Veřejnost povstala... a pravice ji nazvala lůzou

obrazek
21.10.2011 09:57
Protesty proti moci bankéřů, gangsterskému kapitalismu a nezodpovědnosti zkorumpovaných politiků, které začaly v polovině května ve Španělsku v podobě hnutí 15-M a v září se rozšířily i na druhý břeh Atlantiku do USA, se snaží pravice bagatelizovat. Američtí republikáni a konzervativní komentátoři hodnotí demonstranty z hnutí Occupy Wall Street jako „špinavé smradlavé hippíky“ a „levicovou lůzu“, která žárlí na úspěšné Američany.

Podobně se vyjádřil i španělský expremiér José María Aznar, který považuje Hnutí 15-M za „marginální antisystémovou extrémní levici“. Aznar je bývalým předsedou Lidové strany a působil jako premiér v letech 1996 – 2004. Jeho otec a dědeček patřili mezi přední frankistické novináře. V současnosti je mimo aktivní politiku a předsedá pravicovému think-tanku FAES, který vydal španělský překlad Klausovy knihy „Modrá, nikoliv zelená planeta“. Neoliberál Aznar se ztotožňuje s Klausem a odmítá vliv člověka na globální změny klimatu. V roce 2002 poskytl americké službě CIA španělský vzdušný prostor a letiště pro mezipřistání letů s vězni kontroverzní věznice Guantánamo, přičemž se snažil celou záležitost utajit. Příslušné dokumenty zveřejnil teprve koncem roku 2008 deník El País. Aznar patřil mezi nejbližší spojence George Bushe ml. a byl horlivým stoupencem války proti Iráku, což vedlo k pomstě islamistů, kteří v roce 2004 uskutečnili teroristické útoky v Madridu.

V rozhovoru pro ekvádorský deník El Universo Aznar prohlásil, že „Španělsko má co zlepšovat, ale přestože země byla zasažena těžkou krizí, jedná se o konsolidovanou demokracii.“ Statisíce lidí všech generací, protestující proti moci bank, vysoké nezaměstnanosti, korupci politiků a neutěšené sociální situaci Aznar jednoduše považuje za „okrajové ultralevičáky, kteří nikoho nereprezentují a mají zanedbatelný vliv.“ Když mu redaktor oponoval a položil otázku, zda není dehonestující označit rozhořčené občany za „marginální jev“, zvýšeným hlasem se zeptal, „proč přikládat takový význam něčemu, co významné není?“ Aznar uvedl, že Španělsko není Egypt, ale rozvinutá společnost s konsolidovanou demokracií a součást Evropské unie. Problém vysoké nezaměstnanosti se prý nevyřeší stanováním na náměstích, ale politickými rozhodnutími. Proč tedy vlády nevytváří nová pracovní místa a naopak stále více zaměstnanců propouští? Jak dlouho ještě mají lidé čekat na řešení problému nezaměstnanosti a z čeho mají žít?      

Redaktor Aznarovi také připomněl jeho někdejší slova o toleranci a vztyčený prostředníček, který adresoval studentům univerzity v Oviedu, jež si ho dovolili kritizovat, a zeptal se ho, co toto gesto znamená. Aznar odvětil, že „láskyplný pozdrav“. Španělský expremiér by si jistě velmi dobře rozuměl s hulvátem Topolánkem, který vztyčený prostředníček pro změnu adresoval levicovým zákonodárcům na půdě Sněmovny. Arogance a opovrhování obyčejnými lidmi je evidentně jev, který spojuje pravicové politiky napříč Evropou a USA.

 

kosina
Nezávislý publicista píšící o mezinárodních vztazích a světové politice. Vystudoval historii, politologii a iberoamerikanistiku v doktorském programu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Takový postoj "vůdců" jasně vypovídá o tom, že v systému je chyba, když generuje do čela společností arogantní primitivy.