Útok na svobodu slova, svobodu projevu

attack on free speech
25.3.2018 00:39
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s provozovatelem TV Barrandov kvůli pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa na téma hospodaření České televize. Pořad prý nebyl vyvážený a prezentoval jen názor jedné strany, oznámila ve čtvrtek rada v tiskové zprávě.

 „V pořadu byl na značné ploše prezentován výhradně názor jediného účinkujícího na téma pořadu, aniž by byl dán prostor pro oponentní názor. Neposkytl tedy objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ uvedla rada.

 Co to je za nesmyslné tvrzení? J. Soukup se z obrazovky TV Barrandov pouze ptá, kolik nás vysílání České televize stojí a proč. A ptá se, proč Česká televize své výdaje, konkrétní výdaje za konkrétní aktivity a konkrétním lidem nezveřejňuje. To je vše. Tázání vždy vychází z názoru jedné strany, ze strany tázajícího se. Copak při takovém tázání může existovat oponentní názor? Copak takové tázání může mít charakter informace, navíc vyvážené či objektivní? Uvedené zdůvodnění od Rady pro rozhlasové a televizní je velmi, velmi hloupé.

 Generální ředitel České televize Petr Dvořák otázky kladené Jaroslavem Soukupem označil jako opakované napadání České televize.

 Pořad Kauzy J. S. sleduji. Žádné napadání České televize jsem nezaznamenal. Jaromír Soukup se v pořadu TV Barrandov pouze ptá, jak Česká televize s veřejnými prostředky hospodaří. Tázání, jak Česká televize jako veřejnoprávní instituce, kterou platíme my, občané, s obrovskými veřejnými prostředky hospodaří, nemá s napadáním nic společného. Takové tázání legitimní.

 Myslím, že by bylo vhodné, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání místo toho, že se snaží postihovat Jaromíra Soukupa za to, že se ptá, kam miliardy z našich kapes v ČT tečou, měla Českou televizi přimět k tomu, aby své hospodaření zveřejnila.

 Tázání pana J. Soukupa se nedivím − tak jako mnoho občanů se též domnívám, že naše miliardy tečou prostřednictvím České televize namnoze do rozličných kanálů a stok, že se kanalizují do kapes českých lvů. Též bych, jako občan této země rád věděl, za co a kolik Česká televize jako údajný pilíř demokracie utrácí peněz. Jsou také moje.

 Správní řízení započaté Radou pro rozhlasové a televizní vysílání s provozovatelem TV Barrandov kvůli pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa na téma hospodaření České televize je útokem na svobodu slova a projevu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Je v této souvislosti nutné se ptát na to, kdy PSP odvolá současnou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání? Ta přece dlouhodobě neplní svou úlohu kontroly hospodaření ČT. Lze se tedy domnívat, že kryje jeden z největších tunelů po roce 1989.

A o politické vyváženosti nelze v tzv. Kalouskově TV již řadu let mít iluze.

Pokud tedy ANO, SPD a KSČM chtějí nápravu věcí veřejných, tak je nejvyšší čas konat. Nebo snad jejich předvolební programy vyšumí podobně jako ten Trumpův?

Možná tomu nasvědčuje plánované vystoupení předsedy Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paula Ryana. Ten se ostentativně nesetká s prezidentem Milošem Zemanem. Proto asi přijel na soukromou návštěvu. Proč s ním tedy předseda PSP a předseda vlády plánují jednání a ještě k tomu vystoupí tento Američan v úterý 27.3.2018 v poslanecké sněmovně a senátu?  Zeman se svého programu nevzdal a tak je opticky trestán pohrdavým opomíjením od republikánů USA. Nechá si to Zeman líbit?