Ukrajina, Rusko, svět - od 28.12.2015

obrazek
3.1.2016 12:31
týdenní svodka. Hlava LNR Pitnickij olásil, že se do svých domovů vrátilo již 90% obyvatel.

Piatnickij o návratu Luhanských domů: https://russian.rt.com/article/139836

ruský analyrtik V.V. Pjakin - pořad Otázka - odpověˇ%d ze dne 28.12.2015: https://www.youtube.com/watch?v=n-LqRL23vCw

Pondělí, 28.12.2015:

1; Ukrajina v roce 2015 zdvojnásobila dovoz plynu z Evropy z 5 miliard kubických metrů v roce 2014 na 10,3 miliardy v letošním roce.

2; Iosif Korban vystoupil dnes v Lugansku s přednovoročním koncertem.

3; OBSE: Ostřelování pozorovatelů v obci Kominternovo bylo vedeno od obce Gnutovo. DO palby se dostali nejen pozorovatelé OBSE, ale také příslušníci kontrolního a koordinačního centra pro dodržování příměří, ruští novináři a Eduard Basurin.

4; Internet se hemží vtipnými obrázky a narážkami na události končícího roku. Autoři si berou na paškál nejen ukrajinské nacistické politiky, ale také Kerryho, Obamu a Islámský stát.

5; Putin podepsal nařízení ohledně zvláštních ekonomických opatření proti Turecku.

6; Italové ochutnávají tradiční ruská novoroční jídla. Pro obyvatele země honosící se svou vyhlášenou kuchyní, jsou některé experimenty z dalekého Ruska až příliš odvážné.

7; Která událost roku 2015 nejvíce změní svět pro příští léta? Nebude to rezoluce OSN o Sýrii, ale zrušení zákazu na vývoz ropy z USA.

8; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za vraždu novináře v Turecku,píší média. Smrt sedmatřicetiletého režiséra mu znemožnila dokončit snímek o masových vraždách páchaných právě ozbrojenci Islámského státu.

9; Piloti ruského letectva budou dostávat povely během několika sekund. Nové automatizované spojové systémy umožní několikanásobně zrychlit předávání povelů od nejvyššího vojenského velení pilotům.

10; USA uznaly úspěch operace ruského letectva v Sýrii. Názor oficiálních osobností USA, které si přály zůstat v anonymitě, jsou v příkrém rozporu se slovy Baracka Obamy, který prohlásil, že se Vladimir Putin pustil do nepromyšlené akce.

11; Kurs dolaru přesáhl 72 rublů. Rubl prudce oslabil počátkem týdne v souvislosti s novou emisí bankovek ruskou centrální bankou.

12; Trojitý teroristický čin v Sýrii. Přicházejí informace, že výbuch v centru Homsu uskutečnil sebevražedný atentátník. Zahynulo více než 30 lidí.

13; Němečtí poslanci nejsou spokojeni s plány Berlína vyslat letectvo do Turecka. Myslí si, že spolková vláda je povinna rozhodnutí o vyslání průzkumných letadel do Turecka konzultovat s bundestagem.

14; Světový trh se zbraněmi dosáhl úrovně z dob studené války. Dalším trendem končícího roku byl značný nárůst nelegálních dodávek zbraní.

15; Peskov: Realizace Minských dohod je v tristním stavu. Toto prohlášení učinil v okamžiku, kdy byl stálým představitelem Ruska v Kontaktní skupině jmenován Boris Gryzlov.

16; Vedení národní policie Ukrajiny dohlíží na obchod s drogami na okupovaném území Luganské republiky, prohlašuje Národní policie Luganské republiky. Drogy jsou šířeny mezi vojáky Národní gardy Ministerstva vnitra Ukrajiny a ukrajinské armády.

17; V Iráku bylo oznámeno osvobození Ramádí od ozbrojenců Islámského státu. Iráčtí vojáci vyvěsili státní vlajku nad vládním komplexem.

18; Ukrajinská armáda přesouvá k linii dotyku těžkou techniku a minomety, hlásí rozvědka Luganské republiky. Z okolí obce Nižněťoploje k linii dotyku projela kolona ukrajinské armády s tanky a minomety ráže 122 mm.

19; Znak ministerstva informační politiky Ukrajiny s vyobrazením USB kabelů rozchechtal sociální sítě.

20; Školy Doněcké republiky získaly přístup k elektronickému vzdělávacímu komplexu Ruské federace. Elektronický program dálkového vzdělávání umožní nepřetržitý vzdělávací proces.

21; Celoukrajinská protestní akce: Zemědělci začínají blokovat silnice po celé zemi. Stávkující ukrajinští zemědělci zahájili aktivní fázi celoukrajinské zemědělské stávky.

22; V Luganské republice budou obnoveny preventivní lékařské prohlídky, hlásí ministerstvo zdravotnictví republiky. To není jen rutinní postup – díky těmto prohlídkám lze odhalit vážná onemocnění, například tuberkulóza nebo onkologické problémy, zdůrazňuje ministerstvo.

23; V Dagestánu byl zlikvidován šéf bandy ozbrojenců. Zlikvidovaným banditou je šéf „sogratlinské“ bandy, který se bezprostředně podílel na vraždách civilních obyvatel a na útoku na kolonu policistů v květnu 2014.

24; Korbana zavřeli do konce února. Dněprovský soud poslal nechvalně známého ukrajinského politika Gennadije Korbana na šedesát dní do vazby.

25; Krymskotatarští extremisté dostanou od Kyjeva 60 milionů hřiven. Ukrajinská vláda vyčlenila tuto částku v rozpočtu na rok 2016.

26; Kyjev za poslední týden přesunul na frontu 182 kusů bojové techniky a 200 žoldnéřů, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Přesunuty byly protivzdušné komplexy, samohybné houfnice dělostřelecké komplexy, minomety a 420 příslušníků silových útvarů.

27; Ukrajina počítá s pokračováním dodávek elektrické energie na Krym v roce 2016. Ministerstvo energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny ve výhledu na rok 2016 počítá s dodávkami elektřiny na území Republiky Krym.

28; V Luganské republice byl otevřen obnovený Luganský cirkus. Ceremoniálu se zúčastnili Igor Plotnickij a také hosté z Ruska.

29; Turecko požaduje od Izraele zrušení blokády pásma Gazy. Turecko nevidí možnost normalizace vztahů s Izraelem do té doby, než zruší blokádu pásma Gazy, prohlásil oficiální představitel tureckého prezidenta Ibrahím Kalin.

30; Kyjev zrušil bankovní tajemství, aby mohl sledovat příjmy poživatelů daňových úlev a příjemců sociálních dávek.

31; Saúdská Arábie destabilizovala světový trh s ropou, prohlásil Alexandr Novak, ministr energetiky Ruské federace.

32; Spisovatel Eduard Limonov se vyjádřil k možnosti pozemní operace v Sýrii a vysvětlil, proč Rusko nemůže ze Sýrie odejít bez vítězství.

33; Ukrajinci přece jen dostali možnost podívat se na „Ironii osudu“. Navzdory obavám nakonec televizní stanice nedostaly zákaz vysílat kultovní novoroční komedii.

34; Jarošovi se nepodaří vytvořit nové hnutí, říká politolog. Ukrajinská společnost už má dost radikalismu a impulsy revoluce slábnou.

35; Evropská unie si začíná uvědomovat chybnost své politiky, říká litevský poslanec europarlamentu Andrej Mamykin. „Přinesli jsme válku mnoha zemím, vnucovali naší „demokracii“ a všem diktovali, jak mají žít. Nyní proběhla reflexe těchto chyb, ale věci se už daly do pohybu: tisíce běženců, války...“, poznamenal poslanec.

36; Nezletilý turecký mladík byl zatčen pro urážku Erdogana v sociální síti. Pokračuje vyšetřování případu.

37; Ruský dělostřelec se dostal do Guinessovy knihy rekordů. Pracovník Michajlovské dělostřelecké akademie plukovník Igor Muginov dosáhl nového světového rekordu v silovém tréningu, když zvládl 205 cyklů za jednu hodinu, 45 minut a 5 sekund.

38; Ukrajinská armáda zahájila ostřelování severních předměstí Doněcka. Podle informací zdroje nepřítel vede palbu z pozic v obci Peski za použití bojových vozidel pěchoty, granátometů a střelných zbraní.

39; Isljamova čeká trestní stíhání za vytvoření batalionu, říká Poklonskaja. Veškeré materiály ohledně případu vytvoření ozbrojeného batalionu na Ukrajině iniciátorem blokády Krymu Lenurem Isljamovem budou shromážděny a předány Federální bezpečnostní službě, sdělila Natalja Poklonskaja.

40; Byly zveřejněny nejlepší záběry Donbasu z ptačí perspektivy zaznamenané Grahamem Phillipsem v roce 2015.

41; Šéf Luganské republiky jmenoval do funkce předsedy vlády generálmajora Národní policie Sergeje Kozlova.

42; Saúdové schválili rozpočet s deficitem ve výši 87 miliard dolarů.

43; Spoluvlastník Vněšprombanky se už týden neozývá. Podle některých informací má Georgij Bedžamov v úmyslu požádat v Evropě o politický azyl.

44; Ruské vojenské námořnictvo je vážnou výzvou pro USA, říká americká rozvědka. Ve zprávě rozvědky amerického námořnictva se uvádí, že Rusko aktivně podniká vážné kroky na rozšiřování možností své vojenské námořní flotily.

45; Vždyť je to až směšné, říká Poklonskaja o přání ukrajinských radikálů dobýt zpět Krym. Podle jejích slov jde jen o zastrašovací taktiku.

46; Kyjev se vůbec nechystá plnit Minské dohody, říká Lukaševič. Zplnomocněný představitel Ruské federace při OBSE Alexandr Lukaševič komentoval incident s ostřelováním ruských novinářů v Donbasu.

47; Ramádí je na 80% osvobozeno od Islámského státu, říká gubernátor provincie Anbar. Podle různých odhadů dosahuje Islámským státem kontrolované území až 90 tisíc čtverečních kilometrů a na tomto území jsou vytvořena „ministerstva“ pro ropu a válku.

48; USA nikdy nepřiznají úspěch vojenské operace Ruské federace v Sýrii, říká Klincevič. Washington nikdy nepřistoupí na to, aby oficiálně na úrovni prezidenta USA, státního tajemníka nebo jiného vysoce postaveného politika uznal úspěch vojenské operace Ruska v Sýrii.

49; Rok 2016 se stane rokem definitivního vítězství nad Islámským státem, říká premiér Iráku. V pondělí ozbrojené síly Iráku oznámily úplné osvobození Ramádí v provincii Anbar od Islámského státu. Později gubernátor provincie Suhejb ar-Ráví prohlásil, že je město osvobozeno z osmdesáti procent.

50; Ruské letectvo v Sýrii zvýšilo intenzitu úderů na Islámský stát, hlásí ministerstvo obrany Ruské federace. Za podpory ruského letectva vládní vojska Sýrie pokračují v útocích proti bandám ve všech směrech.

51; Irák: Noční lovci Mi-28 likvidují pozice Islámského státu v Ramádí. Byly zveřejněny působivé záběry z těchto operací.

52; Alexandr Novak: Plyn z EU pro Ukrajinu je dražší než plyn z Ruska. Ukrajinská strana kupuje reverzní plyn za podstatně vyšší cenu od Evropské unie než plyn, který by mohla dostávat z Ruska. V konečném důsledku spotřebitelé platí zbytečně jen kvůli neústupnosti ukrajinských úřadů.

53; Prezident Jižní Osetie navrhl změnit název republiky. Leonid Tibilov také doufá, že se obě Osetie jednou spojí v rámci Ruské federace. Referendum o budoucnosti republiky může proběhnout do dubna 2017.

54; Kyjevský soud propustil bývalou ministryni spravedlnosti Ukrajiny Lukaš a vrátil jí i cestovní pas. Solomenský obvodní soud města Kyjeva odmítl prodloužit vazbu bývalé ministryni spravedlnosti Jeleně Lukaš a vrátil jí kauci a cestovní pas.

55; Bojovníci libanonského Hizballáhu zahnali ozbrojence do polorozbořené budovy a ze všech stran je obklíčili.

56; Skupina teroristů uskupení Džabhát an-Nusrá byla zlikvidována v okolí Aleppa. Bojovníci vládních vojsk Sýrie nyní zkoumají mrtvoly teroristů a hledají dokumenty a munici.

57; Na Ukrajině bylo propuštěno 120 vojenských komisař. Šéf ukrajinského generálního štábu informoval o postupu reformy vojenských komisariátů.

58; V Oděse byla z budovy policejní správy odstraněna vlajka Ukrajiny. Pachatelé dostali pokutu 250 hřiven.

59; Lavrov a Kerry projednali urovnání syrského konfliktu. Ruský ministr upozornil na nutnost vzdát se předběžných podmínek v otázce vytvoření jednotné fronty pro boj s Islámským státem, prohlásili na ministerstvu zahraničí.

60; Obyvatelé Donbasu natočili video, s jehož pomocí chtějí poblahopřát svým bývalým krajanům bojujícím na opačné straně fronty k novému roku.

61; Írán v pondělí poslal do Ruska loď s uranem, říká Kerry. Odeslání velkého množství nízkoobohaceného uranu Íránem do Ruska je důležitým krokem při realizaci Společného akčního plánu pro jaderný program Íránu, prohlásil Kerry.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 29.12.2015:

1; Tajné služby Egypta zmařili výsledky expertízy úlomků z A321. Proč experti původně nedostali žádné informace o nalezení stop výbušnin na místě katastrofy?

2; Telegraph: EU se mění na hlavní hrozbu pro evropský kontinent. Zakladatelé Evropské unie slíbili kontinentu mír a rozkvět, avšak přinesli jen beznaděj a rozklad, píše britský The Telegraph.

3; V Ruském úřadu pro spotřebitelskou kontrolu zboží navrhli soudu, aby byly zablokovány internetové stránky obchodující s alkoholem. Anna Popova připomněla, že mimosoudně jsou blokovány již stránky s pornografií a s návody na sebevraždu.

4; Podivná nezávislost... Úředníci USA uskutečnili už více než sto návštěv Kyjeva. Přesto se proamerický projekt na Ukrajině nachází v ohrožení kvůli vnitřním rozporům.

5; V Chersonské oblasti každým dnem přicházejí varovné zprávy. Zoufalé místní obyvatelstvo kvůli akcím nacistických banditů začíná budovat vlastní domobranu.

6; V Těrnopolské oblasti Ukrajiny policista zbil poslance za stranu Ukrop, který zapochyboval o jeho hrdinských činech na Majdanu. Muži se dostali do hádky o to, kdo udělal více pro Euromajdan, poprali se a slabší z nich skončil s otřesem mozku v nemocnici.

7; Napomáhání teroristům bude v Rusku posuzováno stejně jako provedení teroristického činu. Na jarním zasedání Státní duma projedná balík zákonů o boji proti terorismu.

8; Ukrajinská armáda soustřeďuje těžkou techniku a živou sílu v okolí demarkační linie, hlásí národní policie Luganské republiky. Přitom v předvečer novoročních svátků se dvojnásobně zvýšil tok civilních obyvatel procházejících přes hraniční přechod Stanica Luganskaja.

9; Německé zemské úřady vynaloží na běžence v roce 2016 17 miliard euro. Skutečné výdaje mohou být ještě vyšší, protože prognóza vychází z toho, že do Německa přijde v příštím roce „jen“ 800 tisíc běženců.

10; Útok sebevražedného atentátníka v Pákistánu: minimálně 12 obětí. K výbuchu došlo u budovy agentury pro registraci a databáze Pákistánu. Podle jedné z verzí teroristický čin spáchal sebevražedný atentátník, podle jiné byla bomba upevněna na zaparkovaném automobilu.

11; Mariupolské úřady kategoricky odmítají na příkaz extremistů označovat Rusko za agresora. Starosta města je neoblomný. Tato otázka se prostě projednávat nebude. A radikálové křičí „Hanba!“.

12; Rusko znovu předehnalo Spojené státy v množství kosmických startů. Rusko v roce 2015 uskutečnilo 29 startů raket, USA jen devatenáct. Celkem bylo ve světě uskutečněno 86 startů. Nejčastěji startovaly kosmické lodi z kosmodromu Bajkonur (18 startů).

13; Asistent vicepremiéra Dmitrije Rogozina dementoval zprávu, že se Rogozin střelil do nohy.

14; Američané začali „odměňovat“ ukrajinské oligarchy, kteří napomáhali Majdanu. Celá série privatizací má za cíl rozprodej posledních ziskových státních podniků za zlomek ceny Američanům, myslí si ukrajinský ekonom.

15; V Číně byla zadržena ruská loď Professor Megrabov“. Jeden člen posádky zemřel.

16; OSN: Islámský stát a Tálibán začali mezi sebou soupeřit o vliv ve třech provinciích Afghánistánu, prohlásil zvláštní představitel generálního tajemníka OSN. Podle jeho slov se pozice Islámského státu a Tálibánu silně rozcházejí.

17; USA přibližují černý scénář války, když pokračují v „zadržování“ Číny, píše americký list. Zatím Peking zachovává obrannou strategii vůči americké expanzi v Asii. Ale pokud Čína uzná, že se nachází v ohrožení kvůli námořní přítomnosti USA, vše se může změnit.

18; Rusko začalo klást druhý spojový kabel přes Kerčskou úžinu. Druhý kabel umožní Krymu zcela odmítnout internetové spojení, které v nevelkých objemech přichází zatím ještě z Ukrajiny.

19; Irácká armáda prohlásila, že zajala „ministra financí“ Islámského státu. Obyvatelé Ramádí sdělili bezpečnostním silám, že tzv. „ministr financí“ Islámského státu“ se skrýval ve městě a byl poté zatčen.

20; Avakov vs. Saakašvili – Mortal Combat po ukrajinsku. Na internetu se objevilo animované video stylizované jako počítačová hra Mortal Combat. Hlavními účinkujícími jsou Avakov, Saakašvili, Porošenko a další ukrajinští politici.

21; V Rusku bylo od 6. srpna zlikvidováno 1,8 tisíce tun sankčního zboží. Většina z tohoto objemu (1,647 tis. tun) připadá na rostlinnou zemědělskou produkci, 115 tun na živočišnou výrobu.

22; Šojgu: Počet profesionálních vojáků v ruské armádě poprvé převýšil počet záklaďáků. Ministr obrany Ruské federace Sergej Šojgu dnes v průběhu bilančního setkání o výsledcích končícího roku oznámil, že Ozbrojené síly Ruské federace se posunuly na vyšší kvalitativní úroveň.

23; Pokusy USA izolovat Moskvu selhaly, říká ministerstvo zahraničí Ruské federace. V končícím roce začalo být zcela jasné, že pokusy Spojených států dosáhnout izolace Ruska skončily neúspěchem. Mluví se o tom ve zprávě ministerstva věnované hlavním zahraničně politickým událostem končícího roku.

24; Porošenko podle vlastních slov zneškodnil dvacet diverzních skupin z Ruska a zabavil dvě tuny výbušnin.

25; Rusko poskytne Abcházii v roce 2016 8 miliard rublů. Přitom celkový příjem rozpočtu Abcházie činí 13,487 miliard rublů.

26; Uzákoněním žoldnéřů Ukrajina fakticky potvrdila neakceschopnost své vlastní armády. Podle mezinárodních pravidel a pojmů se jedná o porušení všech norem v politické a vojenské sféře, prohlásil předseda Národní rady Doněcké republiky pro bezpečnost a obranu Anatolij Koval.

27; Alexej Čalyj odstoupil z funkce předsedy zákonodárného shromáždění Sevastopolu. Podle jeho názoru chybí jakékoli významnější pokroky v městském hospodaření a gubernátor Meňajlo musí analyzovat situaci a vyvodit pro sebe příslušné závěry.

28; Irácký premiér Přijel do osvobozeného Ramádí. V pondělí irácká armáda oznámila úplné osvobození města Ramádí v provincii Anbar od Islámského státu.

29; Blogger a opozičník Navalnyj podal u různých soudů šest trestních oznámení na generálního prokurátora Jurije Čajku a za spolupachatele označil několik médií (Dožď, Echo Moskvy, RBK a Kommersant.

30; Dněpropetrovsk se nestane Kolomojskem. Poslanci odmítli přejmenovat město. Poslanci městské rady hlasovali za to, aby městu zůstal název Dněpropetrovsk a jen jej nadále považovat za poctu svatému Petru.

31; Čekáme kolegy poslance z Doněcké republiky ve Státní dumě. Lídr strany Spravedlivé Rusko přijel na návštěvu Doněcka a pozval poslance Doněcké republiky do Státní dumy Ruské federace, aby jim pomohl vybudovat právní základy nové republiky – nového subjektu mezinárodního práva.

32; Summit NATO ve Varšavě se kvůli nové politice Polska vůbec nemusí konat. Ve Washingtonu nyní hledají důvod, proč by se summit NATO plánovaný na léto 2016 ve Varšavě nemusel konat.

33; Mrazy přinutily Ukrajinu zvýšit dovoz plynu z Evropy. Ukrajina 29. prosince s nástupem mrazů zvýšila o 56% objednávku na dovoz zemního plynu z území Slovenska ve srovnání s předchozími dny.

34; Americký generál vyzval k přípravě vojsk na městské boje ve velkých aglomeracích. Pozemní vojska USA mohou učinit novou zkušenost s boji v obrovském hustě osídleném městském prostředí, kde se nad chudinskými slumy tyčí mrakodrapy.

35; Limonov hlásí: Číňané jsou v Sýrii! Čína obdržela od Sýrie povolení zahájit rozmisťování až 5000 elitních vojáků ve válečné zóně Levanta, sděluje ve svém blogu s odvoláním na evropská média spisovatel a politik Eduard Limonov.

36; Generální prokuratura Luganské republiky předala veteránovi Velké vlastenecké války Fjodoru Černěckému nový automobil Daewoo Lanos místo dříve ukradeného.

37; Kobzon ukázal zdvižený prostředníček Porošenkovi, když komentoval jeho slova o budoucnosti dětí Doněcké republiky ve sklepích. Realita vyvrátila předpovědi ukrajinského vedení o tom, že děti v Donbasu budou žít ve sklepích, prohlásil národní umělec SSSR a Doněcké republiky, hrdina Republiky Iosif Kobzon.

38; Policie pátrá po organizátorech paniky v Moskvě. V posledním týdnu prosince se v Moskvě rozšířily případy teroristického chuligánství.

39; Ukrajina se musí stát členem NATO říká Jaceňuk. Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk prohlásil, že Kyjev vyčleňuje stovky miliard hřiven na modernizaci ministerstva obrany a SBU, aby zvýšil své šance na vstup Ukrajiny do NATO.

40; Lvovští horníci přerušili těžbu uhlí kvůli zadržování mezd. Pracovníkům uhelného podniku ve Lvovské oblasti zaměstnavatel dluží už kolem 20 milionů hřiven.

41; Polní velitelé syrských ozbrojenců dezertují, v kotli byl zlikvidován další tunel s teroristy. Na severu provincie Aleppo oddíly kurdské domobrany zahájily útok na pozice ozbrojenců, Bojovníci syrské armády spolu s oddíly národní domobrany se posunuli o dva kilometry směrem na obec Mchin, kam bandité spěšně přemisťují dodatečné rezervy.

42; Úřady Doněcké republiky předaly klíče čtyřiceti majitelům nových soukromých domů v Děbalcevu.

43; Bloomberg: Kudrin se může stát znovu ministrem financí. Bývalý ministr financí Ruské federace a oblíbenec investorů Alexej Kudrin může znovu stanout v čele ministerstva financí, sděluje agentura Bloomberg s odvoláním na anonymní zdroje.

44; Rusko a USA se vzájemně dohodly, koho považovat za teroristy. Naše názory ohledně hlavních teroristických organizací se shodují.

45; Turečtí hackeři připravují kybernetické útoky na ruské stránky. Hackeři z Turecka prohlásili, že se jim údajně podařilo hacknout stránku hackerské skupiny Anonymous.

46; Ukrajina doufá, že pronikne na ruský trh pomocí Běloruska. Pro řadu ukrajinských podniků se „běloruská cesta“ může stát jediným prostředkem pro přežití. Bělorusko se chystá na obchodní válce mezi Ukrajinou a Ruskem vydělat.

47; USA vědomě utratily 231 milionů dolarů za záměrně beznadějný vojenský projekt, píší média. Americký program sledování startů raket z kosmu byl natolik beznadějný, že jeho neúspěch bylo možné předpovědět i na základě náčrtku na kousku papíru.

48; Ukrajina je připravena zavést ekonomická protiopatření proti Rusku, říká Jaceňuk. Soubor příslušných opatření byl už ukrajinskou vládou připraven.

49; Pentagon ústy plukovníka Stevena Warrena popřel informaci o přítomnosti amerických speciálních jednotek v okolí Kirkúku, kdy byl údajně zadržen jeden z šéfů Islámského státu.

50; Zatímco USA bojovaly proti Islámskému státu, Al Káida posílila své pozice, píší média. Starý nepřítel využil toho, že Bílý dům byl zaměstnán bojem proti Tálibánu a Islámskému státu, a v Afghánistánu nenápadně vybudoval mnoho táborů Al Káidy.

51; Dosud nezveřejněné podrobnosti o likvidci Zachrana Alluše a jedenácti šéfů teroristů v Sýrii. Syrský vojenský expert Abů Ibrahím řekl, že kolem likvidace lídra teroristů „Armády Islámu“ je příliš mnoho záhad.

52; Porošenko povolil zavedení ekonomických sankcí proti Rusku. Zákon umožní vládě Ukrajiny zavést ekonomické sankce proti Rusku.

53; Čaplin byl odvolán z funkce zástupce šéfa Celosvětového ruského sboru. Na předchozím zasedání prezídia Světového ruského sboru Vsevolod Čaplin odmítl návrh, aby se vzdal funkce dobrovolně.

54; Egypt by rád nahradil tureckou zeleninu a ovoce v Rusku svými produkty, hlásí Ruská zemědělská inspekce Rosselchoznadzor.

55; Letadlo narazilo ve městě Anchorage na Aljašce do kancelářské budovy. Následně vznikl požár.

56; Zajatý velitel ozbrojenců Islámského státu promluvil o aktivních stycích teroristů s Tureckem ohledně doplňování řad teroristické organizace.

57; Vražda Němcova nesouvisí s politikou ani z postoji k Charlie Hebdo, hlásí Vyšetřovací úřad. Vyšetřovatel už dříve prohlásil, že vražda nijak nesouvisí s jeho politickou a státní činností.

58; Armáda Sýrie za podpory ruského letectva dobyla obec Mchin a zákaldnu 82. brigády. Po ovládnutí základny odrazila vojska protiútok teroristů. Letadla ruského letectva zlikvidovala a rozprášila oddíly ozbrojenců vyslaných jako posily.

59; V Haagu bude projednána žaloba Ruské federace na výplaty bývalým akcionářům JUKOSu. Rusko podniká právní kroky na ochranu svých zájmů ohledně JUKOSu, prohlásil už dříve Dmitrij Peskov.

60; Za uplynulý měsíc zlikvidovala koalice vedená Spojenými státy deset šéfů teroristů, hlásí Pentagon. Konkrétně byl zlikvidován jeden z extremistů, který se podílel na organizaci teroristických aktů v Paříži, prohlašují v Pentagonu.

61; Aksjonov jmenoval Irinu Kiviko ministryní financí Krymu. Irina Kiviko je vynikající specialista, který dokázal že dokáže rychle a efektivně přijímat manažerská rozhodnutí, poznamenal nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov.

62; Ukrajina zakáže ruské výrobky. Byl zveřejněn seznam. Od 1. ledna vstupují obě země do obchodní války.

63; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin čtyřikrát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany.

64; Národním cílem Ukrajiny je znovudobytí Donbasu a Krymu, říká Jaceňuk. Jak se chystá získat kontrolu nad těmito teritorii, však neupřesnil.

65; Na Ukrajině se chystají slavit Vánoce 25. a 26. prosince jako v Evropě. Petice na toto téma byla zaregistrována na stránkách prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka.

66; Bývalí velvyslanci USA žádají vládu o peníze pro Ukrajinu. Diplomaté předpokládají, že stávající objem peněz, které USA a Evropská unie vyčlení pro Ukrajinu na rok 2016, nestačí na podporu „mladé ukrajinské demokracie“.

67; Uživatelé sociálních sítí odhalily podvod tureckých médií, podle kterých prezident Turecka Erdogan zachránil muže chystajícího se skočit z mostu. Celý civilizovaný svět se směje nad laciným populismem tureckého prezidenta.

68; Úkolem církve je nedopustit odlidštění. Pro Ruskou pravoslavnou církev nebyl tento rok lehký, řekl šéf nově vytvořeného Synodálního odboru pro vzájemné vztahy Církve, společnosti a médií Vladimir Legojda.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 30.12.2015:

1; V Kirovogradu se střetli příznivci a odpůrci přejmenování města. Nevraživost existuje i mezi příznivci různých nových nebo staronových jmen jako Ingulsk nebo Jelisavetgrad.

2; USA nepotvrdily použití kazetových bomb ruskou stranou. Státní department nedisponuje informacemi, které by vypovídaly o použití kazetových bomb ze strany Ruska, prohlásil představitel amerického ministerstva zahraničí.

3; Rusko a Západ v roce 2016: Pachuť sankcí. Jak se budou vyvíjet vzájemné vztahy Ruska a Západu v novém roce? Evropa plnou měrou pocítí, že rusko se čím dál více přiklání k Východu.

4; Armáda útočí, v Aleppu a Homsu bylo osvobozeno 23 obcí, ve městě Hamá byl zlikvidován další z šéfů uskupení An-Nusrá. V Darajském kotli se teroristé neúspěšně pokusili o průlom a ztratili přitom tank, bojové vozidlo pěchoty a odpalovací zařízení protitankových střel. V Aleppu oddíly Kurdů a syrské demokratické armády, která přešla na stranu vlády, drtivě udeřily proti Islámskému státu.

5; Erdoğan mobilizuje Islámský stát. Turečtí vojáci pomáhají Chalífátu a uskupení An-Nusrá v přeskupováni sil v Sýrii.

6; Strategická ztráta Islámského státu: Kurdové se zmocnili vodní elektrárny Tišrín a oddělili od sebe dvě skupiny ozbrojenců. Kurdové zveřejnili video, na kterém v okolí elektrárny domobrana Kurdské strany pracujících dobyla výšiny v syrských horách a vedou palbu na silnici, po které jezdí automobily teroristů Islámského státu.

7; Turečtí neonacisté se už účastní blokády Krymu. Tiskový tajemník tureckého ministerstva zahraničí Tanju Bilgiç popřel některá prohlášení médií.

8; Co se skrývá za obrannou iniciativou USA? Jedním z varovných trendů je pocit blížící se světové katastrofy.

9; Věřící z chrámu Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu přivítají Nový rok v obklíčení. Bojíme se, že vláda povolí „Kyjevskému patriarchátu“ znovu obsadit chrám, proto v chrámu non-stop hlídkují dva kněží a pět farníků – všichni místní, řekl farář Uspenského chrámu.

10; Putinův složitý rok: Prezident Ruské federace za poslední rok uskutečnil patnáct zahraničních návštěv a nejen že se nestal „personou non grata“, ale naopak byl v kuloárech summitů jedním z nejžádanějších diskusních partnerů.

11; Plány na obnovu protivzdušné obrany mohou ohrožovat jen civilní letadla. Hlavním směrem vojenského průmyslu na příští rok v Kyjevě bude obnova sil protivzdušné obrany, která je nyní zajišťována zastaralými sovětskými typy výzbroje.

12; Právo nebýt Ukrajinci si obhájili potem i krví. Ať si naši západní partneři a oficiální Kyjev říkají, co chtějí, Doněcká a Luganská republika v podobě, v jaké jsou dnes, ž nikam nezmizí.

13; Paul Craig Roberts: Dokud existuje NATO, světu hrozí jaderná válka. NATO je hlavním nástrojem rozdmýchávání konfliktu s Ruskem, myslí si analytik Paul Craig Roberts. Proto dokud existuje Aliance, bude se svět řítit ke studené válce.

14; Centrální banka Číny snížila kurs jüanu o 31 bazických bodů na minim od roku 2011 – 6,4895 za dolar.

15; Dagestánky financovaly Islámský stát prodejem mýdla. Skupina dívek z Dagestánu se pokoušela nejrůznějšími způsoby vydělat prostředky, které v konečném důsledku šly na financování teroristů Islámského státu.

16; Prognóza CIA o Rusku na roky 2000 až 2015 se ukázala jako zcela mylná.

17; Laciný kosmos. Rogozin se vyjádřil k prioritám na rok 2016. Už dříve ruský prezident podepsal nařízení o zrušení Federální kosmické agentury. Nyní všechny funkce přecházejí na státní korporaci, která bude sama vytvářet nové vesmírné lodě a nové projekty.

18; Ukrajinci hlasují nohama. Za uplynulých deset měsíců se počet lidí, kteří opustili zemi, zvýšil na patnáctinásobek. Důvodem je, že stát Ukrajina přestal plnit své sociální funkce.

19; V Dagestánu byla ostřelována starobylá pevnost Derbent. Jeden člověk zahynul. V důsledku akce neznámých pachatelů bylo dalších jedenáct návštěvníků zraněno.

20; Devadesát dní noční můry pro Islámský stát. Výsledky operace ruského letectva v Sýrii v roce 2015. Před třemi měsíci, 30. září 2015 na žádost syrského prezidenta Bašára Asada ruské letectvo přistoupilo k vzdušné operaci na zničení ozbrojenců Islámského státu.

21; Záplavy v Británii: Před očima lidí voda strhla starobylý most. Za posledních několik dní hladina v místní řece Worth přesáhla kritickou mez. Byly zaplaveny přízemky obytných domů.

22; Kyjev zrušil důchody. Ukrajinský expert o „vítězstvích“ nového rozpočtu. Pod diktátem MMF přistoupila ukrajinská vláda poprvé k rušení důchodů státních zaměstnanců.

23; Íránská plavidla zahájila palbu poblíž letadlové lodě USA. Lodě Revoluční gardy Íránu vystřelily několik neřízených střel ve vzdálenosti 1.300 metrů od americké letadlové lodi.

24; V Sýrii byli zlikvidováni další teroristé. Interbrigáda dobrovolníků zlikvidovala další skupinu teroristů.

25; Honička se střelbou v Kyjevě. Bylo zveřejněno video z místa události. Pracovníci policie stíhali ozbrojené lupiče v ukrajinském hlavním městě.

26; Limonov: Já snad umřu smíchy nad „saúdskou koalicí“. Pákistán se diví, kam ho to zařadili, pro Libanon je to rovněž překvapení, Malajsie odmítá jakoukoli účast na vojenské intervenci.

27; Rogozin popřel informace o odkladu programu letů na Měsíc. Nedávno v médiích informovali o pozastavení prací na pilotovaných letech na Měsíc v rámci obnovené varianty Federálního kosmického programu.

28; Na turisty v Derbentu stříleli minimálně dva lidé. Podle informací zdroje v policejních strukturách Dagestánu zahynul při ostřelování pracovník pohraniční správy FSB.

29; V Togliatti byl zadržen sportovec,který byl naverbován pro výcvik ozbrojenců Islámského státu. Muž měl naučit pracovníky tajných služeb teroristů bojová umění.

30; Rogozin: Kompenzace za Mistraly trojnásobně přesáhla částku, kterou Rusko na projekt utratilo. Přesně takový rozdíl dostaneme, když převedeme částku získanou od Francie na ruble.

31; Al Monitor: Hospodářské problémy Turecka donutily Erdoğana začít hledat bohatého tatíčka. Po prudkém zhoršení vztahů s Ruskem turecký prezident zkouší hledat nové partnery schopné investovat do turecké ekonomiky. Avšak výměnou bude muset Ankara slevit ze svých geopolitických ambicí.

32; Kvůli boji Ruské federace proti Islámskému státu se Ukrajina dostala na vedlejší kolej, řekl generál ukrajinské armády Malomuž. Generál si myslí, že Rusko a Islámský stát připravily Ukrajinu o pozornost světa.

33; Schválený rozpočet nezaručuje Ukrajině nové peníze od MMF, říká Jaresko. Šéfka ministerstva financí Ukrajiny není přesvědčena, že daňové změny a rozpočet budou MMF vyhovovat.

34; Export zbraní z Ruska překonal rekord desetiletí a přesáhl částku 55 miliard dolarů. Cena vyvezených zbraní o 5 až 10 miliard převyšuje roční průměry z minulých let.

35; Byl potvrzen seznam činností, které jsou pro turecké firmy v Rusku zakázané. Premiér Ruské federace Dmitrij Medveděv podepsal pokyn, potvrzující seznam druhů činnosti, které turecké firmy na ruském území nesmějí vykonávat.

36; Google bude muset zaplatit Rusovi pokutu za čtení jeho pošty. Moskevský městský soud zamítl společnosti Google revizi kasační stížnosti na 50 tisíc rublů od obyvatele Jekatěrinburgu Antona Burkova.

37; Zrekonstruovaná atomová ponorka Pskov se vrátila do výzbroje podmořských sil Severní flotily Ruské federace.

38; Peskov: Putin neprojednával s Kerrym účast Asada ve volbách. Informace o tom, že prezident Ruska oznámil státnímu tajemníkovi USA účast syrského lídra Bašára Asada ve volbách v roce 2017, neodpovídá skutečnosti, prohlásil Dmitrij Peskov.

39; Ukrajinští diverzanti připravovali v Donbasu atentát na Iosifa Kobzona. Atentát na Iosifa Kobzona v Donbasu připravovalo pět ukrajinských diverzních skupin. Jeho cesta se měla podle názoru diverzantů stát jeho poslední.

40; Čas Kudrina minul. Komentář k výběru Kremlu. Kudrin není politik, ale profesionální finančník. Avšak v podmínkách hybridní studené války se Západem by přítomnost liberála a obdivovatele západu v ruské vládě byla více než sporným rozhodnutím.

41; Rogozin: Přesné údery v Sýrii pomohly vyhnout se rusofobním bojům. Pokud by byly údery vedeny nepřesně, proti Rusku by se konal boj spojený s vedlejšími obětmi operací, prohlásil Dmitrij Rogozin.

42; V Kyjevě chtějí prodávat chléb na lístky. Úředníci kyjevské radnice přiznávají, že sociální chléb nekončí u potřebných.

43; Hlad a strach: 30 tisíc Syřanů ve dvouletém obklíčení v provincii Idlíb. 336 raněných obyvatel šíitských obcí Fua a Kefraia plus členy jejich rodin se29. prosince podařilo vyměnit za raněné bojovníky. Zachránění vyprávěli o tom, jaké to je žít v obležení teroristů.

44; Předpovědi o ochlazení vyhnaly ceny plynu o 40% vzhůru. Evropské centrum pro předpovědi počasí sdělilo, že v lednu dojde k prudkému ochlazení. A ceny plynu okamžitě vylétly o 40% nahoru.

45; Alexej Čalyj si ještě může své odstoupení rozmyslet nebo mu mohou nabídnout, aby kandidoval v dalších volbách na předsedu zákonodárného shromáždění Sevastopolu, říká místopředseda sevastopolského parlamentu Kulagin.

46; Rogozin: Moskva dodává S-300 do Íránu. Kontrakt je plněn, dodávky probíhají a jsou průběžně placeny, upřesnil vicepremiér.

47; V Turecku byli zadrženi dva podezřelí z přípravy teroristického činu v novoroční noc. Dva ozbrojenci Islámského státu plánovali uskutečnění teroristického činu na centrálním náměstí Ankary, kde se v novoroční noc schází mnoho lidí.

48; Proč Západ nikdy nezvítězí nad Ruskem a nikdy mu neodpustí. Kdyby nebylo Ruska, planeta Země by nejspíš už neexistovala. Přinejmenším v takové podobě, jakou ji známe dnes. Západ a jeho fašistické „křesťanské“ státy by zcela kontrolovaly svět.

49; Ruské letectvo zlikvidovalo v Sýrii v provinciích Deyr az-Zaur a Aleppo šest objektů ropného průmyslu Islámského státu a kolonu autocisteren s pašovanou ropou, hlásí ministerstvo obrany Ruské federace.

50; Jüan v nadcházejícím roce podstatně rozšíří svou přítomnost v Rusku. Takové jsou plány bank, které počítají s emisí obligací v jüanech, a ministerstva financí v rámci všeobecného přeorientování ekonomiky na Východ.

51; Ruské letectvo na základě informací syrské opozice rozbombardovalo setkání šéfů Islámského státu, hlásí ruské ministerstvo obrany. Za posledních 24 hodin byly zlikvidovány základny a opěrné body teroristů v řadě provincií Sýrie.

52; V Indonésii byli dva studenti zbiti důtkami za nedovolenou intimitu. Další čtyři muži byli podobně potrestáni za použití neslušných výrazů a za účast na hazardních hrách. K této události došlo v provincii, kde platí zákon šaría.

53; Veterán americké námořní pěchoty přiznává: Pomohl jsem ke vzniku Islámského státu. Veterán americké námořní pěchoty Vincent Emmanuel je přesvědčen, že politika Washingtonu na Blízkém Východě vedla k vytvoření Islámského státu.

54; Prohlášení Státního departmentu USA připomínají vystoupení hypnotizéra z šapitó, zní z ministerstva obrany Ruské federace. Tímto způsobem hodnotí zástupce ministerstva obrany Ruské federace výroky Státního departmentu o údajném použití ruského letectva proti civilním objektům v Sýrii.

55; Ukrajina se obává zákazu tranzitu svého zboží přes Rusko do třetích zemí. Mluví se o tom ve zprávě ukrajinského ministerstva pro ekonomický rozvoj a obchod.

56; NATO dalo Moskvě ústní příslib, že se nebude rozšiřovat na Východ, říká Lavrov. NATO na sebe nevzalo právní závazek, ale ústně takové závazky Moskvě dalo.

57; V Rakousku našli mobilní telefon ze 13. století. Archeologové v rakouském městečku nedaleko Salcburku objevili unikátní artefakt ze 13. století, který připomíná mobilní telefon.

58; FSB překazila pokus o předání tajných informací o ruské flotile Litvě a Lotyšsku. Byli identifikováni občané, kteří měli v úmyslu spolupracovat s litevskými a lotyšskými tajnými službami při získávání informací v režimu utajení z vedení Baltské flotily.

59; Ruská pravoslavná církev ostře komentovala myšlenku slavit na Ukrajině Vánoce jako v Evropě. Petice s tímto návrhem se objevila na stránkách prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka.

60; V Belgii policisté a vojáci uspořádali orgie během protiteroristické operace. V Belgii se rozhořel skandál, jehož protagonistkami se stali spolupracovnice policie a armády.

61; Armáda Sýrie útočí. Vybojovala již 60% Šejch-Miskin, zabila čtyři vysoce postavené ozbrojence An-Nusrá. Ozbrojenci prchají. Oddíly Syrské armády v provinciích Dará, Homs, Hamá, Latakíja a Aleppo vedou útok, úspěšně likvidují teroristy a osvobozují obce od Islámského státu.

62; Ve vlaku Kyjev – Užgorod zemřel cestující. Průvodčí neměl v lékárničce léky. Nenašly se ani v jiných vagónech.

63; Ruská stíhačka T-50 byla označena za jedno z nejpokrokovějších letadel 21. století. V nejbližších desetiletích se budou sofistikované stíhačky vyrábět nejen v USA a Evropě.

64; Turecko popřelo informace o podpoře krymskotatarského batalionu na Ukrajině. Předtím se v médiích objevila informace o tom, že Turecko bude podporovat krymskotatarský dobrovolnický batalion, který je vytvářen v Chersonské oblasti Ukrajiny.

65; Kobzon, Ochlobystin, Porečenkov a Monson blahopřejí Donbasu k Novému roku. Donbas nikdo nesrazil na kolena, nikomu se nepodaří tak učinit. Bojujte za své štěstí!

66; Normandská čtyřka se dohodla na prodloužení Minských dohod i na rok 2016. Lídři zemí „normandské čtyřky“ se telefonicky dohodli na prodloužení platnosti Minských dohod na rok 216, sděluje tisková služba Kremlu.

67; Ukrajinská armáda připravuje zvláštní jednotky pro diverze na důležitých objektech Luganské republiky, hlásí Národní policie.

68; Rusko oficiálně vstoupí se svými vojsky na Donbas v případě útoku Ukrajiny na Donbas, říká politolog. Pokud se Ukrajina rozhodne uskutečnit útok na Donbas pod záminkou dokončení minských dohod, Rusko nebude mít na výběr a bude nuceno hájit své krajany.

69; Rusko požaduje od Tureceka neprodlená opatření na zadržení vrahů pilota Su-24. Nutné je zadržení Čelika a jeho kumpánů a následně jejich potrestání za vraždu pilota Su-24.

70; Isljamov považuje Sevastopol za „krymskotatarský“ a slíbil, že nepovraždí úplně všechny Rusy. Po navrácení Krymu k Ukrajině se Sevastopol stane krynskotatarským městem, sní ideolog nepovedené blokády poloostrova.

71; Simferopolské letiště dosáhlo rekordu v počtu přepravených cestujících. Pětimiliontý cestující odbavený letištěm v Simferopolu v tomto roce přiletěl spolu se svou rodinou na zimní dovolenou na Jaltu z Kirova.

72; Policisté zjistili totožnost střelců v Derbentu. V důsledku střelby, ke které došlo v úterý zhruba ve 23:30 hod. moskevského času bylo zraněno jedenáct lidí a jeden zemřel.

73; Su-34 patřící ruské armádě v Sýrii zlikvidoval komplex protivzdušné obrany „Osa“, kterého se zmocnili teroristé. V důsledku přímého zásahu bomby BETA B-500 bylo zařízení s veškerým obsahem zničeno.

74; Rusko vypoví dohodu o vzájemné právní pomoci s Tureckem. Ankaře bude Moskvou zasláno sdělení o vypovězení smlouvy o vzájemné právní pomoci v občanských, obchodních a trestních případech.

75; Prezident Srbska odmítl návrh stát se prostředníkem mezi Ruskem a Tureckem. Už dříve premiér Turecka navrhl Tomislavu Nikolićovi, aby se zúčastnil urovnání politických rozporů mezi Moskvou a Ankarou.

76; Přední list Turecka poskytl prostor vrahovi a teroristovi, komentuje ministerstvo zahraničí Ruské federace interview s vrahem pilota Su-24.

77; Rok 2016 bude v Rusku rokem zkoušek a bolestných reforem. Nový rok se může stát rokem reforem, případně rokem přípravy na reformy. Počínaje úpravou důchodového věku, konče posunem k větší svobodě podnikání.

78; Ve dvou okresech Dagestánu byl zaveden režim protiteroristické operace. V administrativních hranicích Sulejman-Stalského okresu a jednotlivých částech Chivského okresu Dagestánu se pátrá po ozbrojencích, oznámil představitel operativního štábu pro Dagestán.

79; Rusko dodá Egyptu 46 vrtulníků Ka-52K Aligator. Vrtulník Ka-52K Aligator je určen k vyhledávání nejrůznějších objektů, pohyblivých i nepohyblivých cílů na zemi, k ničení obrněné techniky a letectva nepřítele.

80; V Bukovině ozbrojení lidé v uniformách policie přepadli pizzerii. Chlapci pro zábavu hledali ve vesnické provozovně „teroristy a výbušniny“.

81; Bylo objeveno tělo páté oběti pod sutinami zříceného domu ve Volgogradě. V pátém patře budovy bylo nalezeno poslední tělo a záchranná a vyhledávací operace tím byla ukončena, sdělil vedoucí tiskové služby ministerstva pro mimořádné události pro Volgogradskou oblast.

82; Vicepremiérovi Ruské federace Rogozinovi byl zakázán vstup na Ukrajinu. SBU prohlásila za „personu non grata“ vicepremiéra vlády Ruské federace Dmitrije Rogozina.

83; Irák nevylučuje vojenské řešení konfliktu s Tureckem. Bude-li potřeba, bude Irák hájit svou suverenitu a bohatství země vojenskými prostředky, prohlásil ministr zahraničí Iráku Ibrahím al-Džafarí.

84; Úřady USA zkoumají hrozbu teroristických činů ve třech městech. O jaká města se jedná a od koho hrozí nebezpečí, se nesděluje.

85; Cestující letadla Air Canada napadl stewarda. K incidentu na palubě letadla došlo ve středu v 00:42 hod. (08:42 moskevského času).

86; Rozvědka Doněcké republiky zaznamenala přesun ukrajinských samohybných houfnic a tanků k demarkační linii.

87; Rusko nutí Turecko, aby se smířilo s nevyhnutelným, píší média. Nedávné úspěchy Kurdů v S7rii vyvolaly v Ankaře zdrženlivou reakci. Turecko se pokouší zachovat si tvář a nedat najevo, nakolik se mu zúžil manévrovací prostor po zapojení Ruska.

88; Ukrajinští ozbrojenci ostřelovali západní okraje Doněcka, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

89; Saakašviliho podřízená byla zatčena za úplatky. Šéfku odboru pro rozvoj infrastruktury a bytové hospodářství Oděské oblastní státní správy zadrželi při předávání úplatku.

90; Úřady Luganské republiky odhalily pamětní znak „Díky, Rusko!“ na hranici s Rostovskou oblastí. Slavnostní odhalení památného znaku se konalo dnes v obci Izvarino poblíž hranice s Rostovskou oblastí.

91; Přijde čas a budou nás tam vítat květinami vyjádřil se Rogozin o zákazu vstupu na Ukrajinu. Vicepremiér ruské vlády Dmitrij Rogozin komentoval rozhodnutí SBU o prohlášení své osoby za „personu non grata“ na Ukrajině.

92; Úřady Finska propustili Rusa zadrženého na žádost USA. Ve Finsku byl propuštěn na svobodu Jurij Jefremov zadržený na žádost USA. Příčinou jeho zadržení byla jeho návštěva výstavy zbraní v USA v roce 2011.

93; Turecko popřelo informaci norských médií o svém ropném obchodu s Islámským státem. Tiskový mluvčí ministerstva zahraničí Turecka Tanju Bilgiç označil zveřejněné informace o tureckém nákupu ropy od Islámského státu za neopodstatněné.

94; Turecko neplní dohodu o stažení vojsk, říká premiér Iráku. Turecká vláda nesplnila dohodu o stažení svých vojsk, prohlásil šéf irácké vlády a znovu vyzval Ankaru ke stažení vojsk z území země.

95; Ukrajina odřízla Krym od dodávek energie. Ukrajina přerušila dodávky elektrické energie na Krym na jediné dosud fungující trase „Kachovka – Titan“.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek 31.12.2015 – pátek 1.1.2016:

1; Grandiózní podvod USA aneb jak média vytvářejí obraz neporazitelné armády. Experti se domnívají, že exoskelety vychvalované Washingtonem jsou prostě jen krásným obrázkem, ale ve skutečnosti jsou nepoužitelné.

2; Ruská armáda plně přešla na nový druh oblečení. Letos dostaly nové oblečení i jiné druhy vojsk ruských ozbrojených sil.

3; Turecko nemá trumfy proti ruským sankcím, píše El País. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan obětoval ekonomické zájmy země ve vztahu k Rusku kvůli geopolitickým ambicím. Nyní Turecko riskuje miliardy dolarů, píše španělský list.

4; V OSN oficiálně přiznali, že invaze USA do Iráku v roce 2003 bylo příčinou vzniku Islámského státu. Podle názoru předsedy Valného shromáždění OSN je třeba tuto negativní zkušenost brát v úvahu během urovnání konfliktu v Sýrii.

5; V roce 2016 může rubl uskutečnit neočekávaný manévr, píší německá média. Experti ve svých prognózách na rok 2016 radí věnovat pozornost takovým měnám, jako je ruský rubl, jelikož měnové trhy mohou velmi brzy zaznamenat značná překvapení, píše Die Welt.

6; Přenosová trasa Kachovka-Titan byla odpojena kvůli pádu elektrického stožáru, tvrdí Ukrenergo. K odpojení došlo v důsledku zafungování reléové ochrany.

7; Ukrajina 2015: Rusofobie jako státní kurs. Výsledkem je zrychlení devastace země na truc Moskvě.

8; Za rok 2015 přišlo do Německa více než milion běženců. 30. prosince to sdělilo Ministerstvo sociální politiky Bavorska.

9; V Moskvě byl na pobočce Sberbanky napaden bankomat. Zdali se zločinci zmocnili peněz, nebylo hlášeno.

10; Venezuelská opozice oznámila pokus o státní převrat v souvislosti s rozhodnutím soudu o pozastavení nástupu do funkce tří opozičních poslanců nového parlamentu za stát Amazonas.

11; Na Ukrajině bylo navrženo dodávat elektrickou energii na Krym v den narozenin Bandery. Ukrajinský novinář navrhl dodávat elektřinu pouze ve dnech ukrajinských národních svátků.

12; Výsledky roku 2015 na Ukrjaině: Ekonomika země dosáhla svého dna, nazrála nová krize. Dva roky po Euromajdanu zůstává situace na Ukrajině složitá. Reformy neposkytují očekávané výsledky, konflikt v Donbasu nespěje k vyřešení a obyvatelstvo ztrácí důvěru k vládě.

13; V Afghánistánu bylo zlikvidováno 25 teroristů z Islámského státu. Mezi zlikvidovanými ozbrojenci mohl být jeden ze šéfů uskupení Sajíd Amarátí, říká se v prohlášení afghánského ministerstva obrany. Zraněno bylo v důsledku leteckých úderů dalších 31 členů Islámského státu.

14; Gérard Depardieu si zahraje Stalina. Herec hraje ve filmu o budování památníku „vůdce národů“ v 50. letech.

15; Dva okresy na jihu Ukrajiny byly převedeny na záložní režim dodávek elektřiny. Kalančatský a Čaplinský okres v Chersonské oblasti byly dočasně napojeny na záložní systém dodávek elektřiny, sděluje tisková služba oblastní administrativy.

16; Krym je zásobován elektřinou díky domácí výrobě. Všechna města a okresy Krymu získávají elektřinu podle schválených limitů. Žádný okres není bez proudu. Elektřina bude směrována do sociální sféry a obytného sektoru.

17; Putin daroval dívence z Kurska na Nový rok štěně labradora. Aňa Abramova z Kurska napsala prezidentovi dopis s prosbou, aby jí daroval pejska. Její rodina nemá dost peněz na koupi zvířete. Vladimir Putin pomohl dívence ke splnění jejího snu.

18; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za ostřelování turistů v Derbentu. V areálu pevnosti Naryn-Kala byl jeden člověk zabit a jedenáct zraněno.

19; Francouzská média: Ukrajinci ztratili ze zřetele svou galéru a opravit ji bude muset Francie. Kopie ukrajinské galéry z 16. století se málem potopila ve francouzském přístavu, kde zapomenuta svými tvůrci kotvila čtyři roky. Teprve nedávná zátopa ukrajinským úřadům toto plavidlo připomněla.

20; V Kyjevské oblasti byl zbit voják, který se vrátil z Donbasu na dovolenku. Ve městě Belaja Cerkov v Kyjevské oblasti byl krutě zbit „hrdina ATO“ a spolu s jeho ženou jej odvezli na hřbitov.

21; V Gunibském okrese Dagestánu byl zrušen režim protiteroristické operace. Předtím bylo oznámeno, že v rámci speciální operace v tomto okrese byl zlikvidován ozbrojenec. Režim byl zaveden v neděli v 7:30 hod. moskevského času.

22; Doněcký duchovní Ruské pravoslavné církve přestali v ukrajinském vězení dávat jídlo. Kněz se nachází ve vážném stavu.

23; Operace proti Islámskému státu v Ramádí bude pokračovat ještě dva dny. Irácké město Ramádí je od ozbrojenců osvobozeno jen na 80%. Ve čtvrtek odpoledne vojenské akce proti teroristům pokračovaly akcemi ze vzduchu. Pozemní akce byly prozatím pozastaveny.

24; Putin s platností od 1. ledna omezil počty zaměstnanců ministerstev a státních úřadů. Týkalo se to i zaměstnanců samotného Kremlu, ale také Ministerstva pro mimořádné události, ministerstva obrany, federální služby pro vojensko-technickou spolupráci, federální agentury pro záležitosti Společenství nezávislých států a Federální služby pro kontrolu narkotik.

25; Ozbrojenci se v Sýrii v pokoušejí prolomit Derajský kotel, zahraniční sponzoři se chystají dodat teroristům protivzdušný systém ochrany. Kurdské oddíly provincii Aleppo pokračují c čištění měst Mehmet et-Lavachin, Hibret-Twini a Kakšet eš-Abíd od spících buněk Islámského státu.

26; Zacharčenko oznámil grandiózní úkoly v rozvoji Doněcké republiky v roce 2016. Informuje o tom jeho administrativa.

27; Ministerstvo zahraničí Ruské federace odmítlo informace Turecka o úderech ruského letectva údajně po civilních cílech. Ministerstvo tyto zprávy nazvalo „černou propagandou“ spočívající ve zveřejňování vylhaných informací o údajných úderech ruského letectva proti civilním cílům.

28; Účastníci blokády Krymu balí svá kontrolní stanoviště. Extremisté už nebudou zadržovat náklady.

29; Ozbrojenci Islámského státu v Mosulu sťali Iráčana za pomoc sexuálním otrokyním z jezídského etnika.

30; Příčinou pádu stožáru elektrického vedení v Chersonské oblasti byl (opět) výbuch. Národní policie prohlásila, že kvůli možnosti zasažení lidí proudem byla zasažená oblast vzata pod policejní ochranu.

31; Ukrajinští ozbrojenci i poslední den roku znovu ostřelovali Kominternovo. Ozbrojenci ukrajinských nacionalistických formací opět ostřelovali obec Kominternovo nacházející se v „šedé zóně“ na jihu Donbasu.

32; Je to teroristický čin, komentoval Aksjonov havárii na přenosové trase v Chersonské oblasti. Havárie na ukrajinské elektrické přenosové trase v Chersonské oblasti, která vedla k výpadku proudu části okresů na poloostrově, je teroristickým aktem, prohlásil nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov.

33; Odvolací soud Kyjeva změnil neonacistovi Andreji Medveďkovi podezřelému z vraždy novináře Olese Buziny vazbu na čtyřiadvacetihodinové domácí vězení.

34; Ukrajinští okupanti za posledních 24 hodin dvakrát porušili režim příměří, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

35; Putin potvrdil obnovenou strategii národní bezpečnosti Ruska. V nové strategii národní bezpečnosti Ruska jsou jasně zformulovány strategické cíle na ochranu proti pokusům použití vojenské síly proti státu, sdělil tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev.

36; Krym bude plně zásoben elektrickou energií od 1. května, říká Aksjonov.

37; Válka mezi teroristy. Sebevražedný atentátník odpálil zbrojní sklad Islámského státu v Aleppu nacpaný zbraněmi, přičemž zabil nebo zranil mnoho ozbrojenců.

38; Recept vytvoření nové a moderní ukrajinské kultury spočívá v doplňování slovní zásoby ukrajinského jazyka: Prostě je potřeba vymýtit a vyhladit vše, co připomíná ruštinu.

39; Sevastopolské úřady poslaly Kyjev do hajzlu s jejich kontraktem na dodávky elektřiny. Do nové smlouvy chtěl Kyjev propašovat formulaci o tom, že poloostrov je ukrajinským územím.

40; Kurdové se zmocnili obrovského množství munice a zbraní patřícího Islámskému státu. Kurdská domobrana pokračují v čištění okolí hydroelektrárny Tišrín od teroristů, ničí jejich vojenskou techniku a palebné pozice. 30. prosince se Kurdové zmocnili velkého skladu zbraní, ve kterém byly uloženy nejrůznější střelné zbraně, munice, granátomety, výbušniny a neprůstřelné vesty.

41; Ukrajinci budou místo ruských televizních stanic nuceni sledovat porno. Ukrajinská národní rada pro televizní a rozhlasové vysílání poprvé od roku 2010 povolil šíření erotických kanálů, které podle slov ukrajinských propagandistů mají nahradit ruské vysílání.

42; Ukrajinská armáda chystá dobytí Kominternova v nárazníkové zóně, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

43; Od února do prosince 2015 ostřelovala ukrajinská armáda území Doněcké republiky 9.400-krát, říká Basurin. Od okamžiku podpisu Minských dohod bylo zaznamenáno 9.409 případů ostřelování, z toho 4.534 minometných, 1068 dělostřeleckých, 238 z protivzdušných systémů a 747 z tanků.

44; Novoroční projev ministra obrany Řecka k vojákům byl z poloviny věnován tureckým provokacím.

45; Lež do zásoby. V roce 2015 byla na Ukrajině vydána „učebnice“ o „rusko-ukrajinské válce“, která zahrnuje už i rok 2016. Kolektiv autorů pod vedením člověka s výmluvným příjmením Brechuněnko (brechun = sprostý lhář) připravil zábavnou „populárně-vědeckou“ knihu o historii ukrajinsko-ruských vztahů.

46; Úřady Doněcké republiky se oficiálně obrátí na Ruskou federaci ohledně vydávání ruských pasů nebo uznávání pasů Doněcké republiky v Ruské federaci. Děje se tak v souvislosti s tím, že Ukrajina zavádí od roku 2016 biometrické pasy.

47; Dělali věci, které není možné si ani představit: Bývalá sexuální otrokyně Islámského státu se obrátila na světovou veřejnost s poselstvím. Jezídka Naďa Murad Basi Tacha, která tři měsíce byla sexuální otrokyní u ozbrojenců Islámského státu, vystoupila s veřejnou přednáškou na Káhirské univerzitě a vyprávěla o zvěrstvech teroristů v její rodné vesnici.

48; Igor Plotnickij: Už více než 90% obyvatel Luganské republiky se vrátilo domů.

49; Twitter zablokoval mnoho proukrajinských bloggerů za hrozby a urážky. Ve středu 30. prosince oznámila populární sociální síť Twitter obnoven pravidel zaměřených proti urážkám, vyhrožování a zastrašování. Okamžitě bylo zahájeno masové blokování ukrajinských bloggerů kvůli vyhrožování, urážlivým vzkazům a obrázkům.

50; Ministerstvo financí Ruské federace konstatovalo bankrot Ukrajiny kvůli nezaplacení dluhu vůči Rusku. V souvislosti s tím Ministerstvo financí Ruské federace inicioval soudní proces u anglického soudu.

51; Pryč s Porochem! Na Ukrajině proběhla masová novoroční akce. Ukrajinci nespokojení se svým prezidentem vyzvali všechny, kdo sdílí jejich názor, aby se připojili k akci pod názvem „Pryč s Porošenkem!“.

52; Lehce podnapilý Porošenko ve svém novoročním vystoupení očekávatelně hovořil o „ruské agresi“ a o tom, že Ukrajině až je v Evropě. Celková úroveň projevu připomínala vesnickou politickou agitaci.

53; V novoročním poselství nejvyššího představitele Doněcké republiky zazněla slova o tom, že Doněcká republika hlásá ideologii tvoření jako protiváhu k zločinným a destruktivním politickým principům Kyjeva.

54; Novoroční noc proběhla v Moskvě i celém Rusku bez mimořádných situací.

55; S počasím se děje to, před čím tak dlouho varovali vědci. Záplavy, sucha, rozkvetlé stromy uprostřed zimy – počasí v roce 2015 bylo zcela nepředvídatelné. Jedni vědci poukazují na aktivitu přírodního jevu El Niño, jiní jsou přesvědčeni, že povětrnostní anomálie mají jiné příčiny.

56; Znovuzískání mediální suverenity: Omezení podílu zahraničních akcionářů v ruských médiích. Nová pravidla vstoupila v platnost od ledna 2016. Zahraniční akcionáři od této chvíle přišli o právo vlastnit více než dvacetiprocentní balíky akcií ruských médií.

57; Ukrajinská armáda se chystá k útoku: D“kazy přesunu těžkých zbraní Kyjevem k frontové linii. Připomeňme, že 1. ledna končí platnost Minských dohod a formálně tedy i příměří.

58; Více než 60 lodí a ponorek ruského námořnictva přivítalo Nový rok na moři. Posádky plavidel vítaly Nový rok, aniž by tím snížily bojovou připravenost a svědomitost plnění svěřených úkolů.

59; Ve městě New Orleans bylo pět lidí zraněno při střelbě na novoročním večírku. Zločinec zahájil palbu z auta poté, co přijel k místu konání večírku.

60; Byl proveden průzkum veřejného mínění na Krymu, kde se obyvatel ptali, zdali vymění plynulou dodávku elektřiny na poloostrov z Ukrajiny za svou politickou nezávislost na Ukrajině. Výsledky byly předvídatelné: Obyvatelé poloostrova poslali Kyjevskou bandu s jejich vyděračskými podmínkami „k šípku“.

61; Hollande: Uplynulý rok byl pro Francii děsivý. Francouzský prezident poznamenal, že hrozba terorismu zůstává na nejvyšší možné úrovni.

62; Donbaská identita je hlavním výsledkem roku. Navzdory všem těžkým zkouškám se rodí a sílí nefalšovaní hrdinové. I ta odporná válka má vlastně svou dobrou stránku: Vše lživé a falešné se odloupne a zůstává čistá a nefalšovaná pravda.

63; Ruská zpěvačka Julija Čičerina blahopřála obyvatelům Luganské republiky k Novému roku. Už posedmé přijíždí navštívit mladou Luganskou republiku.

64; Během novoroční noci ukrajinská armáda jedenáctkrát porušila příměří. Zahynul jeden příslušník domobrany.

65; Lugansk přetrpěl ukrajinskou blokádu, přežije ji i Krym, říká poradce šéfa Luganské republiky.

66; Mladí piloti ruského letectva splnili plán letů na rok 2015 na 110%. Nalétali 135 hodin, což převyšuje plán o deset procent. Více než 400 posádek absolvovalo teoretická školení na nové vzory letecké techniky a tři stovky z nich prošly i praktickou přípravou.

67; Givi blahopřeje k Novému roku. Michail Tolstych zvaný Givi, velitel batalionu Somali, blahopřeje obyvatelům Donbasu, Ukrajiny a Ruska k Novému roku.

68; Doskákali... Chersonskou oblast připravují na možné odpojení elektřiny a už se organizují i místa, kde se mohou obyvatelé ohřát. Úřady Chersonské oblasti předaly energetickým společnostem příkaz zajistit režim úspor elektrické energie v regionu „s cílem snížení zatížení elektrické sítě“.

69; V iráckém městě Ramádí došlo k výbuchu, při kterém zahynulo 16 lidí. V které části města k události došlo, se zatím nesděluje. Ve městě trvá napjatá situace.

70; Novinář Alexandr Čalenko referuje o obnově jednoho z nejdůležitějších ruských měst roku 2015.

71; Vysokoškolská učitelka ze Lvova, která byla propuštěna kvůli podpoře Donbasu, po roce potvrdila svůj původní názor. Zagulskaja zveřejnila nové prohlášení, ve kterém zdůrazňuje, že své názory nezměnila.

72; Ruští vojáci v Sýrii odpovídají na dopisy dětí, kteří jim blahopřáli k Novému roku.

73; Ukrajina zahajuje nový rok pochodňovým průvodem na počest mezinárodního teroristy Bandery ve Lvově.

74; USA obnovuje SSSR. Oleg Carjov popisuje strategickou chybu Washingtonu. Během rozpadu SSSR jsme museli překonat takové obtíže a tak jsme se zocelili, že nás nějakou nadcházející krizí nikdo nezastraší. Kromě toho turbulence ve světě začaly právě rozpadem Sovětského svazu – jako první jsme tím museli projít. Ostatní to teprve čeká.

75; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády bylo v obci Kominternovo poškozeno pět domů.

76; Situace je napjatá, ale bojovníci Luganské republiky jsou připraveni ochránit Republiku před jakoukoli hrozbou, hlásí národní policie. Avšak ukrajinské vedení pokračuje v šíření lživých informací v médiích, které diskreditují činnost vedení a silových struktur v Republice.

77; Prognóza na rok 2016: Ropa nad 50 dolary, Asad zůstává, Merkelová odchází. Experti z Financial Times předpovídají povstání regionálních struktur proti politice kancléřky Merkelové, komentovali také dohody Moskvy a Washingtonu ohledně Sýrie a analyzovali též stav ropného trhu.

78; V Zakarpatsku explodoval plynovod. Páteřní plynovod Sojuz dostal trhlinu a explodoval. V důsledku výbuchu vznikl až padesát metrů vysoký plamen viditelný z velkých vzdáleností.

79; Korespondence Clintonové vrhla světlo na vztah Merkelové a Obamy. Barack Obama zvolený v roce 2009 vyvolával u Angely Merkelové negativní city, vyplývá z osobní pošty bývalé státní tajemnice Hillary Clinton.

80; Erdogan chce změnit Turecko podle vzoru hitlerovského Německa, píše Der Standard. Turecký prezident se již nejednou vyjádřil, že je třeba změnit způsob vládnutí v Turecku na prezidentský systém. A Německo v dobách Adolfa Hitlera označil za následováníhodný příklad.

81; Putin podepsal výnos o tranzitu nákladů z Ukrajiny do Kazachstánu přes Rusko. Podle dokumentu nákladny přeprava z Ukrajiny do Kazachstánu přes Rusko se bude uskutečňovat výhradně přes Bělorusko a za podmínek systému Glonass.

82; Moskva, Brusel a Peking v panice očekávají krach „superekonomiky“ USA, píše německý list. Experti předpovídají americké ekonomice krizi. V souvislosti s nestabilitou globální ekonomiky a otřesy na trzích se surovinami a energiemi to vyvolává paniku v Pekingu, Bruselu i v Moskvě, píše německý list Die Welt.

83; Skandál: Kolomojskij sestříhal Porošenkovo novoroční video. Bezprecedentní případ cenzury – oligarchická televizní stanice „1+1“ sestříhala prezidentův novoroční projev.

84; Děti z Donbasu trávily svátky v Moskvě. Novoroční Moskva přivítala děti z Doněcka, Gorlovky, Děbalceva, ale také z okupovaného Kramatorska.

85; V několika městech Ukrajiny proběhly pochodňové průvody na počest Stěpana Bandery v souvislosti se 107. výročím jeho narození.

86; Budoucí válka očima polského experta podle listu Wprost. Nynější boj s Islámským státem, předcházející západní operace v Afghánistánu a Iráku, nebo ruská „invaze“ do Gruzie a na Ukrajinu jsou jen náznakem toho, co připravují architekti „Velké války“. Jestlipak k ní dojde?

97; Francouzská armáda ostřelovala z „Mirage 2000“ ropné objekty Islámského státu poblíž města Rakká.

98; Ukrajina se propadla na začátek 90. let. Uplynulý rok se stal jen potvrzením definitivní ztráty suverenity Ukrajiny, myslí si analytici. Jako příklad je uváděno schválení státního rozpočtu pod taktovkou MMF.

99; Ohnivé peklo pro Islámský stát: Ruské vrtulníky a raketové systémy syrské armády pálí po teroristech. Arabští uživatelé chválí další video, na kterém je vidět síla ruských zbraní.

100; Rok Opice: V Poltavské oblasti rozvášněný dav zlikvidoval další pomník. Surrealismus dané situace spočívá v tom, že vandalové nedokázali „Iljičův“ pomník úplně odstranit – zůstal viset na pevné sovětské armatuře, i když už jen v horizontální poloze.

101; Francie potřebuje politika takového kalibru, jako je Putin, říká francouzský politik. Obliba ruského prezidenta nutí zelenat závistí šéfy jiných zemí, píše bývalý poslanec Národního shromáždění Francie Christian Vanneste.

102; Občanka Ukrajiny byla zadržena s velkým množstvím kokainu na letišti v Malajsii. Do Malajsie přiletěla poprvé, pozornost policistů upoutala svým podezřelým chováním.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 2.1.2016:

1; Předseda OBSE Steinmaier vyzývá k prodloužení příměří v Donbasu. Příměří, kterého bylo dosaženo v Donbasu vyvolává naději, že strany konfliktu podniknou další kroky, které je nutné ještě uskutečnit k plné realizaci minských dohod, prohlásil nový předseda OBSE.

2; Zacharova komentovala Erdoganova slova o Hitlerovi: Mnohé je nyní jasnější. Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí se vyjádřila k prohlášení tureckého lídra o prezidentském systému hitlerovského Německa.

3; Uzavřeme přívod vzduchu na Donbas a ať si tam pochcípou.... Skandální interview v ukrajinském časopisu. Půl milionu obyvatel Donbasu je třeba vystěhovat do prázdných ukrajinských vesnic. Tento názor vyslovil člen veřejného lustračního výboru Rady pro lustrace při ministerstvu spravedlnosti Ukrajiny.

4; Lukašenko: Probíhá přerozdělování světa, které nepřinese nic než utrpení. Proto mám nejdůležitější přání pro každého z vás – najděte si své štěstí a neprojděte bez povšimnutí kolem něj. Važte si života, važte si každého okamžiku. Radujte se a sdílejte radost s těmi, kdo jsou kolem vás, řekl Lukašenko.

5; Novoroční Evropa: Ode dneška se Hitlerova kniha Mein Kampf dostává v Německu do prodeje. Vydavatelé tvrdí, že cílem reedice je kritika nacismu, ale věřit těmto šlechetným pohnutkám se dá jen stěží.

6; Německá média: Recese v USA se blíží. V roce 2017 očekává USA ekonomický propad, který se zhoubně odrazí i na světové ekonomice, zvláště pak v Evropě, prohlásil ekonomický komentátor německého listu Die Welt.

7; Ruská bouře v Sýrii: Náš nepřítel to nazývá pomstou, pro nás je to odplata za zabité. Muzikant z města Čita Arťom Grišanov známý svými klipy o ukrajinské agresi v Donbasu uvedl nový snímek „Ruská bouře“, ve kterém jsou využity dokumentární záběry válečné operace Ruské federace v Sýrii, fragmenty námětů o Tureckem sestřeleném Su-24 a ruském Boeingu odpáleném nad Sinají.

8; Marasmus sílí: Na Ukrajině oficiálně potvrdili „Hymnu ATO“. Píseň skupiny „Šablja“ s názvem „Bratři Ukrajinci“ se stala oficiální hymnou trestní operace v Donbasu.

9; The Wall Street Journal: Evropští úředníci mají Ukrajiny až po krk. Dva roky po Majdanu je západ zklamán neschopností nové ukrajinské moci bojovat s korupcí. A v Kyjevě tento postoj vyvolává podrážděnost.

10; Pokračují boje o Šejch-Miskin, v Damašku se očekávají útoky sebevražedných atentátníků. V Homsu následkem leteckého úderu syrské armády byla zlikvidována kolona automobilů Islámského státu. Na východ od Deyr al-Kabira v důsledku armádních čisticích operací byly zlikvidovány čtyři ozbrojenci a jeden tank.

11; USA vyexpedovali první dodávku ropy na export po čtyřicetiletém zákazu, píše agentura Bloomberg.

12; Luganská republika vstupuje do roku 2016 jako téměř plnohodnotný malý stát.

13; Tygři vlasti pomáhající Donbasu se staly nejlepším politickým projektem 2015. Hnutí zaměřené na humanitární projekty pomoci Donbasu převzalo například patronát nad jednou ze škol v Gorlovce a pomáhalo ji rekonstruovat po ostřelování ze strany ukrajinské armády.

14; Bývalý velvyslanec USA: V zahraničí považují Američany za vrahy. Většina cizinců, se kterými se setkávám, nás považuje za blázny. Prakticky všichni nás vidí jako hrozbu pro světové společenství, prohlásil Dan Simpson.

15; Na americké letecké show piloti pošpinili Trumpa. V Kalifornii pět letadel napsalo na nebi urážku na adresu amerického miliardáře a kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

16; V boji na základně indických ozbrojených sil byli zlikvidování čtyři ozbrojenci. Skupina ozbrojenců s těžkými zbraněmi zaútočila na indickou leteckou základnu u pákistánské hranice v sobotu ráno.

17; Erdoganova administrativa se pokusila vysvětlit jeho skandální prohlášení o hitlerovském Německu. Připomeňme, že 1. ledna prezident Turecka uvedl hitlerovské Německo jako příklad úspěšného unitárního státu s prezidentskou formou vládnutí.

18; Krym důstojně odpověděl na urážlivý Porošenkův návrh, řekl předseda výboru Státní dumy Ruské federace. 93,1% obyvatel poloostrova se vyslovilo proti uzavření kontraktu s Kyjevem na dodávku elektrické energie, pokud by v něm byla zmínka, že Krym a Sevastopol jsou součástí Ukrajiny.

19; Evropská unie může už na jaře odvolat sankce proti Janukovičovým spolupracovníkům, píše Wall Street Journal. Mnoho evropských činitelů má Ukrajiny až po krk, píše list s odvoláním na slova vysoce postavených úředníků z Evropy.

20; Rusko dosáhlo v roce 2015 nového rekordu v těžbě ropy. Export ruské suroviny do dalekého zahraničí vzrostl více než o deset procent.

21; Ve Vladimiru pracovníci ministerstva pro mimořádné situace a dobrovolníci sundávali návštěvníky ze zaseklého ruského kola. Došlo k technické poruše ruského kola. Aby bylo možné zachránit lidi, musel být odpojen motor a otáčet obrovským kolem ručně.

22; Světová ekonomika: Vítězové a poražení roku 2015. Hlavními trendy roku 2015 lze nazvat snižování ceny ropy, stimulaci ekonomik centrálními bankami a velmi nízkou inflaci.

23; Byli identifikováni účastníci přepadení letecké základny v Indii. Teroristé, kteří uskutečnili přepadení letecké základny, patřili k extremistické skupině z Pákistánu „Džejš e-Muhammad“.

24; Kyjev zavedl cla na ruské zboží. Jako odpověď na ukončení zóny volného obchodu mezi Ruskem a Ukrajinou z ruské strany Jaceňukova vláda zavedla cla na dovoz zboží ruské výroby na Ukrajinu.

25; Pracovníci ministerstva státní bezpečnosti zlikvidovali v Krasnodonském okrese bandu obchodníků se zbraněmi. Pracovníci ministerstva odhalili tři skrýše, ze kterých bylo zabaveno 35 kusů zbraní a více než 4,6 kusů munice.

26; Britští vojáci byli obviněni ze stovek vražd, znásilnění a mučení v Iráku. Britští vojáci, kteří se účastnili vojenských operací v Iráku, mohou jít k soudu za válečné zločiny.

27; Ukrajina zavádí embargo na dovoz řady ruských výrobků, které vstupuje v platnost 10. ledna.

28; Velení ukrajinské armády přesunulo k městu Sčasťje jednotku zvláštního nasazení nacionálního batalionu ministerstva vnitra Ukrajiny, hlásí národní policie Luganské republiky. Kromě toho se aktivizovala diverzní činnost ukrajinské strany, varuje ministerstvo.

29; V Irsku otevřou speciální místnosti pro nitrožilní aplikaci narkotik. Nyní existuje ve světě 90 takových místností, kde zdravotníci kontrolují intravenózní aplikaci drog.

30; Sídliště na okupované, území Luganské oblasti zůstal bez elektřiny. Na své facebookové stránce o tom informuje šéf tzv. vojensko-civilní administrativy zbytku Luganské oblasti Tuka.

31; Bývalý velvyslanec USA Michael McFaul se přiznal k lásce k ruským blinům. Řekl také, že se mu líbí pozitivní ruská slova „otlično“ (výtečně), „moloděc“ (chlapík) a „kruto“ (skvěle).

32; Hillary Clinton přiznala v odpovědi na otázku novinářů, že soupeřila s McCainem v pití vodky.

33; Ukrajina zbankrotovala, ale co dál? Ukrajinská ekonomika je nyní fakticky ve stavu bankrotu a zbývá jen počkat, až londýnský soud tento stav oficiálně potvrdí.

34; V Saúdské Arábii během jediného dne popravili 47 lidí. Mezi popravenými byl i šíitský duchovní Šejch Nimr al-Nimr známý tvrdou kritikou saúdské královské rodiny.

35; SBU připravuje trestní operaci v okupované Kurďumovce, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Do obce Kurďumovka dorazila zvláštní jednotka pro uskutečnění čistek mezi místním obyvatelstvem, sdělil Eduard Basurin.

36; Kyjev přisouvá k linii dotyku těžkou techniku a zahraniční žoldáky, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Ukrajinské vedení je nuceno se uchylovat k využití zahraničních žoldáků v souvislosti s nízkou morálně-psychickou úrovní vojáků ukrajinské armády, myslí si na ministerstvu obrany Doněcké republiky.

37; Krym je zabezpečen elektrickou energií na 85%, situace je pod kontrolou. Podle harmonogramu se jednotlivé okresy odpojují od elektřiny jen na 3 až 4 hodiny denně, sdělil senátor republiky Krym Sergej Cekov.

38; Poškozený kus potrubí plynovodu v Zakarpatsku byl poslán na expertízu, hlásí Moskal. Zbytkový plyn v potrubí plynovodu Sojuz beze zbytku shořel. Poté již mohli opraváři detailně prozkoumat místo havárie.

39; Arabská koalice oznámila ukončení příměří v Jemenu. Veškeré pokusy nastolit plnohodnotné přerušení bojových akcí byly neúspěšné.

40; Ukrajinská armáda třikrát porušila příměří, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Minometné ostřelování zažilo sídliště Staromichajlovka na západním okraji Doněcka a vesnice Spartak ležící na sever od hlavního města Doněcké republiky.

41; Na předměstí Damašku zahynula žena v důsledku ostřelování ze strany ozbrojenců. Ostřelování mají na svědomí ozbrojenci ze zakázaného uskupení „Džajš al-Islám“, kteří se skrývají v okolí Východní Guty.

42; Írán poprvé za pět let získal peníze z Evropské unie za ropné produkty. Po zrušení sankcí proti Teheránu se podařilo uzavřít dohodu s jednou ze španělských bank.

43; Írán pohrozil Saúdské Arábii odplatou na té nejvyšší úrovni. Jeden z nejvlivnějších náboženských činitelů Íránu Ahmad Chatámí předpověděl saúdské královské dynastii svržení.

44; V USA propustili 200 muslimů za modlitbu v pracovní době. V Coloradu bylo propuštěno zhruba dvě stě muslimů za to, že se modlili na pracovišti.

45; Bývalý starosta města Sergijev Posad byl zadržen v Srbsku na příkaz Interpolu. Zatykač Interpolu na Viktora Bukina byl vydán v souvislosti s podezřeními na vážné finančně-ekonomické zločiny na území Ruska.

46; Džemilev věří v pomoc NATO v otázce námořní blokády Krymu. Nechvalně známý ukrajinský „ochránce krymských Tatarů“ Mustafa Džemilev lituje, že jeho ozbrojenci nemají dost zdrojů, aby zorganizovali námořní blokádu ruského Krymu.

47; Na Ukrajině dost zvláštním způsobem „dekomunizovali“ značku „Sovětské šampaňské“. Ukrajinský novinář zveřejnil fotografii etikety výtečného šampaňského, které nyní na Ukrajině ponese název „Sovětovské šampaňské“.

48; Ke smrti ozbrojence z Ajdaru Nazara Goljuka nedošlo během boje, říká mluvčí ATO. Probíhá vyšetřování, vysvětlil mluvčí mlčení ohledně jeho smrti.

49; Contra Magazin: Turečtí ozbrojenci vyrazili na pomoc Kyjevu při navrácení Donbasu. Koncem roku 2015 rozšířily Kyjev a Ankara sféru spolupráce a nyní několik stovek bojovníků z Turecka a sousedních zemí dorazilo do Mariupolu, aby podpořili ukrajinskou armádu.

50; Nový rok bude rozhodující pro osud Novoruska. Nikdo neodstranil riziko nejen nové války s Ukrajinou, ale takové války, která by smetla Doněckou a Luganskou republiku z mapy.

51; Klincevič: Rusko nevyužilo ani zdaleka všechny své možnosti v Sýrii. Teroristé v Sýrii mají velké ztráty, mnoho z nich spolu se svými rodinami utíkají do Iráku. Podle slov senátora France Klinceviče proud ozbrojenců, kteří se dostávají na syrské území přes tureckou hranici, začíná slábnout.

52; Putin zakázal propouštění vojáků, kteří nemají kde bydlet. Vojáci, jejichž smluvní období činí deset let a více a kteří nemají kde bydlet, nemohou být propuštěni po dosažení mezního věku pro výkon služby nebo ze zdravotních důvod.

53; Dmitrij Jaroš zmizel z otevřené databáze Interpolu. Kartička ukrajinského nacionalisty Dmitrije Jaroše se ztratila z otevřené databáze hledaných osob na stránkách Interpolu.

54; Obchodní protisankce proti Moskvě poškodí Kyjev. Ukrajina zavedla symetrickou odpověď a pozastavila platnost zóny volného obchodu s Ruskem. Přitom Moskva zůstává největším obchodním partnerem Kyjeva, zatímco pro Rusko ukrajinský trh již zcela ztratil význam.

55; Kyjev 2016: Agónie režimu, politika založená na krvi. Před krachem zachraňuje ukrajinskou moc jen zdrženlivá politika Kremlu, který se chce vyhnout „ruskému Majdanu“ v Kyjevě, který by vystřídal probíhající Majdan americký.

56; Banderovský pochod ve Slavjansku byl možný jen v podmínkách okupace, říká expert. Obyvatelé Slavjanska jsou rukojmími nacistické okupace.

57; V okrese Stanica Luganskaja ozbrojenci ostřelovali Olchovskou všeobecně vzdělávací školu samopaly z osobního automobilu.

58; Protestní akce zachvátily celé území historického Novoruska. V Kirovogradu, kde se krátce před Novým rokem konala masová manifestace na odporu historického názvu Jelisavetgrad, došlo i k napadení veteránů tzv. ATO ze strany demonstrantů.

59; Dohodou s Putinem zrazuje Merkelová morální principy Německa, píše Washington Post. Angela Merkel by si měla uvědomit, že svým souhlasem s projektem „Severní proud 2“ zrazuje vysoké morální hodnoty Německa píše list.

60; Turecký ekonom: Sankce zavedené Moskvou, tvrdě dopadnou na Turecko. Kvůli ruským sankcím utrpí turečtí dodavatelé citrusových plodů a podnikatelé, kteří pracují v lehkém průmyslu.

61; Rogozin řekl, co za hlavní událost se dá očekávat v roce 2016. Touto událostí bude první start z kosmodromu Vostočnyj.

62; Polsko se odvrací od Evropy směrem k Washingtonu. Nová vláda Polska se snaží torpédovat vliv Bruselu, Německa a Ruska ve prospěch USA a NATO, tvrdí německý list Deutsche Wirtschaftsnachrichten.

63; Prognóza na rok 2016: Západ přechází k plánu B. Krach politiky izolace neznamená, že se USA vzdají hry proti Rusku.

64; „Šíitské jaro“: Na potlačení nepokojů v Saúdské Arábii byla použita obrněná technika. Úřady v Saúdské Arábii poslaly obrněnou techniku a vojenské jednotky potlačit masové protesty na východě země v souvislosti s popravou šíitského kazatele šejcha Nimra an-Nimra.

65; Rychlá vítězství neočekáváme. Co čeká Rusko v Sýrii, Turecku a na Ukrajině? Do roku 2016 vstoupila země v nové kvalitě. Poprvé po rozpadu SSSR začala Moskva opět hrát globální roli ve světové politice. Rok 2015 zanechal velmi složité dědictví.

66; Šíitské nepokoje dnes a zítra zachvátí celý východ Saúdské Arábie a Bahrajn, říká expert na Blízký Východ Eldar Garajev, který nyní žije v Dubaji. Je přesvědčen, že poprava šíitského kazatele rozvrátí situaci v Saúdském království.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

Neděle, 3.1.2015:

1; Za nadšení pro Hitlera by měl být Erdogan potrestán sankcemi. Kdyby podobné prohlášení udělal demokratický politik, bylo by to chápáno jako nemístný výrok nebo hloupý žert. Ale pro autokrata Erdogana se tato slova stala vzácným projevem upřímnosti, píše americký politolog.

2; Bezcenné hadry pro ukrajinskou armádu: Zimní vybavení, které Česká republika předala Ukrajině, se ukázalo jako odepsané pro nevhodnost. Ministerstvo obrany České republiky si Udělalo z Ukrajiny dobrý den.

3; Rozvášněný dav pronikl do budovy velvyslanectví Saúdské Arábie v Íránu. Dav šíitů zaútočil na budovu saúdského velvyslanectví a zapálil ji.

4; Ivan Prichoďko: Na ulicích Doněcka už neuvidíte lidi se zbraní nebo v kuklách. Bylo zveřejněno interview se starostou frontové Kujbyševské čtvrti Doněcka o situaci na jím spravovaném území.

5; Šíitské jaro se šíří v režimu online. Saúdská Arábie posílá do oblasti povstání stovky obrněných transportérů a obviňuje Írán z podpory terorismu. Oficiální představitel ministerstva zahraničí Saúdské Arábie obvinil Írán z podpory terorismu a narušení stability v regionu.

6; Ukrajinu očekává chudoba a banditismus. O politické a ekonomické závislosti Ukrajiny a o perspektivách země v začínajícím roce mluví ukrajinský politolog Michail Pavliv.

7; Na co se musí připravit ruská ekonomika v roce 2016? Na slibovaný růst o 0,3 až 1% nebo na pokračující pokles jako v minulém roce?

8; Armáda Sýrie osvobodila Šejch-Miskin, pokračují boje o Východní Gutu. V reakci na to ozbrojenci ostřelují Damašek. V provincii Hamá jednotky syrské armády pokračují v útoku směrem na obec Ramlíja a posunula se o dva kilometry. V oblasti Maartik vládní armáda zlikvidovala čtyři automobily naložené municí a deset ozbrojenců.

9; Konvoj Islámského státu byl zlikvidován takřka v přímém přenosu. Konvoj se dostal do pasti syrské armády v provincii Aleppo. Důstojníci řídí operaci z velitelského stanoviště. Palba vojáků je korigována pomocí bezpilotníku syrské armády kroužícího nad místem bojů.

10; Nehledě na halasná prohlášení ukrajinské vlády kronika posledních událostí na ukrajinském území pod kontrolou kyjevské junty potvrzuje dřívější prognózy: Krize banderovské Ukrajiny se prohlubuje a začíná nabírat obrátky.

11; Turečtí hackeři prolomili Instagram ministra spojů Ruské federace Nikiforova. Na stránkách ministra byla zveřejněna řada fotografií včetně turecké vlajky a letadla, s nápisy v turečtině a angličtině.

12; Trump obvinil Obamu a Clintonovou z vytvoření Islámského státu. Magnát obvinil současného prezidenta Obamu a bývalou státní tajemnici a zároveň svou soupeřku v prezidentské kampani Hillary Clintonovou z podílu na vytvoření teroristické organizace Islámský stát.

13; Na rallye Dakar vjel automobil do davu diváků. Na prologu rallye Dakar 2016, který odstartoval v Buenos Aires, prolomil automobil čínské závodnice Kuo Mei-ling zábrany a vjel do davu diváků, z nichž čtyři utrpěli zranění.

14; Migranti uspořádali v Řecku vzpouru a protestovali proti repatriaci. K incidentu došlo včera večer. Skupina tří desítek lidí házela kameny po ochrance, zorganizovala vzpouru v jedné z budov ubytovny a také podpalovala matrace. Vyslovovali se proti svému pobytu v táboře pro migranty.

15; Vietnam obvinil Čínu z porušení suverenity. Přistání čínského letadla na letišti postaveném Čínou v oblasti sporného souostroví v Jihočínském moři je vážným narušením suverenity Vietnamu, prohlásilo vietnamské ministerstvo zahraničí.

16; Nejvyšší představitel Íránu vyhrožuje Saúdské Arábii svatou pomstou. Alí Chameneí ostře odsoudil popravu šíitského kazatele Nimra an-Nimra v sobotu v Saúdské Arábii, prohlásil, že saúdské úřady nemine svatá pomsta.

17; Ozbrojení farmáři obsadili národní park v USA a protestují proti vládě. Více než 150 ozbrojených dobrovolníků požaduje ukončení vměšování federálních úřadů do vnitřních záležitostí státu Oregon.

18; Evropa se sune do propasti, píše Libération. Evropské společenství se nikdy od svého vzniku v 50. letech nesetkalo s takovým množstvím otřesů jako v poslední době, myslí si novinář listu Libération Jean Quatremer.

19; V NATO uznali převahu ruských vojsk. Rusko má vojensky navrch nad NATO, varuje generál aliance Hans-Lothar Domröse.

20; V Íránu bylo o napadení saúdského velvyslanectví zadrženo 40 lidí. 2. ledna večer demonstranti zaútočili na velvyslanectví Saúdské Arábie v Íránském hlavním městě. Policii se podařilo útočníky vytlačit. Protestní akce byla spojena s popravou šíitského kazatele Nimra an-Nimra v Saúdské Arábii.

21; Gubernátor Sevastopolu vyloučil možnost dodávek elektrické energie z Ukrajiny. Obyvatelé Krymu si nepřejí dostávat elektrickou energii pod politickými podmínkami, prohlásil gubernátor Sevastopolu Sergej Meňajlo. Podle jeho slov ve městě navzdory mrazu nedochází k delším odpojením obytných domů od elektřiny.

22; V Radě federace vyjádřili údiv nad reakcí USA na popravu šíitského kazatele. Evropská unie se alespoň zmínila ústy Federiky Mogherini o nedodržován lidských práv v Saúdské Arábii, ale Američané zůstali věrni svému nejbližšímu spojenci v regionu.

23; V Arťomovsku opilý dobrovolník ATO ze západní Ukrajiny pokousal policistu. O novoroční noci na dočasně okupovaném teritoriu Doněcké republiky opilý chuligán v maskáčích napadl policistu a kousl ho do ruky.

24; Indie úspěšně odzkoušela protivzdušný systém ochrany vlastní výroby. Systém Pinaka II se už vyrábí v průmyslovém měřítku. Jeho hlavní předností ve srovnání s předchozí verzí je dostřel zvýšený o 20 km.

25; V důsledku napadení letecké základny v Indii ozbrojenci přišlo o život sedm lidí. Další tři příslušníci ochrany letiště byli zraněni v noci na 3. ledna v důsledku výbuchu podomácku vyrobené bomby.

26; V důsledku útoku sebevražedných atentátníků na základnu v Iráku zahynulo nejméně 15vojáků. Pět ozbrojenců napadlo základnu „Camp Speicher“ na sever od Bagdádu. Patnáct vojáků zahynulo, dalších 22 bylo zraněno.

27; Řecko neustoupí bezdůvodným požadavkům věřitelů, řekl Tsipras. Rok 2016 se stane rokem obratu po několika letech krize. Letos se Řecku podaří vymanit se ze sevření věřitelů a velkých institucionálních orgánů.

28; Ve Státní dumě byl navržen zákaz podnikání pro manželky a děti státních úředníků. DO zákona o státní službě je potřeba včlenit dva doplňky zakazující podnikání manželkám a dětem vysoce postavených úředníků, myslí si místopředseda ústavního výboru Státní dumy Vadim Solovjov.

29; Saúdská Arábie provokuje konflikt s Íránem kvůli zvýšení ceny ropy. Saúdové začali s dumpingovými cenami s cílem utlouct konkurenci v podobě břidličných společností USA. A svého cíle dosáhli. Ale jak teď vrátit cenu ropy na původní vysokou úroveň?

30; Křižník Varjag vplul do Středozemního moře. Raketový křižník Varjag během plnění úkolů bojové služby proplul Suezským kanálem a vplul do Středozemního moře.

31; Úřady Teheránu se rozhodly přejmenovat ulici na počest kazatele popraveného v Saúdské Arábii. Ulici, na které se nachází saúdské velvyslanectví v Teheránu, přejmenují na počest Nimra an-Nimra, o jehož popravě jsme se dověděli 2. ledna.

32; Teroristé Islámského státu zakazují civilnímu obyvatelstvu opouštět dobytá území. Přesun civilních obyvatel za hranice měst okupovaných islamistickými ozbrojenci je ostře kontorlován Islámským státem. A ti, kdo chtějí prchnout, si musejí vymýšlet nejrůznější triky.

33; Síly zvláštního nasazení USA během operace poblíž Mosulu zlikvidovaly 15 teroristů Islámského státu. Bylo také zadrženo 11 ozbrojenců teroristické organizace Islámský stát včetně velitelů, hlásí irácká televizní stanice Alsumaria s odvoláním na zdroj.

34; Koaliční partner Angely Merkel požaduje zrušení sankcí vůči Rusku. Je potřeba si položit otázku, má-li tento algoritmus „jednou sankce – pořád sankce“ vůbec nějaký důvod, prohlásil premiér Bavorska a partner Angely Merkel ve vládnoucí koalici Horst Seehofer.

35; Kyjev přesouvá vojenskou techniku k frontové linii a buduje dělostřelecká palebná postavení, hlásí národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda porušuje Minské dohody a pokračuje v přesunu obrněné techniky k linii dotyku a budu si tam pozice pro konvenční a raketové dělostřelectvo.

36; Jordánsko odsoudilo útok na velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu. Útok na velvyslanectví Saúdské Arábie se stal hrubým porušením mezinárodního práva a dohod o bezpečnosti diplomatických misí.

37; Nepolapitelný Barguzin je velkým překvapením pro USA. V příštích pěti letech bude mít Rusko novou odvetnou zbraň – bojové železniční raketové komplexy Barguzin. Tyto raketové vlaky budou schopny drtivého odvetného úderu na území jakéhokoli nepřítele.

38; Ministerstvo vnitra Ukrajiny obnoví síť tajných agentů. Podle slov poradce ministra vnitra Ukrajiny a poslance Antona Geraščenka dostávali tajní agenti plat kolem dvou tisíc hřiven.

39; Saakašvili oznámil tvrdý postup proti oděským úředníkům. Dnes jsem ještě jednou hovořil na toto téma se šéfem SBU Vasilijem Gricakem, promluvil jsem se zástupce prokuratury a setkal se se šéfem Správy ministerstva vnitra, prohlásil gubernátor Oděské oblasti.

40; Úřady Saúdské Arábie odmítly předat rodině tělo popraveného kazatele. Bratr Nimra an-Nimra popraveného v Saúdské Arábii sdělil, že šíitský kazatel je už pochován na muslimském hřbitově.

41; Intenzita zkoušek na polygonu Kapustin Jar vzroste na dvojnásobek. V roce 2016 jsou na polygonu plánovány zkoušky zhruba 160 prototypů zbraní.

42; Ukrajinští ostřelovači více než desetkrát za posledních 24 hodin ostřelovali vesnici Petrovskoje ve Starobeševském okrese na jihu Doněcké republiky. Jsou dva zranění.

43; U velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu se sešlo mnoho protestujících. Úřady města vyzvaly demonstranty, aby před velvyslanectvím neprotestovali.

44; Ještě nikdy se USA a Evropská unie nezdály být tak slabé jako nyní, píše Telegraph. V roce 2015 se Západ nedokázal vypořádat ani s jednou vážnější zahraniční výzvou, ať už je to krize s běženci nebo teroristická hrozba na Blízkém Východě.

45; Kyjev přesunul k linii dotyku na Donbasu desítky tanků, protitanková děla „Rapira“, samohybné houfnice a zhruba padesát vojáků, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

46; Irácká armáda plánuje ustavit plnou kontrolu nad městem Ramádí. Pod kontrolou ozbrojenců Islámského státu zůstává už jen málo čtvrtí města, které irácká armáda hodlá dobýt během čtyř až pěti dnů.

47; Americká představa, že je možné použít jadernou zbraň lokálně, je utopie. Každé použití jaderné zbraně povede k celosvětové katastrofě. Žádný „preventivní“ jaderný úder USA proti Rusku nezůstane bez adekvátní odpovědi.

48; V Moskvě byl zadržen občan Číny, který se pokusil proniknout do Kremlu přes Spasskou věž. Svůj pokus obhajoval slovy, že tam bydlí a chce jít domů.

49; V Sýrii byl zlikvidován další čečenský terorista. Čečenský ozbrojenec vedl válku proti syrskému lidu pod přezdívkou Abú Muhammad al-Šišání. Přijel bojovat v řadách teroristů Džebhat an-Nusrá sponzorovaných Tureckem a monarchiemi Perského zálivu.

50; Petr Porošenko se podvodem snažil zaujmout místo Vladimira Putina. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko zveřejnil parodii na obálku vlivného listu The Economist, kde fotografii prezidenta Ruska Vladimira Putina nahradil svým portrétem.

51; V Lukjanovské věznici zemřel neonacista z organizace Belyj Molot Makar Kolesnikov. Sdělila to koordinátorka skupiny „Výbor pro osvobození politických vězňů“ Taťjana Blizňuk.

52; Hysterie ve Lvovské opeře kvůli písním „v jazyce okupantů“: „Jakási tetka ve vyšívance vyběhla na scénu“. Lvovský televizní redaktor Ostap Drozdov prohlásil, že on a ještě další diváci opustili koncert ukrajinského zpěváka Tarase Petriněnka, protože jako předskokan vystupovala umělkyně v ruštině.

53; Policejní správa celého města ve státě Florida je podezřelá z praní peněz drogových kartelů. Členové speciálního oddílu policie nezákonnou cestou dostali 2,4 milionu dolarů zisku, za které policejní organizace kupovaly drahé zbraně a zařízení a platily lety v první třídě a pobyty v pětihvězdičkových hotelích.

54; Zajatý ozbrojenec promluvil o kontaktech Islámského státu s Tureckem. Objevila se nová svědectví o tom, že na severu Sýrie operují teroristé pronikající do země z Turecka.

55; Alkohol se během novoročních svátků stal příčinou porušení discipliny a snížení bojeschopnosti v řadách ukrajinské armády, hlásí rozvědka Doněcké republiky.

56; Policie Bahrajnu zahájila palbu na protestující šíity. Protestní akce na předměstích Manámy přerostly ve srážky s policií.

57; USA za žádných okolností neodsoudí režim Saúdské Arábie. USA dlouhodobě vydělávají desítky miliard dolarů prodejem zbraní Saúdské Arábii, řekl profesor Teheránské univerzity Muhamed Marandí.

58; Ukrajinská schizofrenie 2016: Šéf narkopolicie Ukrajiny Ilja Kiva připravoval plán totální likvidace Rusů během novoroční noci. Tento „bojovník s drogovým trhem“ na Ukrajině zveřejnil také fotografii, na které stojí spolu se skandálně známým ukrajinským nacionalistou a jedním ze zakladatelů a ideologů UNA-UNSO Dmitro Korčinským.

59; Ozbrojenci Islámského státu zaslali zprávu britskému premiérovi a popravili pět lidí. Premiéra Velké Británie nazvali idiotem a poskokem Bílého domu.

60; Sýrie 2016: Válka se bude rozšiřovat. V novém roce konflikt v Sýrii bude intenzivnější a rozšíří se i na území Turecka.

61; Oděská aktivistka: Ukrajina brzy odmítne slavit i Nový rok. Oděská aktivistka Aljona Balaba je přesvědčena, že už brzy Ukrajina odmítne oslavy Nového roku a bude slavit už jen narozeniny Stěpana Bandery.

62; Výsadkářská vojska Ruské federace plánují vytvoření dvou rot bezpilotních letounů.

63; Ukrajinci přecházejí na novopohanství, kde v roli umírajícího a vzkříšeného boha hraje Stěpan Bandera. Na Ukrajině se zrodila sekta, která za zlé božstvo považuje prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.

64; Na konzulát Indie v Afghánistánu zaútočili ozbrojenci. K útoku na konzulát došlo ve městě Mazarí-Šaríf.

65; Na Kulikově poli si připomněli oběti z 2. května 2014. 3. ledna ve 14:00 hod, se konalo smuteční shromáždění na památku obětí 2. května 2014 v Domě odborů.

66; Petr Porošenko odstranil příspěvek s falešnou obálkou Economistu, kde původně místo fotografie Vladimira Putina umístil svůj portrét.

67; Otázka vytvoření vojenské základny USA na Ukrajině není na pořadu dne, tvrdí ministerstvo obrany Ukrajiny Poltorak a poznamenal, že Kyjev vkládá více nadějí v brzké vytvoření ukrajinsko-polsko-litevské brigády.

68; German Gref předpověděl bankovnímu trhu Evropy těžké časy. Kromě toho Gref kritizoval měnovou politiku Evropské centrální banky.

69; Jaceňuk nadále očekává bezvízový styk. Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk prohlásil, že vedení země očekává definitivní rozhodnutí Evropy o bezvízovém režimu pro občany Ukrajiny.

70; V Doněcké republice se očekává v nejbližší době spuštění všech kotelen v Makejevce. Plyn v Makejevce se bude dodávat v šachovnicovém režimu kvůli technologickým zvláštnostem systému zásobování plynem ve městě.

71; Novoroční události v Charkově: Únos sedmnáctileté školačky, zachráněné náměstí, tři lidé se dostali na řece pod led a před očima matky unesli dceru...

72; Skutečná podstata vojenské reformy: Ministerstvo obrany objednalo u firmy Antonov dvě letadla s VIP salony. Jak vyplývá z vládního příkazu, vojáci dostanou dvě nová letadla An-148-100, ale soudě dle VIP salonům jen pro účely zábavy.

73; Donald Trump navrhl Američanům, aby zvolili jeho dceru místo Hillary Clinton. Události na Blízkém Východě se stávají jedním z hlavních témat slovních přestřelek mezi potenciálními kandidáty na post prezidenta USA.

Zdroj: rusvesna.su

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: Donbas, EU, Krym, MMF, NATO, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.