Veřejnost nebude moci ke stavebním záměrům ani ceknout - pokud se nic nezmění

obrazek
13.4.2017 08:32
Tento týden přineslo své plody dlouholeté urážení občanské společnosti a ekologů výrazy jsko jsou potížisté a ekoteroristé. Parlament, jenž si dal z cíl zjednodušit stavební řízení - zejména s ohledem na vzmáhající se nedostatek bytů v Praze a potíže investorů, úplně vyškrtla na návrh Jaroslava Foldyny možnost veřejnosti účastnit se územních a stavebních řízení, veřejného projednávání a připomínkování jich. Na obrázku je napsáno: "Kdyby nám dávaly wifi, sázel by je každý jak vzteklý, bohužel nám dávají jen kyslík!"

Martin Marek: Krátký a výstižný komentář k složitému tématu, které by nemělo zapadnout.
Točili jsme o tom 18 minutový pořad, kde se ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dušovala, že nechtějí žádným způsobem omezit účast veřejnosti a návrh Jaroslava Foldyny nepodpoří. Ve skutečnosti pak ve Sněmovně Foldynův návrh prosazovala a prosadila ještě horší variantu, než o které jsme točili. Tedy naprostý opak, než nám říkala na kameru.
K vidění zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10782831463-nedej-se-plus/217562248410022-ucast-verejnosti-v-ohrozeni

Novela stavebního zákona, schválená poslanci 5. dubna, nejen brání účinné ochraně životního prostředí, ale též pošlapává demokratické principy právního státu, upozorňuje Jiří Koželouh.http://denikreferendum.cz/clanek/25042-nejde-jen-o-stavby-jde-o-demokracii

Není to jen případ Prackovické estakády, kdy mohla státní správa zohledněním připomínek  ekologických oprganizací zabránit velkým šjkodám - dodnes není prackovická estakáda plně zprovozněná a kdoví, zd někdy bude! (nejnovější stav: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/217411000100415?x=40&y=12&index%5B%5D=537545) Za posledních dvacetsedm let tu vůbec nebyl brán ohled na urbanistické koncepty, a tak naše nová výstavba jsou jen taková sídliště  naležato - bez parků, infrastuktury, anonymní a obtížně dopravně obsluhovatelná. Městské části vypadají, jako by je navrhovali dobytci. Ještě v roce 2014 ekologové o podobu dálnice D8 a púroti jejímu vedení v sesuvném úúzemí bojovali jako liv - ani  za předchozí podoby zákona umožňující účast občanů na řízení se nepovedlo zabránit chybnému řešení: http://denikreferendum.cz/clanek/17988-ekologove-podali-proti-dalnici-d8-dalsi-zalobu a http://denikreferendum.cz/clanek/19035-ekologove-nesouhlasi-se-sanaci-sesuvu-pudy-na-dalnici-d8-bez-vyberoveho-rizeni .

Sociolog a europoslanec Jan Keller v pořadu Iterview ČT24 dne 13.4.2017 vyvsvětlil sílu ekologických orgaizací : "Za patáct let mého působení v ekologických organiuacích jsme prohráli všechny soudní spory a já jsem dokonce byl pravomocně odsouzen plzeňským soudem jako ekologický terorista." 

Novela jde do senátu. Ještě je čas něco podniknout. Změnit ale mínění  poslanců a senátorů , kteří na zainteresovanou společnost  pohlížejí zkresleným pohledem jen jako na potížisty a ekoteroristy bude velmi těžké - asi jako přemluvit islamofoba, aby pojedl s mulsimem.  Vždyť když ještě byla ODS u moci, dostali na Jánském vršku nápad, že by se mohli pokoušet ekologům naúčtovat náklady ze zdržení invesičních záměrů! Takto se u nás s demokracií zachází, nic než šikana. Sorry jako, když podívají připomínky občanská sdružení, musí to být připomínky odůvodněné a oprávněné. 

****

Na FB někdo rozjel negativní kampaň proti Zeleným, přičítající jim za vinu a důsledek jejich  podílu na zastupiátelstvu Hlaního města Prahy zdražení nemovitostí!, což způsobila dostupnost hypoték a z toho vyplývající zesílení spekulací a menší podíl malých bytů na trhu - resp.  pamalejší rozjíždění developerských projektů v kontrastu s neustávajícím přílivem nových obyvatel do Prahy. Taková nehoráznost! Jde o špinavý předvolební boj! Mtěj Stropnický byl označen za viníka růstu nájmů - ale kdo tedy zrušil regulaci nájemného?  https://www.facebook.com/bytyvpraze/?ft[tn]=k&ft[qid]=6408188247468994187&ft[mf_story_key]=-253233865433

Článek "Kdo to brzdí" ukazuje, že na ině nikd nebyly občanské spolky: https://reportermagazin.cz/a/iRuhg/stavebni-prutahy-kdo-to-tu-brzdi

Prosím,  podepište petici  napište svému senátorovi: https://www.vrattelidemprava.cz

Podle navrhovatele ekologové zneužívají své právo!: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/duel-nad-stavebnim-zakonem-vytlaci-ekology-zcela-mimo-hru-32502?seq-no=2&dop-ab-variant&source=clanky-home dne 7.6.2017 se hlasuje! Dohlasováno, ale ve zpravodajví o tomto ekologickém aspektu zákona ani slovo: https://www.youtube.com/watch?v=ATgbesf6SFI Senátoři vrátili novelu stavebního zákona o poslanecké sněmovn. Proč: Senátoři neschválili pozměňovací návrhy, které měly zachovat dosavadní míru účasti ochranářských spolků na povolovacích řízeních. https://www.novinky.cz/domaci/440121-senat-vratil-novelu-stavebniho-zakona-do-snemovny.html

24.9.2017: Děti Země k prackovické estakádě: "Jasne, strucne a logicky popsano, jak se v CR projektuji, povoluji a staveji dalnice s:

- ignorovanim zakonu, technickych norem i odbornych doporuceni
- ignorovanim znalostni mistnich podminek
- ignorovanim upozorneni laicke a odborne verejnosti na rizika

Podle MD, RSD CR a policie za obrovsky sesuv na dalnici D8 (2013) a ujizdeni estakady Prackovice do Labe (2016) muze Matka Priroda nebo firma Kamen Zbraslav, nikoliv RSD CR a jim najate projektove a stavebni firmy a ani sttani urednici (MZP, MD, KU CHKO CS), kteri stavbu povolovali.

Takze misto 10 mld. Kc, nas dalnic D8 v CHKO zatim stala jen 15 mld. Kc (o 50% vice) a bude stat jeste dalsi miliardy (ted udajne zatim 320 mil. Kc).

Proto asi nejsou penize jinde - skolstvi, zdravotnictvi, duchody, socialni sluzby... jsou totiz v betonu... :-) :-)

* * * * *

* A co zákony, které by tomu měly zabránit?

Aby tu dálnice vůbec mohla vyrůst, zmanipulovali proces EIA a nehleděli na zákony, vyjádření ombudsmana ani Nejvyššího kontrolního úřadu.

Teď je ten kratičký úsek nejdražší na světě. Budeme do něj dále investovat obrovské sumy a přišli jsme o velmi pravděpodobnou dotaci z Evropské unie.

Na taková zvěrstva nikdo peníze nedá. Plná odpovědnost leží na Ředitelství silnic a dálnic a tehdejší politické reprezentaci.

Ta se nyní vytáčí směšným přehazováním viny na „ekoteroristy“ či dokonce na poškozený kamenolom. Neuvěřitelná arogance.

* Existovala tedy nějaká vhodnější alternativa?

Samozřejmě. Každá trasa přes složité České středohoří sice měla svá úskalí, ale vybrat se dalo. V širším výběru padl i návrh přímého a svažitého tunelu od Hrušovky po Řehlovice v délce necelých čtyř kilometrů. Geologické podmínky pro stavbu byly nejpříhodnější.

Jenže panoval zájem stavět přes sesuvy, tak tunelové řešení raději hned zkraje vyřadili. Prý je to drahé, málo bezpečné pro řidiče a podobně. Nakonec nám dala za pravdu příroda.

Sesuvem a plující estakádou, což se může opakovat. Deset let mohl být tunel v provozu a stál by možná jen třetinu dnes vyhozených nákladů. A to nebude konec.http://ustecky.denik.cz/zpravy_region/geolog-sesuvy-na-trase-pres-ceske-stredohori-nikdy-hrozit-neprestanou-20170920.html

18.4.2018: 

Takže i Piráti se válej! 
Návrh Metropolitního plánu je venku. Pokud by prošel, umožnil by zastavět většinu parků a zelených ploch v Praze, třeba Parukářku nebo okolí Hvězdy. Období pro připomínkování teď bude zásadní pro budoucnost města https://t.co/gcFhyqJKXH Údajně však nejde o to, město zničit, ale o změnu práce s koncepcemi, https://www.lidovky.cz/roman-koucky-strach-z-noveho-je-v-cesku-chorobny-fuk-/design.aspx?c=A120723_184028_ln-bydleni_ter to bychom ádi viděli, jak to bude naplňovaníé! 

 

 

25.11.2018 Poblíž Prackovic nebo naÚstecku se zase hýbe zem, varování ekologů před deseti lety nepadlo na úrodnou půud, tedy se muselo stát toto:https://zpravy.idnes.cz/ustecko-d8-trhliny-nestabilni-puda-zaval-podzemni-voda-rsd-paf-/domaci.aspx?c=A181123_004640_domaci_elka&fbclid=IwAR2t3FKBNvGmIdJrsB_r2NZrG8ek3u3YEsR_18AG60XeTGn0Ky8bgM58wSE

 

15.12.2019 Posudek k prackovické estakádě je na světě: https://www.info.cz/cesko/zdrcujici-kritika-nemeckych-expertu-rsd-trestuhodne-podcenilo-stavbu-d8-a-nedodrzelo-normy-43872.html?

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

,, Věřím i já Bohu, že po přejití vichřic hněvu, hříchy našimi na hlavy naše uvedeného, vláda věcí tvých k tobě se zase navrátí, ó lide český !"

          Jan Ámos Komenský: Kšaft umírající matky Jednoty bratrské.

Povídali, že mu hráli. Všem stávajícím i budoucím ekoteroristům rázně zatneme tipec. Všechny stromy vykácíme. Veškerou plochu zastavíme a zabetonujeme již do roku 2050. Ke světlým kapitalistickým zítřkům.