Větrné elektrárny mohou do roku 2020 zaměstnat téměř půl milionu lidí

obrazek
1.2.2012 07:49
V roce 2020 by mělo být v Evropě instalováno 40 GW výkonu v offshore větrných elektrárnách (tj. elektrárnách instalovaných v moři). Ročně by tyto větrné zdroje měly vyrobit 148 TWh elektřiny. Vyplývá to ze studie Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA). Dle EWEA může sektor větrných elektráren do roku 2020 zaměstnávat 462 tisíc lidí. Z toho 169 500 zaměstnanců připadá na oblast offshore zdrojů.

Evropská větrná asociace (EWEA) očekává, že by v roce 2020 mělo být v Evropě instalováno 40 GW výkonu v elektrárnách instalovaných na moři, které by pak měly produkovat až 148 TWh elektřiny ročně, což by pokrylo přes 4% celkové poptávky po elektřině v EU ročně a navíc by tak došlo k snížení emisí CO2 o 87 milionů tun.

Investice do přímořských větrných elektráren také umožní nárůst nových pracovních příležitostí. Pro další dekádu, tedy pro rok 2030 se pak předpokládá nárůst až na 62% zaměstnanosti kolem rozvoje a provozu mořských instalací ve větru.

Pobřežní a mořské větrné farmy mají opravdu největší perspektivy do budoucna v oblasti větru. Svým umístěním totiž eliminují některé své vedlejší negativní externality na zdraví lidí a životní prostředí: hluk z turbín a otáčení lopatek, ohrožení ptactva či nepříjemný estetický dojem v krajině... Mají obrovské turbíny umístěné na otevřené vodě, kde vzhledem k obecně vyšším rychlostem a větší stabilitě a intenzitě větrů nad vodou, mohou generovat mnohem více elektřiny, než ve vnitrozemí. Mořské větrné elektrárny dodávají dokonce o třetinu více elektřiny než pobřežní, protože vítr je ve vzdálenějším moři silnější a rychlejší.

Větrná energie je ale perspektivní i v tuzemsku. Podle tzv. Pačesovy zprávy lze pomocí větru u nás vyrobit až 6 TWh elektřiny, což je spotřeba více než 4 milionů lidí. Do roku 2011 bylo celkem v ČR instalováno 217 MW výkonu VE. Instalace nových VE ale prudce poklesla v minulých letech: v roce 2010 bylo nainstalováno 23 MW, což je o 45 procent méně než v roce 2009, a v loňském roce 2011 to byly pouhé 2 MW výkonu nových VE!

Celková výroba v roce 2010 činila 335 GWh, tj. pokrývá spotřebu energie už zhruba pro čtvrt milionu lidí. Stejně je to ale desetkrát méně než je průměr Evropské unie.

Přesto zdražila cenu elektřiny na rok 2012 o necelý haléř. Energie větru je tak nejlevnější ze všech obnovitelných zdrojů: výkupní cena elektřiny vyrobené z větrných elektráren je 2,23 Kč/kWh, a zvyšuje konečnou cenu pro spotřebitele o 0,8 haléře na 1 kWh.

Hlavní příčinou zdražování elektrické energie v ČR nejsou ovšem obnovitelné zdroje, ale zvyšování ceny tzv. silové elektřiny, na rok 2012 průměrně o 6–8 % u všech tří největších dodavatelů (ČEZ, PRE a E.ON). Tuto složku celkové ceny si mohou stanovovat sami (stejně jako částku měsíčního paušálu). Důvodem jejího navýšení je skokové zdražení tržních cen na burzách v letošním roce po březnové havárii v japonské Fukušimě. Příspěvek na obnovitelné zdroje se sice zvýšil na rok 2012 až o 13,29 procent, nicméně jde ve skutečnosti o jeho faktické zvýšení z 0,444 koruny na 0,504 koruny na 1 kWh (silová elektřina činí cca 1,8 koruny na 1 kWh, poplatek za distribuci pak činí 1,7 koruny). Klíčovými faktory růstu ceny elektřiny v příštích 15 letech by měly především náklady na emisní povolenky a stále rostoucí příspěvek na distribuci a přenos elektřiny zejména v důsledku rozšíření jaderné elektrárny Temelín (CZEPHO).

Zatímco v ČR výroba energie z větru zaostává, v Evropě i ve světě rostou větrníky (jako) z vody. Evropským lídrem ve využívání větrné energie se asi stane Velká Británie se současnými 6 GW větrníků na moři (a největší pobřežní 300 MW větrnou farmou na světě), která dokonce směle plánuje do roku 2020 pokrývat veškerou spotřebu elektrické energie jenom z větru (instalace výkonu 30 GW). Následuje ji Německo, Španělsko, Nizozemsko, ale i Francie či Itálie. Největší podíl větru na celkové spotřebě energie má v současnosti ale Dánsko (24 procent), Španělsko a Portugalsko (cca 14 procent). Německo v současné době disponuje nejvyšší instalovanou kapacitou větrných turbín na světě a do větrné energie plánuje v budoucnu nadále investovat. Podle odhadu Spolkového svazu pro obnovitelné zdroje (BEE) má v roce 2020 pocházet z větrných elektráren, především těch pozemních, celá čtvrtina německé energie.

Evropská komise plánuje celkový podíl větrné energie do roku 2020 až třikrát navýšit – v optimálním případě 20 %, reálně ale kolem 16 % (podle studie EWEA „Čistá energie“). Evropská unie by mohla v roce 2020 vyrábět až 34 % energie z obnovitelných zdrojů a v roce 2050 dokonce 100 %, přičemž polovinu by produkoval vítr.  

Ve světě v roce 2011 přibylo 35 802 MW výkonu v nových větrných elektrárnách, hlavně díky Číně a USA. Celkem je ve světě nainstalováno ve větrných elektrárnách přes 200 000 MW.

Odkazy:

Studie EWEA „Wind in our Sails“ 2011

http://www.ewea.org/fileadmin/ewea_documents/documents/publications/reports/Offshore_report_web.pdf

Aktuální informace o stavu VE v ČR ke dni 31. 12. 2011

http://www.csve.cz/clanky/aktualni-instalace-vte-cr/120

Jak funguje větrná elektrárna

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/vitr/flash-model-jak-funguje-vetrna-elektrarna.html

Jak byl vyvrácen jeden z mýtů okolo VE

http://www.ekobydleni.eu/vetrna-energie/vyzkum-syndromu-vetrnych-elektraren-vyvratil-mytus

Francie postavi obří větrné parky, jádro je na ústupu

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=728549  

http://www.vasevec.cz/blogy/vitr-na-vzestupu  


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

Pohádka o slunečnících a větrnicích se takto stane prostou skutečností. Později snad dojde i na měsíčníky, tedy slunečníky postavené na povrchu přirodního satelitu satelitu naší zeměkoule, tedy na jeho straně přivrácené k životodárnému sluníčku.

Vladimír Štingl

Pánové, děkuji, dlouhou dobu sleduji blogy paní Březové a vždy jsem v pochybnostech, zda žijeme ve stejné zemi a zda čtu dobře, nebo nejsem úplně při smyslech.... Bohužel, přestože jsem z hlediska ekologie laik, tak "růžovoučké" vyvoněné blogy paní Březové jsou hodně daleko od reality života, praktických, ekonomických - prostě reálných možností řešení velikých Ekologických problémů (mimo celé řady dalších katastrofálních problémů) České a Moravské kotliny.

Pan Šebek popsal problematiku nákladů v hrubých rysech a zkratce, pan Duba synergický "efekt" zaměstnanosti perfektně racionalizoval, pan Kulík to završil humoristickým příměrem, který mě velice pobavil....

Paní Březová, bez odhlédnutí od stavu ekonomiky, tak jak nám ji maluje chemický ekonom, bez zřetele na náklady a naprostou změnu koncepce české energetiky a její technické a technologické vybavenosti, kterou by realizace Vašich námětů a názorů z růžové zahrady znamenala,  jsou problémy s obnovitelnou energií - větrné el., fotovoltaika, bioplyn - spojeny s jednou zásadní nutností - vyřešit "haly pro uskladnění energie" a poručit větru, dešti, resp. slunci.... A to bude ještě značně dlouho trvat, než se k podobných zvrhlostem někdo dopracuje nebo propůjčí....

Uvítal bych popř. info o těchto technologiích, nákladech a ekologičnosti těchto systémů, mj. Když jsme s přáteli uvažovali před mnoha lety (dlouho před boomem "ovládání větru, deště....slunce") o systémovém řešení průběžného samozásobování energií, vodou, čistým vzduchem, tak jsme okamžitě narazili - svítit a ohřívat se ze slunečního svitu budeme úspěšně za horkých letních dnů, v noci a zimě při svíčkách, z větrů za letních bouřek, nebo při změnách atm. tlaku, ale mírných....... Prostě je to v naprosté většině realizovatelné pouze na vybraných místech pro místní malospotřebu a tam, kde místo ve stanovenou dobu můžu vyrábět, používat stroje jen za příhodného počasí. Nedej bože, abychom to použili např. na Ostravsku v době inverzí - hravě uděláme z celého kraje  mrtvé město - a už ani slunce po 3 měsících nepomůže, natož "mistral"....

Povrchně rozhazovat TWh, MWh výkonu a zjevně netušit nic o hloubce technického, technologického a celého provázaného systémového problému nedává Vašemu blogu důvěryhodnost. Chrlíte blogy a články jak na běžícím pásu, ale jejich hodnota je ve vyslovení názoru, ale nikoliv v hloubce a kvalitě pohledu na problém. Jsou to teorie, učesané a na vlně spíše doměnek a přání než skutečných možností této země. Jsem prozatím rád, že zaostáváme v ovládání větru a deště, protože platit "výpalné" ještě za vítr, když už platím za "slunce", to rozhodně nechci..... Ekoenergetika bude ještě hodně dlouho doplňkovým zdrojem - u nás zcela určitě....

Ještě odbočím ve smyslu zásadní poznámky pana Šebka ohledně ceny el. energie..... Šílenosti, které s námi a hospodářstvím provádí vládní soldateska a jež nám všem neuvěřitelně život zdražují a likvidují přiměřenou spotřebu "davu" a udržení dostatečně rychlého oběhu peněz v ekonomice - ty jsou komentovány minimálně a přitom mají úzkou spojitost i s ekologií. Co EKOLOGIE na gigantický nárůst přeletů letadel nad naším územím (doufám, že to nesouvisí s vytvářením "mistralu"...), co astronomické náklady a loupežnické mýtné na dálnicích, aniž by to bylo vidět na rozšiřování a zkvalitnění dálnic a silnic, co "výpalné" za kšeft s fotovoltaikou, stranou nezůstávají ani bioplynky - místo potravin se budeme zjevně brzy pást na zeleném, protože od obilí přes řepku půjde vše na "zajištění energetické nenažrané hydry" v podobě ČEZu, E.O.Nu., ropné lobby apod....

Velice nerad bych Vás rozladil nebo urazil, ale v souhrnu názory spolukomentujících odpovídají realitě a i mému pohledu a názoru na ekoenergii - zvláště z větru..... Váš "propagační" blog není to pravé ořechové..... Zdravím Vás.

rku

Paní Březová,

kolik pracovních míst se vytvoří soustružením uhlí na koks, jak jste o tom  psala posledně?

Paní Březová se zabývá pouze kopírováním článků z jiných portálů,na diskutování tady není.

antoninsebek

Takže jsem Vám ty argumenty překopíroval:

1/Není to zapotřebí, elektřiny je dost, právě v jaderné energetice.

2/Zaměstnává to pouze Číňany, kteří ty agregáty vyrábějí.

3/Je to drahé jako pes.

4/Způsobuje to blackauty.

5/Sluneční elektrárny zabírají ornou půdu, větrné ničí krajinu vzhledem a hlukem. 

Už je to srozumitelné?

Mimochodem, dnes prohlásili Řekové, že nebudou moci dotovat rozdíl ceny mezi elektřinou vyrobenou dosud klasicky a elektřinou ze solárních panelů. A to tam mají toho sluníčka o trochu víc než tady, nicht wahr? Pro mne je to šestý pravdivý a zcela konkrétní argument.

Paní Březové děkuji za nálepku "zpátečník". Už jsem to někde slyšel... No, nic, při couvání jsem zatím auto neodřel. A jakákoliv vláda, která kWh za 5 Kč bude nahrazovat kWh za 15 Kč, sociální nebude. To totiž postihne i tu nejchudší babičku na nejmenší samotě. Takže také zde jste vedle jak ta jedle.

A panu Dubovi děkuji za velmi výstižný příspěvek.

 

katerina-brezova

Vážený pane Šebku, na Vaše hrubé napadání téměř bez jediného racionálního a pravdivého argumentu se opravdu těžko reaguje, a ani to nemám moc v úmyslu. Snad jen zdůrazním, že všude ve vyspělém světě jsou obnovitelné zdroje energie (včetně větrné energie) prudce na vzestupu, je do nich masivně investováno, a do budoucna budou představovat většinový zdroje energie. A je to tak správně, bez ohledu na to, co si myslí takoví zpátečnicky uvažující lidé jako jste bohužel třeba Vy či naše asociální vláda...

antoninsebek

To se nepovedlo.

Já vím, že musíte zpívat píseň toho, koho chléb jíte. Ale uvádět, že ČEZ zvedl cenu elektřiny a přitom do toho započítat  trojnásobné náklady na elektrickou energii ze slunečných a větrných elektráren? Pro koho myslíte, že píšete? Pro malé děti?

Nezlobte se, ale kdyby žil Stalin, tak by se za takovéto "přínosy" stavělo ke zdi. S odůvodněním, že jde o stoprocentní sabotáž.

Protože: 1/Není to zapotřebí, elektřiny je dost, právě v jaderné energetice. 2/Zaměstnává to pouze Číňany, kteří ty agregáty vyrábějí. 3/Je to drahé jako pes. 4/Způsobuje to blackauty. 5/Sluneční elektrárny zabírají ornou půdu, větrné ničí krajinu vzhledem a hlukem. Stačí?

Tyhle nápady padají z Bruselu jak bobky z kozy, jeden horší než druhý. Aby zkontolovali, koho pustili do eurozóny, jaký mají přebujelý státní aparát a v kolika letech tam chodí do důchodu atd., to ne. Pak se diví těm schodkům a řeší je vyhazováním miliard eur. Frau Merkel teď jede do "demokratické" Číny, aby kromě veškerého zboží (které si dokážeme vyrobit sami a po započtení vlivu ze zvýšené nezaměstnanosti i levněji) nám sem "dovezli" ještě další biliony.

Nadáváme, že se pouze škrtá. Dokončení (opakuji: dokončení) rozestavěné jaderné elektrárny Temelín by vedlo k zaměstnání desítek tisíc kvalifikovaných lidí. Přitom není zapotřebí budovat celou řadu zařízení - protože polovina elektrárny už dávno a bez problému jede. Výroba je ekologická a je nejlacinější, je regulovatelná. Je otázkou desetiletí, kdy se dopracuje technologie na využití dosavadního tzv. jaderného odpadu. A pokud jste si toho nevšimla, tak tady několik set milionů let nebylo zemětřesení a tak se bojíte jihočeského tsunami nebo co?