Umair Haque: Jak patriarchát a nadřazenost způsobily, že Amerika je...

obrazek
16.6.2018 18:05
chudá, průměrná, krutá a hloupá. Aneb: můžete mít modernitu nebo barbarství - ale ne obojí.

zdroj: https://eand.co/how-patriarchy-and-supremacy-made-america-poor-mean-cruel-and-dumb-e32ce7e64e9f

Zde jedno zvláštní a vtipné pozorování:

 

Máme tu velmi slavného profesora psychologie, který křičí, že vysokoškolští studenti, kteří protestují proti neo-nacistům, jsou hlubokými a nebezpečnými hrozbami pro svobodu projevu - ale ještě musí odsoudit mezinárodní tábory pro děti. Je tu i další velmi proslulý profesor psychologie, jehož cílem v životě je přesvědčit vás a mne, že se svět zlepšuje - zatímco Amerika se hroutí v panice a  chaosu autoritářství (myslím, že Amerika není součástí světa). A je tu i známý publicista, který argumentoval, že by  žena měla být sexuálně zotročena, aby muži nestříleli lidi (opravdu si myslím, že se nemá dělat právo v mateřské škole - ale vrátíme se k němu).

 

Musím pokračovat? Mějte se mnou trochu strpení!.

 

Existují legie ekonomů, kteří fandí - "ekonomika se má skvěle!", Protože zisky jsou vyšší, zatímco průměrná délka života se zhoršuje a míra sebevražd vzrůstá. A konečně jsou tu davy velice slavných a obdivovaných novinářů a vědců, kteří každý den trochu hystericky odsoudí Trumpa, ale podporovali ho, když započítával a používal Hillaryny e-maily jako zbraň k bourání demokracie.

 

Přátelé, jsem tady, abych vám řekl něco, co byste raději neslyšeli. Patriarchát a nadřazenost učinily Ameriku hloupou. Počkejte, ne jen hloupou. Průměrnou, krutou a chudou. Všechno výše uvedené, pokud se nad tím pozastavíte a přemýšlíte o tom, jsou to jen úvahy o kultuře, společnosti, způsobu myšlení, která má stále na očích patrarichát a nadřazenost. Jen toho zbytku bohatého světa není. Jak to tak?

 

Americký diskurs se skládá (více či méně) z myšlenek nadřazenosti a patriarchátu - je to jemně  zakódováno do zářících mýtů o výjimečnosti, kde je to trochu lépe skryté. Jedno nekonečné opakování souboru unavených pohádek - pokud je znáte, rychle vidíte, že každý novinový sloupec, který jste četli, každý sledovaný televizní pořad, každý projev politiky, je nekonečné vyprávění těchto mýtů. Tady jsou (jestliže jste je již neuvědomili): Každý musí být samostatný. Jen silní přežijí, tak musí být potrestána slabost. Cílem života je zisk, vlastnictví a kontrola. Být tak krutý a vykořisťující a nemilosrdný, obzvláště těm, kteří jsou pod nimi. Jediný správný způsob, jak uspořádat společnost, je džungle - potravinový řetězec, který živí dravce na vrcholu.

Neřekli byste to, ale toto přesně popisuje většinu přesvědčení, které jsou základem amerického života, od zdravotnictví až po vzdělávání, až po snahu pracovat? Proč se jinak snažíme být "nindžy" a "zabijáky" pracujícími sto hodin týdně za méně peněz každý týden, spoluviníky našeho vlastního zhroucení - zatímco zbytek bohatého světa, který žije déle, lepší, šťastnější život, jemně usrkává víno na malebných náměstích, chatuje a směje se pod hvězdami - přemýšleli jste o tom, co se s námi stalo?

 

Hádejte, kdo vyhrává, když národ nákupuje od patriarchy a nadřazených? Zde je návod - vy ne. Vůbec nikdo, ani patriarchové a nadřazenci. Proč? Zde je problém a je to velmi velký problém.

 

Zbytek civilizovaného světa odmítl tyto mýty dávno. Protože vedly k tisíciletí chudoby, zmaru, válek a tragédií, jež musely bolestně přetvářet celé kontinenty znovu a znovu. Co se stalo, když se Evropa uspořádala v tomto směru? Německo hořelo, Hitler se zvedl z popelu, začal pronásledovat Židy, zahájil velkou válku a zahájil holokaust.

 

Vidíte, jak je zřejmé, že patriarchát a nadřazenost jsou nejvíce unavené, nebezpečné a bláznivé mýty v moderních dějinách? A přesto Amerika není jen jediný národ, který jim stále věří - je to jediný národ, který věří jen v ně, a to tak, že o tom často ani neví. Jistě, můžete se mnou mluvit o genderqueeru a tak - ale nenamlouvejte si, že jedna skutečně moderní myšlenka uděá v mainstreamu amerických myšlenek cokoliv dříve než za padesát let. To je to, co myslím tím, že odmítáte modernitu - cena je taková, že skončíte barbarstvím. Jak to?

 

Co udělal osvícenější zbytek světa po poslední velké válce, když odmítl patriarchát a nadřazenost jako organizační principy civilizovaných společností? Začalo budovat spravedlivější, mírnější a moudřejší společnosti. Společnost začala investovat do lidí - nejen lidí, kteří chtějí platit patriarchům. Celé organizační principy společnosti se obrátily vzhůru nohama - ne patriarcha a nadřazenost, ale rovnostářství a důstojnost.

 

Tyto dvě síly měly něco ohromujícího. Lidé, poprvé v historii, měli možnost spolupracovat s jinými na vybudování skvělých veřejných statků - NHS a BBC a penzijních systémů. Byli také povzbuzováni, aby soutěžili - ale skutečně a poctivě: vítězem nebyla osoba, která byla vždy malým patriarchou, ale mohla by být někdo, žena, menšina nebo člověk bez velkolepého patriarchálního rodokmenu. A  protože tam byly záchranné sítě, tak tyto zachytily nakonec  všechny, nebylo to na život a na smrt. Jaký byl výsledek? Odmítnutí patriarchy a nadřazenosti - a přijetí egalitarismu a důstojnosti - vedlo místa je Evropa a Kanada k tomu, aby se stala jednou z nejšťastnějších, nejbohatších a nejmoudřejších společností.

Proč se zároveň s tím, jak společnosti odmítají patriarchát a nadřazenost a objímají egalitářství a důstojnost, že udělají samozřejmě obrovský skok nahoru? Je to proto, že jsou schopni více investovat do věcí, na kterých skutečně záleží, déle, tvrději, lépe, častěji. A to znamená, že se stanou místem s mnohem vyššími životními vlastnostmi než dříve. Investice, které můžeme učinit, když odmítáme patriarchát a nadřazenost, jsou nejlepší investice ze všech: můžeme investovat do dlouhého života, zdravého rozumu, štěstí, bezpečnosti, jistoty, inteligence, moudrosti, krásy pravdy a dobroty. Proto žijeme lépe než tehdy. kdy slepě následujeme, co nám říká patriarcha a nadřazenost - což je, že můžeme jen investovat do věcí, které dělají patriarchy bohaté, Walmarty a hedge fondy a důchodové pilíře..

 

Kudy vede tato cesta, cesta patriarchů a nadřazených? Amerika to zjišťuje tvrdě. Skrytými náklady nadvlády a patriarchů jsou celá společnost, demokracie a prosperita. Můžete mít patriarchální nadřazenost, jako je Amerika - nebo můžete mít zdravou demokracii, živou společnost, široce prosperující ekonomiku a rozumnou inteligentní kulturu. Ale nemůžete mít obojí.

 

Když to podám takhle, může to znít zřejmě- jedno protiřečí druhému, že? A přesto se Amerika tuto lekci ještě neučila, že? Protože všechno, co je Donald Trump, je apoteózou patriarchů a nadřazených - logickým koncovým bodem národa, za který by patriarchát a nadřazenost nikdy nemohly být posunuta ani o centimetr, dokud se nakonec všechno nezapojilo do velkolepé imploze. Co to znamená, že se toto skutečně stalo Americe? Něco takového: .

 

Patriarchové by se nikdy nevzdávali svých pozic na vrcholu hierarchií - i když si je sotva zasloužili. Dokonce i tehdy, kdyby tyto pozice měly jít k lidem, kteří dělají moudřejší a lepší a upřímnější věci, kteří by mohli zlepšit všechny lidi - dokonce i patriarchy. Místo toho patriarchové stále více vrči a hájí si svůj vrchol - i když to znamená, že spodní část  ze všeho vypadává, dokonce i pod nimi. Jak hloupé. Jak zábavné.

 

Dovolte mi, abych to vyjasnil na příkladu. Přemýšlejte o slavném komentátorovi, který si myslí, že by ženy měly být sexuálně zotročeny. Proč každý týden píše sloupek? Je skutečně nemožné nalézt jednu inteligentnější osobu v celé zemi? Vsadil bych se, že je to dokonce urážka vaší domácí zlatého rybky, kdybych se jí zeptal, jestli bude dost hloupý, aby naznačovala, že ženy by měly být mužskými sexuálními otroky. Ale jaký je výsledek pro společnost? No, národ zůstane hloupý, hloupý a krutý - protože je nucen ztrácet čas, energii, peníze a pozornost - na odpuzujícím nesmyslu. Vidíš, co tím myslím tím, že investujete do samých špatných věcí?

 

Nyní toto zkuste vztáhnout na celou společnost. Ve všech polích a doménách. Co se stalo? Nemůže nikdy skutečně investovat do nejdůležitějších věcí, jako je zdravotní péče, média, finance, vzdělání, rodičovská dovolená, důchod, úspory, vyšší příjmy, smysl, účel, příslušnost - proč by někdo stavěl tyto věci, , ženy mají být sexuální otroky, ale polovina společnosti jsou ženy? Vidíte důkaz? Taková společnost se stává místem, ve které dennodenně roste primitivnost a jež se vrací zpět, zatímco její moudřejší sousedé ji opouštějí a uhání kvantovými skoky nahoru v kvalitách života.

 

Patriarchát a nadřazenost nebo modernost. Nemůžete mít obě - a Amerika udělala špatnou volbu. Ale - jako idiot - to stále dělá to znovu a znovu, každý den. Nikdy to není zcela vidět: patriarchát a nadřazenost jsou špatné a  zastaralé jako způsoby organizace lidských společností. Nikdy, ani  předtím nebylx moc dobré - proto pod nimi lidé zůstali chudí, zlí, krutí a hloupí po staletí.

 

A - překvapení - to nakonec také udělali Američanům. Doufejme, že svět je dost chytrý, aby se mohl poučit z té smutné, zábavné a strašné lekce.

Umair, červen 2018

Co se stalo, když chtěl Obama proměnit město uhlí se dvěmi miliony v město hightech:https://www.youtube.com/watch?v=FJZuX9_eid4  17  lidí nalezlo zaměstnání. 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.