Vcelku zbytečné neštěstí

obrazek
12.4.2018 13:58
Příznačné u tohoto neštěstí, jež se odehrálo před dvěmi dny, je, že kdyby u něj nebyla pistole, nemuselo se nic stát. Nemocný schizofrenik byl donucován k léčbě za pomoci policie, jednomu policistovi sebral pistoli, druhého odzbrojil, oba postřelil a sobě vzal život. Jak tomu rozumět správně?

Inu především je pochybením, že byl k hospitalizaci donucován policií. Nikdo nemá právo nikoho nutit k léčbě, bez rohodnutí soudu. Aby soud mohl rozhodnout, musí pacienta nejprve vidět psychiatrický expert. Takoví, jak si nedávno někdo stěžoval na FB, v podstatě žádní nejsou. I tak je možné udělat něco pro léčbu dotyčného, a nenutit jej k hospitalizaci. (Léčba nařízená soudem se nařizuje ochranná v případě, kdy pacient ohrožuje sebe nebo své okolí. Toto nebyl ten případ. Pacientův následující útok je plně vysvětlitelný racionálně, jak ještě uvidíme. Svědci jej do té doby popisovali jako milého chlapíka. )

Především je nutné řícci, žýe dotyčného schizofrenika nejspíše vyděsilo to, že b během hospitalizace přišel jhak o pobyt v azylovém domě, tak o možnost si jakýkoliv podnájem platit. Jednak byl v  azlovém domě již téměř rok, a  u nás v azylových domech je možné pobývat maximálně rok, kde se toto gomové opatřen vzalo nevím, ale patrně jsou na něj vázány dotace. Tj. není to průchodné. A z nemocen ské 60% byy si nemohl platit držší podnájem, jen jiný azlový dům nebo ubytovnu. Je hanebné, že k psychiarickým pacientům nejsou posílání sociální pracovníci se slušným také právnickým vzděláním, kteří by jim nabídli postaratsejimpodobu hospitalizace o jejich praktické věci. Některé stacionáře již k tomusáhli, jako například Ondřejov MUDr. Jarolímka.  Sociální pracovníci by měli být vybaveni takovými pravomocemi, aby se mohli pacientům psotarat o jejich věci tzv. "na klíč" 

Druhou závadou, kterou na postupu, který sanita řešila je, že si s sebou nevzala  rovnou lékaře, jenž by rozhodl apodal depotníměsíčníinjekci,kteráby určitě stav pacientazlepšiála,a nebyla by hospitalizace nutná. Jistěže existujídobré podpůrné celodenníterapie, pro něž b blo dobré být v nemocnici, ale řada schiatrických léčeben pouze pacient zavírá, a dávkuje léky, aniž by jim jakoukoliv z těchto "futuristicžých" (jsou futuristické už asi 100 let) teropaii posktovala. Navíc  dnes existují poměrně velmi dobré léky, jež se podívají podkožně, a není nutné je polykat., uvolňují se buď čtrnáct dní, nebo měsíc, či dva. K injecki každýá pacient nedá svolení, ale určitě se s ním bude lépe jednat v jeho prostředí, než s přikurtovaným k lůžku.

Jinou věcí je, že pacient byl delší dobu bez léků, je možné, že mu původní léky z nějakého důvodu nevyhovvoaly, a nebo že přešel na nové líéky, jež  mu nevyhovvaly ještě více. Nežsi vymohl lepší, zhrošil se natolik jeho stav, že  tzv. "ztratil náhled" na svou chorobu, tj. nebyl už v obraze ohledně svého žviota a to vůbec.

Doufám, že se mi podařilo alespoň částečně rozptýlit Vaše obavy ohledně lidí s diagnozou schozofrenie.  Opravdu, při správném, tedy lidském zacházení, se nemuselo stát nic z toho, co se stalo.  Bude však nutné, ab pojišˇ%tovny začaly výjezdy lékařů k  psychiatrickým  pacientům do terénu financovat.  Jo a: ten výjezd nelze omezovat počtem hodin, které při tom stráví. 

Chápu, že jsitě sami znáte případy, kdy lidé psychiatra potřebují, ale nevyhledají ho a mají odpor k tomu jít se léčit. A to je právě z důvodu jasných představ o násilnickém chování psyhiatrického aparátu, tkeré tento případ jen potvrdil. PRoto doporučuji,  promluvte s psychiatry ve svém okolí a zeptejte se jich na možnosti léčby. Až teprve budete mít jasný obrázek, že jsou na výši a dotyčnému pomohou, aniž by se na něm dopouštěli násilí, přizvěte svého nemocného kamaráda.  Jen pacient, který má k lékaři důvěru, je o sobě schopen říci tolik, aby mu bylo možno  podat správný lék, a nedopouštět se omylů při aplikaci. Samozřejmě, pokud by potřeboval intenzivnější léčbu terapeutickou a nechtěl do nemocnice, lepší výběr je ve větším městě,  kde může najít i nějaký stacionář, kam by po nějakou dobu denně docházel. 

Přesto, že pokoušet se nemocného dostat k lékaři, je poměrně martýrium, vás chci nabádat, abyste v případě, že vidíte někoho, kdo pomoc potřebuje, na něj nevolali druhého, ale promluvili si s ním nejprve sami jako s přátelem, pokud možno neztrácejte kontakt a nepřipravuujte se o důvěru, abyste mohli zlepšit jeho náhled na jeho chorobu a na to, že potřebuje pomoc a tu může dostat jinde lépe než svépomocí,  Protože člověk s psychózou, který není nebezpečný, se v budcnu nebezpečným svému okolí stát může. A tomu lze předejít jen součinností jeho okolí. Jenže i to nejbližší často nezareaguje, jak má, protože má kupříkladu tak nevhodné a zajeté komunikační stereotypy, že nic nepozná! Věřte tomuz, že můžete být jediní, kdo se rozhodne nenechat to dojít příliš daleko. A počítejte s tím, že ve váš neprospěch hraje i to, že neznáte celé spektrum negativních zkušeností, kterými ten člověk prošel.

http://www.reflex.cz/clanek/video/86633/k-psychiatrum-chodi-cim-dal-vic-lidi-doba-neni-dobra-pro-dusevni-zdravi-rika-sef-bohnic-holly.html

to, co je popsané v článku, se na psychiatrických oddělení děje také, ale nikdy to netrvá moc dlouho, ale samozřejmě to šíří odpor lidí nechat se od psychiatrů vůbec léčit: https://www.super.cz/570244-byla-pripoutana-remeny-k-posteli-a-trpela-miss-cr-2008-promluvila-o-hruznych-zazitcich-z-blazince.html někoho občas připoutají, ale odpoutat ho také musí. 

*****

Duševním onemocněním onemocní u nás každý pátý čloívěk, většinou se neléčí: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2618231-dusevni-onemocneni-prozije-v-cesku-rocne-kazdy-paty-clovek-vetsina-se-neleci-varuji

S americkými prezidenty s megalomanským syndromem si žádný zdravotník, policista či soudce dosud neporadil! Je mi líto. 

11.12.2018 Duševně nemocné ohrožuje chudoba nejvíce: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zivot-v-lese-nebo-milionova-exekuce-dusevni-choroby-doprovaz/r~ff99f764f95811e884f6ac1f6b220ee8/?

8.3.2019 Několik  dat a grafů o psychickém stavu za kapitlismu aneb Jsme šťastnější než za socialismu? https://www.youtube.com/watch?v=s9Q-gQJ-ISU

Marek Řezanka: 

Naše loď míří na útesy

Jaro je květy obsypané

všude se vznáší mír a klid
Já myslím na to, co se stane
až zazní pokyn: Vypálit

Jaro tak sladce kolem voní
pěkné je slyšet ptáčky pět
ve stínu sedět pod jabloní
Někdo však křičí: Zabíjet

Refrén:

Naše loď míří na útesy
posádku nic však nevyděsí
směje se, tančí, dovádí
Naše loď míří na útesy
Pozdě ptát Boha se pak: Kde jsi?
A kde byl v našem pořadí?

Jaro je sluncem zalévané
pupeny mají hodně sil
Takže je všechno skvělé? Ba ne
mrak se nám k nebi pověsil

Jaro si spokojeně zívá
je to však všechno pouze klam
Scéna je strašná, odpudivá
a já si protest oblékám

Refrén:

Naše loď míří na útesy
posádku nic však nevyděsí
směje se, tančí, dovádí
Naše loď míří na útesy
Pozdě ptát Boha se pak: Kde jsi?
A kde byl v našem pořadí?

 

****

Requiescat in pace neznýmý sschizofreniku! 

14.12.2018 V ambulantníé  psychiatrické péči v CŘ se léčí aktuálně 603 205 lidí ( z toho 60 000 mladších 18 let). 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.