„Vláda sebevrahů“ vkročí do Lidového domu vchodem pro služebnictvo

lidovy dum
18.11.2017 00:28
Jako „vládu sebevrahů“ označil Miloš Zeman svůj kabinet po úspěchu ve volbách roku 1998. Se svojí vládou se chystal vstoupit do Strakovy akademie hlavním vchodem. Stejný termín zvolil statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec pro vedení ČSSD, které se ustaví na mimořádném sjezdu strany v únoru 2018. Žel, po říjnovém volebním debaklu zbude pro toto vedení v Lidovém domě pouze vchod pro služebnictvo.

Ale právě v této roli může nové vedení vykonat nesmírně užitečnou a záslužnou práci. Je nutno aktualizovat a modernizovat stanovy, aby například umožnily volbu předsedy či předsedkyně ČSSD přímým hlasováním členské základny. Strana potřebuje moderní a tvůrčí program, kterým by oslovila opět své dlouholeté členy , případně získala nové příznivce a voliče. V posledních volbách o ně přišla v řádu statisíců. Nové vedení se bude muset vyrovnat se značně zhoršenou ekonomickou situací; v Poslanecké sněmovně ČSSD ubylo 35 poslanců, což znamená ztrátu několika set milionů korun státního příspěvku.

Vítězem voleb se stalo hnutí ANO jednoho muže - Babiše. Přes obvinění českou policií v kauze Čapí hnízdo okouzlil téměř třetinu českých voličů. Těm navíc nevadila ani skutečnost, že je Babiš téměř dva roky středem zájmu evropské vyšetřovny OLAF. Její experti dosud nepřišli s žádnými závěry. Neodbytně se však vkrádá myšlenka, že OLAF záměrně drží Babiše tak trochu pod krkem…

Andrej Babiš má vážné problémy doma na Slovensku. Původně sice uspěl v soudním sporu se slovenským Ústavem paměti národa, slovenský Ústav se však obrátil na slovenský Ústavní soud, který nařídil opětné prošetření. Podezření na Babišovu vědomou spolupráci s STB trvá!

Babiš v roli vítěze voleb téměř měsíc vyjednává o podmínkách sestavení příští vlády. Zajistil si podporu SPD Tomia Okamury i KSČM. Komunisty získal příslibem zdanění církevních restitucí, což jako ministr financí v Sobotkově vládě přehlížel… Hnutí ANO již má jisté (po odstoupení Petra Fialy) místo předsedy Poslanecké sněmovny pro Radka Vondráčka.

Nabízí se neodbytná otázka: mohl by se český politik stát předsedou slovenské vlády? Anebo obecně: mohl by český politik zaujmout čelné postavení v slovenské exekutivě? Například stát se hejtmanem či primátorem Bratislavy nebo Košic? Čeští občané by se nad touto skutečností měli důkladně zamyslet. Je to přece Naše věc!

Leč vraťme se k „vládě sebevrahů“. Povede ČSSD do volebního sjezdu v roce 2019. Za rok se dá stihnout hodně. Která jména nejvíc zaujala? Služby již nabídl Jiří Zimola. Ukončení politické dráhy by si měl rozmyslet Jeroným Tejc. Ve vedenístrany nesmějíchybět ženy, především Kateřina Valachová a snad iMichaela Marksová. Stálicí je Luboš Zaorálek. Opětovný vstup do téže řeky by měl zvážitJiří Paroubek. Odolnost vůči Babišovi již osvědčil Milan Chovanec. Budou přicházet doporučení z krajů a okresů, jako první z Brna na Romana Onderku. Hlavní město může zastoupit Petr Dolínek.

Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

oleg-gubin

Pane Sedláčku, moc děkuji za Vaše připomínky. Ale k věci. Jiří Zimola není osobnost pouze pro Jihočechy. Do povědomí veřejnosti se zařadil požadavkem zdanění církevních restitucí (v podstatě daru církvím), což od něj opsal i Babiš. Zimolovo vyškrtnutí z jihočeské sněmovní kandidátky je prohřeškem Sobotkova vedení ČSSD i Sobotky osobně. Další charismatickou osobností je Kateřina Valachová. Právě tuto mladou a energickou dámu jsem měl na mysli, když jsem v předcházejícím textu uvedl „přímou volbu předsedy či předsedkyně ČSSD“. Jiřího Paroubka jsem zmínil asi před půl rokem v blogu „Jiří Paroubek se vrátil do známých míst“. Vzpomeňte na oranžové tsunami po volbách v roce 2008. Četné náměty pro aktivizaci sociální demokracie Paroubek publikuje na tomto portálu. To ovšem nic nemění na celkovém oslabení české levice po říjnových volbách. Váš hluboký pesimismus přesto nesdílím. Mám na mysli úspěch Labour Party Jeremy Corbina v předčasných volbách v Anglii, kdy premiérka Mayová počítala s drtivým vítězstvím, ale z voleb vyšla oslabena.

paysan

Pane Gubine, zastavím se u posledního odstavce vašeho příspěvku. Kdo z vámi napsaných jmen je charismatická osobnost? Pro Jihočechy snad pan Zimola, ale jinak? Nové vykročení bez osobnosti, schopné oslovit doslova masy obyvatel naší kotliny, je v současném světě prostě nemožné! A dál. Obávám se, že vámi navrhovaná sestava fundamentálně nezmění program a fungování ČSSD, je příliž zakořeněna v minulosti a nepostaví stranu na nohy. Přežití levice u nás, potažmo v celé Evropě, je možné jen a pouze ve sjednocení levicových sil a politických subjektů! Sama ČSSD nic nezmůže, tak silná není a nebude.