Věrohodná ČSSD

22.4.2011 16:01
Je česká sociální demokracie stále ještě věrohodnou stranou pro své skalní i případné potencionální voliče? Dokáže lidi přesvědčit, že se jich v době útoků na samu podstatu solidárního státu dokáže zastat, když sama navenek působí značně nejednotně a v některých případech i nekonzistentně? Podíváme-li se na působení této strany, ale zejména na příběhy jejích čelných představitelů, kteří touto stranou po listopadu 89 prošli, jsou výše položené otázky na místě.

Nejvíce sledovaní jsou v každé politické straně její předsedové, a to tím bedlivěji, jsou-li současně i nejvyššími představiteli výkonné státní moci. Signály pro občany jsou více než varující. Velmi bouřlivý rozchod se Zemanem, odchod do ústraní Grosse, znemožnění Špidly, kriminalizace Paroubka. Ani v jednom případě nedala socdem jasné stanovisko a svých lídrů se nedokázala jednoznačně a účinně zastat. Působí tak na lidi rozhádaně a rozháraně. Nedokáže-li si udělat jasno ve svých řadách, tak jak pak chce hájit své občany před asociálními reformami vlády a oklešťováním veřejného prostoru?

Chce-li tedy ČSSD působit na lidi důvěryhodně, musí nejen velmi pečlivě vybírat své předsedy, ale především jim za každé situace poskytovat kvalitní a stabilní zázemí. Musí se dokázat vyvarovat nejrůznějších karieristů a konjunkturalistů, kterým sociálnědemokratický program nic neříká, nebo jim je dokonce přítěží, a kteří mají ČSSD jen jako výtah k moci, případně lukrativním postům ve státních, polostátních či soukromých firmách.

Vyjmenuji alespoň nejkřiklavější případy, viz Tvrdík se svými hochy na letišti, Rusnok se svou asociací penzijních fondů, případně Rychetský, jehož tým zjistil, že jsou malé rozdíly ve výši starobních důchodů, na základě čehož vládní koalice začala svými reformami demontovat sociální stát a soukromé penzijní fondy se začaly třást na tučnou kořist.

Zapadá to do sebe lépe než puzzle, ale kdo by se toho z relativně nedávných voličů sociální demokracie před volebními urnami od jím volených a i zvolených čelných vládních představitelů ČSSD nadál. Volič ČSSD musí mít v tomto směru velmi silný žaludek. Nejspíš i zpětně závidí voličům ODS nezpronevěřitelnost svého hlasu, o Melčácích  a Pohancích ani nemluvě.

zdobinsky
Je mi 55 let, pracuji jako řidič tramvaje, jsem ženatý a mám dvě studující děti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek

Zelení? Nic moc, místo nich přišly VV. a s daleko větším úspěchem.

zdobinsky
Pane Očenášek, do řádných voleb jsou tři roky. Když se vyvarujeme toho, co se nám již několikrát nepovedlo a dokážeme ze svých řad generovat kvalitní sociálnědemokratické poplitiky, může ČSSD jedině získat, což by mne potěšilo. Nikam jinam můj blog nemířil.
racek
No, jistě. Sociální demokracie dnes představuje menší, nebo snad nejmenší zlo a proto vede průzkumy\\. Ale, to je pro budoucnost dost málo. Viz vzestup VV nebo Zelených v minulých volbách.