca-Cole a Pepsi kvůli mapce Ruska s Krymem.

51; Velení ukrajinské armády se rozhodlo využít totální alkoholismus vojáků k úspoře financí. Ukrajinské velení se rozhodlo ušetřit na výplatách pomocí pokut za konzumaci alkoholu.

52; V Gorlovce byl zadržen ozbrojenec z ukrajinského trestního batalionu, který se nacházel ve stavu drogového opojení. Policisté Doněcké republiky při kontrole dokladů během zákazu vycházení zadrželi v Gorlovce vojáka z ukrajinských teritoriálních batalionů.

53; Ozbrojenci Pravého sektoru zadržení na Dragobratu byli prohlášeni za oběti. Advokáti ozbrojenců napsali také trestní oznámení na Moskala.

54; Spolu s Gruzínci bude Ukrajinu zachraňovat Japonec. Poradcem ministerstva financí Ukrajiny bude jmenován bankovní expert z Japonska, kterého Tokio vysílá na roční služební cestu za účelem pomoci Kyjevu.

55; USA se marně hledají v trojici nejlepších zemí v žebříčku U.S. News & World Report. Na pozici Spojených států měla v první řadě vliv horší situace s rovností pohlaví a pokrokovostí ve srovnání s konkurenty. První tři místa obsadilo Německo, Kanada a Velká Británie.

56; Západ prosazuje vládu oligarchů v Moldávii. Kvůli zachování proevropské koalice u moci a zabránění předčasným volbám v Moldávii byla překotně schválena nová vláda. Ale ta může jen těžko zajistit východisko z politické a ekonomické krize.

57; Viník v případu Litviněnka byl stanoven už dopředu, říká vyšetřovací výbor Ruské federace. V tomto případě se jako nejabsurdnější jeví fakt veřejného vyšetřování v kombinaci s fakty utajovanými před veřejností.

58; Státní department vidí ruské létající tanky, ale humanitární pomoc Ruské federace nevidí, konstatuje Zacharova. Výroky Státního departmentu o tom, že Rusko v Sýrii ne poskytuje humanitární pomoc, jsou více než divné.

59; Zacharova komentovala i sdělení o útocích Ruské federace na civilní cíle v Sýrii. Prohlášení o tom, že Rusko údajně bombarduje civilní objekty v Sýrii, se neopírají o žádné důkazy a ve svém odtržení od reality zní vyloženě směšně.

60; Porošenko a Biden chtějí zastavit „Severní proud 2“. Výstavba plynovodu je politickým projektem, prohlásil prezident Ukrajiny.

61; Ukrajinská armáda už potřetí od počátku týdne zmařila práce na opravě elektrického vedení u Gorlovky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ozbrojenci Kyjeva dnes opět změřili provedení v Minsku odsouhlasených prací.

62; V Dánsku budou tábory pro migranty umisťovány mimo hranice měst. Parlament Dánska schválil rezoluci, která navrhuje budovat vesničky, kam budou posíláni běženci z měst.

63; Případ Litviněnka je do nebe volající provokace britské vlády, říká velvyslanec Ruské federace. Rozhodnutí ve věci bývalého pracovníka FSB Alexandra Litviněnka je absolutně nepřijatelné a je provokací.

64; Poslanec Gavrilov řekl, že Navalnyj dostal příkaz promíchat ruské vlastence se špínou. Poslanec Státní dumy a předseda výboru pro otázky vlastnictví komentoval výsledky vyšetřování vůči opozičnímu představiteli Navalnému na žádost senátora Dmitrije Sablina.

65; Pracovníci Generální prokuratury Luganské republiky zabavili více než 1,4 tisíce kusů munice z tajné skrýše poblíž Luganska. Ve vzdálenosti zhruba tří kilometrů od Luganska byl objeven tajný sklad, ve kterém se nacházelo 1455 kusů munice.

66; Čtyři tisíce ozbrojenců Islámského státu a An-Nusrá se evakuují z Damašku do města Rakka, tisíce Syřanů se vracejí do svých domovů. Členové uskupení Džabhát an-Nusrá a Islámského státu, kteří okupovali okresy Hadžar al-Asvad, Kadám a tábor Jarmuk, odevzdali těžké zbraně a odjíždějí do města Rakká a dalších obcí, které se dosud nacházejí pod kontrolou ozbrojenců.

67; Mezisyrské rozhovory budou nejspíše odloženy, říká OSN. Z praktických důvodů budou mezisyrské rozhovory naplánované na 25. ledna o několik dní odloženy.

68; Na Ukrajině neznámí pachatelé odpojili vysokonapěťové vedení směřující na Krym. Všechny vysokonapěťové trasy se nacházejí v havarijních opravách do 30. ledna.

69; USA dají Kyjevu miliardu dolarů výměnou za odstoupení generálního prokurátora. Státní department USA dal ukrajinské vládě jasně na srozuměnou, že váže poskytnutí úvěrových garancí na odstoupení generálního prokurátora.

70; Rusové projevují houževnatou imunitu vůči výkyvům kursu rublu. Experti dotazovaní agenturou RIA Novosti poznamenávají, že na rozdíl od prosincové situace v roce 2014 nejnovější, ale také srpnové oslabení rublu nevedlo k panice obyvatelstva na devizovém trhu.

71; V Saúdské Arábii zakázali šachy. Podle náboženského předpisu nejvyššího muftího země jsou šachy hazardní hrou.

72; Vrtulník Mi-2 spadl v Poltavské oblasti během cvičného letu. Národní úřad pro vyšetřování leteckých událostí sděluje, že v momentě pádu byl ve vrtulníku instruktor a dva frekventanti výcviku. Nikdo nebyl zraněn.

73; Ministerstvo energetiky neobdrželo oficiální žádost od Evropské komise ohledně setkání kvůli plynu. K dnešnímu dni nepřišlo žádné pozvání k uskutečnění rozhovorů ohledně dodávek plynu na Ukrajinu a tranzitu paliva přes její území.

74; Majdanvoský scénář není v Moldávii možný, míní politolog. V politické kultuře Moldávie chybí politické nažhavení, ale krize v zemi má systémový charakter.

75; Moldavská opozice demonstruje před ústavním soudem. Strana socialistů předala ústavnímu soudu prohlášení s požadavkem zrušení procedury potvrzení vlády.

76; MiG je připraven dodat Indii stíhačky pro novou letadlovou loď. Ruská letecká korporace MiG je v případě žádosti ze strany ministerstva obrany Indie připravena dodat potřebné množství lodních stíhaček Mig-29K/KUB pro novou indickou letadlovou loď „Vishal“.

77; U Damašku byl odpálen tunel s teroristy, v Homsu byla přerušena jedna ze zásobovacích cest Islámského státu. V Deyr ez-Zauru probíhají boje. V provincii Haseke je situace beze změn. Obě strany ale hlásí ztráty.

78; V Grozném proběhl happening na podporu Ramzana Kadyrova. Zúčastnilo se ho několik stovek lidí. Účastníci shromáždění drželi v rukou plakátky s nápisem „Kadyrov je ruský vlastenec“ a vlajky republiky.

79; Teroristé zveřejnili obludnou fotoreportáž o dítěti – sebevražedném atentátníkovi, který se loučí se svým otcem pár okamžiků před svou smrtí při výbuchu „džihádomobilu“.

80; Centrální banka svolala mimořádné zasedání kvůli pádu rublu. Ruský rubl pokračuje v pádu vůči světovým měnám pod tlakem snižování cen ropy.

81; Město duchů. Válka změnila syrský Homs v ruiny. Město Homs bylo dlouhý čas arénou tvrdých bojů teroristů a vládních vojsk.

82; Cena ropy WTI se vrátila na hodnotu 30 dolarů. Podle informací z trhů se cena březnových objednávek severomořské ropy Brent přiblížila 30 dolarům za barel.

83; V Radě federace navrhují zavedení fixovaného kursu rublu. Na základě reálné nákupní ceny národní měny na vnitřním trhu je možné stanovit pevný kurs rublu ve vztahu k americkému dolaru a dalším rezervním měnám na úrovni 40 rublů, myslí si v Radě federace.

84; Anataloji Šaríj zveřejnil video, na kterém se ptá obyvatel Doněcka, zdali by odjeli z města. Nejčastější odpověď je: „Kam bychom jezdili, vždyť je to náš domov!“.

85; NATO poskytne finanční pomoc generálnímu štábu ukrajinské armády na modernizaci jejich ústředí, která by pomohla lepšímu sledování situace v zóně ATO.

86; Turecko je ochotno platit leteckým společnostem za každý turistický let. Turecko se snaží získat zpět evropské turisty, kteří začali rušit cesty do země po teroristickém útoku v Istanbulu.

87; Zacharova dala ukrajinskému novináři školení ze slušného chování. Oficiální představitelka ministerstva zahraničí Ruské federace Marija Zacharova dala lekci slušného chování ukrajinskému novináři Romanu Cymbaljukovi, který během tiskové konference položil otázku za použití hovorových a nespisovných slov.

88; Turecký soud zamítl Erdoğanovu žalobu na opozičního lídra. Prezident Turecka požadoval od předsedy hlavní opoziční Národně-republikánské strany Kemala Kılıçdaroğlu finanční náhradu za morální újmu ve výši 200 tisíc tureckých lir.

89; V Káhiře došlo k výbuchu, tři lidé zahynuli. V hlavním městě Egypta došlo k výbuchu, jehož příčinou bylo nejspíš výbušné zařízení, sdělil zpravodajský portál Al-Masrí al-Jaum s odvoláním na zdroj v bezpečnostních orgánech.

90; Do ulic Záporoží byla poslána Národní garda kvůli nárůstu kriminality. Ozbrojenci z Národní gardy budou v ulicích Záporoží hlídkovat minimálně do poloviny dubna.

91; V USA havarovala stíhačka F-16 americké armád, která startovala z města Bagdad ve státě Arizona.

92; NATO registruje zvýšení počtu srážek v Donbasu. Na východě Ukrajiny dochází k nárůstu počtu srážek s využitím lehkých zbraní, prohlásil nejvyšší velitel ozbrojených sil Severoatlantické aliance v Evropě Philip Breedlove.

93; Musíme učinit přítrž hloupé a nebezpečné studené válce mezi Ruskem a Evropou, říká expremiér Francie. V boji proti mezinárodním teroristům není možné dosáhnout plné důvěry mezi partnery, pokud jeden z nich zavedl proti druhému řadu ekonomických sankcí.

94; NATO předá Ukrajině nesmrtící zbraně. V březnu a dubnu 2016 dorazí na Ukrajinu nesmrtící zbraně z členských zemí NATO včetně sledovacích přístrojů a spojové techniky.

95; K čemu dospěli bankéři a centrální banka na uzavřeném setkání? Situace v bankovním systému je stabilní a komfortní, prohlásil prezident Asociace Rossija, předseda výboru Státní dumy pro ekonomickou politiku Anatolij Aksakov k výsledkům uzavřené porady Centrální banky s bankéři.

96; SBU zabavila občanu Kyjeva arzenál palných zbraní z Evropy. SBU spolu s policií a prokuraturou zabavili Kyjevanovi velké množství chladných i palných zbraní dovezených z Evropy.

97; Evropa nemá více než osm týdnů na záchranu Schengenu, píší Financial Times. S příchodem jara vzroste proud migrantů, který může vyprovokovat nevratné narušení systému, protože členské země se budou snažit obnovit hraniční kontroly.

98; USA nepožadovaly odstoupení generálního prokurátora Ukrajiny, tvrdí šéf protikorupčního úřadu. Řada ukrajinských médií dříve sdělila, že státní tajemník USA dal ukrajinské vládě jasně na srozuměnou, že spojuje poskytnutí úvěrových garancí ve výši jedné miliardy dolarů s odstoupením generálního prokurátora Ukrajiny.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 22.1.2016:

1; Armáda USA značně zaostává v modernizaci, říká McCain. Podle slov amerického senátora McCaina zaostává úroveň vybavení a organizace americké armády o třicet a více let. Poznamenal, že klíčové síly americké armády podkopávají schopnost provádění speciálních operací.

2; V Kyjevě vyhnali z hotelu Pravý sektor kvůli devastaci 35 hotelových pokojů. Za ozbrojence se postavili poslanci, ale policie vyhrožovala dokonce i zbraněmi.

3; V ukrajinské armádě zvýšili platy více než na dvojnásobek. Chystá se Ukrajině na válku?

4; V USA chlapec místo přísahy věrnosti státu přednesl přísahu Islámskému státu. Oficiálně školákovi nebylo sděleno žádné obvinění, ale na nějakou dobu byl vyloučen z výuky.

5; Dmitrij Stěšin je připraven věnovat svůj honorář liberální spisovatelce, aby odjela ze země. Přestože zcela upřímně nenávidí Rusko, nedokáže tato významná spisovatelka nenáviděnou zemi opustit, a to přesto, že vycestování už čtvrt století nic nebrání.

6; Hollande požaduje od Kyjeva nemožné. Prezident Francie François Hollande vyjmenoval body Minských dohod, které musí být splněny, aby bylo dosaženo příměří v Donbasu a nakonec odvolány sankce vůči Rusku.

7; Ukrajinci by měli být ostražitější vůči Saakašvilimu říkají americká média. Díky své halasné protiruské kampani a nezdolné energii bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili bleskově získal body u ukrajinské populace.

8; Diplomatická špína vůči Krymu: V Kyjevě tvrdí, že si Ukrajina vymyslela nový plán jak získat zpět poloostrov pod svou kontrolu. Během svého vystoupení na ekonomickém fóru v Davosu 20. ledna učinila ministryně financí Ukrajiny Natalja Jaresko velkohubé prohlášení.

9; Žít nově:Místo Putina a Merkelové se do Davosu přihrnul kyjevský starosta Vitalij „Bankrot“ Kličko. Letos na Světové ekonomické fórum v Davosu přivítalo zářící hvězdu – sportovce, politického vůdce, řečníka, jehož zásluhou bylo jedno z hlavních měst Evropy přivedeno k bankrotu.

10; Obama a Merkelová potvrdili důležitost splnění Minska 2 všemi stranami. Mezi americkým a německým lídrem se konal telefonický rozhovor, během něhož zdůraznili, že trvají na úplné splnění Minských dohod.

11; Poslední trolejbus. Výročí doněcké tragédie. Přesně před rokem veškeré zpravodajské agentury hýřily slovy „Doněck“, „trolejbus“, „tragédie“... V Leninském obvodě Doněcka byl rozstřílena zastávka veřejné dopravy. Výsledkem bylo třináct obětí na životech a třicet zraněných.

12; Obyvatelé Kolína nad Rýnem vytvářejí skupiny občanské obrany za účelem hlídkování v ulicích. Po masových útocích ze silvestrovské noci obyvatelé Kolína a dalších měst nechtějí ponechat nic náhodě a vytvářejí tzv. skupiny občanské obrany na podporu pořádku v ulicích.

13; Rusko a Západ dosáhly dohody o Minsku, říká politolog. Podle názoru Michaila Pogrebinského viceprezident USA Joe Biden požadoval od prezidenta Petra Porošenka bezodkladné splnění Minských dohod.

14; Obliba Putina je to poslední, co v Rusku klesne, píše Newsweek. Prezident Ruska se těší široké podpoře obyvatel Ruské federace bez ohledu na ekonomický propad.

15; Venezuela, Kolumbie a Ekvádor prodávají ropu pod výrobní náklady. Katastrofální pád světových cen ropy donutil Venezuelu, Kolumbii a Ekvádor k nutnosti prodávat svou ropu pod výrobní náklady.

16; Venezuela žádá Rusko, aby neprodleně svolalo zasedání OPEC. Venezuelské úřady hovoří o nutnosti koordinace akcí, aby se vrátila stabilita na ropné trhy.

17; Raketový křižník Tichomořské flotily „Varjag“ vystřídal na bojovém postu u pobřeží Latakíje vlajkovou loď ruské Černomořské flotily „Moskva“.

18; Kosovo následovalo Ukrajinu. Europarlament ratifikoval dohodu o asociaci mezi Evropskou unií a Kosovem, což formálně otevírá tomuto pseudostátu cestu k plnoprávnému členství v EU.

19; Podpora z moře. Jak ruské lodě hlídají břehy Sýrie. Zahraniční novináři byli seznámeni se zvláštnostmi fungování ruské skupiny lodí.

20; Porošenko počítá se sedmi miliardami dolarů od MMF. Petr Porošenko nadále žádá peníze na dluh u mezinárodních institucí.

21; Na Ukrajině havaroval cvičný vrtulník s frekventanty výcviku. Neúspěšné cvičení probíhalo v Poltavské oblasti.

22; Klimkin prohlásil, že obtíže s integrací Ukrajiny a EU má na svědomí Rusko. Největší potíže pro Ukrajinu jsou ty, které vytváří Rusko. Například zavedené embargo, prohlásil ukrajinský ministr zahraničí v kuloárech Světového ekonomického fóra v Davosu.

23; Velká blízkovýchodní past. Blízkovýchodní politika USA, která vedla k už čtvrtému prudkému pádu cen ropy, je záhadou. Buď se jedná o novou strategii ve světě nebo je to jen další příspěvek k takzvané politiky řízeného chaosu.

24; Kurs rublu aktivně roste v důsledku růstu cen ropy. Ceny ropy během pátečního rána vzrostly o 5 až 6%, což se odrazilo na kursu rublu, který při zahájení obchodování posílil. Dolar i euro ztratily dva až tři rubly hned v prvních minutách obchodování.

25; SBU využívají program „Vrať se domů“ pro verbování obyvatel okupovaného území, hlásí rozvědka Doněcké republiky. SBU na okupovaném území Arťomovského okresu pronásleduje stoupence svobody Donbasu a verbuje je pod příslibem amnestie.

26; Noční ostřelování Doněcka: Byly poškozeny přenosové trasy elektrické energie a obytný dům. Během uplynulé noci probíhalo čtyřhodinové ostřelování Petrovského obvodu Doněcka.

27; Miliardář Soros slibuje Číně „tvrdé přistání“. Dále negativně hodnotil perspektivy asijských měn a ekonomik zemí vyvážejících suroviny.

28; Šéf OPEC vyzývá členy organizace k rozhovoru s Ruskem. Emmanuel Ibe Kachikwu vyzval členy OPEC ke konání mimořádné konference a k vynaložení aktivního úsilí na debatu s nezávislými výrobci, především s Ruskem s cílem přijetí opatření na stabilizaci trhu.

29; Jak dál s rublem? Já bych na místě šéfa centrální banky zkusil zopakovat loňský scénář. Nejdříve nechat padnout kurs na stovku a pak se vrátit někam k padesáti. A rozpočet by se naplnil, spekulanti by přestali mít chuť škodit.

30; Ze skladů ukrajinské armády se ztratilo 145 kusů vojenské techniky, říká stálý představitel Ruska při OBSE. Jde o raketomety a další zařízení velkých ráží, prohlásil stálý představitel Ruska při OBSE Alexandr Lukaševič. Kromě toho ukrajinská armáda uskutečnila rozsáhlou rotaci jednotek v Donbasu.

31; Jeden milion... Na shromáždění na podporu Putina a Kadyrova v Grozném se sešli takřka všichni obyvatelé Čečny. Obrovská demonstrace v centru Grozného na podporu prezidenta Ruska a nejvyššího představitele Čečny proběhl bez jakýchkoli incidentů.

32; Zahraniční novináři měli možnost si prohlédnout vojenskou loď ruské námořní flotily v S7rii. Novináři pobývali na palubě vojenské lodi Viceadmirál Kulakov, který drží stráž u břehů Sýrie. Hostům byla předvedena i výzbroj plavidla.

33; Ruští novináři mají zákaz referovat o moldavském Majdanu, myslí si Kreml. Včera večer byl zamítnut vstup do Moldávie zástupcům hned tří ruských televizních stanic.

34; Kudrin: Protiruské sankce zeslábnou koncem roku. Rusko se časem vrátí do všech světových formátů včetně „osmičky“. Nikdo v zemi se nechystá lpět na nepřátelství, myslí si bývalý ministr financí.

35; Všudypřítomná a neporazitelná „ruská propaganda“. Objektivní zprávy o událostech probíhajících ve světě představuje největší hrozbu pro EU a USA.

36; Ukrajinská armáda zesílila ostřelování Donbasu. Zahynul bojovník Doněcké republiky, hlásí doněcké ministerstvo obrany. Ostřelovány byly frontové vesnice Republiky podél celé linie dotyku. Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 153 případů porušení příměří.

37; Sázka na rubl: Surovinový manévr. Na čem závisí cena národní peněžní jednotky v Rusku? Nejtriviálnější, ale zdaleka ne vyčerpávající odpověď je – na ceně ropy.

38; Proč Evropská unie odpouští Lotyšsku neonacismus? Nacistická symbolika je prvkem rusofobie a protiruské propagandy.

39; Vyšetřování loňské tragédie s trolejbusem: Na autobusovou zastávku se střílelo z těžkého dělostřelectva. Rok po tragédii byly zveřejněny záběry Doněcké prokuratury.

40; Výroba pasů Doněcké republiky bude zahájena v příštím týdnu, říká Zacharčenko. Nejvyšší představitel Republiky zdůraznil, že úřady Doněcké republiky schválily rozhodnutí o zahájení vydávání pasů pro občany pod tlakem Kyjeva.

41; Kerry: Sankce proti Rusku mohou být odvolány před jejich vypršením. Podle slov státního tajemníka USA v případě splnění Minských dohod se dá mluvit o předčasném ukončení sankcí.

42; Ukrajinci panikaří v souvislosti s novými kursovými turbulencemi v souvislosti s devalvací rublu a snižování cen ropy.

43; Ruská „Federacija“ bude třiapůlkrát lacinější než americká kosmická loď Dragon. První start ruské vesmírné lodi už dříve nazvané „Federacija“ se plánuje na rok 2021.

44; Krize v Moldávii byla vyvolána zahraničními silami, říkají analytici. Krize v Moldávii je výsledkem kolosálního tlaku zvenčí. Ve skutečnosti se s touto zemí manipuluje tak, jak to vyhovuje nejrůznějším hráčům.

45; Senátor označil Grefa za „odkecaného dobytka“. Podle názoru člena Rady Federace RF by Rusko nebylo tak závislé na ropě a plynu nebýt šéfa Sberbanky Grefa.

46; USA zrušily odepisování bojových letadel A-10 Thunderbolt kvůli vzkříšení Ruska. Kvůli probouzejícímu se Rusku vojenské letectvo USA přehodnotilo plány na odepsání bojových letadel A-10 Thunderbolt.

47; V Donbasu u vojáka ukrajinské armády explodoval granátomet. Třiatřicetiletého vojáka dopravili do nemocnice, kde mu diagnostikovali střelná a střepinová poranění a zranění vnitřní strany levého kolenního kloubu.

48; Americká koalice uskuteční pozemní operaci v Sýrii a Iráku. Ashton Carter prohlásil, že rozhodnutí o provedení pozemní operace je podmíněno přáním urychlit proces vítězství nad Islámským státem.

49; V Kremlu odmítli informace o tom, že Putin navrhoval Asadovi, aby opustil funkci. List Financial Times s odvoláním na pracovníky západní rozvědky napsal, že Vladimir Putin údajně navrhoval prezidentovi Sýrie Bašáru Asadovim aby odstoupil z funkce.

50; Ukrajina se rozhodla potrestat Gazprom pokutou ve výši 3,5 miliardy dolarů. Antimonopolní výbor Ukrajiny se rozhodl pokutovat Gazprom pětaosmdesáti miliardami hřiven za zneužití monopolního postavení na trhu tranzitu plynu na páteřním potrubí na Ukrajině.

51 ;Ve Velké Británie přemýšlejí o jaderném úderu na pozice Islámského státu.

52; Ukrajinský zpěvák vyprávěl, jak se Putin proměnil v Ďábla. Pozapomenutý ukrajinský interpret Viktor Pavlik se svěřil, že kdysi se mu velmi líbil ruský prezident, ale potom se stal „špinavým, zlým a satanským“.

53; Pokračuje „rallye“ na trhu s ropou. Ceny ropy pokračovaly v pátek na všech trzích v prudkém růstu.

54; Během roku obdrží pět pluků raketových vojsk nové raketové komplexy. Kromě toho dílkové letectvo vzdušných sil Ruska dostane devět modernizovaných nosičů raket, sdělil náčelník Generálního štábu ruských ozbrojených sil.

55; V Kyjevě nahý narkoman zbil policistu klikou od dveří. Předtím tento muž zbil svého bratra a pokoušel se udusit svou matku.

56; Ruské vzdušné síly uskutečnily více než 6 tisíc bojových startů v Sýrii. Za dobu realizace operace v Sýrii bylo uskutečněno více než šest tisíc startů za účelem úderů na objekty teroristů.

57; Každý vlastenec musí dávat po držce nepřátelům Ruska, říká Kadyrov. Nejvyšší představitel Čečny komentoval výsledky mnohatisícové demonstrace, která se dnes konala v Grozném.

58; Vůdcové Fronty an-Nusrá byli zlikvidováni v Sýrii. Syrská Al-Káida zvaná Džebhát an-Nusrá obdržela špatné zprávy, když místní ozbrojenci oznámili smrt dvou význačných vůdců (emírů) po úspěšném atentátu uvnitř města Aricha v provincii Idlíb.

59; Strategická iniciativa v Sýrii přešla na vládní vojska, říká generální štáb ozbrojených sil Ruské federace. O tom, že iniciativa je v rukou vládních vojsk, vypovídá masová dezerce mezi ozbrojenci Islámského státu, odchod do jiných zemí a snížení jejich platů.

60; Gazprom považuje pokutu ukrajinských antimonopolních úřadů za tlak na společnost. Gazprom vnímá rozhodnutí antimonopolního výboru Ukrajiny o pokutě ve výši 85 miliard hřiven jako pokus o tlak a má v úmyslu hájit své zájmy, píše se ve zprávě ruského plynového holdingu.

61; Ministerstvo zahraničí Ruské federace je rozhořčeno rozhodnutím USA zrušit akreditace pěti honorárních konzulů, říká Zacharova. Rozhodnutí Státního departmentu USA o uzavření pěti honorárních konzulátů Ruské federace v různých státech Unie vyvolává rozhořčení.

62; Šokující záběry: Ozbrojené sily saúdské koalice letecky zaútočily na nemocnici Lékařů bez hranic v Jemenu. 33 mrtvých, více než 40 zraněných. Podle svědectví očitých svědků byl letecký útok veden záměrně. Stejná místa byla bombardována několikrát za sebou.

63; Ukrajina a Turecko projednaly možnost uskutečnění společných vojenských cvičení. Během pracovní návštěvy šéfa Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny v Turecku obě strany posoudily otázky posílení vojensko-technické spolupráce a perspektivy výměny zkušeností mezi oběma zeměmi.

64; Rusko opustí dolar ve vnitřních měnových úvěrů. Státní úvěry v Rusku v zahraniční měně na vnitřním trhu budou možné pouze v jüanech, prohlásil ředitel odboru státního dluhu a státních finančních aktiv ministerstva financí Konstantin Vyškovskij.

65; Nepokoje v Kišiněvě: Renato Usatyj se procpal do televize. Demonstranti v Kišiněvě dosáhli přímého vysílání.

66; Autor triček „Díky obyvatelům Donbasu, stop ruskému teroru, podporujte Ukrajinu“ Denis Olejnikov se ukázal jako podvodník a zmizel i s penězi klientů. Oznámil krach své investiční společnosti FTBN Wealth Management a poté zrušil veškeré své účty v sociálních sítích a zmizel i s penězi.

67; V Moskvě byl zbit Vladimir Chrjunov, organizátor profesionálních boxerských soubojů. Nyní se nachází v nemocnici. Svůj stav hodnotí jako stabilní.

68; U Kyjeva ukradli schránku s milodary pro ozbrojence ATO. V obci Žukovka v Obuchovském okrese Kyjevské oblasti dva bezdomovci ukradli z místnosti obecní rady schránku s financemi pro ozbrojence ATO.

69; Ministerstvo obrany odmítlo informaci o tom, že Turecko sestřelilo další ruské letadlo. Informace sociálních sítí o tom, že ozbrojené síly Turecka údajně sestřelily ruské vojenské letadlo, neodpovídají skutečnosti. Všechna letadla se úspěšně vrátila na leteckou základnu v Sýrii, prohlásil představitel ministerstva obrany Igor Konašenkov.

70; „Bílý pátek“ – Rublu už kompenzoval týdenní ztráty. Ruské měně se už podařilo za jediný den kompenzovat všechno, co ztratila od začátku týdne.

71; Rusko pro Sýrii: Marija Zacharova vyprávěla o roli Bojového bratrství a dalších nevládních organizací v humanitární misi Ruské federace v Sýrii. Poznamenala, že Rusko nejen vysílá humanitární náklady, ale zabývá se také evakuací občanů, kteří považují pobyt v jednotlivých oblastech Sýrie za nebezpečný pro svůj život.

72; Ukrajinská armáda ostřelovala okraj Doněcka z minometů. Ukrajinská armáda zahájila ostřelování sídliště Staromichajlovka a v Kirovském obvodě na západě Doněcka, sdělil dnes zdroj v silových ministerstvech Doněcké republiky.

73; Za Islámský stát a proti Asadovi! Jak německý Bild vyhlásil džihád Rusku a Sýrii. Džihádí Julian a Bild roztáčejí kola propagandy proti Moskvě a Damašku. Proč se snaží němečtí novináři hájit ty, kteří jsou v celém světě otevřeně nazýváni teroristy a považováni za odpovědné za organizaci teroristických činů v Americe?

74; Pracovníci Ministerstva státní bezpečnosti Luganské republiky objevili v budově uzavřeného podniku v Perevalsku munici a více než 50 kg výbušnin.

75; Tajné služby USA pokračují v provokacích vůči diplomatům z Ruské federace, hlásí ministerstvo zahraničí Ruské federace. USA uskutečňují rozsáhlou rusofobní propagandu po celém světě, prohlásila představitelka ministerstva zahraničí Ruska Marija Zacharova.

76; V Kyjevě chystají pomník Simonu Petljurovi. Nový monument činiteli tzv. UNR bude vybudován v nejbližších letech.

77; Porošenko se odmítl bavit s ruskými novináři v Davosu. Ruští novináři se několikrát pokoušeli získat komentář Petra Porošenka v kuloárech Světového ekonomického fóra v Davosu, a to včetně otázek realizace Minských dohod.

78; Ukrajinská armáda ostřelovala z minometů bachmutskou silnici, Pravý sektor se chystá na zimní útok.

79; Děripaska ostře zkritizoval finanční politiku Centrální banky Ruska. Ruská centrální banka ustoupila od řešení úkolů ohledně stimulace růstu a chová se jako hedgeový fond, prohlásil v pátek prezident „Rusalu“ Oleg Děripaska v kuloárech Světového ekonomického fóra v Davosu.

80; Dvě bomby explodovaly v odpadkovém kontejneru a pod automobilem v Homsu. Jsou zranění. Dnes večer v syrském městě Homs zafungovala dvě výbušná zařízení. Podle zpráv v obvodě Bádí Daháb a na ulici Al Achram.

81; V agitačním videu Donalda Trumpa se objevil záběr ruských veteránů Velké vlastenecké války.

82; Nechápu lidi, kteří házejí špínu na zemi, ve které žijí, říká vicepremiér Ruské federace. Kadyrov měl zjevně na mysli lidi, kteří vykládají Američanům, za kde zaútočit na Rusko, kde zatlačit, jaké sankce zavést, řekl Alexandr Chloponin.

83; Fantastický vzestup cen ropy přesáhl deset procent ze startovní pozice. Experti se domnívají, že to povede k dalšímu posilování rublu už počátkem příštího týdne.

84; Jaresko prohlásila, že pád hřivny je spojen s propadem rublu.

85; Turecko v Sýrii sestřelilo americkou námořní pěchotu, píší média. Spojené státy utajily fakt útoku na jejich vrtulníky a vymyslely si „havajskou legendu“.

86; Senátor Igor Morozov: Jsem ochoten se utkat s Germanem Grefem. Člen Rady federace komentoval svá slova na adresu šéfa Sberbanky.

87; Německá důchodkyně šokovala své příbuzné, když pronesla přípitek za Hitlera. Uživatelé internetu zveřejnili komické video, na kterém starší Němka zvedá pohár za svátečním stolem se svými blízkými a hlasitě pronáší „Heil Hitler!“

88; Kučma chce, aby na rozhovory do Minska místo něho létal Kravčuk. Představitel Ukrajiny v Třístranné kontaktní skupině Leonid Kučma prohlásil, že s radostí přepustí své kompetence prvnímu prezidentovi Kravčukovi.)

89; Bez pomoci Ruska hrozí Evropské unii rozpad, říká Soros. Známý americký investor vidí záchranu v novodobém „Marshallově plánu“ a vyzývá Evropu, aby spolupracovala s Ruskem, píše německý list Deutsche Wirtschaftsnachrichten.

90; Zemřel Ljaškův spolustraník a kolega, člen ukrajinské Radikální strany Stěpan Rac. Příčinou smrti byla meningitida.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 23.1.2016:

1; Turecké noviny odhalily „ruskou stopu“ v istanbulském teroristickém činu. Za výbuchem v centru Istanbulu podle verze tureckého listu Yeni Ş afak (Nový úsvit) stojí Rusko, které se údajně snaží jakýmkoli způsobem škodit Ankaře po incidentu se sestřeleným letadlem Su-24.

2; V Rusku se brzy může objevit supermoderní systém protivzdušné ochrany. Průmysl vynakládá značné úsilí na modernizaci zbraní. V současné době probíhá hluboká obnova systému – jak informační, tak i bojové složky.

3; V Avdějevce dva dobrovolníci ATO a ozbrojenec z trestní jednotky uskutečnili loupežné přepadení důchodců. Zadržení bandité byly vzati do vazby na šedesát dní s možností zaplacení kauce ve výši 400 tisíc hřiven.

4; V pátek večer se v Kyjevě konal neonacistický „Průvod jednoty“ u příležitosti „Dne katoličnosti Ukrajiny“.

5; Dva lidé zahynuli v důsledku střelby v kanadské škole. Vzdělávací instituce byla podle přicházejících informací okamžitě uzavřena.

6; Přítomnost ruských vojáků v Kámišlí u syrsko-turecké hranice vyvolává v Turecku paniku.

7; Američtí vojáci náhodně poškodili raketu s jadrnou bojovou hlavicí, K incidentu došlo během technické obsluhy munice v šachetním odpalovacím zařízení. Další podrobnosti se nesdělují, jelikož jsou tajné a nejsou určeny pro široké publikum.

8; Krev a výkřiky hrůzy: Krutá střelba Turků do průvodu Kurdů s bílou vlajkou se dostala náhodně do záběrů kamery. Obludné záběry ostřelování průvodu vybaveného bílým praporem, který sbíral těla zabitých v ulicích.

9; Obama končí své funkční období invazí do Sýrie a Iráku. Nositel Nobelovy ceny za mír Barak Obama porušil další svůj slib.

10; Pošle EU všechny migranty na Ukrajinu? Evropští politici naznačují, že se může stát, že nebude jiná možnost.

11; USA a Velká Británie se pokoušejí líčit Rusko jako zločinecký stát, říká politolog. Cíl těchto manévrů je odradit Rusko od realizace plánů na normalizaci situace v Sýrii a na Ukrajině.

12; „Hodným Rusákům poskytneme pěkné rakve!“, vzkazují ukrajinští neonacisté ruským liberálům. Zrádcům Ruska se dostane ponaučení. Jsou to prostě jen o něco lepší Rusáci. Takže jim nepřichystají místo v „Institutu teoretické rusofobie“, ale pořádné rakve.

13; Turecko rozmisťuje tanky v ulicích kurdského hlavního města – města Diyarbakır. Tanky obrněné vozy a jednotky zvláštního nasazení jsou přemisťovány do neoficiálního hlavního města tureckého Kurdistánu Diyarbakıru, který obývají převážně Kurdové. Pokračuje konflikt mezi silami Erdoğanova režimu a Kurdské strany pracujících. Město je částečně proměněno v ruiny, ve kterých se schovávají příslušníci zvláštních jednotek.

14; Ve městě Rovno neznámí aktivisté rozbili pamětní desku Romana Šucheviče, ukrajinského nacisty a ilegálního činitele – vůdce UPA.

15; Slavnostního odhalení památníku obětem tragédie v Bosse (rozstřílená trolejbusová zastávka plná lidí) se zúčastnilo více než pět tisíc lidí. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil nejvyšší představitel Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko, zástupkyně předsedy národní rady Republiky Olga Makejeva, poslanci a občané města.

16; V OSN bylo zemím dlužícím členské příspěvky odebráno hlasovací právo. Řada členských zemí OSN přišla o hlasovací právo v organizaci kvůli dluhům na členských příspěvcích.

17; Velká zeď, golf a marihuana – to čeká USA, pokud se Donald Trump stane příštím americkým prezidentem. Trump slibuje stavbu velké zdi na jižní hranici země, zákaz vstupu muslimům do země a také legalizaci marihuany.

18; Jeden civilní občan Doněcké republiky byl zraněn během bojů, pět jich bylo nezákonně zajato, říká ombudsmanka Doněcké republiky. Jeden občan byl zraněn výbuchem miny v Novoazovském okrese a za poslední týden bylo ukrajinskými okupanty nezákonně uneseno pět lidí.

19; Ozbrojenci z Pravého sektoru blokují soud se svými členy, kteří mají na svědomí řádění na Dragobratu v Zakarpatsku. Radikálové zmařili soudní líčení Užgorodského soudu, požadují setkání s gubernátorem Zakarpatska Gennadijem Moskalem a revizi případu ozbrojenců z Pravého sektoru.

20; Při výslechu povím všechno o mafiózním a prohnilém státním systému Ukrajiny, říká Michail Saakašvili. Ve vysílání ukrajinské televize Saakašvili řekl, o čem bude mluvit při výslechu na prokuratuře, kam byl pozván ve věci porušení práva ze strany pracovníků celnice.

21; Kvůli výzvě Kocaby se Ukrajinci vyhnuli mobilizaci a utekli do Ruska, říká zástupce velitele trestního praporu „Ivanofrankovsk“. V Ivanofrankovském městském soudu pokračují výslechy svědků ve věci novináře a politického vězně Ruslana Kocaby, který je obviňován z vlastizrady.

22; Ruská ekonomika je nepotopitelná, říká západní analytik. Nehledě na celosvětovou hospodářskou krizi je ruská ekonomika z mnoha důvodů nepotopitelná, prohlásil v interview pro Finanz und Wirtschaft finanční analytik.

23; Ruští vojáci ukázali západním médiím město Salma osvobozené od teroristů. Pobořené domy, elektrické vedení, zničená infrastruktura – a usmívající se Syřané. To je to, co viděli zahraniční novináři ve městě právě osvobozeném od teroristů.

24; Dva ozbrojence Pravého sektoru se justiční stráž snaží eskortovat do izolace. Přitom v tiskové službě Pravého sektoru sdělují, že jejich ozbrojence údajně převezli do nemocnice.

25; V Žitomirském tankovém podniku byly ukradeny motory za sedm milionů hřiven. Podnikaví úředníci ukrajinského státního podniku si přivlastnili a nezákonně zpeněžili dvacet motorů.

26; V Kanadě školák zastřelil své bratry a učitelku. Školák v kanadském městě La Loche v provincii Saskatchewan zabil dva bratry u sebe doma, pak se vypravil do školy, kde zastřelil další dva lidi. Další dva pak byli těžce zraněni.

27; V Německu bylo podáno trestní oznámení na Angelu Merkelovou. Autoři podání nazývají Merkelovou „recidivistkou“.

28; V Německu přestali migranty pouštět do nočních klubů. Buď je tam vůbec nepouštějí nebo je všemožně omezují v návštěvách.

29; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin 307-krát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany. Bylo zaznamenáno osm incidentů porušujících režim příměří, při kterých ukrajinská armáda vystřelila 307 min.

30; Území Turecka bylo ostřelováno ze strany S7rie. Dva lidé byli zraněni. Střela byla odpálena z pozic v okolí města Aazaz, které je pod kontrolou ozbrojenců Islámského státu.

31; Bojovníci z Deyr ez-Zauru: Bojujeme jako ve Stalingradě. Sláva ruským zbraním a Putinovi! Syrské město Deyr ez-Zaur je obležená pevnost. Toto město na břehu Eufratu se stalo už legendou.

32; Dvanáct švýcarských vojáků, kteří ochraňovali fórum v Davosu, byli usvědčeni z užívání drog. Sedm z nich kouřilo konopí, pět kromě toho bralo kokain.

33; Dva bojovníci Doněcké republiky byli zraněni během posledních 24 hodin v důsledku ukrajinského ostřelování, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky ústy Eduarda Basurina.

34; Účastník tragédie v Bosse: Nedojel jsem k matce jednu poslední zastávku. Muž, který utrpěl střepinová poranění před rokem to ráno, avšak přežil, přišel nyní na místo tragédie, aby vzdal čest těm, kteří zahynuli.

35; Nejnebezpečnější sněhová bouře století si vyžádala životy deseti Američanů. Škoda se odhaduje na miliardu dolarů, více než 50 milionům obyvatel se doporučuje nevycházet z domu.

36; Letadlo z Moskvy do Stavropolu vyslalo signál nouze na nebi nad Moskvou. Letadlo mimořádně přistálo na letišti Vnukovo.

37; Na facebooku navrhují bojovat s teroristy Islámského státu záplavou „lajků“. Hlavní operační ředitelka Facebooku prohlásila, že uživatelé sociálních sítí musí sami bojovat proti teroristům na internetu a účinná metoda je útok pomocí „lajků“.

38; Patriarcha Kirill prohlásil, že na Ukrajině bylo okupováno už více než třicet pravoslavných chrámů. Patriarcha Moskevský a vší Rusi Kirill vyjádřil znepokojení rozsahem pronásledování Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu na Ukrajině.

39; Silnice Kyjev – Charkov byla zablokována stovkou vojáků ATO. Vojáci vznesli požadavek na dodržování zákonů ze strany přepravců ohledně přednosti v jízdě pro vojáky ATO.

40; Itálie se nachází mezi palicí zájmů USA a kovadlinou přátelských citů vůči Rusku. Plynové „vydírání“ Ukrajiny ze strany Ruska, „podíl Ruska“ na teroristickém činu v Istanbulu – to vše psala v souvislosti s Ruskem italská média. Jediné, co nepsali, byla pravda.

41; „Je to nesmysl a lež“, komentovali na ministerstvu obrany prohlášení SBU o ruských vojácích v Donbasu. Kyjev znovu obvinil Rusko z toho, že v Donbasu se nachází kolem 8,5 tisíce ruských vojáků aktivní služby. Podle slov zástupce náčelníka štábu domobrany Doněcké republiky je sice neustále hledají, ale najít je nemohou, protože tu prostě nejsou.

42; V Turecku shořela luxusní jachta ruského podnikatele v ceně kolem šesti milionů dolarů.

43; Biden vyjádřil připravenost k vojenskému řešení konfliktu v Sýrii. Takové rozhodnutí podle slov viceprezidenta USA Joe Bidena bude přijato v případě nemožnosti politického řešení.

44; Nová ruská letecká základna v Kamišlí a panika v Turecku. Zprávy o přebudovávání civilního letiště v Kámišlí na novou ruskou leteckou základnu hrozně vylekaly tureckou vládu.

45; V Polsku probíhají protivládní manifestace. Demonstranti se shromažďují s plakáty obsahujícími hesla proti současné vládě a proti novým zákonům a změn zákona o ústavním soudu.

46; Rusko a USA si staví v Sýrii letecké základny padesát kilometrů od sebe. Turecko je nespokojeno s přítomností ruských vojáků u svých hranic.

47; Velvyslanec USA trvá na přijetí doplňků ústavy Ukrajiny ohledně decentralizace. Přitom ujistil, že USA a Evropské společenství budou tento proces pozorně sledovat.

48; Syrská armáda postupuje k turecké hranici, pomocí „Točky U“ byla zlikvidována skupina ozbrojenců. Ve městě Hamá probíhá úspěšný útok, v Derájském kotli armáda pomalu postupuje vpřed. V Aleppu oddíly kurdské domobrany ovládly Tatmoraš a Syrská demokratická armáda ovládla Hadriát-Abdo-El-Fatah.

49; Poslanec Parasjuk vyvolal rvačku s policií u soudu v případu konfliktu na Dragobratu. Soud nechal účastníka konfliktu ve vazbě, na což poslanec reagoval hozením sklenice na prokurátory.

50; Liberální posedlost může Merkelové přijít draho. Takto ruský politik komentoval rozhodnutí skupiny právníků podat žalobu u Spolkového ústavního soudu v Karlsruhe proti migrační politice německé vlády.

51; Ruská komunita v Německu uspořádala shromáždění proti politice Merkelové. Důvodem pro demonstraci v Berlíně byly zprávy o znásilnění ruskojazyčné školačky.

52; Moldavské úřady vypověděli novináře ruské pravoslavné televizní stanice Cargrad. Při překročení hranice předložili Rusům rozhodnutí o deportaci za práci bez oficiální akreditace ministerstvem zahraničí se zákazem návštěvy Moldávie na dalších deset let.

53; Vojenská rozvědka Lotyšska se polekala ruského „Bojového bratrstva“. 23. ledna se v Rize mělo konat setkání vůdců veteránských organizací zemí Pobaltí, které se měl účastnit představitel Ruska Gennadij Šorochov. Tomu byl však odepřen vstup do země.

54; Hezká Obamova tvář při špatné hře: Proč USA předvádějí ochablé svaly v Sýrii a Iráku? Chceš rozesmát boha? Vyprávěj mu o svých plánech. USA oznámily připravenost bojovat s Islámským státem na území Blízkého Východu. A neprohlásil to jen tak někdo, ale ministr obrany Ashton Carter v Davosu.

55; Nové kroky Moskvy v Sýrii znepokojily Američany a Turky, píše Wall Street Journal. Washington a Ankara s obavami sledují novou aktivitu ruských ozbrojených sil na severovýchodě Sýrie píše list.

56; Bidenova slova o vojenském řešení v Sýrii je jen prázdná rétorika. Za prohlášeními viceprezidenta USA Josepha Bidena o možném vojenské řešení konfliktu v Sýrii není žádný hluboký smysl, myslí si experti.

57; Fašistický karneval: Ukrajinci si zvolili nové hrdiny – Hitlerovi vojáci nahradili pohádkové hrdiny. V Černovicích (Černovcy) na ukrajinské Bukovině proběhl „Malanki-fest“. Dříve se Ukrajinci převlékali za pohádkové hrdiny, nyní nosí svastiku a jezdí ve fašistických tancích se Schmeisserovými samopaly.

58; Korban byl odvolán z funkce šéfa strany UKROP. Na jeho místo byl zvolen Denis Borisenko.

59; Syrská armáda zajala polní velitele ze Saúdské Arábie a Jordánska u Damašku. Krvavé boje ve Východní Gutě přinesly již své ovoce pro syrská vojska: Byla osvobozena řada oblastí, které ještě před pár měsíci byly prakticky nepřístupné.

60; CIA zabíjí nepohodlné vězně v Guantánamu, říká bývalý dozorce věznice. Bývalý seržant ochranky vězeňského tábora Guantánamo Joseph Hickman tvrdí, že CIA se zbavuje nepohodlných vězňů a pak o nich tvrdí, že se oběsili. Vláda USA podle jeho slov před tím zavírá oči.

61; Je to rasismus zaměřený proti bílým, říká britská herečka o bojkotu Oskara. Britská herečka Charlotte Rampling prohlásila, že nejspíš ani jeden z černošských herců si nezasloužil místo na konečném seznamu kandidátů na zisk prestižní filmové ceny.

62; Patrně ne zcela střízlivý Porošenko prohlásil, že vrátí Ukrajině Donbas ještě letos. Dále slíbil i navrácení Krymu.

63; Syrská armáda vstoupila do poslední bašty teroristů v Latakíji proturečtí ozbrojenci se dostali do kotle na hranici a jsou odříznuti od zásobování. Turecká armáda se smutkem přihlíží z dálky, jak syrská armáda obkličuje Turkomanské a Kurdské hory Džebel al-Turkmen a Džebel al-Akrad.

64; V Norsku se konal pochodňový průvod na podporu migrantů. V centru severonorského Tromsø se v sobotu konal pochodňový průvod, na který lidé přinesli plakáty na podporu migrantů.

65; Bez decentralizace Ukrajina nevstoupí do EU, říká Porošenko. Decentralizace je jedním z nejdůležitějších bodů v Minských dohodách, prohlásil prezident.

66; Francouzský přístav Calais byl uzavřen kvůli proniknutí migrantů, Nelegální migranti žijící na severu Francie hledají jakékoli možnosti, aby se dostali přes La Manche do Velké Británie.

Zdroj: rusvesna.su

 

Neděle, 24.1.2016:

1; Velké výsadkové lodě ruského vojenského námořnictva „Azov“ a „Minsk“ vyplouvají směrem k Sýrii. Obě lodě propluly Bosporem a plují směrem k Sýrii s vojenským nákladem na palubě.

2; USA a Rusko jsou blízko ke kompromisu ohledně syrských rozhovorů, píše Bloomberg.

3; Bílý dům vysvětlil Bidenova slova o vojenském řešení konfliktu v Sýrii. Prý jde jen o operaci proti teroristické skupině Islámský stát.

4; Ukrajina a Turecko vytvoří vojenskou alianci pro řešení „problémů“ s Krymem, píší experti. Ukrajina a Turecko spojí politicko-diplomatické a vojensko-technické zdroje za účelem efektivní a koordinované reakce na narušení rovnováhy sil v Černomořském regionu.

5; Ženy je třeba respektovat: Německé úřady vydaly příručku pro běžence. V roce 2015 přijalo Německo více než milion běženců. Vláda se všemožně snaží o adaptaci příchozích do společnosti.

6; National Interest prozradil, proč USA připravují vojenskou základnu v Sýrii. Americký list zveřejnilo svůj pohled na úkoly, kvůli kterým američtí vojáci připravují syrskou leteckou základnu, a také naznačil, jaká vojska na ní mohou být rozmístěna.

7; Oděský extremista lituje, že nemůže zmlátit staré lidi, kteří jsou nespokojeni s růstem cen. Známý oděský extremista a šéf tzv. „Rady veřejné bezpečnosti“ Mark Gordijenko si vylil svou nenávist proudem špinavých nadávek na adresu důchodců, kteří 22. ledna vyrazili na demonstraci k budově Oděské oblastní administrativy.

8; Kyjev se bud muset smířit s tím, že získá zpět hranici v Donbasu za krajně nevýhodných podmínek. Novinář Jurij Tkačov komentoval informaci médií o tom, že vrácení hranic Doněcké a Luganské republiky s Ruskem Ukrajině bude jen formální a ještě přinese ekonomickou výhodu oběma republikám.

9; V Rusku byly vyvinuty protivrtulníkové a protiautomobilové miny. Vyvíjejí se i protipěchotní a protitankové miny.

10; Ukrajina: Svátek „jednoty“ nebo průvod kanibalů? Byla zveřejněna fotografie, která absolutně neodpovídá proklamovaným cílům. Takto nevypadá průvod za národní jednotu, mír a přátelství uvnitř země.

11; Unitární Ukrajina a plnění Minských dohod jsou neslučitelné věci, říká poslanec Doněcké republiky. Prohlášení Petra Porošenka o kategorickém zákazu federalizace Ukrajiny je porušením minských dohod, které přímo předpokládají odmítnutí unitární struktury země.

12; Turecko a Ukrajina vytvářejí vojenskou alianci. Jak se změní rozložení sil v Černomořském regionu? Podle slov tajemníka ukrajinské Rady pro bezpečnost a obranu mají obě země unikátní možnost efektivně čelit narušení rovnováhy sil v Černomoří.

13; Proklamace a realita: Lze očekávat pozemní vojska USA na Blízkém Východě? Ministr obrany USA Ashton Carter učinil halasné prohlášení: Protiteroristická koalice pod vedením USA se přece jen zapojí do pozemní operace v Sýrii a Iráku, aby čelila Islámskému státu.

14; Uzavření honorárních konzulátů Ruské federace v USA je odpovědí na překážky v práci CIA. Uzavření ruských konzulátů v Utahu, Minnesotě, na Floridě a v Portoriku je podle verze státního departmentu odpovědí na překážky v činnosti amerických diplomatů v Rusku.

15; Arabská média informovala o tajné operaci Ruska, USA a Velké Británie v Libyi. Podle informací zdrojů panarabských médií vojáci těchto zemí dorazili s výzvědnou misí a kvůli konzultacím s národní armádou. Asharq al-Awsat také tvrdí, že v nejbližší době se plánuje příjezd vojáků z Francie.

16; Migranti se zmocnili britského trajektu po obsazení přístavu. V souvislosti s útokem na přístav Calais a obsazení trajektu migranty se konala demonstrace Francouzů – příznivců přijetí ještě většího množství migrantů.

17; Trump věří v podporu lidí, i kdyby začal střílet do lidí. Trump to prohlásil v sobotu během volební akce ve státě Iowa. Během vystoupení miliardář udělal rukama gesto napodobující střelbu z pistole.

18; Velká Británie vidí v obnově ruské flotily hrozbu, píše Daily Telegraph. Britské ministerstvo obrany si myslí, že modernizace ruské flotily představuje riziko pro bezpečnosti Velké Británie. Proto je nyní více než kdykoli předtím zapotřebí jaderných prostředků zadržování.

19; Syrská armáda znovu předvedla obrovskou moc ruského “Vampiru“. Ruský granátomet „Vampir“ se stal skutečnou noční můrou pro tankisty mnoha zemí světa. RPG-29 byl začleněn do výzbroje Sovětské armády více než před čtvrtstoletím, ale i dnes je možno touto zbraní zlikvidovat většinu současných tanků.

20; John Kerry se setkal s představiteli syrské opozice. Státní tajemník USA John Kerry projednal otázky urovnání konfliktu v Sýrii se členy syrské opozice.

21; Norsko dočasně pozastavilo deportaci běženců do Ruska. Příčinami zastavení odesílání běženců jsou otázky spojené se zajištěním bezpečnosti a nutnost větší koordinace akcí mezi oběma zeměmi.

22; Protiislámské hnutí Pegida má v úmyslu uskutečnit demonstrace ve 14 zemích. Mohutná akce je naplánována na 6. února, sdělila vedoucí protiislámského hnutí Pegida Tatjana Festerling. Demonstrace se budou konat v Německu, Polsku, České republice a dalších zemích Evropy.

23; Ukrajina se posouvá k federalizaci. Podle názoru šéfa fondu „Ukrajinskaja politika“ Kosti Bondarenka realizace Minských dohod, které Kyjev nakonec stejně splní, povede k vytvoření svazu suverénních států na Ukrajině.

24; Ukrajinská armáda v noci ostřelovala letiště a Kyjevský obvod Doněcka. Nepřítel vedl palbu ze svých pozic v obcích Peski a Opytnoje.

25; Ruské letectvo dostane dalších devět strategických bombardérů. Ministerstvo obrany plánuje v roce 2016 dotáhnout objem moderní vysoce hi-tech vojenské techniky na podíl 49%.

26; Evropská unie je přitlačena ke zdi. Bez špinavé rvačky se to už neobejde, píše Daily Telegraph. Zvláštní pikantní příchuť tomuto článku britského listu dodává fakt, že Velká Británie stojí na prahu vystoupení z EU.

27; Syrská armáda útočí na město,kde se skrývají vrazi ruského pilota. Útok probíhá za podpory ruského letectva.

28; Probíhají tvrdé boje o Deyr az-Zaur. Syrská armáda se zmocnila pevnosti Budžak. Vládní síly jeden za druhým berou pod svou kontrolu jednotlivé obce v provincii Latakíja, byla dobyta i pevnost Budžak, která má velký strategický význam.

29; Ukrajinský komplex oběti. Jurij Gorodněnko rozebírá ukrajinský zvyk hledat viníka „někde jinde“.

30; Laciná ropa se pro Západ přestala jevit jako výhodná, píší německá média. Nízké ceny suroviny hrozí destabilizací právě těch regionů, odkud do Evropy proudí nejvíce migrantů.

31; V Luganské republice se konalo shromáždění na podporu Kadyrova. Podle slov organizátorů se akce zúčastnilo více než 200 lidí.

32; Rusko, Čína a Írán vytvářejí novou geopolitickou situaci. Politická mapa světa a globální poměry sil se mění přímo před očima.

33; Moldavský Majdan pokračuje. V Kišiněvě proběhla protivládní demonstrace. Navzdory úřednímu zákazu se opoziční síly v Kišiněvě opět sešly na protivládní demonstraci, policie chrání všechny administrativní budovy.

34; Novinář BBC v osvobozené Salmě: Rusko je v Sýrii na dlouho. Ministerstvo obrany Ruské federace předvedlo výsledky své práce v Sýrii zahraničním novinářům. Mezi nimi byl i dopisovatel BBC Steve Rosenberg, který už psal o aktivitách ruských ozbrojených sil v regionu.

35; USA požadují od Ukrajiny poskytnutí zvláštního statusu Donbasu. Velvyslanec USA na Ukrajině Jeffrey Pyett vyzval ukrajinský parlament, aby hlasoval pro změny v ústavě Ukrajiny v bodě o decentralizaci.

36; Sežene Saakašvili lidi na nový Majdan v Kyjevě? Pravděpodobnost nového Majdanu v Kyjevě je velmi malá. Nastává spíše doba regionálních „revolucí bídy“.

37; Američané si vymysleli, jak dostat pod kontrolu prozápadní ruskou elitu. V USA spustili program FinCEN, který místo sledování obchodů s nemovitostmi bude sledovat zahraniční politiky a obchodníky.

38; Rok od osvobození obce Krasnyj Partizan bylo jedním z důležitých vítězství Republiky v procesu osvobozování Donbasu.

39; Vladislav Dějněgo: Myslím si, že rozum přece jen převládá. Nedávno skončilo další kolo rozhovorů v Minsku. O průběhu vyjednávacího procesu informoval zplnomocněný představitel Luganské republiky Vladislav Dějněgo.

40; USA si chtějí zaválčit v Iráku a Sýrii. Čeho chce Washington dosáhnout spuštěním pozemní operace proti Islámskému státu?

41; Jízda na dělostřeleckém komplexu stála opilého majora ukrajinské armády milion hřiven.

42; Doněck: Návrat k Ukrajině není možný – výsledek prozkumu v ulicích města. Co si myslí obyvatelé Doněcka o perspektivě návratu k Ukrajině?

43; Britové požadují od Francie, aby vyslala armádu do Calais okupovaného běženci. Britští přepravci zboží požadují po obsazení trajektu od francouzských úřadů vyslání vojsk do běženci okupovaného přístavu Calais.

44; Ministři obrany Litvy, Polska a Ukrajiny založí štáb v Polsku. Společný štáb litevsko-polsko-ukrajinské brigády LITPOLUKRBRIG umožní vojákům těchto tří zemí účastnit se společných cvičení, připravovat se na mezinárodní mise.

45; Na moldavském majdanu navrhují vytvoření lidového tribunálu, který by soudil vládu. Lídr „Naší strany“ prohlásil že demonstranti chtějí zachránit Moldávii před stávajícím režimem. Prohlásil, že země se nachází v nebezpečné situaci a stávající moc musí soudit lidový tribunál.

46; Premiér Iráku: Turecko se snaží obnovit Osmanskou říši. Hajdar al-Abádí vyzval Ankaru, aby se více snažila v boji proti džihádistům a zanechat pokusů obnovit někdejší vliv na území sousedních států.

47; Co s jednotnou Ukrajinou? Orientací na decentralizaci se řídíme evropským kompasem, říká Porošenko. Po dvou letech úporného boje za jednotu a nedělitelnost Ukrajiny se ukázalo, že pro vstup do EU je nutná federalizace.

48; Zeman: Armáda a policie České republiky bude hájit hranice země před migranty. V příštím roce bude Evropská unie nucena přistoupit k masovým deportacím migrantům mimo své území, prohlásil prezident České republiky.

49; Útok „Tygrů“ připravuje pro Islámský stát kotel v Aleppu a pro ruské letectvo leteckou základnu v Kuvejris. Během tvrdých bojů s oddíly islamistů Islámského státu se zvláštním jednotkám syrské armády, tzv. „Tygrům“, podařilo za podpory Sil národní obrany a elitních jednotek „Liwaa Suqour Al-Sachrá“ (Jestřábi pouště) dostat pod svou kontrolu vesnici Katar.

50; Ve funkci prezidenta jsem lecčeho dosáhl. Podívejte se například, o kolik oslabil rubl, chvástá se Porošenko. V dalším projevu se Porošenko nejspíš pochlubí zesílenými erupcemi na Slunci...

51; Turecko není nadšeno tím, že USA a Rusko podporují Kurdy, píše El País. Pro boj proti uskupení Islámský stát Rusko a USA rozšiřují svou vojenskou přítomnost na severu Sýrie a mají v úmyslu využívat pro vojenské cíle dvě syrská letiště, která jsou situována na území pod kontrolou Kurdů.

52; Bylo to Rusko a nikoli USA, kdo zahnal Islámský stát v Sýrii na útěk, říká analytik. Jen Rusko dokázalo vytvořit a aplikovat efektivní strategii odporu proti Islámskému státu, myslí si expert pro mezinárodní vztahy Marcus Papadopoulos.

53; Dva civilní obyvatelé byli zraněni v důsledku ostřelování sídliště Zajcevo ze strany ukrajinské armády, říká Basurin. Následkem ostřelování ze strany ukrajinské armády, nejspíše z automatického nebo protitankového granátometu došlo ke zranění dvou civilních osob – babičky (rok narození 1958) a její vnučky narozené v roce 2001.

54; Příslušníci syrské domobrany nosí trička s portrétem zabitého ruského pilota Olega Peškova. Několik příslušníků syrské domobrany, kteří se účastní útoku na severu Latakíje, si na sebe vzalo trika s portrétem sestřeleného a zbaběle zavražděného ruského pilota sestřeleného právě v této oblasti.

55; V Drážďanech fotbaloví fanoušci napadli lidi původem z Afriky a Blízkého Východu. K masové rvačce došlo po prohře Dynama Dresden s fotbalisty Rot-Weiß Erfurt.

56; Ukrajinská armáda aktivně posiluje bojovou připravenost dělostřelectva v Donbasu, hlásí národní policie. Vojensko-politické vedení Ukrajiny provádí aktivní přípravu dělostřeleckých jednotek a pokouší se obnovit a zvýšit bojovou připravenost svých ozbrojených sil.

57; První bílý Brit, který doplnil řady Islámského státu, šokoval svět. Přátelé mladíka už překřtili na „Džihádí Jack“.

58; Írán obnovil dodávky ropy do Egypta po zrušení sankcí. Údaje o objemech dodávek položkách íránského energetického exportu do Egypta zatím nebyly zveřejněny, informuje íránská agentura Mehr.

59; Mučení a šikana: Obludné reálie ukrajinského zajetí. OBSE: Do této chvíle nemá zástupce mezinárodního výboru Červeného kříže přístup do vězení na daném území.

60; Byl zabit Gruzínec bojující za Islámský stát. V řadách Islámského státu se může nacházet několik desítek občanů Gruzie.

61; Bitva o Rabíji. Syrská armáda osvobozuje baštu teroristů v Latakíji. 103. brigáda Syrské armády a její spojenci dosáhli plné kontroly nad obcemi Al-Raudá, Dervišan a Turus v Turkmenských horách (Džebel al-Turkmen).

62; V Turecku bylo pro podezření ze styků s Islámským státem zadrženo více než dvacet lidí. V provincii Kilis bylo zadrženo 23 lidí podezřelých z členství v Islámském státě a pokoušejících se dostat se do Turecka z území Sýrie, sdělil generální štáb Turecka.

63; Německý novinář: Merkelová zůstala u rozbitého žlabu. Angele Merkelové se zdá, že z morálního hlediska dělá všechno správně, ale v praxi se migrační politika německých úřadů ukázala jako propadák, píše novinář Manfred Lachniet.

64; Syřané nevěří Financial Times: Co si skutečně myslí obyvatelé Damašku? Novinářská kachna v britských FInancial Times rozhořčila obyvatele Sýrie.

65; V Berlíně se konalo shromáždění na podporu třináctileté ruské dívenky, která byla obětí sexuálního násilí. V sobotu se v Berlíně konalo shromáždění, jehož cílem bylo upoutat pozornost na nečinnost německé policie a na problém útoků ze strany migrantů.

66; Dva tisíce Chorvatů se za posledních 24 hodin dobrovolně zapsaly do registru „zrádců národa“. Takto Chorvaté protestují proti iniciativě nového ministra Mijo Crnoji uskutečnit lustraci v zemi a vytvořit „Seznam agresorů vůči Republice Chorvatsko“.

67; Život v USA se ukázal jako na hony vzdálený „americkému snu“ běženců. V roce 2016 USA plánují přijmout kolem 85 tisíc běženců. Na nepředvídatelné mimořádné potřeby imigrantů americké úřady vyčlenily 70 milionů dolarů.

68; Prodej britských zbraní Saúdské Arábii vzrostl za poslední tři měsíce stonásobně. Britská vláda dodává zbraně do Saúdské Arábie nehledě na prohlášení organizací ochránců práv o porušování norem mezinárodního humanitárního práva Rijádem.

69; Letadlo Turkish Airlines nouzově přistálo v Irsku po obdržení zprávy o uložení bomby na palubě. Na palubě se nacházelo více než 20 cestujících.

70; Ozbrojenec Džabhát an-Nusrá byl zadržen útočnou skupinou syrských vojsk. Na pořízeném videu terorista odmítl říci své jméno a odkud je.

71; V syrském městě Kámišlí,kde se plánuje výstavba letecké základny ruského letectva, došlo k teroristickému činu. Ke dvěma výbuchům došlo v centru města. Připomeňme, že právě v okolí města Kámišlí podle médií Rusko plánuje vybudování vojenské základny.

72; Ruské letectvo odřízlo hlavní zásobovací cestu protureckých ozbrojenců na západě Aleppa. Během posledních 48 hodin byla v důsledku série bombardování ruským letectvem přerušena hlavní zásobovací trasa vedoucí přes hraniční přechod Báb al-Háva k tureckému městu Reichanly.

73; Američané se snaží sesmolit z Vakarčuka nového „vůdce ukrajinského národa“. Hudebník Svjatoslav Vakarčuk, který se v současné době nachází v USA v rámci programu výchovy nové politické elity, učinil ostré prohlášení na Porošenkovu adresu.

74; Saúdská Arábie může způsobit pád dluhového trhu USA, píše Bloomberg. Kvůli pádu cen ropy a nákladným válkám na Blízkém Východě je Saúdská Arábie nucena rozprodávat pokladniční poukázky USA.

75; Peskov se vyjádřil ke zprávě v případu Litviněnka. Je to povrchní a neprofesionální. Ve zprávě není ani stopy po snahách zjistit skutečnou pravdu.

76; Milion migrantů zlikvidoval Schengenský systém. Základní evropské principy a hodnoty se hroutí před očima pod náporem arabských migrantů.

77; Migranti v Calais začali rabovat domy místních obyvatel. Pokusy francouzských úřadů zjednat pořádek v pobřežní zóně kolem města Calais, odkud se desítky tisíc Afričanů a Asiatů snaží dostat do Anglie, utrpěly fiasko.

78; Francie doufá ve zrušení sankcí proti Rusku už toto léto. Zrušení sankcí v létě 2016 je společným cílem, prohlásil francouzský ministr hospodářství, průmyslu a číslicových technologií Emmanuel Macron.

79; V Libyjském přístavu hoří ohromné nádrže s ropou. Požár je výsledkem útoku Islámského státu.

80; Proč nebyly USA připraveny na klimatický kolaps? Sněhová bouře v USA vyvolala dopravní kolaps, paralyzovala pohyb a uvrhla do paniky tisíce lidí.

81; Damašská fronta džihádistů se rozpadá v důsledku úspěchů syrské armády. Džihádističtí ozbrojenci z posledních sil hájí pozice poblíž Damašku. Syrská armáda ovládla řadu pozic, které ještě před půl rokem byly považovány za nedostupné.

82; Edward Snowden by měl být odsouzen a popraven, říká bývalý šéf CIA James Woolsey.

83; Kusturica: Putin je člověk s pohyby tygra. Rusko je v dobrých rukou, myslím si, že Amerika je nepřátelsky naladěna a je to skutečná konfrontace. Je to pro něho výzva, prohlásil srbský režisér Emir Kusturica.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, Krym, MMF, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.