Ve věci (ne)prezidentského kandidáta Jana Švejnara

obrazek
13.9.2012 19:02
Jak již zde poznamenal J. Paroubek, tak J. Švejnar se rozhodl nekandidovat. Předznamenávám, že je to dobrá zpráva. J. Paroubek ve svém blogu http://www.vasevec.cz/vip-blogy/jiri-paroubek-jan-svejnar-pruzkumy podotknul, že by byl skvělým kandidátem středových a umírněných levicových voličů. Pojďme si říci, proč je třeba si to nemyslet.

J. Švejnar dělal  poradce několika našim ministrům (Dybovi, ale i Sobotkovi) a také prez. Havlovi. Pokud autor stačil tam (částečně) dohlédnout (i za pomoci kamarádů stojících poblíž), tak často šlo o názor jakéhosi ekonomického papeže, člověka o jehož názorech se nediskutuje, někoho, kdo sám (ač by měl!) diskuzi nijak nepřipouští.

To, co dělali a dělá drtivá většina našich emigrantů, kteří se vrátili zpět. Jejich názory jsou 100%ně správné, vše, co zde bylo před Listopadem 89 bylo když ne přímo špatné, tak přinejmenším překonané a zastaralé.
No připomeňme si některé nározy J. Švejnara. Vyplácet důchodcům meri 70 a 80ti procentní důchod, který by někdy okolo 80 let dosáhl 100% výměry.

Tento názor prof. Švejnar vyslovoval před svou minulou prezidentskou kandidaturou. Na svém tehdejším webu mazal pro něj nepříjemné dotazy, a jeho web pak zrušil. Z jeho tehdejších "zajímavých" názorů lze uvést: podporu americkému Radaru či uznání skupiny Mašínů téměř za hrdiny.

Jím uvedené výdaje za jeho tehdejší prezidentskou kampaň byly podrobeny kritice stran nejasného původu a jím uváděná výše byla označena za několikanásobně podhodnocenou. Tuto kritiku přednesli členové ODS, funkcionáři ČSSD, která ho za prez. kandidáta spolu s Bursíkovými Zelenými navrhla, cudně mlčeli.

Člověk, tak intensivně poletující po světě (tj. cestující letadlem) by měl zaznamenat, zvláště je-li považován za renomovaného ekonoma, musí nutně nahlédnout, ale spíše soustavně nahlížet nemalé problémy vyspělého kapitalistického světa, jako např:

- nejprve bankovní, pak celosvětová ekonomická krize
- krize eura
- ona řecká lež
- dvourychlostní EU

Světaznalý ekonom by měl tyto (nemalé a léta trvající ) problémy akcentovat, vnášet do veřejného prostoru,  varovat před nimi a hledat alternativy. Ale J. Švejnar mechanicky jen doporučuje:
- přijmout euro
- škrtit státní rozpočet, škrtit důchody a to i při vzrůstající inflaci atd.

Prostě tak nějak jakoby v duchu (neo)reganomiky či (neo)tchatcherismu. Takže doufejme, že česká politická kariéra amerického profesora ekonomie skončila. Příhodní kandidáti středu a levice na vrcholné politické posty vypadají jinak a v naší ČR je jich dostatek, nemusí se tedy, na rozdíl od banánů, dovážet.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Já jsem podobně, jako autor,  reagoval na určitou glorifikaci pana Švejnara v článku pana J. Paroubka. Takže s Vladislavem Černíkem souhlasím.

Lid chce zřejmě i nadále chléb a hry. Tak byla předložena lidu hra na všeobecně oblíbeného Tatíčka, voleného všemi milujícími občany. Tato hra bude stát při každých volbách něco přes jednu miliardu plus náklady jednolivých kandidátů. Další zbytečně vyhozené peníze. Protože tady není "prezidentský" stát, jako např. ve Francii, Rusku či v USA, tak se to klidně mohlo nechat na Poslanecké sněmovně a Senátu. Zvlášť, když se prezidentské pravomoce ještě sníží. Ať vyhraje Petr nebo Pavel, řádově polovina lidí spokojena stejně nebude.

Člověk se musí spokojit i s málem. Takže jsem rád, že se do oné pestré dvacítky uchazečů nezapojil například Chachar s gulama, případně Babiš-ka, co má ve škapulíři miliardy. A že do šedého podprůměru se prochrápal i hajnej. Pokud se nic překvapivého nestane, tak ve druhém kole si to rozdají pánové (v abecedním řazení) Fischer a Zeman. Tam si vyberu pomocí mince.

cernik

Já jsem neřekl, že se má hledat vytvoření nějaké legislativní zábrany,
aby lidé jako J. Švejnar se nemohli ucházet o politické funkce.
Ale že je nutné odhalovat jejich pozadí, jejich kontakty, analyzovat jejich myšlenky.
A bránit budování fikce, že ze Světa přišel světaznalý Vůdce a Myslitel.

Od lidí Švernarova typu nutno hlavně chtít, aby nám přinášeli kritiku kapitalismu,
se kterým jsou tak říkajíc celosvětově obeznámeni.
Prostě kvalita léku se pozná dokonalým seznámením se s jeho vedlejšími účinky.
Prázdná ikona na štít státu nepatří.

stvan

Nemyslím si, že rozdílnost pohledu na vhodnost či nevhodnost presidentského kandidáta kohokoliv diskvalifikuje z účasti na politickém dění. Ani pro mne by nebyl pan Švejnar volbou. Nepochybně je erudovaný, ale má podle mne utkvělou představu vyhovět každému. Proč to dělá nevím, ale myslím si, že to dělá proto, aby mohl co nejsnadněji proplouvat životem.Kam vlnka, tam Švejnar.Tak bych to asi viděl.

schlimbach

Velmi dobře popsáno - osobně jsem pod různými blogy vyjádřil uspokojení nad tím, že pan Švejnar nekandiduje na prezidenta. Je to pro mě osoba absolutně nevhodná, z pohledu ekonomické teorie totálně pomýlená a vyjádřil jsem pod jedním z blogů - tuším na aktuálně.cz i názor, že pro mě pan Paroubek přestává být zárukou potřebné změny, když tuto osobu pokládá za prospěšnou naší zemi a stává se pro mě jen jakýmsi "udržovatelem" mainstreamových praktik.

Vladimír Štingl

Pane Černíku, dobrý večer. Vyjádřeno exaktně a bezchybně. Lidé jako Švejnar nemají v politice co dělat. Jednoznačný papoušek, chameleon a teoretický ekvilibrista, který vždy řekl vše a nikdy nic. Naštěstí se mu zalíbilo v jeho současné pozici a tak budeme zjevně volit ze špatných variant tu o něco lepší než také špatnou. Teď ještě, aby nevylezl z brlohu Dlouhý - další superexot. Doslova tristní, že za 23 let zde nevyrostla osobnost s charakterem, morálkou, cítěním s řadovými občany a nezkorumpovaný touhou po moci.

Nejen Švejnar mezi kandidáty na prezidenta nemá co dělat. Bohužel, stav této společnosti nedává prostor k prosazení korektních a morálních vizionářů. Ale to je na nekončící diskuzi. Jsem přesvědčený, že karty už jsou dávno rozdány a vše dohodnuto........... A nic dobrého nás nečeká. Zdravím Vás.