V kterém vývojovém období žijeme

drevorubec
21.1.2011 09:33
Porážel-li středověký dřevorubec strom otupělou sekyrou, raději si ji včas nabrousil, aby se zbytečně nenadřel. S vývojem doby mohl dřevorubec použít ruční pilu, motorovou pilu a nyní už může použít i těžební stroj - harvestor. Těžko asi dnes v moderní civilizaci zahlédneme v lesním porostu klasického dřevorubce se sekyrou.

Naše vláda má v plánu provádět reformy, přičemž by asi každý rozumně uvažující občan očekával nasazení nějakých pokrokových technologických změn, které přinesou zvýšení kvality, dosažení úspor a snížení časových lhůt. Tedy na západě známé heslo „Better, Cheaper, Faster“.
V České republice vidíme stále častěji, že je tomu právě naopak. Jsme stále tím středověkým dřevorubcem, ale s tím rozdílem, že si ani tu sekyru nedokážeme v současném chvatu nabrousit, takže asi vysílením brzy padneme a les zůstane neporažen.
Příklady jsou zejména v oblasti řízení veřejných zakázek, kdy žádná technologická změna nenastala, žádné nové metody nebyly použity a ani není snaha je používat.
Viz: http://www.vasevec.cz/blogy/umime-si-spravne-vybrat-nebo-vlastne-ani-nechceme Příkladem otřesného nenabroušení sekyry v tomto týdnu je na ministerstvu zdravotnictví, kdy ministr prý bude sám schvalovat zakázky nad 1 milion korun…
Vypadá to, že se jednotlivá ministerstva začnou brzy předhánět v podobných šílených nápadech, aby se zavděčila premiérovi, který nedávno po dlouhých tahanicích s ministrem vnitra podpořil tzv. „protikorupční strategii“.
Středověk neskončil, středověk trvá!

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: ekonomika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Jo, pane Duba, ale nejste originální. Dnes jsem totéž četl v lidovkách od ňákýho Kohouta, i když ten se teda na tohle téma jinak rozkecal :-)))