Velké politické retro: ODS považuje opozici za dobytou kořist

obrazek
3.8.2012 13:15
Okurková sezóna nemilosrdně zasáhla tištěná, audiovizuální i elektronická média. Krátce zašumělo vyřešení situace v čele pražského vrchního státního zastupitelství. Delší bylo rozhodování, zda ministr Pavel Dobeš ustojí či neustojí krizovou situaci okolo nespolehlivého registru motorových vozidel. Média si hodně vypomohla občanskou válkou v Sýrii stejně jako složitou situací španělských bank. V posledních hodinách ulovila sólokapra: kontroverzní senátor Vladimír Dryml opustil sociální demokracii a jako nestraník povede v krajských volbách kandidátku Strany práv občanů.

Se situací si velice vhodným způsobem poradila veřejnoprávní Česká televize. Na kanále ČT 24 vysílá každý všední večer v hlavním vysílacím čase pořad Velké politické retro. Pořad zaznamenává televizní publicistické diskuse v devadesátých letech. To se v naší zemi zabydloval reálný kapitalismus pod taktovkou Václava Klause.

Politické retro je nesmírně poučné. Konfrontuje český kapitalistický pravěk s dnešní realitou. Kupodivu, v tomto porovnání lze nalézt mnoho shodných bodů. Tehdy jako dnes se Občanská demokratická strana chovala vůči politické opozici jako k dobyté kořisti. Krachovaly banky a kampeličky, tunelovaly se podniky a stamiliardy plynuly do kmotrovských žoků.

Místopředsedou vlády a ministrem spravedlnosti ve vládách Václava Klause byl lžidoktor Jan Kalvoda. Tehdy byl v justici zaveden pojem „nedbalostní trestný čin“. V podstatě šlo o to, že tunelování bylo bagatelizováno jako „neúspěšný podnikatelský záměr“ a v naprosté většině případů se zametlo pod koberec.

Kalvoda seděl ve vládě jako předseda koaliční politické strany Občanská demokratická aliance (ODA). Koncem devadesátých let se provalilo její pochybné financování a strana zanikla. Kalvoda byl nucen přiznat, že neprávem užíval titul JUDr. a ještě před zánikem strany se vzdal funkce. Stále však provozuje advokátní praxi. Nejvíce je znám jako právní zástupce profláklé Šťávovy firmy Diag Human.

Účastníky zmíněných diskusí byli za vládní koalice kromě Václava Klause za ODS ještě místopředseda Jiří Vlach (kdo si na tohoto muže s černým knírkem ještě dnes vzpomene) a zejména charismatický předseda KDU – ČSL Josef Lux. Jeho předčasný odchod v roce 1999 byl pro českou politickou scénu citelnou ztrátou.

Na straně opozice byl nejvíc slyšet předseda sociální demokracie Miloš Zeman. Dobře mu sekundovali také místopředsedové, šarmantní Petra Buzková a František Brožík. Už tehdy opozice trvale požadovala zavedení institutu majetkových přiznání. Zeman zpestřoval diskusi četnými bonmoty. Jeden jsem poprvé zaznamenal až ve zmíněném retrospektivním pořadu. Václavu Klausovi tehdy Zeman vmetl: Krmíte kozu jako králíka a chcete, aby vám dojila jako kráva.

Jeden hodinový pořad byl věnován „Sarajevskému atentátu“. Tehdy bylo odhaleno nelegální financování ODS. Pojmy jako Pepa z Hongkongu, Lájos Bács a Binár Sinha jsou i dnes v dobré paměti. Ministři Jan Ruml a Ivan Pilip v prosinci 1997 vyzvali Václava Klause během jeho státní návštěvy v Makedonii, aby rezignoval jako premiér i jako předseda ODS.

Vše se řešilo před soudem. Klaus vypovídal jako svědek. O ilegálním financování prý nic nevěděl. Roli obětního beránka nakonec převzal hospodářský tajemník strany Libor Novák. Od soudu odešel s podmíněným trestem a v prosinci 1997 se vzdal i poslaneckého mandátu. V politice se nad ním zavřela voda. Nepochybuji však, že straničtí kmotři se o něj dobře postarali.

Oklikou se vracím k úvodu. Média všeho druhu nyní bude nějaký čas živit odchod senátora Drymla k Zemanovcům. Zakrátko vyšumí. V televizi jsem viděl dvě Drymlova vystoupení. Nepochybně je zaznamenal i Miloš Zeman. Preference jeho strany mají vzestupný charakter. Jen aby Drymlovo angažmá nebylo v tomto směru kontraproduktivní. Zato pro sociální demokracii je Drymlův odchod nepochybně úlevou. I když na ni bude plivat jedovatou slinu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.