Valentýnské bombardování Prahy

obrazek
15.2.2017 17:25
Jiřina Jelínková:"Včera tomu bylo 72 let, kdy 14. února 1945 přesně 23 minut po poledni nad Prahu přiletěla spojenecká letadla, která podle průvodní legendy hledala německé Drážďany. Tragické bombardování stálo život 701 Pražanů, zraněno bylo 1184 Pražanů a v troskách zůstalo třeba okolí Karlova náměstí, Vinohrady nebo část Pankráci. Zničeno bylo 183 domů či historických objektů a dalších zhruba dvě stě bylo poškozeno. Bez přístřeší zůstalo 11 000 Pražanů. Oběti tvořili téměř výhradně civilisté!!! Hitler nás nebombardoval ..."

již jsme jednou na toto téma na Vaše věc psali. Vyšlo najevo, že se bombardovalo na mnohem více místech v Čechách,   lidé se tehdy báli američanů více než Němců.  Na obrázku jsou vyvbombardované Emauzy. 

kolegův minulý článek: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/den-kdy-praha-plakala

http://www.chelemendik.sk/Americane_bombardovali_Prahu_za_slunecneho_pocasi_Chteli_zabit_c_134282198.html

Podle průzkumu mezi uživateli FB Američani bombardovali nejen Prahu, ale několikrát i České Budějovice, Ostravu a Brno., Pardubice, Zlín, Plzeň, Ustí. 

22. března 1945 v půl jedné odpoledne zažily Čechy nejhorší úder amerických bombardérů na jeden cíl. Při útoku 124 letadel v osmi vlnách spadlo na středočeské Kralupy během půl hodiny na 286 tun bomb, později pak ještě dalších 30 tun. Terčem byla kralupská rafinérie minerálních olejů, ale kvůli hustému dýmu nad městem američtí piloti zasáhli v drtivě většině obytné čtvrti Kralup. V troskách zahynulo 145 Čechů a stovka německých vojáků. Dvě třetiny domů nálet srovnal se zemí nebo těžce poškodil, město během půl hodiny prakticky přestalo existovat. Kralupy se tak staly válkou nejpostiženějším městem v Čechách a na Moravě http://zpravy.aktualne.cz/domaci/ceske-drazdany-pred-70-lety-znicil-nalet-kralupy/r~i:gallery:14330/

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.