Ukrajina, Rusko, svět - od 30.11.2015

obrazek
6.12.2015 15:03
Na obrázku rozestavěný most z Ruska na Krym, přes Kerčský průplav. ale pozor - první úsek energetického mostu přes Kerčský průplav již byl spuštěn!! RF podá žalobu na Ukrajinu pro neplnění závazků vyplývajících z dluhu. Ze syrfské Latakije vyplula první loď s nákladem pomerančů a citrónů do Ruska. Rusko předložilo své důkazy o pašování ropy Daíšem (ISIS) do Turecka. V souladu s rozhodnutím soudu v Simferopolu byl konfiskován majetek Lenura Isljamova, jednoho z organizátorů energetické blokády Krymu. Jeho majetek pomůže zajistit náhradu škody, která byla způsobena Krymu. Turecko odmáítlo uzavřít ranici na úseku, kde území kontroluje Daíš (ISIL) Blog bude aktualizován do neděle do půl noci.

http://cz.sputniknews.com/byznys/20151205/1858884/rf-ministerstvo-financi-ukrajina-zaloba-dluh.html 

http://www.czechfreepress.cz/rusko/sergej-aksjonov-hlava-krymu-vazeni-krymcane-nejtezsi-etapa-je-za-nami-vydrzeli-jsme.html 

ruský analytik V.V. Pjakin Otázka - odpověď ze dne 30.11.2015: https://www.youtube.com/watch?v=e5w8z82ND38

Citrusy ze Sýrie do Ruska: https://russian.rt.com/article/134833

ISIL ropa do Turecka: http://cz.sputniknews.com/svet/20151202/1826506/dais-ropa-syrie-turecko-trasy.html 

konfiskace majetku organizátora energetické blokády Krymu: http://dnr-news.com/dnr/27872-imuschestvo-islyamova-arestovano-v-polzu-vozmescheniya-uscherba-ot-blekauta.html

Turecko odmítlo uzavřít cel,ou hranici: http://cz.sputniknews.com/svet/20151204/1846233/turecko-odmitlo-uzavrit-hranice-syrie.html 

 

Pondělí, 30.11.2015 – celý den:

1; Konstantinov prohlásil, že Krym reviduje své vztahy s Ukrajinou. Poloostrov je potřeba ochránit před Ukrajinou, jelikož se tam probírá otázka, jak zmařit spuštění energomostu, prohlásil šéf parlamentu Krymu.

2; Ukrajina zatím nebude dodávat elektrickou energii na Krym, zní z „Ukrenergo“. Ukrenergo nemá v úmyslu obnovit dodávky elektrické energie na Krym přes přenosové linky Kachovka-Titan, a to bez ohledu na ukončení prací na opravě zničených stožárů.

3; ZRADA! V Mariupolu ve volbách zdrcujícím výsledkem vede „Opoziční blok“. V místních volbách v Mariupolu okupovaném Ukrajinou došlo k typické „zradě“, jak říkají odlišným názorům ukrajinští nacisté.

4; Majdan v Kyjevě skončil rvačkou s policií před Achmetovovou kanceláří. Násilnici v maskáčích zapalovali pyrotechniku a házeli ji na policisty. Stejným směrem létaly i dýmovnice.

5; Pravděpodobnost blízká nule: Veterán z Alfy zhodnotil šance kyjevských diverzantů poškodit energomost na Krym. Specialista analyzoval hrozby Matveje Ganapolského.

6; Erdoğan prohlásil, že je připraven se sejít s Putinem v nejbližší době. Během rozhovoru s nejvyšším představitelem Kazachstánu to řekl prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan.

7; Bývalý šéf vojenské rozvědky USA: Rusko změnilo situaci v Sýrii. Washington bude muset konstruktivně spolupracovat s Ruskem, prohlásil Michael Flynn.

8; V moskevské nemocnici ve věku 88 let zemřel známý sovětský a ruský režisér Eldar Rjazanov.

9; Markin označil operaci Ruska v Sýrii za preventivní opaření proti teroru. Oficiální představitel Vyšetřovacího výboru Ruské federace Vladimir Markin prohlásil, že Rusko zahájila operaci v Sýrii jako preventivní opatření proti teroristům, kteří se neskrývají svou touhou zničit Rusko.

10; Cameron místo boje s Islámským státem vykouzlil 70 tisíc „umírněných opozičníků“, píše The Independent. Komentátor britského listu vyjadřuje pochybnosti o slovech Davida Camerona, který najednou našel v Sýrii 70 tisíc „umírněných“ opozičních bojovníků

11; Výhodný obchod s lacinou kradenou ropou mezi Tureckem a Islámským státem končí. Už i USA požadují od Turecka uzavření hranice se Sýrií.

12; Kdo obsadí hlavní město Islámského státu? Teprve poté, co Rusko začalo bombardovat ropný průmysl Chalífátu, začaly USA dělat to samé.

13; Dne 28. listopadu, v den památky obětí hladomoru Porošenkova ochranka nepustila do muzea hladomoru Natalji Dzjubenko-Mejs, vdovu po historikovi, který tento jev zkoumal.

14; Čína začíná kontrolovat Blízký Východ. Vznik vojenské základny čínského vojenského námořnictva v Džibuti změní poměry sil v regionu.

15; USA se snaží vrátit Evropskou unii do atlantického tábora. Perspektivy vstupu Turecka do Eurasijského Svazu a Šanghajské dohody silně poškodily americkou strategii na kontinentu.

16; Kdo jsou syrští Turkmeni? Syrští Turkmeni nebo také Turkomani – názvy, které se objevily po sestřelení ruské stíhačky. Málokdo ví, o jakou národnostní skupinu se vlastně jedná.

17; Obyvatel New Yorku uskutečnil sociální experiment spolu se svým přítelem. Převlékl se do tradičního muslimského oděvu a přítel jej naoko urážel na veřejných místech... Cílem provokativního experimentu bylo zjistit, začnou-li newyorčané muslima bránit.

18; Koera a USA pozorně sledují informace o vypuštění balistické rakety armádou KLDR. Hmatatelné důkazy o zbraňových zkouškách nejsou, ale Soul obvinil Pchjongjang z porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Zkušební vypuštění balistické rakety nebylo úspěšné.

19; Rusko může na svém území zakázat masné a mléčné výrobky z Turecka. Vláda může zakázat dodávky chlazeného a mraženého hovězího masa a polotovary z drůbežího masa, dále mléčných výrobků, zeleniny a ovoce a dokonce i mořských plodů z Turecka.

20; Na místo výronu ropy v Japonském moři připluli lachtani ušatí (Eumetopias jubatus). Ekologové vyjádřili naději, že rozlité palivo nezdecimuje tato vzácná zvířata zapsaná v Červené knize ohrožených druhů.

21; Kyjev dluží výplaty horníkům Doněcké republiky v částce kolem 900 milionů hřiven (38 mil. dolarů).

22; Islamisté,kteří zaútočili na teologa v Biškeku, se ukryli v Turecku. V Biškeku dva místní obyvatelé zranili známého kirgizského teologa Kadyra Malikova nožem v obličeji. Hned po spáchání atentátu islamisté vyjeli na území Kazachstánu a potom odletěli do Turecka.

23; Španělský spisovatel: Kromě Putina není ve světě žádných vládců, jen samí „Chamberlainové“. Přišla Putinova éra. Nastala doba Svaté Rusi. Je dobře, že máme Moskvu, jelikož je možné, že díky tomu máme ještě Paříž, říká španělský spisovatel Fernando Sánchez Dragó.

24; Nazarbajev: Kazachstán se stal de jure členem WTO. Kazachstán se stal plnoprávným členem světové obchodní organizace (WTO). Oznámil to v každoročním poselství lidu své země nejvyšší představitel státu Nursultan Nazarbajev.

25; Ukrajinským nacionalistům se už nechce bojovat. „Donbas není naše válka“. V ukrajinské pravicově radikální organizaci UNA-UNSO tvrdí, že na Západní Ukrajině nenazývají válku v Donbasu svou vlastní válkou.

26; Díky podpoře Erdoğana zůstanou USA jeden na jednoho s Ruskem. Pro USA nemá smysl jít do rizika války s Ruskem. Pokud ve světle posledních událostí na syrsko-turecké hranici USA podpoří Turecko, riskují otevřený konflikt s Ruskem. Po jejich spojencích nezůstane ani stopa.

27; Autobus Moskva – Doněck havaroval u Voroněže. Čtyři mrtví. Řidič autobusu nezvládl řízení na zledovatělé vozovce. V důsledku havárie zahynuli čtyři cestující a dalších 14 lidí bylo zraněno.

28; Asadovy tanky a dělostřelectvo stahují do obklíčení poslední kontrolní stanoviště Islámského státu v Latakíji. V Sýrii vládní vojska útočí na město Salmu, což je poslední a největší opevněný bod ozbrojenců teroristické organizace Islámský stát na severu provincie Latakíja.

29; Byly zveřejněny šokující záběry: Teroristé z An-Nusrá uřezali hlavy svým spojencům, které podezírali z kontaktů s konkurencí, tj. s ozbrojenci Syrské revoluční fronty.

30; Putin navrhl udělen statusu veteránů ruským vojákům bojujícím v Sýrii. Prezident přikázal, aby se posoudila možnost udělení statusu veterána občanům Ruské federace, kteří byli vysláni na misi do Sýrie.

31; Velitel protivzdušné obrany Ruska: Hlavní město je ochráněno před jakoukoli balistickou raketou.

32; Írán zve do země zahraniční investory. Vedení země navrhuje zahraničním investorům, aby se podíleli na využívání 70 ropných nalezišť v rozsahu 30 miliard dolarů.

33; Pochodňový průvod bez ohýnku – nacisté se prošli po Kyjevu. Podvedení Ukrajinci stáli jako trubky u dveří Generální prokuratury.

34; Turečtí farmáři se ze všech nejvíce bojí následků ruských sankcí. Předseda Turecké zemědělsko-průmyslové asociace İbrahim Yetkin prohlásil, že ruské sankce v první řadě dopadnou na farmáře, hlásí turecký list Today.

35; Ukrenergo oznámilo ukončení opravy jednoho ze zničených stožárů elektrického vedení. O obnově dodávek elektřiny se ale nejedná, upřesnil zástupce úřadu.

36; Byla zveřejněna fotoreportáž ukazující, jak se obyvatelé Krymu vypořádali s týden trvajícím „black-outem“. Uběhl více než týden od okamžiku, kdy se Krym ponořil do tmy. Jak se žije bez elektřiny prostým Krymčanům a jak se s touto okolností vypořádal místní podnikatelský sektor?

37; Turecké ozbrojené síly by se mohly učit profesionalitě od Ruska a Izraele, píší německá média. Na rozdíl od Ankary Moskva a Tel Aviv profesionálně promýšlejí a koordinují jakékoli incidenty.

38; V Austrálii proběhlo před tureckým konzulátem shromáždění na podporu Ruska. Protestující nesli portréty Putina, Šojgu a Asada a plakáty se slovy „Ukončete démonizaci Ruska!“. „Jsem s Ruskem!“ a „Sýrie neklesne na kolena!“

39; Řecký premiér odstranil z Twitteru post o tureckých pilotech. Předtím řecký premiér Alexis Tsipras řekl tureckému premiérovi, že má štěstí, že řečtí vojenští letci nejsou vůči tureckým letcům takoví nerváci jako turečtí vůči ruským.

40; Ministerstvo pro mimořádné situace dokončilo přesun zavazadel ruských občanů z Egypta. Přepravu zavazadel uskutečňuje letadlo IL-76, které zároveň převáží občany, kteří požádali o dodatečnou pomoc.

41; Bruselské metro plně obnovilo provoz. Úroveň teroristické hrozby v Bruselu byla snížena minulý týden s z nejvyššího čtvrtého na třetí stupeň. Metro bylo zcela zavřeno do 25. listopadu.

42; Ukrajinská armáda zvýšila aktivitu diverzních skupin a zaminovává území kolem linie dotyku, čímž porušuje minské dohody, hlásí Národní policie Luganské republiky.

43; Ukrajinská armáda přesunula k linii dotyku více než 30 samohybných houfnic, mimo jiné i ráže 152 mm, hlásí Národní policie Luganské republiky.

44; Sorosův fond byl v Rusku zakázán. Generální prokuratura schválila rozhodnutí o tom, že na teritoriu Ruské federace je nežádoucí činnost dvou zahraničních nevládních organizací, které jsou financovány Georgem Sorosem.

45; Devět zemí EU kritizovalo Severní proud 2. Tyto země požadují, aby byla otázka realizace projektu plynovodu Severní proud 2 zařazena na program summitu EU, který se bude konat v prosinci, říkají The Financial Times.

46; V Polsku se konalo protimuslimské shromáždění. Pravicově radikální organizace v Polsku vystupují proti přijímání migrantů.

47; Šéfové světových států se sjeli do Paříže, kde dnes začíná konference OSN o světovém klimatu.

48; Ministr energetiky Ukrajiny: Elektřinu na Krym dodáme na základě souhlasu stoupenců blokády poloostrova. Děmčišin upřesnil, že v danou chvíli se ukrajinské úřady snaží přesvědčit aktivisty o nutnosti obnovy dodávek.

49; Porošenko vyzval šéfy zemí EU, aby prodloužili protiruské sankce. Protiruské sankce je třeba prodloužit kvůli neplnění minských dohod Ruskou federací, myslí si prezident Ukrajiny.

50; Ukrajinská armáda za poslední týden jedenadevadesátkrát ostřelovala území Doněcké republiky, a to i z minometů a tanků.

51; Turecký premiér: Ankara nemá v úmyslu se omlouvat Moskvě za sestřelený Su-24. Nikdo se nebude omlouvat za splnění své povinnosti, prohlásil premiér Turecka Achmet Davutoğlu. Poznamenal, že obrana vzdušného prostoru země je nejen právem, ale i povinností tureckých úřadů.

52; „Slavná vítězství eurointegrace“: Na letišti v Paříži vítala Porošenka jen letištní technika a policajt. Ukrajinský prezident z nějakého důvodu pokračuje v zahraničních návštěvách. Jak zpíval Vysockij: „Vyhodíš je dveřmi, vlezou zpět oknem“. Jak se ukazuje, cíl návštěv je nepochopitelný nejen pro spoluobčany, ale i pro přijímající stranu.

53; Rozvědka Doněcké republiky: Za jediný týden bylo poblíž fronty objeveno 277 tanků a těžkého dělostřelectva patřící ukrajinské armádě. Ukrajinští vojáci soustředili za uplynulý týden po celé délce fronty 111 kusů dělostřelectva včetně těžkého, 166 kusů tanků a také obrněnou techniku a živou sílu.

54; Šuvalov: Prodej zájezdů do Turecka se zcela zastavil. Všechny charterové lety se po evakuaci Rusů ruší, prohlásil první vicepremiér Ruské federace.

55; Ukrajinec ukradl v Moskvě 16 tabulek čokolády, aby si udělal fondue se sádlem. Milovníka prapodivné pochoutky chytili v jednom z moskevských supermarketů.

56; Medveděv slíbil v nejkratší možné době vyřešení problému se zásobováním Krymu elektrickou energií.

57; Starosta Rigy Nils Ušakovs se obrátil na Rusy s návrhem, aby přivítali Nový rok v Rize, ale pak toto pozvání opět odstranil.

58; Rusko se naučilo rázně odpovědět na podlé provokace. Rusko zaujalo velmi tvrdou pozici a usmířit se s Ankarou je ochotno pouze za předpokladu splnění tří podmínek: uznání viny za sestřelení bombardéru, omluvy a kompenzaci škody ze strany Turecka.

59; Zacharčenko vyjádřil soustrast rodinám obětí dopravní nehody autobusu Moskva – Doněck. Vedení Doněcké republiky je ve spojení s ministerstvem pro mimořádné události Ruské federace a zdravotnickým odborem Voroněžské oblasti. Je připraveno poskytnout potřebnou pomoc postiženým a příbuzným zemřelého občana Republiky.

60; Zima se stala politickou kategorií, komentuje Zacharovová zničení stožárů elektrického vedení na hranicích Krymu. Představitelka ministerstva zahraničí Ruska žasne nad absencí jakékoli reakce mezinárodního společenství na odpálení stožárů elektrického vedení dodávajícího elektřinu na Krym. Podle všeho osudy 1,9 milionu lidí, kteří se ocitli bez proudu Evropskou unii absolutně nezajímá, píše Marija Zacharova.

61; Sankce proti Turecku nepovedou k nedostatku rajčat. Rusko letos zvýší výrobu rajčat ve sklenících o 50 až 60 tisíc tun na 260 tisíc tun. Nedostatek nevznikne, myslí si prezident Národního svazu pěstitelů zeleniny Sergej Koroljov.

62; Poslanci státní dumy navrhují přejmenovat stanici metra Vojkovskaja na počest Eldara Rjazanova. Už předtím předseda komise Moskevského městské dumy pro kulturu a média Jevgenij Gerasimov nevyloučil, že v hlavním městě se může objevit pomník režiséra, ale také ulice a park nesoucí jeho jméno.

63; V Oděse extremisté zablokovali soudce. Skupina extremistů, kteří se představili jako aktivisté Euromajdanu, zablokovala soudce Malinovského soudu v Oděse Viktora Koroje v zasedací síni a požaduje od něho, aby napsal žádost o uvolnění z funkce.

64; Erdoğan stále ještě doufá v setkání s Putinem v Paříži. Žádost o rozhovor s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem byla zaslána hned první den summitu v Paříži, prohlásil turecký prezident a dodal, že nyní očekává odpověď.

65; Moskva ruší rok rusko-turecké spolupráce. Vicepremiérka Ruska Olga Goloděc prohlásila, že toto rozhodnutí bylo schváleno v rámci odvetných opatření na akt agrese ze strany Turecka, které sestřelilo ruský Su-24.

66; Vystoupení Vladimira Putina na zahájení klimatické konference v Paříži. Prezident Ruska zdůraznil, že úsilí Moskvy o redukci emisí kysličníku uhličitého do atmosféry naší planety umožnilo zbrzdit globální oteplování.

67; Smrt na dětském hřišti. Na to se bojí i vzpomínat. Ale jsme povinni si pamatovat, jakou cenu zaplatili obyvatelé Doněcké republiky za to, aby už nikdy nemuseli žít pod nadvládou nacistů.

68; Nizozemský policista byl zadržen kvůli podezření, že rozprodával věci z havarovaného MH-17. V Nizozemsku byl propuštěn a zadržen pracovník policie, který je podezřelí z pokusu prodat předměty z letadla Boeing Malajských aerolinií.

69; Putin a Obama se setkali na půdě klimatické konference. Setkání se odehrálo za zavřenými dveřmi a trvalo více než půl hodiny.

70; Tělo zahynuvšího pilota Su-24 bylo dopraveno do Ruska. Na letišti Čkalovskoje poblíž Moskvy přistálo letadlo s tělem ruského vojenského letce Olega Peškova – pilota ze sestřeleného bombardéru Su-24.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 1.12.2015 – celý den:

1; Erdoğan udělal chybu, když požadoval předložení důkazů o nákupu ropy od Islámského státu ze strany Turecka. Už předtím prezident Turecka prohlásil, že je ochoten odejít z funkce, pokud bude fakt dodávek ropy do Turecka od Islámského státu prokázán.

2; Doněcká republika očekává od Kyjeva seznamy zajatců pro výměnu podle formátu všechny za všechny.

3; Za ránu do zad Turecko draze zaplatí. Rusko je připraveno učinit zvláštní ekonomická opatření ve vztahu k Turecku. A to vše v rámci zajištění národní bezpečnosti Ruska jakožto odpověď na sestřelení letadla a chování tureckých představitelů.

4; „Letadlo Soudného dne“ bude předáno do výzbroje ministerstvu obrany do konce tohoto roku. Vzdušná základna pro strategické řízení na bázi IL-80 umožňuje v případě nepředvídatelných událostí velet pozemním vojskům, vojenskému námořnictvu, letectvu a strategickým raketovým vojskům ze vzduchu.

5; Tajné služby hledají tři občany Turecka, které plánovaly teroristické akty v Ruské federaci. Podle informací policie měl třicetiletý obyvatel Istanbulu v úmyslu uskutečnit destabilizující akce na území Ruska.

6; Obama ignoruje Porošenka. Byl zveřejněn videoklip, z něhož jednoznačně vyplývá, že americký prezident svého Ukrajinského služebníčka okatě přehlíží. Směšné chování a tragický výraz tváře Petra Porošenka na klimatickém summitu upoutaly pozornost západních komentátorů.

7; Korban: Kolomojskij mi doporučoval prchnout do Švýcarska jeho letadlem. Ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij, který utekl do Švýcarska po konfliktu s prezidentem Porošenkem, navrhoval svému kolegovi Gennadiji Korbanovi, aby následoval jeho příkladu, než jej zadržela SBU.

8; Erdoğan hledal na summitu v Paříži Putina. Ruský prezident tam byl, ale opozdil se o hodinu a půl. A pak vypadal, jako když tři dny nikam neodešel.

9; Byly zveřejněny záběry nebezpečného přiblížení turecké ponorky a plavidla ruského vojenského námořnictva v Dardanelách. Turecký portál umístil na internet video zachycující přiblížení turecké ponorky k ruskému dopravnímu plavidlu Jauza v Dardanelském průlivu.

10; Ruská národní banka zahájila hon na podezřelé obchody. Největším ruským bankám bylo sděleno doporučení, aby uzavřely účty, jejichž majitelé vyvolávají u centrální banky podezření.

11; V Moskvě byl v obchodním centru „Jevropejskij“ zadržen pokladník dagestánské buňky Islámského státu. Čtyřiatřicetiletého člena machačkalské bandy Islama Hadžijeva dopadli pracovníci FSB v budově obchodního komplexu.

12; Kyjev se postaral o black-out ve svém vlastním podniku „Zaporožstal“. Jeden z největších ukrajinských podniků 30. listopadu odpojili od sytému dodávek elektřiny kvůli mnohamilionovému dluhu. Přitom dluhy vznikly kvůli tomu, že Kyjev nevrací podniku DPH.

13; Člen posádky ruského plavidla informuje o incidentu v Dardanelách: Turecká ponorka požadovala, aby jí uvolnili cestu.

14; OBSE zaregistrovala přisouvání techniky ukrajinské armády k linii dotyku, říká národní policie Luganské republiky. Ukrajinská armáda přisouvá vojenskou techniku do pozic poblíž linie dotyku v okresech Novoajdar a Popasnaja v okupované části Luganské oblasti.

15; Pravověrní banderovci, kteří uspořádali blokádu Krymu se pochlubili tím, jak zbili do bezvědomí řidiče. Účastníci blokády Krymu, kteří drželi službu u zničených sloupů elektrického vedení, zbili do bezvědomí řidiče a prohlásili ho za separatistu.

16; Na Ukrajině byl Děda Mráz obviněn z napomáhání komunistům. Obyvatelé Ivano-Frankovska se obrátili na městské vedení kvůli vysvětlení, nakolik je vhodné ve světě politiky dekomunizace zvát na novoroční akce k dětem Dědu Mráze a Sněhurku.

17; Bývalý nejvyšší představitel rozvědky vojenského námořnictva Turecka: Útok na Su-24 je historickou chybou. Kontradmirál tureckého vojenského námořnictva ve výslužbě Soner Palat je přesvědčen, že incident s ruským letadlem jde na ruku západním zemím a turecký lid toho bude velmi litovat.

18; Při výrobě jednoho mobilního telefonu je vytvořeno 86 kilogramů odpadů, spočítali ve Švédsku. Největší část jich vzniká při zpracování kovů.

19; Kličko zapomněl přečíst přísahu starosty Kyjeva. První zasedání Kyjevské rady v novém složení bylo zahájeno trapasem.

20; Ministerstvo obrany Německa nebude poskytovat Ruské federaci o letech ozbrojených sil v Sýrii. Ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen prohlásila, že obrázky a informace o letech německých ozbrojených sil v Sýrii jsou k dispozici výlučně jen členům koalice vedené Spojenými státy.

21; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin devětkrát porušila příměří, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

22; Tádžikistán může nahradit tureckou zeleninu a ovoce na ruském trhu.Čtvrtá konference meziregionální spolupráce Tádžikistán – Rusko byla věnována nahrazení ruské zemědělské produkce tádžickou.

23; Úřad zplnomocněnce pro lidská práva Doněcké republiky očekává propuštění doněckého kněze Ukrajinské pravoslavné církve Moskevského patriarchátu z ukrajinského zajetí.

24; Limonov: Turecko dosáhlo maximálního dna morálního úpadku. Spisovatel a politik Eduard Limonov píše o tom, jak je třeba vnímat předání těla mrtvého ruského letce ze strany Turecka.

25; Bojovník ozbrojených sil Doněcké republiky: Mariupol bude osvobozen, a my tam uskutečníme své vlastní volby. Podle názoru poručíka 1. armádního sboru Doněcké republiky se Kyjev připravuje na další kolo války. Do Mariupolu směřují každý den kolony ukrajinských Gradů, což znamená, že dobytí Mariupolu zpět není vůbec nereálné.

26; Na Ukrajinu se vrátila 90. léta: Kyjevští lupiči si už neberou rukavičky. Jestliže dříve zločinci vykrádali banky a klenotnictví, dnes se už nestydí ani za menší kořist.

27; Německo potvrdilo rozhodnutí vytvořit misi pro boj proti Islámskému státu. Německá mise bude trvat do 31. prosince 2016. Stačí když realizaci mise potvrdí bundestag.

28; V Donbasu vybuchlo nákladní auto s vojáky. Jsou oběti na životech. Mluvčí ATO Andrej Lysenko sdělil, že 30. listopadu v okolí Mariupolu vybuchla pod náklaďákem mina.

29; Rozvědka doněcké republiky odhalila nová fakta ohledně zabírání soukromých domů civilních obyvatel ukrajinskými ozbrojenci. Ozbrojenci Kyjeva vysidlují civilní obyvatele čtyř obcí na okupovaném území Donbasu na jih od Doněcka.

30; Nejvyšší velitel ruského letectva předal hvězdu Hrdiny Ruska manželce pilota SU-24, který zahynul v Sýrii. Oleg Peškov zahynul v důsledku ostřelování ze země 24. listopadu poté, co jeho letadlo Su-24 M bylo sestřeleno tureckou stíhačkou F-16.

31; Pomeranče, mandarinky a rajčata z Turecka je zakázáno dovážet do Ruské federace. Vláda Ruské federace potvrdila seznam zemědělské produkce, surovin a potravin pocházejících z Turecka, jejichž dovoz do Ruska je od 1. ledna 2016 zakázán.

32; Medveděv podepsal nařízení o použití zvláštních opatření proti Turecku. Na seznam zakázané zemědělské produkce byly zahrnuty polotovary drůbeže včetně krůt, cibule, šalotka, květák, brokolice, okurky včetně nakládaných, jahody.

33; V Kyjevě se v důsledku sesuvu půdy zřítila zeď mnohopodlažní budovy. V důsledku zřícení fasády jsou pod sutinami auta. Obyvatelé osmatřiceti bytů byli okamžitě evakuováni.

34; Generální tajemník NATO: S-400 v Sýrii je součást strategie Ruska proti alianci. Rusko rozmisťuje moderní systémy protivzdušné ochrany podél celých hranic NATO, myslí si generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

35; Moskva a Egypt jednají o možnosti obnovy letů do Egypta. Projednáváme možnost zrušení zákazu letů ruských letadel do Egypta a doufáme, že tyto snahy povedou k přijatelnému řešení této otázky, sdělil velvyslanec Egypta v Moskvě Mohamed El-Badrí.

36; V Itálii byl odhalen kanál pro financování Islámského státu maskovaný za dobročinnost.

37; Ministerstvo pro mimořádné události Ruské federace zachránilo před smrtí obyvatele lvího parku na Krymu. Generátor o výkonu 100 kW byl instalován v parku lvů „Tajgan“ na Krymu.

38; Na Ukrajině extrémisté obsazují administrativní budovy: Porošenko se možná neudrží v prezidentském křesle. Prezident Ukrajiny se může dostat do pozice, kdy bude už pozdě cokoli podnikat.

39; Saakašvili se v Oděse začal zabývat výpalným. Poslanec Nejvyšší rady obvinil gubernátora Oděské oblasti Michaila Saakašviliho s podílu na vymáhání peněz pod záminkou dobročinnosti.

40; Ruští pohraničníci pomocí střelby zadrželi několik Ukrajinců s granátomety. Muži svůj arzenál zakopali na hranicích, a poté, co prošli kontrolou, se pro něj vrátili.

41; Německo se zapojuje do války v Sýrii. Potřetí po skončení Druhé světové války se (po Kosovu a Afghánistánu) německá vojska dostávají na válečná pole.

42; Návrat Ukrajinců pracujících v Rusku je pro Ukrajinu nebezpečný, říká Turčinov. Šéf Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny Turčinov si myslí, že zpřísňováním migračních norem Rusko zasévá na Ukrajině protiukrajinský element.

43; Turecké zboží bude na pultech v Ruské federace nahrazeno během dvou týdnů, slibuje poslankyně Státní dumy Naděžda Školkina.

44; USA přesouvají do Iráku síly pro operace v Sýrii. Síly zvláštní reakce budou rozmístěny pro uplatnění velkého tlaku na Islámský stát, prohlásil ministr obrany USA Ashton Carter. Podle jeho slov se to dělá kvůli likvidaci šéfů teroristické organizace.

45; Ukrajina se stává protektorátem Západu. Skákat bude teď možné už jen přes švihadlo, říká ukrajinský novinář a spisovatel fantasy Jan Valetov. Nepopírá, že nad jeho nápady se budou ruští oponenti smát, ale stejně vyzývá své spoluobčany, aby se raději stali vazaly Západu.

46; Porošenko jel do Evropy a ocitl se v Africe. Prezidenta opět pronásledují neúspěchy. Návštěva Petra Porošenka na Klimatickém summitu v Paříži se od samého začátku nedaří.

47; Sberbanka nevidí žádné problémy ohledně svých obchodů s Tureckem, prohlásila v úterý místopředsedkyně představenstva Sberbanky Bella Zlatkis před novináři. V Turecku má Sberbanka dceřinou banku Denizbank.

48; Revoluce důstojnosti se zvrhla v křepčení lidožroutů. Poslechneme-li si tehdejší majdanovce, bylo možné se ustrnout nad jejich dobrou vůlí, nezištností a přáním všechny zachránit. A povrchní člověk by tomu všemu mohl uvěřit.

49; V Istanbulském metru došlo k výbuchu. Turecká televizní stanice informuje o výbuchu na stanici metra Bajrampaša v Istanbulu. Podle předběžných údajů zemřel jeden člověk. Příčinou výbuchu v Istanbulu byl podle předběžných informací teroristický čin, sděluje zdroj od policie. Turecké úřady potvrdily, že v metru vybuchla bomba. Výbuch v istanbulském metru zachytila pouliční kamera.

50; Sedm ruských turistů bylo zraněno při dopravní nehodě autobusu ve Vietnamu. Autobus, který vel cestující z Ruska na letiště Cam Ranh, se dostal do dopravní nehody, přičemž se převrátil na bok. Podle předběžných informací řidič usnul za volantem.

51; Šest tureckých stíhaček vtrhlo do řeckého vzdušného prostoru. Generální štáb ozbrojených sil Řecka prohlásil, že v úterý šest stíhaček F-16 z Turecka narušilo řecký vzdušný prostor.

52; Projekty Turecký proud a Jaderná elektrárna Akkuyu se rozhodnutím vlády Ruské federace nepozastavují.

53; Německo bude bombardovat Sýrii navzdory mezinárodnímu právu. Vláda Spolkové republiky potvrdila vyslání vojsk za účelem účasti v koalici proti Islámskému státu vedené Spojenými státy.

54; Osoby, které si přejí blokovat přepravu přes Kerčskou úžinu, čeká tribunál, varuje Aksjonov. Kerčská trajektová doprava je plně pod jurisdikcí Ruska. Avšak iniciátoři blokády Krymu zveřejnili plány na blokování dopravy kvůli plné izolaci poloostrova.

55; Letecké údery koalice vedené Spojenými státy poškodily zdroje pitné vody v Aleppu pro zhruba 3,5 milionu lidí.

56; V Doněcku byly zahájeny přípravy na vztyčování centrálního novoročního stromu. Strom bude vztyčen za dva týdny a jeho výška bude 23 metrů.

57; Ukrajinská armáda ostřelovala areál školy na severním předměstí Gorlovky Zajcevo, sděluje ministerstvo obrany Doněcké republiky.

58; Rusko a USA zahajují závody ve zbrojení, říká bývalý šéf Pentagonu. Rusko a USA stojí na prahu nového závodu v jaderném vyzbrojování srovnatelného s tím, který probíhal během studené války.

59; Objevily se nové důkazy o ropném spojení Turecka s teroristy. Karavany nákladních automobilů vyjíždějících z oblastí pod kontrolou ozbrojenců každodenně překračují tureckou hranici.

60; Turecko bojuje proti Kurdské straně pracujících, nikoli proti Islámskému státu, říká Pentagon. Americký ministr obrany Ashton Carter během slyšení ve Sněmovně reprezentantů Kongresu USA prohlásil, že je nutné, aby Turecko dělalo více v rámci svých hranic.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 2.12.2015 – celý den:

1; Velitel křižníku Moskva řekl, proti komu budou použity veškeré zbraně plavidla. Velitel gardového raketového křižníku Moskva, který nyní kryje ruskou leteckou základnu Hmeymim, prozradil cíle a úkoly operace.

2; Turecký premiér nepočítá, že by Rusko přerušilo dodávky plynu. Nyní Rusko přepravuje plyn přes Turecko plynovodem „Modrý proud“ položeným na dně Černého moře a také Transbalkánským plynovodem přes Ukrajinu.

3; Bitva o vajíčka v kyjevském supermarketu „Ašan“ na Petrovce. 1. prosince se zákazníci v supermarketu porvali o levná vajíčka.

4; Strach z teroristických útoků donutil obyvatele Hamburku odmítnout pořádání Olympiády v roce 2024. 29. listopadu se kolem 52% hlasujících občanů vyslovilo proti pořádání letní Olympiády 2024 v Hamburku.

5; Rusové začali prodávat v Turecku nemovitosti, hlásí média. Občané Ruska začali zveřejňovat inzeráty na prodej nemovitostí v Turecku, zatímco donedávna poptávka po nemovitostech ze strany Rusů trvale rostla.

6; Ministři zahraničí NATO potvrdili Turecku záruky bezpečnosti. Podle výsledků zasedání ministři přijali prohlášení o zárukách pro Turecko v souvislosti s nestabilitou na jihovýchodní hranici NATO.

7; Ukrajinská armáda očima bezprostředního svědka: Je to armáda alkoholiků a lupičů. O stavu ukrajinské armády označované ukrajinskými politiky za jednu z nejsilnějších na kontinentě píše bývalá novinářka, dnes bojovnice Dobrovolnického ukrajinského sboru Jelena Belozerskaja.

8; Spojené státy podněcují rozvoj světového terorismu, říká americký kongresman. Ve světě jsou dvě nejmohutnější teroristické organizace – Islámský stát a Boko Haram, které jsou známy jako přímý následek amerických intervencí.

9; K zákopům nepřítele je to pouhých 70 metrů: Sídliště Spartak. Byla zveřejněna reportáž z jednoho z nejžhavějších úseků fronty. Válečná dopisovatelka „Sova“ strávila určitý čas v okolí sídliště Spartak, který se po nedlouhém příměří opět stal horkým bodem.

10; Blízkovýchodní monarchie a Turecko jsou hlavními sponzory terorismu, říká Satanovskij. Hlavním příjemcem výhod v důsledku pařížské tragédie se stal prezident Turecka Erdoğan, myslí si prezident Institut pro Blízký Východ Jevgenij Satanovskij.

11; Íránský duchovní vůdce se pomodlil za Vladimira Putina a ruské vojáky. Ve svém kázaní ajatolláh Movahedi-Kermani zdůraznil roli ruského prezidenta v boji proti terorismu v Sýrii.

12; Hillary Clinton očekává od Ruska v Sýrii když ne pomoc, tak alespoň nepřekážet. Kandidátka na prezidenta USA vychází z toho, že Moskva se v Sýrii nesnaží příliš bojovat s teroristy, ale spíše podpořit vládu prezidenta Asada.

13; USA odmítly uzavřít Guantánamo. Prezident USA prodloužil platnost zákazu zavřít věznici v Guantánamu, když minulý týden podepsal vojenský rozpočet.

14; Washington Post: Mládež je zklamána „americkým snem“. Výsledky průzkumu ukázaly, že občané USA již nepovažují svobodu volby vlastní životní cesty za důležitou, přičemž nezadržitelně roste počet těch, kdo považuje „americký sen“ za mrtvý nebo nedosažitelný.

15; Britská výzvědná služba se přiznala k pronikání do počítačů. Žaloba na Centrum vládní komunikace byla podána sedmi internetovými poskytovateli a dobročinnou organizací Privacy International.

16; Ukrajinu přejmenovávají ze strachu z trestní odpovědnosti. Podle názoru německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung rozhodnutí nynější kyjevské moci nemají v zemi podporu a k jejich splnění nutí místní orgány silovými metodami.

17; Ukrajinský kněz: Bůh neslyší ty, kteří se modlí v ruském jazyce. Metropolita Lucký a Volyňský Ukrajinské pravoslavné církve Kyjevského patriarchátu Michail Zinkevič během jednoho ze svých kázání prohlásil, že Bůh neslyší věřící, kteří se modlí rusky.

18; Japonci sborově zazpívali Kaťušu. Minulou sobotu, 28. listopadu v japonském městě Sapporo na ostrově Hokkaidó proběhla soutěž v ruském jazyce.

19; Ozbrojence se náhodně odpálil přímo před kamerou. Ozbrojenec Islámského státu sám sebe odpálil před kamerou, když demonstroval funkci ručního protitankového granátu.

20; Analytik: Boj proti Islámskému státu se protáhne pokud Turecko neuzavře hranice. USA chtějí, aby se Turecko aktivněji zapojovalo do boje proti teroristům Islámského státu. K tomu je ale nutné uzavřít hranici se Sýrií, myslí si bývalý asistent ministra obrany USA Lawrence Korb.

21; V zoologické zahradě u Omska medvědi nemohou spát kvůli teplému počasí. Slabé mrazy vydrží v regionu do konce týdne a veterináři už bijí na poplach – šest z osmi medvědů už promeškalo okamžik uložení k zimnímu spánku.

22; Nesmýšlej o Donbasu zvysoka, říká Iosif Kobzon. Žijeme nyní v době, kdy je dost brambor, ani chleba nechybí, máme co jíst, ale lidi na sebe vzájemně střílejí. Není mír. A to je opravdu děsivé. Proto je potřeba bojovat tím, co je po ruce: Někdo písní, jiný slovem, někdo těmi bramborami, jiný zas léky.

23; Veselý Porošenko se raduje z úspěchu svého osmnáctého pokusu zachránit ukrajinského „kyborga“ ze zajetí. Při této příležitosti vydala Porošenkova tisková služba velký vlastenecký materiál, kde s obrovským nadšením vychvaluje jeho nepříliš časté úspěchy. Avšak při pozornějším pohledu se ukazuje, že v tomto konkrétním případě není nač být hrdý.

24; Ruský penzijní fond pozastavil příjem on-line žádostí o převod důchodových úspor. Příjem žádostí od občanů ohledně výběru fondu pro správu svých důchodových úspor v Jednotném portálu státních služeb (gosuslugi.ru) byl dočasně pozastaven na neurčitou dobu.

25; Oleg Carjov: Házejí Rusové své rodáky přes palubu? Známý politik Oleg Carjov se vyjádřil k důsledkům zpřísnění ruských migračních pravidel pro občany Ukrajiny.

26; Asad: Chcete zvítězit nad Islámským státem? Zavřete turecký ropný kohout. V interview pro Českou televizi prezident Sýrie řekl, odkud dostávají islamisté hlavní pomoc a ujistil, že neopustí svou státní funkci, dokud probíhá válka.

27; Hrdost Donbasu: Interview se studentem medicíny, který odešel k Domobraně. Ve svých dvaceti letech odešel Alexej Poddubnyj do boje za záchranu svých krajanů před fašismem, aby zachraňoval lidské životy před nemocemi. A svým příkladem může probudit a inspirovat každého dospělého člověka, který z jakýchkoli příčin složil ruce do klína.

28; Gazprom: Cena jednoho metru plynovodu Síla Sibiře se snížila o 5%. Konečná a úplná cena výstavby jednoho kilometru plynovodu Síla Sibiře v novém tendru pro výstavbu 822 km magistrály se ukázala o 5% nižší a nikoli o 58% vyšší, jak se psalo dříve.

29; Autor „Bulavy“: Koncepce globálního úderu USA není uskutečnitelná. Spojenými státy vypracovaná koncepce globálního úderu, s jehož pomocí se předpokládá rychlé zničení jaderného potenciálu nepřítele, není uskutečnitelná v praxi, je přesvědčen vývojář ruských strategických raket Jurij Solomonov.

30; V Pákistánu popravili teroristy, kteří se podíleli na přepadení školy. V roce 2014 v důsledku útoku teroristů zahynulo 150 lidí, z toho 130 dětí. K odpovědnosti za útok se přihlásila skupina „Tálibán“.

31; V Německu poprvé od dob Druhé světové války vydají knihu Mein Kampf. Bavorské úřady více než půl století odmítaly publikovat knihu kvůli úctě k obětem nacismu.

32; Neznámá fakta ohledně záchrany navigátora Murachtina: Kapitán Murachtin udělal po katapultování víc než bylo možné. Zdálo by se, že letec je na zemi bezmocný, ale on dokázal přežít na nepřátelském území více než 12 hodin.

33; Britští policisté dostali rozkaz nevšímat si zraněných v případě teroristických aktů v zemi. Nařízení bylo přijato v souvislosti s teroristickými činy ve Francii a Indii.

34; Inspekce ze strany Zacharčenka. Nejvyšší představitel Doněcké republiky prověřil zvláštním způsobem (pomocí pistole) přesnost vah trhovců.

35; Státní department spatřil v Rusku zakázané rakety a pohrozil „opatřeními“. Zástupkyně státního tajemníka USA Rose Gothemueller obvinila Rusko z porušení Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Jelikož v Moskvě toto obvinění drze popírají, Washington připravuje „opatření“.

36; V Rusku oznámili, jak zareagují na možný vstup Černé Hory do NATO. NATO ve středu pozvala Černou Horu, aby se stala 29. členem Severoatlantické aliance.

37; Proud turistů z Ruska do Turecka zeslábne minimálně o pět milionů lidí. Tok turistů z Ruska se sníží nejméně o objem, který je přepravován charterovými letadly, což je v intervalu 5 až 6 milionů lidí, řekl ministr dopravy Ruské federace Maxim Sokolov.

38; Vláda zakázala státní nákupy zahraničních analogů léků. Jde o případy, kdy analogická léčiva jsou k dispozici v Rusku nebo jsou nabízena členy Eurasijského ekonomického svazu.

39; Sarkozy: Turecko by nemělo být členem Evropské unie. Rozhovory o vstupu Turecka do EU byly mnohokrát zkomplikovány neshodami, které vedly k jejich pozastavení. Podvádět Turky a nutit je, aby si mysleli, že se mohou připojit k Evropě, je chyba, myslí si bývalý prezident Francie.

40; Blokáda Krymu má už oběti na (ukrajinských) životech. Extrémista v Čongaru dostal srdeční záchvat. „Lékaři řekli – srdce. I dříve měl tyto problémy, ale on stejně odjel podpořit blokádu a na této frontě také zemřel“, dojímá se mluvčí Pravého sektoru.

41; Ukrajinská armáda přesunula do frontové obce Rassvet samohybné houfnice, tanky a Grady, hlásí národní policie Luganské republiky. Kyjevští vojáci porušili Minské dohody a přesunuli do obce Rassvet v Stanično-Luganském okrese blízko linie dotyku více než 60 kusů vojenské techniky.

42; Erdoğan se chystá „vyváženě“ zareagovat na emocionální akce Ruska. Turecký prezident si postěžoval, že Rusko zavádí sankce proti tureckým podnikatelům, ale prohlásil, že Ankara „nebude využívat stejný jazyk“.

43; Lavrov: Akce Evropské unie ohledně zmrazování vztahů s Ruskem jdou kontraproduktivní. Rusko považuje akce EU vedoucí k omezování vztahů s Moskvou za kontraproduktivní, prohlásil ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

44; Ukrajinská média vedou lživou propagandu pod maskou žurnalistiky podle principu „ať si ty naše lži později klidně odhalí, sémě podezření stejně zůstane“.

45; Na zápase Rusko – Turecko fanoušci rozvěsili vlajky Ruských ozbrojených sil a námořní pěchoty. Ruští fanoušci zorganizovali performanci na památku obětí incidentu se sestřeleným ruským Su-24.

46; U Čeljabinska byla kvůli balíčku s výbušninou evakuována škola. Děti a učitele pustili domů a na místě nebezpečného nálezu pracovali pyrotechnici.

47; Nové úspěchy Ukrajiny: „Ukrzalinycja“ (Ukrajinské státní dráhy) zrušila 48 nočních vlaků. Teď už cestující čeká jen zvýšení cen jízdenek na denní vlaky, jelikož Ukrzaliznycija nemá dostatek souprav pro pokrytí nových spojů.

48; Nemáš práci? Můžeš sloužit v armádě! Ukrajinská armáda vyzývá nezaměstnané, aby vstoupili do armády jako nájemní síly. Místo vytváření pracovních míst se Ukrajina ubírá cestou militarizace. Jestlipak nezaměstnaní v armádě zbohatnou?

49; Aksjonov: Zásoby paliva na Krymu jsou dostatečné na celou topnou sezónu.

50; Avakov poslal samopalníky, aby „přivítali“ Firtaše, který ale nepřijede... Ozbrojenci vyhlížejí podnikatele na letišti.

51; V listopadu v Doněcké republice zrekonstruovali důležité sociální objekty a mnohopodlažní domy, hlásí ministerstvo stavebnictví. Opraveno bylo 19 objektů: nemocnice, školy, mateřské školy, kotelny, vodárenská infrastruktura a činžovní domy, které utrpěly v důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády.

52; V Pentagonu vysvětlili, proč dodávají Ukrajině nepotřebný šrot místo normální vojenské techniky. Oficiální představitelka ujistila, že Pentagon poskytuje Ukrajině to nejlepší, co je k dispozici – samozřejmě ovšem s ohledem na dostupnost techniky a naléhavost dodávek.

53; V EU se začalo mluvit o možném vyloučení Řecka z Schengenského prostoru, píší Financial Times. Evropská unie varovala Řecko před možným vyloučením ze „Schengenu“ kvůli nedostatečné ochraně vnějších hranic.

54; Ministerstvo obrany Ruské federace uskutečnilo tiskovou konferenci ohledně boje s mezinárodním terorismem.

55; Turecký lékař je stíhán kvůli srovnání Erdoğana s Glumem, postavičkou z pohádky „Pán prstenů“. Pokud soud prohlásí žertovný obrázek za urážku prezidenta, hrozí lékaři, který obrázek umístil na Twitter, až dva roky vězení.

56; Erdoğan a jeho rodina jsou zapojeni do systému dodávek ropy od Islámského státu, tvrdí ministerstvo obrany Ruské federace.

57; Ukrajinská armáda dvanáctkrát za posledních 24 hodin porušila příměří. Byl zraněn člen domobrany Doněcké republiky. Za poslední den bylo směrem na území Doněcké republiky vystřeleno více než 30 min.

58; Z Turecka do Sýrie bylo za poslední týden přesunuto až dva tisíce ozbrojenců, hlásí ministerstvo obrany Ruské federace. Kromě ozbrojenců byly z Turecka do Sýrie přesunuty i desítky tun munice a zhruba 250 kusů automobilové techniky různého typu.

59; Kyjev přesunul k frontě 60 kusů techniky a skupinu ozbrojenců Pravého sektoru, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Jde o tanky, houfnice a další zbraně.

60; Erdoğan nepřiznává svou vinu, ani kdyby mu tu ropu od Islámského státu chrstli přímo do tváře, říká ministerstvo obrany Ruské federace. Nikoho na Západě nevzrušuje, že syn prezidenta Turecka je šéfem jedné z největších energetických společností a zeť byl jmenován ministrem energetiky? – ptá se náměstek ministra obrany Ruské federace.

61; Porošenko: Obrat zboží mezi Ruskem a Ukrajinou se za dva roky snížil na čtvrtinu. Už se nedá vyjádřit v miliardách, ale jen ve stovkách milionů dolarů, což je samozřejmě bolestné pro naše výrobce, prohlásil Petr Porošenko.

62; Ruské letecké síly zlikvidovaly zásobníky ropy a podnik zpracovávající ropu pro teroristy v Sýrii. Tisková služba ministerstva obrany Ruské federace zveřejnila záběry z této akce na území kontrolovaném teroristy.

63; Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn vyzval k určení zemí, které nakupují ropu od Islámského státu.

64; Erdoğan pojede do Turkménie, aby domluvil dodávky plynu. Návštěva tureckého prezidenta v Turkménii naplánovaná na 11. až 12. prosince může být spojena s pokusy Ankary diverzifikovat dodávky zemního plynu v souvislosti s vyostřením vztahů s Ruskem.

65; Ministerstvo obrany Ruské federace poskytlo důkazy o přepravě ropy dodávané Islámským státem do Turecka. Byly zveřejněny satelitní snímky a videozáběry, na nichž je zaznamenán pohyb cisteren s nelegálně vytěženou ropou směrem k turecké hranici a přes ni.

66; Iráčtí šíité jsou připraveni zaútočit na síly zvláštního nasazení USA. Informace o připravenosti vyslat do Iráku síly zvláštního určení vyvolala krajně negativní reakci v Bagdádu.

67; Ukrajinská armáda ostřeluje předměstí Gorlovky z minometů. Ukrajinská armáda opět hrubě porušuje příměří a zahájila palbu na předměstí Gorlovky Zajcevo.

68; Ukrajinští okupanti v uniformách domobrany Doněcké republiky zinscenovali provokační ostřelování na sever od Gorlovky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

69; Merkelová: Německo nepřijme Afghánce, kteří přijeli za lepším životem. Tyto osoby budou posláni zpět do Afghánistánu.

70; Pentagon popírá informace o podílu Turecka na obchodu s ropu Islámského státu. Ministerstvo obrany Ruska poskytlo družicové snímky, které jednoznačně prokazují, že cisterny Islámského státu, které překročily hranice ze Sýrie do Turecka jedou dále do přístavů, odkud se ropa odesílá ke zpracování.

71; Erdoğan vyhrožuje Rusku odvetnými opatřeními. Ankara chce obnovit dobré vztahy s Moskvou, ale pokud Rusko bude pokračovat v nepřátelských akcích vůči Turecku, země bude nucena přijmout odvetná opatření.

72; Erdoğan už nemá úniku: Experti označili důkazy o podílu Turecka na nezákonném obchodu Turecka s ropou od Islámského státu za vyčerpávající.

73; Kyjev je připraven zajistit Turecku potravinovou soběstačnost, říká Jaceňuk. Pokud Rusko zakáže dodávky obilí a tuků do Turecka, Ukrajina je ochotna podat pomocnou ruku Turecku a zajistit mu potravinovou bezpečnost, prohlásil Jaceňuk.

74; Energomost Kubaň – Krym byl spuštěn pro zkušební provoz. Oznámil to ředitel Fondu energetického rozvoje Sergej Pikin. Nyní je tam nastaveno napětí 100 MV, v nejbližší době bude zdvojnásobeno.

75; Bojové bratrstvo si připomene Den Neznámého vojáka na Poklonné hoře. Dne 3. prosince 2015 v Moskvě na Poklonné hoře proběhne vzpomínková akce věnovaná Dni Neznámého vojína. Organizátorem akce je Všeruská veřejná organizace veteránů Bojové bratrstvo.

76; Islámský stát už není, co býval. Lidé, kteří utekli od ozbrojenců Islámského státu, vyprávějí o úpadku Chalífátu. Islámský stát slíbil muslimům vysoké výdělky a bezpečí, a nyní podvedení Syřané a Turci musí utíkat z území pod kontrolou ozbrojenců.

77; Další „zrada“: „Hrdiny“ ATO vyznamenali řády, na nichž jsou vyobrazeny RUSKÉ zbraně.

78; Bývalý sanitář z Osvětimi bude odsouzen za vraždu 3.681 lidí. Na jaře 2016 plánuje soud projednání případu pětadevadesátiletého bývalého sanitáře koncentračního tábora Osvětim.

79; Jen méně než polovina německých stíhaček Tornado je připraveno k boji. Pouze 44% stíhaček Tornado, které chce Německo využít pro boj s Islámským státem, je schopno plnit bojové úkoly, vyplývá ze zprávy německého ministerstva obrany.

80; Kyjev a Moskva si musí problém s dluhem vyřešit samy, zní z Bílého domu. USA považují urovnání dluhu Ukrajiny vůči Rusku ve výši tří miliard dolarů za otázku dvoustranných vztahů mezi Kyjevem a Moskvou.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 3.12.2015 – dopoledne:

1; Putin přijel na Krym. Prezident přiletěl na letiště v Simferopolu, odkud okamžitě odjel do Krymenerga, kde se zúčastnil spuštění první větve energomostu na poloostrov.

2; Rusko předloží v OSN fakta o podílu Turecka na nelegálním obchodu s ropou. Podle slov ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bude informace poskytnuta i všem zainteresovaným zemím.

3; Cizinci v Kyjevě žasnou nad chudinskými slumy a krysami běhajícími po Kreščatiku. V centru Kyjeva je plno proluk, pobořených budov a smetišť, což snižuje atraktivitu ukrajinského hlavního města pro turisty.

4; V Kalifornii zahynulo dvacet lidí v důsledku střelby. Podle prvotních informací byli střelci maximálně tři.

5; Bezpečnost energomostu na Krym je zajištěna. Na problematice zajištění bezpečnosti energomostu z ruského Kavkazu na Krym pracují příslušné struktury, poznamenal šéf ministerstva energetiky Ruské federace Alexandr Novak.

6; Skupina působící v Afghánistánu unesla občana USA. Ozbrojenci skupiny „Síť Hakkani“, která je v USA považována za teroristickou organizaci, drží jako rukojmí občana USA, jehož jméno se ale neuvádí.

7; Francouzi se hrbí před Ruskem a na Ukrajince hledí jako na lidi druhé kategorie, rozčiluje se novinář-rusofob nad chladným přijetím Porošenka v Paříži. Ukrajinský novinář Jurij Romaněnko vynadal ve své hněvné reakci proradným Francouzům, kteří neocenili Porošenkova vystoupení na Klimatickém summitu v Paříži.

8; Vicepremiér Krymu. Krymské úřady vzaly energomost pod zesílenou ochranu. Republika Krym od této chvíle už nepočítá s dodávkami elektřiny z Ukrajiny a v energetickém systému ji už ani nepotřebuje, prohlásil Michail Šeremet po spuštění první fáze energomostu z Krasnodarského kraje.

9; Byly zveřejněny šokující záběry: Teroristé uřízli hlavu „ruskému špiónovi“. Teroristé z Islámského státu zveřejnili video z popravy člověka prohlášeného za ruského špióna.

10; Bojové možnosti „Erdoganových sokolů“: Mají turečtí piloti šanci zvítězit v čestném boji? Při posuzování bojeschopnosti tureckých ozbrojených sil v kontextu vzniklého konfliktu mezi Tureckem a Ruskem kvůli sestřelenému bombardéru v Sýrii je nutno provést srovnání možností letadel, která si reálně konkurují ve vzduchu.

11; Rusko se chystá v Sýrii otevřít druhou leteckou základnu, píší Times. Rusko se připravuje na rozšíření své vojenské přítomnosti v Sýrii a otvírá druhou leteckou základnu kvůli zvýšení počtu bojových letadel, sděluje britský list The Times s odvoláním na své zdroje.

12; Erdoganův poslední trumf: Turecko začalo dělat potíže při proplouvání ruských plavidel přes Bospor.

13; Časopis Foreign Policy zahrnul Putina mezi Globální myslitele. Americký časopis Foreign Policy zařadil Putina mezi lidi, kteří „dělají rozhodnutí“. List poznamenává, že Vladimir Putin svými akcemi přehrál Ameriku.

14; Anglie se zapojuje do války v Sýrii. Parlament Velké Británie schválil rozhodnutí o účasti Londýna v operaci proti Islámskému státu v Sýrii. Brzy poté odletěla první letadla z letecké základny na Kypru.

15; Na Krymu se rozsvítila okna, děti děkují Dědu Mrázovi, sociální sítě Putinovi. Poloostrov obdržel 230 MW elektrické energie a 20. prosince bude uvedena do provozu další linka s 200 MW výkonu. Spuštění energomostu sníží deficit elektřiny na Krymu.

16; Washington Post: USA zastaví propagandu proti Islámskému státu na internetu. Nezávislí experti došli k závěru, že USA prohrává informační válku s teroristy a vláda musí korigovat své akce v kybernetickém prostoru.

17; Vrchní velitel NATO: Hlavní starostí Aliance jsou revanšistické nálady v Rusku. V současné době NATO nejvíce vzrušují revanšistické nálady v Rusku, které znovu nabírá sílu, aby porušovalo mezinárodní právo.

18; Jedenáct ruských univerzit se dostalo na žebříček nejlepších vysokých škol zemí BRICS. Times Higher Education vypracoval žebříček stovky nejlepších vysokých škol zemí BRICS a států s rozvíjející se ekonomikou.

19; Doněcká republika ožívá. V roce 2015 bylo v republice otevřeno téměř 900 obchodů. Bez ohledu na události se do Doněcké republiky vracení obyvatelé a byznys ožívá. Letos bylo otevřeno 490 obchodů a 389 restaurací.

20; Cestující na Kamčatce se snažil schovat tři sokoly islandské v příručním zavazadle. Zadržený cestující chtěl převézt kriticky ohrožené dravce do Novosibirska.

21; Standard & Poor’s snížila rating osmi největším bankám USA. Americká ratingová agentura Standard & Poor’s oznámila snížení úvěrového ratingu osmi největších amerických bank, mezi kterými jsou napříkald JPMorgan, Chase & Co., Bank of America Corp. a Citigroup Inc.

22; Rusko a Čína podepsaly ve čtvrtek memorandum o výstavbě mostu přes řeku Lenu v Jakutsku.

23; Obama poslal do Kyjeva kádrováka Bidena. Viceprezident USA Joe Biden veze prezidentovi Porošenkovi tajné seznamy osob, které by měly být odstraněny z ukrajinské politiky. Kandidáti na vyhazov se vyskytují jak v okolí Porošenka, tak i v okolí Jaceňuka a Kolomojského.

24; Nezaměstnané milionáře v Rusku pošlou na nápravné práce. Občany bez oficiálního příjmu, kteří utrácejí více než jeden milion rublů ročně, mohou kontrolovat finanční úřady.

25; Ozbrojenci z Ajdaru ostřelovali Tělmanovský okres Doněcké republiky z granátometů. Vesnice Staromarjevka v Tělmanovském okrese Doněcké republiky byla poškozena v důsledku ostřelování ze strany ukrajinských sil.

26; Šéf nacistů z Azova slibuje vytvoření soukromé armády, která udeří na Rusko v Sýrii. Ukrajinští neonacisté jsou připraveni bojovat na straně islamistů v Sýrii, aby mohli bojovat proti Rusku.

27; Rusko zatím nebude zakazovat vývoz obilí do Turecka. Rusko nemá v úmyslu navrhovat omezení dodávek obilí do Turecka, pokud to nenavrhne turecká strana, prohlásil první náměstek ministra zemědělství Jevgenij Gromyko.

28; Boxer Roy Jones, který nedávno získal ruské občanství, se plánuje usadit v okolí Moskvy v Odincovském okrese.

29; Britská letadla provedla nálety na pozice Islámského státu v Sýrii. Britská letadla svrhla šest bomb na objekty Islámského státu v Sýrii.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 4.12.2015

1; Pokud odejde Asad, co bude s Islámským státem? Marija Zacharova reaguje na prohlášení britského ministra zahraničí. Oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Zacharova komentovala prohlášení britského ministra zahraničí, ve kterém vyzval prezidenta Ruské federace, aby „panu Asadovi“ řekl, že „hra skončila“.

2; Skupina lodí NATO s raketovým torpédoborcem amerických námořních sil vplula do Černého moře. Torpédoborec Ross a skupina plavidel stálé pohotovosti NATO sestávající z tří fregat vpluly do Černého moře, sdělují turecká média.

3; Turecko odmítlo uzavřít hranici se Sýrií. Na setkání turečtí představitelé připomněli, že hranice mezi Tureckem a Sýrií je také hranicí mezi NATO a Sýrií a vyzvalo USA, aby na sebe vzaly část nákladů na vytvoření požadovaného systému kontroly hranic.

4; Rusko zvýšilo vývoz ropy do Číny o 15%. Rusko od začátku tohoto roku navýšilo export ropy do Číny o 15% na více než 24 milionů tun. Píše se o tom v tiskové zprávě ministerstva energetiky Ruské federace.

5; Ministr zahraničí Turecka 40 minut přesvědčoval Lavrova, aby nepřemýšlel o sestřeleném Su-24. Během rozhovorů v Bělehradě turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu žádal Sergeje Lavrova, aby nespojoval sestřelené letadlo s protiteroristickým bojem.

6; OBSE v nejbližších dnech instaluje sledovací kamery v okolí Širokina, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Otázka instalace webkamer v Širokinu se opakovaně objevovala už dříve v souvislosti s vysokou úrovní napětí v této obci a s nemožností stálého pobytu mezinárodních pozorovatelů přímo na místě.

7; V Kyjevě jsou rozhořčeni, že v poselství k Federálnímu shromáždění Putin ani jednou nezmínil Ukrajinu. Ukrajinští novináři byli doslova šokováni tím, že se prezident Ruska Vladimir Putin ve svém poselství k Federálnímu shromáždění Ruské federace ani jednou nezmínil o Ukrajině.

8; Prosté výsledky energetického vítězství: Minus dva miliony odběratelů pro ukrajinský energetický systém. Ruská elektrická energie z Krymu je navíc úsporou, neboť bude podstatně lacinější – prostě proto, že bude ruská.

9; Turecko vyjádřilo soustrast ohledně smrti ruského pilota. Ministr zahraničních věcí Turecka Mevlüt Çavuşoğlu ve čtvrtek vyjádřil soustrast Rusku v souvislosti se smrtí pilota bombardéru Su-24 sestřeleného stíhačkami tureckých ozbrojených sil.

10; Expert: Ruská centrální banka musí podle vzoru Fedu a Evrospké centrální banky spustit program stimulace hospodářství. Ruská centrální banka musí spustit program výkupu obligací, prohlásil předseda Výboru Státní dumy pro ekonomickou politiku, inovační rozvoj a podnikání Anatolij Aksakov.

11; Lavrov po Erdoğanových slovech ohledně podílu ruských občanů na nákupu ropy od Islámského státu připomněl ruské přísloví „Na zloději hoří i čepice“, které znamená, že zloděj se sám prozradí svým chováním.

12; Turecko se ústy svého ministra zahraničí vyslovilo pro územní celistvost Ukrajiny včetně Krymu.

13; Jaceňuk si prohlédl americkou letadlovou loď ve Středozemním moři. 3. prosince navštívil ukrajinský premiér americkou letadlovou loď Harry Truman.

14; Na letišti v Soči byla zadržena skupina obyvatel Střední Asie chystající se v Sýrii přistoupit k Islámskému státu a bojovat v řadách jeho ozbrojených struktur.

15; Irácký Kurdistán prohlásil za své tankery s ropou, které byly zobrazeny na snímcích ministerstva obrany Ruské federace. Vedoucí ropné a plynové komise parlamentu Iráckého Kurdistánu Šerko Dževdet prohlásil, že autonomní oblast dodává do Turecka svou vlastní ropu.

16; Rusko a Francie si znovu padly do náruče, píše Le Point. Francie musí zaujmout pozici nezávislejší na USA a posílit partnerství s Ruskem, aby snížila hrozbu radikálního džihádu.

17; Ukrajina je v troskách, vládu je nutné svrhnout! Generál SBU vystoupil proti Kyjevu a přešel na stranu Doněcké republiky. Generálmajor ukrajinské bezpečnostní služby Alexandr Treťjak přešel na stranu Doněcké republiky, sdělilo ministerstvo státní bezpečnostní Doněcké republiky.

18; Internet ovládlo video s rapovaným vzkazem Donských Kozáků o Erdoğanovi. Interpreti ze skupiny ILIYA nahráli píseň „Dopis sultánovi“.

19; V Ivano-Frankovsku lustrovali Dědu Mráze a Sněhurku za jejich vztah ke komunistické straně. V předvečer Nového roku dekomunizace nabrala podobu hluboké psychické poruchy: Nacionalisté z Ivano-Frankovska se chystají zakázat Dědu Mráze a Sněhurku kvůli jejich komunistické minulosti.

20; Budeme-li nejednotní, okamžitě nás nepřítel zničí. Tato myšlenka vyplynula s poselství Valdimira Putina k Federálnímu shromáždění.

21; Irácký premiér Hajdar Al-Abádí: Příchod vojsk USA do země bude vnímán jako akt agrese.

22; Turčinov se chystá na ruské letecké údery. Tajemník Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny Alexandr Turčinov prohlásil, že Ukrajina musí být připravena na to, že Rusko použije letectvo v případě nové vlny eskalace konfliktu v Donbasu.

23; Rus byl v USA odsouzen k doživotnímu vězení za styky s Tálibánem. Ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že bývalý velitel tankové posádky ruské armády byl odsouzen za spiknutí s cílem sestřelovat americké vrtulníky a zabíjet americké a afghánské vojáky.

24; Svést všechny hříchy poslední doby na Erdoğana je nejspíš poslední šance pro Turecko, říká publicista Jegor Cholmogorov o nečistém „spojení sultanátu a chalífátu“.

25; Ministerstvo zahraničí Ukrajiny vyjádřilo protest kvůli Putinově návštěvě na Krymu, píše se na stránkách ukrajinského ministerstva zahraničí.

26; Matka Rusa popraveného Islámským státem: Slíbil nám, že se za něj nebudeme muset stydět. O tom, že adoptivní syn odjel bojovat do Sýrie proti Islámskému státu, jeho matka nevěděla.

27; Bojovník OUN: Miluji ukrajinskou zem, ale nenávidím tento stát. Bojovníci ukrajinských nacionalistických formací nevnímají vládu jako něco nutného pro zemi a jsou připraveni obrátit své bodáky proti kyjevským úředníkům.

28; Svými sankcemi Evropská unie napomáhá posilování Putinovy obliby, píší německá média. Sankce Evropské unie jsou paradoxní v tom, že i když poškozují ruskou ekonomiku, napomáhají růstu popularity Vladimira Putina, píše N24.

29; Ďábel Erdoğan: Ruský satirický časopis zveřejnil sérii karikatur na Turecko a Erdoğana. Krvavé akce kdysi přátelského státu šokovaly celý svět.

30; Mezinárodní měnový fond varuje Ukrajinu před těžkými časy. MMF se obává, že ukrajinský rozpočet na rok 2016 může narušit dříve dosažené dohody, na jejichž základě MMF posílá Ukrajině finanční pomoc.

31; Washington Post: Tajná služba USA předvádí ostudné neúspěchy. Kdysi elitní jednotka. Tajná služba trpí špatným vedením a krajně nízkým morálním stavem pracovníků, píše se ve zprávě výboru sněmovny reprezentantů Kongresu USA.

32; Šéf hnutí Tálibán v Afghánistánu zemřel v důsledku zranění. Podle informací čínské informační agentury Sinhua tuto informaci potvrdili představitelé oficiálních míst v zemi.

33; Ministerstvo průmyslu a obchodu se připravuje na odvetné sankce vůči Turecku. Navrhlo ruským automobilovým koncernům odmítnout turecké náhradní díly a minimalizovat rizika vyplývající z možného přerušení jejich dodávek, sděluje Kommersant.

34; Děti ozbrojenců Islámského státu zabíjejí zajatce v rámci svých her. Teroristé Islámského státu si vymysleli pro mladé bojovníky krutou formu hry na schovávanou: Najít v sutinách zajatce a popravit ho. Tento druh bojové přípravy teroristé zaznamenali na video.

35; Děti v USA jsou obviněny z úmyslu odpálit školu bombou s octem a skořicí. Čtyři chlapci a dívka ve věku deseti až jedenácti let v New Jersey se chystaly odpálit bombu při školním shromáždění.

36; Putinova reakce na tureckou krizi ovlivnila celé jeho poselství. Putin mluvil o třech úkolech, které před Ruskem stojí. Nejvíc se do paměti vrylo to, co se týkalo syrské operace a turecké krize.

37; Sociální pojišťovna Doněcké republiky vyplatí kolem 40 milionů rublů matkám, které v souvislosti s mateřskými povinnostmi budou dočasně neschopné práce.

38; Markin: Rozsudek nad Savčenkovou bude tvrdý, protože zločiny, kterých se dopustila, jsou v ruském zákonodárství jednoznačně definovány a spadají pod ruskou jurisdikci, protože byly namířeny proti ruským občanům.

39; Moody's zvýšila výhled ratingu Ruské federace na stabilní. Moody’s Investors Service změnila výhled úvěrového ratingu ohledně státních obligací Ruska z negativního na stabilní a potvrdilo rating v hodnotě Ba1, což je jen jeden stupínek pod hranicí investiční úrovně.

40; Vláda Ruské federace navrhuje učinit Sevastopol městem federálního významu. Ministr kultury Ruské federace Vladimir Medinskij navrhuje zahrnout město Sevastopol do seznamu historických měst federálního významu.

41; Kyjev žádá NATO o ochranu. Ukrajina je nadále ochotna stát se členem NATO, ale přitom nedokáže samostatně zajistit svou bezpečnost, prohlásil vedoucí mise Ukrajiny při severoatlantické alianci Jegor Božok.

42; Motorola: Ukrajinu je nutné připojit k Doněcké a Luganské republice, aby se země očistila od fašistů. Na internetu se objevilo video, na kterém legendární velitel domobrany Arsenij Pavlov (Motorola) vyjadřuje svůj pohled na budoucnost Donbasu a Ukrajiny.

43; Od ledna se budou v USA zbraně prodávat prostřednictvím televizního magazínu. Diváci nového kanálu mohou nejen získat zboží, ale podívat se také na prezentace a vyslechnout si názory expertů.

44; Ruské letectvo likviduje nejdůležitější objekty Islámského státu v Sýrii. Ruské letectvo společně se syrskými letci zlikvidovalo v Sýrii více než deset pro teroristy důležitých objektů.

45; Ruská letadla zmařila Erdoğanovi celé jeho podnikání. „Nejsem odborník na národní povahu Turků, ale předpokládat, že Rusy zastaví ztráta jednoho letadla a vražda dvou vojáků, znamená neznat národní povahu Rusů.

46; Všechno zakažte! Proběhlo shromáždění ukrajinských nacionalistů v bizarních kostýmech před budovou SBU. „Zakázali jste 40 ruských umělců a je potřeba jich zakázat 600!“

47; Turečtí vojáci obsadili část území Sýrie kvůli převážení ropy od Islámského státu. Turecká pěchota překročila hranici v doprovodu buldozerů. Obsadila výšinu a začala budovat opevněné body. Během dne na místo přijely tři tanky, dvě vozidla bojové pěchoty a několik obrněných off-roadů.

48; Ukroboronprom vyvinul nový reaktivní systém salvové palby Verba. V obranném koncernu si myslí, že je čas přestat jezdit na sovětských strojích a nově vyvinutý systém se má co nejrychleji dostat do výzbroje ukrajinské armády.

49; Ozbrojenec Islámského státu, který před kamerou popravil třiadvacetiletého Čečence, pochází ze Sibiře. Byla zjištěna totožnost teroristy, který zavraždil Magomeda Chasijeva před videokamerou.

50; Turecký premiér Davutoğlu: Turecko nesrazíte na kolena ekonomickými sankcemi. Dále zdůraznil, že se Turecko nebude omlouvat za sestřelení ruského bombardéru Su-24, protože jen bránilo svou hranici.

51; Proč v Putinově sociálním poselství někdo hledá militarismus? Bylo to nejlidštější poselství prezidenta za několik posledních let. Je těžké pochopit, jak v něm někdo mohl slyšet tolik mobilizující či dokonce militarizující rétoriky.

52; Dánové odmítli další eurointegraci. Přitom Dánsko je země s jedním z nejpřísnějších imigračních zákonodárství a příliv běženců se této země dotkl jen okrajově.

53; Ozbrojenci Islámského státu chystají teroristické činy proti Rusům v thajských lázeňských střediscích, hlásí FSB. DO thajských lázeňských středisek populárních mezi Rusy, dorazila bojová skupina ze Sýrie. FSB vyzvala thajskou policii, aby zesílila bezpečnostní opatření.

54; Na Krymu je v souvislosti s energetickou blokádou poloostrova navrhováno pojmenovávat novorozené chlapečky Generátor a děvčátka Světla.

55; V Petrohradě se střílelo na policejní vůz. Výsledkem jsou dva mrtví policisté a jeden těžce zraněný.

56; Saakašvili byl zbaven gruzínského občanství. V souvislosti s obdržením občanství jiné země bylo Michailu Saakašvilimu odebráno občanství Gruzie.

57; V Ruské federaci bylo vyhlášeno pátrání po dvou potenciálních sebevražedných atentátnících, kteří byli připraveni v Turecku. Přibližné portréty Igora D. a Dmitrije T. byly rozeslány na všechna policejní oddělení.

58; Média stále častěji píší o tom, že se v tureckých nemocnicích léčí ozbrojenci Islámského státu. Tento postup ale turecké úřady postihují.

59; Úroda obilí v Rusku přesáhla 102 milionů tun. Rusko v roce 2015 sklidilo přes sto milionů tun obilovin, prohlásil ministr zemědělství Alexandr Tkačov.

60; Porošenko: Putin bojuje v Sýrii, aby oslabil Evropu. Putin se snaží destabilizovat situaci v Sýrii, aby vyprovokoval nové vlny migrantů a oslabil tak bezpečnost Evropy, je přesvědčen Porošenko.

61; U Mariupolu vybuchla mina pod vojáky ukrajinské armády. Jeden voják zahynul, pět bylo zraněno.

62; Pantelejmon Tagawa: Nyní chápu, proč si Rusů váží celý svět. Byl jsem inspirován a překvapen tím, jací jste vy Rusové silní, pevní – skuteční vojáci. Pocítil jsem, že na jakési hlubinné úrovni jsem spojen s matičkou Rusí, a že chci být její součástí.

63; Liberální opozicí široce propagovaná protestní akce dálkových řidičů spočívající v úplném zablokování dopravy na Moskevském dálničním okruhu skončila nezdarem.

64; Na ruský fondový trh dorazily velké peníze. Zahraniční investiční fondy pokračují v navyšování investic do ruských akcií nehledě na prudké zhoršení vztahů s Tureckem.

65; Čína oficiálně podpořila ruské vojenské akce v Sýrii. Peking podpořil Putinovu výzvu k mezinárodnímu společenství na zformování jednotné protiteroristické síly s pověřením od OSN.

66; Ukrajina se ani o krok neposunula v boji proti korupci. V Kyjevě nedávno proběhla konference organizovaná anglojazyčným ukrajinským listem Kyiv Post.

67; Ukrajinský divák je „zachraňován před interview Porošenka pro Deutsche Welle. K tomuto počinu „svobody slova“ došlo proto, že dopisovatel Deutsche Welle Tim Sebastian Porošenka „roznesl na kopytech“.

68; Bývalý nejvyšší velitel NATO potvrdil vazby Turecka a Islámského státu. Prohlásil, že na Západě se už dávno ví o tom, že Turecko podporuje Islámský stát a provozuje s teroristy vzájemně výhodnou spolupráci.

69; Rána do zad pro ukrajinskou armádu: Horníci připravují vzpouru na části Donbasu nacházející se pod kontrolou Ukrajiny.

70; Rusko úspěšně odzkoušelo „zabijáka družic“. Letové zkoušky ruské protidružicové rakety proběhly úspěšně, sdělují americká média s odvoláním na zdroj v Pentagonu.

71; Jeden z obviněných z masakru 2. května 2014 v Oděse si v soudní síni podřezal žíly. Jde o Jevgenije Mefedova, který byl ve skutečnosti sám zraněn při masakru organizovaném extremisty v Domě odborů.

72; Toto už je vojenská operace: Isljamov promluvil o začátku námořní blokády Krymu.

73; Obsazení vesnic v nárazníkové zóně na jihu Donbasu ze strany ukrajinských sil je jasným signálem k obnově války, říká ministerstvo obrany Doněcké republiky.

74; Britská „umělkyně“ maluje obrazy vlastními zvratky. „Tato práce je nesmírně namáhaví, jelikož musím celý den vyvolávat zvracení. Ke konci dne mě občas strašně bolí hlava, ale má práce očišťuje tělo i rozum“, prohlašuje „umělkyně“.

75; Ruský kapitán byl odsouzen k osmi letům odnětí svobody za špionáž ve prospěch Ukrajiny. Podle obžaloby předal Ukrajině technickou dokumentaci a katalog názvů norem vojenských plavidel SSSR.

76; Rozhodnutí OPEC zvýšit objemy těžby na 31,5 barelů za den způsobilo prudký pád cen ropy a kursu rublu.

77; Dovoz rybí produkce přes Litvu bude zakázán. Počínaje 14. prosincem bude Rosselchoznadzorem zakázán dovoz rybích produktů z cizích zemí přes Litvu.

78; Ukrajinská armáda za pouhou půlhodinu vystřelila na areál Doněckého letiště přes 30 min.

79; Mexiko koupilo od Ruska 30 letadel Suchoj Superjet 100. Letadla byla už dodána mexické společnosti Interjet.

80; „Tím zrádcem je Turecko!“ Češi a Slováci jsou naštvaní na svá média. V Českých a slovenských médiích se šíří materiál, který obviňuje Rusko z protiturecké hysterie, což však pobuřuje čtenáře.

81; Finsko si přeje revizi hranic, myslí si politolog. Ve Finsku se vyzývá k odmítnutí Pařížského protokolu z roku 1947.

82; V důsledku energetické blokády Krymu zahynulo v Jaltské zoologické zahradě mládě kriticky ohroženého tygra bengálského bílého zbarvení.

83; Teroristé v Sýrii mají velké ztráty, snaží se evakuovat své rodiny do Turecka a žádají pomoc od Erdoğanova režimu. Situace v Sýrii zůstává složitá a napjatá. V nemocnici na severovýchodě Latakíje syrská rozvědka zaregistrovala vysokou koncentraci těžce zraněných ozbrojenců.

84; Státní duma dovolila Rusům vlastnit dva zahraniční pasy. Druhým pasem může být pouze pas nové generace s elektronickým nosičem informací, který se vydává na deset let.

85; Rusofobie na Západě je bohužel součástí celkové kultury. Různí specialisté, kteří se zabývají studiem této problematiky, a to nejen ruští, ale i zahraniční, se shodují v hodnocení, že rusofobie má svou historii v délce zhruba 400 let.

86; Účastnice střelby v San Bernardino Tašfin Málik přísahala věrnost lídrovi Islámského státu Abú Bakrovi al Bagdádímu.

87; Ruské letectvo zlikvidovalo zamaskované velitelské stanoviště teroristů v Homsu.

88; Ruské letectvo za poslední týden uskutečnila 431 náletů na 1.458 objektů Islámského státu, hlásí ruské ministerstvo obrany.

89; Kyjev se znovu pokouší rozpoutat válku v Donbasu tím, že obsazuje obce u Mariupolu.

90; Ruské letectvo zaútočilo na kolony automobilů Islámského státu v Sýrii. Zničeno bylo 40 cisteren. Dalšími cíli byly řídící střediska a sklady zbraní ozbrojenců.

91; Jaceňuk: Ukrajina nebude vracet tři miliardy dolarů bez restrukturalizace. Už dříve Vladimir Putin na summitu G20 v Turecku sdělil, že Moskva navrhla odložení splátek ukrajinského dluhu na roky 2016 až 2018 po jedné miliardě za rok.

92; Lety všech letadel pozemních sil USA byly na pět dní zrušeny. Podobná opatření byla přijata kvůli prověrce v důsledku havárií vojenských vrtulníků USA z nevyjasněných příčin.

93; Ukrajincům hrozí naprostá chudoba. 30. listopadu byl konečně zveřejněn návrh rozpočtu na rok 2016, který vláda předložila Nejvyšší radě ke schválení.

94; Porošenko mluvil o vítězství Ukrajiny ve vojenské kampani, přitom ve svém prohlášení zmínil, že vítězství by bylo možné i bez dobrovolníků ATO, čímž vyvolal prudkou negativní reakci z jejich strany.

95; Jaceňuk: Ukrajina může přežít zimu i bez nákupu plynu od Ruské federace. V zásobnících Ukrajiny je nyní 16 miliard kubických metrů plynu,které umožní Kyjevu přežít zimu bez nákupů v Ruské federaci.

96; Komunistická strana Ruské federace navrhuje zachovat platnost pasů z dob Sovětského svazu. Podle návrhu zákona by občané Ruska s pasy SSSR měli přístup ke všem službám jako držitelé současných pasů.

97; V Luganské republice byla vyznamenána devítiletá holčička sloužící v brigádě Prizrak. Dělá převazy zranění a učí se zacházet se zbraní.

98; Mariupol: Všechno je připraveno pro znovupřipojení Mariupolu k Doněcké republice. Změnit mentalitu obyvatel Mariupolu se ukrajinským nacistům nepodařilo.

99; Ministerstvo obrany Ruské federace analyzuje reakci na informace o spojení Islámského státu a Turecka. Po tiskové konferenci,kde se probíralo pašování ropy do Turecka z oblastí kontrolovaných Islámským státem, přišlo mnoho komentářů a prohlášení.

100; NATO chápe, že incident s Su-24 bude mít následky, říká stálý představitel Ruské federace při Alianci. Rozhodnutí tureckých úřadů o likvidaci ruského letadla Su-24 mohou mít velmi vážné a dlouhodobé následky pro NATO, prohlásil stálý představitel Ruska při NATO Alexandr Gruško.

101; Určitě za to může Putin... Stožáry elektrického vedení mohli zničit ruští diverzanti, říká Jaceňuk v interview pro ukrajinské televizní stanice.

102; V Turecku se vysílalo Putinovo poselství před Federálním shromážděním.

103; Ukrajinské tanky ostřelovaly frontovou zónu na severu Gorlovky. Podle informací zdroje se střílelo nejméně pětkrát.

104; Novoruská vlajka slaví první výročí. Novinář a politický emigrant Alexandr Čalenko vypráví o tom, jak se na veřejném prostoru poprvé objevila vlajka Novoruska.

105; Turecká vojska vstoupila do Iráku. O cílech přítomnosti tureckých vojsk v zemi nejsou informace.

106; Srbsko symbolicky předalo Německu předsednictví v OBSE na další rok.

107; Státní duma potvrdila preferenci Ústavy Ruské federace před mezinárodním právem. Zákon schválený Státní dumou přináší změny do federálního ústavního zákona o Ústavním soudu.

108; Francie stahuje letadlovou loď Charles De Gaulle od břehů Sýrie a přesouvá ji k Iráku do Perského zálivu.

109; Zbavení Saakašviliho gruzínského občanství znemožňuje jeho vydání do země jeho původu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 5.12.2015

1; Rozsáhlá operace v Jemenu: Huthisté porážejí vojska Saúdské Arábie v pohraničních okresech. Představitelé jemenské armády oznamují dobytí desítek saúdských pozic za poslední dny.

2; Kyjevané mrznou ve frontách na laciný chléb. Obyvatelé ukrajinského hlavního města se staví do obrovských front a dokonce se perou o možnost koupit laciný chléb ve specializovaných kioscích.

3; MMF si hraje s Ukrajinou jako kočka s myší. Nezávisle na bankrotu a nových úvěrech ukrajinskou ekonomiku očekává krach.

4; „Nejsem Charlie, já jsem Su-24“ – nový klip dobývá internet. Zpěvák Vitalij Žurba nahrál píseň a klip zveřejnil.

5; Rusko poslalo vojenskou pomoc syrským Kurdům. Ve středu ruské vojenské transportní letadlo shodil pět tun konvenčních zbraní a munice pro syrskou kurdskou Stranu Demokratického spojenectví u Aleppa.

6; Pluk Azov se chystá dobýt Kyjev. Bileckij ohlašuje novou politickou stanu na bázi ozbrojené formace.

7; Syrské ozbrojené síly u Deyr ez-Zauru bombardují Islámský stát z letadel Mig-21 z doby Nikity Chruščova.

8; Ruské letectvo pozoruje bezpilotníky NATO v Sýrii. Bylo zveřejněno video. Většina bezpilotníků takzvané koalice provádějí průzkum nad oblastmi těžby ropy a podél syrsko-turecké hranice, přes které probíhá hlavní pašerácký tok ropy.

9; Neznámý útočník drží rukojmí v kavárně v australském Melbourne. Neznámý muž ozbrojený palnou zbraní drží jako rukojmí nejméně dva lidi v jedné z kaváren australského města Melbourne.

10; Střelec v USA mohl mít vazby na ozbrojence v Džebhat an-Nusrá. Policie se drží verze, že Saíd Rizvan Farúk a jeho žena Tašfin Málik uskutečnili útok na kancelář v San Bernardinu v Kalifornii z extremistických pohnutek.

11; Policie osvobodila rukojmí v melbournské kavárně. Policistům se podařilo osvobodit dvě ženy držené jako rukojmí a zatknout útočníka. Tím je devětašedesátiletý muž.

12; Valentina Matvijenko: Interrupce je vražda a je nutné o tom otevřeně hovořit. S ohledem na demografickou situaci v Rusku je nutné aktivizovat boj proti umělému ukončení těhotenství, myslí si mluvčí Rady Federace.

13; Irák obvinil Turecko z vojenské invaze na své teritorium. Úřady země prohlásily, že zhruba jeden batalion tureckých ozbrojených sil s tanky a dělostřelectvem vstoupil na území Iráku bez jakékoli žádosti ze strany iráckých úřadů.

14; Kolomojskij: Před odstoupením jsem uzavřel dohodu s Jaceňukem a Porošenkem. Dohoda má dvě velké části. Jsou tam věci ekonomické povahy a jsou tam i osobní otázky, říká nechvalně známý ukrajinský oligarcha.

15; OBSE přijala Ruskem navrhovanou deklaraci ohledně boje proti terorismu. Přijetí deklarace iniciované Ruskem bylo výsledkem dvoudenní schůzky ministrů zahraničí zemí OBSE v Srbsku.

16; V Polsku byl dopaden ukrajinský hacker, který byl hledán FBI. V Krakově polští policisté zadrželi občana Ukrajiny,kterého už osm let hledala FBI.

17; Ukrajinská armáda ostřelovala území Luganské republiky z granátometů a tanků, hlásí národní policie. Sídliště Kalinovo bylo ostřelováno z automatického granátometu AGS-17 a z tankových děl.

18; Státní department USA: Fotografie ministerstva obrany Ruské federace s cisternami plnými ropy jsou pravé, ale auta prý nejela do Turecka. Představitel státního departmentu nepovažují snímky dodané Ruskou federací za podvrhy.

19; Turecko po incidentu s Su-24 zcela přerušilo letecké údery na pozice Islámského státu. V koalici vedené USA si myslí, že přerušení letů tureckého letectva v Sýrii sníží napětí mezi Moskvou a Ankarou.

20; Kolomojskému bylo sděleno obvinění z podílu na vraždách. Právníci miliardáře Viktora Pinčuka během zasedání Nejvyššího soudu v Londýně sdělili Igoru Kolomojskému obvinění z podílu na vraždách.

21; Letectvo Ruské federace zranilo šéfa Al Káidy v Sýrii a zničili cisterny Islámského státu. Bylo zveřejněno video, jak cisterny začínají hořet a k nebi se valí hustý černý dým.

22; „Trefit veverku do oka“... Probíhají zkoušky nových raketových komplexů Verba. V 76. Pskovské výsadkářské divizi probíhá výcvik s novou technikou.

23; Norské noviny omylem uveřejnily zprávu o smrti Santa Clause. Jedny z nejvýznamnějších novin v zemi oznámily svým čtenářům, že Santa Claus, který se narodil 12. prosince 1788, zemřel týden před svými 277. narozeninami.

24; Ukrajina se zlobí na Srbsko, které dělá všechno, co chce Rusko. Srbsko, které v roce 2015 předsedalo OBSE, působilo ve prospěch Ruska, prohlásil uraženě ukrajinský diplomat.

25; Památník obránců ruské Arktidy se objeví v Severomorsku na základně Severní flotily. Bude vybudována kaple na památku obránců polárních oblastí – ruské Arktidy. Už byl položen základní kámen.

26; USA a Velká Británie nedodávají Ukrajině smrtící zbraně, říká Turčinov. Tajemník Rady pro bezpečnost a obranu Ukrajiny Turčinov si stěžuje, že od začátku tzv. ATO USA ani Velká Británie nezahájily dodávky smrtících zbraní na Ukrajinu.

27; Po ostřelování jsme volali do Kyjeva a tam nám řekli: „Zabíjeli jsme vás a nadále budeme zabíjet!“ Civilní obyvatelstvo Luganska žije v permanentním strachu z ostřelování. Šestiletý chlapec, který přiběhl k babičce, se okamžitě ptal, kde je v jejím bytě nosná zeď, protože věděl, že v jejím okolí je nejbezpečněji.

28; Rozmístění tureckého komplexu Koral poblíž hranic se Sýrií rozhodně není náhodné. Byl umístěn s jediným cíle: shromáždit co nejvíce signálů vycházejících z ruské vojenské techniky.

29; USA informují o zanedbatelném pašování ropy od Islámského státu do Turecka. Americké úřady si myslí, že cisterny s pašovanou ropou vytěženou na území ovládaném Islámským státem se sice do Turecka dostávají, ale ne v takovém objemu, které by mohly Státní department zajímat.

30; Irák: Turečtí vojáci vtrhli do provincie Ninive s tanky. Turečtí vojáci vtrhli na irácké území pod záminkou přípravy iráckých ozbrojených oddílů bez dovolení iráckých úřadů.

31; Ukrajinská armáda opět ostřelovala školu na okraji Gorlovky v Zajcevu z minometů a granátometů.

32; V New Jersey byl odhalen pomník patriarchovi Alexiji II. a Prvnímu hierarchovi Ruské pravoslavné církve v zahraničí metropolitovi Lavrovi. Ceremoniálu se zúčastnil generální konzul v New Yorku Igor Golubovskij a představitelé duchovenstva moskevského patriarchátu a Ruské pravoslavné církve v zahraničí.

33; Zabiják tanků „Chryzantéma“ proti Armatě. Bude vůbec nějaký vítěz v zápolení nejlepší techniky? Unikátní protitankový raketový komplex, který nemá ve světě obdoby – to je Chryzantéma. Tenhle stroj dokáže čelit sám pěti tankům najednou.

34; Více než 30 ozbrojenců Islámského státu bylo zlikvidováno v Afghánistánu za posledních 24 hodin. Síly bezpečnosti Afghánistánu uskutečnily operaci v provincii Nangarhár na východě země. Výsledkem je přes třicet zabitých ozbrojenců a čtyři zranění.

35; Bagdád připravuje letecký úder na turecká vojska, která vtrhla do Iráku, píší média. Šéf výboru iráckého parlamentu pro bezpečnost předložil premiérovi doporučení vyslat bombardéry na místo, kam turecká vojska vyslala své vojáky a obrněnou techniku.

36; Skupina hlásící se k Islámskému státu se přihlásila k odpovědnosti za teroristický čin v Kalifornii. Zástupce náčelníka odboru FBI USA v Los Angeles David Boudich už dříve sdělil, že úřad klasifikuje tragédii v San Bernardinu jako teroristický akt.

37; Terorista se odpálil spolu s rodinou v Libanonu. Sebevražedný atentátník uvedl do činnosti výbušné zařízení ve vlastním domě v Libanonu,když do něj vtrhli vojáci.

38; Ozbrojenci Boko Haram používají taktiku spálené země během útoků na území Nigeru. Podle slov představitele ozbrojených sil africké země teroristé na své cestě pálí vše mešity, obytné domy, obchody.

39; Kolem 30 tisíc demonstrantů v centru Soulu požadují odvolání prezidenta Jižní Koreje. Demonstranti obviňují prezidentku Pak Kun-hje z toho, že obětuje zájmy místních drobných výrobců ve prospěch velkého podnikání.

40; Americký list The National Interest: Je nejvyšší čas vyloučit Turecko z NATO. Turecko svými neuváženými a neodpovědnými činy představuje hrozbu pro celou Severoatlantickou alianci.

41; Prilepin: Pro Rusy je sovětská historie nedílnou součástí národní historie. Spisovatel se vyjadřuje k vlně likvidace pomníků a přejmenovávání názvů ze sovětských dob a také o následcích těchto činů.

42; Novináři vyzvali vládu USA, aby zastavila epidemii zbraní. List New York Times poprvé zveřejnil na první stránce redakční článek pod názvem „Zatavte epidemii zbraní v Americe“, ve kterém se poukazuje na nutnost zavedení omezení prodeje zbraní.

43; Poslanec žádá Rogozina a ministra obrany Šojgu, aby podpořili přejmenování ulice na počest pilota Su-24. Oleg Peškov zahynul 24. listopadu poté, co jeho letadlo Su-24 bylo sestřeleno tureckou stíhačkou F-16.

44; Putin donutil USA, aby se smířily s Asadem, píše německý list. USA opustily myšlenku svrhnout syrského lídra Bašára Asada. Tato změna kursu ve Washingtonu je zásluhou ruské politiky v Sýrii.

45; Hysterie Semjona Semenčenka: Putin místo Novoruska spustil projekt Malorusko. Rusko neodmítlo Donbas a Ukrajinu, ale přešla rovnou k realizaci nového projektu pod názvem Malorusko.

46; U břehů Ázerbajdžánu na ropné plošině došlo k požáru. V Kaspickém moři vzplála ropná plošina. Jsou hlášeny oběti na životech.

47; Kadyrov: Organizátoři teroristických činů v Grozném budou po zásluze potrestáni. Události v prosinci 2014 jsou jedním z nejtragičtějších příkladů v historii Grozného, prohlásil šéf Čečny Ramzan Kadyrov a slíbil potrestání teroristů.

48; Prezident Iráku požaduje od Turecka stažení vojáků ze svého území. Dříve bylo hlášeno, že do oblasti Bašika v Severním Iráku bylo přesunuto 130 tureckých vojáků.

49; U břehů Kolumbie byl objeven španělská galéra potopená před 300 lety. Galéra převážela cennosti, jejichž cena se odhaduje na několik miliard dolarů.

50; Kyjev pokračuje v přesunech techniky k linii dotyku a vybudoval vojenskou nemocnici v obci Svatovo, hlásí národní policie Luganské republiky.

51; Z přístavu Latakíja vyrazila první dodávka syrského ovoce. Celkem je na palubě 800 tun pomerančů a citrónů.

52; Zabiják Islámského státu Džihádí-Tolik rozdával v Nojabrsku letáky vyzývající k džihádu. Známý Anatolije Zemljanky řekl, že budoucího zabijáka Islámského státu už několikrát vyhnali z mešit za šíření letáků s požadavkem vedení džihádu.

53; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin dvanáctkrát porušila režim příměří a ostřelovala území Luganské republiky více než 35 minami, hlásí ministerstvo obrany.

54; Při požáru na plošině v Kaspickém moři zahynulo 32 naftařů. Záchranářům se podařilo zachránit 26 lidí, kteří stihli sestoupit do záchranného člunu.

55; Rogozin označil přerušení dodávky elektřiny na Krym ze strany Ukrajiny za diverzi. V noci na 22. listopadu byly v důsledku odpálení dvou stožárů elektrického vedení přerušeny dodávky elektrické energie z Ukrajiny na Krym.

56; NATO hájí Turecko kvůli zachování dodávek levné ropy z Islámského státu pro sebe, píší média. NATO posiluje turecký vojenský kontingent podél zásobovacích cest ropy z Islámského státu do Turecka, protože ropa teroristů je určena nejen pro Ankaru, ale i pro další spojenecké země.

57; Erdoğan: Turecko může najít dodavatele ropy a plynu i mimo Rusko. S tímto prohlášením vystoupil turecký prezident ve vysílání místní televizní stanice.

58; Prezident Iráku: Invaze Turecka na sever země je porušením mezinárodního práva. Dodal, že tato akce vyvolají růst napětí v regionu.

59; Ministerstvo obrany Doněcké republiky přisoudilo odpovědnost za ostřelování Zajceva u Gorlovky batalionu Azov. Ostřelování, v jehož důsledku zahynula žena bylo vedeno z pozic nacionalistického batalionu Azov.

60; V Sýrii byl zlikvidován jeden ze šéfů Džebhat an-Nusrá. Na východě syrské provincie Dará byl zlikvidován šéf ozbrojenců Abú Džleybíb al-Ordoni, zvaný též „emír“ jižního regionu teroristické organizace Džebhat an-Nusrá.

61; V důsledku strašlivých ztrát jsou teroristé demoralizováni a stále častěji odmítají útočit. Vůdcové teroristů připravují exemplární popravy ozbrojenců. Situace v Sýrii stále zůstává složitá. Skupiny se stále častěji dostávají do vzájemných sporů a potyček. Na Sever od Aleppa u hranici s Tureckem došlo k bojům mezi Syrskou svobodnou armádou a Islámským státem.

62; Automobil Pravého sektoru havaroval u Dněpropetrovska. Známá dobrovolnice ATO bojuje o život. Řidič automobilu nezvládl řízení na kluzké vozovce a vozidlo ve velké rychlosti sjelo do příkopu a několikrát se převrátilo.

63; Turecko zablokovalo čtyři ruská plavidla v přístavu Samsun, píší média.

64; Moskva obdržela oficiální odmítnutí od USA ohledně poskytnutí záruk za ukrajinské dluhové závazky, hlásí ministerstvo financí Ruské federace. Rusko samo učinilo návrh na rozložení splátek ukrajinského dluhu ve výši 3 miliard při zárukách ze strany USA, EU nebo nějakého prvotřídního světového finančního ústavu.

65; Smrdí to spolupachatelstvím. Ministerstvo obrany Ruské federace je udiveno, že USA nevidí, jak Islámský stát přepravuje ropu do Turecka. Už dříve ministerstvo obrany Ruska poskytlo družicové snímky a videodůkazy z objektivních zdrojů kontroly. Vypadá to, jako by USA tyto nezákonné obchody kryly.

66; Ministerstvo Obrany Ruska: Prohlášení USA ohledně Sýrie připomínají absurdní divadlo. Prohlášení představitelů Pentagonu a Státního departmentu jsou založena na dvojím metru, prohlásil generálmajor Igor Konašenkov.

67; Turecko popřelo informace o posilování svých vojenských sil v Iráku. Včera turecká média sdělila, že do Iráku dorazilo 150 tureckých vojáků s obrněnými vozy a dělostřelectvem.

68; Poslanec Parlamentu Doněcké republiky si myslí, že v ukrajinské legislativě nebyl na rozdíl od Doněcké republiky jednotný přístup a konzistentnost v zákonodárství.

69; Turčinov lituje, že se Ukrajina vzdala jaderných zbraní. Mezinárodní záruky se ukázaly jako liché.

70; Islamističtí ozbrojenci ostřelovali křesťanskou čtvrť Damašku. Byli zraněni čtyři lidé. Střely dopadly nedaleko náměstí Báb-Tuma a mešity Šejch Reslan.

71; Na turecké centrum v Marseille dopadly láhve se zápalnou směsí. Do budovy kulturního centra, kde se obvykle shromažďuje místní turecká mládež a turečtí dělníci, byly vhozeny čtyři láhve se zápalnou směsí. Pachatelům se podařilo zmizet.

72; Na Ukrajině a v Gruzii se prodávají medaile s vyobrazením gubernátora Oděské oblasti Michaila Saakašviliho.

73; Pozorovatelé OBSE a Společného centra pro kontrolu a koordinaci dorazili na místo smrti místní ženy u Gorlovky. Pozorovatelé jsou doprovázeni představitelé ministerstva obrany Doněcké republiky.

74; Spuštění druhé větve energomostu na Krym bude možné před původním termínem, říká Aksjonov. Nejvyšší představitel Krymu přikázal vypracovat harmonogramy prací krymských podniků do okamžiku spuštění druhé linie energomostu.

75; Akce Turecka jsou diktovány prastarým strachem z Ruska, říká analytik. Útok na Su-24 je spojen s oslabením tureckých pozic v Sýrii v důsledku ruské vojenské kampaně a je diktován letitým strachem Turecka, které prohrálo s Ruskem všechny války, myslí si Soner Kagaptaj.

76; Erdoğan je náš hrdina. Teroristé v Sahel al-Gab v Sýrii si stěžují na ruské Uragany a děkují Turecku za pomoc.

77; USA uskutečňují politiku dvojího metru vůči Turecku. Je to naprosto typické pro nynější administrativu ve Washingtonu, zdůraznil ruský novinář a vojenský expert Igor Korotčenko.

78; Letadla neznámé země útočí na pozice Syrské armády a zabíjejí syrské vojáky. V Sýrii se vede několik válek najednou. Pokračuje zahraniční intervence proti Sýrii, vedená zahraničními zločinci podporovanými Spojenými státy, Evropou, Tureckem, zeměmi Perského zálivu, Jordánskem a Izraelem.

79; Teroristé Islámského státu zahájily okupaci Afghánistánu, píší média. Islamisté podle syrského a iráckého scénáře dostali pod kontrolu teritoria na východě Afghánistánu, píší The Times.

80; Šéf Tálibů Mullah Mansúr zemřel v Afghánistánu. Mullah Mansúr byl zraněn ve středu při přestřelce s jinými polními veliteli.

81; Ukrajinská armáda zahájila ostřelování oblastí Doněcka přiléhajících k frontě – doněckého letiště, okolí Volvo-centra a sídliště Žabičevo na sever od hlavního města Doněcké republiky.

82; Kandidát na prezidenta USA: Musíme Rusku poděkovat za akce proti teroristům Islámského státu, myslí si kandidát na prezidenta Mike Huckabee.

83; Ukrajina zahájila ostřelování předměstí Gorlovky z tanků a minometů.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

 

Neděle, 6.12.2015:

1; Teror Islámského státu byl vyvolán všudypřítomným vměšováním Spojených států, říká analytik. USA nechápou, že vlna terorismu na Blízkém Východě byla vyvolána jejich vlastní politikou vměšování a pokusy znásilnit kulturu jiných zemí podle amerického vzoru, myslí si americký analytik.

2; Kerry vyhrožuje tvrdými opatřeními v případě blokování politického procesu v Sýrii. Pokud Rusko a Írán dovolí prezidentovi Bašáru Asadovi odsoudit politický proces k neúspěchu, přijmou USA tvrdá opatření, prohlásil John Kerry.

3; V hnutí Doněcká republika obvinili oligarchu Kručenka z plynové blokády Doněcké lidové republiky.

4; Tálibové rozšířili zprávo popírající smrt jejich vůdce. V dementi se mluví o tom, že informace o smrti nedávno jmenovaného lídra radikálního hnutí Tálibán v Afghánistánu Mullaha Mansúra neodpovídají skutečnosti.

5; V Londýně muž s výkřikem „Za Sýrii!“ prořízl cestujícímu hrdlo. Policisté útočníka zneškodnili pomocí paralyzéru.

6; Doněcký Šachťor plánuje obnovu Donbass Arény v příštím roce. Na počátku příštího roku doněcký Šachťor zahájí obnovu Donbass Arény poškozené ostřelováním.

7; Syřan Azíz Alí Abbás z Damašku pojmenoval svou novorozenou dceru Rossija.

8; Erdoğan už dávno není prezidentem, nýbrž „sultánem Osmanské říše“, říká Satanovskij. Už dost dlouho se přetřásají v internetu ambice Sultána Erdogana I.

9; Vězni z nápravného zařízení č. 405 vyvinuli zázračnou zbraň, která nyní teroristy Islámského státu. Autoři zbraně dosud nejsou na svobodě.

10; Obama se obrátí k národu ohledně bezpečnosti v zemi. Prezident USA vystoupí s výzvou k národu a pohovoří o opatřeních, které vláda přijme kvůli realizaci hlavní priority – bezpečnosti amerického lidu.

11; Ruská plavidla připlula do Indie kvůli účasti na vojenské-námořních cvičeních „Indra“. Oddíl Tichooceánské flotily vystřelil pozdravnou dělostřeleckou salvu na uvítanou.

12; V USA rektor univerzity doporučil studentům, aby na přednášky chodili ozbrojeni. Vždycky jsem si myslel, že kdyby víc lidí mělo povolení nosit skrytou zbraň, mohli bychom se vypořádat s muslimy dřív než k nám dorazí, prohlásil Jerry Falwell.

13; Kerry: Dokud je u moci Asad, válka v S7rii bude pokračovat. Státní tajemník USA si také myslí, že ozbrojenci vstupují do řad Islámského státu jen kvůli tomu, že se u moci nachází Bašár Asad.

14; Na Washingtonské lodi vzniká vzpoura. V souvislosti s brzkým odchodem Obamy z funkce prezidenta někteří politici už činí senzační prohlášení. Jestlipak dovolí „chromé kachně“ odejít v klidu?
15; Námořní velmoc Ukrajina: Vlajkovou loď ukrajinské flotily vybavili radarem dobrovolníci. Ti se snaží zachránit ukrajinskou námořní flotilu, která se nachází v agónii.

16; Washington Post: Islámský stát má finanční potíže. Poté, co vládní vojska Iráku a Sýrie dobyla zpět významná území, Islámský stát ztratil část zdrojů svých příjmů, píší americká média.

17; OBSE zahájila rozmisťování sledovacích kamer v oblasti doněckého letiště. Jen videomonitoringem jednoho z nejžhavějších bodů na linii dotyku to ale nekončí.

18; Britská policie hodnotí útok v londýnském metru jako teroristický čin. Muž s mačetou zaútočil na cestující metra na stanici Leytonstone a před napadením křičel „To máte za Sýrii!“

19; Jaceňuk a Poltorak si vyzkoušeli uniformu NATO na palubě americké letadlové lodě. Premiér a ministr obrany země, kde jsou všechny problémy již vyřešeny, si zajeli do Itálie, aby si vyzkoušeli uniformu vojáků NATO.

20; Recenze na „zabijáka tanků“ Chryzantémy. Protitankový raketový komplex Chryzantéma, který nemá ve světě obdoby, byl vyvinut v Kolomenské konstrukční kanceláři pro strojírenství.

21; Nové boje v Donbasu. U Doněcka a Gorlovky se v noci rozhořely mohutné boje. Domobrana a obyvatelstvo Donbasu mají poplach.

22; Asad porovnal výsledky akcí koalice a Ruska v Sýrii. Prezident Sýrie Bašár Asad vyprávěl, jak vznikaly a zanikaly teroristické organizace.

23; Ruské letectvo drtí velitelská stanoviště a karavany s ropou Islámského státu. Operace „Odplata“ (Vozmezdije) v Sýrii nekončí, ruské letectvo aktivizovalo bombardování pozic v Rusku zakázané teroristické organizace Islámský stát.

24; Polsko požádá NATO, aby umístila na jeho území jaderné zbraně.

25; Ukrajinci tu žádní nejsou... Rusíni vyhnali SBU i s jejich povolávacími rozkazy. Pracovníci SBU v rámci své návštěvy obce Svaljava doručili povolávací rozkazy i poslancům Europarlamentu a parlamentu České republiky. V důsledku toho vznikl skandál.

26; Ukrajinská armáda sčítá nebojové ztráty. Ukrajinská armáda během příměří v zóně ATO má nemalé nebojové ztráty. Nejvíce jich připadá na výbuchy vlastnoručně nastražených min, vzájemné potyčky vojáků, sebevraždy, úrazy v opilosti a podobné události.

27; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za teroristický čin v Jemenu. Islámský stát se přihlásil k atentátu na gubernátora jemenského města Aden Džafara Saada.

28; Po centru Doněcka nesli dnes 400 metrů dlouhou svatojiřskou stuhu. Obyvatelé Smolenska darovali čtyřsetmetrovou stuhu Doněcké republice u příležitosti 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

29; Úřady Doněcka slibují, že se do domů vrátí teplo do 7. prosince. Sobota zaskočila obyvatele Doněcka studenými radiátory, ale úřady slibují, že od pondělka se obyvatelé už ve svých domech ohřejí.

30; Škleb tolerance: Americká úřednice dala výpověď kvůli tomu, že Strom nazvali „vánočním“. Charline Story byla rozhořčena změnou názvu slavnosti na Rozsvícení VÁNOČNÍHO stromu, zatímco dosud slovo „vánoční“ chybělo. Žena považuje tuto změnu za diskriminační pro vyznavače jiných než křesťanských náboženství.

31; V centru města Čerkassy spadla na lidi reklamní tabule. Sedm lidí bylo zraněno, dva z nich jsou ve vážném stavu. Mezi zraněnými jsou staří lidé i děti.

32; Dobrovolnický výsadek ukrajinských sexuálních pracovnic mezi vojáky na frontě. Nejde o prostituci, děvčata to budou dělat zadarmo.

33; Jaceňuk se pochlubil průlomem ukrajinské armády: Nyní už je to mohutné a akceschopné vojsko. Tuto povzbudivou řeč pronesl premiér Ukrajiny v den ukrajinských ozbrojených sil.

34; Vicekancléř Německa požaduje návrat Ruska do G8. Politik se vyslovil pro ukončení ledového období ve vzájemných vztazích s Ruskem.

35; Bývalý starosta Kyjeva Leonid Černoveckij, který od roku 2011 žije v Gruzii, slíbil, že se zasadí o zvýšení důchodů. Nikoli však na Ukrajině, nýbrž v Gruzii.

36; „Národní garda“ Na Ukrajině natočili propagandistický klip o hrdinství ozbrojenců Kyjeva v Donbasu. Na Ukrajině dochází k mytizaci nejnovějších dějin: Zločiny nacistů proti lidem v Donbasu jsou vynášeny jako hrdinství a toto vše padá na propagandou dobře prohnojenou půdu.

37; Chirurgická přesnost: Ruská armáda dostala nejnovější protiletadlový systém Verba. Jde o odpověď na americký Stinger. Pskovští výsadkáři se učí se zařízením pracovat.

38; V Kyjevě opilci rozmlátili hlídkové policejní auto. Opilým Kyjevanům se nelíbilo, že noví ukrajinští policisté je nabádali k pořádku, a tak se rozhodli jim pomstít.

39; Španělská policie zadržela deset Ukrajinců kvůli pašování třinácti tun hašiše. 500 balíčků hašiše bylo odhaleno v podpalubí lodě Munzur. Zločinci byli zadrženi v rámci operace, kterou koordinoval Europol.

40; Irák může požádat Rusko o vojenský zásah. Šéf výboru iráckého parlamentu pro bezpečnost a obranu poznamenal, že v reakci na turecký vpád a porušení suverenity státu může irácká strana poprosit Rusko o vojenskou intervenci.

41; Turecké jednotky zvláštního nasazení byly poslány na pomoc teroristům. AN-Nusrá se připravuje na útok u Damašku probíhá tunelová válka. Za posledních 24 hodin nedošlo k žádným změnám, situace zůstává složitá.

42; Shromáždění v Doněcku u příležitosti dne Svatojiřské stuhy čítalo pět tisíc lidí.

43; Vyhýbejte se ruské rozvědce: Pilot ozbrojených sil USA se vyjadřuje ke kampani Západu v Sýrii. USA by měly omezit využívání sofistikované vojenské techniky v Sýrii, jinak riskují, že s nepřítelem (Ruskem) prohrají, neboť ten je už dnes schopen sestřelovat americké stíhačky, myslí si pilot.

44; K blokádě Krymu se přidali i mezinárodní teroristé z turecké skupiny, která sestřelila pilota Su-24. Podle zahraničních zdrojů jsou „Šedí vlci“ neofašistická teroristická organizace, která má na svědomí stovky obětí jak v Turecku, tak i v zahraničí.

45; V Kubáni kozáci spálili panáky v podobě Obamy a Erdoğana. Shromáždění na podporu protiteroristického kursu ruské vlády proběhlo 5. prosince v kubáňském městě Těmrjuk.

46; Rozvědka Doněcké republiky: Ukrajinská armáda přesunula na frontu 27 kusů obrněné techniky.

47; Liga arabských států ústy svého předsedy Nabila al-Arabího označila rozmístění tureckých vojsk v Iráku za nepokrytou intervenci.

48; V Kyjevě opět zahynul ukrajinský voják v důsledku výbuchu granátu. Policejní složky vyšetřují okolnosti události.

49; Muž, který vyhrožoval napadením Merkelové, byl zadržen v Berlíně. Krátce před svým zadržením psal muž na Facebooku o plánovaném napadení kancléřky Německa s použitím automatů Kalašnikov a výbušniny, informuje Bild.

50; Sponzor Islámského státu se vrátil s Británie do Sýrie nehledě na sankce. Úřady mají podezření, že Chálid posílal Islámskému státu prostředky, které byly určeny pro syrské běžence. Uskutečňoval financování teroristů nehledě na to, že jeho účty byly v květnu zmrazeny.

51; Takovou devastaci Ukrajiny ještě nezažila – dojmy emigranta z návštěvy Kyjeva. Pobýval jsem v Kyjevě v 90. letech, problémy byly složité, celé týdny nebyl benzín, celé měsíce se nevyplácely důchody, ale ani tenkrát to nepřipomínalo tu obrovskou beznaděj dneška.

52; Nedaleko Gorlovky probíhají boje. Ukrajinská armáda ostřeluje okolí Doněcka. Během hodiny nabraly boje takovou intenzitu, že obyvatelé Zajceva a Nikitovky jsou nabádáni zdržovat se v okolí krytů.

53; Kadyrov obvinil USA ze vzniku teroristické internacionály. Předák Čečenska Ramzan Kadyrov vyzval v Instagramu muslimské země, aby se sjednotily proti hrozbě, která podle jeho názoru vychází z USA.

54; Turecký turistický průmysl bez Rusů hyne a Evropané to nedoženou. Ruští turisté žádní nezbyli poté, co prezident Putin zavedl sankce kvůli incidentu se sestřeleným ruským bombardérem, píše německý list.

55; V Berlíně se rozproudily spory kolem tábora běženců na území letiště Tempelhof. Na tomto letišti umístili část z několika stovek tisíc běženců, kteří dorazili do Německa. Avšak veřejnost se obává, že v centru německého hlavního města se může objevit tábor podobný „džungli“ francouzského Calais.

56; Ruské stíhačky zahnaly turecké Phantomy, které vyletěly chránit teroristy před bombardováním ze strany ruských leteckých sil.

57; Zástupce Kurdů popřel informace o vytvoření turecké základny v Iráku. Žádné dohody s Tureckem ohledně vojenských základen v Iráckém Kurdistánu nebyly uzavřeny, prohlásil člen politického byra Vlasteneckého svazu Kurdistánu.

58; Ruský házenkář odvrátil incident v letadle. Ruský házenkář Alexej Rastvorcev hrající za srbské mužstvo Vojevodina, zabránil v neděli incident na palubě letadla letecké společnosti Lufthansa směřujícího z Bělehradu do Frankfurtu nad Mohanem.

59; V nejstarší politické straně v Turecku prohlásili, že Erdoğan není hoden svého postavení. Republikánská lidová strana tvrdě zkritizovala akce prezidenta a vyzvala k obnově spolupráce s Ruskem.

60; K několika výbuchům došlo v podniku v Chicagu. V podniku vznikl požár, k nebo stoupají oblaka černého kouře.

61; Kaddáfího syn stojí v Libyi před soudem za represe a vraždu, hlásí AFP.

62; V Den nezávislosti Finska proběhla v hlavním městě akce za vystoupení země z EU. Policie zadržela tři lidi, u kterých byly objeveny balíčky s pyrotechnikou.

63; V Kyjevě se konala protestní akce věřících Moskevského patriarchátu proti návštěvě Římského papeže na Ukrajině.

64; Tennessean: Amerika by se měla vzdát vůdcovství ve světě kvůli vlastnímu národu. USA by se měly vzdát vojenských dobrodružství za hranicemi a přehodnotit svou roli světového lídra.

65; Experti předpovídají další převrat na Ukrajině na jaře 2016. Podle odhadů expertů může už toto jaro dojít k mohutnému sociálnímu výbuchu. Lidé nespokojení se situací v zemi vyjdou do ulic.

66; V jednom z ozbrojenců Islámského státu byl poznán občan Běloruska. Podle dokumentů byl zabitý ozbrojenec původem s běloruského Grodna.

67; Irák se obrátí na Radu bezpečnosti OSN, pokud Turecko do 48 hodin nestáhne svá vojska z území státu.

68; Syrská vojska zlikvidovala 55 ozbrojenců v průběhu útoků v Idlíbu a městě Hamá. Útoky byly podniknuty na pozici skupin Kfar-Zite 35 km od města Hamá, kde se nacházel jejich operativní štáb.

69; V Turecku byl zadržen obchodník s orgány syrských běženců. Občan Izraele se domlouval v Istanbulu se syrskými běženci o koupi orgánů a plánoval nezákonné operace v malých tureckých klinikách. Už dříve proti němu byla vznesena četná obvinění z obchodu s orgány.

70; Britský přístup k extremismu: Nespokojenost s vládou může být příznakem radikalizace. V rámci boje proti terorismu Rada pro ochranu práv dětí londýnské kanceláře Camden vydala brožuru pro rodiče.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: Donbas, EU, Krym, NATO, Novorusko, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.