Verdikt švýcarského soudu by měl povzbudit i českou justici, míní Pavel Zeman

obrazek
16.10.2013 12:29
Nekompromisní, byť dosud nepravomocný verdikt švýcarského soudu nad pěti manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) je třeba vnímat z několika hledisek. Například jde o nestranný pohled na Klausovu divokou privatizaci v devadesátých letech. Pochybila Zemanova jednobarevná vláda, která manažerům prodala MUS za čtyři miliardy, byť v roce 1999 se cena zdála výhodná.

Pod nezávislým zorným úhlem se nepříznivě jeví počínání české justice, nejen v privatizačních kauzách. První soudní instance „vora v zákoně“ z Arménie osvobodí a nechá vycestovat, vyšší soud jej tři roky poté pošle na 22 let za mříže. Chlápek je ovšem v nedohlednu.

Je možno souhlasit s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, že příběh MUS je třeba dovyšetřit zejména v Česku. Dosavadní kroky Pavla Zemana budí naději, že se tak stane i v širších souvislostech. Mostečtí manažeři společnost rychle prodali za několikanásobek pořizovací ceny. Jak to, že to nevzbudilo pozornost vlády ani justičních orgánů?

Levicové strany ve svých volebních programech proklamují prosazení zákona o prokázání legálnosti nabytého majetku, a to i v širším měřítku při převodu majetku na osoby blízké. Pokud nabyvatel neprokáže majetek jako legální, je třeba majetek zabavit ve prospěch státu. Jen tak je možno částečně napravit stamiliardové zlodějny z devadesátých let. U mosteckých manažerů by se mohlo začít.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Neměl by naší justici především povzbuzovat slib soudce?