Ukrajina, Rusko, svět - od 7.12.2015

obrazek
13.12.2015 07:42
Krym odmítl po čtrnáctidenní blokáde elektřinu od Ukrajiny. Soud v Haagu se odmítl zabývat soudním řízením proti rusku ohledně Krymu, takže Kyjev má smůlu a Krym zůstane ruský. V pěrvomajsku byl zabit Ukrajinci kozácký ataman. Itálie požaduje přezkoumání sankcí proti Rusku. Bloomberg - na Krymu bylo objeveno největší ložisko zlata na světě, až 70= světových zásob zlata je tam. Blog je aktualizován týden. .

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/krym-po-dvou-tydnech-bez-elektriny-odmitl-proud-z-ukrajiny--1562057

smrt atamana http://mianews.ru/ru/2015/12/12/srochnov-pervomajske-ubit-kazachij-ataman-pavel-dremov/ 

ložisko zlata: http://my-disain.ru/bloomberg-v-krymu-obnaruzheno-samoe-krupnoe-mestorozhdenie-zolota-v-mire/?_utl_t=fb

Soud v Haagu a Krym a Rusko: http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=144434 

http://www.nwoo.org/2015/12/11/italie-pozaduje-prezkoumani-prodlouzeni-sankci-eu-proti-rusku

O prohrané bitvě - nobelovská přednáška Světlany aleksijevičové: https://www.freemag.one/2015/12/10/o-prohrane-bitve/ Ota Nik:" Má fakt vtipný příběhy. Emotikona smile

"Při jiném výjezdu jsem vyslechla příběh sanitářky jezdeckého pluku. Uprostřed boje přitáhla do jámy po výbuchu raněného Němce, ale že je to Němec zjistila, až když ho tam dovlekla. Měl roztříštěnou nohu a byl celý od krve. Je to nepřítel? Co teď? Tam nahoře umírají naši! Ale stejně ho ošetřila a šla pro další. Dotáhla ruského vojáka. Byl v bezvědomí, a když přišel k sobě, hned chtěl toho Němce zabít. A ten zas, když přišel k vědomí, hned sáhl po samopalu a chtěl zabít Rusa. „A tak jsem jim oběma dala pár facek. Bořili jsme se v krvi. Ruská i německá se promíchala.“"

A dobrý postřehy:

"...válka – ten potomek mužské přirozenosti..."
Přesně!

"Vojáci se bavili mezi sebou: „Do chlaďáku přivezli nové mrtvé. Smrdí to jak zamřelý divočák.“ Chci o tom napsat. Bojím se, že mi to doma neuvěří. Doma v novinách se píše o alejích přátelství, které tu sovětští vojáci sázejí.

Mluvím s vojáky. Mnozí sem přijeli dobrovolně. Chtěli sem. Nejde si nevšimnout, že většina je z rodin inteligence – učitelů, lékařů, knihovníků – zkrátka lidí knih. Upřímně snili o tom, jak pomohou afghánskému lidu vybudovat socialismus. Teď se sami sobě smějí. Na letišti mi ukázali místo, kde stály vyrovnané stovky zinkových rakví, na slunci se tajemně blýskaly. Důstojník, který mě provázel, se neudržel a poznamenal: „Třeba je tady i ta moje. Jednou mě do ní položí… Za co tady vlastně bojujeme.“ Hned se ale vyděsil, co řekl. „To si nepište.“" "

 ruský analytik - Otázka - odpověď V.v. Pjkakina ze dne 7.12.2015: https://www.youtube.com/watch?v=WtLRlxp0DAA

Pondělí, 7.12.2015:

1; Rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala ostřelování vlastních pozic ze strany ukrajinských ozbrojených sil na sever od Gorlovky.

2; V Londýně byl zadržen muž podezřelý z výhrůžek poslancům kvůli Sýrii. Zadrženému bylo sděleno obvinění z rozesílání dopisů s hrozbami. Podle verze vyšetřovatelů vyhrožoval členům parlamentu hlasujícím pro letecké údery na teroristy v Sýrii.

3; Islámský stát se chystá použít zbraně hromadného ničení. Experti předpokládají, že teroristé plánují využití chemických nebo jaderných zbraní a verbují vědce za účelem jejich vytvoření.

4; Ukrajinský časopis odhalil u Porošenka masochistické sklony. Ukrajinská společnost se stylizuje do role oběti, která si libuje v slzách.

5; Národní fronta vítězí v sedmi ze třinácti regionů francouzské metropole. Marina Le Pen s velkým náskokem poráží konkurenty v severním regionu Nord-Pas- de-Calais-Picardie.

6; Neznámý útočník hodil nedaleko Kyjeva granát mezi lidi na parkovišti. Jsou ranění. Podezřelý byl zadržen zhruba patnáct minut po oznámení činu.

7; USA nemají co říci o tom, odkud má Islámský stát ropné příjmy, říká PUškov. USA ve snaze ochránit Turecko bagatelizují pašování ropy z Islámského státu a zamlčují, odkud teroristé získávají své ropné příjmy.

8; Saúdská Arábie pozvala opozici Sýrie na setkání,které se bude konat 8. až 10. prosince. Pozvání na setkání v Rijádu bylo adresováno všem uskupením reprezentujícím syrskou „umírněnou“ opozici.

9; Turecko prohlásilo, že už nebude posílat na sever Iráku své vojáky, píše Reuters. Toto rozhodnutí bylo přijato poté, co Irák oznámil svůj úmysl obrátit se na Radu bezpečnosti kvůli rozmístění tureckých vojáků na svém území.

10; Kernes zakázal zpívání ukrajinské hymny na zasedání městské rady a vyprovodil ze sálu aktivisty pokoušející se zazpívat ukrajinskou hymnu na prvním zasedání nově zvolen charkovské rady.

11; UNESCO se obrátilo na Putina s prosbou o záchranu ledních medvědů. Výbor světového dědictví této organizace se obrátil na prezidenta Ruska v souvislosti s tím, že lední medvědi vážně trpí následkem změn klimatu a jejich populace výrazně ubývá, říká se v dopise UNESCO.

12; Erdoğan je náš hrdina! Teroristé v Sýrii si stěžují na ruské Uragany a velebí Turecko za pomoc.

13; Viceprezident USA Biden pojede Ukrajinu na oficiální návštěvu. Během návštěvy amerického politika jsou naplánovány rozhovory s prezidentem a premiérem země, vystoupení v Nejvyšší radě a také setkání s představiteli občanské společnosti.

14; Zpráva rozvědky USA předpovídá nárůst počtu ozbrojenců Islámského státu po celém světě, píší média. Zpráva rozvědky přímo odporuje nedávným prohlášením prezidenta Obamy. V polovině listopadu Obama zdůraznil, že Islámský stát nesílí.

15; Bez Rusů turecký turistický průmysl zahyne a Evropané jej nedokáží zachránit, píší německá média. Rusové přinášeli hlavní část příjmů majitelům obchodů a hotelů a také organizátorům výletů v Turecku.

16; Teroristům dochází dech a přecházejí k obraně. Syrská armáda útočí a chystá návrat kontroly nad hranicemi země. Většina členů skupin nacházejících se v Gutě by nejraději zahodily zbraně a vzdala se vládě, jsou však ze strany svých velitelů blokováni. Jsou organizovány humanitární koridory, jimiž civilní obyvatelstvo a vzdávající se ozbrojenci mohou opustit zónu válečných operací.

17; Limonov: Po hnutí Islámský stát přijdou další. V nejrůznějších zemích čtyř kontinentů jsou všehoschopní lidé, kteří jsou sjednoceni v nenávisti ke stávajícím státům, národům a vládám.

18; Najít i toho posledního příslušníka Islámského státu je jediný způsob jak čelit světovému terorismu. Válka s terorismem bude pokračovat až do posledního příslušníka Islámského státu. Jenže kde ho hledat? Nebojujeme s mýtickou příšerou, které usekneš hlavu a narostou jí tisíce dalších?

19; Průzkum: 53% Američanů je pro vyslání pozemních vojsk USA do Sýrie. Poprvé od zahájení průzkumů veřejného mínění na CNN a ORC se většina občanů Spojených států vyslovila pro rozmístění pozemních vojsk v Sýrii.

20; Obama se obrátil k národu. Poprvé za několik let vystoupil s výzvou k národu, ve které oznámil připravenost USA pokračovat v boji proti terorismu ve všech zemích, kde to bude nutné.

21; Ovládnutí kosmu zahájí Rusko na Měsíci. Rusko plánuje ovládnout Vesmír, prozatím alespoň Měsíc. Nyní je povrch oběžnice Země zkoumán ohledně vhodného místa pro výstavbu stálé lunární základny.

22; Hlavní novoroční strom v Doněcké republice se rozsvítí za úderů historických městských hodin na budově hlavní pošty.

23; Strana Marine Le Pen Národní fronta zvítězila v prvním kole regionálních voleb ve Francii. Francouzská strana Národní fronta získala kolem 30% všech hlasů od voličů.

24; Putin chvatně osidluje Krym Sibiřany, říká Porošenko. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko je přesvědčen, že v nejbližších plánech Vladimira Putina je osídlení Krymu lidmi ze Sibiře nebo přeměna poloostrova ve velkou vojenskou základnu.

25; Uljukajev: Vliv systému Platon na inflaci bude minimální, ale bude zapotřebí doladění tohoto systému, prohlásil ministr pro hospodářský rozvoj Ruské federace Alexej Uljukajev.

26; Páníček přijel. Kličko vítá Bidena přímo u letadla. Na internetu bylo zveřejněno video, na kterém je vidět, jak viceprezidenta USA Josepha Bidena servilně vítají div ne ještě na schodech z letadla.

27; Další potenciální fronta proti Rusku je Minsk. V co vyústí rozpad běloruského mýtu pro Rusko? Experti hovoří o řadě palčivých otázek jak v bělorusko-ruských vztazích, tak i vnitroběloruské problematiky.

28; Firma Kogalymavia bude po Egyptu požadovat kompenzaci kvůli katastrofě A321. Majitel turistického holdingu TH&C Ismail Lepijev poznamenal, že společnost se bude snažit domluvit na kompenzaci bez soudních kroků.

29; Biden a Kličko prohlásili, že sankce proti Rusku budou pokračovat. Omezení je třeba podporovat do té doby, než budou minské dohody zcela splněny, dohodli se viceprezident USA a starosta Kyjeva. Biden také upozornil Klička na nutnost boje proti korupci.

30; Mezinárodní měnový fond spěchá na pomoc Kyjevu. Nové úvěry může poskytnout i v případě bankrotu. Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu projedná 8. prosince otázku změny politiky organizace vůči zemím, které vykazují zadlužení vůči oficiálním věřitelům.

31; Na letišti vítal Bidena i Automajdan s výzvami, aby nevěřil Jaceňukovi a Natalii Jaresko.

32; Americká koalice podnikla nálet na syrskou armádu. Letectvo mezinárodní koalice podnikla nálet na sklad munice syrské armády v provincii Deyr-az-Zaur. Následkem akce zahynuli čtyři vojáci.

33; Donald Trump: USA nutně potřebuje nového prezidenta. Kandidát na prezidenta USA, republikán Donald Trump je nespokojen s mimořádnou výzvou Baracka Obamy.

34; Pokud Turci pošlou armádu do Syrského Kurdistánu, začne válka, říká expert. Turecká vojska vtrhla na irácké území bez souhlasu vedení země, proto je musí neprodleně opustit, Většina rozděleného kurdského národa vystupuje proti Turecku, myslí si expert.

35; NATO nebude vysílat pozemní vojska do Sýrie, říká Stoltenberg. V nynějším konfliktu nejde o soupeření Západu a islámského světa. V první linii tohoto střetu proti extremismu a terorismu jsou sami muslimové, prohlásil generální tajemník Jens Stoltenberg.

36; Finská metalová kapela zahrála na Sibiři Ruskou hymnu. V Novosibirsku fanoušci skupiny s chutí zpívali s muzikanty.

37; David Beckham: Není možné upřít Rusku pořadatelství mistrovství světa 2018. Bývalý kapitán anglického národního mužstva poznamenal, že nezávisle na výsledcích vyšetřování FIFA musí následující světový pohár proběhnout v Rusku.

38; Islámský stát nelze zastavit, dokud se USA nespojí s Ruskem, píší americká média. Islámský stát představuje hrozbu pro celé mezinárodní společenství. Ale jestli všichni skutečně bojují proti islamistům, pak proč nebojují společně?

39; Světová banka: Vyčlenění 500 milionů dolarů pro Ukrajinu na plyn je ohroženo. Kyjev neustále odkládá vyřešení otázky daňové reformy v rámci přípravy rozpočtu na rok 2016, což komplikuje makroekonomickou stabilitu země, prohlásil ředitel Světové banky pro záležitosti Ukrajiny Quimiao Fan.

40; Noční ostřelování Doněcka: Na hlavní město Doněcké republiky bylo vystřeleno sto min a střel: 79 min ráže 120 mm, 11 výstřelů z tankových děl, čtyři z houfnic D-30.

41; Plány jak zavést po celém světě turecký islám popsal Erdoğan ve své knize. Navlas stejně jako Hitler v „Mein Kampf“.

42; Agresivní uzel kolem Ruska se stahuje. Míříme k válce, říká italský spisovatel. Svět se nachází na prahu vážné války, varuje známý italský politik, novinář, spisovatel a veřejný činitel Giulietto Chiesa.

43; Ministerstvo zahraničí Sýrie poslalo do rady Bezpečnosti OSN nótu kvůli leteckému úderu americké koalice. Sýrie ostře odsuzuje nálet ozbrojených sil mezinárodní koalice v čele s USA na objekt syrské armády v Deyr-az-Zauru, prohlásili na ministerstvu.

44; Europarlament: Islámský stát plánuje použití chemických zbraní v Evropě. Podle zprávy Europarlamentu byly chemické, biologické a radiologické či jaderné látky převezeny teroristy Islámského státu za účelem provedení teroristických činů.

45; Turecký vicepremiér: Země přijde o 9 miliard kvůli odvetným opatřením Ruska. Vicepremiér poznamenal, že už došlo ke snížení tureckého exportu do Ruska o 30 až 40%, o 600 tisíc se snížil počet ruských návštěvníků Turecka a také se snížil objem stavebních zakázek tureckých firem v Ruské federaci.

46; Ukrenergo: Extremisté nadále nepouštějí montážní pracovníky k poškozeným sloupům elektrického vedení. Už dříve prezident Porošenko prohlásil, že poškozené zásobování Krymu elektřinou na jedné ze čtyř větví bude obnoveno v nejbližší době.

47; Do domů v Doněcké republice se vrátilo teplo. Přesně jak slíbily městské úřady Doněcka, dodávky tepla byly obnoveny 7. prosince.

48; Noc proběhla neklidně, přetrvává napětí po celé délce linie dotyku, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Ukrajinská armáda ostřelovala území Doněcké republiky z minometů, bojových vozidel pěchoty, tanků, granátometů a střelných zbraní, sdělil náčelník štábu sboru Ministerstva obrany Doněcké republiky.

49; Podnikání po ukrajinsku: Kyjevské mobilní kavárny začaly obchodovat přes díry v plotě. Jako odpověď na boj ukrajinských úřadů majitelé mobilních kaváren našli originální způsob jak se dostat ke spotřebiteli.

50; Rusko nepřechází do útoku, protože v zimě neumí bojovat, říká ukrajinský poslanec Andrej Teteruk.

51; Vojska radioelektronického boje: Jak to funguje. Jedná se o plnou kontrolu nad hlavním a neviditelným faktorem moderní války, který představuje hranici mezi vítězstvím a porážkou, tj. prostorem éteru.

52; Byly zveřejněny další podrobnosti o útoku letadel americké koalice na pozice syrských vojáků. Zahraniční letadla vystřelila minimálně tři rakety, které zasáhly výcvikový tábor syrské armády. Byla potvrzena smrt tří lidí, třináct dalších bylo zraněno.

53; Ukrajinská armáda během „pasivního útoku“ obsadila pět obcí v neutrální nárazníkové zóně na Jihu Doněcké republiky, říká Basurin.

54; Nejvíc ze všeho se Turci bojí, že zůstanou bez ruského plynu, píší německá média. Téměř 60% plynu kupuje Ankara z Ruska. Pokud dodávky plynu budou přerušeny, společnosti budou muset pozastavit svou činnost a desítky tisíc domů zůstanou bez tepla.

55; Ukrajinská armáda ostřeluje Kujbyševský obvod Doněcka. Ozbrojenci ukrajinských ozbrojených formací ostřelovali severní okraje hlavního města Doněcké republiky.

56; Jaceňuk znovu vyzývá Evropu, aby zablokovala Severní proud 2. Ruský projekt Severní proud 2 musí být zablokován, protože neodpovídá zájmům Evropské unie ani Ukrajiny, prohlásil Jaceňuk.

57; Porošenko zavádí mimořádný režim v energetice. Prezident Ukrajiny Petr Porošenko přikázal vládě zavést mimořádný režim v energetické sféře v souvislosti s přerušováním dodávek energie v jižních oblastech Ukrajiny v důsledku činnosti krymsko-tatarských extremistů.

58; Dolar prorazil hranici 69 rublů – poprvé za tři měsíc. Negativní dynamika na světovém ropném trhu působí i na ruskou měnu.

59; Nepřítel celé Oděsy. Oděská oblast odmítá Michaila Saakašviliho. Saakašvili i před svým angažmá v Oděse měl tisíce nepřátel a za poslední měsíce se několikanásobně namnožili. Saakašvili by mohl udělat kariéru jako opékač topinek v nějaké gruzínské restauraci, ale jako šéf oblasti je nepoužitelný.

60; Rosturizm: Nárůst vnitřní turistiky překročil 30%. V důsledku prudce se měnící politické a ekonomické situace v Rusku a ve světě dochází na turistickém trhu v Rusku přímo tektonické změny, zní z úřadu.

61; Letadlo letící do Egypta šlo na nouzové přistání kvůli hrozbě teroristickým činem. Civilní letadlo společnosti Condor Airlines letělo z Berlína do Hurghady. Na palubě bylo 130 cestujících a sedm členů posádky.

62; Pravý sektor obvinil krymskotatarský medžlis ze zrady. Nechápeme postoj centrální moci ani části organizátorů blokády ohledně ekonomické spolupráce a obchodu s nepřítelem, rozčilují se v Pravém sektoru.

63; Prezident Eurokomise a Jaceňuk se vášnivě políbili. Během setkání v Bruselu neudržel Jean-Claude Juncker své touhy na uzdě a vášnivě políbil ukrajinského premiéra.

64; Irácká armáda osvobozuje město Ramádí od teroristů. Boje probíhají v obvodě Tamim ve městě Ramádí, kam patří osm čtvrtí. Zhruba dvě třetiny jejich území jsou už bezpečné.

65; Kazachstán nebude prodávat Ukrajině plyn bez souhlasu Ruské federace. CO se týče dodávek plynu na Ukrajinu, je třeba chápat, že je třeba se domluvit s Ruskem. A dnes žádné takové dohody neexistují, zdůraznil viceministr energetiky Kazachstánu.

66; Cyber-Berkut: Ukrajina prodává Kataru sovětské letecké bomby. Detaily obchodu se dostaly do rukou hackerů poté, co se jim podařilo proniknout na poštovní servery společnosti patřící pod Ukroboronprom.

67; Obyvatelé řecké vesnice slibují blokádu autobusů přivážejících migranty. Vyzývavé počínání migrantů vedlo k tomu, že obyvatelům vesnic došla trpělivost.

68; Na televizní stanici Dožď přišla kontrola z prokuratury. Prověrku provádí Ostankinská prokuratury Moskvy, zajímá ji dodržování zákonodárství o boji s extremismem a terorismem, pracovního zákonodárství a zákonodárství o licencích.

69; USA odmítají obvinění Damašku z úderů na syrskou vojenskou základnu. Koalice v čele s USA odmítla obvinění syrských úřadů z provedení leteckých úderů na vojenskou základnu syrské armády, píše list The Wall Street Journal.

70; Evropská unie učiní samostatně rozhodnutí o osudu Severního proudu 2 s ohledem na evropské zákonodárství. Sdělil to eurokomisař pro politiku rozšíření a sousedství Johannes Hahn.

71; Čínská základna v Džibuti pomůže s bojem proti pirátství, říkají analytici. Vznik vojenské základny Číny v Džibuti nevyvolá konfrontaci se Západem a dokonce je možné, že to bylo předem dohodnuto.

72; Porošenko nemá dost sil k útoku na Donbas, říká Plotnickij. Kyjevské vedení chápe, že není schopno zvítězit v případě nového útoku ukrajinské armády v Donbasu.

73; Ukrajinská armáda ostřeluje předměstí Gorlovky z minometů, tanků a automatických granátometů.

74; V poslední době je možné v tisku narazit na většinou pozitivní zmínky o Kurdech a jejich straně pracujících jako těch, s kým je možné se spojit proti Turecku.

75; Já ti dám do držky! Bývalý velitel batalionu Donbass Semenčenko se vrhl na náčelníka krivorožské policie. Ukrajinských médiích se objevila informace o tom, že 5. prosince náčelník policie Krivého Rogu Valerij Ljutyj zmlátil Vitalije Čerňavského, asistenta poslance za Samopomošč Jegora Soboleva.

76; Ukrajinská armáda ostřelovala osadu Spartak na předměstí Doněcka, hoří obytný dům.

77; Bojovník Berkutu vypráví o situace 2. května 2014 v Oděse: „To byl konec – po ulici běhala lůza se střelnými zbraněmi. Já jsem byl v obklíčení na ulici Gruševského a pokoušel se zachraňovat lidi. TO byl také důvod, proč jsem šel bojovat do domobrany Doněcké republiky“.

78; Akce západních ozbrojených sil vypovídají o tom, že USA a Turecko se snaží zatáhnout Rusko do přímého střetu s NATO, říká expert.

79; Závazky Kyjeva vůči MMF vyžadují složitá politická řešení, a to nejen od prezidenta Ukrajiny, ale také od Nejvyšší rady, prohlásil americký viceprezident Joseph Biden v Kyjevě.

80 ; Lídr ukrajinských nacistů a bývalý šéf SBU je obviněn z vymáhání peněz za obrazy ukradené z nizozemských muzeí. Obrazy ukradené před deseti lety z nizozemského muzea se v současné době nacházejí v rukou ukrajinských band, které požadují peníze za jejich vrácení.

81; Ministerstvo obrany Ruské federace vybere v roce 2016 zbraně pro bojovou výbavu Ratnik.

82; Bylo zveřejněno zajímavé video: Donbas nelze pokořit! Proč se navzdory všem zvěrstvům zločinného Porošenkova režimu Kyjevu nikdy nepodaří pokořit svobodný hornický kraj?

83; Portrét Olese Buziny zavražděného ukrajinskými nacisty se objevil nad nejfrekventovanější magistrálou v Kyjevě – Prospektu Vítězství. Vyvěsili jej tam sami místní občané.

84; V Donbasu byly nalezeny zbraň amerických gangsterů. Nebezpečným nálezem byla automatická pistole systému Thomson vyrobená v roce 1928.

85; Pentagon tvrdí, že letecký úder na syrskou armádu podniklo ruské letectvo, píší média. Letecký úder zasáhl vojáky v táboře Saika u města Ayaš na západě provincie Deyr az-Zaur, která je převážně v rukou Islámského státu.

86; Krym už nebude odebírat elektrickou energii z Ukrajiny ani v případě obnovení dodávek, říká Aksjonov. Úřady republiky Krym odmítnou dodávky elektrické energie z Ukrajiny v případě pokusu o jejich obnovu, sdělil nejvyšší představitel republiky Sergej Aksjonov.

87; Erdogan hraje roli kmotra terorismu, říká německá politička. Sahra Wagenknecht v interview pro časopis Spiegel tvrdě zkritizovala prezidenta Turecka a prohlásila, že USA záměrně překáží boji protiteroristické hrozbě a sleduje své vlastní zájmy.

88; Viceprezident USA prohlásil, že je s Petrem Porošenkem v častějším kontaktu než se svou vlastní ženou. Během své návštěvy v Kyjevě Joseph Biden prohlásil, že strávil telefonickými hovory s Porošenkem víc než tisíc hodin.

89; Uljukajev: Vliv režimu sankcí na ruskou ekonomiku se limitně blíží nule. Rusko se velmi dobře dokázalo adaptovat.

90; „Neplodný svazek“: Puškov se pohrdlivě vyjádřil o kontaktech Porošenka a Bidena. Výsledek setkání amerického viceprezidenta a ukrajinského prezidenta bude tristní.

91; Prezident Estonska Toomas Henrdrik Ilves se rozhodl oženit s šéfkou odboru lotyšského ministerstva obrany.

92; Velvyslanec Ruské federace byl předvolán na turecké ministerstvo zahraničí kvůli incidentu s ruským plavidlem v Bosporu. Ministerstvo vyjádřilo protest v souvislosti s incidentem, ke kterému došlo během průjezdu vojenského plavidla Ruské federace přes Bosporský průliv.

93; USA potvrdily smrt předáků Islámského státu a Al-Šabab v Somálsku a Libyi. Pentagon potvrdil zprávy o likvidaci Abú Nabila, člena Al-Kádiy a lídra Islámskho státu v Libyi, a jednoho z předáků uskupení Al-Šabab Abdelrahmana Sanhedrina v Somálsku.

94; Ukrenergo čeká na rozhodnutí o uvedení do provozu opravených stožárů elektrického vedení. Práce na opravě byly dokončeny, sděluje tisková služba společnosti. Zapojení stožáru vrátí do původního režimu dodávky do dvou okresů Chersonské oblasti.

95; Obyvatelé Luganska připomněli Ukrajině, že homosexuálové jsou nejčastějšími šiřiteli AIDS. Chlapci a dívky uctili minutou ticha památku těch, jejichž životy padly za oběť této strašlivé nemoci.

96; Oslabení energetické blokády Krymu je spojeno s tlakem Západu, říká Isljamov. Organizátoři blokády Krymu měli v úmyslu dosáhnout zákonného zákazu dodávek elektrické energie na poloostrov.

97; Dodávky elektrické energie na Krym budou obnoveny v nejbližších chvílích, říká Ukrenergo. Během nejbližších hodin bude obnoveno částečné zásobování Krymu elektrickou energií z Ukrajiny.

98; Ministerstvo zahraničí Turecka konečně vysvětlil velvyslanci Ruské federace postoj Ankary ohledně „incidentu“ v Bosporu. Jeden z vojáků Ruské federace byl údajně spatřen na plavidle s raketovým systémem země-vzduch, což odporuje konvenci z Montreux o statusu průlivů Bospor a Dardanely, prohlásilo turecké ministerstvo zahraničí.

99; Irák kategoricky nesouhlasí s přítomností zahraničních vojsk na svém území a nepřeje si, aby se země stala arénou pro mezinárodní soupeření, prohlásil premiér Iráku Hajdar al-Abádí.

100; Turecko se rozhodlo nestahovat své vojáky z Iráku navzdory požadavku Bagdádu. Ankara nebude stahovat z Iráku své vojáky rozmístěné poblíž iráckého Mosulu, sdělil pro západní média zdroj v turecké vládě.

101; Na zastávce městské dopravy v Moskvě došlo k výbuchu. Zraněni byli tři lidé. O incidentu informují policejní orgány hlavního města.

102; Státní department prohlásil, že USA neútočily na syrská vojska. Údery USA v Sýrii byly namířeny proti ropné infrastruktuře teroristů. Koalice neuskutečnila žádné akce v oblasti Deyr ez-Zaur.

Zdroj: rusvesna.su

 

Úterý, 8.12.2015:

1; Včera, 7.12.2015 večer došlo na zastávce v Moskvě k výbuchu. Ránu zachytila i pouliční kamera. Zraněni byli čtyři lidé, tři z nich – dvě ženy a muž byli hospitalizováni, čtvrtý hospitalizaci odmítl. Žádné ze zranění není život ohrožující.

2; Na Západě se k moci dostávají podobní lidé jako jsou ti z Národní fronty Marine Le Penové v regionálních volbách ve Francii.

3; Generální tajemník NATO: Aliance bude muset spolupracovat s Moskvou při řešení konfliktů v Sýrii a na Ukrajině. Přitom však poznamenal, že NATO nehodlá měnit svůj postoj k těmto zemím.

4; Turecká armáda utíká z východního Turecka před útočícími Kurdy. Povstalci Kurdské strany pracujících uskutečnili úspěšnou bojovou operaci ve východním Turecku a osvobodili několik měst od přítomnosti turecké armády a policie.

5; Turečtí vojáci na území Iráku postupují v zájmu Bagdádu, tvrdí vicepremiér Turecka. Vicepremiér Turecka Numan Kurtulmuş prohlásil, že vojáci jeho země, kteří se nacházejí na území Iráku, bojují proti Islámskému státu, což odpovídá zájmům Bagdádu.

6; Francie, vydala ses správnou cestou! Radikální islamismus podporovaný ropnými monarchiemi Perského zálivu jako Saúdská Arábie nebo Katar, si vybudoval své hnízdo v Evropě. Výsledkem je, že se naplnila varování protiimigrantské Národní fronty.

7; Kypr v mimořádných případech povolí ruským vojenským letadlům přistávat na místních letištích.. Pro dořešení právních aspektů chystají Moskva a Nikósie příslušnou dohodu.

8; Írán uskutečnil zkoušky balistické rakety, píší média. Zkušební odpálení rakety Ghadr-110 se konalo 21. listopadu nedaleko přístavního města Čáhbahár na jihovýchodě země.

9; FSB Tatarstánu zveřejnila jména lidí, kteří odjeli bojovat za Islámský stát do Sýrie. Správa FSB Ruska v Republice Tatarstán oznámila jména lidí, kteří odjeli do Sýrie, aby vstoupili do teroristických skupin.

10; Chodorkovskij je obviňován z vraždy starosty Něftějuganska. Michail Chodorkovskij zveřejnil na Twitteru předvolání, kterou doručili jeho otci 7. prosince.

11; Rada bezpečnosti OSN uskuteční zasedání v souvislosti se vstupem tureckých vojsk do Iráku.

12; Rusko zvyšuje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Spekuluje se, co vězí za budováním nových leteckých základen.

13; MMF projedná reformu, která může pomoci Kyjevu nesplácet dluhy. Oficiální postoj Měnového fondu říká, že myšlenka uskutečnit tuto reformu není nová, ale mnozí experti ji spojují s hrozbou bankrotu Ukrajiny kvůli ruskému dluhu.

14; Ukrajinskou elektřinu Krym už nepotřebuje. Divadýlko Kyjeva o částečné obnově dodávek elektřiny vyvolal hněv u obyvatel poloostrova.

15; Ukrajinští vládnoucí nacisté jsou zcela solidární s Islámským státem. Co spojuje tyto dva jevy – ukrajinský a islamistický? Proč se takové jevy neobjevovaly například během Druhé světové války?

16; Vnitřní dokumenty Islámského státu se dostaly do rukou médií. Britský list zveřejnil vnitřní dokumenty teroristické skupiny, které svědčí o pečlivě promyšlených plánech ohledně konsolidace moci a budování „státu“.

17; Americká televizní stanice propustil dva komentátory kvůli nepublikovatelným slovům o Obamovi v přímém vysílání. Propuštění analytici vyjadřovali svůj názor na nedělní vystoupení prezidenta USA k národu.

18; Ukrajinec se pokusil provézt drogy na Krym v konečníku. Pracovníci Federálního úřadu pro kontrolu narkotik zabavili na hranicích s Ukrajinou dodávku acetylovaného opia.

19; Kdy a nad kým kdy zvítězil Porošenko: Jak se pohádat s armádou a dobrovolníky. Stačí srovnat platy ukrajinských vojáků s platy v nově vytvořené Národní policii a je jasno.

20; Sevastopol převádí všechny sociální objekty na stálý přísun elektrické energie. Prohlášení Kyjeva se už ani nekomentují. Aksjonov sdělil, že zázraky se dějí, zvláště na Nový rok, a vyjádřil se i k perspektivám další spolupráce s Ukrajinou.

21; Jaresko: Národ nechce vracet dluh Rusku. Ministryně financí Ukrajiny nevyloučila odmítnutí Kyjeva vrátit dluh Rusku kvůli silnému tlaku ze strany lidu, který se staví proti vrácení dluhu.

22; Nejvýkonnější pistole byla vyvinuta v Rusku. Těmito pistolemi je vyzbrojena ochranka prezidenta Ruské federace, ale Washington oficiálně zakazuje používat takto silné zbraně, pokud federální služba ochrany prezidenta má pracovat na území USA.

23; V Litvě byl na sedm let odsouzen osmadevadesátiletý důstojník státní bezpečnosti SSSR. Bývalý pracovník MGB SSSR Alexandr Kardanovskij musí zaplatit 69 tisíc euro.

24; Akcie zbrojních společností USA posílily kvůli rostoucímu strachu. Ceny akcií amerických výrobců střelných zbraní zaznamenaly významný růst nehledě na celkový propad obchodu s akciemi. Příčinou byla další masová střelba, ke které došlo v USA počátkem prosince.

25; Krev a drogy. Čeho dosáhly Spojené státy v Afghánistánu. 76% bojových ztrát Američanů připadá na dobu vlády Baracka Obamy.

26; Ministerstvo obrany Ruské federace: Státní zbrojní zakázka na rok 2015 je prakticky splněna, prohlásil náměstek ministra obrany odpovídající za dodávky zbrojní a vojenské techniky Jurij Borisov.

27; Při leteckém útoku západní koalice zahynulo 26 Syřanů. Minimálně 26 civilních obyvatel Sýrie zahynulo při náletu letadel západní koalice ve vesnici Al-Han.

28; Slova NATO o důvěře odporují praktikovanému „zadržování Ruska, řekl stálý představitel Ruské federace při Alianci. Iniciativa Aliance vypadá divně v souvislosti s vojenskými přípravami prováděnými na východním křídle, řekl stálý představitel Ruské federace při NATO Alexandr Gruško.

29; Altay proti Armatě: Kde byl okopírován první turecký tank? To, že se ve výzbroji turecké armády mohou objevit tanky vlastní výroby, bylo oznámeno už před deseti lety.

30; V kyjevském metru zpacifikovali „samozvaného Ježíše“. Muž se svlékal, olizoval si pěst a sprostě nadával. Policie musela použít slzotvorný sprej, což mu nezabránilo v tom, aby vyskočil z vagónu.

31; Chodorkovskij prohlásil, že byl předvolán k výslechu na Vyšetřovací úřad. Řada informačních agentur také hlásí, že po Michailu Chodorkovském bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

32; Oprava silnice z Doněcka na hranici s Ruskou federací bude dokončena 20. prosince, hlásí ministerstvo dopravy Doněcké republiky.

33; Kdo a jak vlastně vyřeší osud ukrajinského dluhu? Dnes se rozhoduje o osudu ukrajinského dluhu. Restrukturalizace téměř patnáctimiliardového dolarového dluhu byla schválena už v říjnu, ale sporný zůstává dluh vůči Rusku ve výši tří miliard dolarů a také městský dluh Kyjeva ve výši 300 milionů dolarů.

34; Ombudsmanka Doněcké republiky za dobu své práce dostala domů z ukrajinského zajetí více než 600 lidí. Je to výsledek roka a půl práce aparátu zplnomocněnce pro lidská práva Doněcké republiky Darji Morozovové.

35; Bílý dům přiznal, že USA se nepodaří zvítězit nad Islámským státem do konce prezidentství Baracka Obamy. Prezident Barack Obama ve své výzvě k národu zdůraznil, že jeho země vrhne všechny síly na boj s teroristickou skupinou Islámský stát. Prohlásil, že Američané budou pronásledovat extremisty po celém světě.

36; Islámský stát obchoduje se syrskou bavlnou. Byl nalezen další zdroj financování teroristů. Tato bavlna prochází přes Turecko a pak se z ní stává oděv na našich pultech, jehož koupím vlastně financujeme Islámský stát.

37; Ostřelovači Ukrajinské armády vraždí civilní obyvatele Lughanské republiky, aby vyprovokovali bojovníky Národní policie. Opakované případy ostřelovačských zranění u obyvatel Luganské republiky včetně smrtelných případů umožňují hovořit o systematických provokacích.

38; USA odmítali bombardovat ropný průmysl Islámského státu, dokud je nezahanbili Rusové. Americké úřady zavíraly oči před pašováním ropy Islámského státu do Turecka, což umožnilo této teroristické skupině vydělávat miliony dolarů a posílit svůj vliv po celém světě, píše americký list Washington Times.

39; Ukrajinští energetici připojili první sloup na hranici Krymu. Z této linie se napájejí dva okresy Chersonské oblasti. Účastníci blokády Krymu nadále brání opravě dalších poškozených stožárů.

40; Na Ukrajině budou vyraženy hřivny s vyobrazením opice. Od 10. prosince uvádí Národní banka Ukrajiny do oběhu pamětní minci. Mince v nominále 5 hřiven je zasvěcena opici.

41; Asadova vojska obkličují teroristy Islámského státu na vojenském letišti. Syrská armáda se připravuje na obklíčení jednotek bojovníků soustředěných na vojenském letišti Mardž as-Sultán, kde se radikálové opevnili už před dvěma lety.

42; Donald Trump má v úmyslu zakázat muslimům vstup do USA. Podle jeho slov muslimové nenávidí Američany a považují násilí proti americkému obyvatelstvu za součást globálního džihádu.

43; Achmetovova spolupracovnice předvedla, jak vrátit Donbas zpět k Ukrajině. Ukrajinská politička a bývalá poslankyně za stranu Regionů Jelena Bondarenko řekla, jak dostat Ukrajinu zpět na Ukrajinu: Asi tak jako zubní pastu zpět do tuby.

44; Biden napomáhá rozpadu Ukrajiny. Americký viceprezident přivezl do Kyjeva velké změny.

45; Gazprom: Termín spuštění Severního proudu 2 je čtvrtý kvartál roku 2019. Projekt Severní proud 2 počítá s výstavbou dvou větví mořského plynovodu z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

46; Proč návrat Firtaše vyvolává na Ukrajině takovou hysterii? 30. listopadu byl na Ukrajině málem zaveden výjimečný stav. A to jen proto, že se oligarcha Dmitrij Firtaš chystal vrátit z Rakouska domů.

47; Další dopravní nehoda se stala ve Voroněžské oblasti s účastí linkového autobusu z Doněcka do Moskvy. Jsou zranění.

48; Vojáci syrské armády dobyli opevněný bod teroristů v Tell Hadaru na jihozápadě Sýrie.

49; Jižní Korea zahájila palbu na plavidlo, které vplulo do jejích výsostných vod. K incidentu došlo nedaleko ostrova Paengnyŏngdo. Střelba byla vedena z hlídkové lodi jihokorejských ozbrojených sil.

50; Známý spisovatel a klasik moderní literatury Prilepin vidí historické paralely mezi rokem 1917 a rokem 2015.

51; Ukrajinská armáda pokračuje v ostřelování Luganské republiky, hlásí ministerstvo pro mimořádné situace Luganské republiky.

52; Julian Assange vystoupí na mezinárodní konferenci RT. Dne 10. prosince se prostřednictvím videospojení zakladatel WikiLeaks Julan Assange z ekvádorského velvyslanectví v Londýně zúčastní konference „Informace, politika, média – formování nového světového řádu“.

53; Jiné návrhy Kyjevu na restrukturalizaci dluhu vůči Ruské federace už nejsou, říká Peskov. Rusko navrhlo Ukrajině variantu na restrukturalizaci dluhu, ale ta nebyla přijata, připomněl tiskový tajemník ruského prezidenta.

54; USA a Kuba v úterý zahájí v Havaně mezivládní rozhovory o širokém spektru otázek včetně tématu vyvlastnění majetku amerických společností a občanů po kubánské revoluci.

55; Nad Nejvyšší radou v Kyjevě vlaje americká vlajka. Vypadá to, že se Ukrajina již plně integrovala, přestože zatím ještě není vnímána jako 51. stát Unie.

56; USA zahájily zkoušky zastaralého torpédoborce. Experti kritizují nejnovější výplod amerického loďařského průmyslu kvůli možné zranitelnosti spojené s neobvyklým tvarem trupu s lomenou siluetou.

57; Katani Islámského státu popravili dalších pět Rusů. Jejich identita je teprve zjišťována.

58; Ruský Úřad pro kontrolu zemědělské produkce vrátil Lotyšsku 19 tun nakažených rajčat. Laboratorní zkoušky odhalily parazita třásněnku západní.

59; Zásobování elektřinou na Krymu bylo v plném rozsahu obnoveno. Plně spuštěna byla přenosová trasa 8. prosince.

60; Na autobusové zastávce v centru Moskvy došlo k výbuchu granátu F-1.

61; Pozor, podvodníci! Dobročinné spolky v Moskvě podvádějí lidi s dobrým srdcem. Věnujete peníze na umírající děti, které pak skončí v kapsách podvodníků.

62; USA ignorují dohodu o nerozmisťování zbraní v kosmu, říká ministerstvo zahraničí Ruské federace. EU, Gruzie a Ukrajina pozici Spojených států podporují.

63; V Itálii více než 600 lidí vidělo dokumentární film o Vladimiru Putinovi „Prezident“. 639 tisíc Italů včera zhlédlo dokumentární film Vladimira Solovjova věnovaný prezidentovi Ruska Vladimiru Putinovi.

64; Irák zavede sankce proti Turecku, pokud Ankara odmítne stáhnout svá vojska. Irácké úřady se obrátí na Radu bezpečnosti OSN a Ligu arabských států, dále mají v úmyslu uchýlit se k ekonomickým omezením v případě odmítnutí Turecka stáhnout svá vojska z území Iráku.

65; Nositel Nobelovy ceny označil příliv běženců za hrozbu pro ekonomiku Evropské unie. Letošní nositel Nobelovy ceny za ekonomiku Angus Deaton s myslí, že situace v evropské ekonomice se bude zhoršovat v souvislosti s přílivem běženců z Blízkého Východu, informovala v úterý agentura Bloomberg.

66; Erdoğanův syn popírá nákupy ropy od Islámského státu. Bilal Erdoğan prohlásil, že jeho společnost se zabývá stavební činností a bratr sice skutečně má nákladní dopravu, kterou však nelze použít pro transport ropy.

67; Mládežnické křídlo Erdoğanovy strany vyzvalo k sestřelování ruských letadel. Poslanci skandovali protiruská hesla během vystoupení tureckého premiéra.

68; Kyjev odmítl předat Doněcké republice seznamy pro výměnu zajatců podle schématu všechny za všechny. Ukrajina dnes v průběhu jednání kontaktní podskupiny pro humanitární otázky neposkytla Doněcké ani Luganské republice seznamy zajatců pro plánovanou výměnu.

70; Ukrajina je nejzkorumpovanější země na světě, řekl Biden. Viceprezident USA Joseph Biden ve svém vystoupení 8. prosince z tribuny Nejvyšší rady rozhořčil Ukrajince, když řekl, že není ve světě tak zkorumpovaná země, jako je Ukrajina.

71; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin patnáctkrát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Bylo vystřeleno 40 min ráže 82 a 120 mm. Kromě toho bylo zaregistrováno více než 10 případů ostřelování z tankových děl.

72; Gazprom nebude úplně zastavovat tranzit plynu přes Ukrajinu. Pokud Rusko zcela zastaví tranzit plynu přes Ukrajinu, plynovodný systém této země bude nefunkční a zničit ukrajinskou energetiku Ruská federace nechce, prohlásil místopředseda představenstva Gazpromu.

73; U ruského konzulátu v Sýrii vybuchl automobil, hlásí íránská média. Íránská agentura Fars sděluje, že nedaleko budovy ruského konzulátu v syrském Aleppu vybuchl zaminovaný automobil.

74; Ve Lvově podvedení vojáci ukrajinské armády demonstrovali před městskou administrativou. „Hrdinové ATO“ požadovali od úřadů slibované peníze a pozemky.

75; Po zuby ozbrojeni: Amnesty International řekla, odkud mají ozbrojenci Islámského státu zbraně. Ochránkyně lidských práv – organizace AI zveřejnila zprávu, podle které ozbrojenci Islámského státu disponují velkým množstvím zbraní díky obchodům s 25 zeměmi, především USA a jejich spojenců.

76; Šéf europarlamentu: EU se nachází pod hrozbou rozpadu. Alternativou pro stávající EU označil Evropu nacionalismu, hranic a zdí, což prý povede ke katastrofě.

77; V Sýrii byla nalezena černá skříňka sestřeleného Su-24, píší média. Rozšifrování automatického záznamníku pomůže k získání dalšího důkazu, že ruské letadlo nenarušilo turecký vzdušný prostor.

78; Rozvědka Doněcké republiky zaregistrovala přesun ukrajinských Gradů, houfnic D-30, ale také minometů a nákladních vozů vojáky a s municí k frontové linii.

79; Cena ropy Brent klesla poprvé od roku 2009 pod 40 dolarů.

80; Kancelář nacionalistů OUN v Kyjevě byla napadena Molotovovými koktejly. Lídr ukrajinských neonacistů ve žhářském útoku okamžitě viděl ruku ruské FSB.

81; Ukrajina ztratila kolem 20% svého ekonomického potenciálu, říká expert. Ukrajina za necelých osmnáct měsíců přišla o 20% svého ekonomického potenciálu, těžké ztráty utrpěl hlavně uhelný průmysl, dopravní infrastruktura a věda.

82; Ukrajina může přijít o svou suverenitu už za půl roku, říká politolog. Podstata suverenity Ukrajiny se vytrácí před očima a nezbývá jí více než na půl roku, říká politolog Ruslan Bortnik.

83; Ministerstvo zahraničí Ruské federace: Plavidlo „Císař Kunikov“ neporušil ani jeden článek konvence z Montreaux. Ochrana plavidla je zákonným právem každé posádky, prohlásila Marija Zacharova.

84; Ministerstvo zahraničí Ruské federace oznámilo vyostření situace v Sýrii po chybných leteckých úderech západní koalice. Moskva je vážně znepokojena přicházejícími zprávami, že se situace v Sýrii a Iráku vyostřuje. Kořenem vznikajících problémů je porušování suverenity těchto států ze strany Západu.

85; Bidenova favoritka. Novinář Alexandr Čalenko prozradil, proč se Ukrajina ještě nerozpadla...

86; Turecké úřady zacpávají ústa místním médiím, říká lídr opozice. Podle slov Kemala Kılıçdaroğlu novináři mají zakázáno klást otázky nepohodlné pro vedení země.

87; Ministerstvo zahraničí Ruské federace: Turecko dosud nevysvětlilo, čím ruské plavidlo porušilo konvenci z Montreux. Turecko dosud nedokázalo sdělit ruské straně srozumitelné vysvětlení, jakým způsobem hlídka vojenského plavidla Císař Kunikov porušil konvenci z Montreaux.

88; Ministerstvo financí očekává růst ruské ekonomiky pro rok 2016 v hodnotě 1,5%, sdělil novinářům náměstek ministra financí Ruské federace Alexej Moisejev.

89; Turecko a Irák: Je možný vojenský konflikt? Hrozby, že otázka vstupu tureckých vojsk na území Iráku bude předáno k posouzení Radě bezpečnosti OSN, jsou namířeny především na podporu obrazu jednotného státu a nemají reálnou váhu, myslí si experti.

90; V Jekatěrinburgu byl odsouzen verbíř Islámského státu.

91; Tálibové zaútočili na letiště na jihu Afghánistánu. Poté, co pronikli do prostoru letiště, začali pálit po domech vojáků.

92; Přijel strýček, který rozdává pokyny“, říká poslanec státní dumy o Bidenově návštěvě Kyjeva. Bidenovy poznámky o korupci na Ukrajině znějí hloupě, neboť on nechápe, že tu korupci šíří právě vládní struktury, prohlásil poslanec Státní dumy Ruské federace Leonid Kalašnikov.

93; V Sýrii vypukne kvůli zvěrstvům Islámského státu epidemie nemoci, která rozežírá lidské tkáně. Stovky lidí již byly nakaženy leishmaniázou (ničivkou) kvůli tomu, že ozbrojenci pohazují hnijící těla zabitých lidí po ulicích měst.

94; Výbuch i budovy generálního konzulátu Ruské federace v Sýrii si vyžádal smrt čtyř lidí. Zástupkyně diplomatické mise Ruské federace oznámila, že mezi obětmi nebyli žádní Rusové.

95; Litevští vojáci omylem ostřelovali soukromý automobil. Manželský pár se obrátil na policii poté, co jeho automobil napadli neznámí muži v maskáčích a kuklách.

96; V Sýrii pokračují těžké boje, teroristé mají velké ztráty a opouštějí obce. V provincii Idlíb došlo k boji vládních vojsk s bandami v okolí Han-Šejchun, při němž bylo zničeno sedm automobilů patřících ozbrojencům.

97; „Hrdinové ATO“ zaútočili na Lvovskou oblastní radu. Účastníci tzv. ATO spolu s rodinami vtrhli kolem 15:40 do zasedacího sálu Lvovské oblastní rady.

98; Ruské ministerstvo zahraničí odsoudilo počínání tureckých úřadů, které zadržely ruské novináře. Moskva rozhodně odsuzuje protiprávní jednání úřadů Turecka, které zadržely novináře televizní stanice „Rossija-1“.

99; Kyjevští ozbrojenci ostřelovali obce v okolí frontové linie na sever od Doněcka v okolí letiště.

100; Americký tisk obviňuje Obamu ze zbabělosti. V USA se v tisku stále probírá Obamovo vystoupení s výzvou k národu.

101; Nemáme jídlo, ani elektřinu, ani peníze. Syrský běženec vypovídá o životě v „hlavním městě“ Islámského státu. Podle jeho slov ti, kteří nevstoupili do řad teroristické organizace není ve městě Rakká jídlo, lékaři ani peníze. Obyvatelé žijí v neustálém strachu z udávání a v ulicích hlídkují děti ozbrojené samopaly.

102; Ukrajina, USA a Turecko uskutečnily společné vojenské cvičení v Černém moři. Cílem manévrů byl nácvik součinnosti v rámci mnohonárodních taktických jednotkách v souladu se standardy NATO.

103; V Petrohradě zemřel poslední účastník útoku na Reichstag na jaře 1945.

104; Vánoční dárky pro děti Donbasu jsou shromažďovány v Novospasském klášteře v Moskvě. Ve městech a vesnicích Donbasu, které utrpěly válkou, je stále ještě obtížná humanitární situace.

105; V Těrnopolu se vojáci ukrajinské armády otrávili samohonkou vyrobenou z technického lihu a oslepli.

106; OBSE potvrdila hromadění sil ukrajinské armády na frontové linii u Mariupolu. Speciální monitorovací mise OBSE potvrdila nárůst ozbrojených formaci Ukrajiny v šedé zóně.

107; Ukrajinská armáda ostřelovala několik předměstí Gorlovky ze střelných zbraní a automatických granátometů.

108; Na trase, kudy v Kyjevě projížděla kolona s Bidenem, byly vyvěšeny plakáty s nápisy „Biden, go home!“ Podle slov aktivistů představitelé SBU ze všech sil bránili realizaci mírumilovné protestní akce.

109; V Kyjevě důchodci způsobili tlačenici kvůli levným rybám. Tentokrát byl epicentrem zoufalé bitvy o jídlo hypermarket Fozzy na Petrovce.

110; V Záporoží vyvěsili plakáty se slovy studu za své krajany, kteří se účastní protikrymské hysterie. V centru Záporoží na sloupech elektrického vedení byly vyvěšeny plakáty s omluvami za Ukrajince, kteří podporují energetickou blokádu Krymu.

111; V parku byla na území Nové Moskvy objevena taška s celým arzenálem zbraní. Nyní operuje na místě nálezu vyšetřovací skupina.

112; Na Ukrajině je nutné vytvořit autonomní státy, řekl Biden. Neočekávaný úder pro stoupence jednotné Ukrajiny zasadil viceprezident USA Joseph Biden, který prohlásil, že Ukrajina se musí stát federativním státem.

113; MMF zrušil zákaz úvěrování zemí s oficiálním státním dluhem po splatnosti. To znamená, že fond bude pokračovat v realizaci protikrizového programu na Ukrajině i poté, co Kyjev prošvihne termín splátek dluhu vůči Rusku. Ministerstvo financí Ruské federace říká, že rozhodnutí MMF bylo přijato kvůli poškození zájmů Ruska.

114; Ukrajinská válečná propaganda ve službách syrských teroristů. Lze sledovat klasický příklad práce propagandistické mašinérie, kde se zájmy syrských teroristů a ukrajinských pseudopatriotů prolínají až do naprosté nerozlišitelnosti.

115; Ruská vojska provedla masivní letecký raketový úder na objekty Islámského státu a dalších extremistických organizací na území Sýrie. Z akce byly zveřejněny působivé záběry.

116; Ponorky ruského námořnictva uskutečnily úder na Islámský stát raketami Kalibr ze Středozemního moře. Zasaženy byly dvě velká centra teroristů. Ruští vojáci poprvé použili rakety z ponorky Rostov na Donu z vod Středozemního moře, sdělil ministr obrany Sergej Šojgu prezidentovi Ruska.

117; Letectvo Ruské federace za tři dny uskutečnilo v Sýrii více než 300 startů. Veškeré lety byly uskutečněny v doprovodu stíhacího letectva Su-30.

118; Šojgu předvedl Putinovi černou skříňku Tureckem sestřeleného Su-24. Prezident Ruské federace zdůraznil, že vztah Ruské federace k Turecku se nezmění, ať jsou data v zapisovači jakákoli.

119; Mezinárodní měnový fond obětuje důvěru v zájmu záchrany Ukrajiny, píše ruský tisk. Rozhodnutí MMF dovolit úvěrování země s dluhy po lhůtě splatnosti může zcela zničit důvěru k této mezinárodní instituci.

120; K břehům Sýrie byl z Indie naléhavě odvolán raketový křižník Varjag. Gardový raketový křižník Varjag, který se v tuto chvíli účastní rusko-indických vojenských cvičení, vypluje směrem k Sýrii.

121; Ukrajinští ozbrojenci obnovili ostřelování severních okrajů Doněcka. Palba je vedena z pozic v obci Peski z houfnic, bojových vozidel pěchoty a minometů.

122; Írán se chystá nakoupit v Rusku tanky T-90. Íránská armáda má v úmyslu zakoupit v Rusku velké množství tanků T-90, prohlásil v úterý velitel pozemních sil Íránu Ahmad-Rézá Purdastan.

123; Oděský Pravý sektor obsadil soud v Kirovogradu. Ozbrojenci oděského Pravého sektoru 8. prosince večer zablokovali zasedací síň Odvolacího soudu Kirovogradské oblasti, který odmítl propustit místní členy extremistické organizace z nápravného zařízení.

Zdroj: rusvesna.su

 

Středa, 9.12.2015:

1; Konzulát USA v Turecku od středy přerušuje svou činnost kvůli bezpečnosti. Konzulát vyzval občany USA, aby udržovali vysoký stav bdělosti.

2; Masivní úder na objekty teroristů prostřednictvím letadel Dálkového letectva a letky v Sýrii. V důsledku úderů byly vytvořeny podmínky pro další útočné akce syrské armády v součinnosti s dalšími ozbrojenými formacemi v okolí Aleppa, Idlíbu, horské Latakíje a Palmýry.

3; V Nikolajevě policista srazil svým mercedesem chodce. Zraněný je ve vážném stavu.

4; Irák vyzval šéfa NATO, aby se zasadil o odsun tureckých vojáků ze země. Prosbu Irák vyslovil po vypršení osmačtyřicetihodinové lhůty, ve které turecká vojska měla opustit území státu.

5; Proč Joe Biden přijel do Kyjeva? Válka v Donbasu a břidličný plyn.

6; Syrská armáda se posouvá v bojích pomalu vpřed a ozbrojenci přesouvají rezervy a kopou tunely. V Damašku se chystají teroristické akty.

7; Ukrajina: Vydírání jako exportní artikl. Kyjev doufá, že EU bude nucena kupovat produkci z Ukrajiny.

8; Islámský stát s lidskou tváří: Západ se chystá uznat chalífát za partnera při urovnání situace v Sýrii. Američané nadále vnímají Islámský stát jako svou zbraň na zničení syrského režimu a syrské armády. Proto je naprostý nesmysl vážně mluvit o partnerských vztazích s USA a zároveň o boji s Islámským státem. Američané přece nebudou likvidovat to, co sami vytvořili.

9; Máme pouze Boha a Bidena. Chceme být Obamovými poddanými. Demonstranti před budovou Nejvyšší rady drželi v ruce plakáty v angličtině s výzvami k Bidenovi, aby je zachránil.

10; Obrazy ukradené v roce 2005 se objevily na Ukrajině. Zástupce velitele oddílu OUN, který se spojil s Nizozemci, vyhlásil cenu, která desetinásobně převyšuje skutečnou cenu uměleckých děl, a trvá na svém.

11; Německá média: MMF odsouhlasila změnu pravidel úvěrování kvůli pomoci Ukrajině. Mezinárodní měnový fond odsouhlasil změny vlastních pravidel a hodlá úvěrovat dlužníky i v případě bankrotu na základě státního dluhu. Nesplacení dluhu vůči Rusku tudíž nebude mít vliv na pomoc Kyjevu ze strany západních věřitelů.

12; Putin je přesvědčen, že jaderný úder na Islámský stát nebude nutný. Vladimir Putin přikázal analyzovat výsledky úderů na skupinu Islámský stát novými vysoce přesnými zbraněmi a vyjádřil naději, že v boji proti teroristům nebude potřeba sáhnout k jaderným zbraním.

13; V Kanadě vyzývají k přejmenování budovy se jménem Donalda Trumpa kvůli jeho výrokům na adresu muslimů. Donald Trump je fašista, napsal na svém Twitteru člen městské rady Toronta.

14; Čurkin: Rusko doufá, že Turecko nepodnikne nepromyšlené kroky v Sýrii. Stálý představitel Ruské federace při Radě bezpečnosti OSN rovněž zdůraznil, že vysazování tureckých vojsk v Iráku bylo pro USA neočekávané, a vypovídá o tom, že Ankara je nepředvídatelným partnerem.

15; Podle proroka Mohammeda v posledních dnech, kdy se svět pohrouží do tmy všeobecné bezbožnosti, kdy pravdy islámu budou zapomenuty a lidé ještě více propadnou hříchu, bude se v Sýrii konat veliká bitva.

16; Čína pokračuje v devalvaci jüanu. Čínská národní banka snížila kurs jüanu vůči dolaru na 6,414. Je to nejnižší hodnota od roku 2011.

17; NATO bombarduje Islámský stát, aby sebral Asadovi území, a Rusko, aby mu je vrátila, vyjádřil se Israel Šamir o Sýrii.

18; Čtyřicet dní: Panychida za oběti katastrofy A-321 nad Sinají proběhne v Petrohradě. Bohoslužbu povede vikář Petrohradské eparchie biskup Carskoselský Markell. Panychida se uskuteční v Isaakijevském chrámu. Letecká katastrofa si vyžádala životy 217 cestujících a sedmi členů posádky.

19; Zacharova odpověděla na výroky Jaresko. Oficiální představitelka ministerstva zahraničí Ruska parafrázovala slova ukrajinské ministryně financí o silném tlaku ze strany ukrajinského lidu,který údajně vystupuje proti vrácení třímiliardového dluhu Rusku. Zeptala se, proč se ukrajinská moc neřídila „hlasem lidu“ i v případě odtržení Krymu...

20; Nový protiletadlový pluk protivzdušné ochrany začal hlídkovat v Arktidě. Umístěn byl na souostroví Nová Země.

21; Chtějí ušít boudu na Rusko pomocí ukrajinských bomb. Rakouský list Contra Magazin říká, jak chce Katar diskreditovat Rusko pomocí bomb sovětského vzoru nakoupených na Ukrajině.

22; Posádka v oceánu: Rusko vytvořilo šest arktických základen. Ministerstvo obrany prakticky ukončilo budování a vybavení šesti vojenských základen v Arktidě.

23; Zvyšování důchodového věku začne v roce 2016. Vláda Ruské federace plánuje kampaň na zvyšování důchodového věku o půl roku. Od roku 2016 pro ženy mladších ročníků narození než 1961, poté mužů mladších ročníků než 1971.

24; Gorlovka a Jenakijevo budou odminovány do konce roku, hlásí ministerstvo pro mimořádné události Doněcké republiky. V současné době neexistují mapy minových polí ukrajinské armády, což značně komplikuje práci pyrotechniků.

25; Tragédie na Kuzbasu: Dva horníci zahynuli pod závalem, třetího hledají záchranáři. Záchranáři objevili pod závalem těla dvou členů obsluhy rypadel. Pokračuje hledání řidiče buldozeru.

26; V obchodě Roshen v Charkově došlo k výbuchu. Tlaková vlna rozbila skleněné výplně oken i dveří. Pokračuje vyšetřování události.

27; Business Insider: Rusko v roce 2016 osídlí Arktidu vojáky. Dále Moskva plánuje otevření množství dalších strategických objektů za polárním kruhem a Arktida se změní v arénu geopolitické bitvy, tvrdí list.

28; Ohledně Ruska se Západ chová jako ekonomický terorista, píší polská média. Zavedením sankcí vůči Rusku se Západ natolik přepočítal, že nyní neví, jak z tohoto dobrodružství ven, aniž by ztratil tvář. Pikantní je, že list, který tento názor zveřejnil, je známý svým protiruským zaměřením.

29; Letadla západní koalice byla zaregistrována v oblasti útoku na syrskou armádu, hlásí ministerstvo obrany Ruské federace. Na ministerstvu obrany Ruské federace komentovali letecký úder na pozice syrské vládní armády ze dne 6. prosince.

30; Erdoğan neztratil jen Rusko, ale i celý Blízký Východ, tvrdí turecká média. Prezident Erdoğan a ministerský předseda Davutoğlu se oddali snům o panství Turecka nad Blízkým Východem a dostali se do pasti, sděluje s lítostí turecký list Hürriyet Daily News.

31; Zástupce šéfa OBSE Hug přijel s inspekcí do Gorlovky. Včera Alexander Hug oznámil novinářům, že Gorlovka zůstává jedním z hlavních horkých bodů na linii dotyku v Donbasu.

32; Ministerstvo obrany Ruské federace popřelo informace některých západních médií o budování druhé ruské základny v Sýrii poblíž obce Šajrát.

33; Bude v Rusku zakázán WhatsApp a Viber? V médiích se objevila informace o tom, že Roskomnadzor chce připoutat messengery k operátorským sítím a zajistit výměnu zpráv pouze mezi identifikovanými uživateli.

34; Výbuch na zastávce v Moskvě mohl být atentátem na byznysmena. Policisté zpracovávají verzi této události, která nebude spojena s chuligánstvím, jelikož výbušnina byla hozena cíleně na automobil podnikatele.

35; Medveděv: Pád ekonomiky se zastavil, následující rok bude rokem růstu. Finanční sytém se podařilo podpořit, bankovní systém funguje normálně, prohlásil premiér Ruské federace.

36; Peskov: Kreml nemá plány na zvyšování věku odchodu do důchodu. Tiskový tajemník popřel existenci plánů Kremlu ohledně zvyšování důchodového věku.

37; Medveděv: Pokud Rusko nebude mít normální ozbrojené síly, ani stát nebude existovat.

38; Ozbrojenci Islámského státu nutí civilní obyvatelstvo, aby pro ně těžilo ropu. Milionové příjmy si teroristé strkají do vlastních kapes a za smrtelně nebezpečnou práci platí směšné částky.

39; Medveděv: Ukrajinská moc svůj dluh vůči Rusku nevrátí. Jsou to podvodníci. Ukrajinské úřady nevrátí dluh vůči Rusku ve výši 3 miliard dolarů, protože jsou to prostě podvodníci, prohlásil premiér Dmitrij Medveděv a poznamenal, že tuto nepoctivost podporuje i Mezinárodní měnový fond.

40; Rozvědka Doněcké republiky odhalila zamaskované pozice tanků a dělostřelectva ukrajinské armády tři kilometry od fronty. V okolí obce Selidovo byl zaznamenán přesun čtyř houfnic „Msta-S“, v obci Širokino čtyři tanky, v okolí Arťomovska kolona s municí pro Grady.

41; Pravděpodobnost, že Marine Le Pen usedne do křesla francouzského prezidenta, je velmi vysoká. Marine Le Pen se může stát prezidentkou, ale s Francií pod jejím vedením bude složité udržovat stabilní a konstruktivní vztahy.

42; Chodorkovskij: Rusko potřebuje revoluci. Připomeňme, že Chodorkovskij, který si odseděl deset let za ekonomické zločiny, byl omilostněn výnosem Vladimira Putina a v současné době žije ve Švýcarsku.

43; Lavrov: Biden se chlubil, že USA přinutily Evropu k zavedení protiruských sankcí. Nyní se USA snaží přesvědčit členské země EU k jejich prodloužení, prohlásil ministr zahraničí Ruské federace.

44; Medveděv: Black-out na Krymu je genocida ze strany Ukrajiny. Je to naprosto buranský a absolutně šílený čin, zdůraznil Medveděv.

45; Šéf vyšetřovacího výboru Ruska se vyslovil pro trest smrti. Liberálové začínají uvažovat, zdali je či není zapotřebí trestu smrti, co je či není křesťanské. Osobně jsem pro trest smrti, prohlásil Alexandr Bastyrkin.

46; Evropská unie nebude měnit smlouvu o zóně volného obchodu s Ukrajinou. Dohoda vstoupí v platnost od 1. ledna 2016. Ukrajině za to hrozí potravinová blokáda ze strany Ruska.

47; Spojené státy ukrajinské a Putinův agent Biden. Pro začátek je třeba pochopit, že v ukrajinských špičkách každé slovo amerického viceprezidenta má vyšší cenu než projev papežského nuncia.

48; Další případ vhození úředníka do odpadkového kontejneru v Rovenské oblasti. Nejdříve staršího úředníka, předsedu Federace odborů Rovenské oblasti Nikolaje Šeršuna zkopali a pak hodili do kontejneru.

49; Porošenko uzákonil obstavování majetku osob podezřelých z korupce. Podle zákona se dovoluje obstavit majetek libovolných osob, pokud může být použit jako důkaz v trestním řízení.

50; Soud propustil podezřelého z vraždy Olese Buziny z vyšetřovací vazby do domácího vězení.

51; Zákaz vstupu pro Trumpa do Británie podpořilo sto tisíc lidí. Velká Británie uvalila zákaz vstupu do země vůči mnoha osobám kvůli agresivním výrokům.

52; OBSE otvírá novou základnu v Gorlovce. Základna speciální monitorovací mise OBSE zahájí svou činnost v Gorlovce, prohlásil zástupce šéfa mise Alexandr Hug.

53; Příbuzní příslušníků silových struktur Luganské republiky zadržení tajnými službami Ukrajiny mohou být předáni k výměně. Že něco takového není vyloučeno, oznámil ministr vnitra Luganské republiky Igor Kornět.

54; Ruské letectvo v Sýrii uskutečnilo za posledních 24 hodin 82 bojových startů a udeřilo na 204 objektů teroristů, prohlásil představitel ministerstva obrany Ruské federace generálmajor Igor Konašenkov.

55; Časopis Time vyhlásil Angelu Merkel osobností roku. Druhé místo v žebříčku obsadil vůdce teroristické skupiny Islámský stát Abů Bakr al-Bagdádí, třetí miliardář Donald Trump.

56; Ponorka ruského vojenského námořnictva ostřelovala pozice Islámského státu raketami Kalibr za použití salvové střelby.

57; Porošenko odmítl dvaadvaceti ozbrojencům Azova z Ruska udělit občanství Ukrajiny. Podle oficiální verze se radikálům bojujícím na straně Kyjeva nepodařilo shromáždit všechny potřebné dokumenty.

58; Putin vydal členům vlády pokyn, aby byla Ukrajina zažalována, pokud Kyjev nesplatí dluh.

59; Na velvyslanectví USA jsou rozhořčeni prodejem kuchyňských prkýnek s vyobrazením Obamy jako opice. Kuchyňská prkýnka byla zaregistrována v jednom z obchodních center v Kazani.

60; Putin přikázal obnovit dodávky uhlí na Ukrajinu.

61; Další zrada: Skandální ukrajinský obrněný transportér jezdí s ruským motorem. Specialisté Centra pro analýzu strategií a technologií rozebírají „novinku ukrajinského obranného průmyslu, které se už experti vysmáli. Ukazuje se, že obrněný transportér byl vytvořen na bázi ruského dieselového motoru.

62; Výroky gruzínského ministra obrany o pojídání koček v Leningradě v době blokády překračují všechny meze, říká ministerstvo zahraničí Ruské federace. Námětek ministra zahraničí Ruské federace Grigorij Karasin tvrdě zkritizoval ministra obrany Gruzie za neuvážené výroky ohledně obětí blokády.

63; Evropa stejně jako USA odmítla poskytnout záruky Ruské federaci za ukrajinské úvěry. O průběhu rozhovorů informoval prezidenta ministr financí Anton Siluanov.

64; Putin: Je třeba zastavit kontrakty na dodávky energie na Krym z Ukrajiny. Rusko by nemělo mít platné smlouvy s Ukrajinou na dodávky elektrické energie na Krym od okamžiku plného zprovoznění energomostu z Kubáně, prohlásil prezident.

65; Hledání těl členů domobrany Doněcké republiky bylo zahájeno v oblastech Donbasu kontrolovaných Kyjevem.

66; Islámský stát se zaměřil na Čínu, sdělují média. Teroristická organizace Islámský stát nahrála píseň „Jsem mudžáhid“ v čínském jazyce a dala tak na srozuměnou, že uskupení přikročilo k verbování čínských muslimů, informuje americká televizní stanice.

67; Obrat Ruské federace na východ není dočasné opatření, ale promyšlená volba, zní z Rady federace. Asie je nejdynamičtěji se rozvíjející region a v kontextu rozvoje Dálného Východu a Sibiře má Rusko zájem na spolupráci s asijskými zeměmi.

68; Vladimir Putin: Rusko žádalo USA, Evropu a mezinárodní banky, aby sdílely rizika ukrajinského dluhu, připomněl prezident Ruské federace Vladimir Putin.

69; Organizátoři energetické blokády pracují na objednávku Porošenka, tvrdí krymské úřady.

70; „Kyborg“ Rachman: Ruská vojska jsem v Donbasu neviděl. Vyšla najevo pravda o tváři ukrajinské armády a hrdinovi Ukrajiny. Na Ukrajině byla provedena další propagační akce na formou oslavování neohrožených ukrajinských vojáků, která byla věnována oslavám dne vzniku „nejbojeschopnější armády v Evropě“.

71; Itálie trvala na odmítnutí automatického prodloužení sankcí proti Rusku, které vyprší 31. prosince.

72; Ukrajinští diverzanti odpálili elektrický kabel v Roveňkách. Diverzanti dnes odpálili přívodní kabel napájející retranslátor v obci Roveňki. V důsledku této sabotáže byla ve městě narušena činnost poskytovatelů internetu a spojových operátorů.

73; Vstup tureckých vojsk do Iráku je aktem solidarity, nikoli agrese, říká turecký premiér. Turecký tankový prapor vstoupil do Iráku pod záminkou přípravy bojovníků kurdských národních oddílů. Bagdád považuje přítomnost tureckých vojáků za nepřátelský akt.

74; Přátelství tygra Amura a kozla Timura, který byl původně předhozen tygrovi jako potrava, se stala reality show. Do výběhu, kde se spolu procházejí šelma a býložravec, byla instalována kamera.

75; Ukrajinský boxer Glazkov přijme ruské občanství. Známý ukrajinský boxer v těžké váze původem z Luganska Vjačeslav Glazkov má v úmyslu požádat o ruské občanství.

76; Na televizní stanici Dožď přijde daňová kontrola. Federální daňová služba má v úmyslu uskutečnit kontrolu v televizní stanici Dožď ohledně správnosti a dodržování lhůt placení daní a odvodů.

77; Biden je zapleten do ukrajinských korupčních schémat, píší New York Times. Podle informací amerického listu New York Times je syn viceprezidenta USA Joe Bidena spojen s korupčními schématy ukrajinských společností.

78; Několik lidí zahynulo při výbuchu v podniku na výrobu pesticidů ve městě Ťi-lin v Číně.

79; Jaceňuk prohlásil, že Ukrajina je připravena se soudit s Ruskem ohledně dluhu. Pokud Rusko je ochotno přijmout podmínky restrukturalizace, prosím, ale pokud Rusko zažaluje Ukrajinu, jsme připraveni se s ním soudit. Jsme připraveni na všechny varianty.

80; Irák: Zápisník dagestánského ostřelovače - teroristy Islámského státu. Bojovníci irácké armády nahráli na video ukořistěné zbraně, vybavení a zápisník ostřelovače-teroristy v ruském jazyce.

81; Centrální banka Ruské federace: Odliv kapitálu z Ruska se dvaapůlnásobně snížil. Čistý vývoz kapitálu soukromým sektorem za období leden až listopad 2015 podle předběžných odhadů Ruské centrální banky činil 53,0 miliardy dolarů a snížil se tak více než o polovinu ve srovnání se srovnatelným obdobím roku 2014, kdy činil 118,7 miliardy dolarů.

82; Dagestánec, který bojoval za ozbrojence v Sýrii, byl odsouzen k odnětí svobody. Od července 2013 do ledna 2014 se Zalichman Abdullajev jako člen nezákonné ozbrojené formace nacházel na území Sýrie a účastnil se bojových akcí proti vládním vojskům.

83; Alkoholická dopravní nehoda v Kyjevě: Do stojícího kamionu naloženého pivem v plné rychlosti narazil nákladní vůz převážející z Oděsy kolem třiceti tun vína.

84; Sýrie a Rusko spustily projekt pro rozvoj syrského exportu. Společné výroby Ruska a Sýrie budou spočívat ve zpracování syrských zemědělských výrobků a jejich přípravě na export s využitím technologií světové třídy.

85; Bankrot Ukrajiny kvůli dluhu vůči Rusku přijde Mezinárodní měnový fond draho. MMF potvrdil reformu, která fondu umožňuje úvěrovat dlužníka i v případě jeho bankrotu na základě státního dluhu.

86; Západ Krymu opět zůstal bez elektřiny. Zásobován elektřinou v západních oblastech Republiky bylo přerušeno kvůli havárii na vysokonapěťové trase.

87; Syrské město Deyr ez-Zaur a přilehlá letecká základna jsou už více než tři roky okupovány.

88; Šéf krymskotatarského medžlisu slíbil Krymu nový black-out. Šéf takzvaného medžlisu krymskotatarského národa vysvětlil, jaký byl cíl extremistů, kteří zorganizovali energetickou blokádu Krymu: Bylo potřeba, aby se Rusku okupace Krymu prodražila.

89; Donald Trump navrhl zavřít internet. S neočekávaným návrhem se na své voliče obrátil kandidát na prezidenta USA republikán Donald Trump.

90; Syrští vojáci přinesli důkaz, že jejich tábor byl ostřelován letectvem koalice. Na exkluzivních záběrech je vidět důkazy, že to byla právě letadla mezinárodní skupiny, která ostřelovala tábor vládních vojsk.

91; Ruská federace a Vatikán jsou zklamáni nepřijetím deklarace o právech křesťanů. Členové rady ministrů zahraničí zemí OBSE v Bělehradě nedokázali odhlasovat společnou deklaraci ohledně ochrany práv křesťanů kvůli nekonstruktivní pozici některých delegací.

92; Turecko vyzývá své občany, aby opustili Irák. Turecké úřady vyzvaly své spoluobčany, aby kvůli své bezpečnosti opustili území Iráku s výjimkou tří provincií v severní části země osídlených Kurdy.

93; Americký politolog: Islámský stát je ruka, ale useknout je potřeba hlavu! Známý americký politolog William Engdahl představil v Moskvě svou novou knihu „Svaté války Západního světa“.

94; Bastrykin označil události na Bolotném náměstí z roku 2012 za zkoušku na Majdan. Události na Bolotném náměstí v Moskvě v květnu 2012 byly nácvikem Majdanu. V Rusku mohly být spuštěny stejné procesy jako na Ukrajině.

95; Český prezident se vyslovil proti přijetí Turecka do Evropské unie. Prezident České republiky Miloš Zeman prohlásil, že se Turecko často chová jako spojenec teroristického uskupení Islámský stát.

96; Turecko oznámilo svou připravenost spolupracovat s Ruskou federaci ve sféře bezpečnosti. Premiér Turecka Ahmet Davutoğlu vyzval Moskvu ke společným akcím na odvrácení incidentů podobným sestřelení ruského Su-24.

97; Ukrajina bude zařazena mezi top 20 zemí v žebříčku Doing Business v roce 2017, slibuje ministr hospodářství Ukrajiny. Ukrajinský ministr pro hospodářský rozvoj a obchod Ajvaras Abromavičus doufá v zařazení Ukrajiny mezi top 20 zemí v žebříčku Doing Business v roce 2017.

98; V okolí doněckého letiště vybuchlo bojové pěchotní vozidlo ukrajinské armády. Jsou oběti na životech. Nedaleko obce Opytnoje na dočasně okupovaném území Doněcké republiky vybuchl BVP s ukrajinskými vojáky.

99; Střetnutí zájmů různých zemí vlastně už spustilo Třetí světovou válku, říká Plotnickij.

100; Charkovští nacisté zbili školáky za jejich výroky na internetu. Nacisté z okruhu fotbalových fanoušků charkovského Metallistu zbili školáky v městském internetovém klubu.

Zdroj: rusvesna.su

 

Čtvrtek, 10.12.2015:

1; Donbas obnovil dodávky uhlí na Ukrajinu. Sdělila to vedoucí odboru vnější komunikace ukrajinské společnosti DTEK Irina Miljutina.

2; Homs byl osvobozen od teroristů. Stovky ozbrojenců opustily město před namířenými kulomety syrské armády. Damašek uzavřel s ozbrojenci Džabhát an-Nusrá dohodu: Oni opustí město v autobusech poskytnutých mezinárodními organizacemi a budou přepraveni do provincie Idlíb.

3; Na Ukrajině může prudce zdražit zboží i služby. Zrušení zjednodušeného systému zdanění, na kterém nyní pracují ministerstvo financí a příslušný výbor Nejvyšší rady, bude mít likvidační následky pro malé a střední podnikání, myslí si experti.

4; Ministerstvo obrany Ruské federace: Letadla mezinárodní koalice byly v oblasti náletu na syrskou armádu. Ministerstvo obrany prohlásilo, že letadla koalice vedené Spojenými státy se 6. prosince nacházela v oblasti, kde došlo k leteckému úderu na pozice armády Sýrie.

5; Evropská unie navrhla Rusku, aby odepsalo 20% dluhu Ukrajině. S příslušným prohlášením vystoupil šéf reprezentace EU v Moskvě Vygaudas Ušackas.

6; Nové ukrajinské letadlo chtějí nazvat po Banderovi. Ve veřejné soutěži podniku Antonov ohledně národního názvu pro nový dopravní letoun An-178 vede návrh „Bandera“, píše se na facebookových stránkách podniku.

7; Turecký premiér obvinil Rusko z etnických čistek v Sýrii. Prohlásil, že Rusko chce takto zajistit bezpečnost svých základen v Latakíji a Tartusu.

8; Ukrajinská agónie. Skrytá válka. Ozbrojený konflikt v Donbasu očima německého novináře. Film německého novináře Marka Bartalmaie je pokusem objektivně říci světu o válce v Donbasu a otevřít oči svým kolegům na Západě, kteří podávají svým spoluobčanům informace získané pouze z oficiálních zdrojů.

9; Biden v Nejvyšší (z)radě: rekviem ukrajinské státnosti. Kdo platí Kyjevu peníze, ten také objednává muziku pro juntu, kterou je vlastně už jen pohřební pochod.

10; V Kyjevě během útoku na byt obývaný teroristou zahynul příslušník SBU, hlásí zdroj. Během operace byli zraněni dva policisté.

11; Poslední útok na americký ropný průmysl: Cena barelu se blíží k 20 dolarům. Saúdská Arábie trvá na snížení ceny ropy, aby zničila těžbu v USA, ale Rijád se tím přibližuje k bankrotu.

12; Kvůli politickému pohodlí západních zemí se likvidují principy MMF, říkají analytici. Christine Lagarde dala Petru Porošenkovi dárek před bankrotem Ukrajiny, ale poskytnout nový úvěr zatím nechce.

13; Před rokem si premiér Jaceňuk vymyslel stavbu zdi na hranici Ruska a Ukrajiny. Komentářů netřeba.

14; V Egyptě proběhl koncert na počest obětí A-321. Před začátkem akce, která proběhla pod širým nebem na volném prostranství lázeňského městečka, byly zapáleny svíčky na památku obětí.

15; Byla odstraněna havárie vedení vysokého napětí, která měla za následek výpadek proudu ve dvou okresech západního Krymu. Příčinou byla technická závada.

16; Kim Čong Un oznámil vlastnictví vodíkové bomby- Severokorejský lídr zdůraznil, že země musí pokračovat v aktivním rozvoji vojenského průmyslu.

17; Ukrajina vynalezla novou „zázračnou“ zbraň spočívající v lehkém tahači, na němž je umístěn a blok leteckých neřízených raket.

18; Mexický narkobaron vyhrožuje teroristům Islámského státu. Mexický narkobaron Guzmán Loera s přezdívkou „Prcek“ slíbil pomstu Islámskému státu, když se dověděl, že teroristé se mu začali míchat do jeho byznysu.

19; McCain chce zakázat využívání ruských raketových motorů. Republikánský senátor John McCain pohrozil, že dosáhne zákazu využití ruských raketových nosičů pro vypouštění amerických raket Atlas V.

20; Obyvatelé Doněcké republiky se bojí o svůj život při překračování ukrajinských kontrolních stanovišť. Lidé nemají záruky bezpečnosti svých životů při překračování hranice mezi Ukrajinou a Doněckou republikou.

21; Plotnickij: Rok 2016 bude pro Donbas rozhodující. Nadcházející rok 2016 se stane rozhodujícím obdobím pro obě republiky Donbasu ve světle plnění Minských dohod.

22; Skandál s ukradenými nizozemskými obrazy: Ukrajinský nacionalista popírá svou účast v tomto zločinném aktu. Bývalý zástupce banderovského batalionu OUN Boris Gumeňuk se pokusil distancovat od obvinění z pokusu prodat nizozemskému muzeu jejich vlastní obrazy, které jim byly dříve ukradeny.

23; Itálie brání sankcím proti Rusku. Na přání Itálie se otázka prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku dostane na program setkání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky, které se uskuteční 14. prosince v Bruselu. Oznámila to TASS s odvoláním na zdroj blízký Radě Evropské unie.

24; Ruská vojska obklíčila Turecko ze všech stran, píší turecká média. Turecký list Hürriyet Daily News si nadále stěžuje na těžký život v duchu „Co jsme komu udělali?“

25; Rusko na dostřel: Bomby Chalífátu jsou už v Gruzii. A lídři Chalífátu pocházejí z Pankiského kaňonu v Gruzii poblíž dagestánských hranic.

26; Italský tisk: Itálie řekla NE automatickému prodloužení sankcí proti Rusku. Italská strana odmítla automaticky prodlužovat sankce EU vůči Rusku a požaduje projednání této otázky.

27; Rogozin komentoval ukrajinský An-178 „Bandera“: Pak budeme muset náš stíhací letoun nazvat „Smerš“ (původně zkratka „smrt špiónům“, ale také čtyřdílný film o boji s bandou válečných zločinců v Bělorusku).

28; Biden nic takového neříkal! Poslanci Nejvyšší rady popírají Bidenovu zmínku o „ukrajinských autonomních státech“.

29; Kyjevsko-Pečorskou lavru odpadlíci mohou odpadlíci získat jedině hrubou silou. V případě takové konfiskace čekají centrum Kyjeva masové protestní akce pravoslavných, kteří zachovali věrnost Moskevskému patriarchátu.

30; Británii už nelze považovat za křesťanský stát. Vypadá to, že Velká Británie už není křesťanská země. K tomuto závěru došli autoři zprávy o roli náboženství v britské společnosti.

31; Pokračuje devalvace čínské měny. Aktuální kurs je 6,4236 za jednotku.

32; Na třech hřbitovech Moskvy se objeví bezplatná Wi-Fi. Autoři myšlenky si myslí, že bezplatný přístup k internetu učiní návštěvu hřbitova pohodlnější a bude mít i poznávací charakter.

33; Savčenková nebude zpochybňovat rozsudek, protože žádný soud v Rusku není. Naděžda Savčenko si myslí, že v Rusku neexistuje žádný nezávislý soud, proto nemá smysl rozsudek, který bude nad ní vynesen, napadat u vyšších instancí.

34; V Poamuří byly instalovány pamětní desky vojákům, kteří zahynuli v Sýrii. Odhalení pamětních desek bylo stanoveno na Den hrdinů Vlasti. Proběhlo rovněž slavnostní shromáždění.

35; Ukrajinské úřady se chtějí soudit s Ruskem kvůli dluhu. Rusko nedostane od Ukrajiny lepší podmínky restrukturalizace státního dluhu než jsou ty, se kterými souhlasili soukromí věřitelé, prohlásil premiér Ukrajiny.

36; Skandál s ukradenými obrazy ukázal, jak daleko má Ukrajina k EU, píše komentátor Bloombergu. Divoká epizoda s ukradenými nizozemskými obrazy, za které údajně požadují výkupné ukrajinští nacionalisté, smrdí zcela neevropskou bezzákonností.

37; „Víťo, kdes byl?“ – o návratu Janukoviče do politiky. Vítat toto přání je samozřejmě možné, ale je nutné mít na paměti, že ve chvíli, kdy miliony lidí na jeho rozhodnost spoléhaly, Viktor Fjodorovič takové přání neměl...

38; V důsledku ostřelování ze strany ukrajinské armády byl zničen obytný dům v obci Spartak. Ukrajinská armáda minulou noc ostřelovala obec Spartak ležící v Jasinovatském okrese Doněcké republiky nedaleko Doněckého letiště, shořel obytný dům.

39; CIA varovala turecké úřady před možnými teroristickými činy vůči ruským turistům ze strany Palestinců. Turecké ministerstvo vnitra rozeslalo příslušné varování všem jednotkám policie v 81 provinciích země.

40; Francouzský poslanec Thierry Mariani poslal do parlamentu rezoluci o zrušení sankcí vůči Rusku. Sankce zavedené proti Rusku škodí francouzským ekonomickým zájmům, je přesvědčen Thierry Mariani, který byl také členem francouzské delegace pobývající na Krymu.

41; Ve Francii bude promítán dokumentární film o vyšetřování tragédie v Oděse. Během natáčecích prací autor filmu, známý televizní redaktor Paul Moreira mluvil s představiteli uskupení Azov, Pravý sektor a studoval vliv USA na události v zemi.

42; SBU oznámila zadržení tří „ruských diverzantů“. Podle informací tiskového tajemníka SBU jen na jedné adrese v Kyjevě bylo zabaveno osm funkčních podomácku vyrobených výbušných zařízení, čtyři kilogramy TNT a další zbraně a munice.

43; Ukrajinská armáda v noci ostřelovala sever Gorlovky z minometů.

44; Jaceňuk počítá se snížením ceny plynu počátkem roku 2016. Svá očekávání premiér Ukrajiny vysvětlil pádem cen ropy.

45; Za střelbu na Majdanu mohou Turčinov, Parubij a Pašinskij – druhá část Janukovičova interview. V druhé části interview bývalý prezident Ukrajiny řekl, proč odmítl podepsat Dohodu o asociaci s EU v roce 2013, z čeho jej obviňuje generální prokuratura, a řekl jména viníků střelby na Majdanu.

46; Generální ředitel centra politické informace Alexej Muchin se zamýšlí nad tím, co způsobí mezinárodním věřitelům shovívavost vůči oficiálnímu Kyjevu.

47; Ukrajinští lídři nakonec nevědomky obvinili Merkelovou, Hollanda a sami sebe z napomáhání teroristům. Turčinov se rozhodl, že se z „Krvavého pastora“ překvalifikuje na „vojenského experta-analytika“. Napsal prostoduchý článek o tom, že za všechno (migrační krizi, teroristické akty v Paříži i za krizi v Donbasu) může jen Rusko a Putin.

48; Chodorokovskij, který po svém amnestování zbaběle utekl z Ruska, se přiznal k přípravě revoluce. Na konferenci „Otevřeného Ruska“ prohlásil, že v Rusku je nutná revoluce, kterou hodlá připravovat a které se hodlá zúčastnit.

49; Premiér Ruska Dmitrij Medveděv podepsal nařízení číslo 1340 o použití klíčové sazby Ruské centrální banky ve všech dokumentech namísto refinanční sazby od 1. ledna 2016, což povede k nárůstu pokut o třetinu.

50; Expremiér Ukrajiny Azarov: Ještě nemáte dost toho lhaní Porošenka, Jaceňuka a spol.? Kam se poděly ty velké peníze, které byly přiděleny Ukrajině? Kdy začne boj s korupcí? Kdy začnou reformy?

51; Vláda Ruské federace schválila prodloužení programu mateřského příspěvku o dva roky. Právo na obdržení mateřského příspěvku získají rodiny, v nichž se do 31. prosince 2018 včetně narodí nebo bude osvojeno druhé nebo další dítě.

52; Vojáky ukrajinské armády v uniformě nepustili do baru v Dněpropetrovsku. Účastníci tzv. ATO přišli do baru v uniformě ukrajinské armády s vyznamenáními a byli přesvědčeni, že to bude automaticky vstupenka do kteréhokoli podniku ve městě.

53; Rozvědka Doněcké republiky objevila 100 kusů obrněné techniky ukrajinské armády pět kilometrů od fronty. V okolí obce Dzeržinsk bylo zaregistrováno soustředění zbraní a vojenské techniky o síle až 100 kusů, včetně deseti kusů Gradů, prohlásil Eduard Basurin.
54; Ve Státní dumě schválili projekt bezplatného hektaru na Dálném Východě. Výbor Státní dumy pro půdu a výstavbu schválil vládní návrh zákona o bezplatném poskytnutí půdy na Dálném Východě.

55; V Bloku Petra Porošenko navrhují vytvoření nové oblasti na Ukrajině. Předseda frakce této strany v Nejvyšší radě Jurij Lucenko považuje za nutné v nejbližší době posoudit otázku vytvoření Krivorožské oblasti.

56; Assange: Pojem „soukromý život“ přestal existovat. Možnost bránit osobní svobodu v současném světě byla zcela ztracena, jelikož masové sledování lidí je prováděno ve všech státech, myslí si zakladatel WikiLeaks Julian Assange.

57; Situace je napjatá: Ukrajinská armáda přesouvá „Piony“, tanky, samohybné houfnice a Grady k frontové linii, hlásí rozvědka Luganské republiky. Další fakta svědčící o porušování minských dohod byla zaregistrována Národní policií, ale také představiteli zvláštní monitorovací mise OBSE.

58; V rámci přípravy na válku zabavil Kyjev obyvatelům Donbasu více než tisíc pozemků poblíž frontové linie, hlásí Národní policie Luganské republiky. Místní úřady zbytkové Luganské oblasti v čele tzv. „gubernátorem“ Tukou provádějí opatření v podobě zabavování pozemků fyzickým i právnickým osobám za účelem budování vojenských opevnění.

59; Rusko dodalo Bangladéši pět vojenských dopravních vrtulníků Mi-171Š. Ty jsou vybaveny moderním pilotážním a navigačním zařízením, které umožňuje bezpečně uskutečňovat lety v libovolnou denní dobu a za jakýchkoli povětrnostních podmínek.

60; Američané nalezli „ruskou stopu“ v teroristických činech v San Bernardino. Ruské dívky prý byly fiktivními manželkami bratra a kamaráda organizátora útoku na centrum lidí s omezenými možnostmi v Kalifornii.

61; Ukrajina se připravuje na válku: Po ulicích Oděsy projely Grady a Uragany. Kolona ukrajinských protivzdušných systémů Grad a Uragan projela 9. prosince přes den ulicemi Oděsy.

62; Turecko a Egypt zahájí pozemní operaci v Iráku a Sýrii pod záštitou USA, říká zdroj. Irácké straně bylo řečeno, že toto americké rozhodnutí bylo už přijato a nebude se už znovu posuzovat, řekla šéfka parlamentního bloku Irada Hannan al-Fetlauí.

63; Syrští ostřelovači vyzkoušeli ruskou pušku MC-116M. Světová média sdělují, že v Sýrii jsou úspěchy vládních vojsk spojeny nejen s leteckou podporou ruského letectva, ale i nejnovějšími střelnými zbraněmi ruského původu.

64; Síť supermarketů Bachetle se omluvila za prodej kuchyňských prkýnek z vyobrazením Obamy jako opice. Včera se proti tomu ohradil velvyslanec USA v Ruské federaci Will Stevens.

65; Do Chersonské oblasti dorazili zahraniční instruktoři pro přípravu diverzí proti Doněcké republice. Rozvědka domobrany Doněcké republiky zaregistrovala příjezd zahraničních vojenských instruktorů do Chersonské oblasti.

66; Kamaz ukrajinské armády naboural ve Starobelském okrese do civilního automobilu. Čtyři lidé byli zraněni, hlásí Národní policie Luganské republiky.

67; V Gruzii oznámili, že ruské letadlo narušilo vzdušný prostor země. Letadlo Ruské federace překročilo okupační linii a po několika minutách se vrátilo zpět, hlásilo ministerstvo obrany Gruzie.

68; Zacharova: Západ by měl seznámit svět s tím, co americká koalice dělá na Blízkém Východě. Rusko očekává od Západu reálný boj proti teroristům Islámského státu a od pozorovatelů OSN objektivní hodnocení akcí ukrajinských extremistů, prohlásila oficiální představitelka ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

69; Julina Assange vysvětlil, proč Turecko sestřelilo ruský Su-24. Tragický incident s ruským bombardérem Su-24 lze vysvětlit parlamentními volbami a politickými ambicemi, myslí si Assange.

70; SBU začišťuje Krasnogorovku. SBU uskutečnila „očistu“ města Krasnogorovka na okupovaném území Doněcké republiky. Byla prohledána každá místnost ve všech domech i firmách nacházejících se ve městě. Celkem bylo zadrženo 85 lidí, které okupanti obviňují z účasti na teroristické činnosti.

71; Moskva odmítá obvinění Ankary z etnických čistek v Sýrii. V Moskvě označili obvinění tureckého vedení na adresu Ruska z provádění etnických čistek na území Sýrie za naprosto nepodložené.

72; Siluanov: Vzdávat se členství v MMF by bylo pro Rusko neúčelné. Rusko nepovažuje za nutné opouštět Mezinárodní měnový fond kvůli situaci s Ukrajinou, prohlásil před novináři ministr financí Ruské federace.

73; Více než dva tisíce studentů Doněcké republiky dostalo v roce 2015 ruské diplomy.

74; Hnutí Antimajdan žádá o prověření výroků Michaila Chodorkovského z 9. prosince 2015, nebyla-li naplněna skutková podstata trestného činu.

75; Generální štáb Turecka: Řecké ozbrojené síly pronásledovaly tureckou F-16 nad Egejským mořem. Během cvičného letu turecké stíhačky F-16 nad neutrálními vodami Egejského moře dvě letadla řeckých ozbrojených sil začala letadlo pronásledovat, sdělili představitelé generálního štábu Turecka.

76; Na letišti v Čeljabinsku probíhá evakuace.

77; USA dávno vědí, že Turecko kupuje ropu od Islámského státu, říká bývalý pracovník CIA Philip Giraldi.

78; Opoziční blok může vstoupit do politického systému Doněcké republiky pouze po veřejném prohlášení, že se distancuje od kyjevského režimu, myslí si Alexandr Zacharčenko.

79; FSB zadržela v Moskvě zbrojního barona z Dagestánu. Byla zlikvidována dílna na výrobu zbraní a munice. Organizátor kriminálního podnikání byl zadržen přímo při činu.

80; SBU oznámila odhalení výbušného zařízení pod sloupem vysokého napětí na okupovaném území Luganské republiky.

81; Generální prokuratura spatřuje ve výzvách Chodorkovského příznaky extremismu. Úřad sdělil, že zástupce generálního prokurátora Ruské federace se rozhodl odeslat materiály k prověření Vyšetřovacímu úřadu.

82; Ozbrojenci Islámského státu připravují útok u Palmýry, ve všech směrech se aktivně připravují sebevražední atentátníci za účelem průlomu přes opevnění syrské armády. V důsledku leteckého úderu na velitelské stanoviště v Tell-Sukajk byla zlikvidována banda patřící k Ahrar aš-Šám pod velením Abú Mahmúda, který je odpovědný za přípravu diverzních skupin.

83; Ukrajinští horníci protestují a blokují trasu Kyjev – Dněpropetrovsk. Horníci požadují zaplacení dlužných mezd, pořádek v uhelném odvětví, odstranění korupce, která vznikla v uhelném průmyslu, a odstoupení Děmčišina.

84; Nové základny Pentagonu se mohou objevit v Africe a na Blízkém Východě. Rozšíření existujících vojenských základen a vytvoření nových je nutné pro vedení efektivního boje proti teroristické organizaci Islámský stát, která představuje nebezpečí pro USA, prohlásili v Pentagonu.

85; Turecko může otevřít novou frontu na Blízkém Východě, píší média. Bombardování provincie Dahúk na severu Iráku tureckými ozbrojenými silami může vyprovokovat vojenskou konfrontaci mezi Irákem a Sýrií.

86; Irácká vojska osvobodila velitelskou základnu od ozbrojenců Islámského státu. V iráckém městě Ramádí byla po dlouhém obléhání osvobozena klíčová velitelská základna, což může napomoci návratu kontroly nad městem.

87; Saakašvili vytvořil v Oděské administrativě zeď, na které oslavuje sám sebe. Na stěně visí v rámečcích fotografie a materiály z médií týkající se jeho osoby. Fotografie tam visí už měsíc.

88; Ministerstvo obrany: Vrtulníky Ruské federace nenarušily vzdušný prostor Gruzie. Ruské vojenské vrtulníky nelétaly poblíž gruzínské hranice, prohlásil náčelník správy tiskové služby a informací Ministerstva obrany Ruské federace generálmajor Igor Konašenkov.

89; Chodorkovskij vysvětlil podstatu svých výzev k revoluci v Rusku. Tisková tajemnice bývalého oligarchy prohlásila, že byla řeč o nenásilné změně režimu a že Chodorkovskij není vrah.

90; Pentagon oznámil likvidaci tří lídrů Islámského státu.

91; Velvyslanectví Ruské federace potvrzuje informace o zadržení tří občanů Ruské federace ukrajinskými tajnými službami. Velvyslanectví v tuto chvíli připravuje dokumenty o získání přístupu k zadrženým Rusům, sdělil tiskový tajemník velvyslanectví Ruské federace na Ukrajině Oleg Grišin.

92; Nejvyšší rada připravila návrh výzvy k Západu o sankcích proti Rusku. Nejvyšší rada má v úmyslu obrátit se na parlamenty evropských států, na Evropský parlament a na mezinárodní parlamentní shromáždění s návrhem na prodloužení a zpřísnění sankcí proti Rusku.

93; Doněcká republika obnovila dodávky uhlí na Ukrajinu z humanitárních pohnutek.

94; Ombudsmanka Doněcké republiky rozhodně odsoudila masové zatýkání obyvatel okupovaného Donbasu ze strany SBU. Ombudsmanka Doněcké republiky Morozova vyzvala mezinárodní společenství včetně ochránců lidských práv, aby se důkladně podívaly na do nebe volající porušování minského memoranda.

95; Rusko zahájilo dodávky uhlí na Ukrajinu. Dodávky koksovatelného uhlí na Ukrajinu byly již zahájeny poté, co ve středu prezident Vladimir Putin vydal toto doporučení.

96; Mezinárodní letiště v Čeljabinsku obnovilo svou činnost po falešném telefonátu o uložení bomby. Telefonát pocházel od muže, který byl v silném alkoholickém opojení.

97; V Sýrii explodovaly tři zaminované automobily. Jsou oběti na životech. Jedno auto vybuchlo u vojenské nemocnice kurdských sil domobrany, další dva výbuchy byly v okolních ulicích, sdělil zdroj z národní domobrany.

98; Ministr sportu Vitalij Mutko předvedl své první úspěchy ve studiu anglického jazyka získané z materiálu pro samouky, které dostal od Putina.

99; Prezident Turecka prohlásil, že nehodlá stahovat vojáky z iráckého území. Nyní nemůže být řeči o tom, že bychom odváděli z Iráku turecké vojáky, prohlásil Erdoğan.

100; Kirovogradský Odvolací soud obklíčila zhruba stovka ozbrojenců Pravého sektoru. Před vchodem do budovy stojí útvar extremistů a bezprostředně před nimi řady policistů.

101; Turecko nevzdá projekt Akkuyu kvůli kompenzacím Ruské federace, říká expert. Pokud se Ankara rozhodne pozastavit projekt, bude muset vyplatit obrovskou kompenzaci, kterou zrušení stavby vyvolá.

102; V Moskvě v Tušinském závodě se rozhořel požár, který zachvátil už 400 čtverečních metrů. Požár z budovy TMZ Tušinu přeskočil i na dvě sousední pětipodlažní budovy.

103; Syrští opozičníci mají v úmyslu vést rozhovory s Damaškem na základě Ženevského komuniké z roku 2012. Představitelé syrské opozice na rozhovorech v Rijádu vyjádřili připravenost zahájit rozhovory se zástupci syrských úřadů za prostřednictví OSN.

104; Stupeň složitosti požáru v TMZ Tušino byl snížen na dvojku. Podle posledních informací hoří i sousední administrativní budova.

105; Více než 15 lidí zahynulo následkem teroristického činu v Tel-Tamru. Nejvíce obětí i zraněných v důsledku výbuchu je na Palestinské ulici, upřesnil zdroj ze syrské domobrany.

Zdroj: rusvesna.su

 

Pátek, 11.12.2015:

1; „Šéf ruských diverzantů“ Oleg Mužčil zabitý v Kyjevě se ukázal jako buddhista a bojovník Pravého sektoru.

2; Více než 15 lidí zahynulo v důsledku teroristických činů v Sýrii. Nejvíce lidí bylo zabito a zraněno v důsledku výbuchu v Palestinské ulici.

3; Byla zveřejněna příčina včerejšího požáru v Moskvě, který byl největší za čtvrt století. Příčinou byl zahoření benzinové nádrže ve skladu v domě.

4; Ozbrojenec, který absolvoval přípravu v Sýrii, byl zadržen v Kabardinsko-Balkarské oblasti. Podle informací vyšetřovatelů se muž vrátil, aby navázal kontakt s banditským podsvětím.

5; Chodorkovskij je očekáván u vyšetřovací komise v Rusku, aby mu bylo sděleno obvinění. Bývalému šéfovi Jukosu Michailu CHodorkovskému bude v pátek sděleno obvinění v rámci trestního stíhání ve věci vraždy starosty obce Něftějugansk.

6; Na ministerstvu financí USA odhadli kapitál Islámského státu. Ozbrojenci Islámského státu disponují jednou a půl miliardou dolarů.

7; Tři turečtí novináři byli odsouzeni za urážku Erdoğana. Novináři listu Birgü byli pohnáni před soud za zveřejnění článku na první straně pod titulkem Vrah a zloděj Erdoğan.

8; V Poltavě opilá žena vyhrožovala, že vyhodí policejní služebnu do povětří, v ruce přitom měla obyčejné jablko.

9; Byla zdokumentována neuvěřitelná devastace Iverského kláštera u Doněcka. Rozstřílený chrám, rozvrácený hřbitov. Areál hřbitova dosud nebyl odminován.

10; Co vlastně ve skutečnosti řekl Biden Ukrajincům? Jedno je ale jisté: Na to, aby se pohnuly reformy na Ukrajině kupředu, by nestačil ani příjezd samotného prezidenta USA.

11; Padni na kolena a pros za odpuštění u hrdinů „nebeské setniny“. Takto probíhá přeatestování ukrajinské policie. Mezi policisty nazrává vzpoura. Podle jejich názoru členové přezkušovací komise jsou naprosto nekompetentní.

12; Přestaňte krmit Majdan! Jakékoli ústupky současnému kyjevskému režimu znamenají projevit slabost.

13; DO kongresu USA byl předložen návrh zákona o využití vojenských sil proti Islámskému státu. Za cíl návrhu autoři stanovili poskytnout prezidentovi Baracku Obamovi možnost oficiálního povolení ze strany zákonodárců na provedení vojenské operace, která de facto už více než rok probíhá...

14; K silnému požáru došlo v ropném kombinátu v Japonsku. Plameny a kouř vystupovaly několik metrů nad kombinát.

15; Islámský stát disponuje zařízením na tištění syrských pasů. Využívání falešných pasů, které je možné získat za cenu 200 až 400 dolarů v Sýrii, umožňuje teroristům pronikat do různých zemí světa v přestrojení za běžence, poznamenává ministerstvo národní bezpečnosti USA.

16; V USA bude popraven každý, kdo bude uznán vinným z vraždy policisty, slíbil Donald Trump. Miliardář zdůraznil, že pokud vyhraje volby, příslušné nařízení bude jedním z prvních.

17; První plynová turbínová elektrárna byla přesunuta z Dálného Východu na Krym. Druhý agregát bude dopraven na Krym v nejbližší době.

18; Obyvatel města Rubežnoje? Poté, co do města vstoupila ukrajinská armáda, přestalo být možné ve městě žít. Dvacetiletý Jegor Novikov přijel do Luganské republiky z okupovaného Rubežného spolu se svou dívkou. O tom, co se v obci děje, vyprávěl luganským novinářům.

19; Putin určí na rozšířeném kolegiu Ministerstva obrany úkoly pro ozbrojené síly. Na zasedání, které proběhne v Národním centru řízení obrany v Moskvě, budou shrnuty výsledky činnosti ozbrojených sil Ruska za rok 2015.

20; Proč rubl opět ignoruje ceny ropy? Nehledě na další pád cen ropy rubl ve čtvrtek posílil, což bylo pro mnohé obchodníky překvapením.

21; Poslední účastník útoku na Reichstag bude pohřben v Petrohradě za pozdravných salv.

22; V USA byl bývalý policista uznán vinným ze znásilnění třinácti černošských žen. Zástupci policejní správy rozhodnutí soudu uvítali.

23; Vítězové republikových olympiád budou přijati na vysoké školy Doněcké republiky bez přijímacího řízení.

24; Verbíři Islámského státu byli v Nizozemsku odsouzeni k nepodmíněným trestům. Soud Nizozemska uznal devět lidí vinnými z podílu na teroristické činnosti uskupení Islámský stát.

25; První letadlo se syrskými běženci přistálo na letišti v Torontu. Druhé letadlo přiletí do Kanady v sobotu. Počet cestujících se nezmiňuje.

26; Krym: Nová elektřina z nového vedení. Na poloostrově probíhá výměna vedení a modernizace páteřní linky z Feodosie do Simferopolu.

27; Drang nach Osten? Proč se Německo cpe do Sýrie? Bundestag schvaluje intervenci. Kritici i přívrženci silové metody zjevně přeceňují německý přínos k boji s mezinárodním terorismem.

28; Interpol vyhlásil pátrání po Džihádí Tolikovi. Rus Anatolij Zemljanka, který se ukázal jako násilník z teroristické skupiny Islámský stát, byl zahrnut do tzv. „červeného oběžníku“.

29; Pokud Turecko uzavře průlivy mezi černým a Středozemním mořem, armáda Ruské federace má „plán B“ pro zásobování ruských vojáků na Blízkém Východě.

30; V Charkově došlo tento týden už k druhému výbuchu. Tlaková vlna vysklila veškerá okna v blízkém okolí. Oběti ani zranění nejsou hlášeny.

31; Italové odmítli automaticky prodloužit protiruské sankce EU. Požadují nejprve politické projednání tématu. Sankce nejspíš budou prodlouženy, ale přesto italské odmítnutí o lecčems vypovídá.

32; „Sametová válka s Islámským státem“: Likvidace teroristů po americku. Údery spojenců neznamenají velký přínos k vítězství nad Islámským státem, daleko spíše ukazují na nekompetentnost zahraničních vojáků a přezíravý vztah k úsilí syrské armády a ruského letectva.

33; Ruská federace a KLDR podepíší mezivládní dohodu o energetice. Hlavním výsledkem návštěvy ruské delegace v KLDR bude podpis mezivládní dohody v oblasti elektroenergie, prohlásil náměstek ministra energetiky Anton Iňucin.

34; V Německu je 400 islamistů připraveno zaútočit v libovolný okamžik, hlásí zvláštní služby. Podle informací úřadů se v Německu nachází 1.100 stoupenců radikálního islámu, kteří jsou potenciálně připraveni k násilným činům. Z nich 430 lidí je natolik nebezpečných, že od nich lze v libovolný okamžik čekat vážné zločiny.

35; Každý pátý Američan umírá jako dlužník. Tuto informaci uvádí portál ParketWatch s odvoláním na informace z výzkumů portálů CreditCards.coma výzkumné organizace Employee Benefit Research Institute.

36; Dmitrij Medveděv se zúčastnil čtenářského maratonu „Vojna a mír – čteme román“. V přímém přenosu přečetl úryvek z románu Lva Tolstého.

37; RT ukázalo, jak pracuje „kremelská propaganda“. U příležitosti desátého výročí existence televizní stanice RT bylo zveřejněno ironické video s medvědy, náklaďáky plnými peněz a dalšími podobnými rekvizitami.

38; Turecko se snaží uštědřit Rusku propagandistický protiúder. Turecko uskutečnilo celou řadu protiruských propagandistických kampaní – například obvinění z „etnických čistek“ a prohlášení o „obklíčení“ Turecka ruskými vojáky.

39; Během vystoupení ukrajinského premiéra Jaceňuka před poslanci Nejvyšší rady došlo k potyčce. Premiéra přímo odnesli od řečnického pultu jako figurínu z výkladu.

40; Embargo na potraviny ze západních zemí přimělo lidí, kteří měli dosud daleko k farmaření, aby se zabývali výrobou sýrů. Výroba sýra roste v Rusku rekordním tempem. A někteří výrobci mají značný úspěch.

41; Nejvyšší rada vyzvala Europarlament, aby prodloužil sankce proti Rusku. Ukrajinská strana si myslí, že Rusko pokračuje v hrubém porušování suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.

42; Operace v Sýrii není diktována politikou, nýbrž hrozbou ze strany Islámského státu, řekl Putin. Operace v Sýrii není diktována geopolitickými zájmy nebo přáním vyzkoušet nové zbraně, zdůraznil ruský prezident.

43; Šojgu: Kolem 200 jaderných bomb USA je rozmístěno v Evropě. Na území Belgie, Itálie, Nizozemska, Německa a Turecka jsou rozmístěny americké letecké bomby, prohlásil ministr obrany Ruska Sergej Šojgu.

44; Před budovou Nejvyšší rady proběhlo shromáždění za odstoupení Jaceňuka: „Utíkej, Králíku, utíkej!“ Během akce byl spálen Daňový kodex, figuríny králíků a na vchod do budovy parlamentu házeli mrkev.

45; Počet aktivních abonentů republikového mobilního operátora Doněcké republiky Fénix se přiblížil k 60 tisícům.

46; Za posledních 24 hodin ukrajinská armáda šestkrát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany.

47; Je možné zvítězit nad S-400 v Sýrii? Americký a ruský vojenský expert si o tom promluvili na dálku. Od okamžiku, kdy Rusko rozmístilo v Sýrii protivzdušný raketový systém S-400 Triumf, v zahraničních médiích neutichají rozhovory o tom, nakolik je tento systém efektivní a jaké jsou možnosti boje proti němu.

48; Voják vyhrožoval v Oděse odpálením granátu. Bojovník 28. oděské mechanizované brigády byl zadržen a probíhá vyšetřování.

49; Šojgu: 95% odpalovacích zařízení jaderných sil Ruské federace je v bojové pohotovosti.

50; Putin vydal příkaz likvidovat jakékoli hrozby proruské vojáky v Sýrii. Doslova řekl, že mají reagovat s maximální tvrdostí.

51; Skandál dne: Rvačka v Nejvyšší radě. Jaceňuka se pokusili odnést ze sálu. Poslanec za Porošenkův blok přistoupil k Jaceňukovi s kyticí růží převázanou smuteční stuhou a pokusil se odnést Jaceňuka ze sálu. Sociální sítě už reagovaly fotokolážemi.

52; Poslanec Oleg Barna, který napadl Jaceňuka, byl vyloučen z frakce Porošenkova bloku.

53; Ruská centrální banka ponechala sazbu na 11%. Rada ředitelů schválila 11. prosince rozhodnutí ponechat klíčovou sazbu beze změn na hodnotě 11% p.a. Stejně postupovala i 11. září a 30. října 2015.

54; Poslanec Parasjuk je narkoman a dobytek. Takový je názor ukrajinských voličů. Voliči si vůči svému zástupci neberou servítky a řekli vše, co si o něm myslí.

55; Kvůli čemu jsme vyšli do ulic na jaře 2014? Kvůli tomu, aby přesně k tomuto nedocházelo. Bohužel jsme prohráli, říká šéfredaktor oděského listu „Tajmer“ o posledních událostech v Oděse a na celé Ukrajině.

56; EU nebude 14. prosince projednávat uvolnění víz pro Ukrajinu. Eurokomise má v úmyslu přednést zprávu o plnění programu liberalizace vízového režimu na Ukrajině až 15. prosince.

57; Doněcká a Luganská republika neuznávají změny v ústavě Ukrajiny navržené Nejvyšší radou. Dnes to prohlásili zplnomocněnci Doněcké a Luganské republiky na rozhovorech pro mírové urovnání Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo.

58; Představitel Státního departmentu odmítl odpovědět na otázku o invazi tureckých vojsk na území Iráku proti vůli tamní vlády.

59; Ukrajinská armáda přesouvá systémy Smerč, Uragan a Grad k linii dotyku, hlásí rozvědka Doněcké republiky. Bylo odhaleno téměř 90 kusů vojenské techniky ukrajinské armády.

60; Centrální banka Ruska odhaduje odliv kapitálu v celoročním vyjádření v hodnotě 58 miliard dolarů. Původní odhad byl podstatně vyšší (70 miliard).

61; V Iráku bylo zlikvidováno pět šéfů z Islámského státu. Úder byl veden v oblasti Nazal ve městě Falúdža.

62; Názorný příklad „hybridní války na Ukrajině“. Zacharovová se pobaveně vyjádřila ke rvačce v Nejvyšší radě.

63; V Číně se beze stopy ztratil jeden z nejbohatších lidí v zemi. Osmačtyřicetiletý miliardář se neozývá. Poslední zprávy říkají, že byl zadržen policií.

Zdroj: rusvesna.su

 

Sobota, 12.12.2015:

1; Lavrov Je nutné nedopustit, aby se blízkovýchodní města dostala do rukou Islámského státu. Vážnou výzvou pro mezinárodní společenství by bylo, pokud by Damašek nebo jiné hlavní město Blízkého Východu padlo do rukou teroristů, prohlásil ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov.

2; Výsadková vojska Ruské federace dostanou v roce 2016 nejnovější komplexy obrněné techniky vyvinuté speciálně pro daný typ vojsk, sdělil velitel výsadkových vojsk generálplukovník Vladimir Šamanov.

3; Tři Ukrajinci na drezíně vezli do Luganské republiky žárovky a šampaňské. Ukrajinská pohraniční služba sděluje, že Ukrajinci na dieselové drezíně se pokusili provézt mimo území Ukrajiny tisícovku žárovek pro elektrické lokomotivy a 36 láhví šampaňského.

4; Krymští pohraničníci si mohli oči vykoukat, když očekávali námořní blokádu, říká gubernátor Sevastopolu. Nepřítomnost příznaků námořní blokády poloostrova znamená zpackanou přípravu iniciátorů blokády Krymu, myslí si gubernátor Sevastopolské oblasti.

5; Nabiullina: Rizikový scénář pro Centrální banku začíná na hranici 35 dolarů za barel ropy. Ruská centrální banka má v úmyslu navýšit mezinárodní rezervy na 500 miliard dolarů, pokud se podaří vyhnout rizikovému scénáři.

6; Putin uskutečnil setkání s veliteli vojsk vojenských okruhů. Po závěrečném kolegiu Ministerstva obrany a operativní porady prezidenta se stálými členy Bezpečnostní rady uskutečnil prezident pracovní schůzku s veliteli vojsk čtyř vojenských okruhů Ruské federace.

7; Lavrov vyzval k neprodlenému uzavření turecko-syrské hranice. Mezinárodní společenství nemůže zavírat oči před tím, že někdo hraje roli partnera Islámského státu, zdůraznil ministr zahraničí Ruské federace.

8; Na Ukrajině se objevila ulice Saška Bilého. O pokusu zvěčnit památku zabitého ozbrojence s hrdostí informovali v Pravém sektoru.

9; Ozbrojené síly Ruské federace mohou velmi brzy dostat první zkušební vzory protivzdušného raketového systému S-500, říká expert. Rusko věnuje značnou pozornost vytvoření systému vzdušné a kosmické ochrany.

10; Králíkovi se v Nejvyšší radě pokusili sebrat jeho mrkvičku. Internet se otřásá smíchy nad fotomontážemi a vtipnými komentáři po včerejší potyčce za účasti Jaceňuka v Nejvyšší radě Ukrajiny.

11; Soud odsoudil bývalého premiéra Kazachstánu Achmetova na deset let odnětí svobody. Trest bude Achmetov vykonávat v nápravném zařízení s běžným režimem.

12; Ukrajinští horníci zablokovali celnici na hranici s Polskem. Požadují vyplacení dlužných mezd.

13; Kasjanov stane v čele opozice ve volbách do Státní dumy. Vyplývá to z prohlášení, které bylo potvrzeno v pátek na konferenci opoziční „Demokratické koalici“ v Moskvě.

14; Hackeři skupiny Anonymous uspořádali den trollingu Islámského státu. Hnutí Anonymous vyhlásilo 11. prosince za mezinárodní den trollingu Islámského státu.

15; Vin Diesel a Robert de Niro chtějí získat občanství Ruské federace, říká hollywoodský herec. O úmyslu hollywoodských celebrit informoval herec Cary-Hiroyuki Tagawa.

16; Dopravní policie Doněcké republiky od počátku nového roku zavádí povinnou registraci dopravních prostředků. Dnes to oznámili v tiskové službě ministerstva vnitra Doněcké republiky.

17; SBU zadržela svého spolupracovníka a jeho matku kvůli podezření ze spolupráce se zvláštními službami Doněcké republiky. Uvnitř SBU došlo k dalšímu záchvatu špiónománie, kvůli kterému pracovníci tajných služeb zadrželi svého kolegu, kterého podezírají ze spolupráce s policejními strukturami Doněcké republiky a Ruska.

18; SBU a Národní garda čistí oblasti přiléhající k frontě od „zrádců“. Signalizuje to brzký útok? Ať už tato nová šikana je spojena s plánovaným útokem nebo ne, jedno je jisté: Sníží to počet milovníků Ukrajiny v dané oblasti na nulu.

19; USA chtějí za každou cenu připojit Ukrajinu k EU na truc Rusku, píší média. Jedním z těchto projevů je možné zavedení bezvízového režimu pro Ukrajinu s EU nehledě na chybějící reformu a totální zkorumpovanost kyjevských úřadů.

20; Je to rána pro mezinárodní reputaci země: Vláda Ukrajiny komentovala rvačku v Nejvyšší radě. V ukrajinském kabinetu ministrů si myslí, že mezinárodní reputaci byla způsobena velká škoda, přičemž Jaceňuka označili za symbol státu.

21; Bublina splaskla: Americká břidličná ropa se ukázala jako fikce. Břidliční ropa mizí: Americké společnosti, které se zabývají průzkumem a těžbou surovin, odepisují ze svých rozvah miliardy barelů.

22; Tálibové uskutečnili mohutný výbuch v centru Kábulu. Kromě toho bylo slyšet střelbu.

23; Itálie odmítla prodloužit sankce EU proti Ruské federace na úrovni stálých zástupců. Pouze italská delegace si nepřála přijímat rozhodnutí o prodloužení ekonomických sankcí Evropské unie vůči Rusku na úrovni stálých představitelů zemí EU při Unii (Coreper).

24; Sýrie: Turecký teror Erdoğanových band v Aleppu a bojovníci Hizballáhu bránící křesťanské svatyně. Známý turecký terorista Mahmúd Osman byl včera zlikvidován syrskou armádou v obci Al-Eys v jižním Aleppu.

25; „Hrdina ATO“, který vyhrožoval teroristickým aktem v Oděse, je podezřelý z kruté vraždy obyvatel Marjinky. Díky trpělivé komunikaci s teroristou se ho nakonec podařilo zneškodnit.

26; Ozbrojenci Islámského státu se zmocnili města Sabrata v Libyi, které je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Archeologové se obávají o osud unikátních historických památek.

27; Turecko zásobovalo Islámský stát sarinem. 10. října turecký poslanec za republikánskou stranu Eren Erdem předložil důkazy o zásobování teroristů Islámského státu jedovatým plynem sarin ze strany Turecka.

28; Cena ropy Brent poprvé od roku 2008 spadla pod 38 dolarů za barel. Ropná směs značky Brent včera ztratila na ceně více než 6,3%, ropa značky WTI více než 3%.

29; Německo vydělává na strachu Pobaltí z Ruska, píší média. Šíření fámy o údajně se zvětšující hrozbě ze strany Ruska západními médii přineslo své plody: Litva uzavřela historicky největší dohodu v oblasti obrany na nákup vojenské techniky v Německu.

30; Proč Američané nechtějí z Ukrajiny udělat druhou Koreu? Viceprezident Joe Biden, nejviditelnější figura mezi politiky současné Ukrajiny, navrhl Ukrajincům provedené mohutné decentralizace.

31; Pohlavára Islámského státu al-Bagdádího čeká osud bin Ládina, říká expert. Podle názoru vojenského experta Sergeje Griňajeva postava al-Bagdádího se už stala určitým symbolem v rozběhnutém procesu.

32; Iráčtí šíité hrozí rozpoutáním války proti Turecku. Turecko minulý týden vybudovalo tábor svého vojenského kontingentu poblíž frontové linie na severu Iráku, čím vyvolal rozhořčení v Bagdádu.

33; Byl zveřejněn plný text vystoupení stálého představitele Ruské federace při OSN Vitalije Čurkina na zasedání Rady bezpečnosti OSN ohledně Ukrajiny. Ve svém vystoupení stálý zástupce Ruska připomněl mimo jiné i nárůst napětí na východě Ukrajiny během posledního měsíce a posilování vojenské přítomnosti Kyjeva v regionu.

34; Patriarcha Kirill: Islámský stát nemá nic společného s islámem. V islámu není přítomno téma likvidace jiných lidí podle náboženských znaků, zvláště ne křesťanů, tzv. lidí Knihy, prohlásil Patriarcha Moskevský a vší Rusi Kirill.

35; V Kyjevě včera v noci hořel restaurant Mlyn na Brovarském prospektu.

36; V noci na dnešek ukrajinští okupanti zahájili ostřelování severních předměstí Doněcka poblíž letiště.

37; OSN: Většina ustanovení Minských dohod není splněna. Informoval o tom zástupce generálního tajemníka OSN Jan Eliasson v pátek na zasedání Rady bezpečnosti OSN.

38; Evropa již není schopna se vypořádat s růstem nacionalismu, míní agentura Bloomberg. Ne všechny státy Evropské unie jsou připraveny sdílet „tradiční evropské hodnoty“.

39; Turecko odmítlo vrátit Sýrii umělecké předměty ukradené Islámským státem. Turecká vláda odmítá vracet zabavené předměty ukradené z různých objektů kulturního dědictví v Sýrii, informují v Sýrii.

40; Ukrajinské ozbrojené formace ostřelovaly západní okraj Doněcka – Staromichajlovku.

41; Saakašvili napsal sám na sebe oznámení na antikorupční úřad. Šéf Oděské městské administrativy Michail Saakašvili napsal oznámení na Národní protikorupční úřad Ukrajiny s prosbou prověřit ho na případnou přítomnost korupce.

42; Turci vysílají pomoc ozbrojencům, ale některé opoziční skupiny přecházejí na stranu vlády a spolu s Kurdy bojují proti Islámskému státu.

43; Syn Kaddáfího byl unesen (a později osvobozen) v Libanonu. Hannibal Kaddáfí, syn bývalého libyjského lídra Muamarra Kaddáfího byl unesen v hlavním městě Libanonu skupinou ozbrojených lidí.

44; Zpráva komisaře OSN potvrzuje zločiny ukrajinské armády, říká stálý představitel Ruské federace při OBSE. Ve zprávě OSN se potvrzují fakta zločinů spáchaných ukrajinskými vojáky a dobrovolníky – vraždy, popravy bez soudu, mučení a kruté zacházení, rabování a loupeže.

45; Tarify na topení v Kyjevě: Lidé budou platit trojnásobné ceny. Ti, kdo mají sedmdesátimetrový byt, budou muset zaplatit kolem tisícovky hřiven za teplo. „Z čeho budeme žít?“, ptají se Kyjevané.

46; Porošenko je hajzl, je třeba ho soudit, říká frontový veterán o prezidentu Ukrajiny. Tenhle prezident je hajzl a je potřeba ho soudit jako v Norimberském procesu, prohlásil jeden z účastníků protestní akce na Bankové ulici.

47; Černá hora by neměla pochodovat v jednom šiku s Albánií a Tureckem, míní Mandič. Počátkem prosince Severoatlantická aliance uskutečnila na Balkáně expanzi – pozval Černou Horu, aby se připojila k NATO.

48; Němečtí farmáři vyzývají Evropskou unii, aby zrušila protiruské sankce. Je čas přehodnotit protiruské sankce, protože odvetné ruské embargo způsobilo velké škody německému zemědělství, prohlásil představitel Německého svazu zemědělců.

49; Mezinárodní skandál v Zakarpatsku: Pravý sektor, SBU, poslanci z České republiky, Biden a poštvaní Rusíni. Dojem evropského poslance z návštěvy Zakarpatska. A to se Zakarpatsko považuje za výkladní skříň a jeden z nejvíce prosperujících regionů Ukrajiny...

50; Poslední výkřik supa... Dnes proti sobě ve Francii stojí dvě strany – strana národní nezávislosti, která tradičně stojí na dědictví francouzsko-ruské aliance, a strana národní zrady, v jejímž čele stojí hlavní kolaborant a rusofob Francie Bernard-Henri Lévy.

51; Kyjev likviduje nepohodlné radikály pod záminkou příslušnosti k ruským diverzantům. Jak se ukázalo, „diverzní činnost za účelem uskutečnění teroristických činů“ se výborně hodí k likvidací kohokoli bez výjimky, komu se nelíbí současná moc v Kyjevě.

52; Střelba v americkém Pittsburgu: Bylo zraněno několik lidí včetně dětí. V důsledku incidentu v Pittsburgu jsou dvě děti ve věku 13 a 11 let v kritickém stavu. Další nedospělý člověk byl raněn do nohy. Identita čtvrtého člověka se upřesňuje.

53; Zacharova: Požadavek odepsat část dluhu zní v souvislosti s požadavkem zachování sankcí zábavně. Nejdřív Rusku navrhnou, aby se zachovalo kamarádsky a odepsalo 20% dluhu Ukrajiny, a poté prohlašují, že zrušení sankcí proti Rusku nepřipadá v úvahu: „Žádné novoroční dárky nelze očekávat...“, píše Zacharova.

54; Fidel Castro: Rusko a Čína se lépe orientují ve světových problémech než USA. Lídr kubánské revoluce je přesvědčen, že Rusko a Čína vyvinou maximum úsilí, aby se vyhnuly válce a napomohly mírovému vývoji ve Venezuele, Latinské Americe, v Asii i Africe.

55; Rogozin o skandálu v Nejvyšší radě: Ukrajina vynáší odpadky ze své domácnosti.

56; Boxer Roy Jones uskuteční v Moskvě poslední zápas své kariéry. Mnohonásobný mistr světa v boxu v nejrůznějších váhových kategoriích Roy Jones, který obdržel ruský pas, se utká s Britem Enzo Maccarinellim.

57; Biden odsoudil vynesení Jaceňuka od řečnického pultu v Nejvyšší radě. Připomeňme, že včera v ukrajinském parlamentu došlo k potyčce poté, co poslanec za Porošenkův blok Oleg Barna přinesl řečnícímu Jaceňukovi kytici růží a poté se ho pokusil vynést ze sálu.

58; Nejnovější válečné plavidlo USA se porouchalo hned po vyplutí z přístavu. Americké bojové plavidlo Milwaukee uvedené do provozu koncem listopadu, se porouchalo na otevřeném moři a bylo přivlečeno na námořní základnu, píší Navy Times.

59; Popadnout Jaceňuka za koule si přeje polovina obyvatelstva Ukrajiny, říká poslanec Nejvyšší rady. Polovina obyvatelstva Ukrajiny by s chutí zopakovala čin poslance Olega Barny, který podobným způsobem zaútočil na premiéra Jaceňuka. Informoval o tom poslanec za Baťkivščinu Sergej Vlasenko.

60; Kasjanova si dobře pamatujeme podle jeho donášení Kongresu USA, říká Puškov o novém lídrovi liberální opozice. Postavení expremiéra Ruska Michaila Kasjanova do čela „Demokratické koalice“ je nejhorší z možných variant, je přesvědčen šéf poslaneckého výboru pro mezinárodní záležitosti Alexej Puškov.

61; Jak je strukturován Islámský stát. V britských médiích se objevil dokument nazvaný „vnitřní struktura Islámského státu“, ze kterého jasně vyplývá, jak funguje teroristický stát.

62; Pohraniční služba Ukrajiny obnovuje povolávání k nastoupení povinné služby. „Jsme nuceni na jaře v rámci dočasného opatření obnovit povolávání k povinné službě“, prohlásil šéf Státní pohraniční služby.

63; Donbas a Krym proklínají Kyjev za politiku izolace, píše Die Zeit. Rok po zavedení systému filtrace a propustek německý list Die Zeit poznamenal, že Donbas se mění v ghetto.

64; Konečně se Jaceňuk dostal na první stránky západního tisku. Ukrajinské politické kruhy i společnost nevzrušuje důvod, díky kterému se o Ukrajině opět začalo hovořit v západních médiích.

65; Liberálové vyhrožují vládě vytvořením lidského řetězu od Moskvy do Petrohradu. Avšak v komentářích lídři opozice přiznávají, že dnes do ulic vyjde málokdo, a Moskvany nazývají „unylým hovnem“.

66; Síly jaderného zadržování ruského námořnictva vypustily mezikontinentální raketu Siněva, hlásí ministerstvo obrany. 12. prosince z paluby atomového raketového křižníku ve vodách Barentsova moře bylo provedeno úspěšné vypuštění mezikontinentální balistické rakety Siněva, sdělilo ministerstvo obrany RF.

67; Ukrajinská armáda v noci třikrát ostřelovala severozápadní okraje Doněcka z bojových vozidel pěchoty.

68; V Rusku vytvořili dokonalou ochranu proti granátům. Unikátní materiál vyvinutý specialisty vědecko-výzkumného ústavu vojenské techniky je schopen ochránit obrněnou techniku před protitankovými granáty.

69; Litva uzavřela železniční spojení s Ruskem. Z Vilniusu do Moskvy přijel poslední osobní vlak. Trať mezi oběma hlavními městy byla uzavřena kvůli prudkému poklesu počtu cestujících.

70; Německé problematické výrostky posílají na převýchovu na Sibiř. Nezletilé narušitele zákonů předávají do rodin ruských pedagogů.

71; Ozbrojenci nacionalistických batalionů zahájili ostřelování Gorlovky. 12. prosince ráno ozbrojenci nacionalistických formací zahájili ostřelování obce Železnaja Balka na jižním okraji Gorlovky.

72; Jaceňuku, zatáhni oponu! Všem je nám na zvracení. Ukrajinské politické divadlo se stále více vzdaluje od reálného života.

73; Diverzanti vyhodili do povětří železniční tratě u obce Roveňki. Neznámí pachatelé odpálili železniční tratě v okolí obce Roveňki, v místech, kde byl nedávno podobným způsobem zničen elektrický kabel napájející rozhlasové a televizní centrum, hlásí ministerstvo pro mimořádné události.

74; Den Ústavy – svátek základního zákona. 12. prosince 1993 byla podle výsledků celonárodního hlasování přijata Ústava Ruské federace. V roce 1994 byl tento den vyhlášen státním svátkem.

75; V Sýrii se sebevražedný atentátník odpálil před nemocnicí. Jsou oběti na životech. Ve městě Homs byl uskutečněn teroristický čin.

76; Opozice uskutečňuje v centru Moskvy osamělá shromáždění. Lídr hnutí Jabloko Sergej Mitrochin napsal na Twitteru o svém zadržení.

77; V Luganské republice byl zavražděn ataman Pavel Dremov. Ve městě Stachanov byl zabit známý velitel domobrany a velitel pluku Platova, kozácký ataman Pavel Dremov.

78; Arabští šejkové kvůli nedostatku peněz zavádějí nové daně. Vypadá to, že arabským šejkům docházejí peníze. Kvůli poklesu cen ropy a kvůli válce v Jemenu šestka států Perského zálivu poprvé v historii riskla zavedení daní, které se dotknout běžných občanů.

79; Generální prokuratura Luganské republiky potvrdila zprávu o smrti Pavla Dremova. Automobil velitele byl vyhozen do povětří, řidič byl zraněn.

80; Mezi ukrajinskými vojáky v Donbasu byly zaznamenány masové případy onemocnění, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Vojáci ukrajinské armády se začali masově obracet na nemocnice a stěžovali si na špatný zdravotní stav, což vypovídá o nízké úrovni lékařské péče v místech dislokace jednotek ukrajinských vojáků.

81; Teroristé ostřelovali z minometů centrum Damašku. Pět lidí bylo zraněno.

82; V Rusku se zkouší nový útočný bezpilotník. Stroj unese zhruba 250 kg.

83; Rozvědka Doněcké republiky odhalila poblíž frontové linie téměř 80 kusů vojenské techniky ukrajinské armády včetně těžkého dělostřelectva.

84; Probíhají pouliční boje, syrská armáda postupuje pod intenzivní palbou ozbrojenců vpřed, z Jordánska přicházejí Islámskému státu posily.

85; V Brestu byl zadržen Čečenec podezřelý z kontaktů s Islámským státem.

86; V případě války s Ruskem má NATO minimum šancí na vítězství, píše Forbes. Nejvíce se Pentagon bojí toho, že Rusko přepadne země Pobaltí, což může udělat během dvou tří dnů, píše komentátor Forbesu Loren Thompson.

87; USA vyzvaly Německo, aby rozšířilo svůj vojenský kontingent v rámci koalice, píší média. Šéf Pentagonu Ashton Carter zaslal dopis ministryni obrany Německa Ursule fon der Lauyen s žádostí o rozšíření vojenského kontingentu v rámci koalice proti Islámského státu, informuje Der Spiegel.

88; V Zakarpatsku pašeráci uskutečnili přestřelku se spolupracovníky SBU a pohraničníky. Zranění nejsou, sedm lidí bylo zadrženo, sdělují pracovníci SBU.

89; Vražda Dremova je pokračováním teroristických činů ukrajinské armády, říká Národní policie Luganské republiky. Dnešní vražda velitele šestého motostřeleckého kozáckého pluku Národní policie Luganské republiky Pavla Dremova je pokračováním teroristických činů, které v Luganské republice páchají ukrajinští vojáci.

90; Ministerstvo obrany Ruské federace popřelo prohlášení ministra zahraničí Ukrajiny Pavla Klimkina na zasedání Rady bezpečnosti OSN o údajné „výměně ruského generála za ukrajinského vojáka“.

91; V Bagdádu demonstranti požadují stažení tureckých vojsk z Iráku. Tisíce lidí vyšly v sobotu do ulic Bagdádu s požadavkem vůči Turecku, aby stáhlo vojska z iráckého teritoria, informuje irácká televizní stanice Alsumaria.

92; V Saúdské Arábii poprvé připustili k volbám i ženské kandidáty. Své kandidatury ohlásilo 987 žen a téměř šest tisíc mužů. Informuje o tom televize CNN.

93; Prezidenti Turecka a Gruzie projednali v Ašchabadu urychlení realizace velkých projektů míjejících Rusko.

94; Mise Ruské federace při NATO informovala Alianci o snížení svého personálního stavu. NATO požádalo o snížení počtu pracovníků ruského stálého zastoupení z dosavadních 50 na 30 lidí, píší média. Diplomatická mise tuto informaci však ještě nepotvrdila.

95; Porošenko: Vládu Ukrajiny čeká obměna, protože ne všichni ministři odpovídají těm kritériím, která od nich očekává společnost, prohlásil prezident Ukrajiny Petr Porošenko.

96; Policie v Lipsku použila vodní děla proti neonacistům, kteří organizovali nepokoje.

97; Druhá větev energomostu z Kubaně na Krym bude spuštěna 15. prosince, sdělil nejvyšší představitel Krymu Sergej Aksjonov.

98; Desítky tisíc obyvatel Polska protestují kvůli nové vládě. V centru Varšavy se desítky tisíc obyvatel Polska rozhořčených ústavním konfliktem v zemi vypravily k prezidentskému paláci s hesly „Duda musí odstoupit“.

99; Porošenko jede do Bruselu zajistit prodloužení sankcí proti Rusku. Ukrajinský prezident Porošenko prohlásil, že je připraven ovlivnit proces projednávání protiruských sankcí a zkontrolovat přijetí „toho správného“ rozhodnutí ze strany nejvyšších představitelů Evropské unie na nadcházejícím summitu v Bruselu.

100; Šéf ministerstva vnitra Luganské republiky Igor Kornet osobně řídí vyšetřování na místě vraždy Dremova, hlásí náměstek ministra vnitra.

101; Ruský protivzdušný komplex S-400 je prakticky nezranitelný, říká americký vojenský expert. Ruský protivzdušný komplex S-400 Triumf je natolik kvalitní, že nemůže být prakticky zničen žádnou vzdušnou útočnou jednotkou, myslí si americký expert v oblasti bezpečnosti Tyler Rogoway.

102; Lavrov vyjádřil podporu suverenitě Iráku v situaci se vstupem tureckých vojsk. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov v telefonickém rozhovoru se svým iráckým kolegou Ibrahímem al-Džáfarím posoudil situaci kolem vstupu tureckých vojsk na sever Iráku, informuje stránka ministerstva zahraničí RF.

103; Redakce tureckého listu Hürriyet byla ostřelována v Ankaře, píší média. Kancelářskou budovu listu Hürriyet, které zločinci ostřelovali z automobilu, zasáhlo šest střel. V důsledku incidentu nebyl nikdo zraněn.

104; Haagský soud se nebude zabývat věcí ohledně „anexe“ Krymu. Zplnomocnění k posuzování takovýchto případů získá až v roce 2017.

105; Migranti se masově porvali na stadionu v Aténách. Potyčky mezi imigranty z Maroka a dalších zemí proběhly na stadionu Taekwon-Do v Aténách. DO oblasti byly vyslány značné policejní síly, aby odvrátily další srážky.

106; Erdoğan: Požadavek Iráku na stažení tureckých vojsk je nečestný. Prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan komentoval výzvu iráckých úřadů k Radě bezpečnosti OSN s požadavkem na stažení tureckých vojsk z iráckého území.

107; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za teroristický čin v Homsu. Ozbrojenci radikální skupiny Islámský stát se přihlásili k sobotnímu teroristickému aktu ve městě Homs.

108; Policista udeřil pracovníka RT během nepokojů v Lipsku po odmítnutí přerušit natáčení. Natáčecí skupina RUPTLY se ocitla nedaleko skupiny policistů, kteří mlátili zadržené demonstranty. Po odmítnutí přerušit natáčení jeden z policistů udeřil člena skupiny do tváře.

109; USA nevyhrají válku už kvůli intelektuální krizi, píší média. Pentagon a CIA schytávají jednu porážku za druhou v pokusech vymýšlet novátorské nápady, jak naservírovat jejich prezidentovi fakt, že nemají žádnou strategii, píše americký list The Christian Science Monitor.

110; Zachar Prilepin z Doněcka: Pokračování války je nevyhnutelné. V Doněcku jsou stovky tisíc lidí, kteří buď netuší, že v kteroukoli minutu (a možná přímo na novoroční noc nebo dříve) začnou jatka, nebo už nemají ani sílu se bát...

111; Gubernátor Sevastopolu navrhl Čubarorovi nové referendum o statusu Krymu. Gubernátor Sevastopolu Sergej Meňajlo nikoli bez ironie odpověděl na další výpad krymskotatarského vůdce Čubarova.

112; Psychicky vyšinutí veteráni ukrajinské armády vyvolávají nepokoje v Kyjevě. Nepřítomnost systému psychické rehabilitace veteránů ATO vedlo k prudkému nárůstu zločinnosti v Kyjevě.

113; V Podgorici probíhá demonstrace proti vstupu Černé Hory do NATO. Opozice přivedla až 5 tisíc lidí na demonstraci proti vstupu země do Severoatlantické aliance.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

Neděle, 13.12.2015:

1; Turecko se musí omluvit Rusku, aby obnovilo důvěru. Matvijenko: Není naší vinou, že vzniklo takové napětí mezi Ruskem a Tureckem. Turecko se dopustilo agrese vůči Ruské federaci. Je to zločin. To kvůli tomu prezident Ruska byl ve svém hodnocení tak nekompromisní.

2; Dva Zacharové: Šéf Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko a spisovatel Zachar Prilepin navštívili bojovníky na frontě. K linii ukrajinských vojsk bylo jen několik set metrů. Na toto místo často přiletí nějaký „dáreček“.

3; Londýn se vrhl do náruče Moskvy: V Anglii se prudce mění vztah k Rusku. Rusko má nečekaného spojence. Od tohoto týdne se jím stal starosta Londýna Boris Johnson.

4; Turecké úřady nenašli žádné stopy po napadení kanceláře listu Hüriyet. Incident s tureckým listem Hüriyet, v jehož ankarské kanceláři v sobotu bylo rozbito sedm okenních tabulí, není spojen s ozbrojeným přepadením, říká se na stránkách gubernátora tureckého hlavního města.

5; Siluanov vyzval k přípravě na těžké časy a na třicet dolarů za barel ropy. Siluanov poznamenal, že nízké ceny ropy zůstanou pravděpodobně zachovány po celý příští rok a nelze vyloučit ani cenu kolem 30 dolarů za barel.

6; Válka v Sýrii pokračuje. Došlo k teroristickému aktu v Homsu. Dnešní ráno začalo teroristickým činem V okolí az-Zachrá explodovalo zaminované auto. Podle jiné verze šlo o sebevražedný útok.

7; Věřící z kostele v Doněcku, který byl zničen ostřelováním ze strany ukrajinské armády, staví chrám pod zemí. Neustálé ostřelování ze strany ukrajinských sil prakticky kompletně zničilo budovu, ale otec Alexandr a věřící jsou plni rozhodnosti a pracují na výstavbě podzemního chrámu.

8; Porošenko se stane Janukovičem číslo dvě, pokud ukrajinští nacionalisté budou vystupovat jednotně. Za výzvami UNA-UNSO může stát i reálná hrozba, pokud nepřímo nový Majdan a svržení moci či dokonce terorismu.

9; Ruské vrtulníky zachraňují obklíčený Deyr az-Zaur. 130 tisíc obyvatel a obránců syrského města Deyr ez-Zaur přežívají jen díky ruským vrtulníkům Mi-8.

10; Biden dal Porošenkovi šest měsíců. Elity Ukrajiny projednávají varování na odchodnou ze strany viceprezidenta, jehož smysl je takový, že mají nanejvýš půl roku na nápravu situace v zemi, jinak přijdou o podporu ze strany USA.

11; Ukrajinská armáda poprvé od letošního léta ostřelovala Dokučajevsk.

12; Tragédie u Voroněže: Dvaadvacet lidí zahynulo v důsledku požáru. Požár v psychiatricko-neurologickém internátu v obci Alferovka ve Voroněžské oblasti si vyžádal životy dvaadvaceti lidí. Devatenáct zemřelo přímo na místě, tři později v nemocnici.

13; Čtenáři německých médií označili Merkelovou, Obamu a Erdogana za lháře roku. List Alles Schall und Rauch se zeptalo svých čtenářů, koho považují za lháře roku.

14; Show musí pokračovat: Nekoneční „ruští diverzanti“ na Ukrajině. Proč SBU a oficiální Kyjev pokračují v rozehrávání nudného a nepřesvědčivého představení o zadržování údajných ruských špiónů?

15; „Solncepjok“ z podsvětí pro Islámský stát. Co mohou teroristé očekávat od zbraně přímo z pekla? Za „zbraň z pekla“ označili ozbrojenci Islámského státu těžké plamenometné systémy TOS-1A „Solncepjok“, které se objevily ve výzbroji syrské armády.

16; Stratfor: Sledujeme Rusko v Arktidě. Analytik Stratfor si všiml zesílení vojenské přítomnosti Ruska v Arktidě, konkrétně na ostrovech Alexandra a Koťolnyj.

17; Alexandr Zacharčenko v pořadu makejevské televizní stanice Junion mluvil o ožehavých problémech Doněcké republiky.

18; Ozbrojenci Islámského státu utíkají v panice před ženami. Ozbrojenci teroristické organizace Islámský stát se bojí kurdských žen.

19; Ruská pohanka dobývá trhy v Evropě i Asii. Geografie exportních dodávek pohanky v roce 2015 se rozšířila o zákazníky v Rakousku, Belgii a Německu.

20; Zachar Prilepin: Bartolomějská noc naznačí, jestli ukrajinská armáda dobude Doněck. Pokud jsou připraveni nechat vymrznout a ponořit do tmy celý Krym, který proti nim nebojoval, není těžké si představit, co asi chtějí udělat s Doněckem.

21; V Podgorici proběhlo masové shromáždění proti vstupu Černé Hory do NATO. Podle slov bývalého nejvyššího představitele státu NATO pozvalo Černou Horu ke členství v Alianci jen proto, aby měla víc vojáků proti Rusku.

22; Raketa z ponorky ničí Islámský stát a tank, který se nebojí ručních protitankových granátometů. Ruská vojska provedla masivní raketový vzdušný úder na objekty Islámského státu na území Sýrie. Úder byl uskutečněn ruskými dálkovými bombardéry.

23; Zaženeme-li Rusko do kouta, riskujeme vyvolání Třetí světové války. Všichni známe tu verzi událostí, které se v současné době drží Západ. Je to interpretace v duchu studené války: Amerika bojuje proti „Říši zla“.

24; V Kyjevě probíhá shromáždění pracovníků ministerstva vnitra, kteří neprošli obnovenými atestacemi. Pět tisíc ukrajinských policistů demonstruje před budovou ministerstva vnitra.

25; V Damašku bylo z minometů ostřelováno okolí ruského velvyslanectví. Tři ze sedmi min explodovaly v bezprostřední blízkosti budovy diplomatického zastoupení.

26; Prezident Estonska: Pro zrušení sankcí proti Moskvě jsou jen debilové. V interview pro Neue Zürcher Zeitung prezident Estonska Toomas Hendrik Ilves označil všechny, kdo se zasazují o zrušení protiruských sankcí výměnou za spolupráci s Ruskem v Sýrii, za tupce.

27; Avakov o shromáždění policistů v Kyjevě: Rozvrtali jsme jim jejich hnízdo! Ministr vnitra Ukrajiny má radost z toho, že tisíce pracovníků ministerstva vnitra nemohou odejít do zaslouženého důchodu.

28; Amerika dává Turecku bianco šek. Dokáží OSN a Rusko ukočírovat Turecko?

29; Příslušníci Islámského státu stříleli do demonstrace svých „příbuzných“ v syrském městě Damir. Následkem střelby do demonstrantů zahynulo několik lidí.

30; Na Ukrajině pokračuje výběr jména pro letadlo An-178. Místo „Bandery“ navrhují další názvy – jeden lepší než druhý. Všechny jsou na téma Majdan.

31; Evropa by si měla dát pozor na Turecko, píše National Interest. Pokud Evropa spoléhá na spolupráci s prezidentem Turecka, měla by pochopit, že skutečná cena za jeho „pomoc“ bude příliš vysoká.

32; Ukrajinská armáda za posledních 24 hodin dvanáctkrát ostřelovala území Doněcké republiky, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky.

33; V Egejském moři došlo k incidentu za účasti ruského a tureckého plavidla s použitím střelných zbraní. Turecké plavidlo se přibližovalo k zakotvené ruské hlídkové lodi a neodpovídalo na radiové zprávy ani vizuální signály. Aby předešli srážce lodí, použila ruská posádky střelné zbraně.

34; Vojenský atašé Turecka byl předvolán na ministerstvo obrany Ruské federace v souvislosti s incidentem v Egejském moři.

35; Ve školách Doněcké republiky proběhla série přednášek na téma vlastenecké výchovy.

36; Rozvědka Doněcké republiky odhalila příjezd sedmnácti tanků ukrajinské armády k frontové linii, hlásí ministerstvo obrany Doněcké republiky. Šest tanků bylo zjištěno v okolí obce Novgorodskoje, u Mariupolu byly zjištěny tři tanky a dva obrněné transportéry, sdělil Eduard Basurin.

37; Bylo zveřejněno první video z místa vraždy Pavla Dremova ze silnice Pervomajsk – Stachanov.

38; K čemu bude Alianci Černá Hora? Země nemá žádný vojenský potenciál ani rozvinutou ekonomiku. A lidé jsou tam zcela otevřeně proti NATO. K čemu potřebuje NATO takový „balast“?

39; Džemilev vyslovil podmínky obnovy dodávek elektřiny na Krym a prohlásil, že prezident Ukrajiny s těmito podmínkami již souhlasil.

40; Krvavá sklizeň: Kolem stovky teroristů bylo zlikvidováno v Aleppu. Byly zveřejněny fotografie zachycující výsledky boje syrsko-libanonských sil proti teroristům.

41; Obětmi teroristického činu v Pákistánu se stalo 23 lidí. K teroristickému činu došlo na kontrolním stanovišti při vjezdu do města u prodejních stánků, kde se prodávalo zimní oblečení.
42; Probíhají boje, v Latakíji bylo zabito mnoho Čečenců, Saúdů a Paštunů. V důsledku svých vojenských neúspěchů se ozbrojenci stále častěji uchylují k teroru. Rozvědka sděluje, že u Damašku ozbrojenci panikaří kvůli velkému množství mrtvých a zraněných v jejich řadách.

43; Z kosmodromu Bajkonur byl vypuštěn Proton-M s kosmickým aparátem vojenského určení.

44; Dva ženisté Doněcké republiky byli hospitalizováni v nemocnici v Gorlovce se střepinovými zraněními dolních končetin poté, co pod nimi vybuchla nástražná mina při odminovávání klíčového vodního kanálu v regionu.

45; Policisté ve státě Kalifornie zabili muže, který střílel do vzduchu na benzínové pumpě. Incident zachytila sledovací kamera. Podle videa policisté prakticky dorazili už zraněného muže, když po něm několikrát střelili poté, co upadl na zem a snažil se lézt.

46; Šokující fotografie ze „Západního ráje“: Bezdomovci, hromady odpadků, řádění policistů, úchylové a rozbité silnice. Všechno, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat. Drsné obrázky ze života největších měst USA, Francie, Španělska, Maďarska, Rumunska, Slovinska, Polska, Pobaltí a dalších zemí by mohly vyléčit nekritické obdivovatele všeho západního.

47; Telegraph: Saúdové se bojí přenechat Rusku prvenství na trhu s ropou. Saúdská Arábie dostala záchvat paranoie a nechce snižovat těžbu OPEC. Zavedení nových kvót umožní Rusku a konkurentům Rijádu zmocnit se části saúdského podílu na ropném trhu.

48; V Luganské republice je vysoké riziko teroristických aktů a diverzí ze stany tajných služeb Ukrajiny. Ukrajinská armáda pokračuje v přesunu techniky k linii fronty.

49; V belgickém městě Verviers došlo k mohutnému výbuchu. Čelní stěna domu, kde k výbuchu došlo, je prakticky úplně zničená.

50; Turecké ministerstvo zahraničí se chytá učinit prohlášení k incidentu s plavidlem Ruské federace.

51; Čtenáři západních médií po incidentu s ruským plavidlem: Vyžeňte Turecko z NATO. Po incidentu s ruským plavidlem v Egejském moři začíná být jasné, že Turecko nepatří do NATO, ale západní vlády pokračují v přehlížení událostí, rozhořčují se čtenáři zahraničních médií.

52; Donald Trump srovnal svého soupeře v předvolební kampani s maniakem. Nemyslím si, že disponuje potřebným temperamentem. Nemyslím si, že se dokáže správně orientovat v realitě. Jen se podívejte, jak se chová v senátu, komentuje svého soupeře Trump.

53; Šéf An-Nusrá odhalil spiknutí Erdoganova režimu vůči Sýrii. Přímo obvinil Turecko z toho, že nárazníková zóna neoslabí, ale posílí Islámský stát.

54; Íránský generál zahynul v boji s ozbrojenci v Sýrii. Husejn Fadáí vykonával funkce vojenského poradce u syrské armády. Zahynul v boji s teroristy Islámského státu.

55; Stránka Echo Kyjeva nemá žádný vztah k Echu Moskvy, hlásí Venediktov. Toto prohlášení učinil šéfredaktor a spoluvlastník rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov ve svém mikroblogu na Twitteru.

56; Jeden člověk zahynul při střelbě poblíž hotelu Standard Hotel v Los Angeles. Tři další byli zraněni. Policie vyšetřuje příčinu střelby.

57; Manželský pár, který verboval a vysílal ženy do Libye, byl zatčen v Tunisu, hlásí média. Nyní v Tunisku probíhá rozsáhlá protiteroristická speciální operace.

58; Na Západě přiznávají, že je už unavuje dělat pořád další návrhy Ukrajině, píše britský list. Situace na Ukrajině má nesmírně daleko k normálu, píše se v článku. Nová moc nesplnila sliby, které dala na Majdanu.

59; Proturečtí ozbrojenci v kotli. Pokud nesloží zbraně, budou zlikvidováni. Syrská armáda zlikvidovala velitele batalionu Al-Nasr a odblokovala arménský Kesab.

60; Turečtí rybáři prohlásili, že se k ruskému plavidlu nepřibližovali. Podle verze tureckých rybářů se jejich plavidlo k ruskému nepřiblížilo více než na 1,8 km.

61; Policie USA může využívat bezpilotníky se slzotvorným plynem pro rozhánění demonstrantů. Policejní orgány Severní Dakoty podle nedávno schváleného zákona mohou používat proti demonstrujícím bezpilotníky vybavené přístroji na elektrošoky a slzným plynem.

62; Policie se vrátila, aby zaútočila na budovu ministerstva vnitra v Kyjevě. Policisté požadují zastavení přezkušování a noví policisté požadují 10 tisíc na zotavení.

63; V Radě bezpečnosti byl zablokován návrh Ruské federace na odsouzení teroristického aktu v Homsu. Americká delegace navrhla úpravy, které byly pro ruskou stranu nepřijatelné. V konečném důsledku pak prohlášení nebylo přijato, řekl zdroj ve štábu světové organizace.

64; The Telegraph o vypuštění Kalibrů z ponorky: koruna námořní síly. Rusko vysílá varování Západu a demonstruje v Sýrii svou vojenskou moc, píše The Telegraph.

65; Ruský historik Razumovskij byl prohlášen v Lotyšsku za nežádoucí osobu. Felix Razumovskij přijel do Lotyšska kvůli natáčení v Rundalském paláci. Při hraniční kontrole mu bylo sděleno rozhodnutí ministra vnitra o zákazu vjezdu do země.

66; Lvovský profesor vyzval Ukrajince k přípravě posledního Majdanu. Ukrajinci by se měli přestat bát nového Majdanu a začít ho vědomě připravovat, píše v autorském sloupku kyjevského týdeníku Novoje vremja (Nový čas) lvovský historik.

67; V Řecku jsou krajně znepokojeni incidentem v Egejském moři. Hlavní zprávou v pořadech rozhlasu a televize v Řecku je událost v Egejském moři, které podle médií vypovídá o vážné krizi ve vztazích obou zemí.

68; Příslušník domobrany původem z Oděsy prezentoval v Doněcku knihu o masových vraždách 2. května 2014. V Doněcku se konala prezentace knihy Igora Němodruka (přezdívka Broďaga – Tulák) „Pole Kulikovo“.

69; Národní fronta utrpěla v druhém kole regionálních voleb ve Francii porážku. V prvním kole měla nejlepší výsledek v šesti ze třinácti regionů.

70; Twitter varoval uživatele o možném prolomení jejich účtů ze strany státních hackerů, píší média. Sociální síť Twitter varovala americké uživatele před hrozbou narušení jejich účtů.

71; Dmitrij Medveděv zahajuje návštěvu Číny. Předseda vlády Ruska uskuteční řadu dvoustranných setkání, a to i s afghánským premiérem Abdulláhem Abdulláhem a s nejvyšším představitelem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem.

72; Ruské zbraně pronikají mezi nejvíce prodávané produkty, píší německá média. Podniky ruského vojensko-průmyslového komplexu v roce 2014 zvýšily objem prodejů o téměř 50%, spočítali analytici Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum problémů světa.

Zdroj: rusvesna.su

 

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: EU, Krym, NATO, Novorusko, Rusko, Sýrie, Turecko, Ukrajina, USA

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

amiourful

:DD Omlouvám se. Ta paní spisovatelka to tak napsala. 

rezjir10

Velmi důrazně protestuji proti tvrzení, že "...válka – ten potomek mužské přirozenosti...". O co se bojovalo v trojské válce? A Pallas Athena se tam mydlila s kdekým.