Úspory na ministerstvu obrany

obrazek
17.5.2012 08:01
Jednorázový nákup munice za 207 milionů Kč přes agenturu NAMSA přinesl armádě úsporu 33 % oproti předchozím nákupům přes naše zbrojovky. Proto se rozhodlo ministerstvo obrany nakupovat přes tuto agenturu dále.

Podle mého názoru stačilo zatlačit na naše zbrojovky a ty by šly s cenou mnohem níže než je 33 %.

Zajímavá je ale historie pořizování nového belgického kulometu MINIMI. Již v roce 2008 bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele této konkrétní zbraně. Nějaké předcházející „výběrové řízení“, které rozhodlo, že právě tato zbraň je pro AČR ideální, bylo tedy jen virtuální, jak a kdo rozhodl, není nikde zřejmé.

Jako dodavatel byla vybrána firma CB Servis, která dodává tyto kulomety od belgického výrobce FN Herstal, za cenu za 47 souprav kulometů 39 milionů Kč. Nakonec byla tato nabídka vyhodnocena jako předražená a výběrové řízení bylo zrušeno.

Nyní ministerstvo obrany rozhodlo o nákupu stejného počtu souprav kulometů za předpokládanou cenu také 39 milionů Kč přes agenturu NAMSA. Nechápu, kde je tedy výhodnost, oproti našemu dodavateli, když bude cena zřejmě stejná. Výhodou je, že se nemusí dělat výběrové řízení a nákup přes NAMSA těžko někdo zpochybní. Zisk za prodej nebude mít český překupník, ale překupník NAMSA.

Kolik si NAMSA za překupnictví bere je utajované. Podle chování našeho ministerstva obrany to pro veřejnost působí tak ušlechtile, že to je snad bez provize.

Takže do budoucna se bude nakupovat v armádě tak, že se někdo z vojáků rozhodne (asi na nějaké pracovní poradě), že by chtěl konkrétní výzbroj a ta mu bude bez problémů nakoupena přes NAMSA.

Takže už nikdy nebudou v novinách titulky o korupci na ministerstvu obrany, na NAMSA si totiž nikdo netroufne. Korupce bude ale mnohem snadnější, protože o výběru konkrétní výzbroje bude rozhodováno bez výběrového řízení. Stačí když vojáci uvidí něco „pěkného“ např. někde na zbrojním veletrhu, slíbí výrobci nákup (samozřejmě, že za to něco budou požadovat) a požádají NAMSA o jeho realizaci. Skvělý systém!

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: Vondra

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10

Tak ten GB Servis by měl celou zakázku napadnout u soudu.