USA se nepodařilo rozeštvat Čínu s Ruskem

biden xi
25.3.2022 03:45
Čínský prezident Si Ťin-pching během svého pátečního videohovoru s americkým prezidentem Joe Bidenem povzbudil USA a NATO, aby vedly rozhovory s Moskvou za účelem vyřešení problémů stojících za ukrajinskou krizí, a vyjádřil nesouhlas Pekingu s protiruskými sankcemi. Konflikty a konfrontace nejsou v zájmu nikoho a mír a bezpečnost jsou tím, co by si mezinárodní společenství mělo cenit nejvíce, řekl Si.

Páteční schůzka se konala ve chvíli, kdy jsou USA zaměstnány dvojí situací: obávají se možného jaderného konfliktu s Ruskem a rizika rychlé eskalace konfliktů s Čínou v otázce Tchaj-wanu. Prezident Si Ťin-pching nemluvil jen o ukrajinské krizi, zdůraznil celkový pohled Číny na bezpečnost a diplomacii. Podpořil mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem a rozhovory mezi USA, NATO a Ruskem. Prezident Si se rovněž vyjádřil k tchajwanské otázce – pokud si USA budou hrát s ohněm a porušovat základní zájmy Číny, nedojde k žádné přátelské ani pozitivní interakci mezi ČLR a USA. Jen několik hodin před schůzkou ČLR vyslala jasné signály, že nikdy nepřijme americké hrozby a nátlak ohledně ukrajinské otázky, a přísahala, že rázně zareaguje, pokud USA přijmou opatření poškozující legitimní zájmy Číny. Bidenova administrativa zesílila svou dezinformační kampaň ohledně čínské „vojenské podpory“ Rusku a pokoušela se Pekingu vyhrožovat „hrozivými důsledky“. Americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že Čína „ponese odpovědnost za jakékoli kroky, které podnikne na podporu ruské agrese, a USA nebudou váhat s uvalením sankcí.“

Za nátlakem Bidenovy administrativy na Čínu byla její naléhavá potřeba pomoci ze strany Pekingu v ukrajinské krizi. Ukrajinský konflikt je důsledkem nahromaděných problémů mezi USA a Ruskem a také neustálého tlaku NATO pod vedením USA, jež zpochybňuje bezpečnostní zájmy Ruska. USA na jedné straně hledají pomoc Číny se zhoršující se ukrajinskou krizí, kterou vytvořily, ale nedokázaly ji zvládnout; na druhé straně tlačí a ohrožují Čínu, což je typická americká zahraničně-politická praxe – nemoudrá a kontraproduktivní. Zatímco se Washington pokouší zatáhnout Peking do nepořádku, který USA vytvořily, pošpiňuje čínsko-ruské vztahy fámami a dezinformacemi, aby mezi nimi zaséval neshody. Poté, co Washington varoval ČLR, že bude „čelit důsledkům“, pokud pomůže Moskvě vyhnout se sankcím, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová tyto výroky odsoudila s tím, že jde o další projev imperialistických a hegemonických ambicí Washingtonu. Vztahy mezi Čínou a Ruskem mají silnou vnitřní dynamiku, která není ovlivněna mezinárodními změnami, uvedla mluvčí. Čína a Rusko zopakovaly, že jejich strategické partnerství na vysoké úrovni se nikdy nezaměřovalo na žádnou třetí stranu a ani nebude žádnou třetí stranou ovlivněno. To je klíčový bod, který USA a Západ nikdy nepochopí.

Zatímco zahnaly Rusko do kouta v otázce Ukrajiny, USA se také pokusily zahnat Čínu do kouta s „nejvýbušnějším problémem“ pro bilaterální vztahy – tchajwanskou otázkou. USA posílají bývalé americké diplomaty na návštěvu ostrova, což ukazuje, že jejich konflikt s ČLR ohledně Tchaj-wanu rychle eskaluje. Někteří američtí představitelé také porovnávali ukrajinský konflikt s tchajwanskou otázkou, ale oba jsou zásadně odlišné. Významný generál amerického letectva spojil situaci na Ukrajině s Tchaj-wanem a tvrdil, že jedním z „klíčových ponaučení“, které si Číňané ze situace na Ukrajině berou, je „solidarita globálního společenství“ s Kyjevem, a že pokud se Čína zachová podobným způsobem proti ostrovu nebo jinému sousedovi, „stane se něco robustnějšího“.

Schůzka trvala téměř dvě hodiny a Si i Biden se shodli, že byla konstruktivní, a vyzvali pracovní skupiny na obou stranách, aby přijaly konkrétní opatření k navrácení bilaterálních vztahů zpět na správnou cestu a vyvinuly příslušné úsilí při řešení ukrajinské krize.  Ukrajina je pro USA závažný problém a není v jejich zájmu další konfrontace s Čínou. Washington a Brusel by se měly vzdát iluze, že mohou vyřešit všechny problémy nátlakem nebo uvalením sankcí, protože bez Číny a Ruska je nemožné vyřešit globální problémy, včetně politických nebo ekonomických krizí.

  


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Tak to asi Biden brzy vyrazí na cestu kolem světa, nejdříve zaletí za Madurem do Venezuely, odtud na Kubu, pak to vezme ke Kimov, odtud k mulahům a ajatoláhům, a pak Asádovi do Sýrii a pak k Nasralahovi v Libanonu a skončí v Jemenu. Všude přijede s rozzářenou tváří, holubicí míru na rameně, a široce otevřenou náručí pro přátelslví. A to mi někdo říká, že jsem jako oni, ti Anglosasové? FUJ. Kdo mi toto řekne do očí, tak hned jednu dostane.